Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Gustafspinglan, etapp 2

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Gustafspinglan
Arrangörsorganisation: Säterbygdens OK
Datum: lördag 28 september 2019 - söndag 29 september 2019

Etapp 1Etapp 2Etapp 2 (totalt)

D21

4 470 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linnea McCarthyVisborgs OK33:047:23
2Karolina HøjsgaardDomnarvets GOIF35:32+2:287:56
3Olha PanchenkoIFK Mora OK35:41+2:377:58
4Maria NilssonDomnarvets GOIF36:50+3:468:14
5Ingrid AlexanderssonStora Tuna OK39:04+6:008:44
6Maja MörthStora Tuna OK39:28+6:248:49
7Eva ElfvingDomnarvets GOIF40:36+7:329:04
8Jenny Bagge AnlindLeksands OK45:59+12:5510:17
9Linnea PetrisiVästerbergslagens OL1:00:17+27:1313:29
Maria JohannessonSolna OKej start
Annika ÖstmanDomnarvets GOIFej start

H21

6 080 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jesper SvenskStora Tuna OK34:075:36
2Karl WalheimÄrla IF35:12+1:055:47
3Johan NordlundMalungs OK Skogsmårdarna35:14+1:075:47
4Linus BohmanMalungs OK Skogsmårdarna36:02+1:555:55
5Martin HammarbergMalungs OK Skogsmårdarna36:11+2:045:57
6Erik LiljequistStora Tuna OK36:46+2:396:02
7Filip WadstenMalungs OK Skogsmårdarna36:58+2:516:04
8Pelle EngstrandStora Tuna OK37:01+2:546:05
9Henrik LöfåsStora Tuna OK37:52+3:456:13
10Markus LangStora Tuna OK39:51+5:446:33
11Göran AnlindLeksands OK40:14+6:076:37
12Ewan McCarthyVisborgs OK41:47+7:406:52
13Per HolmIFK Mora OK42:54+8:477:03
14Henrik PetrisiVästerbergslagens OL43:08+9:017:05
15Erik NordkvistGagnefs OK48:04+13:577:54
16Johan SonessonGagnefs OK49:15+15:088:06
17Ulf BurmanGustavsbergs OK50:20+16:138:16
18Johan HameliusOK Linné50:26+16:198:17
19Emil HammarströmOK Måsen56:38+22:319:18
20Mikael PerssonGävle OK1:08:44+34:3711:18
21Tobias WestbomLånghundra IF1:15:26+41:1912:24
Samuel StålnäbbDomnarvets GOIFej start
Erik FernlundOK Tisarenej start
Artem PanchenkoIFK Mora OKej start

D18

3 310 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karin WedmanVästerbergslagens OL30:239:10
2Therese NilssonOK Österåker31:59+1:369:39
3Elsa NilssonDomnarvets GOIF32:19+1:569:45
4Isabella JoonsLeksands OK38:36+8:1311:39
5Tyra DernfalkVästerbergslagens OL40:17+9:5412:10
6Julia GunnarssonMalungs OK Skogsmårdarna41:48+11:2512:37
7Elsa ForsgrenVästerbergslagens OL44:18+13:5513:23
8Alma SandVästerbergslagens OL57:10+26:4717:16

D16

2 750 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maja BergqvistKorsnäs IF OK22:258:09
1Emma EliassonDomnarvets GOIF22:258:09
3Alma WallmanVästerbergslagens OL23:17+0:528:28
4Kajsa IvarssonVästerbergslagens OL23:53+1:288:41
5Anja NilssonDomnarvets GOIF24:41+2:168:58
6Lovisa MasesStora Tuna OK24:44+2:198:59
7Liv NorbergAvesta OK26:25+4:009:36
8Olga RindeskogVästerbergslagens OL26:44+4:199:43
9Saga MattssonDalaportens OL28:55+6:3010:30
10Enni LundbergOK Kåre32:54+10:2911:57
11Klara ErssonOK Kåre33:50+11:2512:18
Agnes WallinKorsnäs IF OKej godkänd
Ellen FunkeLeksands OKej start

H16

3 380 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mattias ÖstbergStora Tuna OK21:056:14
2Joel GolsäterKorsnäs IF OK21:26+0:216:20
3Markus HalvarssonLeksands OK27:00+5:557:59
4Esbjörn Montelius RisbergOK Kåre27:08+6:038:01
5Henrik NorgrenStora Tuna OK27:16+6:118:04
6Jakob CarlssonStora Tuna OK27:38+6:338:10
7Klockar-Eskil NääsLeksands OK29:03+7:588:35
8Linus NilssonOK Österåker29:12+8:078:38
9Jakob WidelundOK Kåre29:18+8:138:40
9Edvin MäkinenOK Hammaren29:18+8:138:40
11Eric JohanssonOK Kåre34:26+13:2110:11
12Albin SjöblomOK Kåre37:08+16:0310:59
Leo AlvolinOK Kåreej godkänd
Fabian SundOK Hammarenej start
Daniel LindDalaportens OLej start
Christoffer LindgrenOK Kåreej start

D14

2 530 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Moa BirkebækStora Tuna OK17:176:49
2Elsa KaipeOK Kåre19:16+1:597:36
3Moa BergqvistKorsnäs IF OK19:29+2:127:42
4Lovisa BorgSödertälje-Nykvarn OF22:00+4:438:41
5Sanna HörnellDomnarvets GOIF22:10+4:538:45
6Signe ÖhgrenKarlsbyhedens OK22:40+5:238:57
7Julia Hagelberg NordahlOK Kåre22:49+5:329:01
8Irma BergDomnarvets GOIF23:20+6:039:13
9Malin HållHJS-Vansbro OK23:47+6:309:24
10Nora NordlundOK Kåre23:59+6:429:28
11Mira NordinKorsnäs IF OK25:29+8:1210:04
12Maja EliassonDomnarvets GOIF26:16+8:5910:22
13Stina DernfalkVästerbergslagens OL27:06+9:4910:42
14Ester SimonenStora Tuna OK28:12+10:5511:08
15Anja BergerDomnarvets GOIF28:20+11:0311:11
16Lina WidelundOK Kåre28:58+11:4111:26
17Julia NordvallDomnarvets GOIF30:00+12:4311:51
18Emilia LindDalaportens OL31:23+14:0612:24
19Anja MickelsonAvesta OK33:05+15:4813:04
20Nora Cedeberg LöwgrenStora Tuna OK40:14+22:5715:54
Julia ErikssonMalungs OK Skogsmårdarnaej start

H14

2 530 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Helmer JöhnemarkStora Tuna OK16:316:31
2Wille SöderqvistOK Kåre17:55+1:247:04
3Malte SöderlundKarlsbyhedens OK19:07+2:367:33
4Axel GräfningsGrycksbo IF OK20:44+4:138:11
5Hugo AtterbrandOK Kåre22:08+5:378:44
6Nils PetterssonOK Kåre22:15+5:448:47
7Walter SöderqvistOK Kåre22:21+5:508:50
8Elias HörnellDomnarvets GOIF22:53+6:229:02
9Nils Arvid WedmanVästerbergslagens OL24:30+7:599:41
10Joel AllmungsLeksands OK26:52+10:2110:37
11Olle GahnshagOK Kåre27:46+11:1510:58
12Rasmus WidelundOK Kåre28:03+11:3211:05
13Karl ForsgrenVästerbergslagens OL28:57+12:2611:26
14Alvin EdbäckOK Kåre29:48+13:1711:46
15Olle WallmanVästerbergslagens OL37:33+21:0214:50
16Albin Lundvik-BarkeliusDalaportens OL45:35+29:0418:01
Joel MasapärsMalungs OK Skogsmårdarnaej start

D12

2 730 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elsa GolsäterKorsnäs IF OK18:516:54
1Tilde SvederDomnarvets GOIF18:516:54
3Hennie LöfgrenStora Tuna OK23:50+4:598:43
4Elsa NorgrenDomnarvets GOIF25:15+6:249:14
5Alma JöhnemarkStora Tuna OK25:16+6:259:15
6Hilda KjällbringLeksands OK27:24+8:3310:02
7Filippa HemmingssonStora Tuna OK27:41+8:5010:08
8Moa SölscherKorsnäs IF OK28:45+9:5410:31
9Fanny HemmingssonStora Tuna OK29:06+10:1510:39
10Ella SandVästerbergslagens OL30:36+11:4511:12
11Tilde FalkStora Tuna OK31:27+12:3611:31
12Amanda LindDalaportens OL31:31+12:4011:32
13Signe JernbergAvesta OK37:40+18:4913:47
14Ellen ForsgrenVästerbergslagens OL42:41+23:5015:38
15Elsa IvarssonVästerbergslagens OL52:39+33:4819:17
Alice FunkeLeksands OKej start
Sandra FranzLeksands OKej start
Lova MasapärsMalungs OK Skogsmårdarnaej start

H12

2 730 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Oskar KaipeOK Kåre19:016:57
2Frode Montelius RisbergOK Kåre19:53+0:527:16
3Pontus AllmungsLeksands OK22:28+3:278:13
4Erik LundbackStora Tuna OK25:33+6:329:21
5William WestbomSäterbygdens OK27:04+8:039:54
6Elvin LundbergOK Kåre28:26+9:2510:24
7Isak StinessenDalaportens OL30:06+11:0511:01
8Per Gustav WedmanVästerbergslagens OL35:46+16:4513:06
9Emil Li EklundStora Tuna OK43:16+24:1515:50

D10

2 530 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maja SvederDomnarvets GOIF16:376:34
2Moa JäderbergLeksands OK16:42+0:056:36
3Ida-Maria EkströmStora Tuna OK18:45+2:087:24
4Vilma Hagelberg NordahlOK Kåre22:57+6:209:04
5Halle GahnshagOK Kåre25:31+8:5410:05
6Wilda RydqvistÄlvdalens IF OK32:56+16:1913:01
7Leiah Sandberg JanhagerAvesta OK37:58+21:2115:00
8Lykke NäsOK Kåre41:54+25:1716:33

H10

2 530 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tim ThomsonOK Kåre17:066:45
2Melker SundströmLeksands OK17:43+0:377:00
3Nils StåbiOK Kåre18:11+1:057:11
4Helmer GörasKarlsbyhedens OK20:36+3:308:08
5Erik NordahlDomnarvets GOIF20:43+3:378:11
6Axel StoltLeksands OK21:20+4:148:25
7Hugo ClaessonStora Tuna OK25:14+8:089:58
8Kasper AmnéusDalaportens OL27:53+10:4711:01
9Nils ForsgrenVästerbergslagens OL33:34+16:2813:16
10Vilgot EngströmDalaportens OL35:47+18:4114:08
11Erik GräfningsGrycksbo IF OK45:16+28:1017:53
12Folke JernbergAvesta OK46:28+29:2218:21
13Kevin AmnéusDalaportens OL48:05+30:5919:00

D35

3 830 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marika HagelbergOK Kåre35:189:13
2Anna-Karin NilssonMalungs OK Skogsmårdarna48:42+13:2412:42

D40

3 830 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Catharina AspIFK Mora OK31:528:19
2Linda StinessenDalaportens OL36:24+4:329:30
3Marie-Louise KaipeOK Kåre39:21+7:2910:16
4Helena WallmanVästerbergslagens OL39:25+7:3310:17
5Malena DernfalkVästerbergslagens OL1:04:37+32:4516:52
Therese BergqvistKorsnäs IF OKej start

H40

4 090 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bengt LeanderssonÄlvdalens IF OK30:057:21
2Klockar Mattias NääsLeksands OK36:31+6:268:55
3Thobias WidelundOK Kåre36:37+6:328:57
4Patrik SöderqvistOK Kåre50:39+20:3412:23
5Stefan SvederDomnarvets GOIF54:08+24:0313:14
Mats HörnellDomnarvets GOIFej start
Jörgen SigfridsMalungs OK Skogsmårdarnaej start

D45

3 380 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ylva LorentssonOK Kåre32:529:43
2Marit SöderqvistOK Kåre38:37+5:4511:25
Jenny Lind ÖhgrenKarlsbyhedens OKej godkänd
Sussie BjörklundKvarnsvedens GOIF OKej start
Jenny ErikssonMalungs OK Skogsmårdarnaej start
Kristin RamsellLeksands OKej start

H45

4 090 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mikael ÖstlundKvarnsvedens GOIF OK27:186:40
2Adrian PuntschartOLG Chur32:27+5:097:56
3Ulf FredrikssonStora Tuna OK36:39+9:218:57
4Jakob WedmanVästerbergslagens OL39:22+12:049:37
5Hans NykvistStora Tuna OK41:23+14:0510:07
6Donald McCarthyÄrla IF41:52+14:3410:14
7Petter LindqvistAvesta OK1:39:34+1:12:1624:20 Ladda ner rutt i gpx-format
Johan LundbergOK Kåreej start

D50

3 380 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Charlotta GibergHellas Orientering32:269:35
2Lena PetrisiVästerbergslagens OL35:37+3:1110:32
3Yvonne NormanLeksands OK41:18+8:5212:13
4Ellinor PerssonStora Tuna OK41:23+8:5712:14
5Maria StrömbergAvesta OK43:07+10:4112:45
6Lotta StålVästerbergslagens OL43:10+10:4412:46
7Anna JöhnemarkStora Tuna OK43:24+10:5812:50
8Lena LiljeforsAvesta OK44:52+12:2613:16
9Karin ErikssonVästerbergslagens OL46:53+14:2713:52
10Therese ForsKvarnsvedens GOIF OK48:21+15:5514:18
11Elisabet ElmertoftNorbergs OK49:48+17:2214:44
12Ninni CarlssonStora Tuna OK53:19+20:5315:46
Erica HållHJS-Vansbro OKej start

H50

3 830 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pär StålVästerbergslagens OL25:306:39
2Lars KarlssonValbo AIF27:51+2:217:16
3Per LovangVästerbergslagens OL29:00+3:307:34
4Jonas LångStora Tuna OK29:15+3:457:38
5Per CarlssonStora Tuna OK30:26+4:567:56
6Dan GibergTumba-Mälarhöjden OK30:39+5:098:00
7Magnus FredrikssonKorsnäs IF OK31:04+5:348:06
8Tomas ForsKvarnsvedens GOIF OK31:33+6:038:14
9Stefan LundOK Linné31:34+6:048:14
10Anders BergDomnarvets GOIF33:53+8:238:50
11Johan AnderssonValbo AIF34:25+8:558:59
12Anders LöwgrenOK Milan34:32+9:029:00
13Anders MasesStora Tuna OK34:57+9:279:07
14Fredrik PetrisiVästerbergslagens OL36:37+11:079:33
15Ola TovenKöping-Kolsva OK39:41+14:1110:21
Per NordahlDomnarvets GOIFej godkänd

D55

3 170 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hillevi ErikssonOK Linné37:1111:43
2Gunnel RaskIFK Mora OK37:56+0:4511:57
3Karin ProforsKöping-Kolsva OK39:35+2:2412:29
4Anki Svärdby-BergmanOK Kåre44:48+7:3714:07
5Mia GustafssonOK Kåre47:08+9:5714:52
6Maria EmanuelssonDomnarvets GOIF48:09+10:5815:11
7Sofie NylanderOK Kåre53:24+16:1316:50
8Angela ZindelOLG Chur56:57+19:4617:57

H55

3 830 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tomas LöfgrenStora Tuna OK29:107:36
2Ulf MagnussonLeksands OK31:00+1:508:05
3Mikael BacklundDalaportens OL33:18+4:088:41
4Jan LindbergKorsnäs IF OK33:37+4:278:46
5Bo BörjessonStorviks IF33:54+4:448:51
6Per ErikssonVästerbergslagens OL34:01+4:518:52
7Terje SchjølbergRøros IL35:09+5:599:10
8Frode SjøvoldRøros IL35:38+6:289:18
9Björn AlbinssonIFK Mora OK35:56+6:469:22
10Björn JakobssonTäby OK37:16+8:069:43
11Mats JönssonKorsnäs IF OK43:37+14:2711:23
12Tomas SundqvistOK Kåre50:26+21:1613:10
13Bo WallinKorsnäs IF OK53:20+24:1013:55

D60

3 170 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mona ÅkermanValbo AIF36:0211:22
2Jannike WåhlbergOK Kåre39:22+3:2012:25
3Marie MalmbergKvarnsvedens GOIF OK42:03+6:0113:15
4Ylva GrapeDalaportens OL42:09+6:0713:17
5Laila SpångmyrIK Jarl Rättvik42:27+6:2513:23
6Anneli LindqvistGustavsbergs OK42:35+6:3313:25
7Yvonne TovenKöping-Kolsva OK46:58+10:5614:48
8Marianne RuppOLG Thun48:33+12:3115:18
9Inger MattssonVästerbergslagens OL51:17+15:1516:10

H60

3 380 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tryggve OttossonVästerbergslagens OL29:128:38
2Jan-Olof BjörklundBjursås OK31:25+2:139:17
3Petter GullikstadRøros IL33:38+4:269:57
4Torbjörn OttossonStora Tuna OK35:48+6:3610:35
5Ulf HenrikssonKorsnäs IF OK37:25+8:1311:04
6Lars SpångmyrIK Jarl Rättvik42:12+13:0012:29
7Werner KöhlerTullinge SK48:20+19:0814:17
8Kjell HolmDalaportens OL53:21+24:0915:47
Roland JanssonOK Linnéej start
Svante LindgrenKorsnäs IF OKej start

H65

3 170 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hasse ÅbergValbo AIF30:489:42
2Anders Stefan VestlundOK Kåre31:41+0:539:59
3Arne HolmerIFK Mora OK33:20+2:3210:30
4Anders MalmbergKvarnsvedens GOIF OK35:06+4:1811:04
5Lasse KokkonenLångshyttans AIK OK35:51+5:0311:18
6Rolf KullaValbo AIF36:49+6:0111:36
7Harry EnbergVästerbergslagens OL37:00+6:1211:40
8Johan JungellKorsnäs IF OK38:21+7:3312:05
9Rolf MührerSvaide Roma SOK41:23+10:3513:03
10Bo-Göran KarlssonAvesta OK41:37+10:4913:07
11Karl-Erik AnderssonIFK Mora OK47:58+17:1015:07
12Åke BolanderLeksands OK48:14+17:2615:12
13Thomas NybergAvesta OK48:57+18:0915:26
Göran NordkvistGagnefs OKej start
Bengt SöderqvistDalaportens OLej start
Olov SöderqvistDalaportens OLej start
Kenneth WålbergOK Kåreej start

D70

2 360 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maud NilssonHJS-Vansbro OK46:5419:52
Inger LöfgrenStora Tuna OKej start

H70

2 750 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulf KjellinOK Hedströmmen29:0910:36
2Tommy LundqvistBjursås OK29:23+0:1410:41
3Hans KäckDalaportens OL29:30+0:2110:43
4Ove ÅbergStorviks IF31:20+2:1111:23
5Mats MårtenssonStora Tuna OK31:24+2:1511:25
6Stig OvelandValbo AIF33:45+4:3612:16
7Bernt LöfkvistBjursås OK34:00+4:5112:21
8Christer HellströmStora Tuna OK35:03+5:5412:44
9Lars DahlströmVästerbergslagens OL36:30+7:2113:16
10Tord AndersenVästerbergslagens OL39:19+10:1014:17
11Paul Erik GlasbergVästerbergslagens OL39:34+10:2514:23
12André StraussOLG Thun42:00+12:5115:16
Östen ErikssonAvesta OKej godkänd
Ulf LöfgrenStora Tuna OKej start

D75

2 360 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ing-Marie MozéliusStora Tuna OK29:1712:24
2Lena LeanderssonÄlvdalens IF OK31:14+1:5713:14
3Sonia JohanssonKvarnsvedens GOIF OK42:37+13:2018:03
4Irma BjärudVästerbergslagens OL55:31+26:1423:31

H75

2 750 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karl JohanssonIFK Hedemora OK30:2411:03
2Jan JohanssonIFK Hedemora OK31:16+0:5211:22
3Olle JohanssonIFK Hedemora OK31:42+1:1811:31
4Tryggve OttossonKorsnäs IF OK31:56+1:3211:36
5Rolf JakobssonAlfta-Ösa OK32:09+1:4511:41
6Folke NyströmVästerbergslagens OL33:22+2:5812:08
7Jan Olof DahlströmBjursås OK33:41+3:1712:14
8Olle AnderssonIFK Mora OK34:16+3:5212:27
9Torbjörn TirénHellas Orientering34:33+4:0912:33
10Svante NyströmVästerbergslagens OL37:56+7:3213:47
11Göran NilssonValbo AIF38:21+7:5713:56
12Rolf BjärudVästerbergslagens OL49:15+18:5117:54
13John VallinOK Hedströmmen1:04:59+34:3523:37

D80

1 670 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Siv HasselgrundBjursås OK22:4513:37
2Inger Daniels-ÖstKorsnäs IF OK33:43+10:5820:11
Maj Lis KnutssonKvarnsvedens GOIF OKej start

H80

2 360 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Torsten DalströmKvarnsvedens GOIF OK34:4314:42
2Rolf AnderssonRimbo SOK35:11+0:2814:54
3Erik LindbergKorsnäs IF OK46:00+11:1719:29
Åke SundbergFagersta OKej godkänd
Stig ÖstKorsnäs IF OKej start

Inskolning

1 770 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Ivar ClaessonStora Tuna OKfullföljt
Ingrid EkströmStora Tuna OKfullföljt
Sixten FredrikssonStora Tuna OKfullföljt
Oliver GoudeIFK Hedemora OKfullföljt
Albin KarlssonAttunda OKfullföljt
Hedda LindströmKlubblösfullföljt
Primus LindströmKlubblösfullföljt
Ida NordlundOK Kårefullföljt
Bertil PrästingsDomnarvets GOIFfullföljt
Rut StenbackKvarnsvedens GOIF OKfullföljt
Aron SöderlundKarlsbyhedens OKfullföljt
Robert ÖstlundSäterbygdens OKej godkänd
Ludvig WiklundKorsnäs IF OKej start

U1

1 770 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lucas BaggeLekands OK13:377:41
2Alva JäderbergLeksands OK14:57+1:208:26
3Charlie SvederDomnarvets GOIF16:25+2:489:16
4Oskar Hagelberg NordahlOK Kåre16:46+3:099:28
5Arvid SöderbergDomnarvets GOIF18:29+4:5210:26
6Ivar SöderbergDomnarvets GOIF18:40+5:0310:32
7Kerstin NorgrenDomnarvets GOIF19:28+5:5110:59
8Vilma EngströmStora Tuna OK22:11+8:3412:31
9Olivia StoltLeksands OK24:06+10:2913:36
10Stella SimonenStora Tuna OK24:35+10:5813:53
11Charlieze RydqvistÄlvdalens IF OK25:48+12:1114:34
12Per Åke PerssonVästerbergslagens OL49:48+36:1128:08
Hilda ElfvingDomnarvets GOIFej start

U2

2 340 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ludvig StåbiOK Kåre20:178:40
2Lisen NygårdOK Kåre22:28+2:119:36
3Hilda NygårdOK Kåre23:18+3:019:57
4Wilma JohanssonVästerbergslagens OL26:54+6:3711:29
5Anja NordenströmDomnarvets GOIF31:56+11:3913:38
6Olle StinessenDalaportens OL38:14+17:5716:20
7Axel StenbackKvarnsvedens GOIF OK44:16+23:5918:55
8Axel SandVästerbergslagens OL50:23+30:0621:31
9Amelia Li EklundStora Tuna OK54:05+33:4823:06
Axel SandLekands OKej start

Öppen 1

2 530 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Esther HellmanLeksands OK24:249:38
2Hjalmar SvedbergNorbergs OK25:36+1:1210:07
3Sandra SvedbergNorbergs OK25:54+1:3010:14
4Mikael JohanssonVästerbergslagens OL27:41+3:1710:56
5Petter NordlundOK Kåre28:45+4:2111:21
6Elis ClarströmOK Kåre28:54+4:3011:25
7Devin Spångmyr HammerinIK Jarl Rättvik30:13+5:4911:56
8Daphne Spångmyr HammerinDomnarvets GOIF1:03:10+38:4624:58
9Essias Spångmyr HammerinDomnarvets GOIF1:03:11+38:4724:58
Ylva EngströmDalaportens OLej godkänd

Öppen 3

2 860 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ola JanhagerAvesta OK30:5210:47
2Malin FredrikssonStora Tuna OK36:08+5:1612:38
3Pia NordinKorsnäs IF OK39:22+8:3013:45
4Annika BengtssonOK Kåre42:08+11:1614:43
5Linnea StamerKlubblös42:20+11:2814:48
6Lars KällgrenDomnarvets GOIF43:25+12:3315:10
7My  SandbergAvesta OK43:58+13:0615:22
8Maja VillmanHJS-Vansbro OK44:44+13:5215:38
9Laila VillmanHJS-Vansbro OK44:54+14:0215:41
10Gunilla MårtenssonKlubblös49:57+19:0517:27
11Hanna ErikssonLånghundra IF50:05+19:1317:30
12Carl EricssonKorsnäs IF OK50:42+19:5017:43
13Hans-Erik BergmanKlubblös51:26+20:3417:59
14Christer ArevångOK Måsen53:09+22:1718:35
15Anders EklundStora Tuna OK1:15:31+44:3926:24
16Per-Erik ThunströmKorsnäs IF OK1:18:30+47:3827:26
Henning WaltgårdDomnarvets GOIFej godkänd
Agnes NilssonDomnarvets GOIFej godkänd
Joel WiklundKorsnäs IF OKej start
Stina VillmanHJS-Vansbro OKej start

Öppen 5

3 410 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mikael KjällbringLeksands OK37:3511:01
2Matilda BuskeKlubblös38:41+1:0611:20
3Gunnar WintherKlubblös40:07+2:3211:45
4Marie HedströmOK Måsen44:37+7:0213:05
5Mats Olov ThomsonOK Kåre48:02+10:2714:05
6Stig-Göran MårtenssonÖstersunds OK48:32+10:5714:13
7Bo SundbergIFK Hedemora OK48:48+11:1314:18
8Lennart AnderssonDomnarvets GOIF51:21+13:4615:03
9Johan BraskOK Hammaren52:45+15:1015:28
10Ulla-Britt Norström OttossonStora Tuna OK55:57+18:2216:24
11Johan EngströmDalaportens OL56:05+18:3016:26
12Oskar EngströmDalaportens OL56:09+18:3416:27
13Maria EldDomnarvets GOIF56:28+18:5316:33
14Anki ÅbergIFK Hedemora OK58:00+20:2517:00
15Matilda PetterssonDomnarvets GOIF1:05:17+27:4219:08
16Anders BergIFK Hedemora OK1:06:27+28:5219:29
17Lotta WedmanVästerbergslagens OL1:09:01+31:2620:14

Öppen 7

3 110 m, 40 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lina LångStora Tuna OK29:599:38
2Niclas SjöblomOK Kåre30:20+0:219:45
3Anders GoudeIFK Hedemora OK30:43+0:449:52
4Malin LöfgrenStora Tuna OK32:22+2:2310:24
5Katarina GoudeIFK Hedemora OK33:07+3:0810:38
6Anders AtterbrandOK Kåre33:18+3:1910:42
7Simon ForsStora Tuna OK33:22+3:2310:43
8Lena NordlundOK Kåre33:23+3:2410:44
9Mats SporreStora Tuna OK33:49+3:5010:52
10Jenny WåhlinDomnarvets GOIF34:03+4:0410:56
11Frida PrästingsDomnarvets GOIF34:04+4:0510:57
12Johan LindströmKlubblos34:37+4:3811:07
13Jörgen SkoogVästerbergslagens OL34:56+4:5711:13
14Therese SvederDomnarvets GOIF36:12+6:1311:38
15Lars HalvarssonLeksands OK36:49+6:5011:50
16Kristina EkströmIF Thor36:53+6:5411:51
17Claes-Håkan MörthLeksands OK38:02+8:0312:13
18Anna LångStora Tuna OK38:30+8:3112:22
19Håkan RystedtStora Tuna OK38:36+8:3712:24
20Kjell EmanuelssonDomnarvets GOIF39:24+9:2512:40
21Stina NordahlDomnarvets GOIF40:41+10:4213:04
22Leif ÅkerblomStora Tuna OK44:05+14:0614:10
23Jan DelbomDomnarvets GOIF45:41+15:4214:41
24Elisabeth AssarssonAvesta OK45:59+16:0014:47
25Birgit ÅkerblomStora Tuna OK46:40+16:4115:00
26Roger LarssonOK Kåre47:02+17:0315:07
27Göran SöderströmDomnarvets GOIF47:48+17:4915:22
28Lisbeth HörnellDomnarvets GOIF47:57+17:5815:25
29Josefin CedergrenAvesta OK51:04+21:0516:25
30Ritva KärkkäinenAvesta OK52:07+22:0816:45
31Britt BjörklundBjursås OK52:37+22:3816:55
32Britta IvarssonVästerbergslagens OL54:35+24:3617:33
33Per NybonsVästerås SOK56:34+26:3518:11
34Christina SvederDomnarvets GOIF1:00:35+30:3619:28
35Jan ÅhsNorbergs OK1:02:15+32:1620:00
36Anna-Karin LövgrenAvesta OK1:10:12+40:1322:34
37Östen AnderssonVästerbergslagens OL1:18:54+48:5525:22
Johan ErikssonGrangärde OKej godkänd
Helena ThunströmKorsnäs IF OKej godkänd
Thomas PetterssonDomnarvets GOIFej godkänd
Lars GunnarssonMalungs OK Skogsmårdarnaej start

Öppen 8

4 310 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Daniel KaipeOK Kåre30:397:06
2Anders  NordahlOK Kåre31:57+1:187:24
3Albin BergerDomnarvets GOIF32:11+1:327:28
4Pontus KarlssonAttunda OK32:16+1:377:29
5Ola JäderbergLeksands OK32:37+1:587:34
6Anders HåkanssonOK Kåre32:42+2:037:35
7Johan AlfredssonStora Tuna OK32:49+2:107:36
8Håkan NilssonDomnarvets GOIF33:57+3:187:52
9Björn RosendahlÄrla IF34:22+3:437:58
10Karin StenbackKvarnsvedens GOIF OK36:04+5:258:22
11Oskar BacklundÄrla IF37:33+6:548:42
12Johan ÖstbergStora Tuna OK39:02+8:239:03
13Magnus FalkFalkens CK40:19+9:409:21
14Johnny NilssonStora Skedvi IK SOFF40:58+10:199:30
15Steven PalmerMalungs OK Skogsmårdarna41:59+11:209:44
16Hanna BarkegrenOK Kåre42:07+11:289:46
17Mathias PalmestålStora Skedvi IK SOFF42:41+12:029:54
18Henrik SvedbergNorbergs OK42:42+12:039:54
19Torbjörn Nilsson AlataloStora Tuna OK43:54+13:1510:11
20Andreas StamerKlubblös45:37+14:5810:35
21Susanne PerssonÄrla IF47:20+16:4110:58
22Gunilla HåkanssonIFK Hedemora OK52:48+22:0912:15
23Thomas LandenbergKlubblös54:22+23:4312:36
24Magnus BergerDomnarvets GOIF55:46+25:0712:56
25Rickard EkströmIF Thor56:48+26:0913:10
26Lotta JungåkerKorsnäs IF OK1:07:03+36:2415:33
27Gunilla GräfningsGrycksbo IF OK1:11:13+40:3416:31
28Sofia EfraimssonKlubblös1:16:48+46:0917:49
Madelene AllmungsLeksands OKej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser