Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Veteran-OL i Norberg

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Veteran-OL i Norberg
Arrangörsorganisation: Norbergs OK
Datum: tisdag 6 augusti 2019

Bana 1

4 400 m, 45 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mathias NyströmNorbergs OK32:007:16
2Ola JernströmAvesta OK33:36+1:367:38
3Marcus EkKöping-Kolsva OK34:14+2:147:46
4Ulf MagnussonLeksands OK36:56+4:568:23
5Magnus FredrikssonKorsnäs IF OK37:00+5:008:24
6Tryggve OttossonVästerbergslagens OL37:08+5:088:26
7Henrik PetrisiVästerbergslagens OL38:04+6:048:39
8Mats LundbergDalaportens OL38:21+6:218:42
9Mikael BacklundDalaportens OL39:49+7:499:02
10Anders GedinSäterbygdens OK40:06+8:069:06
11Per LovangVästerbergslagens OL40:22+8:229:10
12Johan AnderssonEj klubbansluten40:25+8:259:11
13Mats ThunwallFagersta OK40:26+8:269:11
14Jan LindbergKorsnäs IF OK43:17+11:179:50
15Erik WadmanIFK Mora OK43:51+11:519:57
16Hasse ÅbergEj klubbansluten44:51+12:5110:11
17Kjell LidholmIFK Hedemora OK45:25+13:2510:19
18Tomas JonssonVandrarringen45:42+13:4210:23
19Ola LindholmKöping-Kolsva OK45:54+13:5410:25
20Ulf HenrikssonKorsnäs IF OK47:30+15:3010:47
21Svante LindgrenKorsnäs IF OK48:15+16:1510:57
22Thomas ArvidssonSäterbygdens OK48:56+16:5611:07
23Henrik OlssonHallstahammars OK49:13+17:1311:11
24Alf LindbergKöping-Kolsva OK50:03+18:0311:22
25Hans-Olof FröjdOslättforspojkarnas IK50:13+18:1311:24
26Mats HemströmGävle OK52:29+20:2911:55
27Mats BergmanNorbergs OK53:19+21:1912:07
28Gunnel RaskIFK Mora OK53:21+21:2112:07
29Gunnar JonssonHallstahammars OK53:55+21:5512:15
30Christer HellströmStora Tuna OK1:00:12+28:1213:40
31Gunde HjalmarssonStora Tuna OK1:00:26+28:2613:44
32Kurt Håkan AnderssonOK Tor1:01:41+29:4114:01
33Marie LarssonKöping-Kolsva OK1:03:39+31:3914:27
34Gunnar EricssonGävle OK1:03:41+31:4114:28
35Tomas SundqvistOK Kåre1:06:55+34:5515:12
36Lena LiljeforsAvesta OK1:07:17+35:1715:17
37Frank NordahlSträngnäs-Malmby OL1:09:12+37:1215:43
38Jan HultmanSol Tranås1:09:27+37:2715:47
39Kurt ErikssonVandrarringen1:09:51+37:5115:52
40Peder WickströmArboga OK1:10:24+38:2416:00
41Johan KlingbergNorbergs OK1:14:03+42:0316:49
42Tommy WåhlinVästerås SOK1:17:11+45:1117:32
43Katarina SundqvistOK Kåre1:26:17+54:1719:36
44Bengt HanssonSäterbygdens OK1:35:26+1:03:2621:41
Anders ClaessonIFK Mora OKej godkänd

Bana 2

3 600 m, 42 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Thom SandvikAvesta OK34:349:36
2Bengt SöderqvistDalaportens OL34:36+0:029:36
3Johan JungellKorsnäs IF OK36:37+2:0310:10
4Bengt BjörkÅrsunda IF37:10+2:3610:19
5Jörgen SkoogVästerbergslagens OL37:44+3:1010:28
6Heinz-Eric DeveliusIFK Mora OK39:59+5:2511:06
7Lasse KokkonenLångshyttans AIK OK40:12+5:3811:10
8Ragnar ErikssonOK Hedströmmen40:17+5:4311:11
9Hans KäckDalaportens OL41:31+6:5711:31
10Lars-Åke MonténDomnarvets GOIF42:05+7:3111:41
11Per ElfströmÅrsunda IF42:11+7:3711:43
12Maria EngbergKorsnäs IF OK43:05+8:3111:58
13Sten ErikssonSträngnäs-Malmby OL43:28+8:5412:04
14Karl JohanssonIFK Hedemora OK43:43+9:0912:08
15Håkan SöderqvistArboga OK44:18+9:4412:18
16Mats MårtenssonStora Tuna OK44:59+10:2512:29
17Östen ErikssonAvesta OK45:25+10:5112:36
18Benny RendalenKorsnäs IF OK45:54+11:2012:45
19Bo AnderssonVästerås SOK46:18+11:4412:51
20Lars-Tommy AnderssonVästerbergslagens OL46:37+12:0312:56
21Per Henrik EngbergKorsnäs IF OK48:03+13:2913:20
22Per EdénOK Kåre48:15+13:4113:24
23Ylva GrapeDalaportens OL48:38+14:0413:30
24Bo-Göran KarlssonAvesta OK49:10+14:3613:39
25Inger MattssonVästerbergslagens OL50:04+15:3013:54
26Roland BergSäterbygdens OK50:50+16:1614:07
27Lars DahlströmVästerbergslagens OL51:05+16:3114:11
28Torsten LundVästerås SOK51:20+16:4614:15
29Bo Artur DahlströmSmedjebackens OK51:32+16:5814:18
30Bo SundbergIFK Hedemora OK52:22+17:4814:32
31Lennart LundquistOK Nalle52:34+18:0014:36
32Åke GranstamOK Tor52:45+18:1114:39
33Mats Olov ThomsonOK Kåre53:17+18:4314:48
34Torbjörn HellquistTullinge SK54:58+20:2415:16
34Tryggve OttossonKorsnäs IF OK54:58+20:2415:16
36Bernt ÅströmVästerås SOK55:01+20:2715:16
37Nils-Erik HjelmerVandrarringen56:58+22:2415:49
38Annika NorströmHallstahammars OK58:18+23:4416:11
39Putte DahlströmNorbergs OK58:31+23:5716:15
40Gudrun PerssonHallstahammars OK1:02:09+27:3517:15
41Lars-Erik RaskVästerås SOK1:02:39+28:0517:24
Bo OrtmanVandrarringenej godkänd

Bana 3

3 100 m, 74 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Vilho RokkaLångshyttans AIK OK35:2511:25
2Ove EkKöping-Kolsva OK37:22+1:5712:03
3Pernilla KlemetsKöping-Kolsva OK37:31+2:0612:06
4Bernt LöfkvistBjursås OK37:36+2:1112:07
5Stig BorgÄrla IF38:33+3:0812:26
6Folke NyströmVästerbergslagens OL38:39+3:1412:28
7Sven-Olof AspLeksands OK38:42+3:1712:29
8Stig WiklundStora Tuna OK38:58+3:3312:34
9Torbjörn DanielssonOK Hammaren39:19+3:5412:40
10Anders WelénKöping-Kolsva OK39:53+4:2812:51
11Jan HultHofors OK39:58+4:3312:53
12Jan DelbomDomnarvets GOIF40:56+5:3113:12
13Folke BjörkmanDalaportens OL41:11+5:4613:17
14Lennart JohanssonOK Tor41:32+6:0713:23
15Åke AnderssonVästerbergslagens OL41:39+6:1413:26
16Bengt SimonssonDomnarvets GOIF42:00+6:3513:32
17Gunilla Maria BrusVästerbergslagens OL42:22+6:5713:40
18Inger LöfgrenStora Tuna OK42:54+7:2913:50
19Tord AndersenVästerbergslagens OL43:00+7:3513:52
20Karl-Erik AnderssonIFK Mora OK43:51+8:2614:08
21Margareta LöfqvistVästerås SOK44:08+8:4314:14
22Solweig PalmAvesta OK44:27+9:0214:20
23Lennart TägtströmDomnarvets GOIF44:59+9:3414:30
24Sören GustafssonSäterbygdens OK45:25+10:0014:39
25Stanley HolmerIFK Mora OK45:43+10:1814:44
26Ingemar NygrenÅrsunda IF46:03+10:3814:51
27Mikael HogréusOK Tor46:10+10:4514:53
28Lennart JahrLångshyttans AIK OK47:07+11:4215:11
29Sten BlomkvistVästerbergslagens OL47:10+11:4515:12
30Åke LiljebrandSK Trim/Virsbo47:11+11:4615:13
31Paul Erik GlasbergVästerbergslagens OL47:16+11:5115:14
32Anita JohanssonOK Tor47:57+12:3215:28
33Johan ErikssonGrangärde OK48:04+12:3915:30
34Filip MagnussonStora Tuna OK48:06+12:4115:30
35Lars WisellFagersta OK48:16+12:5115:34
36Anders EklundStora Tuna OK48:41+13:1615:42
37Stig TörnkvistKöping-Kolsva OK49:02+13:3715:49
38Lennart KarlssonOK Grip49:04+13:3915:49
39Olov SöderqvistDalaportens OL49:51+14:2616:04
40Karl-Gustav KlemetsKöping-Kolsva OK50:07+14:4216:10
41Leif JanssonEskilstuna OL50:21+14:5616:14
42Lennart VessbergAvesta OK51:09+15:4416:30
43Siv FrodinKöping-Kolsva OK51:17+15:5216:32
44Åke SundbergFagersta OK51:19+15:5416:33
45Marita LindholmKöping-Kolsva OK51:41+16:1616:40
46Bengt HolmIFK Mora OK51:45+16:2016:41
47Hans GruddStora Tuna OK51:48+16:2316:42
48Toni AnderssonVästerås SOK52:54+17:2917:03
49Lena HedmanHallstahammars OK53:12+17:4717:09
50Yngve KarlssonIFK Mora OK53:51+18:2617:22
51Esko RaitaÄrla IF54:06+18:4117:27
52Lars-B LarssonOK Tyr54:21+18:5617:31
52Ove PetterssonArboga OK54:21+18:5617:31
54Kurt ZanderVästerås SOK55:58+20:3318:03
55Bo KarlssonKöping-Kolsva OK56:26+21:0118:12
56Eva HalvarsonOK Kåre56:38+21:1318:16
57Rolf BjärudVästerbergslagens OL58:44+23:1918:56
58Frank LarssonKöping-Kolsva OK59:16+23:5119:07
59Lennart ErikssonOK Enen1:00:03+24:3819:22
60Kurt MattssonIFK Djura1:00:46+25:2119:36
61Johan ThunWallEricsson IF1:00:49+25:2419:37
62Örjan PerssonBjursås OK1:03:10+27:4520:22
63Kristina WåhlinVästerås SOK1:05:17+29:5221:03
64Leif BjörkmanDalaportens OL1:05:22+29:5721:05
65Claes NidebornStora Tuna OK1:06:00+30:3521:17
66Gunborg WestinLeksands OK1:06:03+30:3821:18
67Annica Lindell LangVästerbergslagens OL1:06:11+30:4621:20
68Siv StamSäterbygdens OK1:08:04+32:3921:57
69Dolwai HellbergSurahammars SOK1:08:29+33:0422:05
70Nils-Gunnar LindbergSMOL1:14:51+39:2624:08
71Erik SvenssonKorsnäs IF OK1:15:40+40:1524:24
Gullan AnderssonVästerås SOKej godkänd
Ulf LöfgrenStora Tuna OKej godkänd
Lena PetrisiVBOLej godkänd

