Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Sommarserien

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Sommarserien
Arrangörsorganisation: Tumba-Mälarhöjden OK
Datum: torsdag 1 augusti 2019

Klass A

6 500 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per-Åke OlssonOK Ravinen53:258:13
2Emil LauriKamrat och IF KIF54:13+0:488:20
3Oscar ArmanNyköpings OK54:34+1:098:23
4Tomas LiljaSöders-Tyresö55:26+2:018:31
5Erik FroodeKlubblös1:01:19+7:549:26
6Sverker LenasCentrum OK1:02:57+9:329:41
7Oskar HermanssonCentrum OK1:04:21+10:569:54
8Henrik SjögrenHaninge SOK1:04:29+11:049:55
9Jonas HolmgrenGustavsbergs OK1:06:42+13:1710:15
10Mattias BerglundBromma-Vällingby SOK1:07:24+13:5910:22
11Lars GerhardssonAttunda OK1:13:33+20:0811:18
12Jörgen HectorSnättringe SK1:15:42+22:1711:38
13Joachim WansölinOK Ravinen1:16:00+22:3511:41
14Caroline WilboisGöteborgs SK1:19:43+26:1812:15
15Erik AnderssonOK Österåker1:20:04+26:3912:19
16Boel SundbergOK Södertörn1:20:49+27:2412:26
17Anders HolmqvistSnättringe SK1:21:34+28:0912:32
Fredrik GrimborgSkarpnäcks OLej godkänd
Erik BoströmEnebybergs IFej godkänd

Klass B

4 700 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Leonas MockunasHellas Orientering32:106:50
2Galina RibediucHellas Orientering37:07+4:577:53
3Lennart SwahnSundbybergs IK45:06+12:569:35
4Tomas MattssonOK Södertörn45:11+13:019:36
5Mattias HolmbergCentrum OK45:20+13:109:38
6Niklas WansölinOK Ravinen45:52+13:429:45
7Jan StridhSkogsluffarnas OK46:04+13:549:48
8Per FranzénOK Södertörn46:10+14:009:49
9Frida HectorSnättringe SK47:30+15:2010:06
10Niklas ErlandssonOK Södertörn48:25+16:1510:18
11Johan AnemyrNässjö OK48:40+16:3010:21
12Jonatan LindellGustavsbergs OK49:15+17:0510:28
13Lina MatthewsTullinge SK50:03+17:5310:38
14Per-Ove MelinderTullinge SK51:16+19:0610:54
15Rolf KarlssonJärla Orientering52:50+20:4011:14
16Wilma LeicktTullinge SK52:55+20:4511:15
17Christophe HerlyOK Södertörn53:43+21:3311:25
18Anna SundbergOK Södertörn54:05+21:5511:30
19Karin FägerlindCentrum OK54:10+22:0011:31
20Peter LandénGustavsbergs OK54:27+22:1711:35
21Elisabeth SchylanderOK Älvsjö-Örby54:49+22:3911:39
22Eric HuijsersHammarby IF OF55:14+23:0411:45
23Svante SandbergSödertälje-Nykvarn OF55:37+23:2711:50
24Fredrik AnderssonOK Södertörn57:06+24:5612:08
25Hans JohanssonSödertälje-Nykvarn OF58:00+25:5012:20
26Ester AnderssonOK Södertörn58:31+26:2112:27
27Madeleine LimparAttunda OK59:31+27:2112:39
28Daniela RennerOK Södertörn59:38+27:2812:41
29Torbjörn SvedinT1:03:41+31:3113:32
30Stina BorängSnättringe SK1:04:41+32:3113:45
31Claes RennerOK Södertörn1:06:06+33:5614:03
Maria BrattTullinge SKej godkänd

Klass C

3 400 m, 59 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tobias GeliusSnättringe SK32:089:27
2Hans SundqvistTullinge SK32:50+0:429:39
3Johnny JunegardTullinge SK35:46+3:3810:31
4Anders LillstrandSödertälje-Nykvarn OF35:48+3:4010:31
5Tina JunegardTullinge SK37:27+5:1911:00
6Mats WindstedtFredrikshofs IF Skid & OK38:37+6:2911:21
7Emma RisbyKlubblös38:50+6:4211:25
8Ingemar GardSöders-Tyresö39:34+7:2611:38
9Mikael MoserSnättringe SK40:01+7:5311:46
10Björn RegerSöders-Tyresö40:07+7:5911:47
11Torbjörn JohanssonOK Södertörn40:46+8:3811:59
12Daniel HelanderTullinge SK41:31+9:2312:12
13Emil HelanderTullinge SK42:35+10:2712:31
14Johan LindbomHellas Orientering43:21+11:1312:45
15Bengt ÖqvistFredrikshofs IF Skid & OK44:08+12:0012:58
16Ann FranzénOK Södertörn45:50+13:4213:28
17Börje LenasSkogsluffarnas OK45:55+13:4713:30
18Hans-Erik PerssonSundbybergs IK47:14+15:0613:53
19Ludvig FerdmanTullinge SK48:14+16:0614:11
19Paul NorénOK Södertörn48:14+16:0614:11
21Lena RisbyKlubblös50:04+17:5614:43
22Åke WansölinSöders-Tyresö50:26+18:1814:50
23Mattias HovmöllerSöders-Tyresö51:43+19:3515:12
24Clas-Göran HerrgårdGustavsbergs OK51:52+19:4415:15
25Håkan FalkOK Ravinen52:45+20:3715:30
26Karin GillbergCentrum OK53:01+20:5315:35
27Helena KorhonenHaninge SOK54:07+21:5915:55
28Reijo KorhonenHaninge SOK54:13+22:0515:56
29Claes AnderssonSnättringe SK54:25+22:1716:00
30Cleopatra MattilaTullinge SK57:45+25:3716:59
31Björn SveréusSödertälje-Nykvarn OF57:46+25:3816:59
32Lotta ValentinGustavsbergs OK57:51+25:4317:00
33Kjell HolmbergOK Södertörn57:57+25:4917:02
34Anna LindellGustavsbergs OK58:09+26:0117:06
35Olle ArmanNyköpings OK58:29+26:2117:12
36Bo RomsonHellas Orientering59:14+27:0617:25
37Georg LarssonFredrikshofs IF Skid & OK59:15+27:0717:25
38Göran LarboAttunda OK1:01:03+28:5517:57
39Jacob CarlénOK Älvsjö-Örby1:01:05+28:5717:57
40Annika LundströmVäsby OK1:01:11+29:0317:59
41Linda RennerOK Södertörn1:02:16+30:0818:18
42Kristina AnderssonOK Södertörn1:03:54+31:4618:47
43Alf Eriksson-LångSöders-Tyresö1:04:58+32:5019:06
44Sven-Erik AmrénSnättringe SK1:05:24+33:1619:14
45Staffan ElmhagenSöders-Tyresö1:06:11+34:0319:27
46Per SöderstenGustavsbergs OK1:07:56+35:4819:58
47Matz LarssonGustavsbergs OK1:08:19+36:1120:05
48Isa CarlsundTumba-Mälarhöjden OK1:10:07+37:5920:37
49Leif HermundstadSnättringe SK1:10:16+38:0820:40
50Sören JohanssonSala OK1:13:00+40:5221:28
51Per-Erik AnderssonTumba-Mälarhöjden OK1:13:29+41:2121:36
52Gösta GutelandSnättringe SK1:13:45+41:3721:41
53Christina NordströmBodens BK1:15:17+43:0922:08
54Kurt ZanderVästerås SOK1:24:11+52:0324:45
55Carin MattilaTullinge SK1:35:56+1:03:4828:12
56Elisabeth HectorSnättringe SK1:38:41+1:06:3329:01
57Juha KankaanpääSundbybergs IK17:43:29+17:11:215:12:47
Henrik HellborgCentrum OKej godkänd
Kerstin JensenKlubblösej godkänd

Klass D

2 900 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sören AnderssonOK Loch ness36:4212:39
2Anette ÖnerudOK Ravinen38:57+2:1513:25
3Mats HolmgrenIFK Enskede41:46+5:0414:24
4Rune RådeströmSnättringe SK43:49+7:0715:06
5Moa Leijon LindSödertälje-Nykvarn OF46:01+9:1915:52
6Margareta WadinOK Älvsjö-Örby47:51+11:0916:30
7Rolf E. NilssonTullinge SK48:17+11:3516:38
8Jonas BerglundBromma-Vällingby SOK52:57+16:1518:15
9Lars CedérusSnättringe SK53:45+17:0318:32
10Ulf FranzénCentrum OK54:31+17:4918:47
11Lena ErlandssonOK Södertörn54:56+18:1418:56
12Jan LarssonTullinge SK55:33+18:5119:09
13Maria EhnTullinge SK58:19+21:3720:06
14Amanda WiknerCentrum OK58:35+21:5320:12
15Jan Olof NorénJärla Orientering1:02:10+25:2821:26
16Marianne ThorssonIK Trenne Ullared1:02:30+25:4821:33
17Gunnar LindholmKlubblös1:03:23+26:4121:51
18Rolf LöfqvistSöders-Tyresö1:03:31+26:4921:54
19Tomas BruceSkogsluffarnas OK1:07:09+30:2723:09
20Lars NordinSolna OK1:07:34+30:5223:17
21Louise LindellGustavsbergs OK1:11:48+35:0624:45
22Loke SundbergOK Södertörn1:14:23+37:4125:38
23Ingvar LarssonGustavsbergs OK1:14:32+37:5025:42
24Ingemar JohnssonOK Södertörn1:16:44+40:0226:27
Alve VandinTumba-Mälarhöjden OKutgått

Klass E

2 400 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Klara JunegardTullinge SK26:4411:08
2Karolina EliassonKlubblös26:52+0:0811:11
3Nova MatthewsTullinge SK29:52+3:0812:26
4David HedblomKlubblös37:56+11:1215:48
5Theodor LauriKamrat och IF KIF40:22+13:3816:49
6Lena GeliusSnättringe SK44:21+17:3718:28
7Claes RundströmOK Älvsjö-Örby47:34+20:5019:49
8Jan BurellOK Enen53:36+26:5222:20
9Jack CarlsundTumba-Mälarhöjden OK1:01:16+34:3225:31
10Hilma ÖdmanTumba-Mälarhöjden OK1:01:26+34:4225:35
11Edvin SchylanderOK Älvsjö-Örby1:03:11+36:2726:19
12Pyttan AsplundOK Södertörn1:04:15+37:3126:46
13Priyanka NandaKlubblös1:11:50+45:0629:55
14Kenneth DillmanKlubblös1:22:49+56:0534:30
15Tove ErlandssonOK Södertörn1:23:35+56:5134:49
Victor LauriKamrat och IF KIFej start
Daniel TjernbergSödertälje-Nykvarn OFej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser