Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Strängnäs höstmedel

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Strängnäs höstmedel
Arrangörsorganisation: Strängnäs-Malmby OL
Datum: lördag 24 oktober 2020

Klasser: Visa alla | D21 | H21 | D20 | H20 | D18 | H18 | D16 | H16 | D14 | H14 | D12 | H12 | D10 | H10 | D35 | H35 | D40 | H40 | D45 | H45 | D50 | H50 | D55 | H55 | D60 | H60 | D65 | H65 | Insk. 2 km | Mkt lätt 2 km | Lätt 2,5 km | Lätt 5 km | Med-svår 3 km | Svår 3 km | Svår 5 km

D21

4 670 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Simone NiggliOK Tisaren33:467:13
2Lisa AnderssonÄrla IF42:02+8:169:00
3Martina WelénKöping-Kolsva OK42:26+8:409:05
4Johanna EngströmOK Hällen42:44+8:589:09
5Emma KantarpÄrla IF44:41+10:559:34
6Malva SteenOK Enen47:02+13:1610:04
7Jeanette Jönsson HellstadiusSödertälje-Nykvarn OF50:04+16:1810:43
8Maria JanssonOK Linné56:25+22:3912:04
9Linnea TroengOK Linné1:00:27+26:4112:56
10Elisabeth AhlgrenLinköpings OK1:01:55+28:0913:15
11Ronja HillTumba-Mälarhöjden OK1:02:20+28:3413:20
12Linnéa GustafssonOK Hällen1:03:44+29:5813:38
13Frida AnsinSvaide Roma SOK1:09:31+35:4514:53
Maria WesterÄrla IFej godkänd
Boel FogelmarkOK Södertörnej godkänd

H21

5 450 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Arvid VågIFK Göteborg Orientering35:196:28
2Martin JanssonSödertälje-Nykvarn OF37:28+2:096:52
3Robbin KantarpÄrla IF37:35+2:166:53
4Emil AnderssonÄrla IF37:38+2:196:54
5Per-Åke OlssonOK Ravinen38:10+2:517:00
6Per ÖbergOK Hällen39:51+4:327:18
7Andreas NäslundVästerås SOK40:16+4:577:23
8Matthias NiggliOK Tisaren40:57+5:387:30
9Jörgen OhlinTullinge SK41:33+6:147:37
10Lars-Erik HaslerSurahammars SOK46:54+11:358:36
11Magnus NordströmOK Älvsjö-Örby48:52+13:338:57
12John GunnarssonSurahammars SOK50:57+15:389:20
13Johan HelanderHagaby GoIF Örebro51:10+15:519:23
14Fredric JohanssonSnättringe SK54:37+19:1810:01
15Johan GerdevågHagaby GoIF Örebro57:57+22:3810:37
16Sverker LenasCentrum OK59:07+23:4810:50
17Sebastiaan LoosenOMEGA59:59+24:4011:00
18Henrik FlordalKatrineholms OK1:03:52+28:3311:43
Bart Van WijngaardenOK Klemmingenej start
Alexander AlnessLånghundra IFej start
Anton ForsbergStora Tuna OKej start

D20

3 540 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tilda AnderssonTullinge SK43:2312:15

D18

3 410 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alice EkNyköpings OK32:389:34
2Sofia WigleSödertälje-Nykvarn OF37:42+5:0411:03
3Emma WesterlundNyköpings OK39:05+6:2711:27
4Frida JardingNyköpings OK44:21+11:4313:00
5Rebecka HaslerSurahammars SOK53:50+21:1215:47
6Kajsa LjungbergTumba-Mälarhöjden OK58:06+25:2817:02

H18

3 610 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Edvin HellstenNyköpings OK23:226:28
2Hugo KindbornOK Hällen24:13+0:516:42
3Viktor LöfgrenSödertälje-Nykvarn OF28:13+4:517:48
4Ludvig SigrandOK Södertörn29:41+6:198:13
5Joel Aristondo MagnussonOK Tor30:53+7:318:33
6Kasper LagerströmNyköpings OK33:30+10:089:16
7Ceasar TengbrandArboga OK43:39+20:1712:05
Sven SjöqvistOK Måsenej godkänd
Martin BygdénSödertälje-Nykvarn OFej godkänd

D16

3 220 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stina BygdénSödertälje-Nykvarn OF32:2410:03
2Ellen PelanderOK Djerf33:22+0:5810:21
3Elise MagnussonSigtuna OK36:45+4:2111:24
4Ellen ThorsénSurahammars SOK37:25+5:0111:37
5Meja AleniusNyköpings OK38:06+5:4211:49
6Julia AnderssonOK Tor40:31+8:0712:34
7Klara JunegardTullinge SK40:32+8:0812:35
8Beatrice ÖsterbergSurahammars SOK45:09+12:4514:01
9Nova MatthewsTullinge SK46:02+13:3814:17
10Maja AhlströmVästerås SOK48:06+15:4214:56
11Katja GustafssonNyköpings OK49:52+17:2815:29
12Agnes JohanssonSurahammars SOK53:18+20:5416:33
13Maja LiljaIFK Lidingö SOK55:43+23:1917:18
14Lisa EdénSödertälje-Nykvarn OF55:45+23:2117:18
15Elvira BjörnbergVästerås SOK1:08:48+36:2421:21
16Tilda LarssonOK Klemmingen1:21:05+48:4125:10
17Maja KarlssonKatrineholms OK1:30:32+58:0828:06
Hanna AnängenNyköpings OKej godkänd
Sara SundqvistLånghundra IFej start
Johanna RoosOK Linnéej start
Milla ForkéusOK Tyrej start
Lovis HellstenNyköpings OKej start

H16

3 460 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Odin EkNyköpings OK26:017:31
2Jacob PåledalOK Roxen27:58+1:578:04
3Viktor FröbergOK Tor28:58+2:578:22
4Vidar NettelmarkSurahammars SOK31:59+5:589:14
5Sixten SlagbrandVästerås SOK32:20+6:199:20
6Arvid JonforsenSurahammars SOK32:28+6:279:23
7Josiah BergrothVästerås SOK35:40+9:3910:18
8Casper KarlssonOK Tor35:58+9:5710:23
9Axel TrofastTullinge SK36:33+10:3210:33
10Oscar EkenborgNyköpings OK40:23+14:2211:40
11Ludvig HaslerSurahammars SOK44:13+18:1212:46
12Elis WiklundVästerås SOK49:17+23:1614:14
13Dennis LarssonSala OK59:40+33:3917:14
Wilhelm TengrothNyköpings OKej godkänd
Rasmus HedarOK Torej godkänd

D14

2 930 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lovisa BorgSödertälje-Nykvarn OF23:217:58
2Hanna LundströmSträngnäs-Malmby OL24:23+1:028:19
3Sara RoosOK Linné25:01+1:408:32
4Ella JacobsonOK Tor25:41+2:208:45
4Kajsa WallinSträngnäs-Malmby OL25:41+2:208:45
6Alice LjungbergTumba-Mälarhöjden OK27:35+4:149:24
7Lovisa HallenekSträngnäs-Malmby OL32:42+9:2111:09
8Evelina PeterssonNyköpings OK33:56+10:3511:34
9Nike RinaldoOK Tor40:19+16:5813:45
10Matilda MarjakajSödertälje-Nykvarn OF41:23+18:0214:07
11Lovisa BjörnbergVästerås SOK46:13+22:5215:46
12Sofia WestbomSträngnäs-Malmby OL56:06+32:4519:08
13Märta RahmqvistSträngnäs-Malmby OL1:03:38+40:1721:43
Cajsa AleniusNyköpings OKej godkänd
Mathilda EkEskilstuna OLej godkänd
Emilia AnderssonOK Torej start
Miriam GustafssonNyköpings OKej start

H14

2 930 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Edvard PelanderOK Djerf20:397:02
2Erik PalmVästerås SOK20:55+0:167:08
3Axel ThybeckLindebygdens OK21:57+1:187:29
4Emil ClashammarNyköpings OK22:25+1:467:39
5Anders PeterssonNyköpings OK22:29+1:507:40
6Jonathan IhrsénSträngnäs-Malmby OL22:54+2:157:48
7Joel AhlbergOK Linné28:37+7:589:46
8Oscar LennellSträngnäs-Malmby OL33:17+12:3811:21
9Simon SegermanIF Thor34:13+13:3411:40
10Wilmer HagrotTäby OK35:20+14:4112:03
11Jonathan AnderssonVingåkers OK39:15+18:3613:23
12Agust OlofssonKatrineholms OK42:26+21:4714:28
13Hugo ZetterbergVästerås SOK47:31+26:5216:13
14Nils HolmnäsOK Klemmingen48:09+27:3016:26
15Jerry LarssonSala OK1:02:51+42:1221:27
Theo HanssonOK Klemmingenutgått
Axel Björnberg FärdigNyköpings OKej start
Rasmus ÖbergOK Hällenej start

D12

2 260 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Malin NiggliOK Tisaren21:309:30
2Elin PalmVästerås SOK21:58+0:289:43
3Lovisa ThybeckLindebygdens OK24:17+2:4710:44
4Hannalina HaraldssonSträngnäs-Malmby OL24:51+3:2110:59
5Kajsa BergrothVästerås SOK25:42+4:1211:22
6Frida HerbstVästerås SOK25:57+4:2711:28
7Evelina LindgrenLidköpings VSK26:03+4:3311:31
8Irma MalmströmVästerås SOK26:14+4:4411:36
9Emilia LennellSträngnäs-Malmby OL28:10+6:4012:27
10Linnéa PåledalOK Roxen33:36+12:0614:52
11Astrid JacobsonOK Tor41:50+20:2018:30
12Elsa AmberntssonVästerås SOK45:52+24:2220:17
13Elsa KarlssonKatrineholms OK49:59+28:2922:06
14Alicia HögforsTrosabygdens OK54:57+33:2724:18
15Agnes Ohlin BoströmOK Linné57:39+36:0925:30
16Molly GullquistOK Klemmingen1:04:52+43:2228:42
Gabriella HaslerSurahammars SOKej godkänd
Linnea SandTullinge SKej start

H12

2 260 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sixten WallinSträngnäs-Malmby OL18:458:17
2Oliver ArnessonLindebygdens OK20:02+1:178:51
3Linus HallenekSträngnäs-Malmby OL22:27+3:429:56
4Vilgot HellstenNyköpings OK25:07+6:2211:06
5Victor PalmqvistNyköpings OK25:48+7:0311:24
6Lukas KaragiannisTrosabygdens OK27:43+8:5812:15
7Isak WinnerstamEskilstuna OL27:53+9:0812:20
8Ossian HaglundSträngnäs-Malmby OL32:37+13:5214:25
9Jonathan PeterssonNyköpings OK33:13+14:2814:41
10Anton MobergEskilstuna OL34:53+16:0815:26
11Melker ClashammarNyköpings OK39:29+20:4417:28
12Malcom WallinEskilstuna OL40:15+21:3017:48
13Jeremiah Hammar BengtssonSträngnäs-Malmby OL41:03+22:1818:09
14Lukas KantarpÄrla IF42:07+23:2218:38
Isac KeskitaloEskilstuna OLej godkänd
Axel NymanSnättringe SKej start
Hilding GindemoÄrla IFej start

D10

2 280 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anja NiggliOK Tisaren20:529:09
2Astrid LindgrenLidköpings VSK23:02+2:1010:06
3Selma LöfqvistVästerås SOK23:52+3:0010:28
4Solveig SoldaggOK Klemmingen27:09+6:1711:54
5Ester FalkOK Hällen34:32+13:4015:08
6Agnes LundagårdsSträngnäs-Malmby OL39:38+18:4617:22
7Edith RahmqvistSträngnäs-Malmby OL1:00:35+39:4326:34
Rickelina LexellOK Klemmingenutgått

H10

2 280 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emil WinnerstamEskilstuna OL18:238:03
2Lars NiggliOK Tisaren18:25+0:028:04
3Noah AlnebergSträngnäs-Malmby OL19:21+0:588:29
4Måns TroengOK Linné19:55+1:328:44
5Emil ÖbergOK Hällen20:36+2:139:02
6Felix HerbstVästerås SOK20:45+2:229:06
7Sigge RinaldoOK Tor22:34+4:119:53
8Ludvig Björnberg FärdigNyköpings OK25:10+6:4711:02
9Martin GullquistOK Klemmingen25:58+7:3511:23
10Lukas ÖbergOK Hällen26:39+8:1611:41
11Jakob SternerSträngnäs-Malmby OL27:59+9:3612:16
12Ingemar FärmTumba-Mälarhöjden OK33:32+15:0914:42
13Alexander LundagårdsSträngnäs-Malmby OL34:55+16:3215:18
14Elias HaddadEskilstuna OL38:07+19:4416:43
15Noah SundOK Klemmingen39:13+20:5017:12
16Agaton SoldaggOK Klemmingen40:24+22:0117:43
17Leo BergstadOK Klemmingen47:09+28:4620:40
18Frej HaddadEskilstuna OL1:03:05+44:4227:40
Markus KantarpÄrla IFej godkänd
Elias ÖbergOK Hällenej godkänd
Olle ZetterbergVästerås SOKej godkänd
Oliver ReadOK Klemmingenej godkänd
Gösta WallinSträngnäs-Malmby OLej godkänd
Axel GustafssonNyköpings OKej godkänd
Vidar EngströmOK Hällenej start
Olle WinnerstamEskilstuna OLej start

D35

3 610 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emma ÖbergOK Hällen35:079:43
2Marie OhlinOK Linné44:51+9:4412:25
3Susanne KaragianniTrosabygdens OK1:00:28+25:2116:44

H35

4 440 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elis AnderssonTrosabygdens OK47:3910:43
2Alexander KaragiannisTrosabygdens OK51:14+3:3511:32

D40

3 590 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna-Stina PåledalOK Roxen30:028:21
2Sara ÖbergOK Hällen35:34+5:329:54
3Linda RinaldoOK Tor36:22+6:2010:07
4Lina MatthewsTullinge SK37:02+7:0010:18
5Malin JacobsonOK Tor39:22+9:2010:57
6Sofia CarlssonLindebygdens OK39:47+9:4511:04
7Sara HellstenNyköpings OK43:37+13:3512:08
8Karin PalmqvistNyköpings OK45:08+15:0612:34
9Susanna KarlssonSödertälje-Nykvarn OF52:51+22:4914:43
10Lina SöderkvistSäterbygdens OK55:42+25:4015:30
11Malin SundebyCentrum OK1:06:08+36:0618:25
12Annica SundebyCentrum OK1:06:30+36:2818:31

H40

4 270 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders FröbergOK Tor37:048:40
2Olle TyrlandCentrum OK38:16+1:128:57
3Tomas EklundÄrla IF38:50+1:469:05
4Henrik NettlemarkSurahammars SOK41:44+4:409:46
5Erik HellstenNyköpings OK42:13+5:099:53
6Fredrik NymanSnättringe SK45:08+8:0410:34
7Arvid RinaldoOK Tor45:13+8:0910:35
8Mattias LöfqvistVästerås SOK45:45+8:4110:42
9Magnus FärdigNyköpings OK47:52+10:4811:12
10Johan PalmqvistNyköpings OK50:43+13:3911:52
11Tomas ÖbergOK Hällen52:31+15:2712:17
12Martin RidderstedtÄrla IF59:30+22:2613:56
13Björn WinnerstamEskilstuna OL1:01:27+24:2314:23
14Mathias PerssonHallstahammars OK1:06:01+28:5715:27
15Jesper AnderssonVingåkers OK1:10:23+33:1916:28
Niclas ClashammarNyköpings OKej start

D45

3 020 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Charlotte FlansbjerOK Djerf30:3210:06
2Jeanette EnckellSödertälje-Nykvarn OF30:42+0:1010:09
3Jenny BergOK Ravinen32:25+1:5310:44
4Sofie BergendahlIF Thor32:28+1:5610:45
5Anna ZetterbergVästerås SOK33:30+2:5811:05
6Eva PalmVästerås SOK35:42+5:1011:49
7Annika BygdénSödertälje-Nykvarn OF36:23+5:5112:02
8Lena WesterlundOK Djerf37:13+6:4112:19
9Sofia HaslerSurahammars SOK39:06+8:3412:56
10Eva DanielssonEskilstuna OL40:23+9:5113:22
11Annette RoosOK Linné40:43+10:1113:28
12Malena AhlströmVästerås SOK47:15+16:4315:38
13Karolina CederholmLänna IF50:25+19:5316:41
14Sara LindgrenLidköpings VSK54:42+24:1018:06
15Liselott HögforsTrosabygdens OK1:25:57+55:2528:27
Anna HallVästerås SOKej godkänd
Marlene BigrenSödertälje-Nykvarn OFutgått
Jenny ÅmanValbo AIFej start
Åsa Rimsjö SandTullinge SKej start

H45

4 160 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sören Nilsson PåledalOK Roxen31:317:34
2Henrik AnängenNyköpings OK32:28+0:577:48
3Martin SigrandOK Södertörn33:55+2:248:09
4Pär LiljaIFK Lidingö SOK37:12+5:418:56
5Bo SegermanIF Thor37:22+5:518:58
6Mårten WaldenfjordJärfälla OK37:40+6:099:03
7Ulf JohanssonSurahammars SOK38:29+6:589:15
8Björn RosendahlÄrla IF40:07+8:369:38
9Anders PelanderOK Djerf40:43+9:129:47
10Lars BygdénSödertälje-Nykvarn OF40:49+9:189:48
11Mats GustafssonNyköpings OK46:16+14:4511:07
12Henrik TrofastTullinge SK46:20+14:4911:08
13Mikael AnderssonHagaby GoIF Örebro46:28+14:5711:10
14Björn NilssonTumba-Mälarhöjden OK48:53+17:2211:45
15Daniel BjörnbergVästerås SOK48:57+17:2611:46
16Mickael GöranssonAlmby IK49:04+17:3311:47
17Henrik RoosOK Linné51:46+20:1512:26
18Fredrik EkenborgNyköpings OK54:28+22:5713:05
18Stefan LjungbergTumba-Mälarhöjden OK54:28+22:5713:05
20Robert HögforsTrosabygdens OK54:45+23:1413:09
21Christer LarssonSala OK55:17+23:4613:17
22Marcus ArnoldssonVästerås SOK57:40+26:0913:51
23Henrik LöfgrenSödertälje-Nykvarn OF58:00+26:2913:56
24Torbjörn AlmgrenOK Kolmården1:01:03+29:3214:40
25Johan MalmströmVästerås SOK1:16:58+45:2718:30
Mikael AleniusNyköpings OKej godkänd
Tomas HenrikssonAttunda OKej start
Robert CederholmLänna IFej start

D50

2 970 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anette LarssonOK Tor30:1010:09
2Sofia HeldtSödertälje-Nykvarn OF30:12+0:0210:10
3Lina BerggrenTullinge SK30:51+0:4110:23
4Marie HedarOK Tor32:27+2:1710:55
5Tina JunegardTullinge SK33:53+3:4311:24
6Mia LiljaIFK Lidingö SOK34:25+4:1511:35
7Yvonne AnderssonTullinge SK35:38+5:2811:59
8Sussie TistadIFK Lidingö SOK37:00+6:5012:27
9Carin HomannJärfälla OK41:24+11:1413:56
10Teija LeppinenIFK Lidingö SOK41:56+11:4614:07
11Anna HerlyOK Ravinen44:07+13:5714:51
12Lena LjungbergTumba-Mälarhöjden OK44:47+14:3715:04
13Lotta StålVästerbergslagens OL58:11+28:0119:35
14Hanna WigforssArboga OK1:21:14+51:0427:21

H50

3 590 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Robert PalmVästerås SOK24:396:51
2Per EkNyköpings OK25:14+0:357:01
3Ulrik EnglundTumba-Mälarhöjden OK25:40+1:017:08
4Per LovangVästerbergslagens OL27:40+3:017:42
5Mats ÅhmanTumba-Mälarhöjden OK27:50+3:117:45
6Erik BerggrenTullinge SK31:15+6:368:42
7Stefan LundOK Linné31:34+6:558:47
8Stefan BergOK Ravinen31:56+7:178:53
9Klas BirgerssonLånghundra IF31:57+7:188:53
10Nils GustavssonLidköpings VSK33:08+8:299:13
11Johan JakobssonLånghundra IF33:33+8:549:20
12Christer AlmHagaby GoIF Örebro34:50+10:119:42
13Ruhdi KarlssonVästerås SOK36:20+11:4110:07
14Magnus HedegårdOK Kolmården37:36+12:5710:28
15Rickard JonforsenSurahammars SOK39:31+14:5211:00
16Joakim AhlströmVästerås SOK40:17+15:3811:13
17Patric JärleskogLeksands OK41:32+16:5311:34
18Per-Ingvar AdamssonTrosabygdens OK46:21+21:4212:54
19Lars HallVästerås SOK47:35+22:5613:15
20Kristian FellVästerås SOK57:41+33:0216:04
21Christophe HerlyOK Ravinen59:44+35:0516:38
Peter EdénSödertälje-Nykvarn OFej godkänd
Tomas JonssonVandrarringenej godkänd
Johan SundénVästerås SOKej godkänd
Erik SjöqvistOK Måsenej start

D55

2 730 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Katarina BorgSödertälje-Nykvarn OF26:229:39
2Annika ArdellOK Rodhen32:03+5:4111:44
3Hillevi ErikssonOK Linné33:34+7:1212:17
4Eva WadmanVästerås SOK36:56+10:3413:31
5Ebba HedegårdOK Kolmården37:16+10:5413:39
6Karina LangerakJärfälla OK38:55+12:3314:15
7Lotta JungåkerKorsnäs IF OK40:15+13:5314:44
8Charlotta AskeljungOK Klemmingen41:54+15:3215:20
9Eva SvanbergJärfälla OK44:17+17:5516:13
10Annamari SjöblomSödertälje-Nykvarn OF45:03+18:4116:30
11Barbro KarlssonKatrineholms OK56:32+30:1020:42
12Gun JanssonOK Klemmingen1:00:47+34:2522:15
13Annika LundströmVäsby OK1:01:57+35:3522:41
Charlotte JohnsonOK Klemmingenej godkänd
Camilla AdlertegOK Enenej godkänd

H55

3 540 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Conny ForsbergLånghundra IF27:497:51
2Mikael KindbornOK Hällen31:08+3:198:47
3Pär StålVästerbergslagens OL32:12+4:239:05
4Anders LindeborgSödertälje-Nykvarn OF32:37+4:489:12
5Patrik AhlgrenTäby OK33:29+5:409:27
6Patrik ThybeckLindebygdens OK34:10+6:219:39
7Mats BäckströmOK Enen35:06+7:179:54
8Mats WindstedtFredrikshofs IF Skid & OK36:04+8:1510:11
9Joakim ErikssonSödertälje-Nykvarn OF37:27+9:3810:34
10Peter HambäckLånghundra IF37:40+9:5110:38
11Johan PalmgrenTäby OK38:15+10:2610:48
12Peter NyströmNAIS Orienteringsklubb39:10+11:2111:03
13Jonas KarlssonOK Tylöskog41:49+14:0011:48
14Mats JönssonKorsnäs IF OK42:10+14:2111:54
15Lennart MyrehedVandrarringen42:34+14:4512:01
16Thomas ErikssonTumba-Mälarhöjden OK43:01+15:1212:09
17Torbjörn OhlssonHaninge SOK43:43+15:5412:20
18Per LarssonOK Klemmingen45:05+17:1612:44
19Anders S NybergSäterbygdens OK46:01+18:1212:59
20Niklas CarneliusOK Hällen48:14+20:2513:37
21Nils EklöwOK Södertörn50:26+22:3714:14
22Per LexellOK Klemmingen52:27+24:3814:48
23Johan SköldJärfälla OK53:47+25:5815:11
24Anders WinaldHellas Orientering56:00+28:1115:49
25Ingvar SvenssonAlmby IK59:17+31:2816:44
26Johan SjööNorbergs OK1:04:20+36:3118:10
27Fredrik NilssonKFUM Örebro OK1:04:54+37:0518:20
28Peter AskeljungOK Klemmingen1:05:27+37:3818:29
29Per WadmanVästerås SOK1:08:39+40:5019:23
30David SöderströmSala OK1:11:44+43:5520:15
31Håkan SvenssonAlmby IK1:12:34+44:4520:29
Piero SannicolòTullinge SKej start

D60

2 620 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena LarssonSala OK30:1611:33
2EvaLena EricsonSödertälje-Nykvarn OF33:44+3:2812:52
3Susanne PerssonÄrla IF33:56+3:4012:57
4Kerstin OhlssonHaninge SOK47:11+16:5518:00
5Margareta LundhSödertälje-Nykvarn OF47:54+17:3818:16
Mari-Louise LundgrenNyköpings OKej godkänd

H60

3 410 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Peter LundbergJärfälla OK32:369:33
2Ulf BurmanGustavsbergs OK35:20+2:4410:21
3Johnny JunegardTullinge SK36:36+4:0010:43
4Anders LöfgrenJärfälla OK38:19+5:4311:14
5Lars GerhardssonAttunda OK40:54+8:1811:59
6Jan-Olof BäckOK Djerf42:29+9:5312:27
7Christer HördellSöders-Tyresö42:48+10:1212:33
8Lars-Olof JanssonOK Linné43:05+10:2912:38
9Peter YlsöbäckKjula IF43:12+10:3612:40
10Torbjörn JohanssonOK Södertörn43:33+10:5712:46
11Stefan GustafssonOK Hällen44:49+12:1313:08
12Ola LundhIF Hagen45:38+13:0213:22
13Håkan GustafsonEskilstuna OL46:12+13:3613:32
14Bo NeidenströmFrölunda OL46:40+14:0413:41
15Sten-Olof MatssonLeksands OK47:31+14:5513:56
16Per LjungCentrum OK49:25+16:4914:29
17Göran KarlssonOK Hällen49:36+17:0014:32
18Tore EklundSödertälje-Nykvarn OF50:08+17:3214:42
19Bo NorrmanKjula IF53:30+20:5415:41
20Göran WelénKöping-Kolsva OK55:25+22:4916:15
21Göran IvarezOK Södertörn55:29+22:5316:16
22Werner KöhlerTullinge SK1:04:22+31:4618:52
23Gunnar SvanbergJärfälla OK1:04:38+32:0218:57
24Leif BergmanSödertälje-Nykvarn OF1:06:00+33:2419:21
25Jan NettelbjerJärfälla OK1:07:44+35:0819:51
26Ton LangerakJärfälla OK1:17:47+45:1122:48
27Kenneth PetterssonJärfälla OK1:23:10+50:3424:23
28Lars HagrotTäby OK1:29:24+56:4826:13
Mats LundmanOK Roslagenutgått
Anders LundJärfälla OKej start
Stefan PerssonSödertälje-Nykvarn OFej start

D65

2 620 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Inger OnsbringEskilstuna OL32:3412:25
2Ann-Britt GöranssonAlmby IK34:06+1:3213:00
3Birgitta BillstamJärfälla OK34:55+2:2113:19
4Mona ForsbergNyköpings OK39:48+7:1415:11
5Anneli LindqvistGustavsbergs OK43:31+10:5716:36
6Anna-Karin JohanssonVandrarringen45:40+13:0617:25
7Monica SvärdOK Klemmingen47:58+15:2418:18
8Ann-Marie Rees-AnderssonEnebybergs IF48:58+16:2418:41
9Karin IvarssonHaninge SOK50:58+18:2419:27
10Anne LundmarkJärfälla OK51:26+18:5219:37
11Gun JanssonSala OK53:31+20:5720:25
12Titti BergendahlOK Måsen53:32+20:5820:25
13Ann-Marie HolmströmGustavsbergs OK53:59+21:2520:36
14Margareta HallménAttunda OK54:59+22:2520:59
15Gullan AnderssonVästerås SOK59:59+27:2522:53
16Lena JakobssonVästerås SOK1:14:57+42:2328:36
17Catharina EkmanVästerås SOK1:15:00+42:2628:37
18Mona HullAlmby IK1:19:32+46:5830:21
19Marianne SellgrenSigtuna OK1:45:07+1:12:3340:07
Gudrun PerssonHallstahammars OKej godkänd
Annika NorströmHallstahammars OKej start
Lena JansonArboga OKej start
Britt ErikssonSala OKej start

H65

2 970 m, 67 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Roger LindLeksands OK31:1210:30
2Anders LillstrandSödertälje-Nykvarn OF32:04+0:5210:47
3Hans-Ove ErikssonNyköpings OK32:12+1:0010:50
4Thom SandvikAvesta OK32:42+1:3011:00
5Ulf RadlerJärfälla OK32:51+1:3911:03
6Lars JakobssonVästerås SOK33:05+1:5311:08
7Thomas KarlssonSödertälje-Nykvarn OF33:17+2:0511:12
8Stefan MyrefeltSkarpnäcks OL34:02+2:5011:27
9Hans AurellGävle OK34:28+3:1611:36
10Hans-Erik SkalbergVästerås SOK35:14+4:0211:51
11Peter LidholmIFK Hedemora OK35:18+4:0611:53
12Alf LindbergKöping-Kolsva OK35:30+4:1811:57
13Kenneth JohanssonEskilstuna OL36:57+5:4512:26
14Mats JohanssonSödertälje-Nykvarn OF37:18+6:0612:33
15Anders GärderudEnebybergs IF37:38+6:2612:40
16Knut-Åke HallebroOK Klemmingen37:59+6:4712:47
17Ingemar GardSöders-Tyresö38:07+6:5512:50
18P-O IvarssonHaninge SOK38:13+7:0112:52
19Bo AnderssonVästerås SOK38:27+7:1512:56
20Christer ElfsbergKristinehamns OK39:16+8:0413:13
21Lars LandströmLånghundra IF39:36+8:2413:19
22Lars StrinnholmVålådalens Sportklubb40:24+9:1213:36
23Rolf KarlssonOK Hällen40:31+9:1913:38
24Sven-Olov WiklundArboga OK40:32+9:2013:38
25Ivar NäsholmÄrla IF40:37+9:2513:40
26Ulf KjellinOK Hedströmmen40:44+9:3213:42
27Anders WaldemarssonKöping-Kolsva OK41:00+9:4813:48
28Weine WolterÅkers IF41:11+9:5913:51
29Per-Erik CarleniusKatrineholms OK41:22+10:1013:55
30Göran LarssonSala OK42:09+10:5714:11
31Bo SegerEskilstuna OL42:53+11:4114:26
32Mats HastadFellingsbro GOIF43:05+11:5314:30
33Göran SvärdOK Klemmingen43:08+11:5614:31
34Sven-Inge NylundJärfälla OK43:41+12:2914:42
35Leif WadmanKöping-Kolsva OK44:11+12:5914:52
36Claes NidebornNyköpings OK44:26+13:1414:57
37Anders KärrströmTullinge SK45:38+14:2615:21
38Anders SellgrenSigtuna OK46:36+15:2415:41
39Lennart LundhOK Tisaren46:40+15:2815:42
40Torsten PetterssonLånghundra IF46:43+15:3115:43
40Torbjörn ErikssonSnättringe SK46:43+15:3115:43
42Lars SegerqvistSkarpnäcks OL46:45+15:3315:44
43Kjell JanssonLånghundra IF46:54+15:4215:47
44Ove ErikssonNyköpings OK47:14+16:0215:54
44Rolf SkoglundSödertälje-Nykvarn OF47:14+16:0215:54
46Olle ArmanNyköpings OK48:27+17:1516:18
47Kurt ErikssonVandrarringen48:37+17:2516:22
47Kenneth JanssonSala OK48:37+17:2516:22
49Leo JohanssonVandrarringen48:39+17:2716:22
50Per ÖhlundGustavsbergs OK48:58+17:4616:29
51Per-Åke HullAlmby IK50:12+19:0016:54
52Peder WickströmArboga OK50:34+19:2217:01
53Jan-Olof WåhlbergIBM Club Sweden51:27+20:1517:19
54Ulf SvedestamEskilstuna OL53:23+22:1117:58
55Tommy LjungkvistÄrla IF54:56+23:4418:29
56Anders HallménAttunda OK56:09+24:5718:54
57Leif LundquistEnebybergs IF1:03:36+32:2421:24
58Tomas NorlénSödertälje-Nykvarn OF1:06:11+34:5922:17
59Lars JonassonJärfälla OK1:08:44+37:3223:08
60Östen ErikssonAvesta OK1:16:23+45:1125:43
61Anders GunnarssonSurahammars SOK1:19:07+47:5526:38
62Torbjörn BergstrandSurahammars SOK1:25:47+54:3528:52
63Bo WinanderJärfälla OK1:28:04+56:5229:39
Bengt JönssonÅkers IFej godkänd
Christer SandhOK Roxenej godkänd
Göran ForsbergNyköpings OKej godkänd
Jan BrolundSödertälje-Nykvarn OFej godkänd
Svante SandbergSödertälje-Nykvarn OFej start
Bo LindkvistKöping-Kolsva OKej start

Inskolning 2 km

2 060 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Josef FalkOK Hällendeltagit
Astrid OhlinTullinge SKdeltagit
Wilma OhlinTullinge SKdeltagit
Astrid StrandÄrla IFdeltagit
Klara ThybeckLindebygdens OKdeltagit
Olle TosterudSödertälje-Nykvarn OFdeltagit
Line ÖbergOK Hällendeltagit
Miriam TroengOK Linnédeltagit
Rut AmberntssonVästerås SOKej start
Molly ClaessonOK Gripej start
Lisa SkinnarOK Gripej start

Mycket lätt 2 km

2 280 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lin PelanderOK Djerf27:2312:00
2Ingrid ArnessonLindebygdens OK34:27+7:0415:06
3Holger StrandÄrla IF34:30+7:0715:07
4Leah AlnebergSträngnäs-Malmby OL34:39+7:1615:11
5Anna-Maria HåkanssonSOK Joar Viking Enköpin41:10+13:4718:03
6Aron FalkOK Hällen43:20+15:5719:00
7Majken AmberntssonVästerås SOK59:48+32:2526:13
8Theodor LexellOK Klemmingen1:04:40+37:1728:21
9Benjamin LexellOK Klemmingen1:19:12+51:4934:44
10Matilda LexellOK Klemmingen1:19:20+51:5734:47
William HaglundSträngnäs-Malmby OLej start
Lotti UhrnellSkarpnäcks OLej start
Emma EnckellSödertälje-Nykvarn OFej start

Lätt 2,5 km

2 160 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Teres OlofssonKatrineholms OK34:1415:50
2Elis Duus-OtterströmSträngnäs-Malmby OL41:15+7:0119:05
3Helmer GindemoÄrla IF45:14+11:0020:56
4Annica AhlgrenTäby OK49:20+15:0622:50
5Castor FlordalKatrineholms OK52:23+18:0924:15
6Åsa GindemoÄrla IF53:21+19:0724:41
7Jessika PeterssonNyköpings OK55:20+21:0625:37
8Malte TosterudSödertälje-Nykvarn OF1:01:26+27:1228:26
9Pia WiklundVästerås SOK1:23:59+49:4538:52
Johannes Svennberg JakobssonOK Klemmingenej start
Jonathan AlnebergSträngnäs-Malmby OLej start
Nils GernesOK Linnéej start
Kristin TorstenssonÄrla IFej start
Joakim StrandÄrla IFej start

Lätt 5 km

3 730 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per Erik FogelVästerås SOK43:5011:45
2Carina AsperudOK Kolmården53:51+10:0114:26
3Linda AlmgrenOK Kolmården53:57+10:0714:27
4Jack HaddadEskilstuna OL1:20:55+37:0521:41
Petra Lindblom HaddadEskilstuna OLej godkänd

Medelsvår 3 km

2 930 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hanna AmberntssonVästerås SOK28:079:35
2Erica LöfqvistVästerås SOK38:30+10:2313:08
3Thomas PeterssonNyköpings OK38:37+10:3013:10
4Stefan JärvallNyköpings OK41:18+13:1114:05
5Rasmus PåledalOK Roxen47:57+19:5016:21
6Per GullquistOK Klemmingen48:23+20:1616:30
7Linda SlagbrandVästerås SOK49:08+21:0116:46
8Johan MobergEskilstuna OL49:24+21:1716:51
9Linnea GullquistOK Klemmingen53:57+25:5018:24
10Kristina JärvallNyköpings OK58:26+30:1919:56
11Carolina SigrandOK Södertörn59:16+31:0920:13
12Carina JohanssonTumba-Mälarhöjden OK1:00:57+32:5020:48
13Nils RahmqvistSträngnäs-Malmby OL1:09:19+41:1223:39
14Pär WiklundVästerås SOK1:13:02+44:5524:55
15Satu LarssonSala OK1:14:10+46:0325:18
16Annika DavidssonOK Klemmingen1:17:07+49:0026:19
17Linnea WiklundVästerås SOK1:26:07+58:0029:23
Bo KarlssonKatrineholms OKej godkänd
Emma HerbstVästerås SOKej godkänd
Christina ÖbergOK Hällenej godkänd
Britt ErikssonHammarby IF OFutgått
Solveig DillmanOK Älvsjö-Örbyutgått
Ulf JerningSödertälje IFej start
Gloria OlssonIK Standardej start
Anki LandarvEj klubbanslutenej start
Jonas LandgårdVästerås SOKej start
Bo LandarvEj klubbanslutenej start
Anna GustafssonNyköpings OKej start

Svår 3 km

2 730 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Daniel ClaessonOK Grip34:5112:45
2Mikael AnderssonOK Tor35:39+0:4813:03
3Emma IngessonOK Rodhen35:50+0:5913:07
4Peter ForsOK Grip35:55+1:0413:09
5Kari EnckellSödertälje-Nykvarn OF37:52+3:0113:52
6Heidi ForsOK Grip40:52+6:0114:58
7Kristina ForsOK Grip41:23+6:3215:09
8Göran DavidssonOK Klemmingen44:04+9:1316:08
9Stefan VikströmOK Tor44:25+9:3416:16
10Hanna ArnessonLindebygdens OK44:26+9:3516:16
11Elias Jeb BergrothVästerås SOK46:25+11:3417:00
12Jörgen EkblomOK Grip49:16+14:2518:02
13Fredrik AnderssonOK Klemmingen49:31+14:4018:08
14David FärmTumba-Mälarhöjden OK52:06+17:1519:05
15Evy NordSödertälje IF53:04+18:1319:26
16Arne WesterlundNyköpings OK53:10+18:1919:28
17Lars NordSödertälje IF1:07:24+32:3324:41
18Åsa SundbergOK Södertörn1:07:34+32:4324:44
19Simon GindemoÄrla IF1:10:16+35:2525:44
20Margrita SjöqvistOK Måsen1:11:41+36:5026:15
21Maria LindbergOK Grip1:42:38+1:07:4737:35
Kristina HolmgrenVästerås SOKej start
Ulf FranzénHammarby IF OFej start
Nina WallanderUmara SCej start
Ulf SkinnarOK Gripej start
Ingela AlnessLånghundra IFej start

Svår 5 km

4 440 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Christopher AnderssonVingåkers OK1:30:2620:22
2Tanja-Birgit SöderströmSala OK1:45:50+15:2423:50
3Monica AnderssonVingåkers OK2:16:05+45:3930:38
Kenneth AlnessLånghundra IFej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser