Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, sprint, Södermanland

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, sprint, Södermanland
Arrangörsorganisation: Katrineholms OK
Datum: söndag 6 september 2020

Klasser: Visa alla | D21 | H21 | D20 | D18 | H18 | D16 | H16 | D14 | H14 | D12 | H12 | D10 | H10 | D40 | H40 | D45 | H45 | D50 | H50 | D55 | H55 | H60 | D65 | H65

D21

2 660 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johanna EngströmOK Hällen19:457:25
2Susen LöschÄrla IF20:22+0:377:39
3Johanna ÖbergOK Hällen21:16+1:317:59
4Lisa AnderssonÄrla IF21:29+1:448:04
5Ida HylanderNyköpings OK21:45+2:008:10
6Kristin HylanderNyköpings OK22:07+2:228:18
7Julia DavidssonÄrla IF22:17+2:328:22
8Sandra Karlsson BierfeldtÄrla IF22:44+2:598:32
9Emma KantarpÄrla IF23:33+3:488:51
10Rebecka HylanderNyköpings OK25:22+5:379:32
11Elin NordinOK Hällen33:48+14:0312:42
Linn BrännebyÄrla IFej start

H21

2 850 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan Ek-LarssonSödertälje-Nykvarn OF15:425:30
2Kent OhlssonSödertälje-Nykvarn OF17:30+1:486:08
3Carl CarlssonNyköpings OK17:34+1:526:09
4Viktor LarssonÄrla IF17:50+2:086:15
5Robbin KantarpÄrla IF17:54+2:126:16
6Ludvig EkNyköpings OK18:03+2:216:20
7Albin FalkNyköpings OK18:14+2:326:23
8Bart Van WijngaardenOK Klemmingen20:02+4:207:01
9William NilssonNyköpings OK21:25+5:437:30
10Oscar GründerÄrla IF30:16+14:3410:37
11Simon GindemoÄrla IF31:59+16:1711:13
12Johan JennergrenNyköpings OK36:44+21:0212:53
Donald McCarthyÄrla IFej godkänd
Martin JanssonSödertälje-Nykvarn OFej start
Johan RydingÄrla IFej start
Arvid LinderOK Hällenej start
Carl PramlidOK Klemmingenej start

D20

2 530 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Signe NilssonNyköpings OK22:268:52
2Linnéa GustafssonOK Hällen22:35+0:098:55
3Heidi ForsOK Grip25:46+3:2010:11

D18

2 250 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alice EkNyköpings OK18:078:03
2Malin BierfeldtÄrla IF19:36+1:298:42
3Caroline GuttkeNyköpings OK20:25+2:189:04
4Elsa LinderOK Hällen21:45+3:389:40
5Ella StenilsOK Hällen23:14+5:0710:19
6Emma WesterlundNyköpings OK25:50+7:4311:28
7Vera CarlssonOK Hällen27:24+9:1712:10
Frida JardingNyköpings OKej godkänd
Josefine JonssonOK Torej godkänd
Sofia WigleSödertälje-Nykvarn OFej start

H18

2 250 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Isak LundholmUmeå OK14:416:31
2Joel Aristondo MagnussonOK Tor14:46+0:056:33
3David BorgSödertälje-Nykvarn OF15:18+0:376:48
4Edvin HellstenNyköpings OK15:21+0:406:49
5Kasper LagerströmNyköpings OK15:26+0:456:51
6Hugo KindbornOK Hällen15:29+0:486:52
7Martin BygdénSödertälje-Nykvarn OF15:49+1:087:01
8Karl LundinOK Hällen15:58+1:177:05
9Axel LindgrenNyköpings OK17:25+2:447:44
10Andreas HolmqvistNyköpings OK17:31+2:507:47
11Sven SjöqvistOK Måsen18:14+3:338:06
12Gustav NorbergNyköpings OK25:02+10:2111:07

D16

2 460 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stina BygdénSödertälje-Nykvarn OF21:588:55
2Julia AnderssonOK Tor23:04+1:069:22
3Filippa RydensjöOK Tor23:14+1:169:26
4Lisa EdénSödertälje-Nykvarn OF23:53+1:559:42
5Meja AleniusNyköpings OK23:59+2:019:44
6Hanna AnängenNyköpings OK26:24+4:2610:43
7Frida GustavssonOK Tor31:58+10:0012:59
8Ylva LidehnNyköpings OK32:39+10:4113:16
9Vilma JohanssonOK Hällen37:58+16:0015:26
Klara BorgSödertälje-Nykvarn OFej start

H16

2 460 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Odin EkNyköpings OK17:327:07
2Erik MånssonSödertälje-Nykvarn OF19:34+2:027:57
3Viktor FröbergOK Tor19:46+2:148:02
4Casper KarlssonOK Tor20:13+2:418:13
5Jonatan WickströmOK Tor22:07+4:358:59
6Emanuel ErikssonNyköpings OK23:00+5:289:20
7Wilhelm TengrothNyköpings OK24:03+6:319:46

D14

1 870 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Cajsa AleniusNyköpings OK12:466:49
2Ella JacobsonOK Tor13:01+0:156:57
3Lovisa BorgSödertälje-Nykvarn OF13:11+0:257:02
4Kajsa WallinSträngnäs-Malmby OL14:04+1:187:31
5Miriam GustafssonNyköpings OK15:43+2:578:24
6Hanna LundströmSträngnäs-Malmby OL16:41+3:558:55
7Elsa JohanssonOK Måsen18:49+6:0310:03
8Evelina PeterssonNyköpings OK19:05+6:1910:12
9Sofia WestbomSträngnäs-Malmby OL20:46+8:0011:06
10Nike RinaldoOK Tor22:32+9:4612:02
11Lovisa HallenekSträngnäs-Malmby OL26:53+14:0714:22
12Emilia AnderssonOK Tor37:38+24:5220:07
Filippa GuttkeNyköpings OKej start
Klara StrindSödertälje-Nykvarn OFej start

H14

1 870 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emil ClashammarNyköpings OK12:576:55
2Anders PeterssonNyköpings OK14:10+1:137:34
3Rasmus ÖbergOK Hällen14:38+1:417:49
4Axel Björnberg FärdigNyköpings OK16:16+3:198:41
5Oscar LennellSträngnäs-Malmby OL17:22+4:259:17
6Nils HolmnäsOK Klemmingen18:09+5:129:42
7Hampus HolmgrenOK Måsen18:44+5:4710:01

D12

1 730 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elvira LindstenNyköpings OK12:407:19
2Hannalina HaraldssonSträngnäs-Malmby OL13:56+1:168:03
3Elma MagnellKatrineholms OK17:00+4:209:49
4Armida MalmqvistOK Tor19:08+6:2811:03
5Tuva Karlsson SandbergOK Hällen20:32+7:5211:52
6Molly GullquistOK Klemmingen21:29+8:4912:25
7Elsa KarlssonKatrineholms OK22:37+9:5713:04
8Ida StrindSödertälje-Nykvarn OF27:21+14:4115:48
Astrid JacobsonOK Torej start
Cornelia RydensjöOK Torej start

H12

1 730 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sixten WallinSträngnäs-Malmby OL10:125:53
2Vilgot HellstenNyköpings OK12:02+1:506:57
3Hilding GindemoÄrla IF13:17+3:057:40
4Linus HallenekSträngnäs-Malmby OL13:33+3:217:49
5Isac LidehnNyköpings OK14:29+4:178:22
6Victor PalmqvistNyköpings OK15:34+5:228:59
7Emil LindgrenOK Tor15:59+5:479:14
8Lukas KantarpÄrla IF17:55+7:4310:21
9Jonathan PeterssonNyköpings OK22:13+12:0112:50
10Melker ClashammarNyköpings OK22:15+12:0312:51
11Helmer GindemoÄrla IF26:03+15:5115:03

D10

1 210 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingalisa ÖbergOK Hällen19:5516:27
2Ester FalkOK Hällen20:41+0:4617:05
3Elin BeijarOK Hällen23:24+3:2919:20
4Nora BringertKatrineholms OK23:34+3:3919:28
5Meja JohanderSödertälje-Nykvarn OF26:13+6:1821:40
6Elsa HaglundOK Hällen36:23+16:2830:04

H10

1 210 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gösta WallinSträngnäs-Malmby OL7:516:29
2Elton MagnellKatrineholms OK8:26+0:356:58
3Emil ÖbergOK Hällen9:13+1:227:37
4Tage LindstenNyköpings OK9:56+2:058:12
5Noah AlnebergSträngnäs-Malmby OL10:17+2:268:29
6Sixten NordinOK Hällen10:46+2:558:53
7Ludvig Björnberg FärdigNyköpings OK10:48+2:578:55
8Martin GullquistOK Klemmingen11:11+3:209:14
9Axel GustafssonNyköpings OK11:47+3:569:44
10Sigge RinaldoOK Tor11:56+4:059:51
11Lukas ÖbergOK Hällen12:29+4:3810:19
12Erik JohanssonOK Måsen13:37+5:4611:15
13Sebastian LejonedNyköpings OK13:51+6:0011:26
14Malkom MalmqvistOK Tor14:30+6:3911:59
15Olle GindemoÄrla IF15:59+8:0813:12
16Markus KantarpÄrla IF16:20+8:2913:29
17Elias ÖbergOK Hällen18:32+10:4115:19
18Adam LindgrenOK Tor19:45+11:5416:19
19Holger StrandÄrla IF19:56+12:0516:28
20Vidar EngströmOK Hällen22:36+14:4518:40
21Elvin MagnellKatrineholms OK31:32+23:4126:03

D40

2 530 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Linda RinaldoOK Tor20:178:01
2Malin JacobsonOK Tor22:59+2:429:05
3Karin PalmqvistNyköpings OK23:01+2:449:05
4Kristina JohanderSödertälje-Nykvarn OF23:38+3:219:20
5Sara ÖbergOK Hällen24:14+3:579:34
6Åsa LinnersjöOK Tor25:07+4:509:55
7Sara HellstenNyköpings OK25:10+4:539:56
8Elinor LindstenNyköpings OK27:00+6:4310:40
9Sofia BjörnbergNyköpings OK31:28+11:1112:26
10Karin LindgrenOK Tor31:32+11:1512:27
11Linda StrindSödertälje-Nykvarn OF33:01+12:4413:03
12Sara LehtikevariOK Måsen34:48+14:3113:45
13Åsa GindemoÄrla IF41:51+21:3416:32

H40

2 460 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Arvid RinaldoOK Tor19:337:56
2Anders FröbergOK Tor20:23+0:508:17
3Erik HellstenNyköpings OK22:09+2:369:00
4Niclas ClashammarNyköpings OK23:28+3:559:32
5Johan R JohanderSödertälje-Nykvarn OF24:15+4:429:51
6Magnus FärdigNyköpings OK25:30+5:5710:21
7Fredrik AnderssonOK Klemmingen25:51+6:1810:30
8Patrik JohanssonOK Måsen27:04+7:3111:00
9Thomas LindgrenOK Tor31:45+12:1212:54
10Jesper AnderssonVingåkers OK31:48+12:1512:55
Daniel NordinOK Hällenej godkänd
Daniel AlnebergSträngnäs-Malmby OLej godkänd
Daniel HaglundOK Hällenej godkänd
Tomas ÖbergOK Hällenej start

D45

2 410 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marika Nylund EkNyköpings OK21:469:01
2Helen MagnussonOK Tor24:27+2:4110:08
3Helena EkmanOK Tor25:09+3:2310:26
4Annika BygdénSödertälje-Nykvarn OF25:26+3:4010:33
5Linnea GullquistOK Klemmingen36:53+15:0715:18
6Anna GuttkeNyköpings OK41:38+19:5217:16
7Jessika PeterssonNyköpings OK43:24+21:3818:00
Åsa CarlssonOK Hällenej godkänd
Monica AnderssonVingåkers OKej godkänd
Teresia LidehnNyköpings OKej start

H45

2 410 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Henrik AnängenNyköpings OK16:376:53
2Jörgen JonssonOK Tor18:51+2:147:49
3Lars BygdénSödertälje-Nykvarn OF19:49+3:128:13
4Mikael GuttkeNyköpings OK21:26+4:498:53
5Mikael AleniusNyköpings OK22:12+5:359:12
6Mathias LindgrenNyköpings OK23:24+6:479:42
7Mats JohanssonOK Hällen26:21+9:4410:56
Christer LennellSträngnäs-Malmby OLej godkänd
Patrik StenilsOK Hällenej godkänd

D50

1 990 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anette LarssonOK Tor19:149:39
2Susanne SöderholmSträngnäs-Malmby OL22:03+2:4911:04
3Annika OhlssonÄrla IF22:41+3:2711:23
4Kristina ForsOK Grip22:44+3:3011:25
5Karin LinderOK Hällen23:13+3:5911:40
6Kajsa SundkvistOK Måsen26:15+7:0113:11
7Margrita SjöqvistOK Måsen32:06+12:5216:07
8Åsa LarssonOK Hällen42:23+23:0921:17
Marie HedarOK Torej start

H50

2 180 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per EkNyköpings OK15:477:14
2Håkan OlofssonÄrla IF18:30+2:438:29
3Johan WallinSträngnäs-Malmby OL20:08+4:219:14
4Johan StrindSödertälje-Nykvarn OF20:34+4:479:26
5Nils LinderOK Hällen20:35+4:489:26
6Erik SjöqvistOK Måsen20:43+4:569:30
7Anders MagnussonNyköpings OK21:28+5:419:50
8Peter EdénSödertälje-Nykvarn OF22:10+6:2310:10
9Peter ForsOK Grip22:54+7:0710:30
10Patrick HolmqvistNyköpings OK24:23+8:3611:11
11Jonas KarlssonOK Hällen24:58+9:1111:27
12Stefan JärvallNyköpings OK28:48+13:0113:12
13Thomas LidehnNyköpings OK28:54+13:0713:15
14Thomas PeterssonNyköpings OK30:20+14:3313:54
Pär EricsonNyköpings OKej start

D55

1 990 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Katarina BorgSödertälje-Nykvarn OF18:309:17
2Mia BierfeldtÄrla IF23:22+4:5211:44
3Anna EkSödertälje-Nykvarn OF24:42+6:1212:24
4Mona BierfeldtÄrla IF25:30+7:0012:48
5Kristina JärvallNyköpings OK28:52+10:2214:30
6Mari-Louise LundgrenNyköpings OK29:12+10:4214:40
7Eva-Lena NilssonNyköpings OK31:56+13:2616:02

H55

2 180 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mikael KindbornOK Hällen17:368:04
2Björn CarlssonOK Hällen19:56+2:209:08
3Niklas CarneliusOK Hällen21:09+3:339:42
4Örjan SahlOK Klemmingen21:59+4:2310:05
5Jan GustavssonOK Tor22:29+4:5310:18
6Karri LindellOK Måsen23:43+6:0710:52
7Per GullquistOK Klemmingen27:28+9:5212:35
Arne WesterlundNyköpings OKej godkänd

H60

1 990 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulf HylanderNyköpings OK18:549:29
2Søren MaarupSträngnäs-Malmby OL21:22+2:2810:44
3Stefan GustafssonOK Hällen23:35+4:4111:51
4Kurt NensénOK Måsen25:01+6:0712:34
5Tomas AnderssonOK Tor26:46+7:5213:27

D65

1 720 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Inger OnsbringEskilstuna OL26:2915:23
2Monica SvärdOK Klemmingen33:10+6:4119:16

H65

1 990 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hans-Ove ErikssonNyköpings OK23:3911:53
2Anders RunanderTrosabygdens OK24:02+0:2312:04
3Claes NidebornNyköpings OK24:48+1:0912:27
4Göran SvärdOK Klemmingen28:59+5:2014:33
5Ove ErikssonNyköpings OK29:30+5:5114:49
6Per MolinSödertälje-Nykvarn OF30:49+7:1015:29
7Johnny FranssonÄrla IF37:24+13:4518:47
8Tommy LjungkvistÄrla IF37:40+14:0118:55
Bo SegerEskilstuna OLej godkänd
Claes ÖgrenOK Nalleej godkänd
Peter RasmussenNyköpings OKej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser

Mila