Bana 4

1 900 m, 39 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tord HalvarsonOK Kåre26:2913:56
2Inge GustafssonSträngnäs-Malmby OL28:56+2:2715:13
3Per WiigHallstahammars OK29:28+2:5915:30
4Östen AnderssonVästerbergslagens OL30:45+4:1616:11
5Göran WiigHallstahammars OK31:21+4:5216:30
6Stig MartinssonNorbergs OK32:33+6:0417:07
7Kerstin JahrLångshyttans AIK OK34:35+8:0618:12
8Lars-Olof JohanssonLeksands OK36:23+9:5419:08
9Kjell LindbergVästerås SOK36:31+10:0219:13
10Karl-Robert MoqvistOK Tor36:42+10:1319:18
11Sonia JohanssonKvarnsvedens GOIF OK36:57+10:2819:26
12Eva HogréusOK Tor37:06+10:3719:31
13Lasse BackIFK Mora OK38:02+11:3320:01
14Lennart ErikssonAvesta OK38:17+11:4820:08
15Jan Olof HedbergGagnefs OK38:26+11:5720:13
16Bo LöwegrenVästerås SOK38:31+12:0220:16
17Stig-Olof StålAvesta OK38:35+12:0620:18
18Erik LindbergKorsnäs IF OK38:41+12:1220:21
19Pirjo WiigHallstahammars OK39:20+12:5120:42
20Lars JellvertFellingsbro GOIF39:21+12:5220:42
21Elisabeth W-ErikssonAvesta OK40:17+13:4821:12
22Gunilla WiklundStora Tuna OK40:45+14:1621:26
23Christer LiwellÄrla IF41:15+14:4621:42
24Marianne ArnholmEskilstuna OL41:37+15:0821:54
25Anna-Greta DanielssonOK Hammaren42:00+15:3122:06
26Jan BurellOK Enen45:00+18:3123:41
27Jörgen BergströmÄrla IF45:33+19:0423:58
28Elisabeth LindholmDomnarvets GOIF45:53+19:2424:08
29Lennart LundhÄrla IF47:33+21:0425:01
30Irma BjärudVästerbergslagens OL47:50+21:2125:10
31Ingmari EkmanKlubblös48:37+22:0825:35
32Harriet KarlssonOK Grip50:33+24:0426:36
33Sten BergmanKorsnäs IF OK50:40+24:1126:40
34Ingrid LiljebrandSK Trim/Virsbo51:41+25:1227:12
35Bore NybergSäterbygdens OK58:51+32:2230:58
36Margareta JohanssonOK Tor1:10:36+44:0737:09
37Britt-Inger LindbergSMOL1:30:04+1:03:3547:24
Anna MattssonInsjöns IF OKej godkänd
Stig LundinEskilstuna OLutgått

Bana 5

1 500 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Svante Gunnar OlssonOK Kåre27:1818:12
2Sten NordgrenArboga OK28:49+1:3119:12
3Hugo HellgrenNorbergs OK32:09+4:5121:26
4Henning WaltgårdDomnarvets GOIF35:11+7:5323:27
5Ingrid LundinEskilstuna OL37:42+10:2425:08
6Lena JellvertFellingsbro GOIF40:06+12:4826:44
7Birgit HaglundOK Hedströmmen43:56+16:3829:17
8Monika TydenKlubblös1:06:51+39:3344:34

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser