Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för IKS Veteran OL

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: IKS Veteran OL
Arrangörsorganisation: IK Standard
Datum: tisdag 5 november 2019

Klass A

4 180 m, 34 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Björn-Ove PetterssonAttunda OK34:588:21
2Kenneth JohanssonEskilstuna OL38:01+3:039:05
3Hans-Ove ErikssonNyköpings OK38:58+4:009:19
4Thom SandvikAvesta OK40:05+5:079:35
5Sten-Åke HolmbergSala OK41:14+6:169:51
6Henrik OlssonHallstahammars OK43:06+8:0810:18
7Ola LindholmKöping-Kolsva OK43:40+8:4210:26
8Sven-Olov WiklundArboga OK45:23+10:2510:51
9Peter RasmussenNyköpings OK46:05+11:0711:01
10Kenneth LarssonKöping-Kolsva OK46:34+11:3611:08
11Gunnar MunkteliusSurahammars SOK46:56+11:5811:13
12Anders WaldemarssonKöping-Kolsva OK47:35+12:3711:23
13Leo JohanssonVandrarringen48:46+13:4811:40
14Lena LarssonSala OK50:03+15:0511:58
15Rolf SkoglundSödertälje-Nykvarn OF50:15+15:1712:01
16Anders ErikssonIF Hagen51:11+16:1312:14
17Stig LandstorpOK Tor51:20+16:2212:16
18Inger OnsbringEskilstuna OL51:33+16:3512:19
19Bo SegerEskilstuna OL51:47+16:4912:23
20Leif WadmanKöping-Kolsva OK51:57+16:5912:25
21Greger WedinSödertälje-Nykvarn OF52:28+17:3012:33
22Alf LindbergKöping-Kolsva OK53:52+18:5412:53
23Anders HasselboOK Måsen54:25+19:2713:01
24Leif MathisenEskilstuna OL55:00+20:0213:09
25Peder WickströmArboga OK55:47+20:4913:20
26Christer AndénSödertälje-Nykvarn OF56:24+21:2613:29
27Kurt ErikssonVandrarringen56:50+21:5213:35
28Mats HastadFellingsbro GOIF57:03+22:0513:38
29Jan BrolundSödertälje-Nykvarn OF57:47+22:4913:49
30Bengt MattiassonSödertälje-Nykvarn OF1:02:55+27:5715:03
31Tommy WåhlinVästerås SOK1:03:05+28:0715:05
32Bernt ÅströmVästerås SOK1:04:38+29:4015:27
33Frank NordahlSträngnäs-Malmby OL1:06:24+31:2615:53
34Hans HolgerssonOK Måsen1:08:41+33:4316:25

Klass B

3 430 m, 43 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders SundströmÅkers IF35:1410:16
2Sten ErikssonSträngnäs-Malmby OL37:18+2:0410:52
3Stig BorgÄrla IF37:22+2:0810:53
4Kurt Håkan AnderssonOK Tor38:35+3:2111:14
5Göran LarssonSala OK41:09+5:5511:59
6Inge LöwegrenKatrineholms OK42:06+6:5212:16
7Bo LindkvistKöping-Kolsva OK42:30+7:1612:23
8Jan-Erik AnderssonSträngnäs-Malmby OL43:29+8:1512:40
9Mona ForsbergNyköpings OK44:31+9:1712:58
10Anna-Karin JohanssonVandrarringen45:25+10:1113:14
11Peter LjungströmVästerås SOK46:39+11:2513:36
12Olle ArmanNyköpings OK46:48+11:3413:38
13Per-Arne EkbomArboga OK47:22+12:0813:48
14Leif JanssonEskilstuna OL47:27+12:1313:50
15Håkan SöderqvistArboga OK47:40+12:2613:53
16Curt ThorénNyköpings OK48:11+12:5714:02
17Sören JohanssonSala OK48:22+13:0814:06
18Stig ThorssonSödertälje-Nykvarn OF48:35+13:2114:09
19Kenneth JanssonSala OK48:53+13:3914:15
20Stig PedersonSödertälje-Nykvarn OF49:49+14:3514:31
21Håkan AlderudNyköpings OK50:36+15:2214:45
22Bengt JönssonÅkers IF51:23+16:0914:58
23Jerry HolmEskilstuna OL52:26+17:1215:17
24Annika NorströmHallstahammars OK53:50+18:3615:41
24Hans GustavssonNyköpings OK53:50+18:3615:41
26Göran ForsbergNyköpings OK53:56+18:4215:43
27Dan HöökArboga OK54:04+18:5015:45
28Kjell FröbergEskilstuna OL55:05+19:5116:03
29Inga-Britt PetterssonSala OK55:21+20:0716:08
30Annette RagvaldVingåkers OK56:42+21:2816:31
31Åke GranstamOK Tor57:46+22:3216:50
31Jarl Erik PalmKjula IF57:46+22:3216:50
33Lennart JohanssonOK Tor58:01+22:4716:54
34Bo Göran HöökOK Tisaren58:42+23:2817:06
35Tomas KjellbergOK Klemmingen59:38+24:2417:23
36Bo OrtmanVandrarringen1:01:29+26:1517:55
37Bo MalmqvistOK Grip1:03:25+28:1118:29
38Lennart LundquistOK Nalle1:03:38+28:2418:33
39Evamarie LundahlIF Hagen1:03:44+28:3018:34
40Sven AnderssonOK Hällen1:16:21+41:0722:15
41Ronny AnderssonIF Rune1:24:53+49:3924:44
42Kurt ZanderVästerås SOK1:35:51+1:00:3727:56
Bendy WallinTrosabygdens OKej godkänd

Klass C

2 920 m, 35 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kjell AnderssonEskilstuna OL38:1013:04
2Mats ErikssonSala OK38:38+0:2813:13
3Esko RaitaÄrla IF39:15+1:0513:26
4Roger HolmbergNyköpings OK40:58+2:4814:01
5Kristina WåhlinVästerås SOK41:12+3:0214:06
6Leif ThorssonOK Grip43:05+4:5514:45
7Dolwai HellbergSurahammars SOK43:26+5:1614:52
8Sven DanielssonEskilstuna OL43:37+5:2714:56
9Göran JanzonArboga OK43:45+5:3514:58
10Nils-Erik GustafssonEskilstuna OL45:01+6:5115:25
11Lars JohanssonOK Tor45:11+7:0115:28
12Ingegerd LusenskySträngnäs-Malmby OL45:38+7:2815:37
12Stig TörnkvistKöping-Kolsva OK45:38+7:2815:37
14Sonja JedarÅkers IF45:45+7:3515:40
15Ove LarssonEskilstuna OL46:00+7:5015:45
16Lars-Erik ThofeltOK Klemmingen47:57+9:4716:25
17Anders MillingerVästerås SOK48:02+9:5216:26
18Gudrun PerssonHallstahammars OK48:07+9:5716:28
19Lennart KarlssonOK Grip49:03+10:5316:47
20Anita JohanssonOK Tor49:12+11:0216:50
21Lars RoxneNyköpings OK49:50+11:4017:03
22Ingemar GreisOK Måsen51:36+13:2617:40 Ladda ner rutt i gpx-format
23Gun JanssonSala OK52:36+14:2618:00
24Gun MillingerVästerås SOK56:33+18:2319:21
25Rolf LindblomKjula IF57:08+18:5819:33
26Birgitta WallinTrosabygdens OK57:50+19:4019:48
27Jan EnesvedSödertälje IF57:59+19:4919:51
28Jörgen BergströmÄrla IF59:26+21:1620:21
29Kerstin PalmKjula IF1:01:09+22:5920:56
30Lennart ErikssonOK Enen1:01:26+23:1621:02
31Karl-Gustav KlemetsKöping-Kolsva OK1:04:54+26:4422:13
32Kjell KarlssonOK Tjärnen1:05:08+26:5822:18
33Nils-Gunnar LindbergOK Nalle1:05:09+26:5922:18
34Bror NordSträngnäs-Malmby OL1:08:33+30:2323:28
Lennart StenbergOK Älvsjö-Örbyutgått

Klass D

2 290 m, 42 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders WelénKöping-Kolsva OK34:1114:55
2Åke LiljebrandSK Trim/Virsbo34:55+0:4415:14
3Anders RymanSträngnäs-Malmby OL38:42+4:3116:53
4Alf LundkvistOK Tor40:19+6:0817:36
5Anders JohanssonKjula IF40:36+6:2517:43
6Göran WiigHallstahammars OK43:10+8:5918:51
7Margareta JönssonÅkers IF44:10+9:5919:17
8Harriet KarlssonOK Grip44:37+10:2619:28
9Marita LindholmKöping-Kolsva OK44:41+10:3019:30
10Weine JohanssonSödertälje-Nykvarn OF44:43+10:3219:31
11Åke SchylanderSträngnäs-Malmby OL44:48+10:3719:33
12Karl-Robert MoqvistOK Tor45:15+11:0419:45
13Britt-Marie BjörkmanÅkers IF45:37+11:2619:55
14Roland RohdeFellingsbro GOIF46:25+12:1420:16
15Göran LarssonSödertälje-Nykvarn OF47:49+13:3820:52
16Jan FlodinOK Nalle48:17+14:0621:05
17Rolf JanssonIF Rune48:32+14:2121:11
18Berit GustavssonSödertälje IF48:37+14:2621:13
19Stig GustavssonSödertälje IF49:11+15:0021:28
20Inger LundSala OK49:37+15:2621:40
21Lena JohanssonÅkers IF51:24+17:1322:26
22Stig LundinEskilstuna OL53:47+19:3623:29
23Johnny ErixonFellingsbro GOIF54:56+20:4523:59
24Göran HellgrenKöping-Kolsva OK56:18+22:0724:35
25Anders JohanssonNyköpings OK56:59+22:4824:53
26Göran LagerstedtStjärnhovs OK 6559:10+24:5925:50
27Berit EdengrenNyköpings OK59:57+25:4626:10
28Britt ErikssonHammarby IF OF1:00:34+26:2326:26
28Solveig DillmanOK Älvsjö-Örby1:00:34+26:2326:26
30Lars-Erik LindellVäsby OK1:00:43+26:3226:30
31Stig WesterbergOK Tor1:01:50+27:3927:00
31Irene GustafssonOK Måsen1:01:50+27:3927:00
33Lars AndreassonOK Tor1:02:52+28:4127:27
34Margareta JohanssonOK Tor1:10:14+36:0330:40
35Kristina SkoglundSödertälje-Nykvarn OF1:12:45+38:3431:46
36Barbro MelvingerOK Enen1:14:20+40:0932:27
37Britt-Inger LindbergOK Nalle1:28:52+54:4138:48
Inge GustafssonSträngnäs-Malmby OLej godkänd
Christer LiwellÄrla IFej godkänd
Bengt DagermarkÄrla IFej godkänd
Monica AndreassonOK Torej godkänd
Hans RagvaldVingåkers OKutgått

Klass E

1 480 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars SöderlundHallstahammars OK34:5523:35
2Els-Marie LundquistOK Nalle36:49+1:5424:52
3Henry KarlssonÄrla IF47:23+12:2832:00
4Harry AxelssonKatrineholms OK51:50+16:5535:01
5Ann-Britt FlodinOK Nalle59:26+24:3140:09
Thorolf OlssonOK Torej godkänd
Bengt-Olof BlidströmOK Torej godkänd
Vivianne HolgerssonOK Måsenej godkänd
Ingrid LundinEskilstuna OLutgått

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser