Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Veteran-OL OK Klemmingen

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Veteran-OL OK Klemmingen
Arrangörsorganisation: OK Klemmingen
Datum: tisdag 24 september 2019

Klass A

4 600 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tommy HolmérVäsby OK41:068:56
2Janne NilssonCentrum OK46:18+5:1210:03
3Claes ÖgrenOK Nalle47:36+6:3010:20
4Mikael SundqvistTullinge SK49:41+8:3510:48
5Anna-Karin SundqvistTullinge SK51:31+10:2511:11
6Bengt KärrströmTullinge SK52:00+10:5411:18
7Rolf SkoglundSödertälje-Nykvarn OF52:39+11:3311:26
8Inger OnsbringEskilstuna OL53:53+12:4711:42
9Stig LandstorpOK Tor54:35+13:2911:51
10Lennart OlssonIK Standard55:52+14:4612:08
11Göran WelénKöping-Kolsva OK56:50+15:4412:21
12Jan BrolundSödertälje-Nykvarn OF58:02+16:5612:36
13Lars-Gunnar AndénSödertälje-Nykvarn OF58:33+17:2712:43
14Birger AndrenÅby Skid o OK59:11+18:0512:51
15Charlotta AskeljungOK Klemmingen59:25+18:1912:55
16Kurt ErikssonVandrarringen1:00:49+19:4313:13
17Peder WickströmArboga OK1:02:16+21:1013:32
18Hans HolgerssonOK Måsen1:03:28+22:2213:47
19Christer AndénSödertälje-Nykvarn OF1:08:47+27:4114:57
20Leif WadmanKöping-Kolsva OK1:09:19+28:1315:04
21Tomas NorlénSödertälje-Nykvarn OF1:12:10+31:0415:41
22Kerstin FrencknerSödertälje-Nykvarn OF1:16:34+35:2816:38
23Tommy WåhlinVästerås SOK1:31:59+50:5319:59
Hans-Ove ErikssonNyköpings OKdiskvalificerad
Frank NordahlSträngnäs-Malmby OLej godkänd

Klass B

3 900 m, 35 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per LjungCentrum OK42:1210:49
2Karin GustafssonSträngnäs-Malmby OL44:21+2:0911:22
3Per-Erik CarleniusKatrineholms OK45:09+2:5711:34
4Anders SohlbergOK Södertörn48:19+6:0712:23
5Curt ThorénNyköpings OK49:06+6:5412:35
6Anders SundströmÅkers IF49:14+7:0212:37
7Jan LindgrenOK Södertörn50:26+8:1412:55
8Sten ErikssonSträngnäs-Malmby OL50:30+8:1812:56
9Curt KarlssonNyköpings OK51:13+9:0113:07
10Sven DanielssonEskilstuna OL53:02+10:5013:35
11Kjell HolmbergOK Södertörn53:07+10:5513:37
12Hans ÖbergOK Hällen55:30+13:1814:13
13Mats ZackrissonOK Älvsjö-Örby55:56+13:4414:20
14Olle ArmanNyköpings OK57:19+15:0714:41
15Ulf SvedestamEskilstuna OL57:34+15:2214:45
16Staffan HolmbergSödertälje-Nykvarn OF58:02+15:5014:52
17Göran ForsbergNyköpings OK58:29+16:1714:59
18Hans-Urs ZwickyNyköpings OK59:08+16:5615:09
19Lennart JohanssonOK Tor59:14+17:0215:11
20Georg LarssonFredrikshofs IF Skid & OK59:54+17:4215:21
21Håkan SöderqvistArboga OK1:01:41+19:2915:48
22Tommy LjungkvistÄrla IF1:02:00+19:4815:53
23Stig PedersonSödertälje-Nykvarn OF1:02:12+20:0015:56
24Bo CarlssonNyköpings OK1:02:39+20:2716:03
25Bo OrtmanVandrarringen1:02:59+20:4716:08
26Titti BergendahlOK Måsen1:03:25+21:1316:15
27Bengt JönssonÅkers IF1:04:09+21:5716:26
28Per MolinSödertälje-Nykvarn OF1:04:21+22:0916:30
29Hans SylwanJärfälla OK1:11:17+29:0518:16
30Anders MobergKatrineholms OK1:11:26+29:1418:18
31Åke HuleforsSträngnäs-Malmby OL1:12:07+29:5518:29
32Åke GranstamOK Tor1:18:58+36:4620:14
33Gitte JutvikTrosabygdens OK1:30:05+47:5323:05
Mikael HogréusOK Torej godkänd
Greger WedinSNOej godkänd

Klass C

3 000 m, 47 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karl-Erik JohanssonOK Södertörn37:5512:38
2Kerstin SvenskOK Hällen41:24+3:2913:48
3Krister KarlssonIK Standard43:39+5:4414:33
4Per-Arne EkbomArboga OK45:16+7:2115:05
5Mona ForsbergNyköpings OK45:37+7:4215:12
6Esko RaitaÄrla IF46:09+8:1415:23
7Kristina WåhlinVästerås SOK46:43+8:4815:34
8Roger HolmbergNyköpings OK47:32+9:3715:50
9Ingemar GustafssonOK Tjärnen48:25+10:3016:08
9Sören JohanssonSala OK48:25+10:3016:08
11Anna BlomgrenTullinge SK48:35+10:4016:11
12Göran JanzonArboga OK49:03+11:0816:21
13Lars RoxneNyköpings OK49:42+11:4716:34
14Gunnar CarlénOK Måsen49:49+11:5416:36
15Ulla LindellOK Hällen50:41+12:4616:53
16Maria KärrströmTullinge SK50:46+12:5116:55
17Sonja JedarÅkers IF50:54+12:5916:58
18Lennart LundquistOK Nalle52:13+14:1817:24
19Leif ThorssonOK Grip52:57+15:0217:39
20Kenneth LjungbergNyköpings OK53:12+15:1717:44
21Hans GustavssonNyköpings OK53:22+15:2717:47
22Kjell JohanssonNyköpings OK53:23+15:2817:47
23Nils JohanssonOK Tjärnen53:41+15:4617:53
24Lief JanssonEskilstuna OL54:06+16:1118:02
25Sune LindellOK Hällen54:07+16:1218:02
26Jörgen BergströmÄrla IF54:27+16:3218:09
27Vivianne HolgerssonOK Måsen54:50+16:5518:16
28Anders WinellTumba-Mälarhöjden OK56:08+18:1318:42
29Lennart KarlssonOK Grip56:23+18:2818:47
30Göran LarssonSödertälje-Nykvarn OF58:21+20:2619:27
31Ingegerd LusenskySträngnäs-Malmby OL58:35+20:4019:31
32Bengt RisbergSträngnäs-Malmby OL58:57+21:0219:39
33Gittan JonssonKjula IF1:00:06+22:1120:02
34Kerstin PalmKjula IF1:00:11+22:1620:03
35Inger HellqvistNyköpings OK1:00:16+22:2120:05
36Gunnar LarssonOK Klemmingen1:01:52+23:5720:37
37Jan EnesvedSödertälje IF1:02:08+24:1320:42
38Sven AnderssonOK Hällen1:02:26+24:3120:48
39Bror NordSträngnäs-Malmby OL1:03:34+25:3921:11
40Åke ErikssonOK Grip1:04:09+26:1421:23
41Tage HagmanOK Hällen1:06:00+28:0522:00
42Kurt ZanderVästerås SOK1:09:21+31:2623:07
43Hans LindgrenTrosabygdens OK1:17:05+39:1025:41
44Berit GustavssonSödertälje IF1:22:27+44:3227:29
45Ann-Marie JohanssonSträngnäs-Malmby OL1:22:43+44:4827:34
46Kjell BlombergIK Standard1:26:28+48:3328:49
Ove JohanssonSträngnäs-Malmby OLej godkänd

Klass D

2 100 m, 33 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Inga JohanssonNyköpings OK32:3815:32
2Inge GustafssonSträngnäs-Malmby OL36:45+4:0717:30
3Arne ÅhmanTumba-Mälarhöjden OK39:07+6:2918:37
4Bertil RydgrenIFK Enskede39:21+6:4318:44
5Arne AlmströmSödertälje-Nykvarn OF40:12+7:3419:08
6Karl-Robert MoqvistOK Tor42:56+10:1820:26
7Karin AlmströmSödertälje-Nykvarn OF43:08+10:3020:32
8Bengt LindkvistÅkers IF44:45+12:0721:18
9Lars-Olov AnderssonSigtuna OK45:27+12:4921:38
10Sixten WesterlundSödertälje IF45:41+13:0321:45
11Stig LundinEskilstuna OL45:52+13:1421:50
12Christer ArevångOK Måsen46:37+13:5922:11
13Ann-Christine EkNyköpings OK47:35+14:5722:39
14Britt-Marie BjörkmanÅkers IF48:17+15:3922:59
15Bengt DagermarkÄrla IF48:45+16:0723:12
16Solveig TjernbergSödertälje IF49:27+16:4923:32
17Jan FlodinOK Nalle50:52+18:1424:13
18Anders JohanssonNyköpings OK50:53+18:1524:13
19Harriet KarlssonOK Grip51:55+19:1724:43
20Irene GustafssonOK Måsen52:30+19:5225:00
21Lars-Erik LindellVäsby OK55:11+22:3326:16
22Eva HogréusOK Tor55:57+23:1926:38
23Erland KarlssonOK Tjärnen56:40+24:0226:59
24Christer LiwellÄrla IF56:42+24:0427:00
25Berit EdengrenNyköpings OK1:00:01+27:2328:34
26Sven-Erik StenbergStjärnhovs OK 651:02:30+29:5229:45
27Torbjörn BlomqvistNyköpings OK1:03:18+30:4030:08
28Stig GustavssonSödertälje IF1:03:54+31:1630:25
29Göran LagerstedtStjärnhovs OK 651:07:56+35:1832:20
30Margareta JohanssonOK Tor1:10:51+38:1333:44
31Lena LarssonOK Klemmingen1:15:02+42:2435:43
32Lena JohanssonÅkers IF1:26:23+53:4541:08
Margareta JönssonÅkers IFej godkänd

Klass E

1 700 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jan-Olof GustKatrineholms OK26:4915:46
2Ann-Britt FlodinOK Nalle36:09+9:2021:15
3Görel SvedestamEskilstuna OL38:06+11:1722:24
4Ulf EskilssonOK Södertörn38:57+12:0822:54
5Margaretha NylundOK Södertörn41:02+14:1324:08
6Karin CarlssonNyköpings OK41:03+14:1424:08
7Gunvor GranathNynäshamns OK41:11+14:2224:13
8Dagny AnderssonOK Tjärnen52:41+25:5230:59
9Lennart SchweitzOK Grip1:06:53+40:0439:20
Ingrid LundinEskilstuna OLutgått

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser