Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Luffarligan

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Luffarligan
Arrangörsorganisation: Enebybergs IF
Datum: onsdag 9 oktober 2019

Bana A

5 290 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulrik EnglundTumba-Mälarhöjden OK36:196:51
2Jonas NordströmHalden SK36:20+0:016:52
3Sverker LenasCentrum OK40:00+3:417:33
4Rickard EkmanOK Roslagen40:29+4:107:39
5Håkan DahlbäckOK Österåker42:34+6:158:02
6Mats HerbertTäby OK52:38+16:199:56
7Gunnar SvanbergJärfälla OK57:14+20:5510:49
8Anna RökenTäby OK59:29+23:1011:14
9Kurt ErikssonVandrarringen1:04:33+28:1412:12
10Mattias HenrikssonCentrum OK1:05:37+29:1812:24
11Sven Anders OlssonAttunda OK1:08:20+32:0112:55
12Pontus GullbergEksport OL1:12:51+36:3213:46
13Birger AndrénFredrikshofs IF Skid & OK1:23:23+47:0415:45
14Stefan OlssonKlubblös1:26:55+50:3616:25
15Anders SvenssonKlubblös1:32:58+56:3917:34
Christer HördellSöders-Tyresöej godkänd

Bana B

4 440 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Björn RegerSöders-Tyresö38:108:35
2Janne NilssonCentrum OK40:03+1:539:01
3Thomas KarlssonSödertälje-Nykvarn OF40:12+2:029:03
4Jan GottfridssonNorbergs OK41:52+3:429:25
5Anna-Karin SundqvistTullinge SK43:43+5:339:50
6Anders LillstrandSödertälje-Nykvarn OF43:59+5:499:54
7Marie MalmborgSöders-Tyresö46:56+8:4610:34
8Lennart HävrénTullinge SK47:32+9:2210:42
9Leif ÅkerblomOK Österåker48:42+10:3210:58
10Bengt KärrströmTullinge SK49:56+11:4611:14
11Leif MagnussonSkogsluffarnas OK53:26+15:1612:02
12Christer NordströmOK Älvsjö-Örby53:46+15:3612:06
13Paul NorénOK Södertörn53:51+15:4112:07
14Lars BoudrieVäsby OK54:13+16:0312:12
15Eva SvanbergJärfälla OK55:11+17:0112:25
16Anders KarlssonTullinge SK56:12+18:0212:39
17Mikael SundqvistTullinge SK57:29+19:1912:56
18Reijo KorhonenHaninge SOK59:00+20:5013:17
19Leif StrandbergGustavsbergs OK59:11+21:0113:19
20Per-Erik JanssonIF Thor59:27+21:1713:23
21Johan LidmarSnättringe SK1:00:25+22:1513:36
22Börje LenasSkogsluffarnas OK1:00:37+22:2713:39
23Per HelénSöders-Tyresö1:01:47+23:3713:54
24Tommy WåhlinVästerås SOK1:08:04+29:5415:19
25Gunnar HedlundSödertälje-Nykvarn OF1:09:29+31:1915:38
26Eva ElnerudSigtuna OK1:12:06+33:5616:14
27Hans SylvanJärfälla OK1:19:39+41:2917:56
28Arne KajserKlubblös1:22:16+44:0618:31
29Lars MongårdSkogsluffarnas OK1:23:17+45:0718:45
30Gustaf RichertSkogsluffarnas OK1:26:40+48:3019:31
Per ÖhlundGustavsbergs OKej godkänd
Tommy HolmérVäsby OKej godkänd

Bana C

3 630 m, 97 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karl-Erik JohanssonOK Södertörn35:379:48
2Bengt ÖqvistFredrikshofs IF Skid & OK36:14+0:379:58
3Tommy LindbergHaninge SOK36:34+0:5710:04
4Ingemar GardSöders-Tyresö38:28+2:5110:35
5Stefan PerssonSödertälje-Nykvarn OF39:24+3:4710:51
6Jan DahlinHellas Orientering39:46+4:0910:57
7Jan LindgrenOK Södertörn40:09+4:3211:03
8Lars RönnolsTäby OK40:37+5:0011:11
9Anne-Chr SchunnessonAttunda OK41:12+5:3511:20
10Leif MörkforsJärfälla OK41:46+6:0911:30
11Hans-Erik PerssonSundbybergs IK41:55+6:1811:32
12Anders SollbergOK Södertörn42:20+6:4311:39
13Torbjörn BergmanSnättringe SK42:36+6:5911:44
14Kjell HolmbergOK Södertörn42:45+7:0811:46
15Nils Robert PerssonKIF43:04+7:2711:51
16Claes VallinIFK Lidingö SOK43:42+8:0512:02
17Sören AnderssonOK Lochness43:46+8:0912:03
18Claes-Erik CarlssonTurebergs IF43:56+8:1912:06
19Eddie BjärrenholtRånäs OK44:05+8:2812:08
20Sven HedmanAttunda OK44:23+8:4612:13
21Per-Johan VikforsOK Österåker44:44+9:0712:19
22Elisabeth TollemarkSkogsluffarnas OK45:15+9:3812:27
23Sune SisellOK Södertörn46:21+10:4412:46
24Carina NilssonTäby OK46:27+10:5012:47
25Anders KärrströmTullinge SK46:32+10:5512:49
26Gerhard LilliestiernaOK Roslagen46:59+11:2212:56
27Mats ZackrissonOK Älvsjö-Örby47:07+11:3012:58
28Staffan ElmhagenSöders-Tyresö47:44+12:0713:08
29Anders LarssonSkarpnäcks OL47:53+12:1613:11
30Leo LarssonMälarhöjdens IK49:01+13:2413:30
31Birgitta ThunellIFK Lidingö SOK50:06+14:2913:48
32Carl-Arne MalmbergVallentuna-Össeby OL50:10+14:3313:49
33Annika LundströmVäsby OK50:11+14:3413:49
34Ann-Mari HolmströmGustavsbergs OK51:10+15:3314:05
35Olle ArmanNyköpings OK51:17+15:4014:07
36Kurt AnderssonEnebybergs IF51:34+15:5714:12
37Ulla GummesonVäsby OK52:20+16:4314:25
37Göran LarboAttunda OK52:20+16:4314:25
39Torbjörn HellquistTullinge SK52:29+16:5214:27
40Anne LundmarkJärfälla OK53:28+17:5114:43
41Monika HögbergOK Södertörn53:33+17:5614:45
42Margareta Huitfeldt AhlqvistSundbybergs IK54:00+18:2314:52
43Åke WansölinSöders-Tyresö54:24+18:4714:59
44Per SöderstenOK Ravinen55:29+19:5215:17
45Per-Åke CarlenstamVäsby OK56:03+20:2615:26
46Alf Eriksson-LångSöders-Tyresö56:11+20:3415:28
47Björn EkblomSkogsluffarnas OK56:28+20:5115:33
48Bo RomsonHellas Orientering56:33+20:5615:34
48John ÖstlundSundbybergs IK56:33+20:5615:34
50Bo DavidssonSolna OK57:10+21:3315:44
50Jan SjölundKlubblös57:10+21:3315:44
52Tommy PetersonHelsingborgs SOK57:16+21:3915:46
53Stefan HörnströmKlubblös57:25+21:4815:49
54Leif JonssonGustavsbergs OK57:26+21:4915:49
55Sven SetterqvistOK Södertörn58:12+22:3516:01
56Ingvar LarssonGustavsbergs OK58:36+22:5916:08
57Mats LundbladTäby OK59:05+23:2816:16
58Per GeijerFM IF59:15+23:3816:19
59Helena KorhonenHaninge SOK59:56+24:1916:30
60Leif NordinTurebergs IF1:00:09+24:3216:34
61Göran Folke AnderssonAttunda OK1:02:29+26:5217:12
62Ingrid GraneliHaninge SOK1:02:30+26:5317:13
63Kurt ZanderVästerås SOK1:02:59+27:2217:21
64Aila HalttunenHaninge SOK1:03:11+27:3417:24
65Rune CarlssonSundbybergs IK1:03:12+27:3517:24
66Håkan BoijeAttunda OK1:03:17+27:4017:26
67Linnea CarlssonSkarpnäcks OL1:04:27+28:5017:45
68Stig JaremalmVallentuna-Össeby OL1:04:30+28:5317:46
69Bo WinanderJärfälla OK1:05:53+30:1618:08
70Per ÅnmarkTumba-Mälarhöjden OK1:05:59+30:2218:10
71Håkan ErikssonUmeå OK1:06:47+31:1018:23
72Ylva NilssonVallentuna-Össeby OL1:06:59+31:2218:27
73Margareta HallménAttunda OK1:07:54+32:1718:42
74Bengt FribergJärfälla OK1:08:17+32:4018:48
75Göran JohanssonSnättringe SK1:08:44+33:0718:56
76Lennart LagerströmGustavsbergs OK1:08:46+33:0918:56
77Gudrun ElvhageKlubblös1:09:13+33:3619:04
78Tomas BruceSkogsluffarnas OK1:10:07+34:3019:18
79Kurt KissligWaxholms OK1:11:14+35:3719:37
80Bo KällströmOK Milan1:12:13+36:3619:53
81Marianne HamiltonEnebybergs IF1:14:42+39:0520:34
82Jan LarssonTullinge SK1:16:18+40:4121:01
83Rolf LöfqvistSöders-Tyresö1:16:42+41:0521:07
84Gunnar HellströmHaninge SOK1:18:14+42:3721:33
85Carin RunqvistJärfälla OK1:21:05+45:2822:20
86Åke AndreassonGustavsbergs OK1:23:48+48:1123:05
87Tomas PetterssonHaninge SOK1:26:02+50:2523:42
88Ingvar OskarssonSolna OK1:43:14+1:07:3728:26
Håkan SjökvistSöders-Tyresöej godkänd
Jan FalkHellas Orienteringej godkänd
Eivar JungJärla Orienteringej godkänd
Ingemar JohnssonOK Södertörnej godkänd
Clas-Göran HerrgårdGustavsbergs OKej godkänd
Anders AhlqvistIBM-Klubbenej godkänd
Göran FriskAttunda OKej godkänd
Bror FureskogAlfta-Ösa OKej godkänd
Stig ThurenSkarpnäcks OLutgått

Bana D

2 490 m, 63 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per LjungCentrum OK22:489:09
2Margareta WadinOK Älvsjö-Örby33:32+10:4413:28
3Christer AnderssonATG34:43+11:5513:56
4Tommy GustavssonÖstra Almby FK39:05+16:1715:41
5Sten BergstrandSkogsluffarnas OK40:20+17:3216:11
6Sten-Åke JohanssonGustavsbergs OK40:40+17:5216:19
7Maria KärrströmTullinge SK40:47+17:5916:22
8Jörgen AhlqvistSundbybergs IK41:13+18:2516:33
9Pheabe ThulinTäby OK41:14+18:2616:33
10Anders KihlströmKlubblös41:15+18:2716:33
11Riina Larsson-MändFredrikshofs IF Skid & OK41:29+18:4116:39
12Hans HolmbergVallentuna-Össeby OL41:49+19:0116:47
13Norman ThulinTäby OK41:50+19:0216:48
14Björn StoltOK Ravinen42:28+19:4017:03
15Kenneth BerglundHellas Orientering42:40+19:5217:08
16Hugo IsgrenIFK Enskede43:12+20:2417:20
17Inger PahlénSöders-Tyresö44:47+21:5917:59
18Lars DyrhageJärfälla OK45:14+22:2618:09
19Kristina FriskAttunda OK46:32+23:4418:41
20Tord JonssonAttunda OK47:51+25:0319:13
21Albert MårdBromma-Vällingby SOK49:09+26:2119:44
22Åke LinderothSundbybergs IK49:38+26:5019:55
23Mats HolmgrenIFK Enskede52:18+29:3021:00
24Gunnar BramstenSundbybergs IK53:34+30:4621:30
25Elisabet LarssonOK Älvsjö-Örby54:04+31:1621:42
26Ronny HedlundOK Södertörn54:54+32:0622:02
27Gunnel BalckIFK Lidingö SOK55:14+32:2622:10
28Ove KjellbergKlubblös55:45+32:5722:23
29Ove ForsbergTurebergs IF56:18+33:3022:36
30Eva von HeijneSigtuna OK57:31+34:4323:05
31Anki LandarvKlubblös57:32+34:4423:06
32Erland LjungströmGustavsbergs OK58:06+35:1823:19
33Elisabeth CarlinSöders-Tyresö59:11+36:2323:46 Ladda ner rutt i gpx-format
34Lennart SjöstålKlubblös59:35+36:4723:55
35Sanna BatzSkarpnäcks OL1:00:08+37:2024:08
36Göran AnderssonTäby OK1:01:03+38:1524:31
37Ina WidegrenSkogsluffarnas OK1:02:29+39:4125:05
38Bengt FahlinIBM-Klubben1:03:56+41:0825:40
39Göran GrimvallTäby OK1:04:15+41:2725:48
40Margaretha NylundOK Södertörn1:04:36+41:4825:56
41Sören HesselVallentuna-Össeby OL1:05:09+42:2126:09
42Jan BurellOK Enen1:05:59+43:1126:29
43Håkan BeijarGustavsbergs OK1:07:06+44:1826:56
44Gunnar DahlströmFredrikshofs IF Skid & OK1:07:30+44:4227:06
45Lars FridénFMV1:10:44+47:5628:24
46Lars NordinSolna OK1:11:00+48:1228:30
47Jan BrundellSolna OK1:11:15+48:2728:36
48Torsten JanssonSkogsluffarnas OK1:11:45+48:5728:48
49Heidi BjerkhaugOK Ravinen1:15:43+52:5530:24
50Mats HalvarezKlubblös1:16:59+54:1130:55
50Bo EklindKlubblös1:16:59+54:1130:55
52Ulla EkblomSkogsluffarnas OK1:18:46+55:5831:37
53Carl CarlinSöders-Tyresö1:18:57+56:0931:42
54Jan Olof NorénJärla Orientering1:19:08+56:2031:46
55Börje AnderssonKlubblös1:19:32+56:4431:56
56Jan-Olov EvertssonJärfälla OK1:20:26+57:3832:18
57Siv FrölundHaninge SOK1:26:47+1:03:5934:51
58Thomas SvedinBromma-Vällingby SOK1:28:13+1:05:2535:25
59Håkan LarssonOK Älvsjö-Örby1:38:32+1:15:4439:34
60Åsa NorellSkogsluffarnas OK2:14:16+1:51:2853:55
Gunilla WickenbergIBM-Klubbenej godkänd
Christina LarssonSöders-Tyresöej godkänd
Anders HallgrenGustavsbergs OKej godkänd

Bana E

1 500 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Roland BolinSnättringe SK26:3517:43
2Leif JehanderBromma-Vällingby SOK31:02+4:2720:41
3Berit LindungerHaninge SOK34:00+7:2522:40
4Per WimanTäby OK34:39+8:0423:06
5Bertil LjungemyrIFK Lidingö SOK36:29+9:5424:19
6Gunvor GranathNynäshamns OK38:29+11:5425:39
7Lars-Erik LindellVäsby OK41:18+14:4327:32
8Ingrid GunnarssonTäby OK42:10+15:3528:06
9Torsten LundborgHammarby IF OF43:29+16:5428:59
10Olle ÖbergSkogsluffarnas OK43:37+17:0229:04
11Tommy LjuseniusSkogsluffarnas OK44:16+17:4129:30
12Jan-Åke BjörklundVisborgs OK46:00+19:2530:40
13Saga MårdBromma-Vällingby SOK47:35+21:0031:43
14Gösta HanssonBromma-Vällingby SOK48:37+22:0232:24
15Ulla-Britt ÅlebergAttunda OK50:17+23:4233:31
16Benny AlfordssonTullinge SK54:20+27:4536:13
17Bror WahlbergHaninge SOK55:17+28:4236:51
18Carl LangOK Österåker56:55+30:2037:56
19Sonja PernebyTullinge SK1:01:06+34:3140:44
20Kenneth DillmanKlubblös1:52:44+1:26:091:15:09
Mats JonssonBromma-Vällingby SOKej godkänd
Rune ThurénVallentuna-Össeby OLutgått

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser