Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för SM, medel, final

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: SM, medel
Arrangörsorganisationer: Segersta OK / Söderhamns OK
Datum: fredag 20 september 2019 - lördag 21 september 2019

kvalfinal

D21 Final A

5 520 m, 40 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tove AlexanderssonStora Tuna OK38:186:56
2Elin MånssonIFK Göteborg Orientering40:51+2:337:24
3Lina StrandGöteborg-Majorna OK41:30+3:127:31
4Lilian ForsgrenOK Tisaren42:40+4:227:43
5Anna BachmanIFK Lidingö SOK42:42+4:247:44
6Lisa RisbyOK Kåre42:51+4:337:45
7Helena BergmanOK Ravinen43:14+4:567:49
8Synnøve BråtenIFK Lidingö SOK43:36+5:187:53
9Susen LöschÄrla IF43:55+5:377:57
10Emma BjessmoIFK Lidingö SOK44:09+5:517:59
11Johanna ÖbergOK Linné44:41+6:238:05
12Sara HagströmIFK Göteborg Orientering44:47+6:298:06
13Irina NybergAlfta-Ösa OK44:49+6:318:07
14Tilda JohanssonOK Orion45:22+7:048:13
15Josefin TjernlundOK Tisaren46:01+7:438:20
16Josefine HeikkaAlfta-Ösa OK46:20+8:028:23
17Line CederbergGöteborg-Majorna OK46:36+8:188:26
18Katarina SvahnAlfta-Ösa OK46:57+8:398:30
19Amanda HanssonGöteborg-Majorna OK47:05+8:478:31
20Emma JohanssonDomnarvets GOIF47:21+9:038:34
21Magdalena OlssonStora Tuna OK47:30+9:128:36
22Alva OlssonLinköpings OK47:33+9:158:36
23Lovisa PerssonOK Tisaren47:47+9:298:39
24Sara EskilssonAlfta-Ösa OK48:21+10:038:45
25Anna WehlinLinköpings OK48:22+10:048:45
26Ellinor TjernlundOK Tisaren48:46+10:288:50
27Frida SandbergStora Tuna OK49:22+11:048:56
28Anna Dahlgren-RosénJärla Orientering49:24+11:068:56
29Johanna ÖbergOK Hällen49:27+11:098:57
30Gunilla SvärdIF Thor49:40+11:228:59
31Kajsa RisbyOK Kåre49:53+11:359:02
32Helena KarlssonIFK Lidingö SOK50:12+11:549:05
33Alice HugossonIFK Lidingö SOK50:20+12:029:07
34Maria MagnussonSävedalens AIK50:46+12:289:11
35Olivia NilssonOK Pan-Kristianstad50:58+12:409:13
36Louise LundgrenVäxjö OK51:01+12:439:14
37Elin CarlssonOK Pan-Kristianstad51:24+13:069:18
38Jonna JungåkerSundsvalls OK53:52+15:349:45
39Jennie Börjesson ErikssonMalungs OK Skogsmårdarna1:00:30+22:1210:57
Camilla EngstrandIFK Göteborg Orienteringej godkänd

H21 Final A

6 390 m, 39 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gustav BergmanOK Ravinen37:195:50
2Emil SvenskStora Tuna OK38:22+1:036:00
3Isac Von KrusenstiernaOK Kåre39:18+1:596:09
4Max Peter BejmerIFK Göteborg Orientering39:30+2:116:10
5Johan RunessonIFK Lidingö SOK39:36+2:176:11
6Albin RidefeltOK Linné39:54+2:356:14
7Gernot YmsénOK Pan-Kristianstad40:22+3:036:19
8Simon ImarkTullinge SK40:24+3:056:19
9Martin RegbornHagaby GoIF Örebro41:18+3:596:27
10Joakim SvenskStora Tuna OK41:32+4:136:29
11Johan Ek-LarssonSödertälje-Nykvarn OF41:55+4:366:33
12Anton JohanssonOK Orion41:58+4:396:34
13Jens RönnolsJärla Orientering41:59+4:406:34
14Rassmus AnderssonOK Linné42:09+4:506:35
15Olle KaleredStora Tuna OK42:28+5:096:38
16Olle BoströmJärla Orientering42:46+5:276:41
17Erik Ivarsson SandbergOK Denseln43:02+5:436:44
18Filip GrahnHestra IF43:07+5:486:44
19Ville JohanssonOK Kolmården43:19+6:006:46
20Marcus MillegårdSävedalens AIK43:34+6:156:49
21Kent OhlssonSödertälje-Nykvarn OF43:36+6:176:49
22Jesper SvenskStora Tuna OK43:44+6:256:50
23Jonas GustafssonOK Kåre43:45+6:266:50
24Filip WadstenMalungs OK Skogsmårdarna44:09+6:506:54
25Filip JacobssonOK Tisaren44:29+7:106:57
26Ola MartnerOK Pan-Kristianstad45:04+7:457:03
27Johan BäckmanMalungs OK Skogsmårdarna45:08+7:497:03
28Simon HectorSnättringe SK45:15+7:567:04
29Victor ImarkTullinge SK45:23+8:047:06
30Gustav HindérOK Tisaren45:38+8:197:08
31Petter ErikssonÄrla IF45:43+8:247:09
32Erik AnderssonOK Orion46:11+8:527:13
33Jens WängdahlIFK Göteborg Orientering46:41+9:227:18
34Axel WrådheAttunda OK47:10+9:517:22
35Mikael EliassonGöteborg-Majorna OK47:17+9:587:23
36Viktor LarssonÄrla IF47:51+10:327:29
37Joakim HederskogIK Hakarpspojkarna47:54+10:357:29
38Emil GranqvistOK Ravinen48:02+10:437:31
Thomas LandqvistMalungs OK Skogsmårdarnaej godkänd
Ruslan GlebovOK Ravinenåterbud

D20 Final A

4 100 m, 40 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ella OlssonGrycksbo IF OK34:278:24
2Isa S EnvallIK Hakarpspojkarna35:17+0:508:36
3Vilma V Von KrusenstiernaOK Kåre36:06+1:398:48
4Erika Källvik LeufvénÅmåls OK36:38+2:118:56
5Johanna Källvik LeufvénÅmåls OK36:44+2:178:57
6Hanna MårtenssonGöteborg-Majorna OK37:06+2:399:02
7Amanda KleijnSödertälje-Nykvarn OF37:54+3:279:14
8Ronja HuggStora Tuna OK38:06+3:399:17
9Frida VikströmSundsvalls OK38:10+3:439:18
10Ida KristianssonTrollhättans SOK38:36+4:099:24
11Sara GranstedtIK Hakarpspojkarna39:33+5:069:38
12Ella PalmIK Hakarpspojkarna39:43+5:169:41
13Klara AxelssonEksjö SOK40:55+6:289:58
14Sandra BoströmOK Linné42:01+7:3410:14
15Elsa ChristofferssonOK Renen42:06+7:3910:16
16Ebba GanslandtIFK Lidingö SOK42:24+7:5710:20
17Julia RajanIFK Lidingö SOK43:34+9:0710:37
18Hanna LagerbergOK Södertörn44:12+9:4510:46
19Hanna KjellinSundsvalls OK44:55+10:2810:57
20Irmalinn NilssonHärlövs IF45:38+11:1111:07
21Sofia JohanssonOK Skärmen45:55+11:2811:11
22Alice Svensson FinndahlIK Hakarpspojkarna46:05+11:3811:14
23Alva SellgrenGöteborg-Majorna OK46:28+12:0111:20
24Moa WestbladOK Ravinen46:39+12:1211:22
25Emma BlixtOK Hammaren46:46+12:1911:24
26Elsa LindeblomHestra IF47:32+13:0511:35
27Elise JosefssonOK Pan-Kristianstad47:34+13:0711:36
28Anna HallménOK Tisaren47:38+13:1111:37
29Frida JohanssonOK Djerf47:50+13:2311:40
30Ronja JungåkerOK Kåre48:09+13:4211:44
31Alva LindellIF Thor48:14+13:4711:45
32Kristina TedhamreSnättringe SK48:18+13:5111:46
33Ebba HjertbergHestra IF48:30+14:0311:49
34Frida HectorSnättringe SK49:33+15:0612:05
35Josefine AnderssonTäby OK49:35+15:0812:05
36Ella AnderssonOK Södertörn49:55+15:2812:10
37Maja MörthStora Tuna OK50:41+16:1412:21
38Klara MöllerOK Linné51:46+17:1912:37
39Ella SjöbergTullinge SK52:07+17:4012:42
40Lovisa BlomgrenEksjö SOK55:52+21:2513:37

H20 Final A

4 840 m, 40 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik HerneOK Ravinen33:066:50
2Axel GranqvistOK Ravinen33:20+0:146:53
3Filip TrofastBredaryds SOK33:55+0:497:00
4Erik WigleSödertälje-Nykvarn OF34:37+1:317:09
5Erik HannrupIF Thor35:09+2:037:15
6Jonatan GustafssonKFUM Örebro OK35:59+2:537:26
7August MollénOK Denseln36:10+3:047:28
8Felix AxelssonMarkbygdens OK36:31+3:257:32
9Victor HanssonJönköpings OK36:43+3:377:35
10Olle GrywenzOK Linné36:58+3:527:38
11Tim JohanssonFK Friskus-Varberg37:37+4:317:46
12Fredrik HamreforsVästerås SOK37:45+4:397:47
13Daniel BogrenIF Hagen37:59+4:537:50
13Jonas AnderssonOK Roxen37:59+4:537:50
15Carl CarlssonNyköpings OK38:10+5:047:53
16Alexander KällTumba-Mälarhöjden OK38:32+5:267:57
17Lukas GranstedtIK Hakarpspojkarna38:43+5:377:59
18Gustav RuneforsVäxjö OK38:45+5:398:00
19Axel OlssonIF Hagen39:15+6:098:06
19Johan GibergSödertälje-Nykvarn OF39:15+6:098:06
21Simon HardenFK Boken39:27+6:218:09
22Gustav OlssonOK Orion40:14+7:088:18
23Jonathan UllerKils OK40:47+7:418:25
24Emil KarlssonHestra IF40:48+7:428:25
25Olof SkoglundKils OK40:49+7:438:25
26Kristoffer TengrothSundbybergs IK41:56+8:508:39
27Oscar JohanssonKarlskrona SOK41:58+8:528:40
28Lukas OlmKils OK42:04+8:588:41
29Hannes SvahnOK Ravinen42:05+8:598:41
30Oscar ModigOK Pan-Kristianstad42:11+9:058:42
31Andreas GustafssonIK Hakarpspojkarna43:37+10:319:00
32Marcus CarlssonIF Hagen43:58+10:529:05
33Edvin NordströmTäby OK44:10+11:049:07
34Axel HalvarssonGöteborg-Majorna OK44:11+11:059:07
35Hugo DalhammerOK Roxen44:29+11:239:11
36Christian MichelsenVäxjö OK45:35+12:299:25
37Walter LagerhällRehns BK46:01+12:559:30
Emil AuseliusBredaryds SOKej godkänd
Hugo LillieströmOK Roxenej godkänd
Niklas CarlssonSundbybergs IKej godkänd

D18 Final A

3 760 m, 42 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hanna LundbergOK Renen30:528:12
2Klara Åkerman SjöströmVästerås SOK32:14+1:228:34
3Petrina CostermansJärla Orientering32:30+1:388:38
4Alva SonessonFalköpings AIK OK32:42+1:508:41
5Hilda Holmqvist JohanssonIK Hakarpspojkarna32:44+1:528:42
6Tilda ÖstbergStora Tuna OK33:25+2:338:53
7Tilde BacklundOK Södertörn33:45+2:538:58
8Kajsa BogrenSundbybergs IK34:39+3:479:12
9Emma LingIK Hakarpspojkarna35:01+4:099:18
10Malin KristianssonTrollhättans SOK35:05+4:139:19
11Elin NilssonAndrarums IF36:39+5:479:44
12Alicia LundgrenVäxjö OK36:48+5:569:47
13Tove PetterssonOK Roxen37:17+6:259:54
14Klara BorgSödertälje-Nykvarn OF37:39+6:4710:00
15Elin EdströmHärnösands OK37:51+6:5910:03
16Thea WennbergSkellefteå OK37:55+7:0310:05
17Agnes BromanOK Roslagen37:58+7:0610:05
18Moa HjorthDomnarvets GOIF38:06+7:1410:07
19Amanda GranqvistOK Ravinen38:10+7:1810:09
20Sofia WigleSödertälje-Nykvarn OF38:56+8:0410:21
21Vendela SöderqvistOK Kåre39:30+8:3810:30
22Ida HofstedtTäby OK39:43+8:5110:33
23Sigrid CarlssonSundbybergs IK39:51+8:5910:35
24Hillevie SvärdSträngnäs-Malmby OL39:53+9:0110:36
25Matilda LindhSundbybergs IK39:57+9:0510:37
26Elsa SonessonFalköpings AIK OK40:15+9:2310:42
27Ida HänströmTäby OK40:20+9:2810:43
28Alice EkNyköpings OK40:41+9:4910:49
29Ellen BlennowFalköpings AIK OK41:10+10:1810:56
30Signe NilssonNyköpings OK41:15+10:2310:58
31Ebba LindellIF Thor41:22+10:3011:00
32Alma VilhelmssonFalköpings AIK OK41:27+10:3511:01
33Märta LjungbergSjövalla FK41:42+10:5011:05
34Nina PerssonHaninge SOK41:51+10:5911:07
35Therese NilssonOK Österåker42:11+11:1911:13
36Moa WallenborgLunds OK43:03+12:1111:26
37Hanna JohannessonRonneby OK43:40+12:4811:36
38Malin BierfeldtÄrla IF43:42+12:5011:37
39Emilia BergströmOK Rodhen43:47+12:5511:38
40Alma HjertbergHestra IF45:49+14:5712:11
41Elin RindstigSOK Viljan46:04+15:1212:15
42Vilde Jonsson WoldSundbybergs IK58:17+27:2515:30

H18 Final A

4 430 m, 39 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Axel ElmbladBredaryds SOK30:066:47
2Viktor SvenskStora Tuna OK31:49+1:437:10
3Philip CarlssonNyköpings OK32:04+1:587:14
4Jesper LidmarSnättringe SK32:05+1:597:14
5Jesper JohanssonOK Löftan32:41+2:357:22
6Marcus SteneboAttunda OK33:05+2:597:28
7Valter PetterssonOK Tisaren33:17+3:117:30
8Fredrik GlänneforsSöders-Tyresö33:49+3:437:38
9Adrian VartiaOK Löftan34:09+4:037:42
10Arvid WesterbergOK Kolmården34:37+4:317:48
11Leo JohanssonOK Kolmården34:56+4:507:53
12Hugo DjurstedtEksjö SOK35:29+5:238:00
13Emil AxelssonLerums SOK35:43+5:378:03
14Anton SilierJärfälla OK35:56+5:508:06
15Linus KristianssonTrollhättans SOK36:00+5:548:07
16Linus LundbergOK Bävern36:16+6:108:11
17Edvin HellstenNyköpings OK36:21+6:158:12
18Carl JosefssonSävedalens AIK36:23+6:178:12
19Samuel PihlströmOK Landehof36:27+6:218:13
20Axel LundgrenSundsvalls OK36:40+6:348:16
21Jonatan StåhlSundbybergs IK36:45+6:398:17
22Emanuel HerberthsonLinköpings OK36:51+6:458:19
23Viktor WaernqvistOK Kolmården36:53+6:478:19
24Maxim OmelchenkoKarlskrona SOK37:10+7:048:23
25Albin FalkNyköpings OK37:21+7:158:25
26Rasmus PetterssonOK Djerf37:27+7:218:27
27Alfred PetterssonMullsjö SOK37:48+7:428:31
28Benjamin NäslundSkogslöparna37:56+7:508:33
29Johan LangerakJärfälla OK38:05+7:598:35
30Albin GezeliusIFK Mora OK38:23+8:178:39
31Olof LjunggrenLinköpings OK39:12+9:068:50
32Henrik PetrisiVästerbergslagens OL39:42+9:368:57
33Hugo LarssonKarlskrona SOK39:51+9:458:59
34Gustav OhlinOK Tranan40:11+10:059:04
35Viktor Jellvert BörjesonGöteborg-Majorna OK41:57+11:519:28
36Anton GunnarssonBredaryds SOK49:15+19:0911:07
Simon FriskJärla Orienteringej godkänd
Arvid BjörkTrollhättans SOKej godkänd
Gustav WirénIFK Lidingö SOKej godkänd
Kalle Åkerman SjöströmVästerås SOKåterbud

D21 Final B

4 550 m, 37 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jeanette Jönsson HellstadiusSödertälje-Nykvarn OF43:209:31
2Rebecka LindbergOK Roslagen43:50+0:309:38
3Kristin HylanderNyköpings OK44:10+0:509:42
4Fanny AsketunOK Roxen44:11+0:519:42
5Olha PanchenkoIFK Mora OK44:19+0:599:44
6Stina NordinSundsvalls OK44:21+1:019:44
7Stina NilssonUmeå OK44:22+1:029:45
8Galina RibediucHellas Orientering44:43+1:239:49
9Hanna HugossonSundsvalls OK44:48+1:289:50
9Johanna SjölundSundsvalls OK44:48+1:289:50
11Fredrika VångellLinköpings OK44:53+1:339:51
12Nelly CarlssonOK Pan-Kristianstad45:12+1:529:56
13Linda LindkvistLeksands OK45:22+2:029:58
14Jannie HagårdOK Pan-Kristianstad45:56+2:3610:05
15Elin ClassonOK Orinto46:11+2:5110:09
16Josefine WallenhammarHagaby GoIF Örebro48:19+4:5910:37
17Emma HelmerssonOK Roxen48:24+5:0410:38
18Lisa JohanssonOK Tranan48:40+5:2010:41
19Sara KindlundIFK Mora OK48:46+5:2610:43
20Josefine KlintbergOK Ravinen48:51+5:3110:44
21Linnea ClaesdotterIFK Lidingö SOK49:21+6:0110:50
22Lisa AnderssonÄrla IF49:22+6:0210:50
23Gabriella GustafssonIK Hakarpspojkarna49:37+6:1710:54
24Sara JohanssonDomnarvets GOIF49:41+6:2110:55
25Evelina WickbomVittjärvs IK49:43+6:2310:55
26Pim HedbergOK Pan-Kristianstad50:47+7:2711:09
27Emma PetterssonOK Roxen51:17+7:5711:16
28Carolin SvenssonHaninge SOK51:32+8:1211:19
29Sanna SkoogKils OK52:27+9:0711:31
30Tova OlssonIK Hakarpspojkarna53:23+10:0311:43
31Aina EdgrenGöteborg-Majorna OK55:11+11:5112:07
32Hedwig HaasOK Linné55:22+12:0212:10
33Hilda MattssonJärla Orientering57:14+13:5412:34
34Saga SanderOK Milan1:02:04+18:4413:38
35Ylva KindlundhAlfta-Ösa OK1:06:52+23:3214:41
Elsa JanssonJärla Orienteringej godkänd
Jessica HallidayDomnarvets GOIFej godkänd
Kristin OlovssonOK Linnéej start
Moa EnmarkGöteborg-Majorna OKej start
Rebecka HeinrupTullinge SKej start

D21 Final C

4 180 m, 37 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sanna FastEksjö SOK36:148:40
2Isabel SalénIFK Mora OK39:22+3:089:25
3Josefin ErlandssonOK Milan40:17+4:039:38
4Johanna Börjesson ErikssonMalungs OK Skogsmårdarna40:28+4:149:40
5Matilda ErikssonOK Kåre41:34+5:209:56
6Klara YngvessonUmeå OK41:47+5:339:59
7Erica PetterssonIFK Göteborg Orientering42:56+6:4210:16
8Julia DavidssonÄrla IF43:49+7:3510:28
9Ida WillénFalköpings AIK OK44:26+8:1210:37
10Agnes SpånérGöteborg-Majorna OK44:30+8:1610:38
11Frida BrogrenSävedalens AIK45:12+8:5810:48
12Linnea SundströmVittjärvs IK45:21+9:0710:50
13Sandra NäslundOK Linné46:01+9:4711:00
14Frida JunegardTullinge SK46:05+9:5111:01
15Jonna ForsVästerås SOK46:18+10:0411:04
16Ellen DavidssonAlfta-Ösa OK47:11+10:5711:17
17Erica EdmanRehns BK47:12+10:5811:17
18Annika BjörkOK Linné48:17+12:0311:33
19Kate MorrisonOK Linné49:04+12:5011:44
20Åsa OtterbjörkUmeå OK49:05+12:5111:44
21Andrea WickbomVittjärvs IK49:16+13:0211:47
22Chantelle HesselbergOK Hällen50:02+13:4811:58
23Alice AxelssonIK Hakarpspojkarna50:17+14:0312:01
24Emma BergströmVittjärvs IK50:45+14:3112:08
25Lucyna WiktorGöteborg-Majorna OK51:20+15:0612:16
26Josefine KristianssonTrollhättans SOK51:21+15:0712:17
27Linda ByströmOK Kåre52:14+16:0012:29
28Annika CarlbergSundsvalls OK53:25+17:1112:46
29Linnea GustafssonOK Gynge53:32+17:1812:48
30Nadja RutzIFK Lidingö SOK56:00+19:4613:23
31Sarah PerssonOK Denseln56:50+20:3613:35
32Isabella TapperIFK Lidingö SOK56:56+20:4213:37
33Moa HanssonBredaryds SOK57:18+21:0413:42
34Amelia SkalbergBredaryds SOK57:46+21:3213:49
35Catherine WennbergHudiksvalls OK1:00:02+23:4814:21
36Karin HagwallIFK Lidingö SOK1:04:18+28:0415:22
Emma NilssonOK Trananej godkänd
Jenny ErikssonOK Kåreej start
Amanda HolmgrenVittjärvs IKej start
Gabriella S BerganderEksjö SOKej start

D21 Final D

4 010 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Ausrine KutkaiteIFK Lidingö SOKej start
Anna KarlströmOK Linnéej start
Marianne HaugIK Hakarpspojkarnaej start
Elin PetterssonIFK Göteborg Orienteringej start
Elisabeth AhlgrenLinköpings OKej start
Cecilia BerganderEksjö SOKej start
Agnes LeoGöteborg-Majorna OKåterbud
Rebecka NylinOK Tisarenåterbud
Anna WallinGöteborg-Majorna OKåterbud
Ellinor ErikssonOK Tisarenåterbud
Andrea SvenssonOK Tisarenåterbud
Myrra CarlssonOK Orionåterbud
Maria BjörklundStora Tuna OKåterbud
Sara LundstenSundsvalls OKåterbud

H21 Final B

5 050 m, 34 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Andreas UllerKils OK33:476:41
2Johan NordlundMalungs OK Skogsmårdarna35:15+1:286:58
3Erik ClassonOK Orinto35:44+1:577:04
4Filip OssianssonIK Hakarpspojkarna35:49+2:027:05
5Måns ÖstmanGöteborg-Majorna OK35:56+2:097:06 Ladda ner rutt i gpx-format
6Daniel AttåsOK Tisaren36:06+2:197:08
7Oskar AndrénOK Tisaren36:48+3:017:17
8Johan AronssonOK Tisaren37:30+3:437:25
9Patrik KarlssonVäxjö OK37:53+4:067:30
10Erik BomanGävle OK38:01+4:147:31
11Joakim EliassonGöteborg-Majorna OK38:14+4:277:34 Ladda ner rutt i gpx-format
12Emil LjungemyrOK Kolmården39:04+5:177:44
13Vetle Ruud BråtenIFK Göteborg Orientering39:09+5:227:45
14Emil ÅbergOK Kåre39:13+5:267:45
15Erik EngstrandIFK Göteborg Orientering39:16+5:297:46
16Mats TroengOK Linné39:21+5:347:47
17Simon LundinOK Kolmården39:49+6:027:53
17Jonas PilbladIFK Göteborg Orientering39:49+6:027:53
19Arvid VågIFK Göteborg Orientering40:14+6:277:58
20Jan TroengOK Linné40:40+6:538:03
21Lukas LundgrenVäxjö OK41:19+7:328:10
22Victor JiglundLinköpings OK41:54+8:078:17
23Erik BlomgrenStora Tuna OK42:08+8:218:20
24Niklas AldénOK Linné42:27+8:408:24
25Arvid NordIK Hakarpspojkarna42:31+8:448:25
26Mattis HallbergGöteborg-Majorna OK43:11+9:248:33
27Erik RostMalungs OK Skogsmårdarna44:35+10:488:49
28Pelle EngstrandStora Tuna OK44:44+10:578:51
29Simon WikströmOK Pan-Kristianstad45:27+11:409:00
30Rasmus SvantessonOK Pan-Kristianstad46:30+12:439:12
31Joakim AndénSödertälje-Nykvarn OF47:43+13:569:26
32Rasmus Palmqvist AslaksenIFK Lidingö SOK49:34+15:479:48
33Oskar LeinonenOK Kolmården50:24+16:379:58
34Emil AnderssonÄrla IF54:45+20:5810:50
Artem PanchenkoIFK Mora OKej start
Eric BörjeskogSödertälje-Nykvarn OFej start
Anders HedbergGöteborg-Majorna OKej start
Jakob EnmarkSödertälje-Nykvarn OFej start
Ludvig ÅhlundMalungs OK Skogsmårdarnaej start
Rickard BörjessonMalungs OK Skogsmårdarnaej start

H21 Final C

4 920 m, 37 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ola AnderssonOK Orion35:077:08
2Per CarlborgHagaby GoIF Örebro37:17+2:107:34
3Martin JanssonSödertälje-Nykvarn OF39:33+4:268:02
4Josef NordlundOK Linné39:53+4:468:06
5Simon SchusterIFK Lidingö SOK40:02+4:558:08
6Didrik HallNyköpings OK40:03+4:568:08
7Hans PerssonIFK Umeå40:20+5:138:11
8Pontus KarlssonMarkbygdens OK41:06+5:598:21
9Mikael HåkanssonOK Kolmården41:07+6:008:21
10Waldemar AnderssonLånghundra IF41:15+6:088:23
11Rasmus WickbomBergnäsets AIK41:19+6:128:23
12Anders VedinSundsvalls OK41:20+6:138:24
13Olle JosarpOK Tisaren41:38+6:318:27
14Simon HedlundÄrla IF41:56+6:498:31
15Oskar DanielsAttunda OK41:57+6:508:31
16Simon ChristofersonVäxjö OK42:12+7:058:34
17Albin AnderssonOK Ravinen42:13+7:068:34
18Karl EngesAttunda OK42:18+7:118:35
19Viktor WassénVänersborgs SK42:19+7:128:36
20Henrik HåkanssonGöteborg-Majorna OK43:08+8:018:46
21Martin NilssonIFK Umeå43:18+8:118:48
22Lucas SundbladEksjö SOK43:29+8:228:50
23Pontus PeterssonOK Orion43:38+8:318:52
24Johan TörnrothHestra IF43:41+8:348:52
25Albin LillieströmMalungs OK Skogsmårdarna44:12+9:058:59
26Erik Barr ZeilonSkåneslättens OL44:54+9:479:07
27Joel LännevallOK Roslagen45:01+9:549:08
28Andreas BerganderEksjö SOK45:05+9:589:09
29Martin DjerfIK Hakarpspojkarna47:09+12:029:35
30Hugo MattssonSkåneslättens OL47:35+12:289:40
31Jesper Kullin AlfredssonLånghundra IF47:42+12:359:41
32Boris NavratilJönköpings OK47:43+12:369:41
33Johannes RidefeltOK Linné48:39+13:329:53
34Heino OllinSävedalens AIK48:45+13:389:54
35Magnus GlänneforsTullinge SK52:21+17:1410:38
36Felix SpäthIFK Lidingö SOK53:40+18:3310:54
Markus HederskogIK Hakarpspojkarnaej godkänd
Anton ForsbergStora Tuna OKej start
Daniel MartinssonGöteborg-Majorna OKej start
Mathias HallménOK Denselnåterbud

H21 Final D

4 590 m, 36 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anton NilssonJärla Orientering33:037:12
2Daniel NilssonNyköpings OK33:22+0:197:16
3Tom CampbellOK Kolmården33:50+0:477:22
4Erik BerzellJärla Orientering34:11+1:087:26
5Ludvig ErikssonKils OK35:10+2:077:39
6Viktor RunnbyGöteborg-Majorna OK35:33+2:307:44
7Sixten WalheimIFK Umeå37:02+3:598:04
8Tommy LindbergOK Roslagen37:03+4:008:04
9Viktor SkoogKils OK37:42+4:398:12
10Olov EricsonAlfta-Ösa OK37:53+4:508:15
11Dag StridhMalungs OK Skogsmårdarna38:03+5:008:17
12Richard SjöholmOK Pan-Kristianstad38:04+5:018:17
13Maxime BonneauLinköpings OK38:17+5:148:20
14Martin LarssonHestra IF38:34+5:318:24
15Oskar ÖqvistBergnäsets AIK38:53+5:508:28
16Simon MarteliusAttunda OK39:02+5:598:30
17Anton KällströmSala OK39:37+6:348:37
18David LundstenIFK Umeå40:37+7:348:50
19David SundströmSöderhamns OK41:49+8:469:06
20Emil AnderssonTullinge SK41:50+8:479:06
21Oskar LindEksjö SOK42:08+9:059:10
22Charlie StoltRehns BK42:09+9:069:10
23Simon AnderssonOK Rodhen42:26+9:239:14
23Johan LenningOK Pan-Kristianstad42:26+9:239:14
25Johan WennermarkOK Tyr42:41+9:389:17
26Oskar LundqvistMalungs OK Skogsmårdarna43:33+10:309:29
27Linus BohmanMalungs OK Skogsmårdarna43:45+10:429:31
28Emil RankkaOK Roxen44:19+11:169:39
29Albin ThunbergSävedalens AIK44:26+11:239:40
30Joakim SkärlénHaninge SOK44:58+11:559:47
31Thomas PetterssonAttunda OK45:37+12:349:56
32Joel Börjesson ErikssonStorviks IF46:07+13:0410:02
33Johan PerssonHagaby GoIF Örebro46:26+13:2310:06
34Fredrik NorellFrölunda OL47:06+14:0310:15
35Simon NilssonEksjö SOK47:52+14:4910:25
Johan PerssonAttunda OKej godkänd
Adam GranstedtIK Hakarpspojkarnaej start
Kristian DahlströmIFK Mora OKej start
Patrik BlomRehns BKej start
Jonas Bäckström ArlestedtMalungs OK Skogsmårdarnaåterbud

H21 Final E

4 360 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sixten HillerhagOK Linné32:507:31
2Johan SöderlundOK Tyr36:43+3:538:25
3Anton HanssonIK Hakarpspojkarna37:18+4:288:33
4Bruno GodefroyOK Ravinen38:04+5:148:43
5Erik LindgrenOK Tisaren38:37+5:478:51
6Bryan Russel-KeelyIFK Lidingö SOK39:49+6:599:07
7Erik ToomingasSundsvalls OK44:07+11:1710:07
8Otto LundmanOK Roslagen48:11+15:2111:03
9Albert AskengrenBergnäsets AIK48:50+16:0011:12
10Johan NordinSundsvalls OK56:31+23:4112:57
Adrian DahlströmIFK Mora OKej start
Karl WalheimÄrla IFej start
Gunnar HolmgrenBergnäsets AIKej start
Jonas MerzGöteborg-Majorna OKej start
Gustav ÖhgrenOK Kåreej start
John BörjessonMalungs OK Skogsmårdarnaej start
Elias Bäcklund EkvallTrollhättans SOKej start
Marcus BeckiusOK Tyrej start
Jerker LysellRehns BKej start
Jacob ErikssonKFUM Örebro OKej start
Gustav SparrevikIK Hakarpspojkarnaej start
Carl MagnussonIFK Mora OKej start
Henrik JonssonÄrla IFej start
Henrik FröjdRehns BKej start
Ola NybergMalungs OK Skogsmårdarnaej start
Erik FernlundOK Tisarenåterbud
Leonas MockunasHellas Orienteringåterbud
Rudolfs ZernisÄrla IFåterbud
David LingforsOK Linnéåterbud
Johan HögstrandIFK Göteborg Orienteringåterbud

D20 Final B

3 610 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tove EkströmLinköpings OK44:1212:14
2Vilma SvantessonOK Pan-Kristianstad50:05+5:5313:52
3Ellen FrostOK Roslagen53:26+9:1414:48
4Elin DahlmarkVästerås SOK57:56+13:4416:02
5Frida AnderssonGöteborg-Majorna OK1:01:03+16:5116:54
6Johanna WilhelmssonKarlskrona SOK1:03:45+19:3317:39
Maja KindlundOK Trananej start
Tuva NikolaussonSvaide Roma SOKåterbud

H20 Final B

4 310 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emil PetterssonKarlskrona SOK33:537:51
2Daniel RönnqvistOK Linné33:58+0:057:52
3Emil GrehnOK Rodhen34:52+0:598:05
4Gustav JohnssonIFK Mora OK35:35+1:428:15
5Mattias KallhaugeSnättringe SK36:35+2:428:29
6Gustav FrænellSundsvalls OK36:54+3:018:33
7Jakob IngströmIK Hakarpspojkarna37:02+3:098:35
8Filip BengtssonOK Orion37:11+3:188:37
9Simon DahlbergOK Nolaskogsarna37:29+3:368:41
10Oskar NymanOK Tyr38:00+4:078:49
11Johannes ÖhgrenOK Kåre38:18+4:258:53
12Lukas KatvalaKarlskrona SOK38:41+4:488:58
13Benjamin LangerakJärfälla OK39:01+5:089:03
14Mattias IvaresOK Södertörn39:11+5:189:05
15Olle SörqvistMarkbygdens OK40:16+6:239:20
16Olle HedmanIF Hagen42:31+8:389:51
17Jonathan JylltorpLinköpings OK43:29+9:3610:05
18Simon FreylandEksjö SOK44:32+10:3910:19
19Carl HolmbergIF Hagen47:48+13:5511:05
20Martin SkärlénHaninge SOK50:42+16:4911:45
21Filip RosjöJönköpings OK51:11+17:1811:52
22Jesper NyströmIF Thor1:11:21+37:2816:33
Axel BergströmOK Rodhenej godkänd
Ludvig EkNyköpings OKej start
Elias LjungqvistSävedalens AIKej start
Felix PerssonHaninge SOKåterbud
Oscar StombergIF Hagenåterbud
Isac EricssonVäxjö OKåterbud
Truls LindholmSundsvalls OKåterbud
Oskar EdvardssonJärfälla OKåterbud

D18 Final B

3 440 m, 37 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emma ErikssonEksjö SOK30:468:56
2Vera RolfssonSkarpnäcks OL32:34+1:489:28
3Miia RollerJärfälla OK33:12+2:269:39
4Sofia IversAttunda OK34:07+3:219:55
5Clara SamuelssonOK Vivill34:13+3:279:56
6Elsa NilssonDomnarvets GOIF34:28+3:4210:01
7Tilde EngbergHärnösands OK34:36+3:5010:03
8Lovisa WigertzLånghundra IF35:04+4:1810:11
9Anna LithellOK Linné36:31+5:4510:36
10Moa KarlssonOK Hammaren36:34+5:4810:37
11Nora AronengHestra IF36:50+6:0410:42
12Julia NordlanderSundsvalls OK37:45+6:5910:58
13Sofie FranzénAlmby IK38:16+7:3011:07
14Amelie JosefssonSkogslöparna38:19+7:3311:08
15Amanda KarmetunOK Njudung38:22+7:3611:09
16Sofia EdvardssonJärfälla OK38:24+7:3811:09
17Elin HugossonLunds OK38:39+7:5311:14
18Katarina NorrbyOK Södertörn39:13+8:2711:24
19Ester LaudonUmeå OK39:14+8:2811:24
20Caroline GuttkeNyköpings OK39:48+9:0211:34
21Linnea SkalbergBredaryds SOK40:30+9:4411:46
22Klara HöglundEksjö SOK41:14+10:2811:59
23Sanna HedbergOK Södertörn41:43+10:5712:07
24Klara JohanssonVästvärmlands OK41:46+11:0012:08
25Nicolina MobergOK Tyr42:19+11:3312:18
26Lea EdvardssonUmeå OK43:31+12:4512:39
27Thea SvenssonIK Vikings OK43:57+13:1112:46
27Elin LindbladOK Djerf43:57+13:1112:46
29Tove SjöbergTullinge SK44:03+13:1712:48
30Tilda AnderssonTullinge SK44:57+14:1113:04
31Olivia LarssonLunds OK46:15+15:2913:26
32Sara MöllerOK Södertörn47:06+16:2013:41
33Lovisa JohanssonKarlskrona SOK47:23+16:3713:46
34Ella StenilsOK Hällen47:25+16:3913:47
35Alicia SchandlOK Södertörn50:21+19:3514:38
36Ellinor HambergJärfälla OK57:47+27:0116:47
37Klara WallinderGöteborg-Majorna OK59:13+28:2717:12
Emmie LindbäckOK Renenej start
Alma LeijonHärlövs IFej start
Louise RamebäckUmeå OKåterbud

D18 Final C

3 290 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emilia EngelOK Ravinen33:2610:09
2Thea FagerströmIFK Göteborg Orientering33:38+0:1210:13
3Olivia AspIFK Göteborg Orientering34:37+1:1110:31
4Kristina LindgrenVästerås SOK35:02+1:3610:38
5Anna AasaOK Renen35:44+2:1810:51
6Amelie RajanIFK Lidingö SOK36:03+2:3710:57
7Lisa OlssonTorsås OK36:20+2:5411:02
8Ida LarssonVästerås SOK36:45+3:1911:10
9Tove FrænellSundsvalls OK40:43+7:1712:22
10Lovisa MoqvistLerums SOK40:58+7:3212:27
11Agnes KarlssonÄlvsby IF OK47:00+13:3414:17
12Linnea PerssonValbo AIF53:18+19:5216:12
13Amanda JanssonOK Djerf55:25+21:5916:50
14Sara HertegrenJärfälla OK58:15+24:4917:42
15Frida ArnessonSkarpnäcks OL1:02:29+29:0318:59
Julia NäslundOK Hammarenej start
Karolina Bergh PapasikasSkarpnäcks OLej start
Wilma BerganderEksjö SOKej start
Cornelia IvarssonOK Hammarenej start
Sara ÅbomGävle OKåterbud
Klara AnderssonDomnarvets GOIFåterbud
Ebba BerglinOK Orionåterbud
Kristina KlingnéusIK Vikings OKåterbud
Jennifer DavidsonGöteborg-Majorna OKåterbud
Ebba AdebrantTumba-Mälarhöjden OKåterbud
Tilda GolsäterKorsnäs IF OKåterbud
Hanna SvanbergOK Renenåterbud
Julia RangertIK Hakarpspojkarnaåterbud

H18 Final B

3 900 m, 38 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Joar HertinIK Hakarpspojkarna27:066:56
2Hugo SetthagenOK Tranan28:29+1:237:18
3Mattis PerssonEksjö SOK28:44+1:387:22
4Johan MårtenssonIF Hagen29:43+2:377:37
5Emil ÖhlundIK Hakarpspojkarna30:40+3:347:51
6Hugo KindbornOK Hällen31:32+4:268:05
7Martin BygdénSödertälje-Nykvarn OF31:47+4:418:08
8Aron HellgrenIF Thor31:55+4:498:11
9Jakob SjöbergGävle OK32:08+5:028:14
9Arvid AronssonGöteborg-Majorna OK32:08+5:028:14
11Olle KallurOK Ravinen32:24+5:188:18
12Alfred LängheimTullinge SK32:45+5:398:23
13Mattis NilssonNAIS Orienteringsklubb33:01+5:558:27
14Hugo EricssonVäxjö OK33:12+6:068:30
15Melker NordgrenOK Kåre33:29+6:238:35
16Martin SandqvistVästerås SOK33:47+6:418:39
17Anton HänströmTäby OK33:50+6:448:40
18Felix DrejmoOK Landehof33:52+6:468:41
18Mattias HaneOK Tyr33:52+6:468:41
20Isak OlssonOK Orion34:22+7:168:48
21Niklas SvenssonJärfälla OK34:35+7:298:52
22Karl LundinOK Hällen35:48+8:429:10
23Felix BäckstädeVisborgs OK35:56+8:509:12
24Manne HammarbergJärfälla OK36:04+8:589:14
25John McLellandOK Rodhen36:05+8:599:15
26David BorgSödertälje-Nykvarn OF36:17+9:119:18
27Jakob NilssonUmeå OK36:21+9:159:19
28Andreas NäslundVästerås SOK36:43+9:379:24
29Allan HedbergLunds OK36:56+9:509:28
30Emil BoströmOK Linné37:15+10:099:33
31Carl ÅsLunds OK38:53+11:479:58
32Hugo MandingerTrollhättans SOK38:55+11:499:58
33Gustav BjörklundIFK Mora OK39:11+12:0510:02
34Anton UllerKils OK40:41+13:3510:25
35Mattias ÖstbergStora Tuna OK41:29+14:2310:38
36Oskar ÅdahlUmeå OK42:13+15:0710:49
37Ludvig HolmqvistOK Tor43:25+16:1911:07
38Anton KruseKFUM Örebro OK44:10+17:0411:19
Casper SkeppSävedalens AIKej start
Oskar VikströmSundsvalls OKej start

H18 Final C

3 760 m, 34 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Melker ForsbergKFUM Örebro OK25:466:51
2Mattias ÖhlundIK Hakarpspojkarna28:44+2:587:38
3Adrian SkobeKalmar OK29:49+4:037:55
4Jonas CarlssonStora Tuna OK30:10+4:248:01
4Kasper LagerströmNyköpings OK30:10+4:248:01
6Jonne LiukkonenSundsvalls OK30:34+4:488:07
7Henry SvensVästerbergslagens OL30:49+5:038:11
8David MelinOK Rodhen31:11+5:258:17
9Isak LundholmUmeå OK32:05+6:198:31
10Loke HedbergLunds OK33:01+7:158:46
11Albin TollOK Njudung33:24+7:388:52
12Samuel LindénAttunda OK33:31+7:458:54
13Hannes LindahlSundsvalls OK33:59+8:139:02
14Anton KastrupSävedalens AIK34:10+8:249:05
15Edvin StrandbergKalmar OK34:51+9:059:16
15Alvar MelinHaninge SOK34:51+9:059:16
17Simon SvahnEksjö SOK35:21+9:359:24
18Fredrik HaneOK Tyr35:38+9:529:28
19Rasmus Johansson FjordsideSävedalens AIK35:41+9:559:29
20Erik IngemarssonHestra IF35:48+10:029:31
21Edvin NilssonGotlands Bro OK35:57+10:119:33
22Noa SjöstrandVästerås SOK36:15+10:299:38
23Gabriel ÖhgrenSävedalens AIK37:41+11:5510:01
24Axel NalbinMullsjö SOK37:54+12:0810:04
25Benjamin ClaessonJönköpings OK38:32+12:4610:14
26Tobias DahlmarkVästerås SOK38:37+12:5110:16
27Mattias ÖsterdahlVisborgs OK39:24+13:3810:28
28Jakob Gadefors-NauHaninge SOK39:53+14:0710:36
29Johannes BladhTullinge SK45:06+19:2011:59
30Nils KörleOK Landehof45:40+19:5412:08
31William SeguraKFUM Örebro OK49:32+23:4613:10
32Tamás SzütsVästerås SOK50:43+24:5713:29
Elias AdebrantTumba-Mälarhöjden OKej godkänd
Jakob WilhelmssonKarlskrona SOKej godkänd
Lukas JohanssonSundsvalls OKej start
Anton CarlssonIF Hagenej start
Duncan RobertsonSvaide Roma SOKej start
Hugo JakobssonEksjö SOKej start
Oskar SundblomRånäs OKej start
Hugo StrömMullsjö SOKej start

H18 Final D

3 460 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Felix SilverGävle OK24:337:05
2William SturessonLerums SOK26:45+2:127:43
3Jakob GunnarssonLerums SOK27:54+3:218:03
4John WolgastSnättringe SK28:16+3:438:10
5Petter BergstedtMarkbygdens OK28:46+4:138:18
6Viktor HolmgrenUmeå OK30:11+5:388:43
7Marcus KlaseniusKFUM Örebro OK30:39+6:068:51
8Emil BybergDomnarvets GOIF31:09+6:369:00
9Pontus LindgrenVästerås SOK31:29+6:569:05
10Rasmus ErikssonUmeå OK31:33+7:009:07
11Filip LindqvistTäby OK32:08+7:359:17
12Eskil WidehagSundbybergs IK32:52+8:199:29
13Svante SirviöUmeå OK32:58+8:259:31
14Isak BerggrenGävle OK33:34+9:019:42
15Viggo HjerneTumba-Mälarhöjden OK33:42+9:099:44
16Albin LindskogOK Ravinen34:04+9:319:50
17Linus MalmKFUM Örebro OK35:33+11:0010:16
18Gustav PermanOK Tyr37:23+12:5010:48
19Hugo FriskVästerås SOK38:51+14:1811:13
20Fredrik HanssonTäby OK38:53+14:2011:14
21Albin BlombergSegersta OK43:09+18:3612:28
Simon JohanssonOK Kolmårdenej start
Erik BrandtDomnarvets GOIFej start
Tobias SnellOK Renenej start
Melker LundinOK Hällenej start
Arvid BylundIF Thorej start
Karl GranathOK Kåreej start
Victor SadaranganiJärla Orienteringej start
Simon FogelströmTorsås OKej start
Arvid UmegårdLånghundra IFej start
Arvid RoosOK Linnéåterbud
Nils GrimbeckSävedalens AIKåterbud

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser