Svenska Orienteringsförbundet

Preliminär resultatlista för SkidO, OBS-tävling/J-cup, lång och publiktävling

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: SkidO, OBS-tävling/J-cup, lång och publiktävling
Arrangörsorganisation: Sundsvalls OK
Datum: söndag 5 januari 2020

Klasser: Visa alla | W21 | M21 | D20E | H20E | D18E | H18E | D16 | H16 | D14 | H14 | D12 | H12 | D10 | H10 | D35 | H35 | D40 | H40 | D45 | H45 | D50 | H50 | D55 | H55 | D60 | H60 | D65 | H65 | D70 | H70 | D75 | H75 | ÖKort | ÖMedel | ÖLång

W21

18 510 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Isabel SalénIFK Mora OK1:11:263:51
2Hanna ErikssonIFK Mora OK1:13:34+2:083:58
3Linda LindkvistIK Jarl Rättvik1:13:51+2:253:59
3Magdalena OlssonIFK Mora OK1:13:51+2:253:59
5Evelina WickbomI 19 IF1:16:07+4:414:06
6Klara YngvessonUmeå OK1:17:43+6:174:11
7Frida SandbergSäterbygdens OK1:18:29+7:034:14
8Synne StrandLierbygda O-lag1:22:51+11:254:28
9Andrea WickbomI 19 IF1:29:13+17:474:49
10Erica EdmanSäterbygdens OK1:39:50+28:245:23
Beatrice AlmÖrnsköldsviks OKej godkänd
Elsa AnderssonDomnarvets GOIFej start
Åsa Zetterberg ErikssonÖSeT SkidOej start

M21

21 730 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik RostAlfta-Ösa OK1:12:063:19
2Markus LundholmOK Renen1:12:35+0:293:20
3Erik BlomgrenUmeå OK1:14:05+1:593:24
4Martin HammarbergSundsvalls OK1:14:42+2:363:26
5Rasmus WickbomI 19 IF1:15:32+3:263:28
6Oskar SandbergSäterbygdens OK1:18:13+6:073:35
7Sixten WalheimRobertsfors IK1:21:51+9:453:46
8Joel SjölanderAlfta-Ösa OK1:22:38+10:323:48
9Simon ErikssonUmeå OK1:26:42+14:363:59
10Truls LindholmSundsvalls OK1:31:23+19:174:12
11Anders AxlingSundsvalls OK1:51:21+39:155:07
Linus RappIFK Mora OKej start

D20E

9 910 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Veronika KalininaIFK Lidingö SOK54:185:28
2Tilde EngbergHärnösands OK58:18+4:005:52
3Ellen BlennowFalköpings AIK OK1:01:11+6:536:10
4Emelie BrudinIFK Mora OK1:07:46+13:286:50
5Elin EdströmHärnösands OK1:08:46+14:286:56

H20E

11 750 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jakob LindehagPiteå IF Orienteringsklubb47:334:02
2Gabriel LarssonGammelstads IF49:12+1:394:11
3Zeb PalmHJS-Vansbro OK49:57+2:244:15
4Rasmus NordgrenOK Kåre52:03+4:304:25
5Anton HänströmTäby OK52:35+5:024:28

D18E

9 910 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lovisa MoqvistLerums SOK55:055:33
2Sofia LundkvistOK Vargen59:13+4:085:58
3Elsa HermanssonIFK Mora OK1:03:22+8:176:23
4Vendela SöderqvistOK Kåre1:06:46+11:416:44
5Amelie JosefssonSkogslöparna1:07:44+12:396:50
6Julia BosellOK Kåre1:09:15+14:106:59
7Emmie LindbäckOK Renen1:21:28+26:238:13
Klara AnderssonDomnarvets GOIFej start
Lilian PalmHJS-Vansbro OKej start

H18E

11 750 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Albin GezeliusIFK Mora OK47:544:04
2Isak LundholmUmeå OK48:29+0:354:07
3Kalle Åkerman SjöströmOK Rodhen49:42+1:484:13
4Erik BrandtDomnarvets GOIF50:19+2:254:16
5Rasmus ErikssonUmeå OK51:54+4:004:25
6Petter ErlandssonSundsvalls OK53:00+5:064:30
7David MelinOK Rodhen54:07+6:134:36
8Klockar Eskil NääsLeksands OK54:31+6:374:38
9Otto BalckTäby OK54:40+6:464:39
10Albin NyqvistOK Landehof55:58+8:044:45
11Simon MarkströmOK Renen57:51+9:574:55
12Albin BlombergSegersta OK59:06+11:125:01

D16

4 990 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elsa LindahlHärnösands OK28:275:42
2Frida MelinOK Rodhen30:42+2:156:09
3Alice LarssonSundsvalls OK30:54+2:276:11
4Maja LundholmUmeå OK34:00+5:336:48
5Hanny EdströmHärnösands OK41:43+13:168:21
6Elmina MolinHärnösands OK47:40+19:139:33
Cornelia HörnquistÖrnsköldsviks OKej godkänd

H16

4 990 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Edvin LakeSundsvalls OK23:444:45
2Elias NyqvistOK Landehof24:15+0:314:51
3Johan LindénSelånger SOK27:05+3:215:25
4Nils EngbergHärnösands OK30:16+6:326:03
5Axel BalckTäby OK36:59+13:157:24
6Nils BlombergSegersta OK1:06:28+42:4413:19
Oskar ErlandssonSundsvalls OKej start
Sebastian ÅkärbjärIFK Mora OKej start

H14

3 990 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Eskil EngbergHärnösands OK26:156:34
2Matvey KalininOMEGA MOSCOW30:20+4:057:36
3Jakob EngströmHärnösands OK31:07+4:527:47
4Frans PerssonSkellefteå OK34:27+8:128:38

D12

3 090 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hanna RydesäterRehns BK27:198:50

H12

3 090 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jonathan EngströmHärnösands OK22:057:08
2Einar BlombergSegersta OK30:31+8:269:52
3Erik BalckTäby OK41:11+19:0613:19

H10

2 280 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hugo RydesäterRehns BK37:5416:37

D35

7 950 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marie-Louise EngbergHärnösands OK47:235:57
2Elena KheldertOMEGA MOSCOW52:21+4:586:35

H35

7 950 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Torbjörn EngbergHärnösands OK38:344:51

D45

6 100 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingela RydesäterRehns BK42:126:55
2Gabriella MelinOK Rodhen44:56+2:447:21
3Sofia LindénSelånger SOK46:23+4:117:36
4Susanna EdströmHärnösands OK46:36+4:247:38
5Christina JosefssonSkogslöparna1:03:35+21:2310:25

H45

7 950 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Andreas LundholmUmeå OK36:384:36
2Peter RydesäterRehns BK38:21+1:434:49
3Peter HermanssonIFK Mora OK44:03+7:255:32
Oleg KalininOMEGA MOSCOWej godkänd
Fredrik LarssonOK Nipanej start

D50

6 100 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Carina SandbergSäterbygdens OK39:466:31
2Charlotte LindkvistIK Jarl Rättvik46:16+6:307:35
3Helena KönigssonRobertsfors IK49:25+9:398:06
4Marita SöderlindÖrnsköldsviks OK1:21:12+41:2613:18

H50

7 950 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tomas PerssonSkellefteå OK38:184:49
2Per-Johan JosefssonSkogslöparna53:57+15:396:47
3Ulf LindahlHärnösands OK1:07:36+29:188:30
Conny ErikssonIFK Mora OKej godkänd

H55

6 100 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sven ÖrnerlingOK Renen31:555:13
2Lars LundkvistSeskarö IF34:01+2:065:34
3Björn AlbinssonIFK Mora OK34:03+2:085:34
4Lars SjölanderHärnösands OK36:28+4:335:58
5Mikael YngvessonRobertsfors IK40:19+8:246:36
6Per SandbergSäterbygdens OK40:30+8:356:38
Per-Olov SjöströmVästerås SOKej godkänd

H65

6 100 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars-Peter JohnssonSelånger SOK50:408:18
2Lars-Åke SjökvistVärend GN OL57:59+7:199:30

D70

4 600 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna BlomgrenTullinge SK1:00:4613:12

Öppen Kort

3 090 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Christina EngströmHärnösands OK38:4312:31

Öppen Medel

4 990 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Carl ErngrundSelånger SOK31:276:18
2Peter ErngrundSelånger SOK35:38+4:117:08
3Jonas BlombergSegersta OK35:58+4:317:12
4Per MelinOK Rodhen36:02+4:357:13
5Katarina GezeliusIFK Mora OK36:15+4:487:15
6Anna BlombergSegersta OK45:47+14:209:10
7Emma LundholmUmeå OK47:21+15:549:29
8Anders HänströmTäby OK47:51+16:249:35
9Linnea LindahlHärnösands OK51:27+20:0010:18

Öppen Lång

7 500 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Simon NordlundI19IF43:045:44
2Klockar Mattias NääsLeksands OK54:27+11:237:15
3Rolf JohanssonSundsvalls OK59:54+16:507:59
4Jonna JungåkerSundsvalls OK1:04:19+21:158:34
5Fredrik PonténSelånger SOK1:06:17+23:138:50
6Ellinor FranssonSundsvalls OK1:19:52+36:4810:38
7Thobias BrodinIFK Mora OK1:21:00+37:5610:48
8Kadri KalvoSundsvalls OK1:31:46+48:4212:14
9Emma JohanssonSundsvalls OK1:32:35+49:3112:20
Jonas ÅkerdahlSundsvalls OKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser