Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Tour de Medelpad, etapp 2 Travsprinten

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Tour de Medelpad
Arrangörsorganisationer: Njurunda OK / Selånger SOK / VK Uvarna
Datum: torsdag 17 maj 2012 - söndag 20 maj 2012

Etapp 1 Uvtrampen MedelEtapp 2 TravsprintenEtapp 2 Travsprinten (totalt)Etapp 3 Njurundabommen LångEtapp 3 Njurundabommen Lång (totalt)Etapp 4 Njurundabommen MedelEtapp 4 Njurundabommen Medel (totalt)

D21

3 070 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Charlotte VikströmSundsvalls OK18:416:05
2Jenny ErlandssonSundsvalls OK19:25+0:446:19
3Susanne LiukkonenSundsvalls OK20:03+1:226:31
4Linda SundinOK Tor20:08+1:276:33
5Lina WibronNjurunda OK21:38+2:577:02
6Anna LundgrenSundsvalls OK22:44+4:037:24
7Malin UnanderSundsvalls OK23:54+5:137:47
Anna-Karin JonassonUmeå OKej start
Helena ForsbergSkogslöparnaej start

H21

3 350 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jakob JanssonJärla Orientering17:095:07
2Pessi LiukkonenSundsvalls OK18:49+1:405:37
3Markus FrödinSundsvalls OK19:09+2:005:42
4Niklas MartinNjurunda OK22:12+5:036:37
5Jörgen BlästaNjurunda OK23:53+6:447:07
6Johnny BlästaNjurunda OK24:59+7:507:27 Ladda ner rutt i gpx-format
7Anders BjörklundNjurunda OK26:58+9:498:02
Oskar ForsbergSkogslöparnaej start

H18

3 070 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders SjöbomNjurunda OK17:555:50
2Arvid StrandbergSkogslöparna20:33+2:386:41

D16

2 340 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linda MellanderSundsvalls OK16:136:55
2Johanna SjölundSundsvalls OK16:21+0:086:59
3Stina ÅströmSundsvalls OK18:28+2:157:53
4Karin MartinNjurunda OK19:46+3:338:26
5Sanna WassbrinkVK Uvarna24:08+7:5510:18
Ellen SjögrenSundsvalls OKej start

H16

2 520 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Andreas SandbergSundsvalls OK16:206:28 Ladda ner rutt i gpx-format
2Axel MartinNjurunda OK17:08+0:486:47
3Anton StrandbergSkogslöparna17:55+1:357:06
4Oscar SundlöfSundsvalls OK18:22+2:027:17
5Johannes BjörklundNjurunda OK20:56+4:368:18
6Petter JohanssonTimrå SOK36:07+19:4714:19

D14

2 200 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hanna HänströmTäby OK11:445:19
2Ann JohanssonSundsvalls OK16:41+4:577:35
3Elin NilssonVK Uvarna17:37+5:538:00
4Anna LampinenSelånger SOK19:38+7:548:55

H14

2 440 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Edvin NordströmTäby OK15:216:17
2Axel EnglundSundsvalls OK16:37+1:166:48
3Gustav FrænellSundsvalls OK22:01+6:409:01
4Lucas StrandlundOK Nipan26:00+10:3910:39

D12

1 740 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Frida VikströmSundsvalls OK11:146:27
2Frida SvedbergSundsvalls OK12:45+1:317:19
3Sara NilssonVK Uvarna13:24+2:107:42

H12

1 740 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anton HänströmTäby OK11:296:35
2Erik KärrlanderUmedalens IF11:59+0:306:53
3Emil HornlidenUmedalens IF12:15+0:467:02
4Axel LindqvistSundsvalls OK12:46+1:177:20
5Måns ErikssonÖstersunds OK12:56+1:277:25
6Albin JohanssonTimrå SOK13:43+2:147:52
7Elis TingelöfOK Nipan14:17+2:488:12
8Nils LundgrenSundsvalls OK14:20+2:518:14
9Albin KårénSundsvalls OK14:44+3:158:28
10Robin EdlundSundsvalls OK17:37+6:0810:07
Oskar BütikoferLjusdals OKej start

D10

1 370 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Amanda HallVästerås SOK12:148:55
2Tove EricssonSundsvalls OK14:30+2:1610:35
3Tove FrænellSundsvalls OK15:07+2:5311:02
4Maja SandvikAttunda OK15:47+3:3311:31
5Julia NordlanderSundsvalls OK16:01+3:4711:41
6Maja EngbergVK Uvarna16:18+4:0411:53
7Astrid RexSundsvalls OK27:21+15:0719:57
Milla LundbergSundsvalls OKej godkänd

H10

1 370 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Viktor BütikoferLjusdals OK9:216:49
2Jonas KärrlanderUmedalens IF10:27+1:067:37
3Oskar VikströmSundsvalls OK11:30+2:098:23
4Jonne LiukkonenSundsvalls OK12:11+2:508:53
5Axel LundgrenSundsvalls OK12:30+3:099:07
6William StrandlundOK Nipan14:05+4:4410:16
Alvin HornlidenUmedalens IFej godkänd
Petter ErlandssonSundsvalls OKej start

D35

2 520 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sofia LindénSelånger SOK22:338:56

H35

3 070 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thomas EngbergVK Uvarna23:427:43
2Lars LundbergSundsvalls OK23:57+0:157:48

D40

2 340 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Helena NissarSundsvalls OK15:216:33
2Ulrica Swärd BütikoferLjusdals OK15:50+0:296:45
3Anna HallVästerås SOK16:06+0:456:52
4Johanna StrandlundOK Nipan18:58+3:378:06
5Marianne ÅsåkerHudiksvalls OK24:03+8:4210:16

H40

2 520 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thomas RexSundsvalls OK13:315:21
2Lars HenrikssonSundsvalls OK15:19+1:486:04
3Stefan MellanderSundsvalls OK16:38+3:076:36
4Fredrik PonténIF Strategen17:33+4:026:57
5Björn TingelöfOK Nipan17:41+4:107:01
6Stefan WassbrinkVK Uvarna17:48+4:177:03
7Henrik LundgrenSundsvalls OK17:54+4:237:06
8Lars HallVästerås SOK18:45+5:147:26
9Stefan KärrlanderUmedalens IF19:31+6:007:44 Ladda ner rutt i gpx-format

D45

2 340 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pernilla HannusVK Uvarna19:098:11
2Kristina NilssonVK Uvarna19:17+0:088:14
3Kristina NilssonIFK Umeå20:08+0:598:36

H45

2 520 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Martin NissarSundsvalls OK13:415:25
2Per NordlingSundsvalls OK14:04+0:235:34
3Björn OlofssonOK Storsjön15:11+1:306:01
4Mats LundqvistÖstersunds OK15:55+2:146:18
5Peter AnderssonKramfors-Alliansen19:42+6:017:49

D50

2 060 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ann BjörklundNjurunda OK17:518:39
2Anita SundlingNjurunda OK20:39+2:4810:01
3Agneta SamuelssonFältjägarnas IF22:46+4:5511:03

H50

2 440 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tom KorsmanUmeå OK14:175:51
Christer LundstedtSundsvalls OKej start
Lennart StrandbergSkogslöparnaej start
Hans-Erik JanssonVK Uvarnaej start

H55

2 440 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Håkan Berglund-LakeKovlands IF15:316:21
2Leif SundlingNjurunda OK16:44+1:136:51
3Leif StrandbergSkogslöparna17:04+1:336:59
4Lennart WinbergHudiksvalls OK21:25+5:548:46
Ove JanssonSundsvalls OKej godkänd

H60

2 060 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Åke WansölinSöders-Tyresö13:326:34
2Seth PerssonFältjägarnas IF14:31+0:597:02
3Stefan GullbackIF Strategen17:28+3:568:28
Sten Åke VedinSelånger SOKej start

D65

1 820 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Laila NäslundTimrå SOK18:3710:13
2Inger LorentzsonSundsvalls OK22:16+3:3912:14
3Elvy PetersonSundsvalls OK22:37+4:0012:25
4Ingrid PeterssonSundsvalls OK22:50+4:1312:32
5Viola PerssonVK Uvarna33:18+14:4118:17

H65

2 060 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Åke HöglundTimrå SOK16:358:03
2Jan-Gunnar SwärdForsa OK16:50+0:158:10
3Harri NäätänenKovlands IF17:37+1:028:33
4Christer MöllenbergTimrå SOK17:39+1:048:34
5Winn BjörklundSundsvalls OK17:59+1:248:43
6Ove PetersonSundsvalls OK18:12+1:378:50

D70

1 570 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Birgit GunnarssonKramfors-Alliansen15:5010:05
2Gerd BerglundHögåkers OK19:01+3:1112:06

H70

1 820 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Göran BergSundsvalls OK13:577:39
2Jim PerssonVK Uvarna15:48+1:518:40
3Åke BerglundHögåkers OK16:13+2:168:54
4Erik KardellNjurunda OK17:32+3:359:38
5Sören JanssonSundsvalls OK18:50+4:5310:20
6Gunnar NorénNjurunda OK21:59+8:0212:04
7Hans GunnarssonKramfors-Alliansen24:39+10:4213:32
8Olle NäslundTimrå SOK27:22+13:2515:02
Elof HöglundTimrå SOKej start

H75

1 820 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gunder BorgKovlands IF20:3511:18
2Lars LindKramfors-Alliansen20:37+0:0211:19
3Bert-Erik BergströmVK Uvarna28:17+7:4215:32
Bengt LarssonKovlands IFej start

H80

1 570 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Yngve LarssonKovlands IF21:2113:35

Inskolning

1 250 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Oskar ErlandssonSundsvalls OKfullföljt
Ivar GranholmSundsvalls OKfullföljt
Alice HellmanSundsvalls OKfullföljt
Olivia HellmanSundsvalls OKfullföljt
Lova HornlidenUmedalens IFfullföljt
Ebba MalmStöcksjö ISfullföljt
Vilma MalmStöcksjö ISfullföljt
Svante SandvikAttunda OKfullföljt
Axel TingelöfOK Nipanfullföljt

U1

1 250 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alva ErikssonÖstersunds OK10:478:37
2Märta SandvikAttunda OK12:37+1:5010:05
3Johan LindénSelånger SOK12:43+1:5610:10
4Ellen KårénSundsvalls OK14:01+3:1411:12
5Elis LiukkonenSundsvalls OK14:53+4:0611:54
6Hugo NordlanderSundsvalls OK15:56+5:0912:44
7Simon NordlanderSundsvalls OK15:57+5:1012:45
8Elsa GranholmSundsvalls OK16:38+5:5113:18
9Emmy KärrlanderUmedalens IF17:08+6:2113:42
10Wilmer Rex Sundsvalls OK17:21+6:3413:52
11Dayanna SundlöfTimrå SOK19:24+8:3715:31
12Alice LarssonSundsvalls OK24:58+14:1119:58
13Kajsa HallVästerås SOK28:03+17:1622:26
Arvid CarlssonSundsvalls OKej godkänd

U2

1 370 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ida HänströmTäby OK13:009:29
2Kajsa LindqvistSelånger SOK14:13+1:1310:22
3Lina PonténSelånger SOK16:44+3:4412:12
4Elsa LampinenSelånger SOK17:45+4:4512:57
5Noel BoströmVK Uvarna23:16+10:1616:58
Emilia JohnssonOK Kåreej godkänd

Öppen motion 3

1 740 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pia Sundkvist de BeauIF Strategen15:489:04
2Mårten LampinenSelånger SOK16:15+0:279:20
3Marita LindqvistSelånger SOK17:44+1:5610:11
4Eva-Britt JohanssonTimrå SOK19:46+3:5811:21

Öppen motion 5

2 520 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bo SandbergTimrå SOK18:547:30
2Peter StrandlundOK Nipan19:09+0:157:35
3Satu SvedbergSundsvalls OK22:05+3:118:45
4Jim HjortsbergTimrå SOK23:31+4:379:19
5Ewa Larsson-SnyggNjurunda OK27:26+8:3210:53
6Sara HornlidenUmedalens IF30:21+11:2712:02
7Christina WibronNjurunda OK30:58+12:0412:17
8Luise HeermannNjurunda OK34:46+15:5213:47
9Karin LarssonSundsvalls OK35:11+16:1713:57
Thomas BoströmVK Uvarnaej godkänd

Öppen motion 6

2 440 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Malin ÖdlundLjusdals OK23:279:36
2Hanna FlordalLjusdals OK23:32+0:059:38 Ladda ner rutt i gpx-format

Öppen motion 7

2 340 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders SjögrenSundsvalls OK13:465:52
2Magnus StafstedtOK Alehof22:28+8:429:36
3Torbjörn HornlidenUmedalens IF22:31+8:459:37

Öppen motion 8

3 070 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Arvid RinaldoOK Tor18:486:07
2Ola LindströmSundsvalls OK19:10+0:226:14
3Emil FlordalLjusdals OK20:00+1:126:30 Ladda ner rutt i gpx-format
4Eva HellmanSundsvalls OK21:20+2:326:56
5Arja HannusSelånger SOK21:25+2:376:58
6Tomas JohnssonSundsvalls OK22:51+4:037:26
7Åsa JönssonJärla Orientering29:54+11:069:44
8Marcus MolinSelånger SOK30:21+11:339:53
9Peter LorentzsonSundsvalls OK35:33+16:4511:34

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser