Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för SkidO, OBS-tävling/J-cup, medel och publiktävling

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: SkidO, OBS-tävling/J-cup, medel och publiktävling
Arrangörsorganisation: Sundsvalls OK
Datum: lördag 4 januari 2020

Klasser: Visa alla | W21 | M21 | D20E | H20E | D18E | H18E | D16 | H16 | D14 | H14 | D12 | H12 | D10 | H10 | D35 | H35 | D40 | H40 | D45 | H45 | D50 | H50 | D55 | H55 | D60 | H60 | D65 | H65 | D70 | H70 | D75 | H75 | ÖKort | ÖMedel | ÖLång | Ö4,7 | ÖHD10

W21

8 340 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Linda LindkvistIK Jarl Rättvik34:494:10
2Hanna ErikssonIFK Mora OK35:23+0:344:14
3Magdalena OlssonIFK Mora OK35:28+0:394:15
4Klara YngvessonUmeå OK36:42+1:534:24
5Frida SandbergSäterbygdens OK36:52+2:034:25
6Åsa Zetterberg ErikssonÖSeT SkidO40:30+5:414:51
7Synne StrandLierbygda O-lag42:20+7:315:04
8Erica EdmanSäterbygdens OK43:21+8:325:11
9Andrea WickbomI 19 IF44:53+10:045:22
10Evelina WickbomI 19 IF46:10+11:215:32
11Beatrice AlmÖrnsköldsviks OK1:15:44+40:559:04
12Kadri KalvoSundsvalls OK1:17:06+42:179:14
Isabel SalénIFK Mora OKej godkänd
Elsa AnderssonDomnarvets GOIFej start

M21

10 190 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik BlomgrenUmeå OK38:323:46
2Erik RostAlfta-Ösa OK38:48+0:163:48
3Markus LundholmOK Renen38:57+0:253:49
4Sixten WalheimRobertsfors IK39:34+1:023:52
5Martin HammarbergSundsvalls OK41:04+2:324:01
6Oskar SandbergSäterbygdens OK43:05+4:334:13
7Rasmus WickbomI 19 IF44:27+5:554:21
8Joel SjölanderAlfta-Ösa OK45:25+6:534:27
8Simon ErikssonUmeå OK45:25+6:534:27
10Truls LindholmSundsvalls OK47:28+8:564:39
11Anders AxlingSundsvalls OK1:00:39+22:075:57
12Tuve MöllerOK Linné1:03:18+24:466:12
Linus RappIFK Mora OKej start

D20E

6 420 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Veronika KalininaIFK Lidingö SOK32:225:02
2Tilde EngbergHärnösands OK34:30+2:085:22
3Ellen BlennowFalköpings AIK OK36:40+4:185:42
4Elin EdströmHärnösands OK40:36+8:146:19
5Emelie BrudinIFK Mora OK44:23+12:016:54

H20E

7 000 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Zeb PalmHJS-Vansbro OK32:064:35
2Gabriel LarssonGammelstads IF36:07+4:015:09
3Anton HänströmTäby OK36:14+4:085:10
4Rasmus NordgrenOK Kåre37:24+5:185:20
5Jakob LindehagPiteå IF Orienteringsklubb48:02+15:566:51

D18E

6 420 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lilian PalmHJS-Vansbro OK37:265:49
2Lovisa MoqvistLerums SOK38:10+0:445:56
3Vendela SöderqvistOK Kåre40:26+3:006:17
4Amelie JosefssonSkogslöparna41:24+3:586:26
5Elsa HermanssonIFK Mora OK42:04+4:386:33
6Julia BosellOK Kåre44:11+6:456:52
7Sofia LundkvistOK Vargen1:01:10+23:449:31
8Emmie LindbäckOK Renen1:03:29+26:039:53
9Malva MöllerOK Linné1:38:51+1:01:2515:23
Klara AnderssonDomnarvets GOIFej start

H18E

7 000 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Albin GezeliusIFK Mora OK29:124:10
2Erik BrandtDomnarvets GOIF29:57+0:454:16
3Simon MarkströmOK Renen31:48+2:364:32
4Kalle Åkerman SjöströmOK Rodhen31:49+2:374:32
5Isak LundholmUmeå OK32:07+2:554:35
6Klockar Eskil NääsLeksands OK34:18+5:064:54
7Rasmus ErikssonUmeå OK36:55+7:435:16
8Otto BalckTäby OK37:05+7:535:17
9Petter ErlandssonSundsvalls OK37:38+8:265:22
10Albin NyqvistOK Landehof37:56+8:445:25
11Albin BlombergSegersta OK38:56+9:445:33
12David MelinOK Rodhen46:52+17:406:41
13Thobias BrodinIFK Mora OK1:17:36+48:2411:05
Jonne LiukkonenSundsvalls OKej godkänd

D16

3 970 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alice LarssonSundsvalls OK24:456:14
2Elsa LindahlHärnösands OK25:25+0:406:24
3Maja LundholmUmeå OK26:17+1:326:37
4Alva PerboSkogslöparna33:43+8:588:29
5Frida MelinOK Rodhen36:37+11:529:13
6Hanny EdströmHärnösands OK51:56+27:1113:04
7Cornelia HörnquistÖrnsköldsviks OK52:27+27:4213:12
8Elmina MolinHärnösands OK54:04+29:1913:37

H16

4 910 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan LindénSelånger SOK29:275:59
2Edvin LakeSundsvalls OK30:09+0:426:08
3Nils EngbergHärnösands OK30:54+1:276:17
4Elias NyqvistOK Landehof31:09+1:426:20
5Axel BalckTäby OK47:31+18:049:40
Nils BlombergSegersta OKej godkänd
Oskar ErlandssonSundsvalls OKej start
Sebastian ÅkärbjärIFK Mora OKej start

H14

3 350 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Matvey KalininOMEGA MOSCOW19:445:53
2Eskil EngbergHärnösands OK34:49+15:0510:23
3Jakob EngströmHärnösands OK40:56+21:1212:13
4Carl ErngrundSelånger SOK45:15+25:3113:30
Frans PerssonSkellefteå OKej godkänd

D12

2 750 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hanna RydesäterRehns BK47:5817:26

H12

2 750 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jonathan EngströmHärnösands OK19:477:11
2Elmer NordlanderHärnösands OK21:02+1:157:38
3Einar BlombergSegersta OK29:06+9:1910:34
4Erik BalckTäby OK46:10+26:2316:47
5Alexander DufvaSundsvalls OK51:31+31:4418:44

H10

1 400 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hugo RydesäterRehns BK12:018:35

D35

4 910 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elena KheldertOMEGA MOSCOW36:077:21

D40

4 910 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marie-Louise EngbergHärnösands OK38:057:45

H40

6 150 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Torbjörn EngbergHärnösands OK31:565:11

D45

4 870 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Susanne PeterssonSundsvalls OK30:536:20
2Ingela RydesäterRehns BK30:58+0:056:21
3Sofia LindénSelånger SOK45:41+14:489:22
4Susanna EdströmHärnösands OK45:57+15:049:26
5Gabriella MelinOK Rodhen51:33+20:4010:35
6Christina JosefssonSkogslöparna1:00:49+29:5612:29

H45

4 910 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Andreas LundholmUmeå OK21:074:18
2Oleg KalininOMEGA MOSCOW22:40+1:334:36
3Peter HermanssonIFK Mora OK24:39+3:325:01
4Peter RydesäterRehns BK26:14+5:075:20

D50

4 870 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Carina SandbergSäterbygdens OK32:346:41
2Charlotte LindkvistIK Jarl Rättvik38:21+5:477:52
3Marita SöderlindÖrnsköldsviks OK59:31+26:5712:13

H50

4 910 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tomas PerssonSkellefteå OK27:405:38
2Per-Johan JosefssonSkogslöparna38:43+11:037:53
3Fredrik PonténSelånger SOK38:58+11:187:56
4Ulf LindahlHärnösands OK50:38+22:5810:18
5Conny ErikssonIFK Mora OK1:18:10+50:3015:55

D55

4 870 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Helena KönigssonRobertsfors IK44:319:08

H55

4 870 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per-Olov SjöströmVästerås SOK24:114:57
2Björn AlbinssonIFK Mora OK26:44+2:335:29
3Mikael YngvessonRobertsfors IK30:28+6:176:15
4Lars SjölanderHärnösands OK31:44+7:336:30
5Sven ÖrnerlingOK Renen32:30+8:196:40
6Per SandbergSäterbygdens OK35:51+11:407:21

D70

3 350 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna BlomgrenTullinge SK50:5615:12

H70

3 970 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars-Åke SjökvistVärend GN OL31:227:54

Öppen Kort

1 400 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stina EngbergHärnösands OK13:259:35
2Katja KinnunenTäby OK27:29+14:0419:37
3Josef OdevikKlubblös40:53+27:2829:12
4Olle LoréSundsvalls OK44:49+31:2432:00
Lotta MöllerOK Linnéej godkänd
Emma PerboSkogslöparnaej start
Kristina PerboSkogslöparnaej start

Öppen Medel

3 970 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jonas BlombergSegersta OK27:196:52
2Katarina GezeliusIFK Mora OK31:08+3:497:50
3Per MelinOK Rodhen31:11+3:527:51
4Anna BlombergSegersta OK38:03+10:449:35
5Magnus JonssonSundsvalls OK38:42+11:239:44
6Peter ErngrundSelånger SOK39:41+12:229:59
7Anders HänströmTäby OK40:50+13:3110:17
8Emma LundholmUmeå OK47:13+19:5411:53
9Johan BalckTäby OK47:38+20:1911:59
10Johanna LindahlHärnösands OK50:19+23:0012:40
11Freja LoréSundsvalls OK51:37+24:1813:00
12Wilma LindströmSundsvalls OK51:46+24:2713:02
13Christina EngströmHärnösands OK54:16+26:5713:40
Hanna RostAlfta-Ösa OKej godkänd

Öppen Lång

2 750 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Catrin JohanssonSundsvalls OK25:229:13
2Björn JohanssonSundsvalls OK29:44+4:2210:48
3Rolf JohanssonSundsvalls OK31:59+6:3711:37
4Simon NordlundI 19 IF32:54+7:3211:57
5Ulf NyquistOK Landehof33:22+8:0012:08
6Elin VedinSundsvalls OK35:03+9:4112:44
7Lars LundkvistSeskarö IF35:29+10:0712:54
8Klara MöllerOK Linné40:34+15:1214:45
9Klockar Mattias NääsLeksands OK42:15+16:5315:21
10Lars-Peter JohnssonSelånger SOK47:25+22:0317:14
11Johan EngströmHärnösands OK58:55+33:3321:25

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser