Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Sommarserien

TävlingsinformationVisa resultatlista per klassPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Sommarserien
Arrangörsorganisation: Skogsluffarnas OK
Datum: tisdag 30 juli 2019

Alfta-Ösa OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
10Josefine HeikkaBana A (25)1:13:21+16:329:31

ATG

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
16Christer AnderssonBana D (51)53:22+22:3519:45

Attunda OK

4 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
16Johan PerssonBana A (25)1:17:53+21:0410:06
24Ulla-Britt ÅlebergBana E (25)1:02:25+36:5431:12
32Madeleine LimparBana C (87)50:27+15:3413:16
Christian RedtzerBana A (25)ej godkänd

Bromma-Vällingby SOK

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Sara NylénBana D (51)32:53+2:0612:10
33Åsa NylénBana D (51)1:11:24+40:3726:26
37Thomas BabtistBana B (51)1:06:50+28:4412:51

Brunflo IF

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
46Torbjörn SvedinBana B (51)1:21:50+43:4415:44

Centrum OK

10 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Moa KjellstrandBana C (87)34:539:10
4Oskar KarlinBana C (87)37:07+2:149:46
9Sverker LenasBana A (25)1:12:26+15:379:24
11Oskar HermanssonBana B (51)50:31+12:259:42
13Olle TyrlandBana A (25)1:14:19+17:309:39
19Olof LethagenBana A (25)1:24:31+27:4210:58
33Jennie Malm BlomqvistBana C (87)50:33+15:4013:18
48Erika HörnfeldtBana C (87)55:45+20:5214:40
Ulf FranzénBana C (87)ej godkänd
Kristin KarlssonBana D (51)utgått

Enebybergs IF

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Erik BoströmBana B (51)38:067:19

FMTM

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
21Jonas PålssonBana A (25)1:36:34+39:4512:32

Fredrikshofs IF Skid & OK

4 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
8Riina Larsson-MändBana E (25)39:56+14:2519:58
10Bengt EklundBana D (51)46:20+15:3317:09
26Bengt ÖqvistBana C (87)48:01+13:0812:38
59Georg LarssonBana C (87)1:00:10+25:1715:50

Frösö IF

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
12Christian OlssonBana C (87)40:44+5:5110:43

Gustavsbergs OK

13 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
3Axel Linder LinnersjöBana E (25)31:29+5:5815:44
8Jonas HolmgrenBana B (51)50:03+11:579:37
15Matz LarssonBana D (51)53:12+22:2519:42
17Joel Linder LinnersjöBana E (25)47:22+21:5123:41
18Anette LinnersjöBana E (25)47:28+21:5723:44
27Stina AndreassonBana C (87)48:02+13:0912:38
29Björn LinderBana B (51)1:00:30+22:2411:38
40Peter LandénBana B (51)1:12:43+34:3713:59
40Ingvar LarssonBana D (51)1:17:01+46:1428:31
45Magnus HaraldssonBana C (87)55:15+20:2214:32
56Lotta ValentinBana C (87)59:17+24:2415:36
65Clas-Göran HerrgårdBana C (87)1:05:06+30:1317:07
75Margareta HaraldssonBana C (87)1:16:58+42:0520:15

Hammarby IF OF

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
3Albin AnderssonBana A (25)1:02:04+5:158:03
34Eric HuijsersBana B (51)1:04:10+26:0412:20

Haninge SOK

8 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
14Ingrid GraneliBana D (51)52:11+21:2419:19
24Fredrik MorastBana B (51)55:50+17:4410:44
25Lars GreilertBana B (51)55:52+17:4610:44
25Göran GlanshedBana D (51)1:01:46+30:5922:52
28Henrik MorastBana B (51)58:50+20:4411:18
30Aila HalttunenBana D (51)1:04:56+34:0924:02
63Helena KorhonenBana C (87)1:04:14+29:2116:54
Berit LindungerBana D (51)ej godkänd

Hellas Orientering

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
79Tommy SvenssonBana C (87)1:20:04+45:1121:04

Helsingborgs SOK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
21Tommy PetersonBana D (51)56:10+25:2320:48

IF Thor

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
41Per-Erik JanssonBana B (51)1:13:00+34:5414:02
61Reinhold LenneboBana C (87)1:02:58+28:0516:34

IFK Enskede

6 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
6Emil NorlinBana E (25)35:27+9:5617:43
18Stefan NorlinBana B (51)52:35+14:2910:06
18Christer HedinBana D (51)54:29+23:4220:10
26Anders BjörklundBana B (51)56:53+18:4710:56
40Ileana von MelenBana C (87)52:12+17:1913:44
Mona ForslundBana E (25)utgått

IFK Lidingö SOK

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Simon SchusterBana A (25)56:497:22
9Jenni SimolaBana C (87)39:46+4:5310:27
38Elisabeth BengtssonBana D (51)1:13:55+43:0827:22

Järfälla OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
22Aleksandr ManoilovBana A (25)1:36:56+40:0712:35

Järla Orientering

13 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
3Harald HenrikssonBana B (51)41:35+3:297:59
13Jan Olof NorénBana D (51)49:22+18:3518:17
14Rolf KarlssonBana C (87)41:35+6:4210:56
19Fredrik Brandhorst-SatzkornBana C (87)46:41+11:4812:17
23Ulla-Britta HallBana E (25)59:25+33:5429:42
27Ola HenrikssonBana B (51)57:02+18:5610:58
30Henrik HagwallBana B (51)1:01:45+23:3911:52
35Anna Brandhorst-SatzkornBana D (51)1:12:49+42:0226:58
37Carina LidforssBana D (51)1:13:44+42:5727:18
46Gusta Bana D (51)1:31:23+1:00:3633:50
80Sofie HöglundBana C (87)1:22:31+47:3821:42
81Jenny SöderbergBana C (87)1:23:19+48:2621:55
Anders WetterlingBana C (87)ej godkänd

Kamrat och IF KIF

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
8Casper GidingBana A (25)1:10:02+13:139:05

Klubblö

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
49Perneby SofiaBana C (87)55:59+21:0614:43

Klubblös

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
20Jan HesselBana A (25)1:34:55+38:0612:19

Klubblös

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
33Emma RisbyBana B (51)1:03:48+25:4212:16

Klubblös

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
10Fredrik DahllöfBana C (87)39:49+4:5610:28

Klubblös

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
11Anders BackBana C (87)40:06+5:1310:33

Klubblös

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
20Klang DanBana C (87)46:43+11:5012:17

Klubblös

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
34Max KarlströmBana C (87)50:35+15:4213:18

Klubblös

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
36Martin Malm BlomqvistBana C (87)50:39+15:4613:19

Klubblös

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
52Anders GustafsonBana C (87)57:42+22:4915:11

Klubblös

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
54Lars-Åke AspelinBana C (87)59:07+24:1415:33

Klubblös

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
74christer AskerblomBana C (87)1:16:14+41:2120:03

Klubblös

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
83Kerstin JensenBana C (87)1:25:24+50:3122:28

Klubblös

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
27Gunnar LindholmBana D (51)1:02:47+32:0023:15

Klubblös

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
34Rebecka NylenBana D (51)1:12:28+41:4126:50

Klubblös

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
Karolina EliassonBana D (51)ej godkänd

Klubblös

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
Mats NylenBana D (51)utgått

Klubblös

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
4Lindqvist EbbaBana E (25)32:50+7:1916:25

Klubblös

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
14Michael UngruheBana E (25)44:29+18:5822:14

Klubblös

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
16Per Åke ErikssonBana E (25)45:33+20:0222:46

Klubblös

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
22Dillman KenethBana E (25)55:40+30:0927:50

Kubblös

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
78Klang TinaBana C (87)1:19:57+45:0421:02

Nynäshamns OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
12Gunvor GranathBana E (25)43:59+18:2821:59

Nässjö OK

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
15Torbjörn PerssonBana B (51)52:19+14:1310:03
38Daniel HalvardssonBana B (51)1:07:35+29:2912:59
Johan AnemyrBana B (51)ej godkänd

OK Ravinen

14 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
5Anette ÖnerudBana D (51)38:35+7:4814:17
7Per-Åke OlssonBana A (25)1:09:41+12:529:02
10Paula StruckBana E (25)43:14+17:4321:37
11Jenny StruckBana E (25)43:33+18:0221:46
12Sergiu FalaBana A (25)1:14:10+17:219:37
13Matts AnderssonBana C (87)41:16+6:2310:51
20Alice WerlinBana E (25)53:00+27:2926:30
23Tilda AnderssonBana C (87)47:15+12:2212:26
25Stefan StruckBana E (25)1:04:28+38:5732:14
36Peter AxelssonBana B (51)1:06:48+28:4212:50
62Lena RisbyBana C (87)1:03:43+28:5016:46
66Håkan FalkBana C (87)1:05:10+30:1717:08
67Peo EkströmBana C (87)1:07:03+32:1017:38
73Lena HellströmBana C (87)1:15:59+41:0619:59

OK Södertörn

18 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
4Jonathan BerglindBana B (51)44:57+6:518:38
6Niklas ErlandssonBana C (87)38:02+3:0910:00
9Gunnel JunegardBana E (25)41:05+15:3420:32
10Tilde BacklundBana B (51)50:16+12:109:40
19Henrik ErlandssonBana B (51)52:59+14:5310:11
19Ronny HedlundBana D (51)55:06+24:1920:24
22Mattias SkepplingBana B (51)55:35+17:2910:41
24Petra HellbergBana C (87)47:17+12:2412:26
28Torbjörn JohanssonBana D (51)1:03:11+32:2423:24
32Daniela RennerBana B (51)1:01:49+23:4311:53
35Åsa SundbergBana C (87)50:37+15:4413:19
35Claes RennerBana B (51)1:06:17+28:1112:44
36Ingemar JohnssonBana D (51)1:12:56+42:0927:00
39Lars-Gunnar LarssonBana C (87)51:32+16:3913:33
43Christophe HerlyBana C (87)54:32+19:3914:21
46Anna SundbergBana C (87)55:20+20:2714:33
47Paul NorénBana C (87)55:28+20:3514:35
76Martin ErikssonBana C (87)1:17:18+42:2520:20

OK Älvsjö-Örby

7 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
5Eeva EuropeBana E (25)34:27+8:5617:13
7Margareta WadinBana D (51)44:33+13:4616:30
7Claes RundströmBana E (25)39:54+14:2319:57
43Christer NordströmBana B (51)1:15:26+37:2014:30
48Jacob CarlénBana B (51)1:36:01+57:5518:27
49Axel RönnbergBana B (51)1:39:37+1:01:3119:09
50Jan RönnbergBana B (51)1:42:58+1:04:5219:48

Rånäs OK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
5Simon BohmanBana A (25)1:05:45+8:568:32
53Eddie BjärrenholtBana C (87)58:48+23:5515:28

Skarpnäcks OL

8 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
6Fredrik GrimborgBana B (51)46:53+8:479:00
11Urban SelanderBana A (25)1:13:39+16:509:33
42Leif CarlssonBana C (87)54:28+19:3514:20
45Johan SandwallBana D (51)1:28:28+57:4132:45
60Lars SegerqvistBana C (87)1:01:01+26:0816:03
70Linnea CarlssonBana C (87)1:11:17+36:2418:45
72Klas LangelsBana C (87)1:14:29+39:3619:36
Yvonne BrantingBana D (51)utgått

Skogsluffarnas OK

5 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
20Sten BergstrandBana D (51)55:18+24:3120:28
42Jean-Luc TisonBana B (51)1:14:01+35:5514:14
47Kjell HellströmBana B (51)1:28:07+50:0116:56
82Tomas BruceBana C (87)1:25:15+50:2222:26
Kurt SamuelssonBana D (51)ej godkänd

Snättringe SK

17 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Tobias GeliusBana C (87)36:29+1:369:36
4Rune RådeströmBana D (51)36:25+5:3813:29
5Göran NilssonBana B (51)46:50+8:449:00
6David HectorBana A (25)1:09:07+12:188:58
9Lars CedérusBana D (51)45:56+15:0917:00
12Gösta GutelandBana D (51)49:18+18:3118:15
15Albin HainkeBana A (25)1:17:47+20:5810:06
16Kristina TedhamreBana B (51)52:20+14:1410:03
17Mats HainkeBana A (25)1:21:41+24:5210:36
17Thomas CallebergBana B (51)52:27+14:2110:05
21Erik CallebergBana B (51)55:19+17:1310:38
22Lilly ChristieBana D (51)57:40+26:5321:21
31Anneli ChristieBana D (51)1:08:42+37:5525:26
44Tomas MovinBana B (51)1:17:47+39:4114:57
57Anna TedhamreBana C (87)59:43+24:5015:42
69Ingemar TedhamreBana C (87)1:08:22+33:2917:59
77Leif HermundstadBana C (87)1:19:02+44:0920:47

Solna OK

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
32Jan BrundellBana D (51)1:09:39+38:5225:47
42Lars NordinBana D (51)1:18:27+47:4029:03
85Ingvar OskarssonBana C (87)1:43:08+1:08:1527:08

Stockholms OK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
Mikael MoserBana D (51)ej godkänd
Garry PetterssonBana D (51)utgått

Sundbybergs IK

11 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Niklas CarlssonBana A (25)1:00:57+4:087:54
3Rune CarlssonBana D (51)35:58+5:1113:19
4Kristoffer TengrothBana A (25)1:04:07+7:188:19
6Edvin SkantzeBana D (51)43:54+13:0716:15
12Tobias AbrahamssonBana B (51)50:38+12:329:44
13Joakim SkantzeBana B (51)51:12+13:069:50
20Ronny NordgrenBana B (51)53:00+14:5410:11
23Ida SkantzeBana D (51)58:27+27:4021:38
24Eva SkantzeBana D (51)59:00+28:1321:51
30Hans-Erik PerssonBana C (87)49:22+14:2912:59
41Gunnar BramstenBana D (51)1:17:20+46:3328:38

Söders-Tyresö

20 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Björn RegerBana D (51)30:4711:24
3Jan CarlssonBana C (87)36:55+2:029:42
8Malin CarlssonBana C (87)38:47+3:5410:12
9Nina ThörnqvistBana B (51)50:06+12:009:38
18Elmin HovmöllerBana C (87)46:31+11:3812:14
18Stefan NorinBana A (25)1:23:04+26:1510:47
21Marius HovmöllerBana E (25)53:37+28:0626:48
21Ingemar GardBana C (87)46:51+11:5812:19
28Erik NorinBana C (87)48:16+13:2312:42
30Mats GunnemyrBana B (51)1:01:45+23:3911:52
31Emma NorinBana C (87)49:57+15:0413:08
41Olle ThimbergBana C (87)53:56+19:0314:11
43Elisabeth CarlinBana D (51)1:23:21+52:3430:52
44Kristina NorinBana D (51)1:26:00+55:1331:51
50Staffan ElmhagenBana C (87)56:30+21:3714:52
64Alf Eriksson-LångBana C (87)1:04:31+29:3816:58
Elisabeth HovmöllerBana D (51)ej godkänd
Göran ThimbergBana A (25)ej godkänd
John HartleyBana A (25)utgått
Anna ChavdaBana C (87)utgått

Södertälje-Nykvarn OF

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
7Anders LillstrandBana C (87)38:35+3:4210:09

Tullinge SK

22 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Klara JunegardBana E (25)25:3112:45
2Jörgen OhlinBana B (51)38:29+0:237:24
5Johnny JunegardBana C (87)37:55+3:029:58
8Rolf E. NilssonBana D (51)45:05+14:1816:41
14Karin LundbergBana B (51)52:18+14:1210:03
15Elise RisethBana E (25)44:59+19:2822:29
15Asgeir RisethBana C (87)41:57+7:0411:02
16Frida JunegardBana C (87)43:00+8:0711:18
17Tina JunegardBana C (87)43:22+8:2911:24
22Ingemar LarssonBana C (87)46:52+11:5912:20
23Per-Ove MelinderBana B (51)55:39+17:3310:42
25Caroline ErikssonBana C (87)47:19+12:2612:27
26Benny AlfordssonBana D (51)1:02:01+31:1422:58
29Jan LarssonBana D (51)1:04:21+33:3423:50
29Emil HelanderBana C (87)48:46+13:5312:50
37Pär DahlströmBana C (87)51:09+16:1613:27
38Daniel HelanderBana C (87)51:16+16:2313:29
39Wilma LeicktBana B (51)1:08:16+30:1013:07
44Malin DahlströmBana C (87)54:34+19:4114:21
51Elin WåhlinBana C (87)57:11+22:1815:02
55Anna PernebyBana C (87)59:16+24:2315:35
Sonja PernebyBana E (25)utgått

Tumba-Mälarhöjden OK

12 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Viggo MårsellBana E (25)27:07+1:3613:33
7Patrik GunnarssonBana B (51)49:00+10:549:25
13Vanja LifBana E (25)44:08+18:3722:04
17Elsa LifBana D (51)53:44+22:5719:54
23Åsa MårsellBana A (25)1:39:53+43:0412:58
39Mona LifBana D (51)1:14:25+43:3827:33
45Staffan TörnrosBana B (51)1:19:51+41:4515:21
58David LifBana C (87)59:55+25:0215:46
68Hilda MårsellBana C (87)1:07:22+32:2917:43
71Anders WinellBana C (87)1:11:20+36:2718:46
84Rickard GunéeBana C (87)1:25:34+50:4122:31
Gunilla HäggstrandBana D (51)utgått

Täby OK

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
11Ella LindqvistBana D (51)46:48+16:0117:20
14Johan LindqvistBana A (25)1:16:42+19:539:57
19Tanja LindqvistBana E (25)50:55+25:2425:27

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser

Mila