Officiell resultatlista för Bruksträffen

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Bruksträffen
Arrangörsorganisation: Robertsfors IK
Datum: söndag 19 september 2010

D21

4 170 m, 13 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Helena Jansson IF Hagen 28:47 6:54
2 Elin Vedin Sundsvalls OK 34:03 +5:16 8:09
2 Karin Persson Hagaby GOIF 34:03 +5:16 8:09
4 Susanne Rutqvist IFK Umeå 36:24 +7:37 8:43
5 Anna-Lotta Irevall Tjällmo-Godegårds OK 38:07 +9:20 9:08
6 Lina Larsson Vänersborgs SK 38:14 +9:27 9:10
7 Maria Arvidsson Göteborg/Majorna OK 38:50 +10:03 9:18
8 Elisabeth Fries Umeå OK 40:09 +11:22 9:37
9 Sofia Nilsson Umeå OK 41:04 +12:17 9:50
10 Johanna Hallberg Umeå OK 42:06 +13:19 10:05
11 Stina Nilsson Umeå OK 44:39 +15:52 10:42
12 Sanna Rönnlund Umeå OK 47:13 +18:26 11:19
13 Annika Manni Umedalens IF 53:58 +25:11 12:56
Åsa Lindqvist Umeå OK ej start
Camilla Sjöberg IFK Umeå ej start

H21

5 130 m, 11 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Niclas Jonasson Leksands OK 30:19 5:54
2 Johan Eriksson Gävle OK 32:13 +1:54 6:16
3 Jan Johansson IFK Umeå 33:13 +2:54 6:28
4 Gustav Nordström Gävle OK 34:01 +3:42 6:37
5 Anders Lidman IFK Umeå 34:21 +4:02 6:41
6 Jakob Nilsson IFK Umeå 34:45 +4:26 6:46
7 Simon Waller OK Vargen 34:52 +4:33 6:47
8 Simon Nilsson Umeå OK 41:39 +11:20 8:07
9 Lars Nilsson Umedalens IF 45:44 +15:25 8:54
10 Christian Bigler Umeå OK 46:38 +16:19 9:05
11 Fredrik Bodén Umeå OK 1:00:28 +30:09 11:47
Henrik Johansson Umeå OK ej start
Erik Zander IFK Moras OK ej start

H17-20

4 170 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Claes Lundström Skellefteå OK 35:52 8:36
2 Pontus Yngvesson Robertsfors IK 48:04 +12:12 11:31

D16

3 120 m, 1 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Tove Bäckström Robertsfors IK 50:51 16:17

H16

3 810 m, 4 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Emil Nilsson Umeå OK 26:56 7:04
2 William Eriksson Högåkers OK 29:58 +3:02 7:51
3 Sixten Walheim Robertsfors IK 34:17 +7:21 8:59
4 Marcus Wiklander Högåkers OK 47:04 +20:08 12:21
Björn Vredin IFK Umeå ej start

D14

2 960 m, 5 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Elina Rönnlund Stöcksjö IS 30:12 10:12
2 Hanna Georgsson Vännäs OK 32:28 +2:16 10:58
3 Freja Vredin IFK Umeå 34:44 +4:32 11:44
4 Vega Laudon Vännäs OK 39:15 +9:03 13:15
5 Klara Yngvesson Robertsfors IK 44:19 +14:07 14:58

H14

2 960 m, 8 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Linus Eriksson Robertsfors IK 28:10 9:30
2 Anton Nilsson Umeå OK 30:02 +1:52 10:08
3 Henrik Johansson Umeå OK 32:22 +4:12 10:56
4 Peter Nilsson Robertsfors IK 32:59 +4:49 11:08
5 Anton Eriksson Umeå OK 51:53 +23:43 17:31
6 Erik Björkman Umeå OK 52:05 +23:55 17:35
7 Martin Vikdahl Umeå OK 1:02:22 +34:12 21:04
Emanuel Lindberg Skellefteå OK diskvalificerad
Kevin Janglund Skellefteå OK ej start
Magnus Fries Umeå OK ej start

D12

2 610 m, 7 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Jenny Wegebro Vännäs OK 24:31 9:23
2 Lydia Johansson Umeå OK 33:45 +9:14 12:55
3 Alma Laudon Vännäs OK 34:40 +10:09 13:16
4 Moa Johansson Vännäs OK 34:55 +10:24 13:22
5 Linnea Vikdahl Umeå OK 36:08 +11:37 13:50
6 Ida Backlund Vännäs OK 38:34 +14:03 14:46
7 Klara Cederlund Skellefteå OK 1:13:17 +48:46 28:04

H12

2 610 m, 5 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Alfred Nilsson Umeå OK 26:19 10:04
2 Nils Lindgren Högåkers OK 28:03 +1:44 10:44
3 Didrik Nylèn Högåkers OK 37:06 +10:47 14:12
4 Per Sparresäter Umedalens IF 39:19 +13:00 15:03
5 Anton Lilja Skellefteå OK 46:26 +20:07 17:47

D10

2 230 m, 6 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Emilia Eriksson Robertsfors IK 17:47 7:58
2 Magdalena Nilsson Högåkers OK 19:26 +1:39 8:42
3 Ida Georgsson Vännäs OK 19:42 +1:55 8:50
4 Kristina Fridman Vännäs OK 21:23 +3:36 9:35
5 Lovisa Manni Umedalens IF 28:19 +10:32 12:41
6 Runa Hägglund Umedalens IF 32:55 +15:08 14:45

H10

2 230 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Emil Hornliden Umedalens IF 16:59 7:36
2 Erik Kärrlander Umedalens IF 19:10 +2:11 8:35

D40

3 120 m, 3 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Anna Karin Nilsson Umeå OK 33:57 10:52
2 Annika Vikdahl Umeå OK 36:11 +2:14 11:35
Tina Peterson IFK Umeå diskvalificerad

H40

4 170 m, 5 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Pär Norén Vännäs OK 33:46 8:05
2 Inge Nilsson Umeå OK 45:38 +11:52 10:56
3 Stefan Kärrlander Umedalens IF 46:55 +13:09 11:15
4 Erik Johansson Umeå OK 47:29 +13:43 11:23
5 Hjalmar Laudon Vännäs OK 50:11 +16:25 12:02

H50

3 810 m, 5 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Björn Johansson Umeå OK 30:29 8:00
2 Clas Fries Umeå OK 34:55 +4:26 9:09
3 Tjelvar Otterbjörk Umeå OK 41:17 +10:48 10:50
4 Jonas Peterson IFK Umeå 43:45 +13:16 11:28
Tom Korsman Umeå OK diskvalificerad

D55

2 520 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Britt Marie Johansson Stöcksjö IS 50:14 19:56
2 Britt Karlsson Umeå OK 50:59 +0:45 20:13

H55

3 370 m, 7 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Stefan Lindgren Högåkers OK 30:40 9:05
2 Mats Sandewall Umeå OK 31:28 +0:48 9:20
3 Björn Sandström Umeå OK 42:08 +11:28 12:30
4 Anders Lindgren Högåkers OK 44:42 +14:02 13:15
5 Håkan Eriksson Umeå OK 47:21 +16:41 14:03
6 Tomas Lundström Skellefteå OK 1:04:33 +33:53 19:09
Thomas Eriksson Umeå OK diskvalificerad
Hans Carlsson Skellefteå OK ej start

H60

3 120 m, 9 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Signar Eriksson Stöcksjö IS 27:55 8:56
2 Gunnar Tiger Umeå OK 30:49 +2:54 9:52
3 Bernt Stenberg IFK Umeå 31:18 +3:23 10:01
4 Christer Wahlberg IFK Umeå 32:16 +4:21 10:20
5 Torbjörn Yttergren Tegs SK 33:53 +5:58 10:51
6 Lennart Forsberg Umeå OK 36:32 +8:37 11:42
7 Matts Strandberg Stöcksjö IS 38:06 +10:11 12:12
8 Mats Klingvall Umeå OK 41:42 +13:47 13:21
9 Jörgen Kragh Stöcksjö IS 51:08 +23:13 16:23

D65

2 140 m, 3 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Ann Persson Piteå IF 33:12 15:30
2 Lena Timner Umeå OK 43:43 +10:31 20:25
3 Berit Lindgren Skellefteå OK 46:30 +13:18 21:43

H65

2 800 m, 5 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 S O Vikström Skellefteå OK 30:12 10:47
2 Holger Lindh Långvikens OK 38:42 +8:30 13:49
3 Bo Jonsson Boliden FFI 40:19 +10:07 14:23
4 Kjell Holmqvist Rönnskär Railcare IF 46:51 +16:39 16:43
5 Daniel Andersson Umeå OK 48:35 +18:23 17:21

H70

2 520 m, 5 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Göran Enqvist Skellefteå OK 35:57 14:15
2 Olle Hällgren Skellefteå OK 39:58 +4:01 15:51
3 Jan-Erik Pettersson Hökmarks IF Gnistan 41:55 +5:58 16:38
4 Bernt Lindgren Skellefteå OK 46:57 +11:00 18:37
5 Ivan Norsten Skellefteå OK 58:14 +22:17 23:06
Thorsten Johansson Långvikens OK ej start

H75

2 140 m, 4 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Olle Nordzell Högåkers OK 44:04 20:35
2 Sven-Erik Lundgren Umeå OK 56:00 +11:56 26:10
3 Gunnar Timner Umeå OK 1:08:52 +24:48 32:10
4 Jan-Erik Holmstedt Skellefteå OK 1:25:39 +41:35 40:01
Tage Lundmark Rönnskär Railcare IF ej start

Inskolning

2 230 m, 14 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
David Boström Robertsfors IK fullföljt
Erik Boström Robertsfors IK fullföljt
Clara Eriksson Robertsfors IK fullföljt
Filip Hallöf Robertsfors IK fullföljt
Arvid Jonsson Robertsfors IK fullföljt
Frida Lindmark Robertsfors IK fullföljt
Evelina Nilsson Högåkers OK fullföljt
Maja-Matilda Pärsdotter Robertsfors IK fullföljt
Tua Rönnlund Stöcksjö IS fullföljt
Stina Vikdahl Skellefteå OK fullföljt
Selma Wiklund Robertsfors IK fullföljt
Thea Wiklund Robertsfors IK fullföljt
Maja Ångström Malmberg IFK Umeå fullföljt
Oskar Lindgren Stöcksjö IS ej godkänd
Stina Lindmark Robertsfors IK ej start

U1

2 230 m, 7 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Sixten Wiklund Robertsfors IK 18:23 8:14
2 Alexander Olsson Vännäs OK 25:30 +7:07 11:26
3 Simon Hansson Högåkers OK 26:32 +8:09 11:53
4 Alvin Hornliden Umedalens IF 28:44 +10:21 12:53
5 Ester Laudon Vännäs OK 30:27 +12:04 13:39
6 Kajsa Cederlund Skellefteå OK 34:15 +15:52 15:21
7 Filippa Olsson Vännäs OK 41:04 +22:41 18:24

U2

2 610 m, 3 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Emma Hansson Högåkers OK 42:47 16:23
2 Lucas Vikdahl Skellefteå OK 45:14 +2:27 17:19
3 Jakob Nilsson Umeå OK 52:01 +9:14 19:55
Nora Bäckström Robertsfors IK ej start

Öppen 1

2 230 m, 1 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Arthur Ahnqvist Robertsfors IK 45:14 20:17

Öppen 2

2 610 m, 5 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Hillevi Hansson Högåkers OK 30:01 11:30
2 Therese Löfgren Högåkers OK 33:01 +3:00 12:39
3 Kenneth Olsson Vännäs OK 46:08 +16:07 17:40
4 Kajsa Sandewall Umeå OK 1:17:04 +47:03 29:31
Jonna Lindgren Stöcksjö IS diskvalificerad

Öppen 4

2 960 m, 7 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Patrik Jonsson Robertsfors IK 28:35 9:39
2 Maria Lindmark Skellefteå OK 51:48 +23:13 17:30
3 Ulrica Nilsson Umeå OK 54:17 +25:42 18:20
4 Magnus Wiklund Robertsfors IK 1:04:01 +35:26 21:37
5 Åsa Laudon Vännäs OK 1:06:16 +37:41 22:23
6 Eva Eriksson Högåkers OK 1:19:43 +51:08 26:55
Erik Johansson Vännäs OK diskvalificerad
Urban Vikdahl Skellefteå OK ej start

Öppen 5

2 800 m, 6 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Johan Wegebro Vännäs OK 30:37 10:56
2 Åsa Olsson Vännäs OK 35:59 +5:22 12:51
3 Tomas Vikdahl Umeå OK 36:35 +5:58 13:03
4 Christer Björkman Umeå OK 39:08 +8:31 13:58
5 Anita Lundmark IFK Umeå 50:34 +19:57 18:03
6 Carl-Ingvar Hansson Högåkers OK 53:44 +23:07 19:11
Stig Hedenström Rönnskär Railcare IF ej start

Öppen 7

3 810 m, 4 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Ann-Sofie Johansson Umeå OK 43:35 11:26
2 Lennart Karlsson Umeå OK 49:28 +5:53 12:59
3 Tore Nilsson Umedalens IF 1:10:18 +26:43 18:27
4 Ulf Granlund Långvikens OK 1:17:19 +33:44 20:17

Öppen 8

5 130 m, 5 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Per Stenberg IFK Umeå 41:37 8:06
2 Robert Micek Okänd 44:33 +2:56 8:41
3 Per Engman Umeå OK 49:47 +8:10 9:42
4 Stefan Nilsson Högåkers OK 54:19 +12:42 10:35
5 Martin Sundqvist Umeå OK 57:36 +15:59 11:13

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser