Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Jonas Larsons minne 2-dagars, etapp 2

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Jonas Larsons minne 2-dagars
Arrangörsorganisation: Bergnäsets AIK
Datum: lördag 31 augusti 2019

Etapp 1Etapp 2Etapp 2 (totalt)

D21

3 900 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hanna LundbergOK Renen29:537:39
2Lena TuressonOK Renen33:43+3:508:38
3Annika CarlbergSundsvalls OK41:44+11:5110:42
4Ellen KillmeyVittjärvs IK43:36+13:4311:10
5Anna-Karin JonassonHärnösands OK48:08+18:1512:20
6Linnéa BergenstenVittjärvs IK51:16+21:2313:08

H21

5 200 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gunnar HolmgrenBergnäsets AIK34:586:43
2Rasmus WickbomBergnäsets AIK35:53+0:556:54
3Claes TuressonOK Renen38:14+3:167:21
4Melker PetterssonOK Renen39:56+4:587:40
5Tobias SnellOK Renen41:48+6:508:02
6Thomas JohanssonOK Renen46:58+12:009:01
7Pontus GustafssonBoxholm-Mjölby OL48:56+13:589:24
Erik OlssonOK Renenej start
Harald LarssonBergnäsets AIKej start

D16

3 130 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ella TuressonOK Renen25:598:18
2Matilda AasaOK Renen30:02+4:039:35
3Klara KivijärviOK Renen30:11+4:129:38

H16

3 130 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Aron BlomqvistVittjärvs IK27:598:56

D16 Kort

3 000 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emilia WickbomVittjärvs IK45:4415:14

D14

3 000 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emma HasselströmOK Renen32:5510:58
2Lisa HörnquistOK Renen41:24+8:2913:48
3Alva EngströmOK Renen44:32+11:3714:50

H14

3 000 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tim LundbergOK Renen20:256:48
2Eric HasselströmOK Renen25:14+4:498:24
3Edvin LundOK Renen27:06+6:419:02
4Linus NordinOK Renen28:12+7:479:24
5Mattias KillmeyVittjärvs IK35:32+15:0711:50
6Nils JohanssonVittjärvs IK58:47+38:2219:35
Arvid PeräBergnäsets AIKej start

D12

2 510 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Minna TuressonOK Renen18:007:10
2Tova HolmbergBergnäsets AIK20:39+2:398:13
3Iris BergkvistOK Renen22:23+4:238:55
4Astrid LundOK Renen26:27+8:2710:32
Maja StridsmanBergnäsets AIKej start

H12

2 510 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Vilgot KuokkanenOK Renen20:348:11
2Martin LarssonÄlvsby IF OK21:03+0:298:23
3Anton HanssonBergnäsets AIK28:40+8:0611:25
4Ove RenbergBergnäsets AIK29:11+8:3711:37
Love NordlundBergnäsets AIKej godkänd
Enok SunnaBergnäsets AIKej start
Axel EngströmOK Renenej start
Hugo PellaVittjärvs IKej start

D12 Kort

2 140 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Vera EdeskärOK Renen31:4314:49
2Ebba RönnbäckOK Renen38:28+6:4517:58

D10

2 140 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Vilma KuokkanenOK Renen24:1311:18
2Ellen BergkvistOK Renen34:47+10:3416:15
Tilde NordlundBergnäsets AIKej start

H10

2 140 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ville SundqvistOK Renen16:457:49
2Hjalmar EdinOK Renen22:21+5:3610:26
3Malte KempeOK Renen27:06+10:2112:39
4Knut HolmbergBergnäsets AIK27:54+11:0913:02
5Erik HörnquistOK Renen35:11+18:2616:26
Hannes PellaVittjärvs IKej start

H40

3 900 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magnus LahtOL-Team Filder42:1310:49 Ladda ner rutt i gpx-format
Tommy EdeskärOK Renenej godkänd
Rein PellaVittjärvs IKej start

D45

2 980 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kati RemesOK Renen38:0612:47
2Agneta LindbäckOK Renen43:08+5:0214:28
3Anneli WickbomVittjärvs IK48:10+10:0416:09
4Karin KarlssonÄlvsby IF OK1:01:20+23:1420:34
5Therese SundqvistOK Renen1:05:37+27:3122:01

H50

3 680 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Frans WickbomI 19 IF32:548:56
2Ingvar IsakssonSeskarö IF34:46+1:529:26
3Robert SundqvistOK Renen38:34+5:4010:28
4Peter LundbergOK Renen40:01+7:0710:52
5Anders NordinOK Renen43:05+10:1111:42
Stefan LauriGammelstads IFej start

D60

2 080 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Angela NilssonSkellefteå OK30:5514:51
2Ann PerssonPiteå IF Orienteringsklubb35:15+4:2016:56
3Irene DanielssonPiteå IF Orienteringsklubb39:22+8:2718:55

H60

2 980 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sture NorénÄlvsby IF OK32:5511:02
2Karl-Erik LindbäckÄlvsby IF OK36:30+3:3512:14
3Roger EliassonBodens Bandyklubb OS37:33+4:3812:36
4Torbjörn LundbergPiteå IF Orienteringsklubb38:33+5:3812:56
5Roland JanssonÄlvsby IF OK39:21+6:2613:12

H70

2 680 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Conny LagerskogArvidsjaurs OK34:5513:01
2Kjell MörtbergBodens Bandyklubb OS37:41+2:4614:03
3Roland LundqvistArvidsjaurs OK40:57+6:0215:16
4Eje AnderssonBodens Bandyklubb OS44:45+9:5016:41

H80

2 680 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Runar MarktinArvidsjaurs OK39:4714:50
2Per-Anders BrännströmArvidsjaurs OK50:03+10:1618:40
3Stig LindskogVisborgs OK50:40+10:5318:54
4Gunnar LindströmOK Renen55:53+16:0620:51

Inskolning

1 680 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Emma EdénBergnäsets AIKfullföljt
Elis WikströmKlubblösfullföljt
Ludvig Viklund RodälvOK Renenej start

U1

1 680 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tuva EngströmBergnäsets AIK25:0414:55
2Alice EdénBergnäsets AIK37:21+12:1722:13
3Isak IsozBergnäsets AIK41:57+16:5324:58
4Sigge HolmbergBergnäsets AIK49:49+24:4529:39
5Iris HolmbergBergnäsets AIK49:50+24:4629:39

U2

2 140 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Isabell Rodälv NorbergOK Renen32:3015:11
2Markus IsozBergnäsets AIK36:39+4:0917:07
3Elsa GranlundOK Renen37:55+5:2517:43
4Ellen SvedenbjörkOK Renen41:13+8:4319:15
5Ellen StridsmanBergnäsets AIK41:40+9:1019:28
6Frida KillmeyVittjärvs IK42:16+9:4619:45
7Edith GranljungBergnäsets AIK53:40+21:1025:04
Siri EdeskärOK Renenej start

Öppen 3

2 510 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Vilda EngströmBergnäsets AIK31:4012:36
2Matilda ErikssonKlubblös35:34+3:5414:10
3maria nyboKlubblös43:48+12:0817:27
4Elin SundströmKlubblös43:49+12:0917:27
5Eva CederlundBodens Bandyklubb OS47:16+15:3618:49
6Lena HörnquistOK Renen1:01:03+29:2324:19
7Barbro LundqvistArvidsjaurs OK1:01:43+30:0324:35

Öppen 5

3 570 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders KillmeyVittjärvs IK41:1011:31
2Malin Kronholm BergkvistOK Renen45:59+4:4912:52
3Anders BlomqvistVittjärvs IK53:57+12:4715:06
4Linda LundbergOK Renen1:08:36+27:2619:12
5Anders AlganderBergnäsets AIK1:14:50+33:4020:57
6Andreas JohanssonOK Renen1:15:50+34:4021:14
7Helena NilssonBergnäsets AIK1:17:26+36:1621:41
8Ulrika KeisuVittjärvs IK1:23:20+42:1023:20
Niklas GranljungBergnäsets AIKej godkänd

Öppen 7

2 980 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Annika HolgerssonPiteå IF Orienteringsklubb56:4519:02
2Tova LindbäckOK Renen58:19+1:3419:34
3Anna LundkvistKlubblös1:00:53+4:0820:25

Öppen 8

4 510 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Håkan KarlssonÄlvsby IF OK45:0610:00
2Daniel AlmqvistKlubblös48:15+3:0910:41
3Daniel GranlundOK Renen52:21+7:1511:36
4Anders JohanssonOK Renen54:33+9:2712:05
5Cecilia LundOK Renen59:35+14:2913:12
6Joel LarssonGammelstads IF1:10:57+25:5115:43
7Roland LarssonGammelstads IF1:40:14+55:0822:13
8Henry PilstålOK Renen2:10:24+1:25:1828:54

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser