Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Upplandscupsfinalen

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Upplandscupsfinalen
Arrangörsorganisation: Idrottsföreningen OLGY Uppsala
Datum: lördag 28 september 2019

D21

4 200 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rebecka LindbergOK Roslagen32:017:37
2Jenny WesterberghRasbo IK32:03+0:027:37
3Maria SjölanderOK Rodhen34:00+1:598:05
4Elin SjölanderOK Rodhen35:39+3:388:29
5Jessica SöllvanderOK Rodhen35:45+3:448:30
6Lovisa LingforsOK Linné36:36+4:358:42
7Lisa JohanssonOK Rodhen37:24+5:238:54
8Kristin OlovssonOK Linné37:54+5:539:01
9Lovisa HambäckLånghundra IF40:09+8:089:33
10Sofie BergendahlIF Thor42:12+10:1110:02
11Helene NilssonOK Linné49:44+17:4311:50
Pernilla SvedinLånghundra IFej godkänd
Linda WåhlströmIF Thorej start

H21

5 000 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Love SintringHagaby GoIF Örebro28:545:46
2David LingforsOK Linné29:13+0:195:50
3Liutauras BileviciusOK Roslagen31:47+2:536:21
4Tommy LindbergOK Roslagen31:51+2:576:22
5Jonas EklundOK Rodhen33:48+4:546:45
6David MelinOK Rodhen34:02+5:086:48
7Mattias NilssonOK Linné34:07+5:136:49
8Harald LarssonHagaby GoIF Örebro35:25+6:317:05
9Jesper Kullin AlfredssonLånghundra IF35:42+6:487:08
10Emil JonsellIF Thor36:41+7:477:20
11Ola HultinOK Roslagen37:39+8:457:31
12Mats JonsellIF Thor40:39+11:458:07
13Dan HörnellOK Linné41:18+12:248:15
14Johan JakobssonLånghundra IF43:01+14:078:36
15Henrik TrofastTullinge SK47:53+18:599:34
16Bo SegermanIF Thor51:09+22:1510:13
17Thomas RoosIF Thor52:49+23:5510:33
18Jan NylundOK Linné1:08:53+39:5913:46

Inskolning

1 100 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Leonard Hörnell Öhlundok lfullföljt
Filippa JanssonLänna IFfullföljt
Axel SjölanderOK Rodhenfullföljt
Erik SjölanderOK Rodhenfullföljt
Ida SjölanderOK Rodhenfullföljt
Joel SjölanderOK Rodhenfullföljt
Hilma SvenssonOK Linnéfullföljt

U1

1 100 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pontus Van GemstIF Thor18:0816:29
2Sigrid MagsboKlubblös21:08+3:0019:12
3Tora MagsboKlubblös21:11+3:0319:15
4Moa WegmüllerOK Rodhen21:51+3:4319:51
5Hanna WåhlströmIF Thor22:32+4:2420:29
6Sebastian HägerfelthOK Roslagen22:45+4:3720:40
7Alfred SmedsSigtuna OK22:53+4:4520:48
8Vide RehnholmOK Linné23:35+5:2721:26
9Isak WegmüllerOK Rodhen26:08+8:0023:45
10Maj OlovssonOK Linné26:54+8:4624:27
11Holger SäfstenOK Linné27:01+8:5324:33
12Rebecka DrevinOK Rodhen1:00:41+42:3355:09
Kara BernhoffOK Linnéej start
Kai UnnerudLånghundra IFej start
Gabriel DrevinOK Rodhenej start

U2

2 200 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Isac HoltlingRånäs OK21:459:53
2Wilmer NormanSigtuna OK24:29+2:4411:07
3Nils HåkanssonIF Thor35:04+13:1915:56
4Alva RehnholmOK Linné35:41+13:5616:13
5David LindblomIF Thor37:21+15:3616:58
6Elin PåveIF Thor37:25+15:4017:00
7Jesper JonssonIF Thor37:27+15:4217:01
8Daniel De La Torre VikmanOK Linné37:45+16:0017:09
9Märta ÖrtqvistOK Linné40:03+18:1818:12
10Lovisa NällOK Linné40:09+18:2418:15
11Selma KaskOK Linné40:48+19:0318:32
12Tilde JäderOK Rodhen41:32+19:4718:52
13Saga ÖjelundLånghundra IF41:44+19:5918:58
14Harald EklöfOK Linné41:57+20:1219:04
15Devin CarlssonOK Enen41:58+20:1319:04
16Axel Lembke von SchéeleOK Linné41:59+20:1419:05
17Siri FlodbergOK Rodhen42:10+20:2519:10
18Hugo RodinOK Enen42:19+20:3419:14
19Alvin ÅkermanLänna IF43:40+21:5519:50
20Folke AlfonssonIF Thor46:01+24:1620:54
21Olivia JanssonLänna IF50:20+28:3522:52
22Christina NordénLånghundra IF52:53+31:0824:02
23Allan InghammarOK Linné58:48+37:0326:43
Nathanael Huss LandströmOK Linnéej start
David SandbergOK Enenej start
Elvira LindelöfIF Thorej start

U3

2 400 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Robin LarssonOK Linné29:3412:19
2Tobias af GeijerstamSigtuna OK30:14+0:4012:35
3Sebastian RönnqvistSigtuna OK30:26+0:5212:40
4Emil NylundSigtuna OK30:37+1:0312:45
5Villiam JaxgårdIF Thor38:24+8:5016:00
6Felicia KrafftLänna IF45:25+15:5118:55
7Rebecka HartvikLänna IF45:26+15:5218:55
8John BernhoffOK Linné50:25+20:5121:00
Alva StrömlandSigtuna OKej start

U4

3 000 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Oscar VikmanOK Linné53:0017:40
Anton GörgårdLånghundra IFej godkänd
Arvid HallgrenLånghundra IFej godkänd

U5

3 000 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1August GörasLeksands OK38:1912:46

Öppen 3

3 000 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marie JanssonLänna IF32:1910:46
2Helene HägerströmOK Linné32:26+0:0710:48
3Kerstin UmegårdLånghundra IF33:09+0:5011:03
4Victoria LöfgrenKlubblös33:13+0:5411:04
5Linda DrevinOK Rodhen35:20+3:0111:46
6Mattias SundstedtRasbo IK39:04+6:4513:01
7Tommy HöglundLånghundra IF43:10+10:5114:23
8Solvej HöglundLånghundra IF43:11+10:5214:23
9Cecilia BromanLänna IF43:34+11:1514:31
10Johan HärmäOK Rodhen48:50+16:3116:16
11Anders JanssonLänna IF51:48+19:2917:16
12Hanna Lilliesköld RickbergJärla Orientering58:22+26:0319:27
Katarina NilssonLånghundra IFej godkänd
Melker ForsbergKFUM Örebro OKej godkänd
Lisa LundbergLånghundra IFutgått
Manne HammarbergJärfälla OKutgått

Öppen 5

3 600 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan MöllerOK Linné33:089:12
2Thomas JanssonLänna IF36:21+3:1310:05
3Staffan BromanOK Roslagen39:01+5:5310:50
4Svend Erik MathiassenOK Linné39:03+5:5510:50
5Christoffer LindelavOK Roslagen39:14+6:0610:53
6Åsa SpikLeksands OK43:17+10:0912:01
7Malin TillmanOK Roslagen44:35+11:2712:23
8Christoffer SandbergIF Thor46:57+13:4913:02
9Sofie SandbergIF Thor46:58+13:5013:02
10Göran SchönquistRånäs OK48:02+14:5413:20
11Karin NilssonRånäs OK50:24+17:1614:00
12Robert KristenssonOK Roslagen53:45+20:3714:55
13Sven NelanderOK Linné57:16+24:0815:54
14Karin WiddasKlubblös1:00:51+27:4316:54
15Laila SvenssonRasbo IK1:03:30+30:2217:38
16Linda WernvallLånghundra IF1:03:42+30:3417:41
17Kerstin GustafssonOK Gränsen1:04:38+31:3017:57
18Eva MöllerSigtuna OK1:16:53+43:4521:21
19Magnus WesterlundOK Enen1:19:28+46:2022:04
20Gölin WikstrandOK Linné1:24:56+51:4823:35
Pär SäfstenOK Linnéej godkänd
Karl BengtssonSkogsluffarnas OKej godkänd
Clara SpetsLånghundra IFej godkänd
Fredrik JohanssonOK Linnéej godkänd
Jonas SpetsLånghundra IFej godkänd
Malte HellgrenIF Thorej start

Öppen 7

3 000 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan HartvikLänna IF29:219:47
2Emelie RunfeldtSigtuna OK30:17+0:5610:05
3Malin SparrmanOK Linné30:37+1:1610:12
4Ylva BengtssonEj klubbansluten32:06+2:4510:42
5Gabriella MelinOK Rodhen32:11+2:5010:43
6Gustaf RunfeldtSigtuna OK32:52+3:3110:57
7Ninna EngströmLånghundra IF33:12+3:5111:04
8Mattias JäderOK Rodhen35:18+5:5711:46 Ladda ner rutt i gpx-format
9Helene SvenssonRånäs OK35:22+6:0111:47
10Hampus PerssonOK Enen36:36+7:1512:12
11Helene LindelavOK Roslagen37:13+7:5212:24
12Carl LundkvistLänna IF40:10+10:4913:23
13Matilda HektorEj klubbansluten40:53+11:3213:37
14Johan SjööNorbergs OK41:01+11:4013:40
15Bernt JohanssonHäverödals SK43:00+13:3914:20
16Anna OlssonIF Thor46:03+16:4215:21
17Hedvig SundstedtRasbo IK47:35+18:1415:51
18Elisabet Lindblom LarssonOK Enen48:15+18:5416:05
19Ulf IsacssonOK Linné48:42+19:2116:14
20Patrik LanderOK Enen51:56+22:3517:18
21Mats FrostOK Roslagen53:22+24:0117:47
22Peter OláRånäs OK56:34+27:1318:51
23Annamaria HartvikLänna IF57:02+27:4119:00
24Lena FredrikssonIF Thor1:01:43+32:2220:34
25Stefan PalmOK Roslagen1:03:51+34:3021:17
26Heidi BjerkhaugOK Ravinen1:24:02+54:4128:00
Bernhard KlingOK Rodhenej godkänd
Lena FlodinOK Enenej start

Öppen 8

5 200 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Petter LindbergOK Linné38:037:19
2Simon WegmüllerOK Rodhen41:57+3:548:04
3Ola LindIF Thor43:07+5:048:17
4Fredrik NilssonLånghundra IF44:05+6:028:28
5Sebastian WimanKlubblös44:30+6:278:33
6Magnus JohanssonLånghundra IF44:47+6:448:36
7Johan WesterberghRasbo IK45:30+7:278:45
8Ulrik ImbergOK Linné45:51+7:488:49
9Niklas WansölinOK Ravinen46:48+8:459:00
10Jacob SvenssonOK Linné48:36+10:339:20
11Jonas StåhlbrandtRasbo IK49:24+11:219:30
12Jenny WegmüllerOK Rodhen49:38+11:359:32
13Lena KaskOK Linné49:45+11:429:34
14Nic KruysIF Thor51:42+13:399:56
15Åsa KruysIF Thor51:49+13:469:57
16Andreas KrafftLänna IF52:28+14:2510:05
17Daniel UnnerudLånghundra IF52:38+14:3510:07
18Anna GillmanOK Linné53:08+15:0510:13
19Joachim HellquistOK Enen53:22+15:1910:15
20Clas BirgerssonLånghundra IF59:31+21:2811:26
21Lars GustafssonOK Gränsen1:00:30+22:2711:38
22Felix SvenssonRasbo IK1:01:58+23:5511:55
23Peter NyströmIF Thor1:02:45+24:4212:04
24Tobias ValentinGöteborg-Majorna OK1:05:14+27:1112:32
25Jesper NyströmIF Thor1:07:54+29:5113:03
26Andreas PetterssonEj klubbansluten1:10:11+32:0813:29
27Karolina VessbyIF Thor1:15:39+37:3614:32
28Anders LundbergOK Roslagen1:16:11+38:0814:39
Andréas LundinOK Linnéej godkänd
Urban WiklundIF Thorej godkänd
Andreas GrantingerIF Thorej godkänd
Mats ÅbergOK Linnéej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser