Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Nattjakta deltävling 2

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Nattjakta deltävling 2
Arrangörsorganisation: OK Hierne
Datum: onsdag 9 oktober 2019

Långa natten Herrar

4 840 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Eivind LandeEidskog OL43:599:05
2Peder Gjølstad RøhnebækBrandval/Kongsvinger OK46:25+2:269:35
3Magnus NordströmKils OK48:19+4:209:58
4Lars-Olof GävertOK Mangen52:43+8:4410:53
5Andreas BlomgrenOK Hierne52:45+8:4610:53
6Anders JohanssonVästvärmlands OK57:05+13:0611:47
7Christopher RolsdorphGrue IL57:49+13:5011:56
8Jon Ivar BergersenEidskog OL1:04:30+20:3113:19
9Ole Inge RismoenBrandval/Kongsvinger OK1:22:37+38:3817:04
10Jonas BacklundVästvärmlands OK1:22:47+38:4817:06

Långa natten Damer

4 840 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kristin JohanssonVästvärmlands OK59:2612:16
2Julie Finsrud LandeEidskog OL1:03:05+3:3913:02

Korta natten Herrar

3 270 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Roar LøvtjernetBrandval/Kongsvinger OK38:0611:39
2Stein Arne NegårdVang OL38:16+0:1011:42
3Ole RognstadBrandval/Kongsvinger OK39:03+0:5711:56
4Harald ØstbyeElverum OK47:34+9:2814:32
5Arne SørliEidskog OL49:11+11:0515:02
6Thomas ÖstlundVästvärmlands OK49:15+11:0915:03
7Leif BillingsøEidskog OL49:22+11:1615:05
8Bjørn Olav BergsløkkenGrue IL56:08+18:0217:09
9Jo Christer FrysjøendenBrandval/Kongsvinger OK1:00:37+22:3118:32
10Niklas StolpeEidskog OL1:04:20+26:1419:40
11Fredrik KarlssonVästvärmlands OK1:04:42+26:3619:47
12Martin SkytterenOdal OL1:07:39+29:3320:41
13Erlend RøhnebækBrandval/Kongsvinger OK1:07:54+29:4820:45
14Tord JanssonOK Jösse1:11:31+33:2521:52
15Kai Jostein BergersenEidskog OL1:17:17+39:1123:38
16Ragnar LandeEidskog OL1:19:12+41:0624:13
17Svein ThorsbergGrue IL1:24:39+46:3325:53
18Jens-Henrik SimonsenOK Øst1:24:52+46:4625:57
19Oddbjørn BergersenEidskog OL1:39:53+1:01:4730:32
20Herman BakkeLøten o-lag1:42:04+1:03:5831:12
Trond Ivar TømmervoldHamar OKej godkänd
Antti JokinenBrandval/Kongsvinger OKutgått

Korta natten Damer

3 270 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maria DåverhögVästvärmlands OK50:2115:23
2Guri Gjølstad RøhnebækBrandval/Kongsvinger OK1:15:52+25:3123:12
Mirja BacklundVästvärmlands OKej godkänd

Lätta banan Herrar

1 980 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sven-Arne NilssonVästvärmlands OK23:2311:48
2Oddvar GravingenOK Hierne27:08+3:4513:42
3Asbjörn LandeEidskog OL30:25+7:0215:21
4Lauritz StolpeEidskog OL30:37+7:1415:27
5Jan-Olov NewborgVästvärmlands OK1:00:41+37:1830:38
Malte BlomgrenOK Hierneej start
Jan FogelbergOK Mangenej start
Andreas KoppfeldtOK Mangenej start

Korta banan Öppen

790 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tim ÖstlundVästvärmlands OK12:0015:11
2Leo ÖstlundVästvärmlands OK12:38+0:3815:59
3Siv SlettebakkenOdal OL15:57+3:5720:11
4Bent-Jøran SlettbakkenOdal OL16:02+4:0220:17

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser