Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, medel, Hälsingland

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, medel, Hälsingland
Arrangörsorganisation: Alfta-Ösa OK
Datum: söndag 13 september 2020

Klasser: Visa alla | D21 | H21 | D20 | H20 | D18 | H18 | D16 | H16 | D14 | H14 | D12 | H12 | D10 | H10 | D35 | H35 | D40 | H40 | D45 | H45 | D50 | H50 | D55 | H55 | D60 | H60 | D65 | H65 | Inskolning | Mkt lätt | Lätt | Med-svår | Svår kort | Svår lång

D21

3 900 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jennie Börjesson ErikssonMalungs OK Skogsmårdarna32:228:17
2Katarina SvahnAlfta-Ösa OK38:27+6:059:51
3Ylva KindlundhAlfta-Ösa OK40:16+7:5410:19
4Ellen DavidssonAlfta-Ösa OK40:56+8:3410:29
5Hanna KjellinSundsvalls OK46:55+14:3312:01
6Malin LindbergForsa OK50:21+17:5912:54
Therese LindAlfta-Ösa OKåterbud

H21

4 700 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olov EricsonAlfta-Ösa OK40:508:41
2Joel Börjesson ErikssonStorviks IF43:36+2:469:16
3Henrik TrolinForsa OK44:01+3:119:21
4David SundströmSöderhamns OK44:16+3:269:25
5Charlie StoltIFK Mora OK46:29+5:399:53
6Robert PetterssonForsa OK46:35+5:459:54
7Erik LundhAlfta-Ösa OK48:43+7:5310:21
8Peter KarsboAlfta-Ösa OK52:08+11:1811:05
9Stefan CarlssonAlfta-Ösa OK52:44+11:5411:13
10Fredrik JuhlinForsa OK58:05+17:1512:21
11Henrik FröjdRehns BK58:34+17:4412:27
12Björn KarlssonRehns BK58:52+18:0212:31
Fredrik BromanAlfta-Ösa OKej godkänd

H18

3 900 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Albin BlombergSegersta OKej start
Elis SandbergAlfta-Ösa OKej start

D16

3 400 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elin LadängesAlfta-Ösa OK34:4510:13
2Ella SandbergAlfta-Ösa OK50:36+15:5114:52
3Lovisa LundinAlfta-Ösa OK57:15+22:3016:50

H16

3 400 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Aron SidenvallHudiksvalls OK41:4312:16
2Hjalmar WennbergHudiksvalls OK1:03:12+21:2918:35
3Nils BlombergSegersta OK1:09:43+28:0020:30

D14

2 700 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hedda MattssonAlfta-Ösa OK35:5113:16
2Elin JonssonHudiksvalls OK36:52+1:0113:39
3Ellen MikaelssonForsa OK38:32+2:4114:16
4Lydia PerssonAlfta-Ösa OK52:08+16:1719:18
Oline HanssonAlfta-Ösa OKåterbud
Elisia SvedbergRehns BKåterbud
Rut SidenvallHudiksvalls OKåterbud

H14

2 700 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Max ZetterbergHudiksvalls OK26:419:52
2Linus HanssonAlfta-Ösa OK30:56+4:1511:27
3David NordströmForsa OK36:39+9:5813:34
4Wilmer WennbergHudiksvalls OK47:26+20:4517:34
Jakob Ekström LindAlfta-Ösa OKåterbud

D12

2 300 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hanna RydesäterAlfta-Ösa OK25:3211:06
2Vanessa LindAlfta-Ösa OK31:19+5:4713:36
3Linnea UnborgAlfta-Ösa OK31:57+6:2513:53
4Lina HolmstenForsa OK33:12+7:4014:26
Siri ForslinForsa OKåterbud

H12

2 300 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Filip ZetterbergHudiksvalls OK20:158:48
2Josua AxelssonEdsbyns OK22:17+2:029:41
3Einar BlombergSegersta OK25:05+4:5010:54
4Herman LarssonAlfta-Ösa OK28:47+8:3212:30
5Elias ThorsteinsenAlfta-Ösa OK35:59+15:4415:38
6Edvin SvedbergRehns BK1:14:27+54:1232:22
Frank SidenvallHudiksvalls OKej start
Theo LundinAlfta-Ösa OKåterbud
John Ekström LindAlfta-Ösa OKåterbud
Alfred LarssonAlfta-Ösa OKåterbud

D10

1 900 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Angelina AxelssonEdsbyns OK16:358:43
2Märta OlevikAlfta-Ösa OK21:49+5:1411:28
3Aprilia EdeborgAlfta-Ösa OK22:59+6:2412:05
4Matilda FlordalSöderhamns OK32:30+15:5517:06

H10

1 900 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Samuel SvenssonSöderhamns OK14:177:31
2Axel DavidssonAlfta-Ösa OK18:17+4:009:37
3Marcus UnborgAlfta-Ösa OK18:56+4:399:57
4Ludwig PerssonAlfta-Ösa OK21:01+6:4411:03
5Hugo RydesäterRehns BK21:20+7:0311:13
6Erik SvedbergRehns BK23:58+9:4112:36
7Philip NyholmAlfta-Ösa OK25:32+11:1513:26
8Elis Johansson KaislaniemiAlfta-Ösa OK25:55+11:3813:38
9Ingmar OlevikAlfta-Ösa OK29:46+15:2915:40
10Alfred ThorsteinsenAlfta-Ösa OK35:57+21:4018:55
Vide ThorsteinsenAlfta-Ösa OKåterbud
Vilgot SääfSöderhamns OKåterbud

D35

3 900 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karin TrolinForsa OK47:0412:04
2Sofia AxelssonEdsbyns OK56:46+9:4214:33

H35

4 700 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per OlevikAlfta-Ösa OK41:088:45
2Carl LundinAlfta-Ösa OK52:44+11:3611:13
3Joakim LarssonAlfta-Ösa OK1:12:21+31:1315:23
Robert BlomSöderhamns OKej start

H40

3 900 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hugo FlordalSöderhamns OK43:0711:03
2Jonas NyholmAlfta-Ösa OK43:13+0:0611:04
3Björn KnutssonHudiksvalls OK44:02+0:5511:17
4Jonas NymansEdsbyns OK45:10+2:0311:34
5Mattias WikströmAlfta-Ösa OK57:59+14:5214:52
Christer JohanssonAlfta-Ösa OKåterbud

D45

3 300 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Åsa ErikssonForsa OK47:5114:30
2Ingela RydesäterRehns BK50:16+2:2515:13
3Catherine VennbergHudiksvalls OK56:25+8:3417:05
4Erika MattssonEdsbyns OK59:04+11:1317:53
5Kajsa WinderLjusdals OK1:04:14+16:2319:27
6Anna BlombergSegersta OK1:10:27+22:3621:20

H45

3 700 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Björn JonsingRehns BK41:1411:08
2Robert LadängesAlfta-Ösa OK46:14+5:0012:29
3Jonas BlombergSegersta OK57:38+16:2415:34
4Johannes TyveSöderhamns OK1:02:03+20:4916:46
5Andreas PerssonAlfta-Ösa OK1:13:48+32:3419:56
6Stefan SvedbergRehns BK1:33:33+52:1925:17
Peter RydesäterRehns BKej start

D50

3 100 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Annika OttenbäckSegersta OK37:1312:00
2Ulrica Swärd BütikoferLjusdals OK42:12+4:5913:36
3Lotta JungåkerKorsnäs IF OK49:28+12:1515:57
4Marie FröjdRehns BK51:36+14:2316:38
5Monika ÖstbergAlfta-Ösa OK52:30+15:1716:56
6Lotta StålVästerbergslagens OL56:18+19:0518:09

H50

3 700 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Håkan ErikssonMalungs OK Skogsmårdarna30:448:18
2Göran BergqvistRehns BK45:11+14:2712:12
3Anders AnderssonSegersta OK51:41+20:5713:58 Ladda ner rutt i gpx-format
4Jonas LindgrenHudiksvalls OK59:37+28:5316:06

H55

3 300 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pär StålVästerbergslagens OL33:2210:06
2Gunnar ForsgrenForsa OK41:22+8:0012:32
3Mats JönssonKorsnäs IF OK43:59+10:3713:19
4Per-Åke BladForsa OK44:07+10:4513:22
5Ove SchönningLjusdals OK1:06:07+32:4520:02
6Sveke JonssonOK Dellen1:06:08+32:4620:02
Erik AnderssonVallsta SKej start

D60

2 500 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eva WoxlinAlfta-Ösa OK40:5316:21
2Annika StaafForsa OK42:58+2:0517:11
3Anki Teike AnderssonForsa OK52:13+11:2020:53
4Birgitta WinbladRehns BK56:44+15:5122:41
Nina UnefäldtEdsbyns OKej godkänd
Karin ForsgrenForsa OKej godkänd

H60

3 300 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kjell BomanSöderhamns OK42:5212:59
2Göran EngblomRehns BK46:05+3:1313:57
3Karl-Erik LindAlfta-Ösa OK47:07+4:1514:16
4Lennart IngessonEdsbyns OK49:16+6:2414:55
5Jan-Erik SkyttnerLjusdals OK49:47+6:5515:05
Håkan EnglundAlfta-Ösa OKej godkänd
Svante LindgrenKorsnäs IF OKåterbud

H65

3 100 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Roger LindLeksands OK33:2610:47
2Ivan SöderqvistLjusdals OK39:41+6:1512:48
3Ingvar SöderqvistSöderhamns OK49:52+16:2616:05
4Tommy ÖstLjusdals OK52:17+18:5116:51
5Rune SundströmSöderhamns OK56:09+22:4318:06
6Lennart WinbergHudiksvalls OK1:21:26+48:0026:16
Christer EngmanForsa OKej godkänd
Thomas WesterGustavsbergs OKej start

Inskolning 1,5 km

1 500 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Melker PerssonAlfta-Ösa OK15:3210:21
2Maja DavidssonAlfta-Ösa OK19:37+4:0513:04
3William NyholmAlfta-Ösa OK20:01+4:2913:20
4Alva EdeborgAlfta-Ösa OK20:30+4:5813:40
5Alfred HanssonAlfta-Ösa OK23:16+7:4415:30
6Ida BrodinAlfta-Ösa OK26:47+11:1517:51
7Assar LindbergForsa OK31:14+15:4220:49
8Ebba TrolinForsa OK31:19+15:4720:52
9Ronja TrolinForsa OK33:38+18:0622:25
10Tuva LindbergForsa OK35:19+19:4723:32
Kaisa HanningAlfta-Ösa OKej godkänd
Elsa Ekström LindAlfta-Ösa OKåterbud
Folke Ekström LindAlfta-Ösa OKåterbud
Edith Johansson KaislaniemiAlfta-Ösa OKåterbud

Mycket lätt 1,9 km

1 900 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gustav CaesarHudiksvalls OK21:5311:31
2Ebbe MattssonAlfta-Ösa OK36:42+14:4919:18
3Petter MikaelssonForsa OK37:13+15:2019:35
4Tom LindbladForsa OK37:29+15:3619:43
5Viktor HumleboForsa OK40:21+18:2821:14
6Tilde HumleboForsa OK40:23+18:3021:15
Vilma BergströmForsa OKåterbud

Lätt 2,3 km

2 300 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Axel JonssonHudiksvalls OK32:4214:13
2Julia HenrikssonHudiksvalls OK32:54+0:1214:18
3Edith HagardsonEdsbyns OK51:07+18:2522:13
4Ruben HagardsonEdsbyns OK52:34+19:5222:51
Irma JonssonHudiksvalls OKej start
Ylva ForslinForsa OKåterbud
Stina SidenvallHudiksvalls OKåterbud

Medelsvår 2,7 km

2 700 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan SidenvallHudiksvalls OK28:4010:37
2Michael NordströmForsa OK29:58+1:1811:05
3Johan BrodinAlfta-Ösa OK30:21+1:4111:14
4Markus ThorsteinsenAlfta-Ösa OK31:27+2:4711:38
5Linnea OlevikAlfta-Ösa OK33:01+4:2112:13
6Evelina NyholmAlfta-Ösa OK33:04+4:2412:14
7Petra PavlovskáSöderhamns OK35:34+6:5413:10
8Åsa NyholmAlfta-Ösa OK38:16+9:3614:10
9Markus JonssonHudiksvalls OK42:20+13:4015:40
10Marie PavlovskáSöderhamns OK44:06+15:2616:20
11Karin GustavssonForsa OK49:46+21:0618:25
12Johanna RothAlfta-Ösa OK57:10+28:3021:10
13Ingrid WahlbornCentrum OK1:02:10+33:3023:01
Tony LindAlfta-Ösa OKutgått
Erik Bergström -83Forsa OKåterbud

Svår 3 km

3 000 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hans OlevikEdsbyns OK43:2914:29
2Karin DelinAlfta-Ösa OK1:10:11+26:4223:23
3Eva EngmanForsa OK1:46:59+1:03:3035:39
Mia ForslinForsa OKåterbud

Svår 4,7 km

4 700 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per-Anders LindgrenCentrum OK1:14:5715:56

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser

Mila