Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för SkidO, SM/JSM, medel och publiktävling

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: SkidO, SM/JSM, medel och publiktävling
Arrangörsorganisation: Säterbygdens OK
Datum: lördag 18 januari 2020

Klasser: Visa alla | D21 | H21 | D20 | H20 | D18 | H18 | D16 | H16 | D14 | H14 | D12 | H12 | D10 | H10 | D35 | H35 | D40 | H40 | D45 | H45 | D50 | H50 | D55 | H55 | D60 | H60 | D65 | H65 | D70 | H70 | Ö1 | Ö3 | Ö8

D21 SM

7 480 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lisa LarsenAlfta-Ösa OK57:527:44
2Magdalena OlssonIFK Mora OK1:02:08+4:168:18
3Klara YngvessonUmeå OK1:02:58+5:068:25
4Frida SandbergSäterbygdens OK1:03:20+5:288:28
5Hanna ErikssonIFK Mora OK1:03:32+5:408:29
6Hanna RostAlfta-Ösa OK1:06:41+8:498:54
7Isabel SalénIFK Mora OK1:07:35+9:439:02
8Cajsa GrapeDalaportens OL1:10:06+12:149:22
9Åsa Zetterberg ErikssonÖSeT SkidO1:11:36+13:449:34
10Sarah PerssonÅtvidabergs IF1:13:40+15:489:50
11Erica EdmanSäterbygdens OK1:19:37+21:4510:38
12Kaisa RoobaUmeå OK1:23:11+25:1911:07
13Karin StenbackKvarnsvedens GOIF OK1:24:05+26:1311:14
14Maria BoisMalungs OK Skogsmårdarna1:26:53+29:0111:36
15Laura Csúcs-FenyvesiIFK Mora OK1:29:55+32:0312:01
16Sara HodlerIFK Mora OK1:33:18+35:2612:28
17Karin E GustafssonGarphyttans IF1:39:38+41:4613:19

H21 SM

10 040 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik RostAlfta-Ösa OK1:02:196:12
2Linus RappIFK Mora OK1:04:02+1:436:22
3Peter ArnessonBottnaryds IF1:05:12+2:536:29
4Erik BlomgrenUmeå OK1:05:35+3:166:31
5Christian SpoerryUmeå OK1:07:31+5:126:43
6Martin HammarbergSundsvalls OK1:07:41+5:226:44
7Sixten WalheimRobertsfors IK1:12:48+10:297:15
8Rasmus WickbomI 19 IF1:13:15+10:567:17
9Andrey LamovIFK Mora OK1:13:36+11:177:19
10Oskar SandbergSäterbygdens OK1:14:18+11:597:24
11Gustav JohnssonIFK Mora OK1:17:15+14:567:41
12Truls LindholmSundsvalls OK1:18:27+16:087:48
13Carl MagnussonIFK Mora OK1:26:22+24:038:36
14Simon ErikssonUmeå OK1:27:35+25:168:43
15Simon HodlerIFK Mora OK1:28:14+25:558:47
16Klaus CsúcsIFK Mora OK1:28:39+26:208:49
17Henrik PerssonUmeå OK1:30:23+28:049:00
18Lukas DeiningerIFK Mora OK1:36:33+34:149:36
19Janne SkarnerLeksands OK2:03:00+1:00:4112:15
20Linus BohmanMalungs OK Skogsmårdarna2:12:47+1:10:2813:13
Joel SjölanderAlfta-Ösa OKutgått

D20 SM

5 100 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elin SchagerströmGarphyttans IF45:408:57
2Ellen BlennowFalköpings AIK OK52:50+7:1010:21
3Emelie BrudinIFK Mora OK54:55+9:1510:46
4Moa HjorthDomnarvets GOIF1:01:16+15:3612:00
5Elin EdströmHärnösands OK1:04:12+18:3212:35

H20 SM

7 480 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rasmus NordgrenOK Kåre1:02:208:20
2Gabriel LarssonGammelstads IF1:12:10+9:509:38
3Anton HänströmTäby OK1:12:18+9:589:39
4Zeb PalmHJS-Vansbro OK1:12:47+10:279:43
5Hugo DjurstedtEksjö SOK1:17:46+15:2610:23

D18 SM

5 100 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elsa HermanssonIFK Mora OK51:0010:00
2Anna AasaOK Renen56:16+5:1611:01
3Julia NäslundOK Hammaren56:21+5:2111:02
4Lilian PalmHJS-Vansbro OK57:49+6:4911:20
5Vendela SöderqvistOK Kåre59:33+8:3311:40
6Julia BosellOK Kåre1:06:10+15:1012:58
7Amelie JosefssonSkogslöparna1:07:56+16:5613:19
8Emma EliassonDomnarvets GOIF1:08:51+17:5113:30
9Alma WallmanVästerbergslagens OL1:11:47+20:4714:04
10Liv ÅkermanÄlvdalens IF OK1:19:45+28:4515:38
11Elsa ForsgrenVästerbergslagens OL1:20:16+29:1615:44
12Kajsa IvarssonVästerbergslagens OL1:28:16+37:1617:18
Lovisa MoqvistLerums SOKutgått

H18 SM

7 480 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Albin GezeliusIFK Mora OK56:187:31
2Otto BalckTäby OK1:03:20+7:028:28
3Isak LundholmUmeå OK1:03:37+7:198:30
4Erik LarssonIFK Mora OK1:03:42+7:248:30
5Melker NordgrenOK Kåre1:03:44+7:268:31
6Jonas CarlssonStora Tuna IK SK1:06:24+10:068:52
7Albin NyqvistOK Landehof1:07:02+10:448:57
8Rasmus ErikssonUmeå OK1:08:30+12:129:09
9Petter ErlandssonSundsvalls OK1:08:34+12:169:10
10Simon Karlsson HolmerIFK Mora OK1:09:43+13:259:19
11David MelinOK Rodhen1:10:33+14:159:25
12Klockar Eskil NääsLeksands OK1:16:19+20:0110:12
Emil AxelssonLerums SOKutgått
Erik BrandtDomnarvets GOIFutgått
Thobias BrodinIFK Mora OKutgått
Kalle Åkerman SjöströmOK Rodhenutgått

D16

5 060 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lovisa MasesDomnarvets GOIF51:3410:11
2Elin LadängesAlfta-Ösa OK53:39+2:0510:36
3Sofie Karlsson HolmerIFK Mora OK59:45+8:1111:48
4Elsa KaipeOK Kåre1:02:54+11:2012:25
5Irma BergDomnarvets GOIF1:03:28+11:5412:32
6Alice Eriksson BjörlingDomnarvets GOIF1:03:36+12:0212:34
7Frida MelinOK Rodhen1:04:37+13:0312:46
8Alicia BergkvistVästerbergslagens OL1:08:17+16:4313:29
9Sanna HörnellDomnarvets GOIF1:10:34+19:0013:56
10Felicia EliassonDalaportens OL1:17:46+26:1215:22

H16

6 170 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Helmer JöhnemarkStora Tuna IK SK46:447:34
2Hugo PerssonÅtvidabergs IF49:02+2:187:56
3Niklas ErlandssonOK Södertörn51:33+4:498:21
4Jon HanssonOK Kåre52:02+5:188:25
5Edvin LakeSundsvalls OK56:12+9:289:06
6Esbjörn Montelius RisbergOK Kåre58:56+12:129:33
7Elias NyqvistOK Landehof59:59+13:159:43
8Karl ForsgrenVästerbergslagens OL1:01:49+15:0510:01
9Wille SöderqvistOK Kåre1:05:44+19:0010:39
10Sixten BihlOK Tyr1:11:03+24:1911:30
11Sebastian ÅkärbjärIFK Mora OK1:12:06+25:2211:41
12Axel BalckTäby OK1:14:36+27:5212:05

D14

3 950 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Malin HållHJS-Vansbro OK41:3310:31
2Alma JöhnemarkStora Tuna IK SK59:11+17:3814:58
3Rebecka ÅkärbjärIFK Mora OK1:22:02+40:2920:46

H14

3 950 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Melvin LöfgrenOK Kåre36:429:17
2Olle WallmanVästerbergslagens OL44:08+7:2611:10
3Walter SöderqvistOK Kåre48:42+12:0012:19
4Axel GräfningsGrycksbo IF OK53:10+16:2813:27
5Axel JohanssonHJS-Vansbro OK1:11:09+34:2718:00
6Leo MagnussonAlfta-Ösa OK1:22:03+45:2120:46

D12

2 800 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Frida BrudinIFK Mora OK1:13:2926:14
2Ellen ForsgrenVästerbergslagens OL1:27:40+14:1131:18

H12

2 800 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Adrian DahlgrenÄlvdalens IF OK1:03:0822:32
2Erik BalckTäby OK1:57:42+54:3442:02

D10

2 490 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hilma KaboIFK Mora OK57:0322:54
2Wilda RydqvistÄlvdalens IF OK1:01:10+4:0724:33

H10

2 490 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nils ForsgrenVästerbergslagens OL1:35:2838:20

D35

7 080 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingela HagfalkDomnarvets GOIF1:35:5413:32
Helena WallmanVästerbergslagens OLutgått

H35

7 080 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mats HörnellDomnarvets GOIF1:21:2911:30

D45

5 060 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Carina SandbergSäterbygdens OK56:0511:05
2Erica HållHJS-Vansbro OK1:13:29+17:2414:31

H45

6 170 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Peter FredricsonIFK Mora OK45:017:17
2Stefan JohanssonOK Kåre46:32+1:317:32
3Magnus EliassonDomnarvets GOIF47:13+2:127:39
4Tony BjörlingDomnarvets GOIF50:14+5:138:08
5Sven PerssonÅrsunda IF50:18+5:178:09
6Thomas PerssonÅtvidabergs IF51:39+6:388:22
7Jonas HolmgrenOK Hammaren52:14+7:138:27
8Jakob MagnussonAlfta-Ösa OK1:02:18+17:1710:05
9Peter HermanssonIFK Mora OK1:02:50+17:4910:11
10Anders JanssonGrycksbo IF OK1:03:03+18:0210:13
11Klockar Mattias NääsLeksands OK1:06:05+21:0410:42
12Robert LadängesAlfta-Ösa OK1:16:02+31:0112:19
13Mats ThunwallFagersta OK1:26:18+41:1713:59
Anders ErlandssonSundsvalls OKutgått
Henrik JonssonIFK Mora OKutgått

D55

5 060 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ylva GrapeDalaportens OL1:03:3012:32
2Lisbet Lidman LarssonHJS-Vansbro OK1:09:58+6:2813:49
3Kristina HagfalkOK Hällen1:15:21+11:5114:53

H55

5 060 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Frans WickbomI 19 IF41:008:06
2Per-Olov SjöströmVästerås SOK45:02+4:028:53
3Sture NorénÄlvsby IF OK46:42+5:429:13
4Anders BergDomnarvets GOIF54:35+13:3510:47
5Björn AlbinssonIFK Mora OK58:44+17:4411:36
Erik WadmanIFK Mora OKutgått

H65

3 950 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jan-Ola KarlssonOK Njudung39:5010:05
2Olle AdolfssonLerums SOK40:25+0:3510:13
3Karl-Erik AnderssonIFK Mora OK1:54:45+1:14:5529:03
Bernt GustafssonVästerbergslagens OLutgått

D70

3 950 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena LeanderssonÄlvdalens IF OK59:2715:03

H70

3 950 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kjell ErikssonÖSeT SkidO52:4313:20
2Bengt ErlandssonSvärdsjö SOK1:18:12+25:2919:47
Royne LenngrenIK Jarl Rättvikutgått

Öppen 1

2 490 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Vide Zetterberg ViklundOK Djerf59:4523:59
2Lisbeth HörnellDomnarvets GOIF1:01:10+1:2524:33
2Lisbeth HörnellDomnarvets GOIF1:01:10+1:2524:33
Anne Margareth BjörkmanArboga OKutgått
Ulf Björkman JohanssonArboga OKutgått

Öppen 3

3 950 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders MasesStora Tuna OK44:4411:19
2MATTIAS LindhÄlvdalens IF OK49:42+4:5812:34
3Ulf NyqvistOK Landehof51:00+6:1612:54
4Anders HänströmTäby OK55:27+10:4314:02
5Anders MaömbergKvarnsvedens GOIF OK55:28+10:4414:02
6Sofia KarlssonOK Landehof56:46+12:0214:22
7Robert ÖstlundSäterbygdens OK1:02:16+17:3215:45
8Elisabet ElmertoftNorbergs OK1:04:07+19:2316:13
9Per MelinOK Rodhen1:08:10+23:2617:15
10Vanda KuthanovaNorbergs OK1:10:01+25:1717:43
11Ann-Sofie EliassonDalaportens OL1:12:39+27:5518:23
12Conny ErikssonIFK Mora OK1:18:42+33:5819:55
13Erik HanssonOK Kåre1:20:27+35:4320:22
14Emma HultgrenOK Njudung1:22:32+37:4820:53

Öppen 8

7 080 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Peter BergkvistVästerbergslagens OL1:25:0512:01
2Lotta JungåkerKorsnäs IF OK2:01:12+36:0717:07
3Mats JönssonKorsnäs IF OK2:01:22+36:1717:08

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser