Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Dala Veteran-OL 2019

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Dala Veteran-OL 2019
Arrangörsorganisation: Ludvika OK
Datum: tisdag 30 juli 2019

H1

4 920 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per HolmIFK Mora OK43:538:55
2Per CarlssonStora Tuna OK51:58+8:0510:33
3Per LovangVästerbergslagens OL57:43+13:5011:43
4Ulf HenrikssonKorsnäs IF OK1:05:49+21:5613:22
Hans AnderssonVästerbergslagens OLej godkänd
Jan LindbergKorsnäs IF OKej godkänd
Christer BlomqvistRembo IKej godkänd
Anders Stefan VestlundOK Kåreej godkänd
Kurt ErikssonVandrarringenej godkänd
Bengt HanssonSäterbygdens OKej godkänd
Mathias NyströmNorbergs OKej godkänd
Tryggve OttossonVästerbergslagens OLej godkänd
Fredrik PerssonDomnarvets GOIFej godkänd
Svante LindgrenKorsnäs IF OKej godkänd
Anders DahlinOK Sarvenej godkänd
Håkan NilssonDomnarvets GOIFej godkänd
Henrik PetrisiVästerbergslagens OLej godkänd

D1

4 920 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ylva LorentssonOK Kåre1:06:1913:28
Ida MattssonVästerbergslagens OLej godkänd
Sofie NylanderOK Kåreej godkänd
Jennie Hellström OlssonOK Linnéej godkänd
Jenny JohanssonValbo AIFej godkänd

H2

3 740 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Daniel FrodinKlubblös45:4312:13
2Fredrik PetrisiVästerbergslagens OL1:03:47+18:0417:03
3Royne LenngrenIK Jarl Rättvik1:13:13+27:3019:34
4Christer HellströmStora Tuna OK1:15:53+30:1020:17
Peter JaktlundKlubblösej godkänd
Hasse DeveliusIFK Mora OKej godkänd
Bo Artur DahlströmSmedjebackens OKej godkänd
Roland BergSäterbygdens OKej godkänd
Benny RendalenKorsnäs IF OKej godkänd
Nils-Erik HjelmerVandrarringenej godkänd
Tryggve OttossonKorsnäs IF OKej godkänd
Karl JohanssonIFK Hedemora OKej godkänd
Peter BergkvistVästerbergslagens OLej godkänd
Gunde HjalmarssonStora Tuna OKej godkänd
Lasse KokkonenLångshyttans AIK OKej godkänd
Mats MårtenssonStora Tuna OKej godkänd
Jörgen SkoogVästerbergslagens OLej godkänd
Leif ÅkerblomStora Tuna OKej godkänd
Åke SundbergFagersta OKej godkänd
Per EdénOK Kåreej godkänd
Johnny NilssonStora Skedvi IK SOFFej godkänd
Mats WallmanVästerbergslagens OLej godkänd

D2

3 550 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karin RabeUlriksbergs IK48:2813:39
2Gunnel RaskIFK Mora OK48:42+0:1413:43
3Anna-Lena AnderssonVästerbergslagens OL53:43+5:1515:07
4Gunilla BlomqvistRembo IK1:20:32+32:0422:41
5Alicia BergkvistVästerbergslagens OL1:54:21+1:05:5332:12

H3

2 880 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Esbjörn AndrénKvarnsvedens GOIF OK41:1614:19
2Jan DelbomDomnarvets GOIF42:13+0:5714:39
3Olle JohanssonIFK Hedemora OK42:14+0:5814:39
4Folke NyströmVästerbergslagens OL42:46+1:3014:50
5Torsten HedbomOK Kåre43:07+1:5114:58
6Karl-Erik AnderssonIFK Mora OK43:15+1:5915:01
7Sören GustafssonSäterbygdens OK44:11+2:5515:20
8Sven-Olof AspLeksands OK44:23+3:0715:24
9Vilho RokkaLångshyttans AIK OK45:19+4:0315:44
10Jan HultHofors OK45:32+4:1615:48
11Per ElfströmÅrsunda IF46:06+4:5016:00
12Lennart JahrLångshyttans AIK OK46:21+5:0516:05
13Yngve KarlssonIFK Mora OK46:49+5:3316:15
14Mats Olov ThomsonOK Kåre47:39+6:2316:32
15Björn ÅhsLeksands OK48:55+7:3916:59
16Sten BlomkvistVästerbergslagens OL49:06+7:5017:02
17Lennart TägtströmDomnarvets GOIF49:23+8:0717:08
18Stig ÖstKorsnäs IF OK56:32+15:1619:37
19Anders HurtigKvarnsvedens GOIF OK57:21+16:0519:54
20Svante NyströmVästerbergslagens OL1:00:08+18:5220:52
21Hans GruddStora Tuna OK1:02:54+21:3821:50
22Johan ErikssonGrangärde OK1:05:35+24:1922:46
23Kurt ZanderVästerås SOK1:05:46+24:3022:50
Örjan PerssonBjursås OKej godkänd
Jarmo RytkönenKlubblösej godkänd

D3

2 740 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elsa NilssonDomnarvets GOIF29:4210:50
2Helena WallmanVästerbergslagens OL32:55+3:1312:00
3Maria ÅkerblomStora Tuna OK38:35+8:5314:04
4Petra LorentzonLeksands OK43:19+13:3715:48
5Maud NilssonHJS-Vansbro OK45:26+15:4416:34
6Marie-Louise KaipeOK Kåre46:32+16:5016:58
7Elsa KaipeOK Kåre46:51+17:0917:05
8Alma WallmanVästerbergslagens OL48:48+19:0617:48
9Astrid Kerstin JakobssonVästerbergslagens OL49:21+19:3918:00
10Inger MattssonVästerbergslagens OL49:24+19:4218:01
11Annica Lindell LangVästerbergslagens OL49:35+19:5318:05
12Ing-Marie AndrénKvarnsvedens GOIF OK1:02:03+32:2122:38
Ninni CarlssonStora Tuna OKej godkänd

H4

2 570 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Åke LiljebrandSK Trim/Virsbo47:1618:23
2Stanley HolmerIFK Mora OK47:35+0:1918:30
3Lars DahlströmVästerbergslagens OL47:41+0:2518:33
4Bengt HolmIFK Mora OK51:25+4:0920:00
5John VallinOK Hedströmmen52:16+5:0020:20 Ladda ner rutt i gpx-format
6Lars-Arne ForsbergLeksands OK55:43+8:2721:40
7Erik LindbergKorsnäs IF OK58:02+10:4622:34
8Claes NidebornStora Tuna OK58:04+10:4822:35
9Östen AnderssonVästerbergslagens OL1:00:05+12:4923:22
10Erik SvenssonKorsnäs IF OK1:06:11+18:5525:45
11Bore NybergSäterbygdens OK1:13:06+25:5028:26
12Jan Olof HedbergGagnefs OK1:30:21+43:0535:09
Torsten DalströmKvarnsvedens GOIF OKej godkänd
Ingmar NykvistRembo IKej godkänd
Ingemar NygrenÅrsunda IFej godkänd
Lars-Olof JohanssonLeksands OKej godkänd
Rolf BjärudVästerbergslagens OLej godkänd

D4

2 570 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gunilla BrusVästerbergslagens OL54:4621:18
2Marita StadigSK Trim/Virsbo1:01:50+7:0424:03
3Ingrid LiljebrandSK Trim/Virsbo1:04:05+9:1924:56
4Elisabeth LindholmDomnarvets GOIF1:09:13+14:2726:55
5Kerstin JahrLångshyttans AIK OK1:14:33+19:4729:00

H5

1 760 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lasse BackIFK Mora OK48:2327:29
2Jan BurellOK Enen50:06+1:4328:27
3Nils EmanuelssonVästerbergslagens OL1:24:16+35:5347:52
Lennart WestmanKlubblösej godkänd

D5

1 760 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anita JaktlundKlubblös1:24:0747:47
2Ulla NykvistRembo IK1:31:40+7:3352:05
Laila NygrenSäterbygdens OKej godkänd
Monica TydenKlubblösej godkänd
Irma BjärudVästerbergslagens OLej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser