Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Veteran-OL

TävlingsinformationVisa resultatlista per klassPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Veteran-OL
Arrangörsorganisation: Sala OK
Datum: torsdag 24 oktober 2019

Arboga OK

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
10Per-Arne EkbomBana C (63)42:15+7:3113:37
23Peder WickströmBana A (30)1:03:40+22:2613:50
31Ove PetterssonBana C (63)48:39+13:5515:41

Avesta OK

7 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
3Ann-Sofi SandvikBana D (45)32:22+1:5014:42
4Lars LundénBana B (40)41:41+2:4710:58
5Lennart LundgrenBana B (40)42:46+3:5211:15
11Thom SandvikBana A (30)49:18+8:0410:43
16Lena WahssBana D (45)37:36+7:0417:05
39Elisabeth W-ErikssonBana D (45)55:40+25:0825:18
Östen ErikssonBana B (40)ej godkänd

Centrum OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
6Janne NilssonBana A (30)48:23+7:0910:31

Dalaportens OL

6 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Mats LundbergBana A (30)41:31+0:179:01
2John SivarsBana C (63)38:09+3:2512:18
7Olov SöderqvistBana B (40)43:29+4:3511:26
8Leif BjörkmanBana C (63)41:41+6:5713:26
17Lars KarlssonBana C (63)44:27+9:4314:20
28Bengt SöderqvistBana B (40)55:07+16:1314:30

Eskilstuna OL

10 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
3Kenneth JohanssonBana A (30)42:40+1:269:16
7Ingrid LundinBana E (8)30:16+9:2823:16
8Gun AnderssonBana E (8)31:11+10:2323:59
15Stig LundinBana D (45)37:17+6:4516:56
19Ann-Charlotte DuhanBana D (45)39:36+9:0418:00
20Leif MathisenBana A (30)59:06+17:5212:50
25Marianne ArnholmBana D (45)42:39+12:0719:23
26Leif JanssonBana C (63)46:37+11:5315:02
43Gun SundbergBana D (45)1:04:18+33:4629:13
Jerry HolmBana B (40)utgått

Grangärde OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
57Johan ErikssonBana C (63)1:03:36+28:5220:30

Gävle OK

7 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Hans AurellBana C (63)34:4411:12
9Bengt FröjdfeldtBana B (40)45:13+6:1911:53
15Gunnar EricssonBana B (40)48:20+9:2612:43
35Helena HemströmBana C (63)49:58+15:1416:07
36Hans NybergBana C (63)50:05+15:2116:09
38Bertil HolmgrenBana C (63)51:05+16:2116:28
Mats HemströmBana B (40)ej godkänd

Hallstahammars OK

10 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Lars SöderlundBana E (8)20:55+0:0716:05
5Rune SandbergBana D (45)32:41+2:0914:51
5Signar PalmBana E (8)28:10+7:2221:40
8Henrik OlssonBana A (30)48:31+7:1710:32
10Göran WiigBana D (45)35:47+5:1516:15
18Gudrun PerssonBana C (63)44:55+10:1114:29
22Hans PeterssonBana D (45)42:16+11:4419:12
25Lena HedmanBana C (63)46:27+11:4314:59
31Annika NorströmBana B (40)58:03+19:0915:16
37Ingemar JonssonBana C (63)50:41+15:5716:20

Heby AIF

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Lilian OrvendalBana D (45)30:3213:52

IF Rune

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
41Rolf JanssonBana D (45)57:28+26:5626:07

IF Thor

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Jan JohanssonBana B (40)40:49+1:5510:44

IFK Hedemora OK

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
13Karl JohanssonBana B (40)47:32+8:3812:30
17Olle JohanssonBana B (40)48:47+9:5312:50
22Jan JohanssonBana B (40)51:40+12:4613:35

IFK Mora OK

5 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
5Karl-Erik AnderssonBana C (63)39:33+4:4912:45
15Anders ClaessonBana A (30)56:58+15:4412:23
16Yngve KarlssonBana C (63)44:12+9:2814:15
21Stanley HolmerBana C (63)45:35+10:5114:42
50Bengt HolmBana C (63)55:53+21:0918:01

IK Standard

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
25Lennart OlssonBana A (30)1:06:17+25:0314:24
26Rolf LindBana A (30)1:10:08+28:5415:14

Kjula IF

5 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
13Anders JohanssonBana D (45)36:21+5:4916:31
33Gittan JonssonBana C (63)49:29+14:4515:57
37Jarl Erik PalmBana B (40)1:12:01+33:0718:57
39Rolf LindblomBana C (63)51:23+16:3916:34
52Kerstin PalmBana C (63)56:17+21:3318:09

Klubblös

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
23Christer AnderssonBana C (63)46:21+11:3714:57

Köping-Kolsva OK

10 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
6Ove EkBana C (63)40:25+5:4113:02
12Alf LindbergBana A (30)50:13+8:5910:55
14Emma KlemetsBana C (63)43:02+8:1813:52
19Stig TörnkvistBana C (63)45:20+10:3614:37
23Karl-Gustav KlemetsBana C (63)46:21+11:3714:57
24Anders WaldemarssonBana A (30)1:05:22+24:0814:12
27Leif WadmanBana A (30)1:15:52+34:3816:29
29Göran HellgrenBana D (45)47:48+17:1621:43
29Anders WelénBana C (63)47:49+13:0515:25
44Göta KåbergBana D (45)1:06:57+36:2530:25

Långshyttans AIK OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
3Lasse KokkonenBana B (40)40:55+2:0110:46

Norbergs OK

4 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Jan GottfridssonBana A (30)41:148:57
9Hans BergströmBana C (63)41:57+7:1313:31
11Jan ÅhsBana D (45)36:14+5:4216:28
15Johan KällmanBana A (30)56:58+15:4412:23

Nyköpings OK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
25Olle ArmanBana B (40)53:37+14:4314:06
32Hans GustavssonBana B (40)58:48+19:5415:28

OK Enen

4 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
21Gunlis LarssonBana B (40)50:23+11:2913:15
34Barbro MelvingerBana D (45)52:51+22:1924:01
38Jan BurellBana D (45)55:28+24:5625:12
54Lennart ErikssonBana C (63)58:34+23:5018:53

OK Grip

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
13Leif ThorssonBana C (63)42:48+8:0413:48
30Harriet KarlssonBana D (45)49:05+18:3322:18
32Lennart KarlssonBana C (63)48:42+13:5815:42

OK Milan

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
42Inga HolmströmBana C (63)52:35+17:5116:57
53Jörgen HolmströmBana C (63)56:47+22:0318:19

OK Nalle

4 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
7Börje KarlssonBana C (63)41:19+6:3513:19
34Lennart LundquistBana C (63)49:35+14:5115:59
41Nils-Gunnar LindbergBana C (63)52:16+17:3216:51
Els-Marie LundquistBana D (45)ej godkänd

OK Tjärnen

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
15Ingemar GustafssonBana C (63)43:30+8:4614:01

OK Tor

15 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
6Eva LundkvistBana E (8)29:53+9:0522:59
9Eva HogréusBana D (45)35:15+4:4316:01
12Alf KårefältBana D (45)36:20+5:4816:30
14Kurt Håkan AnderssonBana A (30)53:32+12:1811:38
20Lennart JohanssonBana B (40)50:04+11:1013:10
21Lars AndreassonBana D (45)41:49+11:1719:00
22Lars JohanssonBana C (63)45:58+11:1414:49
29Mikael HogréusBana B (40)56:18+17:2414:48
31Monica AndreassonBana D (45)49:12+18:4022:21
34Åke GranstamBana B (40)1:02:27+23:3316:26
40Anita JohanssonBana C (63)52:12+17:2816:50
42Margareta LarssonBana D (45)1:02:26+31:5428:22
55Rolf TärnfjordBana C (63)58:40+23:5618:55
56Lars-Gunnar LarssonBana C (63)1:00:53+26:0919:38
Stig LandstorpBana A (30)ej godkänd

Oslättforspojkarnas IK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
13Hans-Olof FröjdBana A (30)50:33+9:1910:59

Rembo IK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
3Ulla NykvistBana E (8)22:56+2:0817:38
27Ingmar NykvistBana D (45)44:32+14:0020:14

Sala OK

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
6Inger LundBana D (45)34:11+3:3915:32
8Åke LantzBana D (45)35:05+4:3315:56
27Britt Linnéa ErikssonBana B (40)54:21+15:2714:18

SK Trim/Virsbo

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
14Ingalill WestbergBana D (45)37:09+6:3716:53
17Åke LiljebrandBana D (45)37:56+7:2417:14
28Ingrid LiljebrandBana D (45)46:37+16:0521:11

Stora Tuna OK

4 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
4Ulf LöfgrenBana C (63)39:27+4:4312:43
19Gunde HjalmarssonBana A (30)58:46+17:3212:46
45Claes NidebornBana C (63)53:45+19:0117:20
Håkan RystedtBana B (40)ej godkänd

Storviks IF

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
12Ove ÅbergBana B (40)47:04+8:1012:23

Strängnäs-Malmby OL

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Inge GustafssonBana D (45)31:45+1:1314:25
30Ingegerd LusenskyBana C (63)48:02+13:1815:29

Surahammars SOK

4 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
4Ingrid Munktelius ÖhlénBana D (45)32:28+1:5614:45
10Gunnar MunkteliusBana A (30)49:01+7:4710:39
14Olle GranathBana B (40)47:46+8:5212:34
20Dolwai HellbergBana C (63)45:23+10:3914:38

Säterbygdens OK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
12Sören GustafssonBana C (63)42:30+7:4613:42
16Roland BergBana B (40)48:43+9:4912:49

Södertälje IF

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
26Stig PedersonBana B (40)54:12+15:1814:15

Södertälje-Nykvarn OF

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
18Lars-Gunnar AndénBana A (30)57:40+16:2612:32

Tullinge SK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
5Tommy ErikssonBana A (30)48:08+6:5410:27

Vandrarringen

8 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
11Anna-Karin JohanssonBana B (40)46:44+7:5012:17
21Kurt ErikssonBana A (30)1:03:25+22:1113:47
22Bertil SvenssonBana A (30)1:03:38+22:2413:50
26Boy NymanBana D (45)44:02+13:3020:00
35Bo OrtmanBana B (40)1:02:48+23:5416:31
36Nils-Erik HjelmerBana B (40)1:06:14+27:2017:25
40Martin BergstrandBana D (45)56:03+25:3125:28
Leo JohanssonBana A (30)ej godkänd

Vingåkers OK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
30Hans RagvaldBana B (40)58:01+19:0715:16
44Annette RagvaldBana C (63)53:28+18:4417:14

Väsby OK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
9Tommy HolmérBana A (30)48:32+7:1810:33
36Lars-Erik LindellBana D (45)54:01+23:2924:33

Västerbergslagens OL

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
6Harry EnbergBana B (40)43:03+4:0911:19
47Östen AnderssonBana C (63)54:26+19:4217:33

Västerås RK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
60Göran PetterssonBana C (63)1:07:35+32:5121:48

Västerås SOK

29 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Leif NilssonBana E (8)20:4816:00
3Rune JonssonBana C (63)39:21+4:3712:41
4Bengt JohanssonBana E (8)26:38+5:5020:29
7Kjell LindbergBana D (45)34:43+4:1115:46
7Lars JakobssonBana A (30)48:29+7:1510:32
10Bernt ÅströmBana B (40)45:54+7:0012:04
17Kuno ÖsterlundBana A (30)57:33+16:1912:30
19Torsten LundBana B (40)49:25+10:3113:00
20Bo LöwegrenBana D (45)41:18+10:4618:46
23Christina GohdeBana D (45)42:17+11:4519:13
23Peter LjungströmBana B (40)52:42+13:4813:52
24Lars-Erik RaskBana B (40)53:17+14:2314:01
24Berit NylinBana D (45)42:35+12:0319:21
27Hans MalmkvistBana C (63)47:15+12:3115:14
28Margareta LöfqvistBana C (63)47:19+12:3515:15
32Altti JärvinenBana D (45)49:32+19:0022:30
33Anders WikströmBana B (40)59:30+20:3615:39
35Britt LarssonBana D (45)53:53+23:2124:29
36Lennart KarlénBana D (45)54:01+23:2924:33
43Rune VikmanBana C (63)53:23+18:3917:13
46Nils HellbergBana C (63)54:08+19:2417:27
48Göran AnderssonBana C (63)55:28+20:4417:53
49Kurt ZanderBana C (63)55:44+21:0017:58
51Jouko TaskinenBana C (63)55:58+21:1418:03
58Bo LenanderBana C (63)1:04:11+29:2720:42
59Rolf SvenssonBana C (63)1:04:43+29:5920:52
61Per NybonsBana C (63)1:08:26+33:4222:04
62Bengt OdeBana C (63)1:23:47+49:0327:01
Roland SturkBana C (63)ej godkänd

Åkers IF

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
4Weine WolterBana A (30)45:10+3:569:49

Årsunda IF

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
8Per ElfströmBana B (40)44:57+6:0311:49
Sven PerssonBana A (30)ej godkänd

Ärla IF

5 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Stig Arne BorgBana B (40)38:5410:14
11Esko RaitaBana C (63)42:23+7:3913:40
18Tommy LjungkvistBana B (40)49:07+10:1312:55
18Bengt DagermarkBana D (45)38:00+7:2817:16
33Christer LiwellBana D (45)51:33+21:0123:25

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser