Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Veteran-OL

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Veteran-OL
Arrangörsorganisation: Nyköpings OK
Datum: tisdag 12 november 2019

A

4 440 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jonas HolgerssonOK Måsen40:399:09
2Tommy HolmérVäsby OK42:57+2:189:40
3Janne NilssonCentrum OK44:24+3:459:59
4Jan LindgrenOK Södertörn47:39+7:0010:43
5Bengt KärrströmTullinge SK50:25+9:4611:21
6Göran BlombergTjalve IF Norrköping51:42+11:0311:38
7Göran DavidssonOK Klemmingen53:06+12:2711:57
8Anders KarlssonTullinge SK56:18+15:3912:40
9Göran SvärdOK Klemmingen58:21+17:4213:08
10Rolf SkoglundSödertälje-Nykvarn OF59:37+18:5813:25
11Göran BrattgårdTjalve IF Norrköping1:00:05+19:2613:31
12Kurt ErikssonVandrarringen1:04:31+23:5214:31
13Jan BrolundSödertälje-Nykvarn OF1:04:35+23:5614:32
14Knut-Åke HallebroOK Klemmingen1:08:04+27:2515:19
15Christer AndénSödertälje-Nykvarn OF1:08:07+27:2815:20
16Tomas NorlénSödertälje-Nykvarn OF1:09:01+28:2215:32
17Anders HasselboOK Måsen1:10:13+29:3415:48
18Hans HolgerssonOK Måsen1:14:55+34:1616:52
19Runar AldénOK Kolmården1:15:58+35:1917:06
20Peder WickströmArboga OK1:30:07+49:2820:17

B

3 510 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders GärderudEnebybergs IF38:4911:03
2Stig PedersonSödertälje-Nykvarn OF43:35+4:4612:25
3Jerry HolmEskilstuna OL45:01+6:1212:49
4Per-Arne EkbomArboga OK46:01+7:1213:06
5Bengt JönssonÅkers IF46:37+7:4813:16
6Håkan SöderqvistArboga OK47:41+8:5213:35
7Hans ÖbergOK Hällen49:03+10:1413:58
8Anna BlomgrenTullinge SK49:07+10:1813:59
9Titti BergendahlOK Måsen50:13+11:2414:18
10Göran EklundTrosabygdens OK51:02+12:1314:32
11Monica SvärdOK Klemmingen52:17+13:2814:53
12Nils SjödinTjalve IF Norrköping53:38+14:4915:16
13Kerstin SvenskOK Hällen54:34+15:4515:32
14Ingemar GreisOK Måsen56:16+17:2716:01
15Bo MalmqvistOK Grip57:40+18:5116:25
16Lars G AnderssonOK Hällen59:31+20:4216:57
17Britt-Marie AldénOK Kolmården1:00:26+21:3717:13
18Ingemar GustafssonOK Tjärnen1:00:54+22:0517:21
19Tage HagmanOK Hällen1:01:30+22:4117:31
20Lars-Erik ThofeltOK Klemmingen1:05:20+26:3118:36
21Britta EklundTrosabygdens OK1:05:53+27:0418:46
22Björn SveréusSödertälje-Nykvarn OF1:10:38+31:4920:07
23Carl-Gustav NöjdOK Kolmården1:11:28+32:3920:21
24Gitte JutvikTrosabygdens OK1:11:34+32:4520:23
25Sven AnderssonOK Hällen1:13:16+34:2720:52
26Tomas KjellbergOK Klemmingen1:13:56+35:0721:03
27Bendy WallinTrosabygdens OK1:14:13+35:2421:08
Sten ErikssonSträngnäs-Malmby OLej godkänd
Lennart JohanssonOK Torej godkänd
Gunnar LarssonOK Klemmingenej godkänd

C

2 950 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Leif ThorssonOK Grip42:5014:31
2Greger WedinSödertälje-Nykvarn OF43:44+0:5414:49
3Per GustavssonOK Roxen45:36+2:4615:27
4Maria KärrströmTullinge SK46:21+3:3115:42
5Lars JohanssonOK Tor47:50+5:0016:12
6Lennart LundquistOK Nalle49:39+6:4916:49
7Lennart KarlssonOK Grip51:32+8:4217:28
8Ove PetterssonArboga OK52:49+9:5917:54
9Vivianne HolgerssonOK Måsen53:51+11:0118:15
10Nils JohanssonOK Tjärnen55:40+12:5018:52
11Birgitta WallinTrosabygdens OK56:06+13:1619:01
12Björn VallinOK Hällen57:10+14:2019:22
13Jan EnesvedSödertälje IF57:38+14:4819:32
14Louise-Marie NilssonOK Klemmingen1:00:41+17:5120:34
15Kjell NilssonOK Klemmingen1:01:13+18:2320:45
16Alf MattssonOK Kolmården1:01:35+18:4520:52
17Olof ThorssellOK Måsen1:07:41+24:5122:56
18Kerstin PalmKjula IF1:08:01+25:1123:03
Lena AlshedenIFK Enskedeej godkänd
Sune LindellOK Hällenej godkänd
Anita JohanssonOK Torej godkänd
Lars Åke SvenskOK Hällenej godkänd
Kurt ZanderVästerås SOKej godkänd
Ulla LindellOK Hällenutgått
Ingegerd LusenskySträngnäs-Malmby OLutgått

D

2 220 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders RymanSträngnäs-Malmby OL33:1514:58
2Inge GustafssonSträngnäs-Malmby OL33:39+0:2415:09
3Mats GärlingStjärnhovs OK 6534:10+0:5515:23
4Karl-Robert MoqvistOK Tor37:10+3:5516:44
5Margareta JönssonÅkers IF38:36+5:2117:23
6Weine JohanssonSödertälje-Nykvarn OF43:50+10:3519:44
7Britt ErikssonHammarby IF OF44:38+11:2320:06
8Solveig DillmanOK Älvsjö-Örby44:39+11:2420:06
9Maja-Stina GustavssonOK Roxen47:33+14:1821:25
10Stig LundinEskilstuna OL48:14+14:5921:43
11Berit GustavssonSödertälje IF51:12+17:5723:03
12Els-Marie LundquistOK Nalle51:19+18:0423:06
13Britt-Marie BjörkmanÅkers IF51:41+18:2623:16
14Lena LarssonOK Klemmingen51:43+18:2823:17
15Harriet KarlssonOK Grip52:40+19:2523:43
16Jan BurellOK Enen54:01+20:4624:19
17Stig GustavssonSödertälje IF54:53+21:3824:43
18Göran LagerstedtStjärnhovs OK 6555:12+21:5724:51
19Kristina SkoglundSödertälje-Nykvarn OF56:26+23:1125:25
20Margareta JohanssonOK Tor1:01:39+28:2427:46
21Bengt LindkvistÅkers IF1:05:06+31:5129:19
22Christer ArevångOK Måsen1:19:41+46:2635:53
23Kerstin AnderssonOK Hällen1:36:27+1:03:1243:26

E

1 500 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Harry AxelssonKatrineholms OK42:4828:32
2Dagny AnderssonOK Tjärnen47:54+5:0631:56

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser