Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM Sprint Dalarna + WUOC-Tour Sprint publiktävling

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM Sprint Dalarna + WUOC-Tour Sprint publiktävling
Arrangörsorganisation: Domnarvets GOIF
Datum: onsdag 21 juli 2010

D21

2 570 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emma ClaessonStora Tuna OK14:205:34
2Rahel FriederichLeksands OK15:01+0:415:50
3Anna MårsellStora Tuna OK15:15+0:555:56
4Lena GillgrenStora Tuna OK16:39+2:196:28
5Viktoria KobelevaMoscow-O-Club18:10+3:507:04
6Annika ÖstmanSävedalens AIK18:12+3:527:04
7Anna OlssonLunds OK18:16+3:567:06
8Sara RappIFK Moras OK18:31+4:117:12
9Sofia AdolfssonOK Kåre18:40+4:207:15
10Rita HomesHawkes Bay18:41+4:217:16
11Johanna HallbergUmeå OK19:27+5:077:34
12Elin KarlssonTäby OK19:47+5:277:41
13Andrea BalakovaGVOC20:00+5:407:46
14Sofia StenbergKarlsbyhedens IK20:22+6:027:55
15Martina MorellOK Kåre21:12+6:528:14
16Martina ArkåsenOK Kåre21:15+6:558:16
17Elin EkIFK Moras OK21:39+7:198:25
18Kristin RamsellLeksands OK27:03+12:4310:31
Samantha SaegerNew England Orienteering Clubej start
Helen HanstockBOKej start

H21

3 520 m, 52 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1David AnderssonMalungs OK Skogsmårdarna16:284:40
2William LindMalungs OK Skogsmårdarna16:47+0:194:46
3Martin JohanssonIFK Moras OK16:48+0:204:46
4Olle BoströmJärla Orientering17:07+0:394:51
5Simon HodlerIFK Moras OK17:24+0:564:56
6Albin RidefeltOK Linné17:38+1:105:00
7Pelle EngstrandStora Tuna OK17:55+1:275:05
8Tane  CambridgeDunedin Orienteering Club18:09+1:415:09
9Rassmus AnderssonOK Linné18:13+1:455:10
10Martin HammarbergMalungs OK Skogsmårdarna18:17+1:495:11
11Håkan ErikssonMalungs OK Skogsmårdarna18:24+1:565:13
12Diogo MiguelTuga Sun18:37+2:095:17
13Erik ZanderIFK Moras OK18:44+2:165:19
14Yury MasnyyArboga OK18:46+2:185:19
15Gene BeveridgeNorth West18:48+2:205:20
16Thomas NipenGVOC19:07+2:395:25
16Rikard ClaessonStora Tuna OK19:07+2:395:25
18Erik MartinssonLinköpings OK19:19+2:515:29
19Todd OatesWellington19:32+3:045:32
20Paulo FrancoTuga Sun19:35+3:075:33
21Peter AronssonLinköpings OK19:42+3:145:35
22Magnus JohanssonGVOC19:46+3:185:36
23Ivar SvartholmGammelstads IF19:47+3:195:37
24Juan Manuel Merida SanchisComunitat Valenciana19:56+3:285:39
25Andreas ErikssonLunds OK20:17+3:495:45
26Johan HameliusStora Tuna OK20:33+4:055:50
27Jonas BirgersonMalungs OK Skogsmårdarna20:42+4:145:52
28Koen de JongHOC '9320:47+4:195:54
29Jonas LundgrenStora Tuna OK20:57+4:295:57
30Kristian DahlströmIFK Moras OK20:59+4:315:57
31Marcus HylénOK Kåre21:00+4:325:57
32Matthew  OgdenNorth West21:04+4:365:59
32Tadeusz PilkowskiOKS Otwock21:04+4:365:59
34Jimmy BirklinMalungs OK Skogsmårdarna21:26+4:586:05
35Calle GrapeIFK Moras OK21:43+5:156:10
36Alex MinakovMoscow-O-Club21:53+5:256:13
37Seb DunneOK Linné22:04+5:366:16
38Björn WrahmeIFK Moras OK22:47+6:196:28
39Niclas ErikssonOK Kåre22:51+6:236:29
40Johan LundqvistOK Gynge23:10+6:426:34
41Erik SonessonIFK Moras OK23:52+7:246:46
42Henrik LundqvistOK Gynge25:04+8:367:07
43Klas BringertCentrum OK25:16+8:487:10
44Hansi KrausAvesta OK26:47+10:197:36
45Adam RegerStora Tuna OK27:53+11:257:55
46Dan ErikssonVästerbergslagens OL30:24+13:568:38
Sven LundbäckStora Tuna OKdiskvalificerad
Henrik LöfåsOK Linnédiskvalificerad
Ivan ForsgrenOK Tisarendiskvalificerad
Mattias ArgårdsIFK Moras OKdiskvalificerad
Thomas CarlssonMalungs OK Skogsmårdarnadiskvalificerad
Kalle DalinLeksands OKdiskvalificerad
Petter ErikssonSödertälje-Nykvarn OFej start
Anders DalinLeksands OKej start
Jorge FortunatoTuga Sunej start
Neil DobbsIFK Lidingös Skid o OKej start
Jonas ByströmSkogslöparnaej start
Martin BrantnerWUOC TeamAustriaej start

D20

2 570 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Katarina SvahnIFK Moras OK16:526:33
2Kajsa RisbyOK Kåre17:05+0:136:38
3Magdalena OlssonIFK Moras OK17:15+0:236:42
4Cajsa GrapeIFK Moras OK17:45+0:536:54
5Ellinor SternerIK Hakarpspojkarna18:27+1:357:10
6Malin ErikssonIFK Moras OK18:30+1:387:11
7Linn GrällsOK Kåre18:59+2:077:23
8Maria BoisMalungs OK Skogsmårdarna19:14+2:227:29
Rebecka AdolfssonOK Kårediskvalificerad
Linnéa WikingOK Kåreej start

H20

3 520 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik BlomgrenStora Tuna OK19:035:24
2Gustav ErikssonStora Tuna OK19:53+0:505:38
3Pol Ràfols PerramonCat-team20:58+1:555:57
4Erik FernlundSäterbygdens OK21:57+2:546:14
5Johan SonessonIFK Moras OK22:02+2:596:15
6Ivan Ramal BareaComunitat Valenciana22:48+3:456:28
7Oscar AnderssonStora Tuna OK23:32+4:296:41
8Jonas EkskogKvarnsvedens GOIF OK26:14+7:117:27
9Johan VilénSäterbygdens OK31:30+12:278:56

D18

2 570 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tove AlexanderssonStora Tuna OK15:205:57
2Jenny ErikssonOK Kåre18:29+3:097:11
3Lisa LindgrenStora Tuna OK19:04+3:447:25
4Violeta Feliciano SanjuanComunitat Valenciana19:22+4:027:32
5Marie SpångmyrLeksands OK20:30+5:107:58
6Johanna SarenmarkLeksands OK21:27+6:078:20
7Maria BjörklundBjursås OK21:41+6:218:26
8Anna GunnarsIFK Moras OK22:10+6:508:37
9Linnea EkskogKvarnsvedens GOIF OK23:41+8:219:12
10Lotta WåhlbergOK Kåre27:11+11:5110:34
11Ingrid StigsmarkStora Tuna OK27:18+11:5810:37
12Hanna KlaarSäterbygdens OK30:40+15:2011:55
13Julia HjalmarssonOK Kåre34:58+19:3813:36
Michaela HallqvistMalungs OK Skogsmårdarnaej start

H18

3 520 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marc Serrallonga ArquésCat-team18:165:11
2Daniel SvenssonIFK Moras OK18:59+0:435:23
3Emil SvenskStora Tuna OK19:18+1:025:28
4Fredrik EdénOK Kåre19:43+1:275:36
5Ola SvahnIFK Moras OK19:47+1:315:37
6Fredrik MattssonOK Kåre20:07+1:515:42
7Manuel Jurado AlonsoComunitat Valenciana20:12+1:565:44
8Erik MalmbergKvarnsvedens GOIF OK20:19+2:035:46
9Kurt NeumannEnoggeroos20:49+2:335:54
10JOAR SVARTHOLMGammelstads IF22:04+3:486:16
11Erik AdrianssonOK Kåre22:29+4:136:23
12Antonio JänichTOLF Berlin e.V.23:51+5:356:46
13Jonathan AnderssonStora Tuna OK24:43+6:277:01
14Johan GunnarsIFK Moras OK25:10+6:547:08
15Andreas BergqvistStora Tuna OK25:53+7:377:21
16Linus LindbergSkogslöparna26:38+8:227:33
Jonathan WintherVästerbergslagens OLdiskvalificerad
Martin BergströmKvarnsvedens GOIF OKdiskvalificerad

D16

2 380 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Frida SandbergSäterbygdens OK13:125:32
2Sarah HaleOK Kåre14:53+1:416:15
3Amelie EkströmOK Kåre15:01+1:496:18
4Hanna ErikssonIFK Moras OK15:09+1:576:21
5Hanna SahlinOK Kåre15:24+2:126:28
6Linnea MalmbergStora Tuna OK15:27+2:156:29
7Julia AdolfssonOK Kåre15:31+2:196:31
8Sofia MossbergOK Kåre16:17+3:056:50
9Linnéa HahneInsjöns IF OK16:21+3:096:52
10Hanna AspforsDomnarvets GOIF16:47+3:357:03
11Sonja PalmHJS-Vansbro OK17:15+4:037:14
12Anna WendtTOLF Berlin e.V.17:17+4:057:15
13Kajsa EngströmOK Kåre17:39+4:277:24
14Erika MickelsonAvesta OK17:46+4:347:27
15Hanna BerglundOK Kåre19:21+6:098:07
16Elina Von KrusenstiernaOK Kåre19:35+6:238:13
17Maria AnderssonVästerbergslagens OL19:58+6:468:23
Hanna GustafssonOK Kåreej start

H16

2 570 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Luis Sanchez SerranoComunitat Valenciana14:345:40
2Jonas Falck WeberTisvilde Hegn OK15:02+0:285:50
3Simon ForsKvarnsvedens GOIF OK15:47+1:136:08
4Wilhelm Finn ErikssonDomnarvets GOIF16:16+1:426:19
5David StigsmarkKvarnsvedens GOIF OK16:17+1:436:20
6Viktor LundénAvesta OK17:44+3:106:54
7Johan WintherVästerbergslagens OL18:00+3:267:00
8Torgny PalmHJS-Vansbro OK18:27+3:537:10
9Johan SöderlundLeksands OK18:55+4:217:21
10Anton GustafssonStora Tuna OK18:57+4:237:22
11Erik BjörklundBjursås OK19:01+4:277:23
12Emil AnderssonDomnarvets GOIF19:21+4:477:31
13Henrik MonténDomnarvets GOIF20:35+6:018:00
14Joakim RamsellLeksands OK22:10+7:368:37
15Stuart HanstockBOK30:50+16:1611:59
16Marcus NiemiSkogslöparna40:47+26:1315:52
Gustav AnderssonAvesta OKdiskvalificerad
Magnus LiljedahlVästerbergslagens OLdiskvalificerad
Glen BalesOK Kåreej start

D14

1 540 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Amanda Falck WeberTisvilde Hegn OK9:316:10
1Erica EdmanKorsnäs IF OK9:316:10
3Sara WadmanIFK Moras OK9:41+0:106:17
4Matilda DammvikStora Tuna OK10:04+0:336:32
5Hanna BarkegrenStora Tuna OK10:32+1:016:50
6Ronja BjörklundBjursås OK10:55+1:247:05
7Maja EngesLeksands OK11:18+1:477:20
8Karin HållHJS-Vansbro OK11:33+2:027:30
9Ellen SarenmarkLeksands OK11:39+2:087:33
9Jonna RamsellLeksands OK11:39+2:087:33
11Cajsa MartinssonVästerbergslagens OL13:19+3:488:38
12Elina ArvidssonSäterbygdens OK13:27+3:568:44
13Hanna ForsKvarnsvedens GOIF OK13:44+4:138:55
14Lina FredrikssonKorsnäs IF OK14:31+5:009:25
15Anna BjörklundBjursås OK14:41+5:109:32
16Elin FältmanLeksands OK16:11+6:4010:30
17Moa AnderssonDomnarvets GOIF23:23+13:5215:11
18Emilia NorellDomnarvets GOIF29:33+20:0219:11
Jessica HallqvistMalungs OK Skogsmårdarnadiskvalificerad
Anna NikitinaSKO "RUS"diskvalificerad
Elsa AnderssonDomnarvets GOIFej start
Elin PetersonÄlvdalens IF OKej start

H14

1 540 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Oskar SandbergSäterbygdens OK7:344:54
2Jonas ErikssonStora Tuna OK8:58+1:245:49
3Nils AlexanderssonStora Tuna OK9:02+1:285:51
4Albin BergkvistBjursås OK9:11+1:375:57
5Isak SöderströmSala OK9:13+1:395:59
6Adrian TothTOLF Berlin e.V.9:18+1:446:02
7Filip BergströmKvarnsvedens GOIF OK9:26+1:526:07
8Sebastian FleissTOLF Berlin e.V.9:41+2:076:17
9Jonas GustafssonOK Kåre9:55+2:216:26
10Fredrik PerssonDomnarvets GOIF10:04+2:306:32
11Jonathan PerssonKarlsbyhedens IK10:17+2:436:40
12Fredrik BergstrandVästerbergslagens OL10:38+3:046:54
13André AnderssonVästerbergslagens OL10:59+3:257:07
14Daniel DuhlboIFK Moras OK11:33+3:597:30
15Oscar SjöbergVästerbergslagens OL12:17+4:437:58
16Arvid RunvikKvarnsvedens GOIF OK12:25+4:518:03
17Filip HahneInsjöns IF OK12:38+5:048:12
Wiktor Finn ErikssonDomnarvets GOIFdiskvalificerad
Simon GustafssonOK Kårediskvalificerad

D12

1 390 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ronja JungåkerKorsnäs IF OK8:045:48
2Jonna JungåkerKorsnäs IF OK9:57+1:537:09
3Madeleine LiljedahlVästerbergslagens OL10:14+2:107:21
4Erika DuhlboIFK Moras OK10:54+2:507:50
5Lisa DammvikStora Tuna OK11:06+3:027:59
6Emmy FredrikssonKorsnäs IF OK11:11+3:078:02
7Sofia I ErikssonStora Tuna OK11:22+3:188:10
8Frida PetersonÄlvdalens IF OK11:34+3:308:19
9Vilma Von KrusenstiernaOK Kåre12:32+4:289:01
10Maria BergströmGrycksbo IF OK12:37+4:339:04
11Alma SarenmarkLeksands OK12:59+4:559:20
12Matilda MelénOK Kåre13:27+5:239:40
13Wilma BergerDomnarvets GOIF14:34+6:3010:28
14Alma AnderssonDomnarvets GOIF15:01+6:5710:48
15Agnes HjalmarssonOK Kåre16:00+7:5611:30
16Cornelia LundénAvesta OK19:06+11:0213:44
17Frida FredrikssonKorsnäs IF OK19:34+11:3014:04
18Lina AnderssonDomnarvets GOIF20:06+12:0214:27

H12

1 390 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jesper SvenskStora Tuna OK7:575:43
2Isac Von KrusenstiernaOK Kåre8:03+0:065:47
3Henning SjökvistStora Tuna OK8:06+0:095:49
4Isak BergkvistBjursås OK9:02+1:056:29
5Viktor BarkegrenStora Tuna OK9:04+1:076:31
6Simon SjöbergVästerbergslagens OL10:28+2:317:31
7Gustav ÖhgrenKarlsbyhedens IK10:56+2:597:51
8Emil ArvidssonSäterbygdens OK11:35+3:388:20
9Byron PalmHJS-Vansbro OK11:49+3:528:30
10Emil EngesLeksands OK12:19+4:228:51
11Jonas DelbomDomnarvets GOIF12:30+4:338:59
12Jesper NordqvistVästerbergslagens OL13:59+6:0210:03
13Oliver DanielssonVästerbergslagens OL16:05+8:0811:34
Gustav MossbergKarlsbyhedens IKdiskvalificerad

D10

1 070 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alva RingiOK Kåre8:307:56
2Isabella NorellDomnarvets GOIF12:33+4:0311:43
3Julia GunnarssonMalungs OK Skogsmårdarna14:52+6:2213:53
4Lilian PalmHJS-Vansbro OK17:16+8:4616:08
5Shanti SöderströmSala OK17:44+9:1416:34
6Beata PetterssonGotlands Bro Orienteringsklubb20:05+11:3518:46
Erica LaghedVästerbergslagens OLdiskvalificerad
Tindra JernströmAvesta OKej start

H10

1 070 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rikard BergströmKvarnsvedens GOIF OK7:166:47
2Adam HahneInsjöns IF OK8:06+0:507:34
3Viktor SvenskStora Tuna OK10:15+2:599:34
4Albin BergerDomnarvets GOIF10:45+3:2910:02
5Ivar RunvikKvarnsvedens GOIF OK11:05+3:4910:21
6Lasse Falck WeberTisvilde Hegn OK11:15+3:5910:30
7Johannes ÖhgrenKarlsbyhedens IK11:18+4:0210:33
8Viktor WallinKorsnäs IF OK12:05+4:4911:17
9Zeb PalmHJS-Vansbro OK14:22+7:0613:25
10Simon TyneliusVästerbergslagens OL16:14+8:5815:10

H35

3 520 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nikolay SytovMosmeridian21:015:58
2Pär HöökIFK Moras OK22:18+1:176:20
3Ola JäderbergLeksands OK26:24+5:237:30
4Ulf FredrikssonKorsnäs IF OK29:24+8:238:21
5Johan WannerAvesta OK38:19+17:1810:53

D40

2 380 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Åsa Gahne SpikLeksands OK17:467:27
2Anneli LiljedahlVästerbergslagens OL18:27+0:417:45
3Susanne LindhAvesta OK19:05+1:198:01
4Annika HaleOK Kåre19:39+1:538:15
5Kersti RingiOK Kåre20:31+2:458:37
6Izabell BirklinOK Kåre20:47+3:018:43
7Eva-Lena HahneInsjöns IF OK21:58+4:129:13
8Erica HållHJS-Vansbro OK22:03+4:179:15
9Iraida NikitinaSKO "RUS"28:01+10:1511:46
Cecilia MogrenIFK Moras OKej start
Therese ForsKvarnsvedens GOIF OKej start

H40

2 550 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulrik EnglundTumba-Mälarhöjden OK15:216:01
2Johan EngesLeksands OK15:38+0:176:07
3Jan NordqvistVästerbergslagens OL15:40+0:196:08
4Mikael ÖstlundKvarnsvedens GOIF OK15:42+0:216:09
5Ola JernströmDalaportens OL16:41+1:206:32
6Rune LarssonIFK Moras OK17:14+1:536:45
7Alf NordanbroMalungs OK Skogsmårdarna19:03+3:427:28
8Magnus FredrikssonKorsnäs IF OK19:49+4:287:46
9Peter BergströmKvarnsvedens GOIF OK20:05+4:447:52
10Stefan LiljedahlVästerbergslagens OL21:08+5:478:17
11Jose Barbera VerdugoComunitat Valenciana23:32+8:119:13
12Johan LindOK Kåre34:34+19:1313:33
Peter EdmanKorsnäs IF OKdiskvalificerad
Magnus RunsvikKarlsbyhedens IKej start
Mårten SahlinOK Kåreej start

D45

1 540 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Carina SandbergSäterbygdens OK10:106:36
2Anita KlaarSäterbygdens OK10:30+0:206:49
3Ingrid AlexanderssonStora Tuna OK10:37+0:276:53
4Eva PetersonÄlvdalens IF OK10:55+0:457:05
5Mia GustafssonOK Kåre11:10+1:007:15
6Anne Grethe RustadRaumar OL11:20+1:107:21
7Åsa RydellLeksands OK11:55+1:457:44
8Anna Von KrusenstiernaOK Kåre11:59+1:497:46
9Gunilla BergströmGrycksbo IF OK12:31+2:218:07
10Margit ElstnerASKÖ Henndorf Orienteering12:35+2:258:10
11Anki GustafssonSäterbygdens OK13:33+3:238:47
12Lotta JungåkerKorsnäs IF OK24:08+13:5815:40

H45

2 550 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tim Falck WeberTisvilde Hegn OK16:016:16
2Mats JönssonKorsnäs IF OK17:11+1:106:44
3Per SpikLeksands OK17:50+1:496:59
4Thomas HahneInsjöns IF OK17:52+1:517:00
5Torbjörn SöderlundLeksands OK18:53+2:527:24
6Thomas ArvidssonSäterbygdens OK19:00+2:597:27
7Kalle ÖstgrenOK Kåre19:01+3:007:27
8Robert ÖstlundSäterbygdens OK19:31+3:307:39
9Mikael HjalmarssonOK Kåre19:43+3:427:43
10Tomas ForsKvarnsvedens GOIF OK20:35+4:348:04
11Tomas KarlssonOK Njudung21:08+5:078:17
12Florian ElstnerASKÖ Henndorf Orienteering21:11+5:108:18
13Günter KradischnigOLC Graz21:20+5:198:21
14Leif LundinJärla Orientering21:56+5:558:36
15Lars GustafssonOK Kåre23:53+7:529:21
16Lennart LundinKvarnsvedens GOIF OK27:05+11:0410:37
17Erik PetersonÄlvdalens IF OK28:09+12:0811:02
Per SandbergSäterbygdens OKdiskvalificerad
Christer MorellOK Kårediskvalificerad
Erik StigsmarkKvarnsvedens GOIF OKej start
Stefan MalmbergStora Tuna OKej start
Per WintherVästerbergslagens OLej start
Alexey NikitinSKO "RUS"ej start

D50

1 540 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Agneta FriesUmeå OK10:136:38
2Ylva Grape AnderssonIFK Moras OK11:20+1:077:21
3Lena LarssonSala OK11:55+1:427:44
4Jannike WåhlbergOK Kåre12:05+1:527:50
5Fiona HanstockBOK17:28+7:1511:20
6Ann ScownAbominable O-Men20:24+10:1113:14
7Britt ClaessonIFK Moras OK20:26+10:1313:16
Eva WareniusDalaportens OLdiskvalificerad
Susanne LüscherStora Tuna OKej start

H50

2 380 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kjell KlaarSäterbygdens OK13:185:35
2Anders LundhJärfälla OK14:10+0:525:57
3Mats CarlsvärdAlmby IK14:18+1:006:00
4Hans- Åke LundqvistOK Gynge15:19+2:016:26
5Norbert ZenkerUSV TU Dresden15:42+2:246:35
6Lennart StrandbergSkogslöparna15:56+2:386:41
7Erik WadmanIFK Moras OK16:03+2:456:44
8Lars SpångmyrIK Jarl Rättvik16:43+3:257:01
9Maffe FrostIFK Moras OK16:48+3:307:03
10Ola WiksellStora Tuna OK16:59+3:417:08
11Leif GustafssonSäterbygdens OK17:23+4:057:18
12David HanstockBOK19:46+6:288:18
13Eero NiemiSkogslöparna20:39+7:218:40
14John ScownAbominable O-Men21:42+8:249:07
Anders FriesUmeå OKdiskvalificerad
Hannes PacherWUOC TeamAustriaej start
Per Olav RustadRaumar OLej start

D55

1 480 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Liz CampbellWARRIOR OC9:456:35
2Inger MattssonVästerbergslagens OL12:15+2:308:16
3Kerstin SundbergOK Kåre14:01+4:169:28
4Pirkko StenerhagVästerbergslagens OL19:42+9:5713:18

H55

2 380 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hans AnderssonVästerbergslagens OL14:406:09
2Thomas JohanssonAlmby IK15:10+0:306:22
3Lars HarkmanMalungs OK Skogsmårdarna15:21+0:416:26
4Roch PrendergastEureka Orienteering Club15:52+1:126:40
5Roger LindLeksands OK15:53+1:136:40
6Roland WareniusDalaportens OL16:01+1:216:43
7Jan BergströmGrycksbo IF OK16:18+1:386:50
8Ulf HenrikssonKorsnäs IF OK16:29+1:496:55
9Per Erik FogelOK Kåre16:45+2:057:02
10Nils-Erik BosselÄlvdalens IF OK17:12+2:327:13
11Lasse KarlssonIFK Moras OK17:17+2:377:15
12Ulf PerssonVästerbergslagens OL17:21+2:417:17
13Karl-Erik AnderssonIFK Moras OK17:26+2:467:19
14Anders MalmbergKvarnsvedens GOIF OK17:42+3:027:26
15Bo-Göran KarlssonAvesta OK18:44+4:047:52
16Thom SandvikAvesta OK18:49+4:097:54
17Kenneth WåhlbergOK Kåre19:00+4:207:58
18Stig Olof AsplundKarlsbyhedens IK20:33+5:538:38

H60

1 480 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Göran LarssonSala OK9:456:35
2Ulric CarlssonIFK Lidingös Skid o OK10:26+0:417:02
3Bengt StenerhagVästerbergslagens OL10:54+1:097:21
4Ingvar SvenssonBjursås OK10:58+1:137:24
5Bernd WollenbergTOLF Berlin e.V.11:17+1:327:37
6Robert SvartholmGammelstads IF11:19+1:347:38
7Anders ClaessonIFK Moras OK12:50+3:058:40
8Malcolm CampbellWARRIOR OC15:16+5:3110:18
Karl Göran WahlströmAlmby IKej start

D65

1 480 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ing-Marie MozéliusStora Tuna OK14:479:59
2Lena  LeanderssonÄlvdalens IF OK17:42+2:5511:57
3Margareta LöfkvistBjursås OK22:23+7:3615:07
4Anita CarlssonBjursås OK24:27+9:4016:31
Irma BjärudVästerbergslagens OLej start

H65

1 480 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gunnar LöfkvistBjursås OK11:407:52
2Lennart MagnussonIFK Hedemora OK12:36+0:568:30
3Sven-Olof AspLeksands OK12:54+1:148:42
4Leif Janne JanssonMalungs OK Skogsmårdarna13:47+2:079:18
5Hans CarlssonBjursås OK13:55+2:159:24
Rolf BjärudVästerbergslagens OLej start

D70

1 290 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kerstin JohanssonIFK Hedemora OK16:5713:08
2Siv HasselgrundBjursås OK17:52+0:5513:51

H70

1 480 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Torsten LöfgrenKarlsbyhedens IK11:417:53
2Karl JohanssonIFK Hedemora OK11:44+0:037:55
3Stig ÖsthKorsnäs IF OK11:51+0:108:00
4John VallinOK Hedströmmen12:59+1:188:46
5Svante NyströmVästerbergslagens OL16:37+4:5611:13
6Folke NyströmVästerbergslagens OL18:31+6:5012:30
7Karl-åke DahlgrenSvärdsjö IF19:31+7:5013:11
Hans MårtenssonDalaportens OLdiskvalificerad

H75

1 290 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hans BohlinIFK Moras OK12:5410:00
2Fred MöllerOK Kåre15:17+2:2311:50
3Lars-Erik JernströmNorbergs OK26:22+13:2820:26

Inskolning

830 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Anja BergerDomnarvets GOIFfullföljt
Jakob CarlssonStora Tuna OKfullföljt
Emma EliassonDomnarvets GOIFfullföljt
Melvin FredrikssonKorsnäs IF OKfullföljt
Peter HermanssonKvarnsvedens GOIF OKfullföljt
Tilda HylénOK Kårefullföljt
OSKAR HÖJSGARDDomnarvets GOIFfullföljt
Alma PetterssonGotlands Bro Orienteringsklubbfullföljt
Edvard PetterssonGotlands Bro Orienteringsklubbfullföljt
Olle RingiOK Kårefullföljt
Tove RingiOK Kårefullföljt
Viktor StrandDomnarvets GOIFfullföljt
Agnes WallinKorsnäs IF OKfullföljt
Sara WallinKorsnäs IF OKfullföljt
Jenny WåhlinBORLÄNGEfullföljt

U1

830 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mattias ÖstbergStora Tuna OK7:098:36
2Henrik NorgrenStora Tuna OK7:40+0:319:14
3Markus MelénOK Kåre9:10+2:0111:02
4Elsa BybergKvarnsvedens GOIF OK15:56+8:4719:11
5Anja MickelsonAvesta OK16:51+9:4220:18
6Lucas WannerAvesta OK16:56+9:4720:24
7Malin HjorthDomnarvets GOIF18:13+11:0421:56

U2

1 070 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tilda ÖstbergStora Tuna OK8:057:33
2Astrid NorgrenStora Tuna OK9:32+1:278:54
3Gry MalmiKvarnsvedens GOIF OK11:03+2:5810:19
4Jonas CarlssonStora Tuna OK12:05+4:0011:17
5Moa HjorthDomnarvets GOIF12:26+4:2111:37
6Gabriel AspelinDomnarvets GOIF16:20+8:1515:15
7Matilda ÖsterbergVästerbergslagens OL19:35+11:3018:18
8Klara AnderssonDomnarvets GOIF22:07+14:0220:40

U3

1 390 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Oliver HaleOK Kåre17:0312:15
2Erik BerglundOK Kåre18:37+1:3413:23

U4

1 540 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sara ErikssonIFK Moras OK19:1412:29
2Amanda ÖstlundKvarnsvedens GOIF OK24:07+4:5315:39

Öppen 1

1 070 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Margarita MolotkovaOkändej start

Öppen 2

1 390 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1YAN YUETONGOkänd32:1723:13

Öppen 4

1 540 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per-Erik FredbergKorsnäs IF OK10:527:03
2Robin PedersenOLK Argus14:34+3:429:27
3Miriam RosenOkänd17:02+6:1011:03
4Marvin GoerickeTOLF Berlin e.V.17:08+6:1611:07
5Maria WeberTisvilde Hegn OK19:14+8:2212:29
6Inga FredbergKorsnäs IF OK20:23+9:3113:14
7Tanja-Birgit SöderströmSala OK21:59+11:0714:16
8Marie HedströmOkänd22:55+12:0314:52
Monica SjöbergVästerbergslagens OLdiskvalificerad

Öppen 5

2 550 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1MING LIANG HEOkänd16:366:30
2Bettina AebiOK Tisaren17:00+0:246:40
3TANG WENBOOkänd19:01+2:257:27
4DAIJIA ZHANOkänd19:47+3:117:45
5Leif ÅkerblomStora Tuna OK22:36+6:008:51
6Mats ErikssonDomnarvets GOIF23:17+6:419:07
7Bjarne AndersenSvendborg OK26:08+9:3210:14
8Ylva MossbergKarlsbyhedens IK26:21+9:4510:20
9Per EdénOK Kåre26:53+10:1710:32
10David RosenOkänd28:09+11:3311:02
11Pontus HassisStora Tuna OK31:31+14:5512:21
12Lars SahlbergLeksands OK33:27+16:5113:07
Anna-Lena AnderssonVästerbergslagens OLdiskvalificerad
RAsmus LuscherGöteborg/Majorna OKdiskvalificerad

Öppen 7

1 480 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Linus RappIFK Moras OK8:125:32
2Jörgen KarlssonLeksands OK9:58+1:466:44
3Lars GunnarssonSala OK12:49+4:378:39
4Britt-Mari KarlssonVäxjö OK13:15+5:038:57
Rolf GrällsOK Kårediskvalificerad

Öppen 8

3 070 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Andreas CallebergRehns BK18:155:56
2Erik LindIFK Umeå18:26+0:116:00
3Jeff TeutschOkänd20:23+2:086:38
4Thomas NorgrenStora Tuna OK20:55+2:406:48
5Magnus HjorthDomnarvets GOIF22:46+4:317:24
6ROLAND BOUBELAOkänd25:11+6:568:12
7Madelene RystedtStora Tuna OK26:40+8:258:41
THOMAS GAMAUFOkänddiskvalificerad
Anders JohanssonIFK Moras OKdiskvalificerad
Rasmus ElmertoftNorbergs OKdiskvalificerad
Martin PalmIFK Moras OKdiskvalificerad

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser