Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Veteran-OL Västmanland HOK 3

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Veteran-OL Västmanland HOK 3
Arrangörsorganisation: Hallstahammars OK
Datum: torsdag 3 oktober 2019

Klasser: Visa alla | A | B | C | D | E

A

4 340 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mattias AnderssonIK Gandvik33:047:37
2Tomas JonssonVandrarringen34:20+1:167:54
3Lars JakobssonVästerås SOK37:58+4:548:44
4Kenneth JohanssonEskilstuna OL39:48+6:449:10
5Alf LindbergKöping-Kolsva OK42:11+9:079:43
6Kuno ÖsterlundVästerås SOK43:51+10:4710:06
7Kenneth LarssonKöping-Kolsva OK45:57+12:5310:35
8Mats LandquistKöping-Kolsva OK46:37+13:3310:44
9Inger OnsbringEskilstuna OL46:41+13:3710:45
10Gunnar MunkteliusSurahammars SOK47:42+14:3810:59
11Johan KällmanNorbergs OK49:38+16:3411:26
12Leo JohanssonVandrarringen49:46+16:4211:28
13Ulf KjellinOK Hedströmmen50:19+17:1511:35
14Peder WickströmArboga OK52:26+19:2212:04
15Leif WadmanKöping-Kolsva OK53:24+20:2012:18
16Lars-Gunnar AndénSödertälje-Nykvarn OF53:27+20:2312:18
17Göran WelénKöping-Kolsva OK53:54+20:5012:25
18Kurt Håkan AnderssonOK Tor54:22+21:1812:31
19Kjell FröbergEskilstuna OL1:13:07+40:0316:50
20Nils OlssonVandrarringen1:28:51+55:4720:28
Bernt ÅströmVästerås SOKej godkänd

B

3 560 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bo SegerEskilstuna OL39:0610:58
2Kenneth JanssonSala OK40:07+1:0111:16
3Bo AnderssonVästerås SOK40:31+1:2511:22
4Lars-Olof LundströmVästerås SOK41:38+2:3211:41
5Yvonne TovenKöping-Kolsva OK42:05+2:5911:49
6Pernilla KlemetsKöping-Kolsva OK42:08+3:0211:50
7Håkan SöderqvistArboga OK42:18+3:1211:52
8Östen ErikssonAvesta OK43:08+4:0212:06
9Per HaepplingVästerås SOK43:17+4:1112:09
10Ulf SvedestamEskilstuna OL43:43+4:3712:16
11Stig BorgÄrla IF43:58+4:5212:21
12Lennart JohanssonOK Tor45:03+5:5712:39
13Anna-Karin JohanssonVandrarringen45:05+5:5912:39
14Harry EnbergVästerbergslagens OL45:09+6:0312:40
15Lena JansonArboga OK45:17+6:1112:43
16Sten ErikssonSträngnäs-Malmby OL45:48+6:4212:51
17Mikael HogréusOK Tor45:58+6:5212:54
18Sören JohanssonSala OK46:35+7:2913:05
19Leif ZettervallVästerås SOK47:36+8:3013:22
20Britt ErikssonSala OK48:09+9:0313:31
21Jerry HolmEskilstuna OL48:14+9:0813:32
22Peter LjungströmVästerås SOK48:20+9:1413:34
23Lars LundénAvesta OK48:21+9:1513:34
24Rolf LindIK Standard48:43+9:3713:41
25Tommy LjungkvistÄrla IF48:57+9:5113:45
26Torsten LundVästerås SOK51:04+11:5814:20
27Lars-Erik RaskVästerås SOK51:55+12:4914:35
28Olle ArmanNyköpings OK55:03+15:5715:27
29Åke GranstamOK Tor1:01:04+21:5817:09
30Ronny AnderssonIF Rune1:09:17+30:1119:27
31Bo OrtmanVandrarringen1:18:43+39:3722:06
Bengt JönssonÅkers IFej godkänd

C

3 130 m, 51 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mats ErikssonSala OK36:4511:44
2Leif JanssonEskilstuna OL37:47+1:0212:04
3Esko RaitaÄrla IF38:57+2:1212:26
4Bo LindkvistKöping-Kolsva OK40:11+3:2612:50
5Leif ThorssonOK Grip40:30+3:4512:56
6Anders WelénKöping-Kolsva OK40:42+3:5713:00
7Åke AnderssonVästerbergslagens OL40:51+4:0613:03
8Lennart LundquistOK Nalle42:03+5:1813:26
9Gun JanssonSala OK42:04+5:1913:26
10Bo ErikssonKöping-Kolsva OK42:29+5:4413:34
11Stig TörnkvistKöping-Kolsva OK42:45+6:0013:39
12Hans BergströmNorbergs OK44:00+7:1514:03
13Karl-Gustav KlemetsKöping-Kolsva OK44:13+7:2814:07
14Anita JohanssonOK Tor44:46+8:0114:18
15Ingegerd LusenskySträngnäs-Malmby OL45:16+8:3114:27
16Kerstin LissEskilstuna OL45:19+8:3414:28
17Lars JohanssonOK Tor45:44+8:5914:36
18Svante NyströmVästerbergslagens OL45:52+9:0714:39
19Lennart KarlssonOK Grip46:06+9:2114:43
20Kjell BlombergIK Standard46:23+9:3814:49
21Rolf LindblomKjula IF47:09+10:2415:03
22Margareta LöfqvistVästerås SOK48:06+11:2115:22
23Rune VikmanVästerås SOK48:07+11:2215:22
23Ingemar GustafssonOK Tjärnen48:07+11:2215:22
25Björn EkholmVästerås SOK48:15+11:3015:24
26Nils-Erik GustafssonEskilstuna OL48:22+11:3715:27
27Gullan AnderssonVästerås SOK48:42+11:5715:33
28Lars FogelbergKöping-Kolsva OK48:56+12:1115:38
29Catharina EkmanVästerås SOK49:06+12:2115:41
30Åke ErikssonOK Grip49:16+12:3115:44
31Tanja-Birgit SöderströmSala OK49:25+12:4015:47
32Gittan JonssonKjula IF49:42+12:5715:52
33Annette RagvaldVingåkers OK49:46+13:0115:53
34Kerstin PalmKjula IF49:54+13:0915:56
35Göran JanzonArboga OK50:01+13:1615:58
36Nils HellbergVästerås SOK50:51+14:0616:14
37Kjell KarlssonOK Tjärnen51:31+14:4616:27
38Anders NylenIK Standard52:01+15:1616:37
39Kurt ZanderVästerås SOK52:45+16:0016:51
40Ove PetterssonArboga OK52:55+16:1016:54
41Rolf TärnfjordOK Tor53:03+16:1816:56
42Lennart ErikssonOK Enen54:11+17:2617:18
43Lars-Gunnar LarssonOK Tor55:57+19:1217:52
44Kerstin Vidner - ErikssonKöping-Kolsva OK59:58+23:1319:09
45Jouko TaskinenVästerås SOK1:01:19+24:3419:35
46Göran PetterssonVästerås RK1:02:53+26:0820:05
47Rolf SvenssonVästerås SOK1:03:39+26:5420:20
48Lars KjellmanVandrarringen1:13:46+37:0123:34
49Ingela BengtssonSala OK1:23:06+46:2126:32
Roland SturkVästerås SOKej godkänd
Rune JonssonVästerås SOKej godkänd

D

2 690 m, 50 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Siv FrodinKöping-Kolsva OK34:2212:46
2Åke LiljebrandSK Trim/Virsbo35:38+1:1613:14
3Dolwai HellbergSurahammars SOK36:14+1:5213:28
4Karl-Robert MoqvistOK Tor37:39+3:1713:59
5Bengt DagermarkÄrla IF37:52+3:3014:04
6Anders RymanSträngnäs-Malmby OL37:56+3:3414:06
7Nils JohanssonOK Tjärnen38:12+3:5014:12
8Jarl Erik PalmKjula IF38:17+3:5514:13
9Jörgen BergströmÄrla IF38:27+4:0514:17
10Alf LundkvistOK Tor38:50+4:2814:26
11Helga LarssonOK Hedströmmen39:10+4:4814:33
12Margareta JönssonÅkers IF39:31+5:0914:41
13Inge GustafssonSträngnäs-Malmby OL39:48+5:2614:47
14Per JacobssonArboga OK40:13+5:5114:57
15Anders JohanssonKjula IF40:33+6:1115:04
16Göran HellgrenKöping-Kolsva OK40:44+6:2215:08
17Marianne ArnholmEskilstuna OL41:51+7:2915:33
18Johnny ErixonFellingsbro GOIF42:00+7:3815:36
19Eva HogréusOK Tor43:48+9:2616:16
20Göran AnderssonVästerås SOK43:53+9:3116:18
20Erland KarlssonOK Tjärnen43:53+9:3116:18
22Ulf BolinderVästerås SOK44:01+9:3916:21
23Rolf JanssonIF Rune44:35+10:1316:34
24Olsson OlleArboga OK45:01+10:3916:44
25Stig LundinEskilstuna OL45:13+10:5116:48
26Östen AnderssonVästerbergslagens OL45:19+10:5716:50
27Christer LiwellÄrla IF46:56+12:3417:26
28Ingrid LiljebrandSK Trim/Virsbo47:38+13:1617:42
29Jan ÅhsNorbergs OK47:43+13:2117:44
30Christina Danielsson-GohdeVästerås SOK49:31+15:0918:24
31Sune AhlinKöping-Kolsva OK51:36+17:1419:10
32Boy NymanVandrarringen51:48+17:2619:15
33Johan ErikssonGrangärde OK51:58+17:3619:19
34Stig WesterbergOK Tor52:27+18:0519:29
35Roland RohdeFellingsbro GOIF52:34+18:1219:32
36Inger LundSala OK52:36+18:1419:33
37Sven-Erik StenbergStjärnhovs OK 6553:50+19:2820:00
38Östen BelinOK Tor55:11+20:4920:30
39Bo LöwegrenVästerås SOK55:47+21:2520:44
40Monica AndreassonOK Tor55:54+21:3220:46
41Alf KårefältOK Tor56:28+22:0620:59
42Kjell HanningIK Standard57:05+22:4321:13
43Lennart RobertssonKlubblös1:03:03+28:4123:26
44Margareta JohanssonOK Tor1:09:12+34:5025:43
45Hans SundgrenVästerås RK1:09:22+35:0025:47
Lars AndreassonOK Torej godkänd
Lennart LundhÄrla IFej godkänd
Ingrid Munktelius ÖhlénSurahammars SOKej godkänd
Margareta LarssonOK Torutgått
Ingalill WestbergSK Trim/Virsboutgått

E

1 700 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulf LindgrenVästerås SOK32:5219:20
2Altti JärvinenVästerås SOK34:55+2:0320:32
3Dagny AnderssonOK Tjärnen35:08+2:1620:40
4Liz PorteousVästerås SOK36:21+3:2921:22
5Görel SvedestamEskilstuna OL37:37+4:4522:07
6Martin BergstrandVandrarringen38:58+6:0622:55
7Thorolf OlssonOK Tor39:22+6:3023:09
8Eva LundkvistOK Tor39:43+6:5123:21
9Bengt JohanssonVästerås SOK44:27+11:3526:08
10Berit WiklundArboga OK53:02+20:1031:11
11Göta KåbergKöping-Kolsva OK54:47+21:5532:13
12Gun AnderssonEskilstuna OL1:20:22+47:3047:16

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser