Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, sprint, Halland

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, sprint, Halland
Arrangörsorganisation: OK Nackhe
Datum: söndag 13 september 2020

Klasser: Visa alla | D21 | H21 | D20 | H20 | D18 | H18 | D16 | H16 | D14 | H14 | D12 | H12 | D10 | H10 | D35 | H35 | D45 | H45 | D55 | H55 | D65 | H65 | Insk. 1,2 km | Mkt lätt 1,5 km | Med-svår 2 km | Svår 2,5 km

D21

2 175 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Frida AnderssonFalkenbergs OK15:547:18
2Johanna HenrikssonFalkenbergs OK17:38+1:448:06
3Helena HagströmFalkenbergs OK19:57+4:039:10
4Anna EngelbrektssonHalmstad OK20:09+4:159:15
5Malin LjunggrenIK Trenne Ullared21:27+5:339:51
6Clara HenningssonIK Trenne Ullared28:14+12:2012:58
7Felicia KarlssonIK Trenne Ullared28:29+12:3513:05
Louise BorgHalmstad OKej godkänd

H21

2 525 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henrik BengtssonFalkenbergs OK14:565:54
2Loke AgmarkenHalmstad OK15:17+0:216:03
3Rasmus BlockgrenFalkenbergs OK16:32+1:366:32
4Noah BechtelFK Friskus-Varberg16:37+1:416:34
5Johan SöderblomFalkenbergs OK18:30+3:347:19
6Björn EngelbrektssonHalmstad OK23:22+8:269:15

D20

2 025 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lovisa LagerHalmstad OK15:157:31
2Elin CarlssonIK Trenne Ullared17:56+2:418:51
3Linnea BengtssonFalkenbergs OK18:34+3:199:10
4Paulina JägstedtHalmstad OK19:27+4:129:36

H20

2 250 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Axel ErikssonOK Löftan17:507:55
2Daniel AnderssonFjärås AIK29:01+11:1112:53

D18

2 025 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Klara PerssonHalmstad OK13:466:47
2Emma EliassonFK Friskus-Varberg17:35+3:498:40
3Alva WallinIK Trenne Ullared19:53+6:079:49
4Emmy WallinFalkenbergs OK23:46+10:0011:44

H18

2 175 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jesper JohanssonOK Löftan12:435:50
2Albin PerssonHalmstad OK13:03+0:206:00
3Emil JägstedtHalmstad OK14:47+2:046:47
4Axel BechtelFK Friskus-Varberg15:07+2:246:57
5Edvin SahlinOK Löftan20:59+8:169:38
Alfred ErdeliusIF Rigorej godkänd
Malte KristianssonHalmstad OKej godkänd

D16

1 875 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marta TörnströmFK Friskus-Varberg13:357:14
2Maja KarmstigFK Friskus-Varberg13:59+0:247:27
3Maja GraadIF Rigor15:06+1:318:03
4Fanny HanssonFalkenbergs OK15:15+1:408:08
5Eline EricssonFalkenbergs OK16:33+2:588:49
6Felicia AhlstrandFK Friskus-Varberg17:24+3:499:16
7Annie ErikssonOK Löftan17:43+4:089:26
8Emmy NilssonHalmstad OK18:58+5:2310:06
Ida AnderssonOK Löftanej start

H16

2 000 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Simon CorneliussonOK Löftan11:385:49
2Adam SjööarvOK Nackhe11:57+0:195:58
3Tobias JohanssonOK Löftan11:58+0:205:59
4Albin PaulssonOK Löftan12:37+0:596:18
5Isak BengtssonOK Löftan13:40+2:026:50
6Erik RexfeltFalkenbergs OK17:10+5:328:35
7Gustav LundqvistHalmstad OK17:58+6:208:59
8Albin JägstedtHalmstad OK18:31+6:539:15
Edvin AlexanderssonIF Rigorej godkänd
Filip CarlqvistFK Friskus-Varbergej start
Gustav AnderssonOK Löftanej start

D14

1 750 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Julia LönnHalmstad OK13:117:32
2Lovisa EliassonFK Friskus-Varberg14:29+1:188:16
3Lova JohanssonFK Friskus-Varberg14:52+1:418:29
4Frida OdénFjärås AIK15:45+2:349:00
5Elin AnderssonOK Löftan15:46+2:359:00
6Nellie NilssonHalmstad OK16:11+3:009:14
7Mira WallinFalkenbergs OK16:53+3:429:38
8Jenny SeverinssonFalkenbergs OK17:49+4:3810:10
9Tilde Hertz-JensenFalkenbergs OK21:10+7:5912:05
10Alice CarlqvistFK Friskus-Varberg22:38+9:2712:56
Agnes BestermanIK Trenne Ullaredej start

H14

1 750 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Isak TörnströmFK Friskus-Varberg11:566:49
2Elliot JägstedtHalmstad OK13:23+1:277:38
3Samuel DahlbergIK Trenne Ullared13:26+1:307:40
4Noa TorstensvikFK Friskus-Varberg13:31+1:357:43
5Alvar AlexanderssonIF Rigor14:07+2:118:04
6Andy GranforsIF Rigor14:40+2:448:22
7Walter HällåsOK Löftan15:03+3:078:36
8Melker OlaussonFalkenbergs OK19:25+7:2911:05
Simon TolestamIF Rigorej start

D12

1 625 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elvira KarmstigFK Friskus-Varberg12:587:58
2Agnes PaulssonOK Löftan15:03+2:059:15
3Ella AnderssonOK Löftan15:17+2:199:24
4Cornelia HällåsOK Löftan15:30+2:329:32
5Olivia LindgrenFalkenbergs OK18:12+5:1411:12
6Alice SjööarvOK Nackhe19:37+6:3912:04
7Ella RuderfeltIF Rigor37:49+24:5123:16
Ella Hertz-JensenFalkenbergs OKdiskvalificerad
Molly GraadIF Rigorej godkänd
Sara LönnHalmstad OKej start

H12

1 625 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hugo TolestamIF Rigor15:189:24
2William RönnFK Friskus-Varberg15:38+0:209:37
3Wilhelm EkFjärås AIK19:08+3:5011:46
4Rasmus GripFalkenbergs OK22:32+7:1413:52
5Folke FranssonFK Friskus-Varberg26:44+11:2616:27
6Leon CarlssonFK Friskus-Varberg31:29+16:1119:22
7Hugo BestermanIK Trenne Ullared38:46+23:2823:51
Vilmer AntonssonFK Friskus-Varbergej godkänd
Isak GustafssonHalmstad OKej start

D10

1 425 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Viola RönnFK Friskus-Varberg14:1510:00
2Maja EliassonFK Friskus-Varberg19:44+5:2913:50
3Hilma AgrellFK Friskus-Varberg31:12+16:5721:53
4Sonja FagerholmHalmstad OK35:29+21:1424:54
5Amanda SjööarvOK Nackhe48:16+34:0133:52
Kajsa FagerholmHalmstad OKej godkänd

H10

1 425 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hjalmar AntonssonFK Friskus-Varberg11:598:24
2Almer HanningOK Löftan13:39+1:409:34
3Elis MarmanderFK Friskus-Varberg13:40+1:419:35
4Hugo WadsöOK Nackhe13:52+1:539:43
5Isac SehlstedtFalkenbergs OK14:39+2:4010:16
6Hannes BerggrenOK Nackhe18:02+6:0312:39
7Ralf GustavssonOK Löftan19:08+7:0913:25
8Jakob AnderssonOK Löftan20:16+8:1714:13
9Oskar AnderssonFK Friskus-Varberg21:33+9:3415:07
10Vidar WallinIK Trenne Ullared24:59+13:0017:31
Leo WellmarkerIF Rigorej godkänd
Robin LönnHalmstad OKej godkänd
Valter GustavssonOK Löftanej godkänd

D35

2 050 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jennifer GullFK Friskus-Varberg14:567:17
2Sofia KarmstigFK Friskus-Varberg17:41+2:458:37
3Kristin FranssonFK Friskus-Varberg18:15+3:198:54
4Lena FlinkFjärås AIK18:38+3:429:05
5Jenny GreenHalmstad OK19:50+4:549:40
6Maria LönnHalmstad OK20:07+5:119:48
7Kristina PerssonHalmstad OK20:42+5:4610:05
8Carin CarlssonFK Friskus-Varberg22:02+7:0610:44
9Sara JägstedtHalmstad OK22:38+7:4211:02
10Sandra WallinFalkenbergs OK22:48+7:5211:07
11Karin KarlssonHalmstad OK23:42+8:4611:33
12Katharina MyrénIK Trenne Ullared28:14+13:1813:46
Anna BengtssonHalmstad OKej start

H35

2 250 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrik PerssonHalmstad OK14:476:34
2Fredrik AnderssonIF Rigor15:20+0:336:48
3Patrik CorneliussonOK Löftan15:27+0:406:52
4Johan GullFK Friskus-Varberg16:45+1:587:26
5Claes AnderssonFalkenbergs OK17:04+2:177:35
6Oscar WestHalmstad OK18:33+3:468:14
7Jonas FagerholmHalmstad OK18:39+3:528:17
8Tomas TorstensvikFK Friskus-Varberg18:50+4:038:22
9Daniel HällåsOK Löftan19:10+4:238:31
10David LundeviHalmstad OK19:27+4:408:38
11Kristian ErikssonIK Trenne Ullared19:33+4:468:41
12Erik MarmanderFK Friskus-Varberg19:55+5:088:51
13Niklas GripFalkenbergs OK21:20+6:339:28
14Karl GustavssonOK Löftan21:58+7:119:45
15Michael FranssonFK Friskus-Varberg26:40+11:5311:51
Josef WellmarkerIF Rigorej godkänd
Magnus WallinIK Trenne Ullaredej godkänd
Joakim GustafssonHalmstad OKej start

D45

2 000 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lotta EnbergHalmstad OK16:088:04
2Ulrika GranforsIF Rigor16:10+0:028:05
3Åsa JosarpFK Friskus-Varberg16:42+0:348:21
4Susanna BergHalmstad OK17:23+1:158:41
5Pernilla AntonssonFK Friskus-Varberg17:50+1:428:55
6Berit BengtssonOK Lindéna17:58+1:508:59
7Gunilla CarlssonIK Trenne Ullared18:23+2:159:11
8Ulrika OdénFjärås AIK18:48+2:409:24
9Jeanette LarssonFK Friskus-Varberg18:50+2:429:25
10Malin JohanssonFK Friskus-Varberg21:16+5:0810:38
11Gunilla Wallin BengtssonFalkenbergs OK22:02+5:5411:01
12Jeanette PerssonOK Löftan22:14+6:0611:07
13Sabina MårtenssonIK Trenne Ullared24:09+8:0112:04
14Ulrica OlovssonLaholms IF OK24:32+8:2412:16
15Anna HagströmFalkenbergs OK25:00+8:5212:30
Annika BechtelFK Friskus-Varbergej godkänd
Ellen HeymanIF Rigorej start
Elisabet DahlbergIK Trenne Ullaredej start

H45

2 050 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jan LagerHalmstad OK13:086:24
2Martin BobergIF Rigor13:43+0:356:41
3Lennart BengtssonFalkenbergs OK14:00+0:526:49
4Mikael LundqvistHalmstad OK14:11+1:036:55
5Fredrik BergIF Rigor14:15+1:076:57
6Sven-Åke BengtssonFalkenbergs OK14:17+1:096:58
7Thomas JosarpFK Friskus-Varberg14:37+1:297:07
8Martin JohanssonFalkenbergs OK14:41+1:337:09
9Gert WildheimFK Friskus-Varberg14:43+1:357:10
10Mats AnderssonOK Löftan15:05+1:577:21
11Mattias JägstedtHalmstad OK15:09+2:017:23
12Henrik AnderssonOK Löftan15:41+2:337:39
13Hans JensenFalkenbergs OK15:46+2:387:41
13Bengt JohanssonFK Friskus-Varberg15:46+2:387:41
13Otto ErikssonFK Friskus-Varberg15:46+2:387:41
16Magnus HanssonOK Löftan15:48+2:407:42
17Peter AronssonFK Friskus-Varberg15:52+2:447:44
18Per KristianssonHalmstad OK16:15+3:077:55
19Oskar BergHalmstad OK16:28+3:208:01
20Håkan HanssonFalkenbergs OK16:51+3:438:13
21Thomas LindgrenFalkenbergs OK16:54+3:468:14
22Mikael MartinssonFalkenbergs OK17:01+3:538:18 Ladda ner rutt i gpx-format
23Fredrik CarlqvistFK Friskus-Varberg17:02+3:548:18
24Peter BadenfeltFalkenbergs OK17:04+3:568:19
25Martin EricssonFalkenbergs OK17:05+3:578:20
Adam OdénFjärås AIKej godkänd
Anders IvarssonFK Friskus-Varbergej godkänd

D55

1 750 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christina SöderblomÄtrans IF15:489:01
2Ing-Marie SamuelssonIK Trenne Ullared17:19+1:319:53
3Katarina AnderssonÄtrans IF17:52+2:0410:12
4Anne-Marie RöllikeOK Lindéna19:08+3:2010:56
5Marianne ThorssonIK Trenne Ullared19:37+3:4911:12
6Leila LjunggrenIK Trenne Ullared20:46+4:5811:52
7Kristina TellqvistIK Dran20:53+5:0511:56
8Lotta KihlbergHalmstad OK21:24+5:3612:13
9Gunilla MartinssonFalkenbergs OK21:43+5:5512:24
Birgitte AronssonFK Friskus-Varbergej godkänd
Lena KarlssonHalmstad OKej start

H55

2 025 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kennet HorvathHalmstad OK16:087:58
2Yngve KihlbergHalmstad OK16:11+0:037:59
3Sven-Erik DahlbergIK Trenne Ullared16:18+0:108:02
4Ulf TörnströmFK Friskus-Varberg18:01+1:538:53
5Kjell BengtssonFalkenbergs OK18:19+2:119:02
6Sven TolestamIF Rigor19:06+2:589:25
7Thomas AverdalIF Rigor21:52+5:4410:47
8Stig NilssonOskarströms OK26:41+10:3313:10

D65

1 625 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Margareta JohanssonHalmstad OK15:549:47
2Britt-Marie MagnussonLaholms IF OK17:06+1:1210:31
3Katarina BengtssonHalmstad OK19:30+3:3612:00
4Ingela NelsénFalkenbergs OK19:35+3:4112:03
5Ann-Kristin RundbergFK Friskus-Varberg24:50+8:5615:16

H65

1 875 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Björn KarlssonHalmstad OK17:599:35
2Sören AnderssonIK Dran18:06+0:079:39
3Håkan WinnbergIK Trenne Ullared18:12+0:139:42
4Bruno PeterssonHalmstad OK21:32+3:3311:29
5Gösta LindqvistOK Löftan21:59+4:0011:43
6Lennart NylanderOK Lindéna23:44+5:4512:39
7Lars-Olof RönnqvistOK Löftan23:59+6:0012:47
8Ingolf BengtssonHalmstad OK27:06+9:0714:27
9Jan Eric PerssonOK Löftan30:15+12:1616:08
Ernie BroströmHalmstad OKej godkänd
Kjell ErlandssonOK Lindénaej godkänd
Leif RylanderOK Gläntan Vessigebroej godkänd
Kjell JeppsonIF Rigorej start

Inskolning 1,2 km

950 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Veronica AnderssonFjärås AIKdeltagit
Julia BergHalmstad OKdeltagit
Leo EngelbrektssonHalmstad OKdeltagit
Nils RönnFK Friskus-Varbergdeltagit
Loke TrillelvFK Friskus-Varbergdeltagit

Mycket lätt 1,5 km

1 425 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Vidar HanningOK Löftan17:5512:34
2Elin BergHalmstad OK19:08+1:1313:25
3Alinda RundqvistOK Nackhe20:53+2:5814:39
4Elsa AnderssonFK Friskus-Varberg21:48+3:5315:17
5Lars-Göran JohanssonHalmstad OK22:17+4:2215:38
6Alex KarlssonOK Nackhe24:32+6:3717:12
7Elsa BestermanIK Trenne Ullared26:24+8:2918:31
8Lisa EliassonFK Friskus-Varberg26:36+8:4118:40
9Oliver GullFK Friskus-Varberg28:14+10:1919:48
10Ruben LundahlOK Nackhe28:47+10:5220:11
11Stina EliassonFK Friskus-Varberg28:49+10:5420:13
12Max WellmarkerIF Rigor29:02+11:0720:22
13Ellen EkFjärås AIK30:33+12:3821:26
13Lilly EkFjärås AIK30:33+12:3821:26
15Johannes DahlbergIK Trenne Ullared31:12+13:1721:53
16Gabriel WennlindFK Friskus-Varberg33:24+15:2923:26
17Nova SiliFK Friskus-Varberg36:11+18:1625:23
Adam JohanssonOK Nackheej godkänd
Elii LjungfalkOK Nackheej start

Medelsvår 2 km

2 025 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mikael BlockgrenFalkenbergs OK21:3910:41
2Karin NilssonOK Nackhe21:57+0:1810:50
3Hanna CarlqvistFK Friskus-Varberg22:16+0:3710:59
4Madeleine WadsöOK Nackhe22:21+0:4211:02
5Emmelie GeorgssonOK Nackhe22:29+0:5011:06
6Annika SvärdOskarströms OK23:45+2:0611:43
7Lena SvenssonOK Löftan27:46+6:0713:42
8Gunnar JohanssonOK Nackhe29:33+7:5414:35
9Ulrika StrömbergFjärås AIK29:35+7:5614:36
10Christer NelsénFalkenbergs OK29:38+7:5914:38
11Martina BengtssonFK Friskus-Varberg39:43+18:0419:36
12Reijo MukkalaHalmstad OK42:59+21:2021:13
Martin JohanssonOK Nackheej godkänd
Edvin NilssonOskarströms OKej start
Eva ErikssonFK Friskus-Varbergej start

Svår 2,5 km

2 525 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonas NilssonOK Nackhe15:536:17
2Håkan RundqvistOK Nackhe18:01+2:087:08
3Julia SvärdOskarströms OK19:33+3:407:44
4Krister KarlssonOK Nackhe19:59+4:067:54
5Jens BerggrenOK Nackhe20:19+4:268:02
6Daniel SvärdOskarströms OK21:17+5:248:25
7Peter BrobergIF Rigor22:09+6:168:46
8Lars WadsöOK Nackhe22:47+6:549:01
9Peter HagströmFalkenbergs OK23:27+7:349:17
10Mikael SvärdOskarströms OK24:39+8:469:45
11Lina GustavssonOK Löftan25:40+9:4710:09
12Karin RundqvistOK Nackhe28:42+12:4911:21
Bjarne LjungfalkOK Nackheej start
Gösta ErikssonFK Friskus-Varbergej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser

Mila