Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för SkidO, SM/JSM/USM/VSM, lång

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: SkidO, SM/JSM/USM/VSM, lång
Arrangörsorganisation: Umeå OK
Datum: söndag 23 februari 2020

Klasser: Visa alla | D21 | H21 | D20 | H20 | D18 | H18 | D16 | H16 | D15 | H15 | D14 | H14 | D12 | H12 | D35 | H35 | D40 | H40 | D45 | H45 | D50 | H50 | D55 | H55 | D60 | H60 | D65 | H65 | D70 | H70 | D75 | H75 | Ö1 | Ö3 | Ö5 | Ö8

D21

20 080 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Linda LindkvistIK Jarl Rättvik1:38:514:55
2Magdalena OlssonIFK Mora OK1:39:41+0:504:57
3Lisa LarsenAlfta-Ösa OK1:40:07+1:164:59
4Frida SandbergSäterbygdens OK1:43:59+5:085:10
5Isabel SalenIFK Mora OK1:44:49+5:585:13
6Klara YngvessonUmeå OK1:45:31+6:405:15
7Hanna ErikssonIFK Mora OK1:50:52+12:015:31
8Andrea WickbomI 19 IF1:54:25+15:345:41
9Kaisa RoobaUmeå OK2:11:47+32:566:33
Elsa AnderssonDomnarvets GOIFej godkänd
Erica EdmanSäterbygdens OKej start

H21

22 820 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Andrey LamovIFK Mora OK1:35:344:11
2Erik RostAlfta-Ösa OK1:36:57+1:234:14
3Markus LundholmOK Renen1:37:30+1:564:16
4Linus RappIFK Mora OK1:37:47+2:134:17
5Erik BlomgrenUmeå OK1:38:30+2:564:18
6Oskar SandbergSäterbygdens OK1:41:55+6:214:27
7Martin HammarbergSundsvalls OK1:43:08+7:344:31
8Edvin NordstromTäby OK1:44:27+8:534:34
9Rasmus WickbomI 19 IF1:46:44+11:104:40
10Sixten WalheimRobertsfors IK1:47:42+12:084:43
11Erik JohanssonOK Tranan1:48:34+13:004:45
12Simon ErikssonUmeå OK1:54:13+18:395:00
13Lukas DeiningerIFK Mora OK1:57:22+21:485:08
14Truls LindholmSundsvalls OK1:57:27+21:535:08
15Erik SilfverIFK Umeå2:05:51+30:175:30
16Klaus CsucsIFK Mora OK2:06:47+31:135:33
17Martin HerbertTäby OK2:09:57+34:235:41
18Erik OskarssonI 19 IF2:11:58+36:245:46
19Simon DahlbergOK Nolaskogsarna2:40:13+1:04:397:01
Gustav JohnssonIFK Mora OKej start

D20

14 760 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elin SchagerstromGarphyttans IF1:20:475:28
2Tilde EngbergHärnösands OK1:27:51+7:045:57
3Ellen BlennowFalköpings AIK OK1:29:02+8:156:01
4Lovisa MoqvistLerums SOK1:29:37+8:506:04
5Sofia LundkvistOK Vargen1:31:48+11:016:13
6Lilian PalmHJS-Vansbro OK1:34:27+13:406:23
7Kristina FridmanVännäs OK2:06:34+45:478:34
Julia WannerIFK Mora OKej godkänd

H20

17 430 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik BrandtDomnarvets GOIF1:32:225:17
2Jakob LindehagPiteå IF1:33:14+0:525:20
3Anton HanstromTäby OK1:40:20+7:585:45
4Kalle AkermanOK Rodhen1:42:20+9:585:52
5Zeb PalmHJS-Vansbro OK1:44:15+11:535:58
Gabriel LarssonGammelstads IFej start

D18

9 360 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hanna LundbergOK Renen50:415:24
2Elsa HermanssonIFK Mora OK51:48+1:075:32
3Vendela SoderqvistOK Kåre1:03:54+13:136:49
4Julia BosellOK Kåre1:05:18+14:376:58
5Klara AnderssonDomnarvets GOIF1:05:48+15:077:01
6Julia NaslundOK Hammaren1:06:13+15:327:04
7Anna AasaOK Renen1:06:28+15:477:06
8Emma EliassonDomnarvets GOIF1:09:32+18:517:25
9Amelie JosefssonSkogslöparna1:15:28+24:478:03
10Thea WennbergSkellefteå OK1:19:39+28:588:30
11Ester LaudonUmeå OK1:24:43+34:029:03
12Elsa ForsgrenVästerbergslagens OL1:26:03+35:229:11
13Lea EdvardssonUmeå OK1:26:44+36:039:15
14Therese NilssonOK Österåker1:33:21+42:409:58

H18

11 670 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Albin GezeliusIFK Mora OK57:524:57
2Isak LundholmUmeå OK1:01:17+3:255:15
3Petter ErlandssonSundsvalls OK1:01:56+4:045:18
4Viktor HolmgrenUmeå OK1:06:56+9:045:44
5Rasmus ErikssonUmeå OK1:07:55+10:035:49
6David MelinOK Rodhen1:08:33+10:415:52
7Simon MarkströmOK Renen1:09:18+11:265:56
8Albin NyqvistOK Landehof1:09:56+12:045:59
9Theodor Karlsson BrabieJärfälla OK1:50:11+52:199:26
Klockar Eskil NääsLeksands OKej godkänd

D16

7 620 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ella TuressonOK Renen51:396:46
2Elin LadängesAlfta-Ösa OK53:40+2:017:02
3Alice LarssonSundsvalls OK59:50+8:117:51
4Elsa LindahlHärnösands OK1:01:09+9:308:01
5Klara KivijärviOK Renen1:04:34+12:558:28
6Ebba AnderssonSundsvalls OK1:05:58+14:198:39
7Jonna LindbladÖSeT SkidO1:08:30+16:518:59
8Matilda AasaOK Renen1:13:25+21:469:38
9Lovisa MasesDomnarvets GOIF1:18:55+27:1610:21
10Hanny EdströmHärnösands OK1:35:06+43:2712:28
Alice Eriksson BjörlingDomnarvets GOIFej godkänd
Klara ErssonOK Kåreej godkänd
Stina LindholmSundsvalls OKej start
Ebba LindholmSundsvalls OKej start
Elmina MolinHärnösands OKej start

H16

9 360 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Esbjörn Montelius RisbergOK Kåre54:205:48
2Jon HanssonOK Kåre57:25+3:056:08
3Leo AlvolinOK Kåre1:01:33+7:136:34
4Edvin LakeSundsvalls OK1:03:04+8:446:44
5Jannick Karlsson BrabieJärfälla OK2:35:04+1:40:4416:34
Lucas WannerAvesta OKej godkänd

D15

6 280 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elsa KaipeOK Kåre40:336:27
2Julia ForsgrenOK Tyr43:57+3:246:59
3Sofie Karlsson HolmerIFK Mora OK45:28+4:557:14
4Irma BergDomnarvets GOIF46:34+6:017:24
5Anja BergerDomnarvets GOIF54:46+14:138:43
6Ebba SamuelssonUmeå OK1:02:12+21:399:54
Emmy KärrlanderUmeå OKej start

H15

7 620 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Otto TimbyUmeå OK41:395:27
2Tim LundbergOK Renen46:04+4:256:02
3Niklas ErlandssonOK Södertörn47:43+6:046:15
4Oskar ErlandssonSundsvalls OK50:52+9:136:40
5Mattias LarssonSundsvalls OK53:48+12:097:03
6Helmer JöhnemarkStora Tuna IK SK54:28+12:497:08
7Wille SöderqvistOK Kåre54:54+13:157:12
8Viktor ÖhmanSkogslöparna56:31+14:527:25
9Nils EngbergHärnösands OK58:44+17:057:42
10Karl ForsgrenVästerbergslagens OL1:04:16+22:378:26
11Axel BalckTäby OK1:16:01+34:229:58
12Linus NilssonOK Österåker1:22:18+40:3910:48

D14

5 120 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maja LundholmUmeå OK27:525:26
2Malin HållHJS-Vansbro OK29:53+2:015:50
3Sanni HoskariRastiketut34:59+7:076:49
4Tyra LarssonIFK Umeå36:28+8:367:07
5Liv PaulerSkogslöparna37:56+10:047:24
6Nova StattinHärnösands OK44:46+16:548:44
7Saga RydbergUmeå OK45:52+18:008:57
8Signe ForsbergSkogslöparna48:27+20:359:27

H14

5 120 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Axel SamuelssonUmeå OK28:355:34
2Frode Montelius RisbergOK Kåre33:00+4:256:26
3Jakob EngströmHärnösands OK34:18+5:436:41
4Frans PerssonSkellefteå OK35:37+7:026:57
5Eskil EngbergHärnösands OK37:06+8:317:14
6Lukas ErikssonUmeå OK38:59+10:247:36
Andrei KuzminSundsvalls OKej godkänd
Carl ErngrundSelånger SOKej start

D12

3 750 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Märta ÖstbergUmeå OK26:477:08
2Ida PaulerSkogslöparna29:28+2:417:51
3Ellen ForsgrenVästerbergslagens OL46:50+20:0312:29
4Ellen NybäckTullinge SK52:01+25:1413:52

H12

3 750 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Axel LarssonIFK Umeå29:497:57
2Jonathan EngströmHärnösands OK30:43+0:548:11
3Albin BerggrenOK Renen38:56+9:0710:22
4Hilding KjellqvistSidensjö IK48:28+18:3912:55
5Erik BalckTäby OK1:01:32+31:4316:24
6Ture ForsbergSkogslöparna1:16:15+46:2620:20
Sixten KjellqvistSidensjö IKej godkänd

D35

10 100 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingela HagfalkDomnarvets GOIF1:35:389:28

H35

12 600 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ivan KuzminSundsvalls OK1:20:536:25
2Magnus SellstedtSelånger SOK1:47:05+26:128:29

D40

6 280 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Helena ForsbergSkogslöparna44:067:01
2Marie-Louise EngbergHärnösands OK46:05+1:597:20
3Cecilia RydbergUmeå OK55:05+10:598:46
Sara ForsgrenOK Nolaskogsarnaej start

H40

11 670 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jon LindmarkCentrum OK1:11:106:05
2Torbjörn EngbergHärnösands OK1:14:29+3:196:22
3Fredrik EngströmOK Renen1:20:09+8:596:52
4Melker PetterssonOK Renen1:21:48+10:387:00
5Jens Montelius RisbergOK Kåre1:31:56+20:467:52
Börje PaulerSkogslöparnaej godkänd
Anders BennitzOK Renenej godkänd
Johan RydbergUmeå OKej start

D45

8 940 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kerstin LarssonIFK Umeå56:506:21
2Lena Karlsson HolmerIFK Mora OK1:02:55+6:057:02
3Susanna EdströmHärnösands OK1:13:11+16:218:11
4Karin LarssonSundsvalls OK1:13:24+16:348:12
5Christina JosefssonSkogslöparna1:32:41+35:5110:22
Tanja BuchholzMTK Bad Harzburgej start

H45

11 670 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Claes TuressonOK Renen1:01:255:15
2Anders ErlandssonSundsvalls OK1:11:13+9:486:06
3Peter FredricsonIFK Mora OK1:16:26+15:016:32
4Magnus EliassonDomnarvets GOIF1:17:05+15:406:36
5Jonas HälldalSkogslöparna1:20:16+18:516:52
6Klockar Mattias NääsLeksands OK1:31:11+29:467:48
7Oskar ForsbergSkogslöparna1:32:36+31:117:56
8Patrik WennbergSkellefteå OK1:33:04+31:397:58
9Robert LadängesAlfta-Ösa OK1:44:53+43:288:59
Henrik ErlandssonOK Södertörnej godkänd
Fredrik ForsgrenOK Nolaskogsarnaej start

D50

7 400 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Pia LindholmSundsvalls OK50:046:45
2Florence BergDomnarvets GOIF1:00:22+10:188:09
3Erica HållHJS-Vansbro OK1:16:03+25:5910:16
4Anneli WickbomI 19 IF1:17:32+27:2810:28
5Marita SöderlindÖrnsköldsviks OK1:50:35+1:00:3114:56

H50

10 100 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tomas PerssonSkellefteå OK1:03:516:19
2Jan ForsbergHögåkers OK1:05:27+1:366:28
3Sven PerssonÅrsunda IF1:09:12+5:216:51
4Janne SkarnerLeksands OK1:16:39+12:487:35
5Torgny NäslundSkogslöparna1:17:24+13:337:39
6Per-Johan JosefssonSkogslöparna1:17:40+13:497:41
7Anders LindholmSundsvalls OK1:20:11+16:207:56
8Kristofer ÖhmanSkogslöparna1:20:49+16:588:00
9Carl FeyEspoon Suunta1:23:37+19:468:16
10Anders MasesDomnarvets GOIF1:25:15+21:248:26
Jurg NiggliO Juraej godkänd
Sven BuchholzMTK Bad Harzburgej start
Mikael NolåkersKvarnsvedens GOIF OKej start

D55

7 400 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Carina SandbergSäterbygdens OK52:057:02
2Lisbet Lidman LarssonHJS-Vansbro OK1:00:22+8:178:09
3Charlotte LindkvistIK Jarl Rättvik1:02:47+10:428:29
4Susanne AnderssonPiteå IF Orienteringsklubb1:03:40+11:358:36
Cecilia HenfridssonUmeå OKej start

H55

10 100 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Peter WestinVittjärvs IK57:275:41
2Frans WickbomI 19 IF58:22+0:555:46
3Per ÖgrenBergnäsets AIK59:56+2:295:56
4Lars LundkvistSeskarö IF1:04:27+7:006:22
5Per SandbergSäterbygdens OK1:08:42+11:156:48
6Sven ÖrnerlingOK Renen1:16:17+18:507:33
7Björn AlbinssonIFK Mora OK1:21:38+24:118:04
8Mikael YngvessonRobertsfors IK1:31:32+34:059:03
Mikael KivijärviOK Renenej godkänd

D60

7 400 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Agnetha FredrikssonKramfors-Alliansen1:06:569:02
2Inger VennbergOK Renen1:10:14+3:189:29
3Agneta FriesUmeå OK1:11:31+4:359:39
4Eva WalheimRobertsfors IK1:12:46+5:509:50
5Kristina HagfalkOK Hällen1:12:53+5:579:50
6Annica NylundUmeå OK1:18:36+11:4010:37

H60

8 110 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per-Olov SjöströmVästerås SOK48:275:58
2Sture NorénÄlvsby IF OK52:48+4:216:30
3Henry BarskÖvertorneå IF53:53+5:266:38
4Lars-Olov EricsonÖSeT SkidO59:44+11:177:21
5Karl-Erik LindbäckÄlvsby IF OK1:18:13+29:469:38
6Eero O NiemiSkogslöparna1:33:30+45:0311:31
Tomas AnderssonOK Torej godkänd
Fredrik HolmgrenBergnäsets AIKej godkänd

D65

6 900 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Agneta HolmgrenBergnäsets AIK1:03:359:12
2Katarina KvickSkogslöparna1:17:19+13:4411:12

H65

7 400 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars SjölanderOK Nipan47:386:26
2Jan-Ola KarlssonOK Njudung57:15+9:377:44
3Gunnar MunkteliusSurahammars SOK58:43+11:057:56
4Ulf CarnbyTäby OK1:06:02+18:248:55
Åke GustafssonBergnäsets AIKej start

D70

6 900 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna BlomgrenTullinge SK1:36:3313:59
Elke WilkeTierps SOKej godkänd
Lena StenbergIFK Umeåej godkänd
Ingrid Wiklander NylanderSundsvalls OKej start

H70

7 400 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Torbjörn YttergrenStöcksjö IS56:547:41
2Matts EngvallBodens Bandyklubb OS59:13+2:198:00
3Kjell SandströmBodens Bandyklubb OS59:17+2:238:00
4Pekka KanstePerämeren Rasti1:01:18+4:248:17
5Berndt StenbergIFK Umeå1:02:35+5:418:27
6Kjell MörtbergBodens Bandyklubb OS1:13:01+16:079:52
7Eero KattilakoskiKaustisen Pohjan-Veikot1:13:41+16:479:57
8Bernt ÅkerlundFältjägarnas IF1:21:17+24:2310:59
9Jaakko TeppoGamlakarleby IF2:19:11+1:22:1718:48
Olle AdolfssonLerums SOKej godkänd
Lars-Åke SjökvistVärend GN OLej godkänd

Öppen 1

2 710 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hampus DanielssonLycksele IF23:518:48
2Hugo SamuelssonUmeå OK33:29+9:3812:21
3Elsa SundqvistUmeå OK35:48+11:5713:12
4Nils ForsgrenVästerbergslagens OL36:51+13:0013:35
5Siri EdvardssonUmeå OK41:09+17:1815:11
6Hilma VikströmUmeå OK41:38+17:4715:21
Kajsa ErlandssonSundsvalls OKej godkänd

Öppen 3

4 650 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan EngströmHärnösands OK44:459:37
2Marie LindbladÖSeT SkidO54:12+9:2711:39
3Jessica ErikssonDomnarvets GOIF56:02+11:1712:03
4Ruben DrottIFK Umeå57:16+12:3112:18
5Anders HänströmTäby OK59:43+14:5812:50
6Anders RensgardOK Renen1:02:01+17:1613:20
7Christina EngströmHärnösands OK1:07:33+22:4814:31
8Birgit LundkvistOK Vargen1:20:57+36:1217:24
Ander OskarssonSorsle skej godkänd

Öppen 5

7 810 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per FrostIK Jarl Rättvik48:426:14
2Per MelinOK Rodhen56:46+8:047:16
3Daniel KaipeOK Kåre57:20+8:387:20
4Erik ForsgrenOK Tyr1:01:02+12:207:48
5Agnes ElfvingIK Jarl Rättvik1:05:55+17:138:26
6Emma BlixtOK Hammaren1:06:47+18:058:33
7Peter ErngrundSelånger SOK1:08:00+19:188:42
8Hans NykvistStora Tuna IK SK1:10:07+21:258:58
9Hugo DanielssonLycksele IF1:10:57+22:159:05
10David KjellqvistSidensjö IK1:12:03+23:219:13
11Monika WesterlundOK Nolaskogsarna1:20:08+31:2610:15
12Karolina BennitzOK Renen1:22:47+34:0510:35
13Helena KönigssonRobertsfors IK1:22:55+34:1310:37
14Peter NordströmTäby OK1:28:08+39:2611:17
15Daria NiggliOJura1:32:39+43:5711:51
16Kyllike JaamaUmeå OK1:32:57+44:1511:54
17Annica BergerDomnarvets GOIF1:42:57+54:1513:10
18Lina KjellqvistSidensjö IK1:44:33+55:5113:23
19Ove PerssonUmeå OK1:44:51+56:0913:25
20Annika ManniUmedalens IF1:45:11+56:2913:28
21Maria DanielssonLycksele IF1:54:01+1:05:1914:35
Tatiana Kalender OgluIstanbul OCej godkänd

Öppen 8

11 270 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Janni RiisanenEspoon Akilles1:11:316:20
2Toms VeitsOK Purva Bridējs1:19:48+8:177:04
3Ekaterina StepanovaRussia National Team1:20:35+9:047:09
4Hans PerssonIFK Umeå1:22:25+10:547:18
5Simon NordlundI191:27:32+16:017:46
6Åsa PaulerSkogslöparna1:35:50+24:198:30
7Hans-Erik CarlborgIFK Umeå1:36:41+25:108:34
8Martin PerssonÅrsunda IF1:40:13+28:428:53
9Johan DanielssonLycksele IF1:51:03+39:329:51
10Vilma BergerDomnarvets GOIF2:15:02+1:03:3111:58
11Andreas GrennborgUmeå OK2:16:22+1:04:5112:05
Fredrik SamuelssonUmeå OKej godkänd
Vesa klemettiSuunta Jyväskyläej godkänd
Kuznetsova SofiaRussian National Teamej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser