Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Brödkampen med DM, ultralång, Gästrikland+Hälsingland

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Brödkampen med DM, ultralång, Gästrikland+Hälsingland
Arrangörsorganisationer: Hälsinglands OF / Ockelbo OK
Datum: lördag 4 juli 2020

Klasser: Visa alla | D21 | H21 | D20 | H20 | D18 Hä | H18 Hä | D16 | H16 | D14 | H14 | D12 | H12 | D10 | H10 | D35 | H35 | D40 Hä | H40 | D45 | H45 | D50 Hä | H50 | D55 | H55 | D60 Hä | H60 | D65 | H65 | Insk | Ö Mycket lätt 2 km | Öppen lätt 2,5 km | Öppen lätt 5 km | Öppen medelsvår 3,3 km | Öppen svår 3,3 km | Öppen svår 7 km

D21

11 560 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rebecka HeinrupStora Tuna OK1:35:328:15
2Jennie Börjesson ErikssonMalungs OK Skogsmårdarna1:38:30+2:588:31
3Emma BlixtOK Hammaren1:54:08+18:369:52
4Elisabet EnmarkGävle OK2:08:22+32:5011:06
5Tyra ForsbergValbo AIF2:15:59+40:2711:45
6Ida PalmbergOK Hammaren2:20:26+44:5412:08
7Jenny JohanssonValbo AIF2:21:26+45:5412:14
8Pernilla ErikssonGävle OK2:25:13+49:4112:33
9Viktoria HelmerssonOK Ravinen2:49:30+1:13:5814:39
Ellen SkoogOK Hammarenej godkänd
Moa EnmarkGöteborg-Majorna OKej godkänd
Hanna KjellinSundsvalls OKej godkänd
Johanna Börjesson ErikssonMalungs OK Skogsmårdarnaej godkänd

H21

14 950 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kent OhlssonSödertälje-Nykvarn OF1:40:546:44
2Max Peter BejmerIFK Göteborg Orientering1:42:16+1:226:50
3David SundströmSöderhamns OK1:51:29+10:357:27
4Lasse JanssonGävle OK1:53:30+12:367:35
5Joel Börjesson ErikssonStorviks IF1:54:06+13:127:37
6Dag StridhMalungs OK Skogsmårdarna1:58:32+17:387:55
7Björn LjunggrenOK Hammaren2:00:13+19:198:02
8Richard HejdenbergGävle OK2:02:50+21:568:12
9Robert PetterssonForsa OK2:03:41+22:478:16
10Torbjörn BlomValbo AIF2:21:55+41:019:29
11Patrik OttossonGävle OK2:27:59+47:059:53
12Stefan StridValbo AIF3:04:42+1:23:4812:21
Simon BergrothGävle OKej start

D20

9 140 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Cornelia IvarssonOK Hammaren1:38:4710:48
2Linnea PerssonValbo AIF2:33:28+54:4116:47
Julia NäslundOK Hammarenej start

H20

11 560 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Felix SilverGävle OK1:25:497:25
2Alfred LiljeströmGävle OK1:51:27+25:389:38
3Jakob SjöbergGävle OK1:58:17+32:2810:13
Noa StenälvValbo AIFej start

D16

5 060 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elin LadängesAlfta-Ösa OK43:088:31
2Sara ÅbomGävle OK49:10+6:029:43
3Maja LiljaIFK Lidingö SOK1:00:20+17:1211:55
4Ellen PelanderOK Djerf1:00:50+17:4212:01
Ebba OttossonGävle OKej start

H16

5 750 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Axel HejdenbergGävle OK46:098:01
2Lucas SöderbergGävle OK1:00:08+13:5910:27
3Malte AlbinssonOK Österåker1:06:54+20:4511:38
4Vigor KjellmanOK Hammaren1:13:10+27:0112:43

D14

4 200 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Oline HanssonAlfta-Ösa OK43:5510:27
2Stina SöderqvistLinköpings OK53:49+9:5412:48
3Linnéa WestlinValbo AIF1:18:36+34:4118:42

H14

4 200 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Max AlfredssonGävle OK40:419:41
2Morgan AlfredssonGävle OK47:02+6:2111:11
3Linus HanssonAlfta-Ösa OK48:51+8:1011:37
4Gustav LjunggrenOK Hammaren49:21+8:4011:45
Martti JokiForsa OKej godkänd

D12

3 030 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Siri HejdenbergGävle OK34:2811:22
2Alicia IvarssonOK Hammaren35:02+0:3411:33
3Alma WestlinValbo AIF54:16+19:4817:54
4Jennifer LöfgrenOckelbo OK1:09:44+35:1623:00
Signe AlbinssonOK Österåkerej godkänd
Frida SöderqvistLinköpings OKej start

H12

3 030 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gustav MattssonValbo AIF19:256:24
2Arvid KjellmanOK Hammaren25:36+6:118:26
3Oskar WennbergStorviks IF32:37+13:1210:45
Simon AlplingValbo AIFej godkänd

D10

2 500 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Viola ForsbergValbo AIF15:546:21
2My OffrellGävle OK25:23+9:2910:09
3Ellie SöderbergGävle OK28:34+12:4011:25

H10

2 500 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ludvig LjunggrenOK Hammaren15:226:08
2Vilgot SääfSöderhamns OK16:20+0:586:32
3Melker KjellmanOK Hammaren16:24+1:026:33
4Samuel SvenssonSöderhamns OK18:14+2:527:17
5Neo BorgGävle OK27:51+12:2911:08
6Erik LindqvistOK Hammaren30:40+15:1812:16
Noah AlnebergSträngnäs-Malmby OLej godkänd

H35

11 560 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tomas AlbinssonOK Österåker1:52:209:43
2Linus HolmqvistOK Österåker2:09:39+17:1911:12

H40

11 560 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonatan SöderbergGävle OK1:39:138:34
2Hugo FlordalSöderhamns OK1:45:59+6:469:10
3Johan AnderssonValbo AIF1:51:49+12:369:40
4Fredrik JuhlinForsa OK2:02:07+22:5410:33
5Nicolas LavigneGävle OK2:27:52+48:3912:47
6Robin Von HaartmanGävle OK2:45:53+1:06:4014:20
Andreas ForsbergValbo AIFej godkänd

D45

7 450 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Helena BacklundGävle OK1:12:369:44
2Ingela ErikssonGävle OK1:19:28+6:5210:40
3Laila IngelssonOK Hammaren1:25:46+13:1011:30
4Camilla LöfgrenOckelbo OK1:46:44+34:0814:19
5Annika OttenbäckSegersta OK1:48:24+35:4814:33
Helena LiljeströmGävle OKej godkänd
Åsa KindlundhAlfta-Ösa OKej start

H45

10 350 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tobias StenälvValbo AIF2:03:5711:58 Ladda ner rutt i gpx-format

H55

8 310 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Joacim IngelssonOK Hammaren57:596:58
2Dan NorinGävle OK1:06:43+8:448:01
3Gunnar ForsgrenForsa OK1:26:02+28:0310:21
4Torbjörn OhlssonHaninge SOK1:53:31+55:3213:39
5Lennarth KarlssonValbo AIF2:03:13+1:05:1414:49
Lars-Erik LiljeströmGävle OKej godkänd

D60 Hä

5 910 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marie MalmbergKvarnsvedens GOIF OK1:20:4113:39
2Kerstin OhlssonHaninge SOK1:46:43+26:0218:03

H60

8 310 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Harry HietanenGävle OK1:05:347:53
2Lars LindgrenOK Ödmården1:11:34+6:008:36
3Bo BörjessonStorviks IF1:12:48+7:148:45
4Stefan CarlssonAlfta-Ösa OK1:14:35+9:018:58
5Thomas EricsonAlfta-Ösa OK1:17:54+12:209:22
6Mats KarlssonOK Ödmården1:48:37+43:0313:04
7Christer SegerquistGävle OK1:49:39+44:0513:11
8Ingemar MånssonRonneby OK2:08:28+1:02:5415:27
9Göran HedmanValbo AIF2:28:12+1:22:3817:50
Svante LindgrenKorsnäs IF OKej start

H65

7 450 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders Stefan VestlundOK Kåre1:13:149:49
2Thom SandvikAvesta OK1:17:21+4:0710:22
3Bengt FröjdfeldtGävle OK1:19:37+6:2310:41
3Ulf HenrikssonKorsnäs IF OK1:19:37+6:2310:41
5Hans AurellGävle OK1:20:54+7:4010:51
6Mats HemströmGävle OK1:22:24+9:1011:03
7Anders MalmbergKvarnsvedens GOIF OK1:23:19+10:0511:11
8Rune SundströmSöderhamns OK1:27:45+14:3111:46
9Rolf JakobssonAlfta-Ösa OK1:49:33+36:1914:42
Lars LandströmLånghundra IFej godkänd
Lars EklundForsa OKej godkänd
Torbjörn ErikssonSnättringe SKej start
Östen ErikssonAvesta OKej start

Inskolning

1 890 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Levi BorgGävle OK24:0912:46
Sara AlplingValbo AIF1:01:2732:30

Öppen mycket lätt 2 km

2 070 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Leah AlnebergSträngnäs-Malmby OL22:5411:03

Öppen Lätt 2,5 km

2 550 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonathan AlnebergSträngnäs-Malmby OL32:4512:50
2Marie PavlovskáSöderhamns OK34:04+1:1913:21
3Stina EnglundGävle OK44:08+11:2317:18
4Evelina BjörkhammarOckelbo OK59:26+26:4123:18
5Julia TyveSöderhamns OK1:03:18+30:3324:49
6Juni NorlinSöderhamns OK1:03:20+30:3524:50
Celia EnglundGävle OKej start

Öppen Lätt 5 km

4 510 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maria NorinGävle OK39:108:41
2Karin ÖhlundOckelbo OK1:22:49+43:3918:21

Öppen Medelsvår 3,3 km

3 300 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thomas WennlundOckelbo OK32:429:54
2Anders AlplingValbo AIF35:20+2:3810:42
3Lena ÅbomGävle OK43:47+11:0513:16
4Petra PavlovskáSöderhamns OK46:05+13:2313:57
5Jörgen HelmerssonOckelbo OK46:12+13:3014:00
6Tua OffrellGävle OK1:09:00+36:1820:54
7Yasmine OffrellGävle OK1:09:18+36:3621:00
Anette EngströmValbo AIFej godkänd
Anna WennbergStorviks IFej godkänd
Maria Kjellman WallénOK Hammarenej start

Öppen Svår 3,3 km

3 310 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hasse ÅbergValbo AIF32:199:45
2Mattias BorgGävle OK38:50+6:3111:43
3Anna-Lena TynongGävle OK40:07+7:4812:07
4Simon LiljaIFK Lidingö SOK44:02+11:4313:18
5Caroline WestbomOK Österåker46:31+14:1214:03
6Mia LiljaIFK Lidingö SOK48:56+16:3714:47
7David SöderströmSala OK50:47+18:2815:20
8Lars WestlinValbo AIF55:09+22:5016:39
9Sara SöderqvistLinköpings OK1:00:20+28:0118:13
10Tanja-Birgit SöderströmSala OK1:01:40+29:2118:37
11Helena HemströmGävle OK1:04:56+32:3719:37
12Maria WestlinValbo AIF1:05:41+33:2219:50
13Elke WilkeTierps SOK1:15:20+43:0122:45
Johannes TyveSöderhamns OKej start
Signe WikstenGävle OKej start

Öppen Svår 7 km

6 990 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonas IvarssonOK Hammaren1:00:308:39
2Pär LiljaIFK Lidingö SOK1:11:33+11:0310:14
3Lena WesterlundOK Djerf1:22:39+22:0911:49
4Henrik SöderqvistLinköpings OK1:22:43+22:1311:50
5Mattias WikströmAlfta-Ösa OK2:19:46+1:19:1619:59
Fredrik WikstenGävle OKej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser