Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM Sprint

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM Sprint
Arrangörsorganisation: Östersunds OK
Datum: lördag 14 mars 2020

Klasser: Visa alla | D21 | H21 | D20 | H20 | D16 | H16 | D14 | H14 | D12 | H12 | D35 | H35 | D45 | H45 | D55 | H55 | D65 | H65 | D75 | H75 | Ö2 | Ö3 | Ö4 | Ö6 | Ö2UT | Ö3UT | Ö4UT | Ö6UT

D21

3 140 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marie OhlssonOK Storsjön22:367:11
2Hanna LindqvistÖstersunds OK26:50+4:148:32
3Åsa LindqvistÖstersunds OK38:25+15:4912:14

H21

3 750 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Pär Ove BergqvistFältjägarnas IF22:366:01
2Martin OhlssonOK Storsjön27:00+4:247:12
3Axel HedströmÖstersunds OK34:18+11:429:08
Agnar RenolenWing OKej godkänd
Ulf LindqvistÖstersunds OKej godkänd

H16

2 570 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Björn RönnestrandFrösö IF20:257:56

H14

1 510 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Isak OscarssonFrösö IF27:3418:15

H12

1 070 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nils RönnestrandFrösö IF9:018:25
2Erik MaripuuÖstersunds OK18:03+9:0216:52

D55

1 510 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Eva BohmOK Vildhussen25:3316:55

H55

2 160 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per-Erik RönnestrandFrösö IF15:567:22
2Kjell-Erik SahlinOK Vildhussen23:36+7:4010:55
3Anders ErikssonFrösö IF23:44+7:4810:59

H65

1 510 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bernt ÅkerlundFältjägarnas IF19:1212:42
2Göran NilssonOK Vildhussen22:42+3:3015:01
3Ola LindgrenÖstersunds OK22:46+3:3415:04
4Tom BrantheimÖstersunds OK23:10+3:5815:20

Öppen 2

1 070 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sigrid OhlssonOK Storsjön18:1417:02
2Grete OhlssonOK Storsjön42:34+24:2039:46

Öppen 3

1 510 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bengt HannersjöÖstersunds OK23:0215:15

Öppen 4

2 570 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maria MaripuuÖstersunds OK34:2813:24
2Eivor LindgrenBrunflo IF48:56+14:2819:02

Öppen 6

3 140 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars-Peter JohnssonSelånger SOK37:3811:59

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser