Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Dala Veteran-OL

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Dala Veteran-OL
Arrangörsorganisation: Avesta OK
Datum: tisdag 17 september 2019

Herrar/Damer 1

4 570 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thomas NorgrenStora Tuna OK43:409:33
2Jan-Eric HellgrenNorbergs OK44:51+1:119:48
3Lena LarssonSala OK48:06+4:2610:31
4Anders MalmbergKvarnsvedens GOIF OK48:13+4:3310:33
5Kenneth WålbergOK Kåre48:35+4:5510:37
6Marie MalmbergKvarnsvedens GOIF OK53:20+9:4011:40
7Johan KällmanNorbergs OK53:21+9:4111:40
8Göran LarssonSala OK53:50+10:1011:46
9Kurt ErikssonVandrarringen54:00+10:2011:48
10Anna JöhnemarkStora Tuna OK57:29+13:4912:34
11Ingrid SvenssonStora Tuna OK57:34+13:5412:35
12Tommy WåhlinVästerås SOK58:03+14:2312:42
13Gunilla HåkanssonIFK Hedemora OK59:36+15:5613:02
14Nils OlssonVandrarringen1:05:50+22:1014:24
15Lena LiljeforsAvesta OK1:06:35+22:5514:34
16Solvej CarlsonIFK Hedemora OK1:08:38+24:5815:01
17Pelle FlorellGagnefs OK1:11:23+27:4315:37
18Anders ClaessonIFK Mora OK1:17:35+33:5516:58
Mats HelgesenJärbo OKej godkänd
Hans AnderssonVästerbergslagens OLej godkänd
Thom SandvikAvesta OKutgått

Herrar/Damer 2

3 720 m, 38 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders Stefan VestlundOK Kåre34:579:23
2Johan JungellKorsnäs IF OK36:14+1:179:44
3Bengt SöderqvistDalaportens OL36:39+1:429:51
4Lasse KokkonenLångshyttans AIK OK38:10+3:1310:15
5Olov SöderqvistDalaportens OL38:19+3:2210:18
6Kenneth JanssonSala OK39:26+4:2910:36
7Johnny NyhlinOK Kåre39:35+4:3810:38
8Harry EnbergVästerbergslagens OL40:05+5:0810:46
9Karl JohanssonIFK Hedemora OK40:30+5:3310:53
10Heinz-Eric DeveliusIFK Mora OK42:00+7:0311:17
11Stig OvelandValbo AIF42:16+7:1911:21
12John SivarsDalaportens OL42:30+7:3311:25
13Lars-Tommy AnderssonVästerbergslagens OL42:37+7:4011:27
14Per ElfströmÅrsunda IF42:43+7:4611:28
15Mats MårtenssonStora Tuna OK42:52+7:5511:31
16Kjell CarlssonBjursås OK43:39+8:4211:44
17Roland BergSäterbygdens OK44:09+9:1211:52
18Per-Erik WiklundKarlsbyhedens OK45:17+10:2012:10
19Marie ÅsbergOK Hedströmmen46:50+11:5312:35
20Britt ErikssonSala OK47:25+12:2812:44
21Jan JohanssonIFK Hedemora OK47:34+12:3712:47
22Christer HellströmStora Tuna OK48:57+14:0013:09
23Gunnar LöfkvistBjursås OK49:22+14:2513:16
24Bo SundbergIFK Hedemora OK49:29+14:3213:18
25Ragnar ErikssonOK Hedströmmen49:41+14:4413:21
26Leif ÅkerblomStora Tuna OK50:33+15:3613:35
27Tomas FalkValbo AIF51:00+16:0313:42
28Bernt LöfkvistBjursås OK51:13+16:1613:46
29Tord AndersenVästerbergslagens OL51:37+16:4013:52
30Lars DahlströmVästerbergslagens OL51:52+16:5513:56
31Tryggve OttossonKorsnäs IF OK52:38+17:4114:08
32Lars WisellFagersta OK53:43+18:4614:26
33Göran NilssonValbo AIF55:26+20:2914:54
34Sten SvangrenIFK Mora OK57:59+23:0215:35 Ladda ner rutt i gpx-format
Karl MatschOK Kåreej godkänd
Hans CarlssonBjursås OKej godkänd
Lars NordOK Kåreej godkänd
Anna-Greta DanielssonOK Hammarenutgått

Herrar/Damer 3

2 930 m, 54 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars HåkanssonIFK Hedemora OK36:3912:30
2Ulf LöfgrenStora Tuna OK36:42+0:0312:31
3Hans NordströmOK Kåre37:11+0:3212:41
4Vilho RokkaLångshyttans AIK OK37:45+1:0612:53
5Maud NilssonHJS-Vansbro OK39:09+2:3013:21
6Inger LöfgrenStora Tuna OK39:15+2:3613:23
6Lars KarlssonDalaportens OL39:15+2:3613:23
8Åke AnderssonVästerbergslagens OL39:20+2:4113:25
9Hans BergströmNorbergs OK39:27+2:4813:27
10Gun JanssonSala OK39:57+3:1813:38
11Sören JohanssonSala OK40:09+3:3013:42
12Roland BjörklundKvarnsvedens GOIF OK40:17+3:3813:44
13Roger EngstedtDalaportens OL40:18+3:3913:45
14Ing-Marie MozéliusStora Tuna OK40:31+3:5213:49
15Jan DelbomDomnarvets GOIF41:00+4:2113:59
16Tord HalvarsonOK Kåre41:03+4:2414:00
17Karl-Erik AnderssonIFK Mora OK41:04+4:2514:00
18Esbjörn AndrénKvarnsvedens GOIF OK41:13+4:3414:04
19Gunilla Maria BrusVästerbergslagens OL42:47+6:0814:36
20Claes NidebornStora Tuna OK42:50+6:1114:37
21Leif BjörkmanDalaportens OL42:59+6:2014:40
22Sture BjörkOK Kåre44:08+7:2915:03
23Kristina WåhlinVästerås SOK44:11+7:3215:04
24Kurt ZanderVästerås SOK44:18+7:3915:07
25Anita MoreliusStora Skedvi IK SOFF44:57+8:1815:20
26Lennart ErikssonOK Enen45:46+9:0715:37
27Harriet GunnarssonStorviks IF46:30+9:5115:52
28Torbjörn DanielssonOK Hammaren47:30+10:5116:12
29Sven-Olof AspLeksands OK47:45+11:0616:17
30Evy JohanssonSala OK48:31+11:5216:33
31Lars KällgrenDomnarvets GOIF49:26+12:4716:52
31Bengt HolmIFK Mora OK49:26+12:4716:52
33Hans GruddStora Tuna OK50:38+13:5917:16
34Torsten HedbomOK Kåre51:01+14:2217:24
35Erik SvenssonKorsnäs IF OK51:28+14:4917:33
36Gun MillingerVästerås SOK51:43+15:0417:39
37Lars-B LarssonOK Tyr51:51+15:1217:41
38Johan ErikssonGrangärde OK52:01+15:2217:45
39Siv StamSäterbygdens OK52:30+15:5117:55
40Anders MillingerVästerås SOK52:37+15:5817:57
41Jan HultHofors OK52:45+16:0618:00
42Nils BoremyrKvarnsvedens GOIF OK52:52+16:1318:02
43Johan BlixtAvesta OK53:21+16:4218:12
44Ale ThorslingKungsgårdens SK53:34+16:5518:16
45Ingemar NygrenÅrsunda IF53:40+17:0118:18
46Ing-Marie AndrénKvarnsvedens GOIF OK53:48+17:0918:21
47Michael BlixtAvesta OK54:36+17:5718:38
48Eva HalvarsonOK Kåre55:44+19:0519:01
49Hans AnderssonStora Skedvi IK SOFF56:01+19:2219:07
50Tanja-Birgit SöderströmSala OK1:00:53+24:1420:46
51Åke SundbergFagersta OK1:12:59+36:2024:54
Mats AnderssonStora Skedvi IK SOFFej godkänd
Örjan PerssonBjursås OKej godkänd
Björn ÅhsLeksands OKej godkänd

Herra/Damer 4

2 170 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lennart JahrLångshyttans AIK OK30:0013:49
2Lilian BoremyrKvarnsvedens GOIF OK37:26+7:2617:15
3Eva-Britt AhlmanVästerbergslagens OL38:11+8:1117:35
4Kerstin JahrLångshyttans AIK OK38:57+8:5717:56
5Jan ÅhsNorbergs OK39:55+9:5518:23
6Östen AnderssonVästerbergslagens OL40:17+10:1718:33
7Lasse BackIFK Mora OK40:52+10:5218:49
8Lars-Olov JohanssonSala OK41:16+11:1619:01
9Gunilla WiklundStora Tuna OK41:17+11:1719:01
10Kristin PetterssonStora Tuna OK42:21+12:2119:30
10Gunborg WestinLeksands OK42:21+12:2119:30
12Elisabeth LindholmDomnarvets GOIF42:39+12:3919:39
13Erik LindbergKorsnäs IF OK43:21+13:2119:58
14Stig BleckurKorsnäs IF OK43:54+13:5420:13
15Lars-Arne ForsbergLeksands OK46:03+16:0321:13
16Siv HasselgrundBjursås OK48:17+18:1722:15
17Lars Harlad JohanssonLeksands OK49:16+19:1622:42
18Eva GrenmyrOK Nipan50:10+20:1023:07
19Jan BurellOK Enen50:28+20:2823:15
20Karin LönnVandrarringen52:04+22:0423:59
21Kurt MattssonIFK Djura55:54+25:5425:45
22Jan Olof HedbergGagnefs OK57:22+27:2226:26
23Anna MattssonInsjöns IF OK57:49+27:4926:38
24Bore NybergSäterbygdens OK58:35+28:3526:59
25Kerstin SondellKlubblös1:05:02+35:0229:58
26Bo DanmoDomnarvets GOIF1:08:34+38:3431:35
27Kerstin BaltzarOK Kåre1:14:06+44:0634:08
28Kjell PerssonKorsnäs IF OK1:15:17+45:1734:41
29Birgit LönnVandrarringen1:16:55+46:5535:26
Tore SöderstenIFK Mora OKej godkänd
Barbro MelvingerOK Enenutgått

Herrar/Damer 5

1 610 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Agneta ÖsterbergHofors OK33:4120:55
2Alvar JönssonHofors OK38:23+4:4223:50
3Maj Lis KnutssonKvarnsvedens GOIF OK40:11+6:3024:57
4Henning WaltgårdDomnarvets GOIF42:33+8:5226:25
5Laila NygrenSäterbygdens OK47:23+13:4229:25
6Inger Daniels-ÖstKorsnäs IF OK57:53+24:1235:57
7Per Åke PerssonVästerbergslagens OL1:19:09+45:2849:09
8Monica TydénHofors OK1:20:36+46:5550:03
Nils EmanuelssonVästerbergslagens OLej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser