Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Frosta OK

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Frosta OK
Arrangörsorganisation: Frosta OK
Datum: lördag 14 april 2012

D21

6 990 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sieglinde KundischLunds OK48:366:57
2Susanne AnderssonFK Göingarna52:01+3:257:26
3Lindha HellnerFK Göingarna53:11+4:357:36
4Sara Snogerup LinseLunds OK55:09+6:337:53
5Anna OlssonLunds OK57:51+9:158:16
6Lotta LinseforsLunds OK58:57+10:218:26
7Christine SisellGävle OK59:25+10:498:30
8Jenny BjörkLunds OK1:02:23+13:478:55
9Maria MickelåkerAndrarums IF1:03:14+14:389:02
10Anna LjungqvistLunds OK1:03:54+15:189:08
11Hanna MellbyEslövs FK1:04:53+16:179:16
12Hanna ModinLunds OK1:07:05+18:299:35
13Lina HidåsOK Kontinent1:08:09+19:339:44
14Eva-Lotta BengtslinLunds OK1:09:09+20:339:53
15Marie GrönlundLunds OK1:10:35+21:5910:05
16Kristina SpångbergLunds OK1:13:48+25:1210:33
Sofie PeterssonHelsingborgs SOKej start

H21

11 340 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henrik OlofssonHelsingborgs SOK1:13:036:26
2Erik SisellGävle OK1:16:15+3:126:43
3Patrik LindebergSkåneslättens OL1:16:55+3:526:46
4Daniel LiljedahlOK Pan-Kristianstad1:17:19+4:166:49
5Göran SundblomLunds OK1:20:05+7:027:03
6Patrik JohanssonHelsingborgs SOK1:24:45+11:427:28
7Rasmus GrönlundLunds OK1:25:50+12:477:34
8Robin WestessonOK Kontinent1:27:23+14:207:42
9Jonas AnderssonSkåneslättens OL1:31:32+18:298:04
10Stellan BorgSkåneslättens OL1:32:38+19:358:10
11Samuel TranemyrLunds OK1:35:02+21:598:22
12Anders FrickLunds OK1:35:22+22:198:24
13Felix AlnervikHelsingborgs SOK1:36:15+23:128:29
14Bengt-Åke BerndtssonSkåneslättens OL1:38:46+25:438:42
15Martin WendtLunds OK1:40:21+27:188:50
16Fredrik SvenssonOK Torfinn1:58:11+45:0810:25
Jakob SegerslättSkåneslättens OLdiskvalificerad
Andreas ErikssonLunds OKdiskvalificerad Ladda ner rutt i gpx-format
Karl DannbringSkåneslättens OLdiskvalificerad

H21 Kort

8 440 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrik OlssonEslövs FK1:16:019:00
2Kristian OxenstiernaSkåneslättens OL1:47:00+30:5912:40

D18

5 300 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Josefin CarlssonTormestorps IF46:278:45
2Lisa NybergFK Åsen47:34+1:078:58
3Tove IngvarssonOK Skogsfalken49:23+2:569:19

H18

6 990 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1David SvenssonFK Boken52:177:28
2Niclas DelinOK Pan-Kristianstad57:07+4:508:10

D16

4 650 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elin CarlssonTormestorps IF35:337:38
2Nelly CarlssonTormestorps IF43:33+8:009:21
3Patricia EdgarssonAndrarums IF46:10+10:379:55
4Sophie NilssonHjärnarps GH OL1:02:30+26:5713:26

D16 Kort

3 940 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johanna MöllerYstads OK1:26:2921:57

H16 Kort

3 070 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan PerssonYstads OK24:317:59
2Rasmus AnderssonYstads OK30:26+5:559:54
3Anton AnderssonYstads OK33:19+8:4810:51

D14

3 940 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Klara AnderssonFK Göingarna39:079:55
2Tova HermodssonLunds OK46:42+7:3511:51
3Rebecka BrorssonTockarps IK49:56+10:4912:40
4Elinor DelinFK Åsen54:09+15:0213:44

H14

4 380 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Isak PrellnerSkåneslättens OL31:187:08
2Fritjof AxelssonFK Göingarna36:59+5:418:26
3Anton HåkanssonLunds OK45:08+13:5010:18

D12

2 990 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Carolin GradinAndrarums IF24:568:20
2Hilda AxelssonFK Göingarna28:49+3:539:38
3Lovisa WeidenSkåneslättens OL29:13+4:179:46
4Vendela DannbringSkåneslättens OL29:49+4:539:58
5Felix GustavssonLunds OK49:25+24:2916:31
6Maja TenghagenHärlövs IF49:46+24:5016:38
7Hadar SphurLunds OK49:48+24:5216:39

H12

3 070 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Simon HardenFK Boken19:226:18
2Oscar ModigFK Göingarna21:40+2:187:03
3Melker AnderssonFK Göingarna22:14+2:527:14
4Ludvig HallabroHässleholms OK22:15+2:537:14
5Brian AhlmAndrarums IF30:26+11:049:54
6Fabian AnderssonAndrarums IF33:44+14:2210:59
Julius PukeYstads OKdiskvalificerad

D12 Kort

2 480 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linn NordhEslövs FK22:219:00
2Anna AronssonHässleholms OK31:17+8:5612:36

H10

2 670 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Klas LjungqvistLunds OK25:549:42
2Victor ModigFK Göingarna27:34+1:4010:19
3Stellan GradinAndrarums IF28:28+2:3410:39
4Ludwig AnderssonAndrarums IF30:15+4:2111:19
5Gustav AnderssonFK Göingarna32:15+6:2112:04

H35

8 440 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan SanderSkåneslättens OL59:167:01 Ladda ner rutt i gpx-format
2Heide PerssonAndrarums IF1:03:06+3:507:28
3Peter BengtslinLunds OK1:26:46+27:3010:16
Magnus JonassonMalmö OKej start
Mikael CarlsvärdHelsingborgs SOKej start

D40

5 400 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Louise AxelssonFK Göingarna47:288:47
2Ingela ThoressonAndrarums IF49:12+1:449:06
3Maria ModigFK Göingarna51:01+3:339:26
4Malin WeidenSkåneslättens OL1:02:07+14:3911:30
Anna ReimerTormestorps IFdiskvalificerad
Marie MarkholmSkåneslättens OLdiskvalificerad

H40

8 300 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Peter HedbergLunds OK53:326:26 Ladda ner rutt i gpx-format
2Håkan PalmFK Boken55:00+1:286:37
3Thomas NilssonEslövs FK55:48+2:166:43
4Magnus LarsenFK Boken57:14+3:426:53
5Fabian LjungquistLunds OK57:35+4:036:56
6Jan-Ove WikingIstrums SK58:24+4:527:02
7Malte LennerstedtLunds OK1:02:37+9:057:32
8Pär FridsellOK Pan-Kristianstad1:03:24+9:527:38
9Mats BredfeltLunds OK1:03:41+10:097:40
10Stefan AdolfssonEslövs FK1:05:35+12:037:54
11Håkan GrubbMalmö OK1:06:51+13:198:03
12Mats BerggrenLunds OK1:07:56+14:248:11
13Michael AnderssonLunds OK1:08:44+15:128:16
14Jalle JosefssonLunds OK1:08:45+15:138:16
15Bo-Arne OlssonEslövs FK1:09:55+16:238:25
16Keith LarsonLunds OK1:13:18+19:468:49
17Anders JohanssonLunds OK1:15:38+22:069:06
18Gert PetterssonLunds OK1:15:55+22:239:08
19Nils HelmerssonHässleholms OK1:16:58+23:269:16
20Roland NatanaelssonSkåneslättens OL1:17:15+23:439:18
21Anders EricssonLunds OK1:18:37+25:059:28
22Anders HeydenLunds OK1:26:43+33:1110:26

D45

4 640 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maritha HenrikssonEksjö SOK42:009:03
2Britt-Marie StenssonHelsingborgs SOK42:45+0:459:12
3Ingrid JohanssonLaholms IF OK44:44+2:449:38
4Christel OlssonFK Åsen46:43+4:4310:04
5Anette ThoressonAndrarums IF49:23+7:2310:38
6Lotta JohanssonFK Åsen50:17+8:1710:50
7Helena SvenssonFK Boken50:24+8:2410:51
8Gunilla PerssonMalmö OK52:16+10:1611:15
9Maria DelinFK Åsen52:47+10:4711:22
10Carolina LandinMalmö OK55:52+13:5212:02
11Kerstin OlssonEslövs FK1:05:21+23:2114:05
12Mia ÅbergEslövs FK1:11:09+29:0915:20
Lotta GyllenstenSkåneslättens OLej start

H45

6 990 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tomas WestlundOK Pan-Kristianstad43:316:13
2Niklas EdvardssonHästveda OK47:39+4:086:49
3Per PerssonFK Boken48:43+5:126:58
4Bengt OlssonEslövs FK52:02+8:317:26
5Per-Åke NilssonFK Göingarna52:57+9:267:34
6Johan RisbergJärfälla OK55:46+12:157:58
7Håkan ErikssonHästveda OK56:59+13:288:09
8Ulf LinderfalkSkåneslättens OL1:03:42+20:119:06
9Stefan ReimerTormestorps IF1:09:33+26:029:56
Lars HallabroHässleholms OKej start

D50

4 140 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ewa RoosHelsingborgs SOK36:548:54
2Anne UddMarkbygdens OK37:58+1:049:10
3Lena OlssonSkåneslättens OL38:26+1:329:17
4Christina SegerslättSkåneslättens OL39:46+2:529:36
5Tina HagårdRävetofta OK40:51+3:579:52
6Lotta HanssonOK Kontinent43:21+6:2710:28
7Maritha SchönAndrarums IF43:28+6:3410:29
8Kati NémethStigmännen Karlshamns OK44:54+8:0010:50
9Karin AnderssonOK Älme45:15+8:2110:55
10Gudrun NilssonAndrarums IF51:34+14:4012:27
11Ann ÖhlinStigmännen Karlshamns OK59:48+22:5414:26

H50

6 220 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulf JungstrandMalmö OK40:336:31
2Mats BrorssonTockarps IK40:41+0:086:32
3Jan NilssonAndrarums IF42:29+1:566:49
4Ingemar JanssonLierbygda OL46:06+5:337:24
5Ingemar NilssonAndrarums IF52:46+12:138:29
6Mats KarlssonOK Vilse 8753:26+12:538:35
7Mats SkäppegårdFK Åsen54:08+13:358:42 Ladda ner rutt i gpx-format
8Stefan JohanssonFK Åsen55:36+15:038:56
9Alf WestessonOK Kontinent56:25+15:529:04
10Andreas OxenstiernaSkåneslättens OL58:35+18:029:25
11Leif CarlssonOK Kontinent1:00:36+20:039:44
12Anders HanssonOK Kontinent1:06:32+25:5910:41
13Peter DannbringSkåneslättens OL1:13:41+33:0811:50
14Jan-I NygrenFK Boken1:16:09+35:3612:14
Sverker ErikssonOK Gyngeej start

D55

4 140 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ina LindebergSkåneslättens OL35:228:32
2Annika FrantzStigmännen Karlshamns OK42:34+7:1210:16
3Birgitta NilssonStigmännen Karlshamns OK47:22+12:0011:26
4Ann-Mari NilssonYstads OK48:26+13:0411:41
5Ulla EngelbyOK Pan-Kristianstad50:15+14:5312:08
6Ingrid SvantesdotterFK Göingarna51:20+15:5812:23

H55

5 720 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulf PalmérUlricehamns OK40:387:06
2Bengt LarssonFK Göingarna46:29+5:518:07
3Lars StrandOK Älme46:50+6:128:11
4Stellan MartinssonOK Tyringe47:00+6:228:13
5Roland DahlmanMalmö OK50:17+9:398:47
6Jan WahlströmSnättringe SK50:22+9:448:48
7Sten SegerslättSkåneslättens OL51:12+10:348:57
8Kyrre ThalbergLunds OK51:29+10:519:00
9Patrick AdlercreutzLunds OK52:18+11:409:08
10Fredrik HjortHelsingborgs SOK52:32+11:549:11
11Leif LindauOK Torfinn54:22+13:449:30
12Lars Göran NybergFK Åsen58:25+17:4710:12
13Holger SigboOK Kompassen1:00:45+20:0710:37
14Per NilssonStigmännen Karlshamns OK1:02:27+21:4910:55
15Stefan NilssonOK Kontinent1:09:13+28:3512:06
16Tor UddMarkbygdens OK1:11:05+30:2712:25
Rolf OhrlanderOK Pan-Kristianstadej start
Karl-Gunnar OlssonLunds OKej start

D60

3 950 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena SöderbergOK Skogsfalken39:059:53
2Inger GlansOK Torfinn40:53+1:4810:21
3Gunnel MånssonOK Vilse 8743:18+4:1310:57
4Britt-Marie MagnussonLaholms IF OK44:37+5:3211:17
5Maj-Britt ByströmRävetofta OK45:09+6:0411:25
6Kristin JohanssonOK Dacke46:16+7:1111:42
7Åsa StåhlHjärnarps GH OL48:21+9:1612:14
8Karin LarssonOK Kompassen54:41+15:3613:50
9Berit SchannongMalmö OK1:01:52+22:4715:39
Gudrun NilssonLunds OKej start
Bigge BengtssonStigmännen Karlshamns OKej start

H60

5 400 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kent KardellLjungskile FK43:107:59
2Göran JohnssonSkåneslättens OL43:57+0:478:08
3Owe NilssonStigmännen Karlshamns OK47:08+3:588:43
4Agne BengtssonOK Kompassen49:06+5:569:05
5Kim FolanderOK Sorø50:13+7:039:17
6Lars PerssonOK Kompassen53:38+10:289:55
7Bo Anders NilssonLunds OK55:46+12:3610:19
8Kent NilssonAndrarums IF56:41+13:3110:29
9Mats HåkanssonMalmö OK1:00:21+17:1111:10
10Bengt HanssonAndrarums IF1:15:35+32:2513:59
11Jan-Erik NilssonYstads OK1:24:40+41:3015:40
Mats SvenssonOK Pan-Kristianstaddiskvalificerad
Dag Lewis-JonssonHelsingborgs SOKdiskvalificerad
Åke PerssonHjärnarps GH OLdiskvalificerad

D65

3 950 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Britt Forsell PirozziLunds OK42:0910:40
2Monica PåhlstorpEmmaboda Verda OK43:18+1:0910:57
3Berit ByströmOK Virdarna51:50+9:4113:07
4Gullan SvenssonHjärnarps GH OL54:23+12:1413:46
5Astrid JohannessonHelsingborgs SOK55:52+13:4314:08
6Gunilla GrönbladHärlövs IF56:16+14:0714:14
7Britt BülowMalmö OK1:01:13+19:0415:29
8Karin BengtssonOK Kompassen1:04:43+22:3416:23
9Torill SvendsenLunds OK1:09:45+27:3617:39
10Britt ÅkessonHässleholms OK1:14:19+32:1018:48
11Gunnel NilssonMalmö OK1:29:01+46:5222:32
Gull SvenssonTockarps IKdiskvalificerad

H65

4 640 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bengt BergmanLunds OK39:248:29
2Erland MartinssonOK Tyringe43:29+4:059:22
3Eric TenlandStigmännen Karlshamns OK44:54+5:309:40
4Lars HylénSkåneslättens OL45:09+5:459:43
5Jan PerssonYstads OK45:17+5:539:45
6Kent JohanssonÖrkelljunga FK46:35+7:1110:02
7Tommy OlssonOK Dacke48:39+9:1510:29
8Ingvar PerssonFK Åsen48:50+9:2610:31
9Christer GrönbladHärlövs IF49:03+9:3910:34
10Waste ByströmOK Virdarna49:30+10:0610:40
11Per-Olof FernbergIS Skanne50:20+10:5610:50
12Kjell DahlmanTormestorps IF51:11+11:4711:01
13Anders WetterlingStigmännen Karlshamns OK51:23+11:5911:04
14Åke OlssonHässleholms OK52:00+12:3611:12
15Jan-Evert OhlssonAndrarums IF53:14+13:5011:28
16Per-Åke AnderssonIS Kullen55:12+15:4811:53
17Bengt StåhlHjärnarps GH OL57:25+18:0112:22
18Sven-Erik ForsellLunds OK59:12+19:4812:45
19Sven ThelanderssonLunds OK1:00:05+20:4112:56
20Bo BülowMalmö OK1:02:31+23:0713:28
21Claes-Göran GreenLunds OK1:08:13+28:4914:42
22Johnny MalmgrenHjärnarps GH OL1:08:57+29:3314:51
Jan BergströmAndrarums IFej start

D70

3 080 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gunnel WesterÖrkelljunga FK47:5215:32
2Lena PehrssonOK Silva51:44+3:5216:47
3Karin HelmerssonLunds OK1:32:40+44:4830:05

H70

4 140 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Roland KarlssonRonneby OK38:299:17
2Arne GustafssonMalmö OK40:05+1:369:40
3Erling LarssonHässleholms OK40:40+2:119:49
4Bo SvenssonTockarps IK41:40+3:1110:03
5Håkan BrostMalmö OK44:42+6:1310:47
6Gunnar SandströmOK Pan-Kristianstad46:37+8:0811:15
7Sven LevinAndrarums IF48:09+9:4011:37
8Allan SunnergrenHjärnarps GH OL49:29+11:0011:57
9Roland ErikssonHästveda OK49:35+11:0611:58
10Bertil OttossonFK Göingarna52:33+14:0412:41
11Torbjörn WingqvistSkåneslättens OL54:10+15:4113:05
12Paul SchannongMalmö OK1:01:40+23:1114:53
13Lennart NilssonMalmö OK1:01:59+23:3014:58
14Gunnar FribergOK Kompassen1:06:33+28:0416:04
15Bengt HanssonOK Löftan1:07:30+29:0116:18
16Allan HammarOK Kompassen1:11:12+32:4317:11
17Helge HelmerssonLunds OK1:28:34+50:0521:23
Anders CarlssonSkåneslättens OLdiskvalificerad
Nils EmilssonFK Åsenej start

D75

3 080 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kerstin GranstedtOK Pan-Kristianstad42:0713:40
2Gun HanssonAndrarums IF46:27+4:2015:04
3Karin LexellOK Torfinn48:14+6:0715:39
4Clarie EkOK Pan-Kristianstad54:27+12:2017:40

H75

3 950 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gunnar NilssonHärlövs IF41:3710:32
2Leif ClaessonTormestorps IF43:43+2:0611:04
3Peo BengtssonOK Pan-Kristianstad44:14+2:3711:11
4Jan-Eric NelkingFK Åsen49:44+8:0712:35
5Börje NilssonHässleholms OK52:30+10:5313:17
6Sven PerssonAndrarums IF52:40+11:0313:20
7Bengt OlofssonHjärnarps GH OL54:03+12:2613:41
8Einar SjöströmRävetofta OK56:13+14:3614:13
9Ingvar LLunds OK56:51+15:1414:23
10Torsten HannrupOK Kompassen58:50+17:1314:53
11Burne NilssonOK Torfinn1:12:00+30:2318:13
Klas TykessonRävetofta OKej start

D80

2 550 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna-Lena NordahlÖrkelljunga FK57:1722:27
2Solvey BergdahlHelsingborgs SOK58:50+1:3323:04

H80

3 080 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ingvar PeterssonHässleholms OK39:1812:45
2Kjell-Arne PetterssonHärlövs IF42:21+3:0313:45
3Curt HjalmarssonHässleholms OK45:28+6:1014:45
4Bertil JohanssonSkåneslättens OL49:23+10:0516:02
5Bengt EdvardssonOK Torfinn49:38+10:2016:06
6Nils RågstedtIS Kullen51:56+12:3816:51
7Åke DahlströmFK Snapphanarna52:40+13:2217:05
8Owe ÅkessonHärlövs IF53:59+14:4117:31
9Leo ÅkessonHärlövs IF55:23+16:0517:58

H85

3 080 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Curth SvenssonSkåneslättens OL48:0615:37
2Kurt PålssonHelsingborgs SOK59:10+11:0419:12
3Arne NordahlÖrkelljunga FK1:01:37+13:3120:00
Rune IsakssonHelsingborgs SOKdiskvalificerad

Inskolning

1 780 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Hanna LovestrandLaholms IF OKfullföljt
Louise LovestrandLaholms IF OKfullföljt
Moa NilssonEslövs FKfullföljt
Alfred OlssonOK Vilse 87fullföljt

U1

1 990 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Oskar ÅströmHässleholms OK16:188:11
2Carl PernetunHässleholms OK18:56+2:389:30
3Axel TenghagenHärlövs IF20:08+3:5010:07
4Julia SörensenOK Kontinent26:17+9:5913:12

U2

2 480 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ludvig PernetunHässleholms OK19:457:57
2Noah PernetunHässleholms OK20:30+0:458:15
3Albin WeidenSkåneslättens OL20:48+1:038:23
4Isabella HallMölndal Outdoor IF23:49+4:049:36
5Maja StrandFK Åsen27:31+7:4611:05
6Erik AlrikssonNybro OK41:37+21:5216:46
7Fredrik Sandmark LovestrandLaholms IF OK52:41+32:5621:14

Öppen motion 1

2 670 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrik JohanssonOK Silva25:319:33
2Leo EnerothAlvesta SOK25:47+0:169:39
3Figo PerssonKlubblös Klubblös27:46+2:1510:23
4Albin AnderssonYstads OK33:39+8:0812:36
5Isak AnderssonKlubblös Klubblös33:42+8:1112:37
6Birgitta PerssonAndrarums IF36:24+10:5313:37
7Anton SkäppegårdFK Åsen56:13+30:4221:03
8Matilda SkäppegårdFK Åsen56:28+30:5721:08
9Linus HanssonAndrarums IF1:28:10+1:02:3933:01

Öppen motion 2

3 540 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mats AnderssonYstads OK29:558:27
2Jonathan BlomquistFK Friskus-Varberg42:58+13:0312:08
3Ebba AlrikssonNybro OK43:57+14:0212:24
4Stina AlrikssonNybro OK44:03+14:0812:26

Öppen motion 3

3 070 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Annika NilssonEslövs FK24:307:58
2Andreas PernetunHässleholms OK25:48+1:188:24
3Torbjörn JohanssonOK Tuvan31:20+6:5010:12
4Barbro NilssonAndrarums IF31:37+7:0710:17
5Birgit PalmFK Boken32:35+8:0510:36
6Irmalinn NilssonHärlövs IF33:17+8:4710:50
7Lena IngvarssonOK Skogsfalken33:19+8:4910:51
8Kerstin GlantzAndrarums IF34:13+9:4311:08
9Ulf IngvarssonOK Skogsfalken34:20+9:5011:11
10Henrik WiedenSkåneslättens OL36:09+11:3911:46
11Linea BriggnerSkåneslättens OL38:52+14:2212:39
12Karin MalmgrenHjärnarps GH OL43:30+19:0014:10
13Hellevi AlnervikIS Kullen43:58+19:2814:19
13Johan HanssonAndrarums IF43:58+19:2814:19
15Pernilla HanssonAndrarums IF45:05+20:3514:41
16Margareta HeldFK Åsen47:56+23:2615:36
17Sonja HammarOK Kompassen49:42+25:1216:11
18Lars AdolfssonEslövs FK49:43+25:1316:11
19Marianne ErikssonTockarps IK54:32+30:0217:45
20André HanssonAndrarums IF58:23+33:5319:01
21Julia AnderssonAndrarums IF58:31+34:0119:03
22Christina SvenssonBjörkfors GOIF1:03:28+38:5820:40
Ann-Louise LöfbergFrosta OKdiskvalificerad
Björn JohanssonHässleholms OKej start

Öppen motion 4

4 080 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sophie Schön PerssonKlubblös Klubblös38:569:32
2Peter HussFK Boken42:42+3:4610:27
3Carina AronssonHässleholms OK45:51+6:5511:14
4Camilla CarlssonHärlövs IF46:05+7:0911:17
5Martin PalmbladHässleholms OK46:28+7:3211:23
6Ingela AdolfssonEslövs FK50:38+11:4212:24
7Ann-Kristine NilssonSkåneslättens OL54:26+15:3013:20
8Pär BertilssonHässleholms OK57:53+18:5714:11
9Karin BertilssonHässleholms OK58:16+19:2014:16
10Siw BerggrenVäxjö AIS1:05:49+26:5316:07
11Lena MagnussonMalmö OK1:13:08+34:1217:55

Öppen motion 5

3 940 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elias MöllerSkåneslättens OL32:398:17
2Gunnar SvärdHässleholms OK40:53+8:1410:22
3Maria TrulssonHärlövs IF42:01+9:2210:39
4Per EnerothAlvesta SOK42:19+9:4010:44
5Catarina HardenFK Boken44:54+12:1511:23
6Gösta SvenssonRävetofta OK45:42+13:0311:35
7Bert OlssonSkåneslättens OL45:57+13:1811:39
8Bengt IvarssonOK Tyringe48:58+16:1912:25
9Miklos MolnarKlubblös Klubblös49:48+17:0912:38
10Henning ArvidssonRingsjö OK50:55+18:1612:55
11Karin LindholmOK Silva51:06+18:2712:58
12Rolf NilssonAndrarums IF53:33+20:5413:35
13Lovisa ArvidssonSkåneslättens OL54:33+21:5413:50
14Lena NielsenHelsingborgs SOK57:02+24:2314:28
15Sara TerménLunds OK57:49+25:1014:40
16Hans PerssonOK Kompassen59:25+26:4615:04
17Ann-Katrin AlmqvistFK Göingarna1:03:56+31:1716:13
18Bo GlantzAndrarums IF1:05:46+33:0716:41
19Maria JohanssonLunds OK1:05:47+33:0816:41
20Håkan MalmgrenMalmö OK1:11:31+38:5218:09
21Daniel ErikssonBjörkfors GOIF1:15:16+42:3719:06
22Sofie SvenssonBjörkfors GOIF1:15:17+42:3819:06
23Lennart PerssonOK Kompassen1:20:38+47:5920:27
24Carina GöranssonYstads OK1:26:12+53:3321:52
Bengt HedbergLunds OKdiskvalificerad

Öppen motion 6

6 240 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Patrik BrorssonTockarps IK50:348:06
2Enar MagnussonIS Skanne57:50+7:169:16
3Henrik EwingMalmö OK1:04:53+14:1910:23
4Johan BondessonFK Friskus-Varberg1:09:26+18:5211:07
5Björn LinekeTormestorps IF1:15:31+24:5712:06
6Roland StrandFK Åsen1:18:47+28:1312:37
7Johan MeurlingLunds OK1:46:35+56:0117:04
Jens TerménLunds OKdiskvalificerad

Öppen motion 7

3 080 m, 40 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders SvenssonLunds OK24:087:50
2Sebastian JönssonFK Åsen30:39+6:319:57
3Jannie HagårdRävetofta OK32:02+7:5410:24
4Lotta BerndtssonSkåneslättens OL33:35+9:2710:54
5Susanne JohanssonFK Vittus33:43+9:3510:56
6Björn NordströmHässleholms OK33:57+9:4911:01
7Peter HeldFK Åsen35:02+10:5411:22
8Sandra SörensenOK Kontinent36:08+12:0011:43
9Bengt BörjessonEslövs FK36:15+12:0711:46
10Jan GradinAndrarums IF36:25+12:1711:49
11Maria SvenssonLunds OK37:41+13:3312:14
11Sven Erik JönssonOK Tyringe37:41+13:3312:14
13Nils JohannessonHelsingborgs SOK38:59+14:5112:39
14Sven Olle SöderbergOK Skogsfalken39:09+15:0112:42
15Louise JohanssonFK Vittus39:17+15:0912:45
16Jonas OlssonÖrkelljunga FK39:26+15:1812:48
16Gert BerggrenVäxjö AIS39:26+15:1812:48
18Ingegerd PerssonYstads OK40:02+15:5412:59
19Jesper RundbäckVaggeryds SOK42:21+18:1313:45
20Sven Erik PerssonYstads OK42:41+18:3313:51
21Anita OlssonSkåneslättens OL43:10+19:0214:00
22Nils MårtenssonAndrarums IF43:51+19:4314:14
23Nils PerssonIS Skanne44:22+20:1414:24
24Åsa EnerothAlvesta SOK44:53+20:4514:34
24Tommy HeldFK Åsen44:53+20:4514:34
26Barbro MartinssonOK Tyringe45:45+21:3714:51
27Tommy BengtssonHässleholms OK46:02+21:5414:56
28Birgitta OlssonÖrkelljunga FK47:26+23:1815:24
29Christina BjörkÖrkelljunga FK48:31+24:2315:45
30Bibzi PerssonHässleholms OK48:53+24:4515:52
31Lisbeth NilssonYstads OK49:27+25:1916:03
32Lennart MagnussonLaholms IF OK49:40+25:3216:07
33Ann-Christin AspegrenOK Kontinent51:08+27:0016:36
34Laila PerssonIS Skanne51:50+27:4216:49
35Torgny ÅstedtHärlövs IF53:02+28:5417:13
36Conny JohanssonLaholms IF OK55:09+31:0117:54
37Lennart MånssonRingsjö OK57:25+33:1718:38
38Benny AspegrenOK Kontinent57:34+33:2618:41
39Ching-Pei ChenTrollhättans SK1:01:08+37:0019:50
40Nils-Åke NilssonHärlövs IF1:14:18+50:1024:07

Öppen motion 8

4 640 m, 39 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jesper HåkanssonFK Göingarna35:127:35
2Simon YngveOK Kontinent35:20+0:087:36
3Mikael PerssonFK Göingarna37:21+2:098:02
4Anders ÅbergSkåneslättens OL39:31+4:198:30
5Mattias WesterFK Vittus40:28+5:168:43
6Jonas PerssonKlubblös Klubblös41:10+5:588:52
7Tobias PerssonOK Kompassen41:40+6:288:58
8Sven OlssonSkåneslättens OL42:59+7:479:15
9Lars HarrieLunds OK43:52+8:409:27
10Stefan NilssonStigmännen Karlshamns OK44:50+9:389:39
11Erik SvenssonFK Åsen45:30+10:189:48
12Sandra NilssonFK Åsen45:50+10:389:52
13William LundströmOK Torfinn45:55+10:439:53
14Ola HanssonFK Boken46:07+10:559:56
15Ronny PalmFK Boken48:11+12:5910:23
16Gunnar MagnussonLunds OK49:22+14:1010:38
17Bengt BengtssonTormestorps IF49:28+14:1610:39
18Jan JönssonMalmö OK50:20+15:0810:50
19Jan JohanssonRingsjö OK50:31+15:1910:53
20Camilla NilssonOK Torfinn52:03+16:5111:13
21Bengt-Göran FrantzStigmännen Karlshamns OK52:07+16:5511:13
22Karl Bertil KjellssonRävetofta OK52:57+17:4511:24
23Johan PerssonKlubblös Klubblös53:47+18:3511:35
24Magnus JönssonSkåneslättens OL58:54+23:4212:41
25Sven ThörnkvistTormestorps IF59:00+23:4812:42
26Maria HarrieLunds OK59:58+24:4612:55
27Bengt-Åke NilssonOK Torfinn1:00:37+25:2513:03
28Sten-Åke KvistIS Kullen1:00:56+25:4413:07
29Mikael HanssonAndrarums IF1:01:34+26:2213:16
30Ann-Kristin SjöströmLunds OK1:02:29+27:1713:27
31Susanne IngemanssonYstads OK1:05:09+29:5714:02
32Greger IngemarrssonYstads OK1:07:04+31:5214:27
33Claes LinseforsLunds OK1:08:01+32:4914:39
34Ingrid SalomonssonSkåneslättens OL1:09:47+34:3515:02
35Dan NilssonRävetofta OK1:11:03+35:5115:18
36Stig OlssonLunds OK1:18:26+43:1416:54
37Christer LjungquistLunds OK1:23:36+48:2418:01
38Ebbe PehrssonOK Silva1:40:07+1:04:5521:34
Göran SegerFK Bokendiskvalificerad

Öppen motion 9

8 300 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jörgen OlssonFK Göingarna47:155:41
2Erik AlnervikHelsingborgs SOK52:01+4:466:16
3Christian GlantzAndrarums IF59:45+12:307:11
4Magnus EmilssonFK Åsen1:06:40+19:258:01
5Hans PerssonAndrarums IF1:08:47+21:328:17
6Magnus TenghagenHärlövs IF1:10:37+23:228:30
7Marcus TrulssonHärlövs IF1:13:23+26:088:50
8Fredrik StålhandskeSkåneslättens OL1:16:40+29:259:14
9Bengt SalomonssonSkåneslättens OL1:32:42+45:2711:10
10Pär OttossonHåstad FK1:38:50+51:3511:54
Pawel ChrominskiPOLdiskvalificerad
Pontus RystedtLunds OKej start

Öppen motion 12

1 990 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Villyam JohanssonOK Tyringe23:3111:49
2Hjalmar AxelssonFK Göingarna28:06+4:3514:07
3Maja SörensenOK Kontinent29:17+5:4614:42
4Mathea YngveOK Kontinent29:20+5:4914:44
5Jakob Terme'nLunds OK32:43+9:1216:26
5Elsa Terme'nLunds OK32:43+9:1216:26
7Emilia KraftFrosta OK53:39+30:0826:57
8Emil AnderssonKlubb Jönsson2:14:05+1:50:341:07:22

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser