Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Björnölufsen 2019

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Björnölufsen 2019
Arrangörsorganisation: Västerås SOK
Datum: torsdag 22 augusti 2019

Klass A

4 310 m, 36 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thom SandvikAvesta OK39:209:07
2Kenneth JohanssonEskilstuna OL40:09+0:499:18
3Sven-Olov WiklundArboga OK41:20+2:009:35
4Mats BäckströmOK Enen42:16+2:569:48
5Leo JohanssonVandrarringen44:10+4:5010:14
6Henrik OlssonHallstahammars OK45:19+5:5910:30
7Lena LarssonSala OK46:03+6:4310:41
8Göran WelenKöping-Kolsva OK46:17+6:5710:44
9Weine WolterÅkers IF46:28+7:0810:46
10Stig LandstorpOK Tor48:04+8:4411:09
10Gunnar MunkteliusSurahammars SOK48:04+8:4411:09
12Kurt Håkan AnderssonOK Tor48:35+9:1511:16
13Bengt BennitzOK Eken48:49+9:2911:19
14Per Erik FogelVästerås SOK52:13+12:5312:06
15Sven-Inge NylundJärfälla OK52:26+13:0612:09
16Tomas NorlénSödertälje-Nykvarn OF52:37+13:1712:12
17Ulf KjellinOK Hedströmmen52:50+13:3012:15
18Lena JansonArboga OK53:09+13:4912:19
19Greger WedinSödertälje-Nykvarn OF53:49+14:2912:29
20Josef ArkebomSala OK56:01+16:4112:59
21Göran LarssonSala OK56:04+16:4413:00
22Olle GranathSurahammars SOK57:04+17:4413:14
23Inga-Britt PetterssonSala OK57:21+18:0113:18
24Tommy LjungkvistÄrla IF57:32+18:1213:20
25Mats HastadFellingsbro GOIF58:15+18:5513:30
26Peder WickströmArboga OK58:53+19:3313:39
27Stig PedersonSödertälje-Nykvarn OF59:26+20:0613:47
28Bertil SvenssonVandrarringen1:02:40+23:2014:32
29Rolf LindIK Standard1:05:12+25:5215:07
30Nils OlssonVandrarringen1:07:14+27:5415:35
31Kjell FröbergEskilstuna OL1:07:24+28:0415:38
32Bernt ÅströmVästerås SOK1:08:05+28:4515:47
33Margareta OsinSOK Joar Viking Enköpin1:12:27+33:0716:48
34Torbjörn HaldammenSOK Joar Viking Enköpin1:14:58+35:3817:23
Kenneth LarssonKöping-Kolsva OKej godkänd
Kjell BlombergIK Standardej godkänd

Klass B

4 060 m, 36 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders SundströmÅkers IF43:1010:37
2Sten ErikssonSträngnäs-Malmby OL44:37+1:2710:59
3Ulf SvedestamEskilstuna OL50:15+7:0512:22
4Bo LindkvistKöping-Kolsva OK50:55+7:4512:32
5Peter LjungströmVästerås SOK51:56+8:4612:47
6Håkan SöderkvistArboga OK52:36+9:2612:57
7Bo ErikssonKöping-Kolsva OK53:11+10:0113:05
8Bengt JönssonÅkers IF53:29+10:1913:10
9Dan HöökArboga OK54:00+10:5013:18
10Lars-Erik RaskVästerås SOK55:48+12:3813:44
11Anna-Karin JohanssonVandrarringen56:01+12:5113:47
12Nils-Erik HjelmerVandrarringen56:08+12:5813:49
13Gunlis LarssonOK Enen56:47+13:3713:59
14Lennart JohanssonOK Tor57:56+14:4614:16
15Bo OrtmanVandrarringen58:03+14:5314:17
16Erik RundströmOK Tjärnen58:31+15:2114:24
17Olle ArmanNyköpings OK59:11+16:0114:34
18Mikael HogreusOK Tor1:00:05+16:5514:47
19Kenneth JanssonSala OK1:00:22+17:1214:52
20Gun MillingerVästerås SOK1:03:13+20:0315:34
21Ingemar GustafssonOK Tjärnen1:03:20+20:1015:35
22Annika NorströmHallstahammars OK1:03:26+20:1615:37
23Bo HöökOK Tisaren1:04:46+21:3615:57
24Åke GranstamOK Tor1:05:35+22:2516:09
25Lena HedmanHallstahammars OK1:05:41+22:3116:10
26Ia GranathSurahammars SOK1:06:22+23:1216:20
27Bengt RisbergSträngnäs-Malmby OL1:06:54+23:4416:28
28Kerstin PalmKjula IF1:08:08+24:5816:46
29Pelle HöökKöping-Kolsva OK1:08:25+25:1516:51
30Rolf LindblomKjula IF1:09:35+26:2517:08
31Bo HanssonArboga OK1:09:37+26:2717:08
32Jarl PalmKjula IF1:12:15+29:0517:47
33Anders MillingerVästerås SOK1:15:08+31:5818:30
34Nils-Gunnar LindbergSträngnäs-Malmby OL1:15:14+32:0418:31
Ronny AnderssonIF Runeej godkänd
Esko RaitaÄrla IFej godkänd

Klass C

3 160 m, 49 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per-Ivar MöllbergArboga OK42:2613:25
2Anders WelénKöping-Kolsva OK42:53+0:2713:34
3Kenneth LarssonOK Enen43:05+0:3913:38
4Stig Arne BorgÄrla IF43:22+0:5613:43
5Barbro MöllbergArboga OK46:06+3:4014:35
6Catharina EkmanVästerås SOK46:11+3:4514:36 Ladda ner rutt i gpx-format
7Leif JanssonEskilstuna OL46:29+4:0314:42
8Rolf HedlundEskilstuna OL48:35+6:0915:22
9Bo LenanderVästerås SOK49:05+6:3915:31
10Anita JohanssonOK Tor50:10+7:4415:52
11Siv FrodinKöping-Kolsva OK50:14+7:4815:53
12Karl-Gustav KlemetsKöping-Kolsva OK50:20+7:5415:55
13Ronny LindkvistVästerås SOK50:23+7:5715:56
14Rune JonssonVästerås SOK50:32+8:0615:59
15Leif ThorssonOK Grip51:02+8:3616:08
16Ingemar JonssonHallstahammars OK51:23+8:5716:15
17Åke LiljebrandSK Trim/Virsbo51:26+9:0016:16
18Alf LindbergKöping-Kolsva OK52:01+9:3516:27
19Rune VikmanVästerås SOK52:20+9:5416:33
20Stig TörnkvistKöping-Kolsva OK52:32+10:0616:37
21Lars JohanssonOK Tor52:36+10:1016:38
22Per-Arne EkbomArboga OK53:03+10:3716:47
23Sonja JedarÅkers IF53:08+10:4216:48
24Ove PetterssonArboga OK53:27+11:0116:54
25Hans BergströmNorbergs OK53:32+11:0616:56
26Göran JanzonArboga OK54:24+11:5817:12
27Lennart LundquistOK Nalle54:47+12:2117:20
28Björn EkholmVästerås SOK55:47+13:2117:39
29Nils JohanssonOK Tjärnen56:34+14:0817:54
30Göran LarssonSödertälje IF56:53+14:2718:00
31Weine JohanssonSödertälje-Nykvarn OF57:27+15:0118:10
32Göran PetterssonVästerås RK58:19+15:5318:27
33Lennart KarlssonOK Grip59:19+16:5318:46
34Rolf TärnfjordOK Tor1:00:18+17:5219:04
35Roland SturkVästerås SOK1:00:28+18:0219:08
36Lars-Gunnar LarssonOK Tor1:01:49+19:2319:33
37Berit GustavssonSödertälje IF1:02:08+19:4219:39
38Gun JanssonSala OK1:03:38+21:1220:08
39Lennart ErikssonOK Enen1:08:11+25:4521:34
40Bo LövegrenVästerås SOK1:10:49+28:2322:24
41Kjell KarlssonOK Tjärnen1:15:53+33:2724:00
42Hans SundgrenVästerås RK1:17:18+34:5224:27
43Björn BelfrageKöping-Kolsva OK1:17:34+35:0824:32
44Sixten WesterlundSödertälje IF1:22:10+39:4426:00
Lena BennitzOK Ekenej godkänd
Mats ErikssonSala OKej godkänd
Krister KarlssonIK Standardej godkänd
Jan NellerupKlubblösutgått
Bo KarlssonKöping-Kolsva OKutgått

Klass D

2 480 m, 55 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ann-Sofi SandvikAvesta OK30:3712:20
2Lars-Olof JohanssonSala OK32:03+1:2612:55
3Alf LundkvistOK Tor32:11+1:3412:58
4Inge GustavssonSträngnäs-Malmby OL33:16+2:3913:24
5Karl-Robert MoqvistOK Tor33:33+2:5613:31
6Ove JohanssonSträngnäs-Malmby OL33:35+2:5813:32
7Rune SandbergHallstahammars OK34:51+4:1414:03
8Jan ÅhsNorbergs OK35:05+4:2814:08
9Per WiigHallstahammars OK35:28+4:5114:18
10Kjell LindbergVästerås SOK35:42+5:0514:23
11Åke SchylanderSträngnäs-Malmby OL36:45+6:0814:49
12Ingrid Munktelius ÖhlénSurahammars SOK37:11+6:3414:59
13Gittan JonssonKjula IF37:44+7:0715:12
14Eva HogreusOK Tor37:45+7:0815:13
15Eva KjellmanVandrarringen38:05+7:2815:21
16Bengt LindkvistÅkers IF39:31+8:5415:56
17Anders NylénIK Standard39:56+9:1916:06
18Ann-Marie JohanssonSträngnäs-Malmby OL40:38+10:0116:23
19Sune AhlinKöping-Kolsva OK41:21+10:4416:40
20Marianne ArnholmEskilstuna OL41:34+10:5716:45
21Göran HellgrenKöping-Kolsva OK42:01+11:2416:56
22Margareta JönssonÅkers IF42:11+11:3417:00
23Wincent LiljekvistIF Rune42:33+11:5617:09
24Ingalill WestbergSK Trim/Virsbo42:41+12:0417:12
25Stig GustavssonSödertälje IF43:24+12:4717:30
26JOHNNY ERIXONFellingsbro GOIF44:00+13:2317:44
27Monica AndreassonOK Tor45:47+15:1018:27
28Göran WiigHallstahammars OK46:01+15:2418:33
29Christer AnderssonKlubblös46:12+15:3518:37
30Alf KårefältOK Tor46:36+15:5918:47
31Pirjo WiigHallstahammars OK46:57+16:2018:55
32Stig WesterbergOK Tor49:15+18:3819:51
33Birgit LönnVandrarringen49:40+19:0320:01
34Stig LundinEskilstuna OL49:44+19:0720:03
35Harriet KarlssonOK Grip49:56+19:1920:08
36Birgitta NylundJärfälla OK50:10+19:3320:13
37Lars AndreassonOK Tor50:14+19:3720:15
38Rolf JanssonIF Rune52:21+21:4421:06
39Barbro MelvingerOK Enen52:32+21:5521:10
40Margareta LarssonOK Tor52:37+22:0021:12
41Ingmar NykvistRembo IK52:51+22:1421:18
42Margareta JohanssonOK Tor52:55+22:1821:20
43Inger LundhSala OK52:56+22:1921:20
44Bengt DagermarkÄrla IF54:47+24:1022:05 Ladda ner rutt i gpx-format
45Jan BurellOK Enen55:32+24:5522:23
46Christer LiwellÄrla IF56:09+25:3222:38
47Britt-Inger LindbergSträngnäs-Malmby OL1:00:43+30:0624:28
48Göta KåbergKöping-Kolsva OK1:04:18+33:4125:55
49Anette BorneVästerås SOK1:04:35+33:5826:02
50Lars-Ivar ErikssonKöping-Kolsva OK1:04:47+34:1026:07
51Gun SundbergEskilstuna OL1:04:49+34:1226:08
52Ann-Charlotte DuhanEskilstuna OL1:21:13+50:3632:44
53Ingela BengtssonSala OK1:25:31+54:5434:28
Ingrid LiljebrandSK Trim/Virsboej godkänd
Rita SyrenÄrla IFej godkänd

Klass E

1 370 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars SöderlundHallstahammars OK23:3217:10
2Görel SvedestamEskilstuna OL24:49+1:1718:06
3Torolf OlssonOK Tor25:53+2:2118:53
4Åke MjöbergHallstahammars OK28:24+4:5220:43
5Dagny AnderssonOK Tjärnen30:32+7:0022:17
6Rolf BerglundVästerås SOK30:43+7:1122:25
7Ulla NykvistRembo IK32:40+9:0823:50
8Liz PorteousVästerås SOK34:06+10:3424:53
9Martin BergstrandVandrarringen35:05+11:3325:36
10Elsmarie LundkvistOK Nalle35:09+11:3725:39
11Bengt-Olof BlidströmOK Tor35:17+11:4525:45
12Sten NordgrenArboga OK38:18+14:4627:57
13Gun AnderssonEskilstuna OL40:56+17:2429:52
14Agneta KarlssonIK Standard51:05+27:3337:17
15Bengt JohanssonVästerås SOK51:51+28:1937:50
16Gunnar LordArboga OK55:31+31:5940:31
17Erland KarlssonOK Tjärnen57:21+33:4941:51
Signar PalmHallstahammars OKutgått

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser