Svenska Orienteringsförbundet

Preliminär resultatlista för SM, medel, kval

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: SM, medel
Arrangörsorganisationer: Segersta OK / Söderhamns OK
Datum: fredag 20 september 2019 - lördag 21 september 2019

kvalfinal

D21 Kval A

4 160 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidFH
1Tove AlexanderssonStora Tuna OK31:437:37A
2Lilian ForsgrenOK Tisaren33:06+1:237:57A
3Emma BjessmoIFK Lidingö SOK34:36+2:538:19A
4Tilda JohanssonOK Orion34:39+2:568:19A
5Emma JohanssonDomnarvets GOIF35:24+3:418:30A
6Helena BergmanOK Ravinen35:42+3:598:34A
7Olivia NilssonOK Pan-Kristianstad36:01+4:188:39A
8Camilla EngstrandIFK Göteborg Orientering36:45+5:028:50A
9Johanna ÖbergOK Hällen37:07+5:248:55A
10Lovisa PerssonOK Tisaren37:08+5:258:55A
11Jessica HallidayDomnarvets GOIF38:01+6:189:08B
12Sara JohanssonDomnarvets GOIF38:02+6:199:08B
13Jeanette Jönsson HellstadiusSödertälje-Nykvarn OF38:20+6:379:12B
14Aina EdgrenGöteborg-Majorna OK38:56+7:139:21B
15Gabriella GustafssonIK Hakarpspojkarna39:49+8:069:34B
16Hedwig HaasOK Linné40:05+8:229:38B
17Kristin OlovssonOK Linné40:17+8:349:41B
18Ylva KindlundhAlfta-Ösa OK40:21+8:389:41B
19Jannie HagårdOK Pan-Kristianstad41:33+9:509:59B
20Hilda MattssonJärla Orientering42:14+10:3110:09B
21Jonna ForsVästerås SOK42:30+10:4710:12C
22Ellen DavidssonAlfta-Ösa OK42:42+10:5910:15C
23Julia DavidssonÄrla IF44:24+12:4110:40C
24Alice AxelssonIK Hakarpspojkarna47:15+15:3211:21C
25Chantelle HesselbergOK Hällen50:43+19:0012:11C
26Amelia SkalbergBredaryds SOK51:47+20:0412:26C
27Andrea WickbomVittjärvs IK57:30+25:4713:49C
Jenny ErikssonOK Kåreej godkändD
Cecilia BerganderEksjö SOKej startD
Elisabeth AhlgrenLinköpings OKej startD
Maria BjörklundStora Tuna OKåterbudD
Anna WallinGöteborg-Majorna OKåterbudD
Andrea SvenssonOK TisarenåterbudD

D21 Kval B

4 190 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidFH
1Lisa RisbyOK Kåre31:177:27A
2Josefin TjernlundOK Tisaren32:19+1:027:42A
3Irina NybergAlfta-Ösa OK33:02+1:457:53A
4Magdalena OlssonStora Tuna OK33:05+1:487:53A
5Lina StrandGöteborg-Majorna OK33:13+1:567:55A
6Kajsa RisbyOK Kåre34:09+2:528:09A
7Jennie Börjesson ErikssonMalungs OK Skogsmårdarna34:56+3:398:20A
8Alva OlssonLinköpings OK35:17+4:008:25A
9Sara EskilssonAlfta-Ösa OK35:40+4:238:30A
10Anna WehlinLinköpings OK36:14+4:578:38A
11Johanna SjölundSundsvalls OK36:31+5:148:42B
12Kristin HylanderNyköpings OK37:02+5:458:50B
13Nelly CarlssonOK Pan-Kristianstad37:24+6:078:55B
14Linda LindkvistLeksands OK37:58+6:419:03B
15Lisa AnderssonÄrla IF38:17+7:009:08B
16Stina NilssonUmeå OK39:08+7:519:20B
17Emma PetterssonOK Roxen40:05+8:489:33B
18Evelina WickbomVittjärvs IK40:46+9:299:43B
19Tova OlssonIK Hakarpspojkarna41:03+9:469:47B
20Josefine KlintbergOK Ravinen41:20+10:039:51B
21Matilda ErikssonOK Kåre42:36+11:1910:10C
22Johanna Börjesson ErikssonMalungs OK Skogsmårdarna45:02+13:4510:44C
23Sandra NäslundOK Linné45:04+13:4710:45C
24Josefin ErlandssonOK Milan45:46+14:2910:55C
25Emma NilssonOK Tranan46:20+15:0311:03C
26Klara YngvessonUmeå OK47:36+16:1911:21C
27Linda ByströmOK Kåre47:40+16:2311:22C
28Frida BrogrenSävedalens AIK48:28+17:1111:34C
29Åsa OtterbjörkUmeå OK48:44+17:2711:37C
30Annika CarlbergSundsvalls OK51:17+20:0012:14C
Anna KarlströmOK Linnéej startD
Marianne HaugIK Hakarpspojkarnaej startD
Elin PetterssonIFK Göteborg Orienteringej startD

D21 Kval C

4 110 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidFH
1Anna BachmanIFK Lidingö SOK30:417:27A
2Johanna ÖbergOK Linné32:27+1:467:53A
3Amanda HanssonGöteborg-Majorna OK33:07+2:268:03A
4Anna Dahlgren-RosénJärla Orientering33:39+2:588:11A
5Frida SandbergStora Tuna OK34:25+3:448:22A
6Synnøve BråtenIFK Lidingö SOK35:00+4:198:30A
7Ellinor TjernlundOK Tisaren35:19+4:388:35A
8Louise LundgrenVäxjö OK35:37+4:568:39A
9Helena KarlssonIFK Lidingö SOK36:07+5:268:47A
10Katarina SvahnAlfta-Ösa OK36:09+5:288:47A
11Galina RibediucHellas Orientering36:14+5:338:48B
12Elin ClassonOK Orinto36:16+5:358:49B
13Rebecka LindbergOK Roslagen36:26+5:458:51B
14Lisa JohanssonOK Tranan36:32+5:518:53B
15Moa EnmarkGöteborg-Majorna OK37:06+6:259:01B
16Elsa JanssonJärla Orientering38:28+7:479:21B
16Fanny AsketunOK Roxen38:28+7:479:21B
18Fredrika VångellLinköpings OK39:12+8:319:32B
19Sanna SkoogKils OK39:30+8:499:36B
20Saga SanderOK Milan39:33+8:529:37B
21Erica PetterssonIFK Göteborg Orientering40:30+9:499:51C
22Sarah PerssonOK Denseln41:13+10:3210:01C
23Ida WillénFalköpings AIK OK41:32+10:5110:06C
24Frida JunegardTullinge SK42:17+11:3610:17C
25Isabel SalénIFK Mora OK42:25+11:4410:19C
26Moa HanssonBredaryds SOK43:00+12:1910:27C
27Agnes SpånérGöteborg-Majorna OK50:47+20:0612:21C
28Linnea GustafssonOK Gynge54:01+23:2013:08C
29Catherine WennbergHudiksvalls OK59:07+28:2614:23C
Ellinor ErikssonOK TisarenåterbudD
Myrra CarlssonOK OrionåterbudD
Sara LundstenSundsvalls OKåterbudD
Rebecka NylinOK TisarenåterbudD
Agnes LeoGöteborg-Majorna OKåterbudD

D21 Kval D

4 070 m, 33 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidFH
1Sara HagströmIFK Göteborg Orientering32:478:03A
2Susen LöschÄrla IF33:41+0:548:16A
3Josefine HeikkaAlfta-Ösa OK34:19+1:328:25A
4Alice HugossonIFK Lidingö SOK34:52+2:058:34A
5Elin MånssonIFK Göteborg Orientering34:57+2:108:35A
6Maria MagnussonSävedalens AIK34:59+2:128:35A
7Line CederbergGöteborg-Majorna OK36:24+3:378:56A
8Elin CarlssonOK Pan-Kristianstad37:18+4:319:09A
9Gunilla SvärdIF Thor37:46+4:599:16A
10Jonna JungåkerSundsvalls OK37:48+5:019:17A
11Rebecka HeinrupTullinge SK38:18+5:319:24B
12Olha PanchenkoIFK Mora OK38:24+5:379:26B
13Sara KindlundIFK Mora OK38:31+5:449:27B
14Pim HedbergOK Pan-Kristianstad38:44+5:579:31B
15Emma HelmerssonOK Roxen38:54+6:079:33B
15Linnea ClaesdotterIFK Lidingö SOK38:54+6:079:33B
17Hanna HugossonSundsvalls OK39:17+6:309:39B
18Stina NordinSundsvalls OK39:28+6:419:41B
18Josefine WallenhammarHagaby GoIF Örebro39:28+6:419:41B
20Carolin SvenssonHaninge SOK39:42+6:559:45B
21Josefine KristianssonTrollhättans SOK40:47+8:0010:01C
22Sanna FastEksjö SOK41:17+8:3010:08C
23Gabriella S BerganderEksjö SOK41:55+9:0810:17C
24Kate MorrisonOK Linné43:11+10:2410:36C
25Emma BergströmVittjärvs IK45:02+12:1511:03C
26Erica EdmanRehns BK45:20+12:3311:08C
27Annika BjörkOK Linné45:27+12:4011:10C
28Linnea SundströmVittjärvs IK45:30+12:4311:10C
29Lucyna WiktorGöteborg-Majorna OK47:05+14:1811:34C
30Karin HagwallIFK Lidingö SOK52:35+19:4812:55C
31Amanda HolmgrenVittjärvs IK56:51+24:0413:58D
32Nadja RutzIFK Lidingö SOK58:49+26:0214:27D
33Isabella TapperIFK Lidingö SOK1:01:55+29:0815:12D
Ausrine KutkaiteIFK Lidingö SOKej startD

H21 Kval A

4 930 m, 35 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidFH
1Simon ImarkTullinge SK30:356:12A
2Simon HectorSnättringe SK31:13+0:386:19A
3Gustav BergmanOK Ravinen31:45+1:106:26A
4Viktor LarssonÄrla IF32:32+1:576:35A
5Ville JohanssonOK Kolmården32:37+2:026:36A
6Mikael EliassonGöteborg-Majorna OK33:35+3:006:48A
7Ola MartnerOK Pan-Kristianstad33:41+3:066:49A
8Erik Ivarsson SandbergOK Denseln34:02+3:276:54A
9Erik RostMalungs OK Skogsmårdarna34:03+3:286:54B
10Joakim AndénSödertälje-Nykvarn OF34:12+3:376:56B
11Arvid VågIFK Göteborg Orientering34:24+3:496:58B
12Ludvig ÅhlundMalungs OK Skogsmårdarna34:38+4:037:01B
13Rasmus Palmqvist AslaksenIFK Lidingö SOK34:42+4:077:02B
14Mattis HallbergGöteborg-Majorna OK35:07+4:327:07B
15Oskar LeinonenOK Kolmården35:38+5:037:13B
16Simon LundinOK Kolmården36:50+6:157:28B
17Lucas SundbladEksjö SOK37:17+6:427:33C
18Erik Barr ZeilonSkåneslättens OL37:52+7:177:40C
19Martin JanssonSödertälje-Nykvarn OF37:54+7:197:41C
20Johan TörnrothHestra IF38:07+7:327:43C
21Magnus GlänneforsTullinge SK38:35+8:007:49C
22Hugo MattssonSkåneslättens OL38:54+8:197:53C
23Martin DjerfIK Hakarpspojkarna38:58+8:237:54C
24Joel LännevallOK Roslagen39:53+9:188:05C
25David LundstenIFK Umeå40:39+10:048:14D
26Richard SjöholmOK Pan-Kristianstad40:46+10:118:16D
27Viktor SkoogKils OK42:00+11:258:31D
28Olov EricsonAlfta-Ösa OK42:37+12:028:38D
29Ludvig ErikssonKils OK43:17+12:428:46D
30Johan WennermarkOK Tyr45:22+14:479:12D
31Erik BerzellJärla Orientering46:03+15:289:20D
32Joel Börjesson ErikssonStorviks IF46:45+16:109:28D
33Otto LundmanOK Roslagen46:52+16:179:30E
34Anton HanssonIK Hakarpspojkarna50:13+19:3810:11E
35Henrik FröjdRehns BK55:42+25:0711:17E
Gustav ÖhgrenOK Kåreej startE
Jerker LysellRehns BKej startE
Karl WalheimÄrla IFej startE

H21 Kval B

4 910 m, 33 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidFH
1Max Peter BejmerIFK Göteborg Orientering30:336:13A
2Johan RunessonIFK Lidingö SOK31:13+0:406:21A
3Gernot YmsénOK Pan-Kristianstad31:38+1:056:26A
4Kent OhlssonSödertälje-Nykvarn OF31:52+1:196:29A
5Filip JacobssonOK Tisaren32:13+1:406:33A
6Emil GranqvistOK Ravinen32:17+1:446:34A
7Filip WadstenMalungs OK Skogsmårdarna32:59+2:266:43A
8Axel WrådheAttunda OK34:00+3:276:55A
9Andreas UllerKils OK34:34+4:017:02B
10Måns ÖstmanGöteborg-Majorna OK34:38+4:057:03B
10Mats TroengOK Linné34:38+4:057:03B
12Emil LjungemyrOK Kolmården34:42+4:097:04B
13Eric BörjeskogSödertälje-Nykvarn OF34:50+4:177:05B
14Johan NordlundMalungs OK Skogsmårdarna35:18+4:457:11B
15Emil ÅbergOK Kåre36:34+6:017:26B
16Victor JiglundLinköpings OK36:44+6:117:28B
17Rasmus WickbomBergnäsets AIK37:09+6:367:33C
18Markus HederskogIK Hakarpspojkarna37:17+6:447:35C
19Olle JosarpOK Tisaren37:21+6:487:36C
20Albin AnderssonOK Ravinen37:53+7:207:42C
21Henrik HåkanssonGöteborg-Majorna OK38:24+7:517:49C
22Karl EngesAttunda OK38:36+8:037:51C
23Anders VedinSundsvalls OK38:39+8:067:52C
24Pontus PeterssonOK Orion39:00+8:277:56C
25Maxime BonneauLinköpings OK39:45+9:128:05D
26Anton NilssonJärla Orientering40:39+10:068:16D
27Jonas Bäckström ArlestedtMalungs OK Skogsmårdarna41:12+10:398:23D
28Oskar LundqvistMalungs OK Skogsmårdarna41:24+10:518:25D
29Simon MarteliusAttunda OK42:10+11:378:35D
30Johan PerssonHagaby GoIF Örebro42:38+12:058:40D
31Oskar ÖqvistBergnäsets AIK46:01+15:289:22D
32Simon AnderssonOK Rodhen46:12+15:399:24D
Albert AskengrenBergnäsets AIKej godkändE
Gustav SparrevikIK Hakarpspojkarnaej startE
Henrik JonssonÄrla IFej startE
Johan NordinSundsvalls OKåterbudE
Jonas MerzGöteborg-Majorna OKåterbudE
Johan HögstrandIFK Göteborg OrienteringåterbudE

H21 Kval C

4 990 m, 33 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidFH
1Albin RidefeltOK Linné31:526:23A
2Rassmus AnderssonOK Linné32:29+0:376:30A
3Gustav HindérOK Tisaren33:19+1:276:40A
4Isac Von KrusenstiernaOK Kåre33:33+1:416:43A
5Olle KaleredStora Tuna OK33:40+1:486:44A
5Jesper SvenskStora Tuna OK33:40+1:486:44A
7Thomas LandqvistMalungs OK Skogsmårdarna33:46+1:546:46A
8Jonas GustafssonOK Kåre33:49+1:576:46A
9Erik BomanGävle OK34:16+2:246:52B
10Jan TroengOK Linné35:20+3:287:04B
11Erik ClassonOK Orinto35:30+3:387:06B
12Jakob EnmarkSödertälje-Nykvarn OF35:32+3:407:07B
13Pelle EngstrandStora Tuna OK35:42+3:507:09B
14Artem PanchenkoIFK Mora OK36:10+4:187:14B
15Lukas LundgrenVäxjö OK36:18+4:267:16B
16Johan AronssonOK Tisaren36:31+4:397:19B
17Viktor WassénVänersborgs SK36:40+4:487:20C
18Simon HedlundÄrla IF37:12+5:207:27C
19Simon SchusterIFK Lidingö SOK37:25+5:337:29C
20Albin LillieströmMalungs OK Skogsmårdarna37:41+5:497:33C
21Waldemar AnderssonLånghundra IF38:38+6:467:44C
22Andreas BerganderEksjö SOK39:44+7:527:57C
23Martin NilssonIFK Umeå39:51+7:597:59C
24Felix SpäthIFK Lidingö SOK40:22+8:308:05C
25Dag StridhMalungs OK Skogsmårdarna41:56+10:048:24D
26Sixten WalheimIFK Umeå41:59+10:078:24D
27Patrik BlomRehns BK43:16+11:248:40D
28Viktor RunnbyGöteborg-Majorna OK45:36+13:449:08D
29Charlie StoltRehns BK45:45+13:539:10D
30Martin LarssonHestra IF48:09+16:179:38D
31Fredrik NorellFrölunda OL59:07+27:1511:50D
32Joakim SkärlénHaninge SOK1:00:18+28:2612:05D
Bryan Russel-KeelyIFK Lidingö SOKej godkändE
Carl MagnussonIFK Mora OKej startE
Jacob ErikssonKFUM Örebro OKej startE
Gunnar HolmgrenBergnäsets AIKåterbudE
Leonas MockunasHellas OrienteringåterbudE
David LingforsOK LinnéåterbudE

H21 Kval D

4 970 m, 36 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidFH
1Martin RegbornHagaby GoIF Örebro31:236:18A
2Johan Ek-LarssonSödertälje-Nykvarn OF31:37+0:146:21A
3Joakim SvenskStora Tuna OK31:50+0:276:24A
4Emil SvenskStora Tuna OK32:45+1:226:35A
5Victor ImarkTullinge SK32:57+1:346:37A
6Johan BäckmanMalungs OK Skogsmårdarna33:00+1:376:38A
7Jens WängdahlIFK Göteborg Orientering33:16+1:536:41A
8Petter ErikssonÄrla IF33:38+2:156:46A
9Filip OssianssonIK Hakarpspojkarna33:39+2:166:46B
10Vetle Ruud BråtenIFK Göteborg Orientering33:43+2:206:47B
11Rickard BörjessonMalungs OK Skogsmårdarna33:47+2:246:47B
12Anders HedbergGöteborg-Majorna OK34:01+2:386:50B
13Joakim EliassonGöteborg-Majorna OK34:44+3:216:59B
14Erik BlomgrenStora Tuna OK35:26+4:037:07B
15Erik EngstrandIFK Göteborg Orientering35:35+4:127:09B
16Arvid NordIK Hakarpspojkarna35:56+4:337:13B
17Hans PerssonIFK Umeå36:00+4:377:14C
18Didrik HallNyköpings OK36:08+4:457:16C
19Josef NordlundOK Linné36:47+5:247:24C
20Mathias HallménOK Denseln36:48+5:257:24C
21Heino OllinSävedalens AIK36:52+5:297:25C
22Ola AnderssonOK Orion38:36+7:137:45C
23Mikael HåkanssonOK Kolmården38:54+7:317:49C
24Jesper Kullin AlfredssonLånghundra IF39:49+8:268:00C
25Anton KällströmSala OK40:24+9:018:07D
26Johan LenningOK Pan-Kristianstad40:29+9:068:08D
27Linus BohmanMalungs OK Skogsmårdarna40:52+9:298:13D
28Oskar LindEksjö SOK43:00+11:378:39D
29Kristian DahlströmIFK Mora OK43:18+11:558:42D
30Emil RankkaOK Roxen45:07+13:449:04D
31Simon NilssonEksjö SOK45:08+13:459:04D
32David SundströmSöderhamns OK45:53+14:309:13D
33Erik ToomingasSundsvalls OK51:13+19:5010:18E
34Ola NybergMalungs OK Skogsmårdarna53:21+21:5810:44E
Marcus BeckiusOK Tyrej godkändE
Elias Bäcklund EkvallTrollhättans SOKej godkändE
Erik FernlundOK TisarenåterbudE
Rudolfs ZernisÄrla IFåterbudE

H21 Kval E

4 850 m, 37 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidFH
1Anton JohanssonOK Orion31:436:32A
2Erik AnderssonOK Orion32:28+0:456:41A
3Marcus MillegårdSävedalens AIK33:27+1:446:53A
4Jens RönnolsJärla Orientering33:47+2:046:57A
5Filip GrahnHestra IF33:56+2:136:59A
6Ruslan GlebovOK Ravinen34:25+2:427:05A
7Olle BoströmJärla Orientering34:49+3:067:10A
8Joakim HederskogIK Hakarpspojkarna34:51+3:087:11A
9Jonas PilbladIFK Göteborg Orientering35:28+3:457:18B
10Niklas AldénOK Linné35:42+3:597:21B
11Patrik KarlssonVäxjö OK35:46+4:037:22B
12Emil AnderssonÄrla IF35:48+4:057:22B
13Daniel AttåsOK Tisaren35:56+4:137:24B
14Oskar AndrénOK Tisaren35:57+4:147:24B
15Rasmus SvantessonOK Pan-Kristianstad36:31+4:487:31B
16Simon WikströmOK Pan-Kristianstad37:08+5:257:39B
17Pontus KarlssonMarkbygdens OK37:33+5:507:44C
18Per CarlborgHagaby GoIF Örebro39:00+7:178:02C
19Simon ChristofersonVäxjö OK39:20+7:378:06C
20Oskar DanielsAttunda OK39:45+8:028:11C
21Daniel MartinssonGöteborg-Majorna OK40:56+9:138:26C
22Anton ForsbergStora Tuna OK41:35+9:528:34C
23Boris NavratilJönköpings OK41:51+10:088:37C
24Johannes RidefeltOK Linné42:36+10:538:47C
25Daniel NilssonNyköpings OK42:44+11:018:48D
26Tom CampbellOK Kolmården43:32+11:498:58D
27Thomas PetterssonAttunda OK45:15+13:329:19D
28Tommy LindbergOK Roslagen45:23+13:409:21D
29Albin ThunbergSävedalens AIK45:26+13:439:22D
30Emil AnderssonTullinge SK46:58+15:159:41D
31Johan PerssonAttunda OK49:03+17:2010:06D
32Adam GranstedtIK Hakarpspojkarna50:42+18:5910:27D
33Erik LindgrenOK Tisaren50:58+19:1510:30E
34Bruno GodefroyOK Ravinen52:23+20:4010:48E
35Johan SöderlundOK Tyr53:13+21:3010:58E
Sixten HillerhagOK Linnéej godkändE
John BörjessonMalungs OK Skogsmårdarnaej godkändE
Adrian DahlströmIFK Mora OKej startE

D20 Kval A

3 550 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidFH
1Isa S EnvallIK Hakarpspojkarna29:028:10A
2Ella SjöbergTullinge SK33:22+4:209:23A
3Amanda KleijnSödertälje-Nykvarn OF34:10+5:089:37A
4Erika Källvik LeufvénÅmåls OK34:30+5:289:43A
5Ella OlssonGrycksbo IF OK34:52+5:509:49A
6Hanna LagerbergOK Södertörn36:14+7:1210:12A
7Ebba GanslandtIFK Lidingö SOK36:48+7:4610:21A
8Elsa ChristofferssonOK Renen37:10+8:0810:28A
9Alice Svensson FinndahlIK Hakarpspojkarna37:41+8:3910:36A
10Alva LindellIF Thor38:34+9:3210:51A
11Kristina TedhamreSnättringe SK39:17+10:1511:03A
12Hanna KjellinSundsvalls OK39:31+10:2911:07A
13Alva SellgrenGöteborg-Majorna OK40:35+11:3311:25A
14Frida HectorSnättringe SK41:04+12:0211:34A
15Sandra BoströmOK Linné41:06+12:0411:34A
16Maja MörthStora Tuna OK41:27+12:2511:40A
17Emma BlixtOK Hammaren41:42+12:4011:44A
18Sofia JohanssonOK Skärmen42:14+13:1211:53A
19Frida JohanssonOK Djerf45:56+16:5412:56A
20Klara MöllerOK Linné50:21+21:1914:10A
21Elin DahlmarkVästerås SOK51:03+22:0114:22B
22Johanna WilhelmssonKarlskrona SOK1:01:52+32:5017:25B
Maja KindlundOK Trananej godkändB
Tuva NikolaussonSvaide Roma SOKåterbudB

D20 Kval B

3 300 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidFH
1Sara GranstedtIK Hakarpspojkarna28:438:42A
2Ella PalmIK Hakarpspojkarna29:42+0:599:00A
3Frida VikströmSundsvalls OK30:00+1:179:05A
4Johanna Källvik LeufvénÅmåls OK31:19+2:369:29A
5Ida KristianssonTrollhättans SOK31:43+3:009:36A
6Hanna MårtenssonGöteborg-Majorna OK32:02+3:199:42A
7Moa WestbladOK Ravinen33:13+4:3010:03A
8Vilma V Von KrusenstiernaOK Kåre34:15+5:3210:22A
9Ronja JungåkerOK Kåre34:42+5:5910:30A
10Anna HallménOK Tisaren36:03+7:2010:55A
11Elsa LindeblomHestra IF36:05+7:2210:56A
12Klara AxelssonEksjö SOK36:24+7:4111:01A
13Ronja HuggStora Tuna OK36:31+7:4811:03A
14Irmalinn NilssonHärlövs IF37:12+8:2911:16A
15Lovisa BlomgrenEksjö SOK37:21+8:3811:19A
16Elise JosefssonOK Pan-Kristianstad37:28+8:4511:21A
17Julia RajanIFK Lidingö SOK38:22+9:3911:37A
18Ebba HjertbergHestra IF39:16+10:3311:53A
19Ella AnderssonOK Södertörn39:25+10:4211:56A
20Josefine AnderssonTäby OK41:50+13:0712:40A
21Tove EkströmLinköpings OK43:05+14:2213:03B
22Ellen FrostOK Roslagen45:32+16:4913:47B
23Frida AnderssonGöteborg-Majorna OK55:32+26:4916:49B
Vilma SvantessonOK Pan-Kristianstadej godkändB

H20 Kval A

4 250 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidFH
1Axel GranqvistOK Ravinen27:516:33A
2Jonas AnderssonOK Roxen28:57+1:066:48A
3Jonatan GustafssonKFUM Örebro OK30:14+2:237:06A
4Axel OlssonIF Hagen30:25+2:347:09A
5August MollénOK Denseln30:47+2:567:14A
6Victor HanssonJönköpings OK31:06+3:157:19A
7Filip TrofastBredaryds SOK31:41+3:507:27A
8Daniel BogrenIF Hagen31:49+3:587:29A
9Lukas GranstedtIK Hakarpspojkarna32:40+4:497:41A
10Lukas OlmKils OK32:41+4:507:41A
11Carl CarlssonNyköpings OK32:49+4:587:43A
12Alexander KällTumba-Mälarhöjden OK33:04+5:137:46A
13Simon HardenFK Boken33:37+5:467:54A
14Tim JohanssonFK Friskus-Varberg34:26+6:358:06A
15Andreas GustafssonIK Hakarpspojkarna34:27+6:368:06A
16Emil KarlssonHestra IF34:29+6:388:06A
17Marcus CarlssonIF Hagen34:35+6:448:08A
17Gustav OlssonOK Orion34:35+6:448:08A
19Walter LagerhällRehns BK36:31+8:408:35A
20Hugo DalhammerOK Roxen36:38+8:478:37A
21Emil PetterssonKarlskrona SOK37:11+9:208:44B
22Benjamin LangerakJärfälla OK37:20+9:298:47B
23Jakob IngströmIK Hakarpspojkarna38:33+10:429:04B
24Daniel RönnqvistOK Linné38:43+10:529:06B
25Carl HolmbergIF Hagen39:26+11:359:16B
26Olle SörqvistMarkbygdens OK40:08+12:179:26B
27Filip RosjöJönköpings OK40:55+13:049:37B
28Simon FreylandEksjö SOK41:00+13:099:38B
29Emil GrehnOK Rodhen41:02+13:119:39B
30Gustav FrænellSundsvalls OK46:05+18:1410:50B
31Jesper NyströmIF Thor1:00:16+32:2514:10B
Truls LindholmSundsvalls OKåterbudB
Isac EricssonVäxjö OKåterbudB
Ludvig EkNyköpings OKåterbudB
Oskar EdvardssonJärfälla OKåterbudB

H20 Kval B

4 000 m, 33 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidFH
1Erik HerneOK Ravinen27:196:49A
2Erik HannrupIF Thor28:34+1:157:08A
3Johan GibergSödertälje-Nykvarn OF28:56+1:377:14A
4Niklas CarlssonSundbybergs IK29:06+1:477:16A
5Erik WigleSödertälje-Nykvarn OF29:30+2:117:22A
6Gustav RuneforsVäxjö OK30:09+2:507:32A
7Axel HalvarssonGöteborg-Majorna OK30:15+2:567:33A
8Felix AxelssonMarkbygdens OK30:20+3:017:35A
9Hugo LillieströmOK Roxen30:39+3:207:39A
10Olle GrywenzOK Linné30:43+3:247:40A
11Olof SkoglundKils OK30:47+3:287:41A
12Fredrik HamreforsVästerås SOK31:08+3:497:47A
13Oscar JohanssonKarlskrona SOK31:10+3:517:47A
14Christian MichelsenVäxjö OK31:43+4:247:55A
15Kristoffer TengrothSundbybergs IK32:16+4:578:04A
16Edvin NordströmTäby OK32:19+5:008:04A
17Jonathan UllerKils OK32:46+5:278:11A
18Oscar ModigOK Pan-Kristianstad33:12+5:538:18A
19Hannes SvahnOK Ravinen33:17+5:588:19A
20Emil AuseliusBredaryds SOK33:21+6:028:20A
21Gustav JohnssonIFK Mora OK34:01+6:428:30B
22Mattias IvaresOK Södertörn34:58+7:398:44B
23Lukas KatvalaKarlskrona SOK35:11+7:528:47B
24Olle HedmanIF Hagen35:22+8:038:50B
25Oskar NymanOK Tyr35:36+8:178:54B
26Elias LjungqvistSävedalens AIK36:59+9:409:14B
27Simon DahlbergOK Nolaskogsarna37:46+10:279:26B
28Johannes ÖhgrenOK Kåre38:24+11:059:36B
29Axel BergströmOK Rodhen41:55+14:3610:28B
30Filip BengtssonOK Orion44:54+17:3511:13B
31Martin SkärlénHaninge SOK48:39+21:2012:09B
32Jonathan JylltorpLinköpings OK58:26+31:0714:36B
Mattias KallhaugeSnättringe SKej godkändB
Oscar StombergIF HagenåterbudB
Felix PerssonHaninge SOKåterbudB

D18 Kval A

3 260 m, 37 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidFH
1Emma LingIK Hakarpspojkarna26:358:09A
2Hanna LundbergOK Renen26:54+0:198:15A
3Tilda ÖstbergStora Tuna OK28:33+1:588:45A
4Ellen BlennowFalköpings AIK OK29:07+2:328:55A
5Signe NilssonNyköpings OK29:21+2:469:00A
6Hillevie SvärdSträngnäs-Malmby OL29:51+3:169:09A
7Matilda LindhSundbybergs IK30:13+3:389:16A
8Märta LjungbergSjövalla FK31:32+4:579:40A
9Ida HofstedtTäby OK31:59+5:249:48A
10Thea WennbergSkellefteå OK32:41+6:0610:01A
11Elin NilssonAndrarums IF32:42+6:0710:01A
12Therese NilssonOK Österåker33:28+6:5310:15A
13Elsa SonessonFalköpings AIK OK33:43+7:0810:20A
14Alma HjertbergHestra IF34:03+7:2810:26A
15Elsa NilssonDomnarvets GOIF34:29+7:5410:34B
16Anna LithellOK Linné34:52+8:1710:41B
17Sofia IversAttunda OK35:05+8:3010:45B
18Nicolina MobergOK Tyr35:08+8:3310:46B
19Julia NordlanderSundsvalls OK36:19+9:4411:08B
20Elin LindbladOK Djerf36:37+10:0211:13B
21Clara SamuelssonOK Vivill36:38+10:0311:14B
22Amanda KarmetunOK Njudung38:25+11:5011:47B
23Louise RamebäckUmeå OK38:28+11:5311:47B
24Lovisa JohanssonKarlskrona SOK39:13+12:3812:01B
25Miia RollerJärfälla OK39:23+12:4812:04B
26Caroline GuttkeNyköpings OK40:05+13:3012:17B
27Emmie LindbäckOK Renen40:13+13:3812:20B
28Tove SjöbergTullinge SK40:22+13:4712:22B
29Ida LarssonVästerås SOK40:27+13:5212:24C
30Lisa OlssonTorsås OK40:58+14:2312:33C
31Lovisa MoqvistLerums SOK41:12+14:3712:38C
32Kristina LindgrenVästerås SOK42:03+15:2812:53C
33Anna AasaOK Renen43:03+16:2813:12C
34Linnea PerssonValbo AIF45:40+19:0514:00C
35Sara HertegrenJärfälla OK47:21+20:4614:31C
36Agnes KarlssonÄlvsby IF OK52:06+25:3115:58C
Julia NäslundOK HammarendiskvalificeradC

D18 Kval B

3 210 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidFH
1Klara Åkerman SjöströmVästerås SOK27:258:32A
2Alva SonessonFalköpings AIK OK28:35+1:108:54A
3Alicia LundgrenVäxjö OK29:41+2:169:14A
4Vendela SöderqvistOK Kåre30:39+3:149:32A
5Kajsa BogrenSundbybergs IK30:46+3:219:35A
6Amanda GranqvistOK Ravinen31:54+4:299:56A
7Tove PetterssonOK Roxen32:07+4:4210:00A
8Elin EdströmHärnösands OK32:37+5:1210:09A
9Hanna JohannessonRonneby OK33:59+6:3410:35A
10Klara BorgSödertälje-Nykvarn OF34:19+6:5410:41A
11Alma VilhelmssonFalköpings AIK OK35:20+7:5511:00A
12Moa WallenborgLunds OK36:56+9:3111:30A
13Elin RindstigSOK Viljan38:52+11:2712:06A
14Sigrid CarlssonSundbybergs IK39:28+12:0312:17A
15Moa KarlssonOK Hammaren39:34+12:0912:19B
16Tilde EngbergHärnösands OK39:49+12:2412:24B
17Katarina NorrbyOK Södertörn41:24+13:5912:53B
18Lovisa WigertzLånghundra IF41:39+14:1412:58B
19Klara JohanssonVästvärmlands OK43:26+16:0113:31B
20Ellinor HambergJärfälla OK45:01+17:3614:01B
21Tilda AnderssonTullinge SK47:18+19:5314:44B
22Alicia SchandlOK Södertörn48:56+21:3115:14B
23Sara MöllerOK Södertörn54:26+27:0116:57B
24Olivia LarssonLunds OK1:00:15+32:5018:46B
25Thea SvenssonIK Vikings OK1:01:45+34:2019:14B
26Alma LeijonHärlövs IF1:05:36+38:1120:26B
Cornelia IvarssonOK Hammarenej godkändC
Amanda JanssonOK Djerfej godkändC
Amelie RajanIFK Lidingö SOKej godkändC
Olivia AspIFK Göteborg Orienteringej godkändC
Wilma BerganderEksjö SOKej startC
Karolina Bergh PapasikasSkarpnäcks OLej startC
Sara ÅbomGävle OKåterbudC
Hanna SvanbergOK RenenåterbudC
Jennifer DavidsonGöteborg-Majorna OKåterbudC
Ebba BerglinOK OrionåterbudC
Tilda GolsäterKorsnäs IF OKåterbudC

D18 Kval C

3 180 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidFH
1Malin KristianssonTrollhättans SOK26:258:18A
2Tilde BacklundOK Södertörn27:11+0:468:32A
3Hilda Holmqvist JohanssonIK Hakarpspojkarna28:13+1:488:52A
4Petrina CostermansJärla Orientering28:34+2:098:58A
5Agnes BromanOK Roslagen31:30+5:059:54A
6Ida HänströmTäby OK31:42+5:179:58A
7Moa HjorthDomnarvets GOIF32:27+6:0210:12A
8Ebba LindellIF Thor33:32+7:0710:32A
9Nina PerssonHaninge SOK33:41+7:1610:35A
10Sofia WigleSödertälje-Nykvarn OF34:38+8:1310:53A
11Emilia BergströmOK Rodhen35:12+8:4711:04A
12Vilde Jonsson WoldSundbybergs IK37:34+11:0911:48A
13Malin BierfeldtÄrla IF38:52+12:2712:13A
14Alice EkNyköpings OK40:52+14:2712:51A
15Elin HugossonLunds OK41:43+15:1813:07B
16Vera RolfssonSkarpnäcks OL42:09+15:4413:15B
17Klara HöglundEksjö SOK42:10+15:4513:15B
18Emma ErikssonEksjö SOK42:39+16:1413:24B
19Lea EdvardssonUmeå OK43:06+16:4113:33B
20Sofie FranzénAlmby IK43:36+17:1113:42B
21Sanna HedbergOK Södertörn43:38+17:1313:43B
22Nora AronengHestra IF43:40+17:1513:43B
23Amelie JosefssonSkogslöparna43:54+17:2913:48B
24Linnea SkalbergBredaryds SOK45:01+18:3614:09B
25Ella StenilsOK Hällen45:19+18:5414:15B
26Sofia EdvardssonJärfälla OK45:59+19:3414:27B
27Klara WallinderGöteborg-Majorna OK47:04+20:3914:48B
28Ester LaudonUmeå OK47:23+20:5814:54B
29Frida ArnessonSkarpnäcks OL51:15+24:5016:06C
30Tove FrænellSundsvalls OK57:26+31:0118:03C
Thea FagerströmIFK Göteborg Orienteringej godkändC
Emilia EngelOK Ravinenej godkändC
Kristina KlingnéusIK Vikings OKåterbudC
Julia RangertIK HakarpspojkarnaåterbudC
Klara AnderssonDomnarvets GOIFåterbudC
Ebba AdebrantTumba-Mälarhöjden OKåterbudC

H18 Kval A

4 020 m, 35 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidFH
1Viktor SvenskStora Tuna OK26:296:35A
2Benjamin NäslundSkogslöparna29:43+3:147:23A
3Arvid WesterbergOK Kolmården30:13+3:447:30A
4Viktor WaernqvistOK Kolmården30:34+4:057:36A
5Jesper LidmarSnättringe SK30:57+4:287:41A
6Rasmus PetterssonOK Djerf32:29+6:008:04A
7Anton SilierJärfälla OK33:10+6:418:15A
8Edvin HellstenNyköpings OK33:17+6:488:16A
9Linus LundbergOK Bävern33:49+7:208:24A
10Emanuel HerberthsonLinköpings OK34:24+7:558:33A
11Joar HertinIK Hakarpspojkarna34:42+8:138:37B
12Aron HellgrenIF Thor35:59+9:308:57B
13Mattias HaneOK Tyr36:35+10:069:06B
14Gustav BjörklundIFK Mora OK36:40+10:119:07B
15Jakob SjöbergGävle OK37:04+10:359:13B
16Manne HammarbergJärfälla OK37:36+11:079:21B
17Carl ÅsLunds OK38:55+12:269:40B
18Isak OlssonOK Orion39:41+13:129:52B
19Felix DrejmoOK Landehof41:33+15:0410:20B
20Ludvig HolmqvistOK Tor42:00+15:3110:26B
21Jonne LiukkonenSundsvalls OK42:26+15:5710:33C
22Jakob WilhelmssonKarlskrona SOK42:34+16:0510:35C
23Nils KörleOK Landehof43:10+16:4110:44C
24Isak LundholmUmeå OK43:51+17:2210:54C
25Edvin NilssonGotlands Bro OK43:52+17:2310:54C
26William SeguraKFUM Örebro OK49:01+22:3212:11C
27Gabriel ÖhgrenSävedalens AIK52:01+25:3212:56C
28Hannes LindahlSundsvalls OK54:42+28:1313:36C
29Anton CarlssonIF Hagen56:43+30:1414:06C
30Lukas JohanssonSundsvalls OK57:02+30:3314:11C
31Viggo HjerneTumba-Mälarhöjden OK1:00:15+33:4614:59D
Albin LindskogOK Ravinenej godkändD
Viktor HolmgrenUmeå OKej godkändD
Fredrik HanssonTäby OKej godkändD
Felix SilverGävle OKej godkändD
Karl GranathOK Kåreej startD
Arvid UmegårdLånghundra IFej startD
Erik BrandtDomnarvets GOIFej startD

H18 Kval B

3 940 m, 35 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidFH
1Axel ElmbladBredaryds SOK26:356:44A
2Carl JosefssonSävedalens AIK28:27+1:527:13A
3Axel LundgrenSundsvalls OK28:35+2:007:15A
4Samuel PihlströmOK Landehof28:49+2:147:18A
5Hugo DjurstedtEksjö SOK29:33+2:587:30A
6Alfred PetterssonMullsjö SOK30:15+3:407:40A
7Henrik PetrisiVästerbergslagens OL30:29+3:547:44A
8Maxim OmelchenkoKarlskrona SOK31:25+4:507:58A
9Albin GezeliusIFK Mora OK32:13+5:388:10A
10Hugo LarssonKarlskrona SOK32:36+6:018:16A
11Andreas NäslundVästerås SOK32:42+6:078:17B
12Martin SandqvistVästerås SOK33:37+7:028:31B
13Arvid AronssonGöteborg-Majorna OK33:58+7:238:37B
14Mattias ÖstbergStora Tuna OK34:34+7:598:46B
15David BorgSödertälje-Nykvarn OF34:37+8:028:47B
16Emil BoströmOK Linné34:59+8:248:52B
17John McLellandOK Rodhen35:09+8:348:55B
18Emil ÖhlundIK Hakarpspojkarna35:25+8:508:59B
19Felix BäckstädeVisborgs OK35:58+9:239:07B
20Olle KallurOK Ravinen36:40+10:059:18B
21Albin TollOK Njudung36:42+10:079:18C
22Oskar SundblomRånäs OK36:59+10:249:23C
23Loke HedbergLunds OK37:16+10:419:27C
24Hugo JakobssonEksjö SOK37:23+10:489:29C
25Anton KastrupSävedalens AIK38:05+11:309:39C
26Mattias ÖsterdahlVisborgs OK38:24+11:499:44C
27Alvar MelinHaninge SOK39:18+12:439:58C
28Jakob Gadefors-NauHaninge SOK39:59+13:2410:08C
29Tamás SzütsVästerås SOK40:19+13:4410:13C
30Samuel LindénAttunda OK40:46+14:1110:20C
31Rasmus ErikssonUmeå OK41:33+14:5810:32D
32Pontus LindgrenVästerås SOK42:04+15:2910:40D
33Svante SirviöUmeå OK43:16+16:4110:58D
34Albin BlombergSegersta OK44:05+17:3011:11D
35Eskil WidehagSundbybergs IK44:26+17:5111:16D
Arvid BylundIF Thorej startD
Simon FogelströmTorsås OKej startD
Nils GrimbeckSävedalens AIKåterbudD

H18 Kval C

3 780 m, 37 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidFH
1Viktor Jellvert BörjesonGöteborg-Majorna OK27:047:09A
2Gustav WirénIFK Lidingö SOK27:36+0:327:18A
3Valter PetterssonOK Tisaren28:08+1:047:26A
4Arvid BjörkTrollhättans SOK28:12+1:087:27A
5Albin FalkNyköpings OK28:23+1:197:30A
6Simon FriskJärla Orientering28:33+1:297:33A
7Linus KristianssonTrollhättans SOK28:48+1:447:37A
8Olof LjunggrenLinköpings OK28:57+1:537:39A
9Johan LangerakJärfälla OK29:39+2:357:50A
10Jonatan StåhlSundbybergs IK29:49+2:457:53A
11Hugo KindbornOK Hällen29:50+2:467:53B
12Johan MårtenssonIF Hagen30:15+3:118:00B
13Allan HedbergLunds OK31:30+4:268:20B
14Niklas SvenssonJärfälla OK31:33+4:298:20B
15Jakob NilssonUmeå OK31:47+4:438:24B
16Mattis PerssonEksjö SOK31:58+4:548:27B
17Mattis NilssonNAIS Orienteringsklubb32:48+5:448:40B
18Alfred LängheimTullinge SK32:50+5:468:41B
19Anton UllerKils OK33:38+6:348:53B
20Oskar ÅdahlUmeå OK34:08+7:049:01B
21Adrian SkobeKalmar OK34:22+7:189:05C
22Melker ForsbergKFUM Örebro OK36:11+9:079:34C
23Kasper LagerströmNyköpings OK36:20+9:169:36C
24Fredrik HaneOK Tyr37:12+10:089:50C
25Henry SvensVästerbergslagens OL37:34+10:309:56C
25Axel NalbinMullsjö SOK37:34+10:309:56C
27Johannes BladhTullinge SK38:21+11:1710:08C
28David MelinOK Rodhen38:25+11:2110:09C
29Tobias DahlmarkVästerås SOK38:40+11:3610:13C
30Elias AdebrantTumba-Mälarhöjden OK39:09+12:0510:21C
31William SturessonLerums SOK39:10+12:0610:21D
32John WolgastSnättringe SK41:18+14:1410:55D
33Jakob GunnarssonLerums SOK41:58+14:5411:06D
34Hugo FriskVästerås SOK44:20+17:1611:43D
35Filip LindqvistTäby OK44:36+17:3211:47D
36Gustav PermanOK Tyr47:41+20:3712:36D
Melker LundinOK Hällenej godkändD
Simon JohanssonOK Kolmårdenej startD

H18 Kval D

3 870 m, 36 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidFH
1Leo JohanssonOK Kolmården27:397:08A
2Jesper JohanssonOK Löftan28:15+0:367:17A
3Philip CarlssonNyköpings OK28:31+0:527:22A
4Anton GunnarssonBredaryds SOK28:56+1:177:28A
5Kalle Åkerman SjöströmVästerås SOK29:08+1:297:31A
6Fredrik GlänneforsSöders-Tyresö29:19+1:407:34A
7Marcus SteneboAttunda OK29:37+1:587:39A
8Adrian VartiaOK Löftan29:47+2:087:41A
9Gustav OhlinOK Tranan30:35+2:567:54A
10Emil AxelssonLerums SOK30:36+2:577:54A
11Hugo EricssonVäxjö OK30:46+3:077:57B
12Anton HänströmTäby OK31:36+3:578:09B
13Hugo SetthagenOK Tranan31:56+4:178:15B
14Melker NordgrenOK Kåre31:57+4:188:15B
15Hugo MandingerTrollhättans SOK32:52+5:138:29B
16Oskar VikströmSundsvalls OK33:04+5:258:32B
17Casper SkeppSävedalens AIK33:07+5:288:33B
18Martin BygdénSödertälje-Nykvarn OF33:09+5:308:33B
19Karl LundinOK Hällen33:18+5:398:36B
20Anton KruseKFUM Örebro OK33:42+6:038:42B
21Hugo StrömMullsjö SOK34:19+6:408:52C
22Mattias ÖhlundIK Hakarpspojkarna34:55+7:169:01C
23Jonas CarlssonStora Tuna OK35:27+7:489:09C
24Rasmus Johansson FjordsideSävedalens AIK35:32+7:539:10C
25Duncan RobertsonSvaide Roma SOK36:11+8:329:20C
26Erik IngemarssonHestra IF36:36+8:579:27C
27Edvin StrandbergKalmar OK38:51+11:1210:02C
28Benjamin ClaessonJönköpings OK40:28+12:4910:27C
29Noa SjöstrandVästerås SOK40:58+13:1910:35C
30Simon SvahnEksjö SOK41:09+13:3010:37C
31Linus MalmKFUM Örebro OK41:26+13:4710:42D
32Marcus KlaseniusKFUM Örebro OK42:18+14:3910:55D
33Petter BergstedtMarkbygdens OK44:18+16:3911:26D
34Isak BerggrenGävle OK46:39+19:0012:03D
Victor SadaranganiJärla Orienteringej godkändD
Emil BybergDomnarvets GOIFej godkändD
Arvid RoosOK LinnéåterbudD
Tobias SnellOK RenenåterbudD

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser