Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Veteran-OL Göteborg

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Veteran-OL Göteborg
Arrangörsorganisation: IK Stern
Datum: torsdag 5 september 2019

Lång

3 990 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Peter AugustssonGöteborgs SK33:078:17
2Asgeir EdvardsenGöteborg-Majorna OK35:04+1:578:47
3Jens KaminskyGöteborg-Majorna OK39:36+6:299:55
4Stefan MillegårdSävedalens AIK42:29+9:2210:38
5Kalle JohanssonOK Skogshjortarna44:44+11:3711:12
6Gunnar MarkinhuhtaGöteborgs SK45:31+12:2411:24
7Lars-Olof LannfeltOK Skogshjortarna49:57+16:5012:31
8Anders BerglundOK Skogshjortarna51:25+18:1812:53
9Lars JohanssonOK Skogshjortarna51:34+18:2712:55
10Torbjörn WikströmOK Orinto52:15+19:0813:05
11Mats KågesonGöteborg-Majorna OK55:21+22:1413:52
12Eva KarlssonUddevalla OK58:28+25:2114:39
13Nisse KarlssonSävedalens AIK58:34+25:2714:40
14Stefan JanslättTolered-Utby Ol-klubb59:54+26:4715:00
15Jukka RankanenSjövalla FK1:01:21+28:1415:22
16Lennart VamlingFrölunda OL1:01:49+28:4215:29
17Lars KilbornSOK 681:08:17+35:1017:06
Dan JohanssonFjärås AIKej godkänd

Mellan

2 950 m, 46 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Carl-Henry AnderssonOK Orinto29:129:53
2Susanne BerglundSävedalens AIK33:13+4:0111:15
3Kent ErikssonLerums SOK34:37+5:2511:44
4Jan SveideFrölunda OL34:49+5:3711:48
5Ronny AnderssonOK Skogshjortarna35:31+6:1912:02
6Håkan EggertIF Hagen36:53+7:4112:30
7Kent IvarssonOK Skogshjortarna37:40+8:2812:46
8Inga-Lill WahlbergVänersborgs SK39:04+9:5213:14
9Clas BörjessonIK Uven39:08+9:5613:15
10Acke WåhlanderGöteborg-Majorna OK40:53+11:4113:51
11Kjell JeppsonIF Rigor41:19+12:0714:00
12Sören SvenssonSjövalla FK41:27+12:1514:03
13Jan-åke AxelssonHestra IF41:41+12:2914:07
14Åke GatelidOK Skogshjortarna41:58+12:4614:13
15Lars-Erik SällOK Alehof43:33+14:2114:45
16Monica KnutssonSävedalens AIK44:03+14:5114:55
17Christer JohanssonOK Orinto45:06+15:5415:17
18Eva IsakssonOK Skogshjortarna45:20+16:0815:22
19Joakim LundqvistGöteborg-Majorna OK47:02+17:5015:56
20Ulla-Britt OrdasiKungälvs OK47:05+17:5315:57
21Karin AxelssonIK Uven47:32+18:2016:06
22Bo CederlöfKFUM Örebro OK48:12+19:0016:20
23Bertil FritzellIF Rigor48:24+19:1216:24
24Conny VernerssonOK Orinto48:30+19:1816:26
25Kenneth RosénGöteborg-Majorna OK48:59+19:4716:36
26Ann-Kristin LindegårdhTolered-Utby Ol-klubb49:07+19:5516:38
27Anders SternöTolered-Utby Ol-klubb49:27+20:1516:45
28Inga-Lisa AxenborgGöteborg-Majorna OK50:31+21:1917:07
29Kurt FredrixonOK Skogshjortarna50:52+21:4017:14
30Britt RangertIK Ymer55:38+26:2618:51
31Göran RubendahlOK Skogshjortarna55:47+26:3518:54
32Göran LefflerLerums SOK57:00+27:4819:19
33Carlsson IngemarOK Alehof57:18+28:0619:25
34Johnny KarlssonUddevalla OK57:50+28:3819:36
35Ingrid HermanssonIK Ymer59:21+30:0920:07
36Eva LindahlOK Gipen59:55+30:4320:18
37Lars-Erik GaddeGöteborg-Majorna OK1:00:35+31:2320:32
38Karl-Axel JohanssonIK Uven1:01:06+31:5420:42
39Björn AhlnérGöteborg-Majorna OK1:02:51+33:3921:18
40Ragnar FallströmLerums SOK1:02:52+33:4021:18
41Elisabeth RosénGöteborg-Majorna OK1:05:31+36:1922:12
42Ragnar BewertOK Landehof1:12:04+42:5224:25
Kurt-Åke KarlssonSjövalla FKej godkänd
Sven Erik MolanderTolered-Utby Ol-klubbej godkänd
Erland SvensonFrölunda OLej godkänd
Mariann KjellbergBredareds IFej godkänd

Kort

2 220 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Olle SandellKungälvs OK27:1312:15
2Per LjungbergOK Alehof29:57+2:4413:29
3Anders AxelssonSävedalens AIK32:56+5:4314:50
4Claes LindegårdhTolered-Utby Ol-klubb33:40+6:2715:09
5Monica IvarssonOK Skogshjortarna36:23+9:1016:23
6Gunnel BörjessonIK Uven39:02+11:4917:34
7Karin CederlöfKFUM Örebro OK41:01+13:4818:28
8Barbro BörjesonOK Skogshjortarna41:34+14:2118:43
9Gösta GrahnGöteborgs SK43:09+15:5619:26
10Gudrun BromanGöteborg-Majorna OK43:17+16:0419:29
11Rosa JohanssonIK Uven43:40+16:2719:40
12Carl-Henrik HallbergIK Uven45:00+17:4720:16
13Lilian SamuelssonKungälvs OK51:56+24:4323:23
14Marianne GrahnGöteborgs SK52:39+25:2623:42
15Sven LarssonTolered-Utby Ol-klubb54:41+27:2824:37
16Jan LarssonSävedalens AIK55:11+27:5824:51
17Lisbeth JohanssonOK Skogshjortarna55:54+28:4125:10
18Lillemor HallinOK Landehof58:49+31:3626:29
18Lena LarssonSävedalens AIK58:49+31:3626:29
20Hans Olof AnderssonOK Skogshjortarna58:55+31:4226:32

Stig

1 870 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rune JungbjerGöteborgs SK24:3713:09
2Birgitta MägiGöteborg-Majorna OK27:01+2:2414:26
3Kjell-Åke IsakssonOK Skogshjortarna29:45+5:0815:54
4Elisabeth LundqvistGöteborg-Majorna OK35:05+10:2818:45
5Inger HallbergIK Uven59:06+34:2931:36

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser