Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Sommar-3-kvällars, etapp 1

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Sommar-3-kvällars
Arrangörsorganisation: Andrarums IF
Datum: måndag 9 juli 2012 - onsdag 11 juli 2012

Etapp 1Etapp 2Etapp 2 (totalt)Etapp 3Etapp 3 (totalt)

D21

6 960 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hanna Axelsson-MeyersonOK Linné42:176:04
2Rebecka HeinrupTullinge SK45:58+3:416:36
3Johanna KarlssonOK Pan-Kristianstad54:09+11:527:46
4Margrete AspvallRonneby OK55:47+13:308:00
5Hanna JohanssonSkattkärrs IF56:04+13:478:03
6Kristina AspvallRonneby OK1:00:04+17:478:37
7Cajsa GrapeIFK Moras OK1:03:27+21:109:06
8Emma FaxénVäxjö OK1:08:59+26:429:54

H21

10 060 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Måns SandgrenOK Orion52:275:12
2Manuel GassnerLunds OK52:55+0:285:15
3Mikael LundqvistFalkenbergs OK53:10+0:435:17
4Rasmus GrönlundLunds OK55:27+3:005:30
5Andreas ErikssonLunds OK56:18+3:515:35 Ladda ner rutt i gpx-format
6Erik BrandhorstJärla Orientering59:40+7:135:55
7Rickard EricssonOK Tyr1:00:20+7:535:59
8Ingemar EricssonRonneby OK1:05:04+12:376:28
9Magnus FranssonSOK Aneby1:08:03+15:366:45
10Johan HagströmFalkenbergs OK1:09:03+16:366:51
11Daniel NilssonSkåneslättens OL1:15:49+23:227:32
12Marcus TrulssonHärlövs IF1:19:38+27:117:54
13Robert SundströmFK Friskus-Varberg1:25:47+33:208:31
Marcus AnderssonSkåneslättens OLej start
Peter HedbergLunds OKej start

D21 Kort

5 040 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jannie HagårdRävetofta OK32:396:28
2Lotta NilssonOK Alehof34:16+1:376:47
3Johanna WeidolfEslövs FK34:18+1:396:48
4Martina PeterssonBurseryds IF37:59+5:207:32
5Sandra AxelssonVänersborgs SK40:25+7:468:01
6Sofie SvenssonBjörkfors GOIF42:29+9:508:25
7Yasmine OffrellGävle OK46:22+13:439:11
8Anna LarssonFalkenbergs OK54:57+22:1810:54

H21 Kort

8 190 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mikael BergstedtMarkbygdens OK52:446:26
2Björn LinseLunds OK1:17:38+24:549:28

D18

5 040 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jessica NilssonOK Torfinn31:496:18
2Elinor LindelöwHärlövs IF42:57+11:088:31
3Elin KjellssonFalkenbergs OK45:39+13:509:03

H18

6 660 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Filip Axelsson-MeyersonOK Linné37:175:35
2Andreas PeterssonBurseryds IF39:45+2:285:58
3Niclas DelinOK Pan-Kristianstad46:36+9:196:59
4Anton HagströmFalkenbergs OK55:32+18:158:20

D16

4 570 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pim HedbergLunds OK30:456:43
2Linnea KjellssonFalkenbergs OK31:18+0:336:50
3Jenny BredfeltLunds OK32:17+1:327:03
4Helena HagströmFalkenbergs OK36:39+5:548:01
5Madelene AxelssonHärlövs IF39:02+8:178:32
Cecilia SpångbergLunds OKej godkänd

H16

5 460 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hjalmar WihlborgMalmö OK39:287:13
2Johan PerssonYstads OK55:51+16:2310:13

D16 Kort

3 870 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johanna MöllerYstads OK46:3212:01

H16 Kort

3 870 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mathias FyhrSimrishamns OK47:3912:18

D14

3 870 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sofie PerssonHärlövs IF27:457:10
2Emelie RoosOK Landehof28:15+0:307:17
3Emmy HelmerssonHässleholms OK28:58+1:137:29
4Tova HermodssonLunds OK30:56+3:117:59
5Erica HenrikssonSimrishamns OK34:34+6:498:55
6Anna JönssonTormestorps IF34:53+7:089:00
7Elinor DelinFK Åsen38:05+10:209:50
8Sofia BengtssonSundbybergs IK38:33+10:489:57

H14

3 870 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gustav ÖhgrenKarlsbyhedens IK21:495:38
2Pontus MattssonOK Kullingshof36:24+14:359:24
3Jakob NilssonYstads OK47:32+25:4312:16

D12

2 850 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hanna LagerbergOK Södertörn17:176:03
2Linnea DagsbergOK Orion19:34+2:176:51
3Irmalinn NilssonHärlövs IF21:26+4:097:31
4Julia ThuressonBurseryds IF21:37+4:207:35
5Olivia FröbergOK Roxen22:40+5:237:57
6Tina LjungqvistLunds OK25:27+8:108:55
7Betty OttossonOK Torfinn27:04+9:479:29
8Tova EricssonRonneby OK30:10+12:5310:35

H12

2 850 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Allan HedbergLunds OK14:485:11 Ladda ner rutt i gpx-format
2Johannes ÖhgrenKarlsbyhedens IK17:32+2:446:09
3Albin KronkvistÖrkelljunga FK19:18+4:306:46
4Alexander RoosOK Landehof19:38+4:506:53
5Ludvig HallabroHässleholms OK20:31+5:437:11
6Olle Leibe-BergstedtMarkbygdens OK22:46+7:587:59
7Oscar KjellssonFalkenbergs OK23:02+8:148:04
8Povel HedbergLunds OK23:15+8:278:09
9Viggo JohanssonSkåneslättens OL25:41+10:539:00
10Petter Leibe-BergstedtMarkbygdens OK26:57+12:099:27
11Måns BerggrenLunds OK31:30+16:4211:03
12Julius PukeYstads OK41:06+26:1814:25

D10

2 420 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ebba RosanderSOK Aneby17:127:06
2Alma GustafssonSOK Aneby18:01+0:497:26
3Tilda RosanderSOK Aneby21:59+4:479:05

H10

2 420 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Loke HedbergLunds OK14:506:07
2Agust KronkvistÖrkelljunga FK17:27+2:377:12
3Klas LjungqvistLunds OK17:57+3:077:25
4Oskar EricssonRonneby OK19:15+4:257:57
5Melvin NilssonHärlövs IF19:25+4:358:01
6Oscar Wall JungbjerGöteborgs SK21:14+6:248:46
7Gustav MöllerbergValbo AIF22:02+7:129:06
8Elmer ÖhgrenKarlsbyhedens IK25:28+10:3810:31
9Ivar HelmerssonHässleholms OK26:49+11:5911:04

D35

5 910 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maria HelmerssonHässleholms OK48:368:13
2Lotte HenrikssonSimrishamns OK52:09+3:338:49
3Karin MöllerbergValbo AIF53:04+4:288:58
4Maureen Olsson LoLunds OK58:59+10:239:58
5Anna BjärbyFrosta OK1:05:39+17:0311:06

H35

8 190 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tomas JohanssonVänersborgs SK52:186:23
2Magnus JonassonMalmö OK54:43+2:256:40
3Hansi KrausAvesta OK1:10:13+17:558:34

D40

5 040 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sara ElfvingRonneby OK37:097:22
2Malin MalmbergMalmö OK37:26+0:177:25
3Anna LjungqvistLunds OK37:36+0:277:27
4Carina LindelöwHärlövs IF39:21+2:127:48
5Anna HagströmFalkenbergs OK43:34+6:258:38
6Britta KjellssonFalkenbergs OK47:26+10:179:24
7Åsa MattssonOK Kullingshof47:41+10:329:27
8Katja Leibe BergstedtMarkbygdens OK52:35+15:2610:25
9TANG Pik KwanHKOXCC1:33:00+55:5118:27
Sara HektorJärla Orienteringej start

H40

7 540 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thomas NilssonEslövs FK41:255:29
2Jonas OlssonOK Roxen43:57+2:325:49
3Lars ÖhgrenKarlsbyhedens IK44:08+2:435:51
4Björn NilssonHärlövs IF44:48+3:235:56
5Fabian LjungquistLunds OK45:24+3:596:01
6Simon SandgrenBromma-Vällingby SOK47:14+5:496:15
7Mats BerggrenLunds OK49:47+8:226:36
8Håkan GrubbMalmö OK51:41+10:166:51 Ladda ner rutt i gpx-format
9Nils HelmerssonHässleholms OK53:34+12:097:06
10Jalle JosefssonLunds OK53:48+12:237:08
11Peter HagströmFalkenbergs OK55:56+14:317:25
12Peter KjellssonFalkenbergs OK1:00:06+18:417:58
13Kenneth NilssonYstads OK1:03:25+22:008:24
14Anders MalmqvistMotala AIF OL1:06:18+24:538:47
Marcus JohnssonAvesta OKej start
Tomas VensrydEslövs FKej start

D45

4 590 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ingela AnderssonLunds OK34:047:25
2Karin ÖhlinSOK Aneby34:08+0:047:26
3Carolina LandinMalmö OK35:44+1:407:47
4Siri KlausenBallerup OK37:29+3:258:09
5Gunilla PerssonMalmö OK37:53+3:498:15
6Kristina SpångbergLunds OK43:13+9:099:24
7Christina JohnssonOK Gynge45:53+11:499:59
8Anna BrandhorstJärla Orientering48:05+14:0110:28
Lena ThuressonBurseryds IFej start

H45

6 660 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jesper Hansson LagerbergOK Södertörn38:225:45
2Lars KarlssonValbo AIF38:59+0:375:51
3Per-Olof AnderssonOK Tyringe39:08+0:465:52
4Niklas NilssonHärlövs IF40:03+1:416:00
5Anders HeydenLunds OK44:21+5:596:39 Ladda ner rutt i gpx-format
6Lars HallabroHässleholms OK45:59+7:376:54
7Johan RisbergJärfälla OK47:43+9:217:09
7Mats BredfeltLunds OK47:43+9:217:09
9Stefan AdolfssonEslövs FK48:26+10:047:16
10Magnus HektorJärla Orientering51:09+12:477:40
11Arne ThellEslövs FK52:39+14:177:54
12Jan ThuressonBurseryds IF53:46+15:248:04
13Håkan OlssonRävetofta OK58:30+20:088:47
14LAW Kwok KuenHKOXCC59:59+21:379:00
Jörgen KarlssonHärlövs IFej start

D50

4 250 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Britta SahlinVänersborgs SK27:156:24
2Britt-Marie BengtssonFK Åsen28:40+1:256:44
3Sara Snogerup LinseLunds OK29:24+2:096:55
4Ylva Grape AnderssonIFK Moras OK30:30+3:157:10
5Agneta ErforsOK Torfinn32:49+5:347:43
6Mona ÅkermanValbo AIF33:07+5:527:47
7Elisabeth Meum JohansenOK Moss34:12+6:578:02
8Karin AnderssonSkåneslättens OL35:41+8:268:23
9Annette Falck-LarssonVänersborgs SK36:10+8:558:30
10Eva RutbergHässleholms OK37:37+10:228:51
11Eva EmanuelssonHelsingborgs SOK38:46+11:319:07
12Linda Spjut-AsplundJärla Orientering38:50+11:359:08
13Annika PeterssonBurseryds IF43:04+15:4910:08
14Kristina JohanssonKalmar OK43:31+16:1610:14
15Monika NilssonOK Alehof46:59+19:4411:03
16Carina GöranssonYstads OK53:02+25:4712:28
17Ann ErikssonSimrishamns OK1:07:26+40:1115:52
Tina HagårdRävetofta OKej godkänd
Lena Sandgren SwartzOK Orionej start
Christina SegerslättSkåneslättens OLej start

H50

5 910 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulf JungstrandMalmö OK32:595:34
2Göran MånssonOK Dacke33:21+0:225:38
3Ingemar MånssonRonneby OK40:48+7:496:54
4Anders NissarJärla Orientering43:38+10:397:22
5Claes-Göran PeterssonBurseryds IF46:23+13:247:50
6Torbjörn SalomonssonVänersborgs SK47:30+14:318:02
7Fredrik BrandhorstJärla Orientering48:15+15:168:09
8Nils-Olof LarssonVänersborgs SK53:02+20:038:58
9YEUNG Kwok KeungHKOXCC58:23+25:249:52
Sven OlssonSkåneslättens OLej godkänd
Anders PerssonTockarps IKej start

D55

4 250 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ina LindebergSkåneslättens OL30:407:12
2Ulla EngelbyOK Pan-Kristianstad39:00+8:209:10
3Marie SvernestamLinköpings OK42:39+11:5910:02
4Ann-Mari NilssonYstads OK42:41+12:0110:02

H55

5 460 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Åke JönssonTormestorps IF32:095:53
2Anders TåqvistVästerås SOK34:15+2:066:16
3Stellan MartinssonOK Tyringe35:22+3:136:28
4Ken RagnarssonOK Kompassen36:31+4:226:41
5Conny SahlinVänersborgs SK38:47+6:387:06
6Lars StrandSkåneslättens OL38:57+6:487:08
7Sven-Åke EmanuelssonHelsingborgs SOK39:13+7:047:10
8Roland DahlmanMalmö OK40:41+8:327:27
9Lennart SvernestamLinköpings OK41:22+9:137:34
10Pierre KarlssonOK Alehof41:42+9:337:38
11Torgny OttossonOK Torfinn42:30+10:217:47
12Per SvenssonRonneby OK43:31+11:227:58
13Morten JohansenOK Moss53:53+21:449:52
Sten SegerslättSkåneslättens OLej start

D60

3 550 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anita AnderssonOK Skogshjortarna32:459:13
2Gudrun NilssonLunds OK33:12+0:279:21
3Berith PetterssonVänersborgs SK36:02+3:1710:09
4Mona PetersenOK Motala37:31+4:4610:34
5Gerd MelanderVaggeryds SOK1:13:44+40:5920:46

H60

5 040 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Agne BengtssonOK Kompassen32:256:25
2Göran LarssonVänersborgs SK33:51+1:266:42
3Gert OlssonTockarps IK36:51+4:267:18
4Lennart HävrénTullinge SK37:27+5:027:25
5Sven-Olof JohanssonVaggeryds SOK38:24+5:597:37
6Kenneth FagerFK Vittus39:16+6:517:47
7Bo Anders NilssonLunds OK40:47+8:228:05
8Lars JohanssonMalmö OK42:43+10:188:28
9Jan-Erik NilssonYstads OK43:39+11:148:39
10Bengt AspvallRonneby OK44:10+11:458:45
11Sven-Olof FranssonSOK Aneby49:13+16:489:45
12Göran von RosenMalmö OK57:48+25:2311:28

D65

3 550 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Britt Forsell PirozziLunds OK29:318:18
2Gull SvenssonTockarps IK33:11+3:409:20
3Monica PåhlstorpEmmaboda Verda OK35:17+5:469:56
4Helen AndertoftMarkaryds FK35:30+5:5910:00
5Berit ByströmOK Virdarna35:55+6:2410:07
6Karin BengtssonOK Kompassen38:40+9:0910:53
7Susanne IngemanssonYstads OK42:02+12:3111:50
8Eva IsakssonOK Skogshjortarna44:58+15:2712:40
9Marita PusaFK Boken49:02+19:3113:48
10Eva BergstrandVärend GN OL50:17+20:4614:09
11Kristina JohanssonVänersborgs SK1:01:49+32:1817:24

H65

4 590 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Leif SandgrenFrosta OK27:366:00
2Bengt BergmanLunds OK28:58+1:226:18
3Håkan NilssonMalmö OK32:18+4:427:02
4Erland MartinssonOK Tyringe33:10+5:347:13
5Waste ByströmOK Virdarna33:17+5:417:15
6Inge PerssonFK Boken33:53+6:177:22
7Lars HylénSkåneslättens OL34:12+6:367:27
8Per-Arne JohanssonVänersborgs SK34:14+6:387:27
9Ingemar AnderssonOK Orion34:16+6:407:27
10Lars OlssonFK Boken34:47+7:117:34
11Knut MasseckSkåneslättens OL35:08+7:327:39
12Jan PerssonYstads OK35:26+7:507:43
13Ronny RagnarssonOK Skogshjortarna36:05+8:297:51
14Claus PetersenOK Motala36:47+9:118:00
15Leif KarlssonFrosta OK37:55+10:198:15
16Bengt StåhlHjärnarps GH OL38:29+10:538:23
17Kjell-Åke IsakssonOK Skogshjortarna42:02+14:269:09
18Sven-Erik ForsellLunds OK42:59+15:239:21
19Per-Åke AnderssonIS Kullen43:30+15:549:28
20Börje ÅkessonFrosta OK45:36+18:009:56
21Karl Bertil KjellssonRävetofta OK45:43+18:079:57
22Jan PåhlstorpEmmaboda Verda OK46:22+18:4610:06
23Jan LarssonFrämmestads IK49:00+21:2410:40
24Knud Erik ThomsenSvendborg OK50:13+22:3710:56
25Nils-Erik GunnarssonOK Gipen50:27+22:5110:59
26Macke SelanderHelsingborgs SOK51:54+24:1811:18
27Johnny MalmgrenHjärnarps GH OL52:08+24:3211:21
28Tom LindbergLunds OK1:03:45+36:0913:53
Lars-Göran BergquistSimrishamns OKej godkänd

H70

4 250 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Roland OffrellFrosta OK33:387:54
2Arne GustafssonMalmö OK34:05+0:278:01
3Ernie BroströmHalmstad OK35:10+1:328:16
4Bengt I NilssonFrosta OK40:15+6:379:28
5Holger MikkelsenOdense Orienteringsklub40:42+7:049:34
6Palle Møller NielsenOdense Orienteringsklub41:57+8:199:52
7Anders CarlssonSkåneslättens OL44:23+10:4510:26
8Nils-Åke NilssonHärlövs IF45:21+11:4310:40
9Bo SvenssonTockarps IK47:09+13:3111:05
10Erling LarssonHässleholms OK47:23+13:4511:08
11Sven-Åke AndertoftMarkaryds FK47:35+13:5711:11
12Jan-Erik GlansMalmö OK51:08+17:3012:01
13Paul SchannongMalmö OK51:31+17:5312:07
14John-Erik BergstrandVärend GN OL52:46+19:0812:24
Kjell MånssonRonneby OKej godkänd
Göran AnderssonStigmännen Karlshamns OKej start
Verner LönnqvistHärlövs IFej start

D75

3 020 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Margit GlansMalmö OK43:1414:18
2Karin LexellOK Torfinn58:09+14:5519:15

H75

3 550 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Peo BengtssonOK Pan-Kristianstad31:548:59
2Klas TykessonRävetofta OK37:43+5:4910:37
3Jan-Eric NelkingFK Åsen39:02+7:0810:59
4Börje NilssonHässleholms OK40:20+8:2611:21
5Kjell BjörupLunds OK47:24+15:3013:21
6Bent JacobsenKolding OK48:35+16:4113:41
Bo BengtssonHässleholms OKej godkänd

H80

3 020 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ingvar PeterssonHässleholms OK30:2610:04
2Bengt EdvardssonOK Torfinn36:36+6:1012:07
3Kjell-Arne PetterssonHärlövs IF36:40+6:1412:08
4Bertil JohanssonSkåneslättens OL36:50+6:2412:11
5Leo ÅkessonHärlövs IF40:52+10:2613:31
6Owe ÅkessonHärlövs IF1:03:31+33:0521:01

H85

3 020 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Curth SvenssonSkåneslättens OL41:5413:52

U1

1 980 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Arvid LundqvistFalkenbergs OK16:578:33
2Johan Wall JungbjerGöteborgs SK17:37+0:408:53
3Axel TenghagenHärlövs IF20:29+3:3210:20
4Arvid EricssonRonneby OK32:19+15:2216:19
5Gustav LundqvistFalkenbergs OK1:50:53+1:33:5656:00

U2

2 420 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ida BengtssonOK Alehof20:058:17
2Joel NilssonYstads OK20:10+0:058:20
3Maja TenghagenHärlövs IF23:02+2:579:31
4Sigrid FröbergOK Roxen31:32+11:2713:01
5Adam JohanssonSkåneslättens OL34:15+14:1014:09
6Alexander LindeLunds OK38:05+18:0015:44

Öppen motion 1

2 420 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Klas BerggrenLunds OK16:096:40 Ladda ner rutt i gpx-format
2Truls CarlssonSkåneslättens OL17:22+1:137:10
3Pontus ThuressonSkåneslättens OL21:06+4:578:43
4Kajsa HeydenLunds OK32:39+16:3013:29
5Ulla OlssonFK Boken32:56+16:4713:36
6Maria RosanderSOK Aneby36:09+20:0014:56
7Inga-Lill FranssonSOK Aneby44:16+28:0718:17

Öppen motion 2

3 600 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pär DelinFK Åsen34:499:40
2Elin WulffOK Kompassen40:27+5:3811:14
3Arvid RuthbergHässleholms OK42:23+7:3411:46
4Inez JeppssonKlubblös45:18+10:2912:35
5Asta NilssonHärlövs IF51:37+16:4814:20

Öppen motion 3

2 850 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kennet AxelssonHärlövs IF21:297:32
2Albin HallOK Ravinen27:12+5:439:32
3Ylva LagerbergOK Södertörn29:26+7:5710:19
4Johan RosanderSOK Aneby29:54+8:2510:29
5Agnes AsplundJärla Orientering32:44+11:1511:29
6Lillemor GunnarssonOK Gipen34:13+12:4412:00
7Karin MalmgrenHjärnarps GH OL34:14+12:4512:00
8Björn PerssonHässleholms OK34:17+12:4812:01
9Mari Anne MånssonRonneby OK37:49+16:2013:16
10Margareta LassessonYstads OK39:06+17:3713:43
11Torill SvendsenLunds OK39:54+18:2514:00
12Elisabet WihlborgKlubblös40:31+19:0214:12
13Christina BookMalmö OK40:51+19:2214:20
14Viola EckermarkGöteborg-Majorna OK42:51+21:2215:02
15Rolf EckermarkGöteborg-Majorna OK43:16+21:4715:10
16Marie KempffHässleholms OK47:00+25:3116:29
17Helle RagnarssonOK Kompassen47:06+25:3716:31
18Elsa AsplundJärfälla OK48:54+27:2517:09

Öppen motion 4

4 920 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kati NémethStigmännen Karlshamns OK43:598:56
2Mimmie BergvallFK Åsen47:11+3:129:35
3Christel OlssonFK Åsen47:15+3:169:36
4Magnus JönssonSkåneslättens OL47:35+3:369:40
5Camilla CarlssonHärlövs IF48:31+4:329:51
6Annika NilssonEslövs FK49:53+5:5410:08
7Roger NilssonFK Åsen53:59+10:0010:58
8Helén BangKlubblös56:36+12:3711:30
9Leif WahlundScoutkåren Gripen56:38+12:3911:30
10Bengt EngdahlKlubblös1:01:15+17:1612:26
11Marie HeinrupTullinge SK1:24:27+40:2817:09

Öppen motion 5

3 590 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan PerssonKlubblös23:346:33
2Ingvar PerssonFK Åsen27:05+3:317:32
3Eric TenlandStigmännen Karlshamns OK27:46+4:127:44
4Sophie Schön PerssonKlubblös28:26+4:527:55
5Ulf MalmbergMalmö OK28:56+5:228:03
6Emma RisbyOK Ravinen30:34+7:008:30
7Greger IngemanssonYstads OK32:00+8:268:54
8Leif MalmMarkaryds FK32:14+8:408:58
9Gert BerggrenVäxjö AIS34:00+10:269:28
10Lena PerssonMalmö OK35:18+11:449:49
11Maria JohanssonLunds OK36:19+12:4510:06
12Anna FröbergOK Roxen36:22+12:4810:07
13Marita SalomonssonVänersborgs SK38:39+15:0510:45
14Bengt IvarssonOK Tyringe38:56+15:2210:50
15Bo BengtssonOK Alehof39:45+16:1111:04
16Astrid JohannessonHelsingborgs SOK39:58+16:2411:07
17Kjell AnderssonOK Skogshjortarna40:55+17:2111:23
18Ann-Kristin OlssonSkåneslättens OL46:49+23:1513:02
19Birgitta NilssonFK Snapphanarna47:26+23:5213:12
20Mats KehlmeierEslövs FK49:55+26:2113:54
21Cecilia RoosOK Landehof56:09+32:3515:38
Marianne CarlssonSkåneslättens OLej godkänd

Öppen motion 6

5 920 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Viktor HenmyrOK Vilse 8735:496:03
2Peter RoosOK Landehof40:13+4:246:47
3Magnus Wall JungbjerGöteborgs SK46:08+10:197:47
4Göran LassingFrosta OK47:00+11:117:56
5Gunnar JönssonHärlövs IF47:55+12:068:05
6Håkan ThellEslövs FK50:51+15:028:35
7Rolf SpångbergLunds OK56:22+20:339:31
8Johan MeurlingLunds OK1:02:16+26:2710:31

Öppen motion 7

3 030 m, 36 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Daniel Nilsson KempffHässleholms OK19:336:27
2Marcus Nilsson/KempffHässleholms OK20:27+0:546:44
3Jörgen SkaarupBallerup OK23:35+4:027:46
4Helga StensethKarlssons vänner24:16+4:438:00
5Jenny Lind ÖhgrenKarlsbyhedens IK26:06+6:338:36
6Lotta BerndtssonSkåneslättens OL26:34+7:018:46
7Ola GustafssonSOK Aneby26:41+7:088:48
8Hasse AxelssonStigmännen Karlshamns OK27:20+7:479:01
9Tomas AxelssonOK Linné27:33+8:009:05
10Rickard NyrénBurseryds IF27:48+8:159:10
11Åsa StåhlHjärnarps GH OL28:04+8:319:15
12Benny JohanssonMalmö OK29:11+9:389:37
13Nils JohannessonHelsingborgs SOK29:40+10:079:47
14Ivan PerssonMalmö OK30:20+10:4710:00
15Torgny ÅstedtHärlövs IF31:20+11:4710:20
16Josefine NilssonKlubblös31:45+12:1210:28
17Frida MalmbergMalmö OK31:55+12:2210:32
18Linda TufvessonFrosta OK31:56+12:2310:32
19Ann-Katrin AlmqvistFK Göingarna32:34+13:0110:44
20Anita OlssonSkåneslättens OL33:45+14:1211:08
21Jan NilssonFK Snapphanarna35:23+15:5011:40
22Helen NilssonHärlövs IF35:36+16:0311:44
23Lennart MånssonRingsjö OK35:38+16:0511:45
24Lars KarlssonRingsjö OK36:20+16:4711:59
25Mikael NilssonFrosta OK36:24+16:5112:00
26Siw NilssonOK Kompassen37:24+17:5112:20
27Bibzi PerssonHässleholms OK38:50+19:1712:48
28Susanne GöranssonFrosta OK42:08+22:3513:54
29Gert OlssonMalmö OK46:57+27:2415:29
30Kristin LindbergLunds OK49:53+30:2016:27
31Bengt NygrenMalmö OK52:00+32:2717:09
32Bertil GunnarssonFrosta OK54:27+34:5417:58
33Anna EllmarkLunds OK57:54+38:2119:06
34Maja-Stina MalmqvistFK Vittus1:08:30+48:5722:36
Peter EllmarkLunds OKej godkänd
Dag Lewis-JonssonHelsingborgs SOKej godkänd

Öppen motion 8

4 570 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olle WindeliusFrosta OK28:096:09
2Lotta LinseforsLunds OK28:27+0:186:13
3Bengt-Åke BerndtssonSkåneslättens OL29:33+1:246:27
4Magnus ThuressonSkåneslättens OL30:38+2:296:42
5Karl-Gunnar OlssonLunds OK30:41+2:326:42
6Bo-Arne OlssonEslövs FK31:46+3:376:57
7Matilda OlssonIFK Lidingös Skid o OK32:00+3:517:00
8Anders BengtssonSundbybergs IK32:39+4:307:08
9Anna BredfeltLunds OK32:50+4:417:11
10Anna-Karin BondessonFrosta OK32:57+4:487:12
11Annika JönssonSkåneslättens OL33:00+4:517:13
12Anders JohanssonLunds OK33:01+4:527:13
13Leif CarlssonOK Kontinent33:13+5:047:16
14Håkan CarlssonSkåneslättens OL34:17+6:087:30
15Viveka LassingFrosta OK36:15+8:067:55
16Måns FaxénVäxjö OK36:34+8:258:00
17Lennart NilssonYstads OK37:36+9:278:13
18Alf WestessonOK Kontinent38:25+10:168:24
19Karin LindqvistFK Finn38:45+10:368:28
20Sten-Åke NilssonOK Alehof39:30+11:218:38
21Rolf OhrlanderOK Pan-Kristianstad39:37+11:288:40
22Lotta HanssonOK Kontinent41:29+13:209:04
23Per HernebrantLunds OK42:06+13:579:12
24Jan JohanssonSkåneslättens OL43:19+15:109:28
25Stefan NilssonOK Kontinent43:28+15:199:30
26Roland NilssonOK Kompassen43:41+15:329:33
27Lennart MartinssonOK Tyringe44:36+16:279:45
28Hans-Inge HanssonOK Vilse 8744:47+16:389:47
29Nils-Erik BondessonFrosta OK49:02+20:5310:43
30Göran SegerFK Boken49:39+21:3010:51

Öppen motion 9

7 540 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ola NybergOK Orion36:244:49
2Patrik LindebergSkåneslättens OL39:50+3:265:16
3Rasmus ElmelidSkåneslättens OL39:57+3:335:17
4Niklas OlssonSkåneslättens OL40:50+4:265:24
5Anders SvenssonLunds OK41:51+5:275:33
6Jan MobergGävle OK43:11+6:475:43
7Rebecka OlssonOK Skogsfalken45:22+8:586:01
8Magnus TenghagenHärlövs IF45:28+9:046:01
9Tobias PerssonOK Kompassen46:44+10:206:11
10Fredrik BerndtssonSkåneslättens OL46:59+10:356:13
11Magnus HärwellEslövs FK47:02+10:386:14
12Andreas EkbladFrosta OK48:40+12:166:27
13Daniel ÅhmanKlubblös48:59+12:356:29
14Per KarlssonKarlssons vänner51:07+14:436:46
15Jesper NilssonAndrarums IF56:07+19:437:26
16Fredrik ErikssonÖsterlens golfklubb59:18+22:547:51
17Willy OlssonOK Skogsfalken1:00:30+24:068:01
18Carolina NilssonOK Kompassen1:00:39+24:158:02
19Marie GrönlundLunds OK1:01:25+25:018:08
20Anders NilssonMalmö OK1:06:54+30:308:52
21Marielle NilssonAndrarums IF1:08:54+32:309:08
Erik EinarssonLerums SOKej godkänd
Per-Anders BlomZinkgruvans IFej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser