Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för OK Tor Veteran OL

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: OK Tor Veteran OL
Arrangörsorganisation: OK Tor
Datum: torsdag 17 oktober 2019

Bana A

4 430 m, 33 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mattias AnderssonIK Gandvik34:137:43
2Kenneth JohanssonEskilstuna OL36:49+2:368:18
3Hans-Ove ErikssonNyköpings OK37:39+3:268:29
4Weine WolterÅkers IF38:12+3:598:37
5Claes ÖgrenOK Nalle38:20+4:078:39
6Gunnar MunkteliusSurahammars SOK39:49+5:368:59
7Lena LarssonSala OK40:16+6:039:05
8Henrik OlssonHallstahammars OK41:07+6:549:16
9Kenneth LarssonKöping-Kolsva OK41:20+7:079:19
10Mats HastadFellingsbro GOIF42:28+8:159:35
11Sven Olof WiklundArboga OK44:02+9:499:56
12Inger OnsbringEskilstuna OL45:39+11:2610:18
13Ulf KjellinOK Hedströmmen47:03+12:5010:37
14Alf LindbergKöping-Kolsva OK47:10+12:5710:38
15Sten-Åke HolmbergSala OK47:22+13:0910:41
16Anders WaldemarssonKöping-Kolsva OK48:15+14:0210:53
16Lennart OlssonIK Standard48:15+14:0210:53
18Kurt ErikssonVandrarringen48:45+14:3211:00
19Göran SvärdOK Klemmingen49:36+15:2311:11
20Stig PedersonSödertälje-Nykvarn OF50:06+15:5311:18
21Peder WickströmArboga OK50:21+16:0811:21
22Mats LandquistKöping-Kolsva OK54:41+20:2812:20
23Tomas NorlénSödertälje-Nykvarn OF55:29+21:1612:31
24Hans HolgerssonOK Måsen56:32+22:1912:45
25Rolf LindIK Standard58:11+23:5813:08
26Tommy WåhlinVästerås SOK1:01:21+27:0813:50
27Kjell FröbergEskilstuna OL1:09:03+34:5015:35
28Anders HasselboOK Måsen1:10:22+36:0915:53
29Torbjörn HaldammenSOK Joar Viking Enköpin1:10:57+36:4416:00
30Nils OlssonVandrarringen1:13:10+38:5716:30
31Ronny AnderssonIF Rune1:19:04+44:5117:50
Leif WadmanKöping-Kolsva OKej godkänd
Kuno ÖsterlundVästerås SOKej godkänd

Bana B

3 680 m, 39 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stig BorgÄrla IF36:409:57
2Knut-Åke HallebroOK Klemmingen36:58+0:1810:02
3Göran LarssonSala OK38:57+2:1710:35
4Kenneth JanssonSala OK39:04+2:2410:36
5Per-Erik CarleniusKatrineholms OK40:21+3:4110:57
6Göran ForsbergNyköpings OK40:31+3:5111:00
7Pernilla KlemetsKöping-Kolsva OK41:40+5:0011:19
8Anders SundströmÅkers IF41:50+5:1011:22
9Sten ErikssonSträngnäs-Malmby OL42:26+5:4611:31
10Bengt JönssonÅkers IF42:30+5:5011:32
11Sven DanielssonEskilstuna OL42:40+6:0011:35
12Torsten LundVästerås SOK43:02+6:2211:41
13Bo AnderssonVästerås SOK44:38+7:5812:07
14Dan HöökArboga OK45:22+8:4212:19
15Peter LjungströmVästerås SOK45:24+8:4412:20
16Ulf SvedestamEskilstuna OL45:27+8:4712:21
17Olle ArmanNyköpings OK46:02+9:2212:30
18Jerry HolmEskilstuna OL46:27+9:4712:37
19Per-Arne EkbomArboga OK46:29+9:4912:37
20Greger WedinSödertälje-Nykvarn OF46:48+10:0812:43
21Bo LindkvistKöping-Kolsva OK47:30+10:5012:54
22Östen ErikssonAvesta OK47:40+11:0012:57
23Gudrun PerssonHallstahammars OK49:02+12:2213:19
24Annika NorströmHallstahammars OK49:21+12:4113:24
25Bernt ÅströmVästerås SOK49:57+13:1713:34
26Bengt MattiassonSödertälje-Nykvarn OF50:52+14:1213:49
27Sören JohanssonSala OK51:35+14:5514:01
28Bo Göran HöökOK Tisaren53:12+16:3214:27
29Hans RagvaldVingåkers OK57:47+21:0715:42
30Anders WikströmVästerås SOK58:10+21:3015:48
31Ove LarssonEskilstuna OL1:01:50+25:1016:48
32Mona ForsbergNyköpings OK1:02:33+25:5316:59
33Bo OrtmanVandrarringen1:02:42+26:0217:02
34Lars-Erik RaskVästerås SOK1:03:22+26:4217:13
35Jarl Erik PalmKjula IF1:03:32+26:5217:15
36Leif ZettervallVästerås SOK1:07:40+31:0018:23
37Göran PetterssonVästerås RK1:10:21+33:4119:07
38Rolf SvenssonVästerås SOK1:31:02+54:2224:44
Rolf SkoglundSödertälje-Nykvarn OFej godkänd

Bana C

3 000 m, 62 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kerstin LissEskilstuna OL32:3610:52
2Barbro MöllbergArboga OK32:44+0:0810:54
3Roger HolmbergNyköpings OK33:05+0:2911:01
4Per-Ivar MöllbergArboga OK34:07+1:3111:22
5Bendy WallinTrosabygdens OK35:07+2:3111:42
6Monica SvärdOK Klemmingen35:14+2:3811:44
7Ulf JerningSödertälje IF36:06+3:3012:02
8Lennart LundquistOK Nalle36:13+3:3712:04
9Pelle HöökKöping-Kolsva OK36:19+3:4312:06
10Margareta LöfqvistVästerås SOK37:38+5:0212:32
11Sonja JedarÅkers IF37:39+5:0312:33
12Gunnar CarlénOK Måsen37:46+5:1012:35
13Gun MillingerVästerås SOK38:49+6:1312:56
14Siv FrodinKöping-Kolsva OK38:53+6:1712:57
15Ove EkKöping-Kolsva OK39:10+6:3413:03
16Ingegerd LusenskySträngnäs-Malmby OL39:14+6:3813:04
17Kjell AnderssonEskilstuna OL39:20+6:4413:06
18Kerstin PalmKjula IF39:21+6:4513:07
19Ingemar GustafssonOK Tjärnen39:35+6:5913:11
20Anders MillingerVästerås SOK39:45+7:0913:15
21Leif ThorssonOK Grip40:19+7:4313:26
22Lars KjellmanVandrarringen40:20+7:4413:26
23Björn EkholmVästerås SOK41:16+8:4013:45
24Nils HellbergVästerås SOK41:20+8:4413:46
25Karl-Gustav KlemetsKöping-Kolsva OK41:31+8:5513:50
26Nils-Gunnar LindbergSträngnäs-Malmby OL41:38+9:0213:52
27Göran JanzonArboga OK41:40+9:0413:53
28Dolwai HellbergSurahammars SOK41:55+9:1913:58
29Anders NylenIK Standard42:04+9:2814:01
30Anders WelénKöping-Kolsva OK42:12+9:3614:04
31Gun JanssonSala OK42:14+9:3814:04
32Åke ErikssonOK Grip42:22+9:4614:07
33Rune VikmanVästerås SOK42:41+10:0514:13
34Gullan AnderssonVästerås SOK42:43+10:0714:14
35Lennart KarlssonOK Grip43:18+10:4214:26
36Annette RagvaldVingåkers OK43:29+10:5314:29
37Bo MalmqvistOK Grip43:34+10:5814:31
38Mats KåbergKöping-Kolsva OK44:22+11:4614:47
39Jan NellerupSörmlands OL veteraner45:07+12:3115:02
40Kjell BlombergIK Standard47:03+14:2715:41
41Ove JohanssonSträngnäs-Malmby OL47:17+14:4115:45
42Nils JohanssonOK Tjärnen48:48+16:1216:16
43Ingemar GreisOK Måsen49:02+16:2616:20 Ladda ner rutt i gpx-format
44Lennart GustafssonOK Tisaren49:23+16:4716:27
45Anders RymanSträngnäs-Malmby OL49:31+16:5516:30
46Hans GustavssonNyköpings OK49:41+17:0516:33
47Ann-Marie JohanssonSträngnäs-Malmby OL52:50+20:1417:36
48Roland SturkVästerås SOK53:26+20:5017:48 Ladda ner rutt i gpx-format
49Hans MalmkvistVästerås SOK53:52+21:1617:57
50Kjell KarlssonOK Tjärnen55:49+23:1318:36
51Hans PeterssonHallstahammars OK57:27+24:5119:09
52Jouko TaskinenVästerås SOK59:17+26:4119:45
53Vivianne HolgerssonOK Måsen1:00:14+27:3820:04
54Bror NordhSträngnäs-Malmby OL1:01:00+28:2420:20
55Vincent LiljekvistIF Rune1:07:29+34:5322:29
Rolf LindblomKjula IFej godkänd
Ingemar JonssonHallstahammars OKej godkänd
Rune JonssonVästerås SOKej godkänd
Mats ErikssonSala OKej godkänd
Nils-Erik GustafssonEskilstuna OLej godkänd
Monica ÖhlundSträngnäs-Malmby OLutgått
Lena HedmanHallstahammars OKutgått

Bana D

2 330 m, 58 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Åke LiljebrandSK Trim/Virsbo28:0412:02
2Alf LundkvistOK Tor30:11+2:0712:57
3Inga JohanssonNyköpings OK30:27+2:2313:04
4Kjell LindbergVästerås SOK30:42+2:3813:10
5Jörgen BergströmÄrla IF31:03+2:5913:19
6Göran AnderssonVästerås SOK31:14+3:1013:24
7Inger LundSala OK31:21+3:1713:27
8Rune SandbergHallstahammars OK32:09+4:0513:47
9Kurt ElvénVästerås SOK33:30+5:2614:22
10Margareta JönssonÅkers IF34:02+5:5814:36
11Christina GohdeVästerås SOK34:26+6:2214:46
12Bengt LindkvistÅkers IF34:32+6:2814:49
13Britt-Marie BjörkmanÅkers IF35:07+7:0315:04
14Hans NordgrenArboga OK35:45+7:4115:20
15Ingrid Munktelius ÖhlénSurahammars SOK35:50+7:4615:22
16Sune AhlinKöping-Kolsva OK35:59+7:5515:26
17Stig LundinEskilstuna OL37:28+9:2416:04
17Johnny ErixonFellingsbro GOIF37:28+9:2416:04
19Göran HellgrenKöping-Kolsva OK37:34+9:3016:07
20Roland RohdeFellingsbro GOIF37:39+9:3516:09
21Kurt ZanderVästerås SOK37:49+9:4516:13
22Göran LarssonSödertälje-Nykvarn OF38:23+10:1916:28
23Jan FlodinOK Nalle38:55+10:5116:42
24Anders JohanssonKjula IF39:06+11:0216:46
25Birgitta WallinTrosabygdens OK39:30+11:2616:57
26Göran WiigHallstahammars OK39:32+11:2816:58
27Sten MöllerSödertälje-Nykvarn OF40:13+12:0917:15
28Marianne ArnholmEskilstuna OL40:18+12:1417:17
29Ingrid LiljebrandSK Trim/Virsbo41:03+12:5917:37
30Inge GustafssonSträngnäs-Malmby OL41:14+13:1017:41
31Barbro MelvingerOK Enen42:17+14:1318:08
32Lennart ErikssonOK Enen42:34+14:3018:16
33Ingalill WestbergSK Trim/Virsbo43:22+15:1818:36
34Boy NymanVandrarringen43:31+15:2718:40
35Östen BelinOK Tor43:40+15:3618:44
36Bengt DagermarkÄrla IF45:50+17:4619:40
37Harriet KarlssonOK Grip46:40+18:3620:01
38Bo LöwegrenVästerås SOK50:00+21:5621:27
39Lennart KarlénVästerås SOK51:52+23:4822:15
40Monica Lindkvist MöllerSödertälje-Nykvarn OF51:55+23:5122:16
41Christer LiwellÄrla IF56:43+28:3924:20
42Jan BurellOK Enen56:54+28:5024:25
43Elisabeth W-ErikssonAvesta OK59:18+31:1425:27
44Altti JärvinenVästerås SOK1:00:16+32:1225:51
45Mauno MyllyvainioIF Rune1:01:07+33:0326:13
46Stig GustavssonSödertälje IF1:02:52+34:4826:58
47Berit NylinVästerås SOK1:04:15+36:1127:34
48Ulf BjörkmanArboga OK1:09:45+41:4129:56
49Gun SundbergEskilstuna OL1:09:59+41:5530:02
50Björn BelfrageKöping-Kolsva OK1:10:32+42:2830:16
51Anne Margareth BjörkmanArboga OK1:10:35+42:3130:17
52Erland KarlssonOK Tjärnen1:13:11+45:0731:24
53Göta KåbergKöping-Kolsva OK1:17:15+49:1133:09
Lars-Ivar ErikssonKöping-Kolsva OKej godkänd
Kjell HanningIK Standardej godkänd
Lennart LundhÄrla IFej godkänd
Weine JohanssonSödertälje-Nykvarn OFutgått
Anders JohanssonNyköpings OKutgått

Bana E

1 580 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ida OlssonHallstahammars OK27:4117:31
2Berit EdengrenNyköpings OK31:05+3:2419:40
3Lars SöderlundHallstahammars OK34:09+6:2821:36
4Görel SvedestamEskilstuna OL35:41+8:0022:35
5Samuel ErikssonOK Letstigen36:55+9:1423:21
6Harry AxelssonKatrineholms OK38:42+11:0124:29
7Bengt JohanssonVästerås SOK40:46+13:0525:48
8Gunnar LordArboga OK44:41+17:0028:16
9Eva JerningSödertälje IF48:20+20:3930:35
10Signar PalmHallstahammars OK50:24+22:4331:53
11Ingrid LundinEskilstuna OL51:20+23:3932:29
12Bengt-Olof BlidströmOK Tor51:56+24:1532:52
13Britt-Marie ErikssonOK Grip54:34+26:5334:32
14Björn CarlssonSträngnäs-Malmby OL57:56+30:1536:40
15Dagny AnderssonOK Tjärnen1:01:38+33:5739:00
16Bo LånghedeEskilstuna OL2:04:06+1:36:251:18:32
Martin BergstrandVandrarringenej godkänd
Ulf LindgrenVästerås SOKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser