Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Hökensåsracet

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Hökensåsracet
Arrangörsorganisation: OK Gränsen
Datum: söndag 13 september 2020

Klasser: Visa alla | D21 | H21 | D20 | H20 | D18 | H18 | D16 | H16 | D14 | H14 | D12 | H12 | D10 | H10 | D35 | H35 | D40 | H40 | D45 | H45 | D50 | H50 | D55 | H55 | D60 | H60 | D65 | H65 | Insk | Mkt lätt 2 km | Lätt 2,5 km | Med-svår 3 km | Svår 5 km

D21

3 900 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Cecilia BerganderEksjö SOK29:527:39
2Alicia LundgrenVäxjö OK30:36+0:447:50
3Tova OlssonIK Hakarpspojkarna31:01+1:097:57
4Pernilla OlssonSkåneslättens OL32:22+2:308:17
5Amanda BlennowFalköpings AIK OK33:57+4:058:42
6Anette CarlssonIK Hakarpspojkarna36:21+6:299:19
7Maja PorleVäxjö OK38:22+8:309:50
8Emma KindbomIF Hagen40:14+10:2210:18
9Anna LarssonIF Hagen43:21+13:2911:06
Lisa WassénVänersborgs SKåterbud

H21

5 100 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Joar HertinIK Hakarpspojkarna29:585:52
2Joakim HederskogIK Hakarpspojkarna30:08+0:105:54
3Adam GranstedtIK Hakarpspojkarna30:34+0:365:59
4Martin HederskogKalmar OK30:39+0:416:00
5Rasmus LundbergOK Bävern30:59+1:016:04
6Joel Käll KarlssonVäxjö OK31:10+1:126:06
7Hugo DjurstedtEksjö SOK31:21+1:236:08
8Albin AxelssonIK Hakarpspojkarna31:38+1:406:12
9Niclas TjernlundIF Hagen31:46+1:486:13
10Viktor WassénHalden SK32:02+2:046:16
11Anton HanssonIK Hakarpspojkarna32:13+2:156:19
12Kasper WestmanVästerås SOK32:43+2:456:24
13Lukas GranstedtIK Hakarpspojkarna33:05+3:076:29
14Markus HederskogIK Hakarpspojkarna34:29+4:316:45
15Mattis PerssonEksjö SOK34:56+4:586:50
16Fredrik JohanssonVäxjö OK35:28+5:306:57
17Christoffer JohanssonTrollhättans SOK36:36+6:387:10
18Hampus NyströmIF Hagen37:27+7:297:20
19Andreas BerganderEksjö SOK38:27+8:297:32
20Rickard DjerfTibro OK38:44+8:467:35
21Björn ÖbergRyda SK39:24+9:267:43
22Jesper LiderudTibro OK40:28+10:307:56
23Johan LöfströmJönköpings OK45:18+15:208:52
24Filip SödervallIK Gandvik50:30+20:329:54
25Tommy StenkvistRyda SK50:38+20:409:55
26Daniel SahlinNässjö OK57:27+27:2911:15

H20

4 100 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1David NeroNässjö OK38:499:28

D18

3 600 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hilda Holmqvist JohanssonIK Hakarpspojkarna23:326:32
2Boglarka CzakóEksjö SOK24:46+1:146:52
3Agnes DjurstedtEksjö SOK26:29+2:577:21
4Ida EskilssonIK Hakarpspojkarna29:44+6:128:15
5Moa SkoogIF Hagen31:24+7:528:43
6Tilda PalmIK Hakarpspojkarna32:47+9:159:06
7Frida MouchardIF Hallby SOK40:21+16:4911:12
8Ellen OlovssonGamleby OK46:13+22:4112:50
Thea Nordin AbajiEksjö SOKej godkänd
Malin KindbomIF Hagenej start
Elin RindstigSOK Viljanej start
Ella PerssonEksjö SOKej start

H18

3 900 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anton GunnarssonBredaryds SOK23:316:01
2Viktor Jellvert BörjesonGöteborg-Majorna OK23:49+0:186:06
3Mattias ÖhlundIK Hakarpspojkarna25:21+1:506:30
4Oscar HultgrenOK Njudung26:46+3:156:51
5Erik LingIK Hakarpspojkarna27:42+4:117:06
6Albin HjellströmIK Hakarpspojkarna28:16+4:457:14
7Linus AhlénIF Hagen32:22+8:518:17
8Edvin HenryssonTibro OK33:05+9:348:28
9Gustav LidmanTibro OK43:12+19:4111:04
Vilhelm ÖhrströmJönköpings OKej godkänd
Axel EvebornSOK Viljanej start
Sixten EkbladhSol Tranåsej start
Lukas MagnerfeltFalköpings AIK OKej start
David AlménVänersborgs SKåterbud

D16

3 900 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tuva NylundBredaryds SOK29:557:40
2Sandra LingIK Hakarpspojkarna30:07+0:127:43
3Tova RangertIK Hakarpspojkarna31:05+1:107:58
4Tove ValleriusGamleby OK32:57+3:028:26
5Martina NiklassonVäxjö OK33:39+3:448:37
6Tilda HagelbergEksjö SOK35:03+5:088:59
7Emma RindstigSOK Viljan35:16+5:219:02
8Julia WesthMullsjö SOK36:06+6:119:15
9Emma OlinIK Hakarpspojkarna37:17+7:229:33
10Ellen TollOK Njudung40:48+10:5310:27
11Vendela SturekSOK Viljan41:25+11:3010:37
12Hilda PeterssonVäxjö OK43:32+13:3711:09
13Alice HallOK Bävern48:37+18:4212:27
14Tuva ÖstangårdGamleby OK48:54+18:5912:32
15Svea EkbladhSol Tranås56:01+26:0614:21
16Ida KarlssonOK Gränsen1:00:15+30:2015:26
Hanna ÖbergGamleby OKej start
Maja LindénVäxjö OKej start
Stina AnderssonAnderstorps OKej start
Smilla LennartssonNässjö OKej start
Linda SahlinNässjö OKåterbud

H16

3 900 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Isak EskilssonIK Hakarpspojkarna22:195:43
2Olle KarlssonIK Hakarpspojkarna23:18+0:595:58
3Filip BrolingBredaryds SOK25:11+2:526:27
4Victor HörnquistAnderstorps OK25:47+3:286:36
5Theo LövdahlSOK Viljan26:33+4:146:48
6Isak SkoglundUlricehamns OK28:09+5:507:13
7Erik GullbrandIF Hagen30:33+8:147:50
8Emil KreutnerSOK Viljan31:26+9:078:03
9Joel Svensson FinndahlIK Hakarpspojkarna31:46+9:278:08
10Malcolm SvenssonAnderstorps OK34:57+12:388:57
11Simon WesthMullsjö SOK35:32+13:139:06
12Hugo MartinssonFK Finn40:24+18:0510:21
Kasper VemdalMullsjö SOKej start
Kalle ÖhlundIK Hakarpspojkarnaej start
Liam JohanssonIF Hagenej start
Markus LjungqvistKexholms SKej start
Anders SkoglundSol Tranåsej start
Anton KarlssonFK Finnej start

D14

3 100 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Irma WesthMullsjö SOK24:007:44
2Filippa BraunVäxjö OK24:09+0:097:47
3Tilda SundkvistOK Gränsen25:24+1:248:11
4Minna PalmIK Hakarpspojkarna25:36+1:368:15
5Lovisa KroksmyrVäxjö OK25:39+1:398:16
6Signe EskilssonIK Hakarpspojkarna25:58+1:588:22
7Wilma KroksmyrVäxjö OK26:16+2:168:28
8Alva HagelbergEksjö SOK26:30+2:308:32
9Hilda LindénVäxjö OK30:06+6:069:42
10Stina ElghIK Hakarpspojkarna30:39+6:399:53
11Linn EnbomVänersborgs SK33:29+9:2910:48
12Julia AbajiEksjö SOK33:38+9:3810:50
13Andrea EnbomVänersborgs SK33:50+9:5010:54
14Emilia MellegårdLidköpings VSK36:31+12:3111:46
15Agnes JohanssonIF Hagen36:47+12:4711:51
16Linnéa EdvardssonEksjö SOK38:07+14:0712:17
17Amanda GustavssonVäxjö OK42:00+18:0013:32
18Alice HultLidköpings VSK42:14+18:1413:37
19Tilde LennartssonNässjö OK43:14+19:1413:56
20Sofia ÖhlundIK Hakarpspojkarna45:38+21:3814:43
21Lilly AxelssonVaggeryds SOK46:51+22:5115:06
22Lova NydénBredaryds SOK48:38+24:3815:41
23Ida AxelssonSOK Viljan48:41+24:4115:42
24Jana Rifa BernardinoOK Njudung54:32+30:3217:35
25Arek MilevaTidaholm SOK Sisu1:10:51+46:5122:51
Moa VemdalMullsjö SOKej start
Evanna JohanssonOK Njudungåterbud

H14

3 100 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Viggo WulffOK Gränsen21:557:04
2Emil LingIK Hakarpspojkarna22:40+0:457:18
3Carl ÖbergGamleby OK22:43+0:487:19
4Filip GummessonNybro OK23:09+1:147:28
5Wilhelm KarmetunOK Njudung24:32+2:377:54
6Liam HogedalVänersborgs SK24:44+2:497:58
7Felix FrykfeldtIK Hakarpspojkarna24:49+2:548:00
8Ville LindskogOK Älme25:48+3:538:19
9Isac ElingforsVäxjö OK27:14+5:198:47
10Valter RoothVäxjö OK28:05+6:109:03
11Hugo TofténSOK Träff29:54+7:599:38
12Adam SamuelssonFalköpings AIK OK30:17+8:229:46
13August GrahnBredaryds SOK31:00+9:0510:00
14Elliott RehnGränna-Bygdens OK31:41+9:4610:13
15Ruben QwickEksjö SOK33:12+11:1710:42
16Vidar PihlGamleby OK37:04+15:0911:57
17Rasmus SternerOK Gränsen37:46+15:5112:10
18Arvid JosefssonOK Vivill39:36+17:4112:46
Vilhelm LernevikIK Hakarpspojkarnaej godkänd
Måns SandahlIK Hakarpspojkarnaej start
Walter BlomqvistJönköpings OKej start

D12

2 500 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Frida AhlOK Norrvirdarna15:546:21
2Hilma TrofastJönköpings OK17:39+1:457:03
3Elsa HallOK Bävern18:30+2:367:24
4Evelina LindgrenLidköpings VSK20:43+4:498:17
5Alma EreltOK Norrvirdarna22:45+6:519:06
6Siri RehnGränna-Bygdens OK24:19+8:259:43
7Alice UllertegJönköpings OK24:23+8:299:45
8Alma TräffMålilla OK30:06+14:1212:02
9Hanna SchüllerqvistVästerviks OK30:36+14:4212:14
10Molly WalleriusGamleby OK34:25+18:3113:46

H12

2 500 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alvin LundgrenVäxjö OK14:215:44
2Joar AnderssonVäxjö OK14:23+0:025:45
3Vilgot ÅhlundVänersborgs SK14:32+0:115:48
4Vilgot TyrbergSOK Viljan14:56+0:355:58
5Wilhelm WestströmAlvesta SOK15:28+1:076:11
6Gabriel HogedalVänersborgs SK16:40+2:196:40
6Linus LindénVäxjö OK16:40+2:196:40
8Arvid StarkVästerviks OK17:03+2:426:49
9Olof HertinIK Hakarpspojkarna17:05+2:446:50
10Carl SjögrenTidaholm SOK Sisu17:12+2:516:52
11Theo ZaninottiGamleby OK17:38+3:177:03
12Melker CarlssonIK Hakarpspojkarna17:52+3:317:08
13Filip BergqvistIF Hagen18:28+4:077:23
14Hugo SamuelssonFalköpings AIK OK18:46+4:257:30
15Felix SvenssonJönköpings OK20:04+5:438:01
16Casper BjörklundGamleby OK21:05+6:448:26
17Gustaf KarlssonOK Njudung21:34+7:138:37
18Hampus SahlénIF Hagen21:54+7:338:45
19Daniel KarlssonOK Njudung23:01+8:409:12
20Tage MöllerströmJönköpings OK24:12+9:519:40
21Mio HammöBredaryds SOK24:38+10:179:51
22Hampus LarssonMålilla OK24:44+10:239:53
23Alfred MartinssonJönköpings OK27:32+13:1111:00
24Vilmer HagelbergEksjö SOK28:33+14:1211:25
25Måns DjärvJönköpings OK30:29+16:0812:11
26Lukas HultGällstadbygdens SOK31:05+16:4412:26
Pelle JakobssonEksjö SOKej godkänd
Hannes SonnerfjordJönköpings OKej start
Erik Petersson MarkusOK Norrvirdarnaåterbud

D10

2 200 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nora StarkVästerviks OK14:306:35
2Elvira ÅhlundVänersborgs SK14:42+0:126:40
3Astrid LindgrenLidköpings VSK15:04+0:346:50
4Elsa AxelssonOK Norrvirdarna15:20+0:506:58
5Edith PalmérJönköpings OK15:52+1:227:12
6Vera WesthMullsjö SOK16:12+1:427:21
7Lova BeijerJönköpings OK16:30+2:007:30
8Stina NilssonBredaryds SOK18:15+3:458:17
9Agnes OlssonJönköpings OK18:39+4:098:28
10Karin WestströmAlvesta SOK19:31+5:018:52
11Elsa HolstHjobygdens OK19:48+5:189:00
12Astrid GrahnBredaryds SOK19:56+5:269:03
13Maja GlingeAnkarsrums OK20:52+6:229:29
14Signe PihlGamleby OK23:06+8:3610:29
15Maja NylundBredaryds SOK23:36+9:0610:43
16Mollie BerglundJönköpings OK24:07+9:3710:57
17Ida SchüllerqvistVästerviks OK24:36+10:0611:10
18Norah BlomqvistJönköpings OK26:43+12:1312:08
19Felicia SvenssonJönköpings OK27:29+12:5912:29
20Vilma BergqvistIF Hagen27:46+13:1612:37
21Signe StråhleOK Njudung33:52+19:2215:23
22Pennie SvedjenäsOK Skogshjortarna37:11+22:4116:54
Alma TrofastJönköpings OKej start

H10

2 200 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henning AndreassonOK Skogshjortarna13:486:16
2Axel BengtssonAlvesta SOK15:18+1:306:57
3Theo RydénMullsjö SOK15:25+1:377:00
4Erik AhlOK Norrvirdarna15:56+2:087:14
5Kevin SvenssonOK Njudung16:10+2:227:20
6Calle DahlsonOK Gränsen16:32+2:447:30
7Albert AxelssonOK Norrvirdarna16:43+2:557:35
8Assar Rosén ThelinJönköpings OK16:45+2:577:36
9Mats GankemaEksjö SOK16:51+3:037:39
10Harald CarlssonIK Hakarpspojkarna17:01+3:137:44
11Alvin BjörklundGamleby OK17:43+3:558:03
12Theo KronmarkerMullsjö SOK18:09+4:218:15
13Anton KroksmyrVäxjö OK24:51+11:0311:17
14Hubert CarlssonFK Finn25:33+11:4511:36
15Felix SandahlIK Hakarpspojkarna27:06+13:1812:19
16Bo MöllerströmJönköpings OK30:20+16:3213:47
17Axel RoosJönköpings OK39:01+25:1317:44
18Viktor ForsbergBredaryds SOK46:37+32:4921:11
Aran Rifa BernardinoOK Njudungej godkänd
Alexander EkIF Hallby SOKej godkänd
Jonatan SahlénIF Hagenej start

D35

3 800 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Katarina ÖstbergBredaryds SOK39:3310:24
2Anna JohanssonAnkarsrums OK43:34+4:0111:27
3Anna EkIF Hallby SOK48:40+9:0712:48
4Marika HallOK Bävern54:02+14:2914:13
5Anna HammarFalköpings AIK OK59:10+19:3715:34
Kristine WallinFalköpings AIK OKej start

H35

5 100 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mattias LundbergBredaryds SOK40:488:00
2Per HultJönköpings OK46:40+5:529:09
3Johannes AxelssonOK Norrvirdarna47:58+7:109:24
4Andreas JohnssonBredaryds SOK49:25+8:379:41
5Henric DolfénBredaryds SOK56:05+15:1710:59
6Christophe ZaninottiGamleby OK1:03:59+23:1112:32
7Christoffer GlingeAnkarsrums OK1:12:01+31:1314:07
Fredrik ErikssonBredaryds SOKåterbud

D40

3 600 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linda NordinEksjö SOK27:487:43
2Maria SahlénIF Hagen31:48+4:008:50
2Emelie SvalinVänersborgs SK31:48+4:008:50
4Elisabeth HagelbergEksjö SOK33:12+5:249:13
5Jenny MartinssonJönköpings OK33:47+5:599:23
6Eva GustafssonVäxjö OK35:06+7:189:45
7Kristina ÅhlundVänersborgs SK35:53+8:059:58
8Jessica EkbergIK Hakarpspojkarna36:18+8:3010:05
9Katarina EnbomVänersborgs SK38:37+10:4910:43
10Jennie GustavssonVäxjö OK40:23+12:3511:13
11Susanne AxelssonVaggeryds SOK41:27+13:3911:30
12Sofia SkördeBredaryds SOK43:17+15:2912:01
13Jessica HolstHjobygdens OK43:36+15:4812:06
14Charlotte JosefssonOK Vivill48:08+20:2013:22
15Åsa WestströmAlvesta SOK48:31+20:4313:28
16Emma HultgrenOK Njudung51:12+23:2414:13
17Hanna SamuelssonFalköpings AIK OK53:42+25:5414:55
18Anna TrofastJönköpings OK1:06:14+38:2618:23
Maria Rosén ThelinJönköpings OKej godkänd
Elin TudénIK Hakarpspojkarnaej start
Maria Petersson MarkusOK Norrvirdarnaåterbud

H40

4 400 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrik RosénJönköpings OK28:246:27
2Albin AnderssonVäxjö OK31:02+2:387:03
3Henrik KroksmyrVäxjö OK31:07+2:437:04
4Robert EnbomVänersborgs SK31:10+2:467:04
5Emil AndreassonOK Skogshjortarna32:12+3:487:19
6Jesper SchüllerqvistVästerviks OK33:01+4:377:30
7Marcus JosefssonOK Vivill34:57+6:337:56
8Mattias RehnGränna-Bygdens OK35:06+6:427:58
9Mikael HallOK Bävern35:21+6:578:02
10Petter ValleriusGamleby OK36:08+7:448:12
11Mikael TrofastJönköpings OK36:52+8:288:22
12Magnus TyrbergSOK Viljan38:09+9:458:40
13Mikael MellegårdLidköpings VSK38:34+10:108:45
14Patrick EricsonMullsjö SOK40:13+11:499:08
15Fredrik ElingforsVäxjö OK42:07+13:439:34
16Johan StarkVästerviks OK42:36+14:129:40
17Martin BergqvistIF Hagen43:01+14:379:46
18Daniel SonnerfjordJönköpings OK43:32+15:089:53
19Per RoothVäxjö OK44:15+15:5110:03
20Tobias MöllerströmJönköpings OK46:25+18:0110:32
21Rikard HultGällstadbygdens SOK1:07:35+39:1115:21
22Oskar BrolingBredaryds SOK1:08:56+40:3215:40
23Martin Hammö WennerholmBredaryds SOK1:25:02+56:3819:19
Martin BeijerJönköpings OKej start
Andreas BjörklundGamleby OKåterbud
Patrik MarkusOK Norrvirdarnaåterbud

D45

3 400 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eva ÖhlundIK Hakarpspojkarna26:357:49
2Ingela AlvmyrenHalmstad OK28:01+1:268:14
3Helena SandahlIK Hakarpspojkarna28:03+1:288:15
4Hanna PalmIK Hakarpspojkarna28:42+2:078:26
5Maria BraunVäxjö OK29:17+2:428:36
6Nina AhlénIF Hagen31:54+5:199:22
7Maria SundbergOK Njudung38:08+11:3311:12
8Anna LennartssonNässjö OK38:28+11:5311:18
9Anna OlinIK Hakarpspojkarna39:51+13:1611:43
10Maria PeterssonHalmstad OK41:05+14:3012:05
11Christina OlssonSkåneslättens OL48:30+21:5514:15
12Sara LindgrenLidköpings VSK52:05+25:3015:19
13Emma HultLidköpings VSK56:06+29:3116:30
Åsa EskilssonIK Hakarpspojkarnaej start

H45

4 100 m, 35 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Andreas EkbladhSol Tranås26:096:22
2Mattias GunnarssonBredaryds SOK28:07+1:586:51
3Anders AhlOK Norrvirdarna29:12+3:037:07
4Magnus ClaessonJönköpings OK30:09+4:007:21
5Stefan BengtssonAlvesta SOK30:44+4:357:29
6Richard OlovssonGamleby OK30:50+4:417:31
7Anders RyvalliusIK Hakarpspojkarna31:21+5:127:38
8Mikael GummessonNybro OK31:36+5:277:42
9Fredrik SvenssonJönköpings OK32:07+5:587:50
10Joakim KarmetunOK Njudung32:12+6:037:51
11Jonas HåkanssonEksjö SOK33:39+7:308:12
12Niclas HörnquistAnderstorps OK33:40+7:318:12
13Jon LindskogOK Älme35:05+8:568:33
14Andreas EklundGöteborg-Majorna OK36:20+10:118:51
15Anders EdvardssonEksjö SOK36:50+10:418:59
16Martin JohanssonHalmstad OK37:13+11:049:04
17Magnus NilssonEksjö SOK37:49+11:409:13
18Anders LingIK Hakarpspojkarna37:57+11:489:15
19Daniel AxelssonMålilla OK38:25+12:169:22
20Fredrik EreltOK Norrvirdarna40:10+14:019:47
21Christer ÖbergGamleby OK40:15+14:069:49
21Jonas HolstHjobygdens OK40:15+14:069:49
23Anders WestströmAlvesta SOK40:34+14:259:53
24Anders BlomqvistJönköpings OK40:45+14:369:56
25Niklas SahlénIF Hagen41:41+15:3210:10
26Greger AhlénIF Hagen44:26+18:1710:50
27Magnus BoivieVaggeryds SOK44:50+18:4110:56
28Peter JohanssonVäxjö OK45:41+19:3211:08
29Mikael SvenningssonJönköpings OK48:34+22:2511:50
30Jan SamuelssonFalköpings AIK OK48:51+22:4211:54
31Dick UllertegJönköpings OK51:35+25:2612:34
32Johan NiklassonVäxjö OK53:36+27:2713:04
33Mats GustafssonGöteborg-Majorna OK58:51+32:4214:21
34Hans DjärvJönköpings OK59:21+33:1214:28
35Kiril MilevTidaholm SOK Sisu1:05:16+39:0715:55
Peter TudénIK Hakarpspojkarnaej start
Patrik AnderssonAnderstorps OKej start

D50

3 400 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Carina SvenssonBredaryds SOK25:147:25
2Agneta BerlinTrollhättans SOK32:20+7:069:30
3Carina AnderssonFK Friskus-Varberg34:40+9:2610:11
4Anna MattssonOK Norrvirdarna34:51+9:3710:15
5Anna RosénOK Njudung36:35+11:2110:45
6Ulrika RibbholmOK Njudung36:38+11:2410:46
7Suzy LarssonOK Skogshjortarna37:49+12:3511:07
8Anki BlennowFalköpings AIK OK39:24+14:1011:35
9Anneli KarlssonFK Finn40:21+15:0711:52
10Jessica ElmerssonOK Bävern40:52+15:3812:01
11Ann-Kristin JanssonHjobygdens OK42:28+17:1412:29
12Pia ÖstangårdGamleby OK44:10+18:5612:59
13Helena AnderssonSOK Aneby44:57+19:4313:13
14Marina JohanssonOK Njudung50:08+24:5414:44
15Renita PåsseIF Hagen51:00+25:4615:00
16Carina WallgrenIstrums SK51:12+25:5815:03
17Agneta Hallberg HanssonJönköpings OK58:18+33:0417:08
18Lena Carlsson TellIF Hagen59:41+34:2717:33
Susanne GranGamleby OKej start
Susanna DjurstedtEksjö SOKej start

H50

3 900 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per FranssonOK Njudung28:487:23
2Fridolf EskilssonIK Hakarpspojkarna28:54+0:067:24
3Bo HallbergFalköpings AIK OK30:42+1:547:52
4Lars SvenssonIK Hakarpspojkarna30:47+1:597:53
5Nils GustavssonLidköpings VSK31:37+2:498:06
6Klas GrönkvistJönköpings OK31:39+2:518:06 Ladda ner rutt i gpx-format
7Johan HanssonJönköpings OK31:55+3:078:11
8Patrik SvedjenäsOK Skogshjortarna32:14+3:268:15
9Tomas KarlssonKexholms SK32:17+3:298:16
10Håkan JohanssonIK Hakarpspojkarna32:35+3:478:21
11Klas KarlssonIK Hakarpspojkarna33:13+4:258:31
12Jonas NiklassonFalköpings AIK OK33:15+4:278:31
12Stefan KarlssonTidaholm SOK Sisu33:15+4:278:31
14Stefan DjurstedtEksjö SOK34:00+5:128:43
15Thomas LjungqvistTibro OK34:41+5:538:53
16Håkan KarlssonFK Finn34:50+6:028:55
17Fredrik MouchardIF Hallby SOK35:05+6:178:59
18Anders PeterssonOK Njudung36:27+7:399:20
19Björn KarlssonKexholms SK37:33+8:459:37
20Per JohanssonOK Reftele37:42+8:549:40
21Lars HagelbergEksjö SOK37:56+9:089:43
22Per CarlssonIF Hagen39:54+11:0610:13
23Dennis PerssonVäxjö OK40:44+11:5610:26
24Jimmy NicklassonKexholms SK40:55+12:0710:29
25Dennis TollOK Njudung41:38+12:5010:40
26Johan BlomgrenEksjö SOK42:54+14:0611:00
27Anders GustafssonFK Friskus-Varberg43:52+15:0411:14
28Kjell JohanssonIF Hagen55:51+27:0314:19
29Joakim SpångbergIK Hakarpspojkarna1:21:30+52:4220:53
Bengt ÖhlundIK Hakarpspojkarnaej start
Nicklas EnlundGamleby OKej start
Erik SkoglundSol Tranåsej start
Jonny JohanssonOK Njudungåterbud

D55

3 300 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maritha HenrikssonJönköpings OK35:4810:50
2Kristina JohanssonBredaryds SOK36:29+0:4111:03
3Eva EklundVäxjö OK38:17+2:2911:36
4Karin ÖhlinSOK Aneby39:21+3:3311:55
5Britta SahlinVänersborgs SK40:15+4:2712:11
6Karin HederskogJönköpings OK40:19+4:3112:13
7Kerstin LarssonIF Hagen46:24+10:3614:03
8Anne TuressonBredaryds SOK51:51+16:0315:42
9Gunnel BörjessonBredaryds SOK1:07:16+31:2820:23

H55

3 800 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mats NylundBredaryds SOK28:037:22
2Sven LundgrenVäxjö OK28:37+0:347:31
3Lars HolmbergIF Hagen29:45+1:427:49
4Tord HederskogJönköpings OK32:22+4:198:31
5Kjell EinarssonOK Skogshjortarna32:39+4:368:35
6Mats LjungqvistKexholms SK32:49+4:468:38
7Bengt AnderssonTenhults SOK32:57+4:548:40
8Stefan OlofssonOK Gisle34:05+6:028:58
9Ola AllvinIK Hakarpspojkarna34:31+6:289:05
10Christer BorgGöteborg-Majorna OK34:35+6:329:06
11Claes-Håkan EkbergLidköpings VSK34:58+6:559:12
12Magnus PorleVäxjö OK35:08+7:059:14
13Stefan SvenssonBredaryds SOK35:23+7:209:18
14Magnus BlennowFalköpings AIK OK36:19+8:169:33
15Conny SimonssonGränna-Bygdens OK37:14+9:119:47
16Tony GustavsenIstrums SK38:33+10:3010:08
17Klaes AxelssonMullsjö SOK39:08+11:0510:17
18Jan Petter HansenGöteborg-Majorna OK39:22+11:1910:21
19Krister KarlssonIstrums SK44:30+16:2711:42
20Stefan JohanssonBredaryds SOK45:54+17:5112:04
21Anders SjöbergOK Reftele53:09+25:0613:59
22Kjell ArnessonTenhults SOK54:56+26:5314:27
23Bengt OlssonIK Hakarpspojkarna59:15+31:1215:35
Michael HertinIK Hakarpspojkarnaej start

D60

2 700 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jane JohanssonIstrums SK27:0710:02
2Ann-Marie AnderssonTenhults SOK31:18+4:1111:35
3Marianne RosgrenOK Njudung33:56+6:4912:34
4Annika BrämersonTibro OK34:38+7:3112:49
5Maria AnderssonBredaryds SOK35:50+8:4313:16
6Katarina SjöholmMullsjö SOK36:36+9:2913:33
7Lotta FischerströmSol Tranås37:33+10:2613:54
Ann-Christine LööfEksjö SOKej godkänd

H60

3 600 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gunnar KarlssonMålilla OK29:558:18
2Mikael JohanssonOK Gisle30:54+0:598:35
3Arto BlomdahlIK Hakarpspojkarna31:12+1:178:40
4Jan KarlssonVäxjö OK33:12+3:179:13
5Jonas LundgrenTibro OK33:55+4:009:25
6Benny MildGällstadbygdens SOK34:58+5:039:42
7Tommy LjungdahlIK Hakarpspojkarna35:16+5:219:47
8Morgan TidemanJönköpings OK35:57+6:029:59
9Clas BörjessonIK Uven37:25+7:3010:23
10Roy JohanssonOK Skogsvargarna44:03+14:0812:14
11Lars EklundVäxjö OK46:53+16:5813:01
Svante BjurgrenIK Hakarpspojkarnaej start
Bosse YbeOK Stigenej start
Pontus FritzellGudhems IFej start

D65

2 700 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna-Karin ArgusSol Tranås28:1810:28
2Susanne DittmerIK Hakarpspojkarna31:37+3:1911:42
3Monica LööfMariestads FK32:14+3:5611:56
4Monica MartinssonOK Tranan32:26+4:0812:00
5Ingrid JessenFrämmestads IK33:44+5:2612:29 Ladda ner rutt i gpx-format
6Marion HallstenUddevalla OK35:04+6:4612:59
7Lena SternerBottnaryds IF36:47+8:2913:37
8Birgitta StenströmVänersborgs SK37:44+9:2613:58
8Lisbeth KarlssonVaggeryds SOK37:44+9:2613:58
10Pia SvenssonFalköpings AIK OK37:59+9:4114:04
11Gunilla HogedalVänersborgs SK39:41+11:2314:41
12Ulla LindheIK Stern40:44+12:2615:05
13Margareta LarssonOK Njudung41:16+12:5815:17
14Ulla EngelbyOK Pan-Kristianstad42:28+14:1015:43
15Britt RangertIK Ymer43:32+15:1416:07
16Eva SjöströmIF Hagen1:11:28+43:1026:28
17Ulla NilssonSOK Viljan1:42:19+1:14:0137:53
Britt-Marie AnderssonOK Amneej start

H65

3 300 m, 46 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Göran SvensonSOK Viljan27:428:23
2Kent GranqvistVästerviks OK28:13+0:318:33
3Ulf SvenssonOK Njudung28:19+0:378:34
4Kenneth WalterssonBredaryds SOK28:32+0:508:38
5Jan-Ola KarlssonOK Njudung30:02+2:209:06
6Kjell NeroNässjö OK30:54+3:129:21
7Per LindgrenIK Hakarpspojkarna31:54+4:129:40
8Thomas SjöholmMullsjö SOK32:23+4:419:48
9Kalle JohanssonOK Skogshjortarna32:59+5:179:59
10Rune SandbergUddevalla OK34:30+6:4810:27
11Leif AsplundJönköpings OK34:46+7:0410:32
12Lars HogedalVänersborgs SK34:48+7:0610:32
13Jan WahlströmKexholms SK35:45+8:0310:50
14Lars GrehnMullsjö SOK35:53+8:1110:52
15Lennart GustafssonJönköpings OK36:45+9:0311:08
16Arne JohanssonOK Ravinen37:32+9:5011:22
17Stefan G LarssonOK Njudung37:43+10:0111:25
18Karl Evert SvenssonIF Hagen38:37+10:5511:42
19Sölve AnderssonBredaryds SOK38:51+11:0911:46
20Bo AnderssonFalköpings AIK OK39:07+11:2511:51
21Hans-Gösta BernhardMariestads FK39:11+11:2911:52
22Tommy WesterbergIF Hagen39:24+11:4211:56
23Staffan DittmerIK Hakarpspojkarna39:40+11:5812:01
24Arne AnderssonBredaryds SOK40:15+12:3312:11
25Robert JessenFrämmestads IK40:16+12:3412:12
26Lars PerssonOK Kompassen40:49+13:0712:22
27Leif AxelssonMålilla OK40:57+13:1512:24
28Ingemar LindblomOK Orinto41:22+13:4012:32
29Kurt EkbergOK Orinto42:14+14:3212:47
30Arne SvenssonOK Njudung43:45+16:0313:15
31Roland NilssonSOK Viljan44:13+16:3113:23
32Anders JohanssonSol Tranås45:11+17:2913:41
33Håkan LööfMariestads FK45:53+18:1113:54
34Hans TrofastTenhults SOK46:39+18:5714:08
35Per GranevikJönköpings OK46:53+19:1114:12
36Gunnar AnderssonIK Vista49:26+21:4414:58
37Nils-Birger JohanssonSol Tranås49:47+22:0515:05
38Gunnar EckertIK Hakarpspojkarna50:20+22:3815:15
39Tommy OlaussonSOK Aneby50:21+22:3915:15
40Dan WidercrantzOK Skärmen50:53+23:1115:25
41Kjell MartinssonOK Tranan51:07+23:2515:29
42Ulf KristenssonHalmstad OK52:51+25:0916:00 Ladda ner rutt i gpx-format
43Gert OlssonSkåneslättens OL52:56+25:1416:02
44Henrik HvoslefIK Stern55:08+27:2616:42
45Peo BengtssonOK Pan-Kristianstad1:10:41+42:5921:25
46Bengt BörjessonBredaryds SOK1:12:36+44:5422:00
Johnny GustafssonVästerviks OKej start
Gunnar EnbergMålilla OKej start

Inskolning

2 300 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Nils AnderssonVäxjö OKdeltagit
Sigge BerganderEksjö SOKdeltagit
Signe BerganderEksjö SOKdeltagit
Salomon BjuvensjöBredaryds SOKdeltagit
Moa GlingeAnkarsrums OKdeltagit
Isac GunnarssonBredaryds SOKdeltagit
Olle HolstHjobygdens OKdeltagit
Ella KronmarkerMullsjö SOKdeltagit
Gustav MartinssonJönköpings OKdeltagit
Svante NilssonBredaryds SOKdeltagit
Elver SjöbergOK Gränsendeltagit
Vilgot EkIF Hallby SOKej start
Elric SonnerfjordJönköpings OKej start
Lova SvenningssonJönköpings OKej start
Rebecca WallinFalköpings AIK OKej start

Mycket lätt 2 km

2 200 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ester UllertegJönköpings OK17:087:47
2Alva MellegårdLidköpings VSK19:57+2:499:04
3Love GöthEksjö SOK20:17+3:099:13
4Britt-Marie EkbergOK Orinto22:52+5:4410:23
5Bertil SörmanHjobygdens OK24:25+7:1711:05
6Moa KrantzJönköpings OK27:24+10:1612:27
7Märta SörmanHjobygdens OK27:45+10:3712:36
8Stella BeijerJönköpings OK28:30+11:2212:57
9Tove JakobssonEksjö SOK30:13+13:0513:44
10Emil EreltOK Norrvirdarna30:20+13:1213:47
11Otto Von EssenOK Gränsen30:21+13:1313:47
12Edith Von EssenOK Gränsen31:35+14:2714:21
13Linnea PalmérJönköpings OK32:07+14:5914:35
14Anton LönnJönköpings OK33:29+16:2115:13
15Oskar BerggrenOK Njudung33:41+16:3315:18
Liv SvenningssonJönköpings OKej start
Thea TudénIK Hakarpspojkarnaej start
Thure Qwick NilssonEksjö SOKej start
Oliver Petersson MarkusOK Norrvirdarnaåterbud

Lätt 2,5 km

2 500 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hilda BengtssonAlvesta SOK21:568:46
2Lova ElvingFK Finn23:39+1:439:27
3Malin SonnerfjordJönköpings OK25:30+3:3410:12
4Ulrika BengtssonAlvesta SOK25:52+3:5610:20
5Emma PalmérJönköpings OK25:54+3:5810:21
6Emma EreltOK Norrvirdarna26:01+4:0510:24
7Kalle SundkvistOK Gränsen26:29+4:3310:35
8Hanna AxelssonMålilla OK26:37+4:4110:38
9Åsa AhlOK Norrvirdarna26:40+4:4410:40
10Anna BlomqvistJönköpings OK28:27+6:3111:22
11Sandra DolfénBredaryds SOK29:37+7:4111:50
12Valdemar SjöbergOK Gränsen30:04+8:0812:01
13Ulf PalmqvistOK Njudung30:05+8:0912:02
14Tilda JuvénOK Gränsen32:46+10:5013:06
15Marcus SvenssonBredaryds SOK34:18+12:2213:43
16Ida GrahnBredaryds SOK34:23+12:2713:45
17Svea KarlssonOK Njudung36:23+14:2714:33
18Lydia LindénMullsjö SOK37:17+15:2114:54
19Edith StråhleOK Njudung45:59+24:0318:23
20Emil PerssonVäxjö OK46:28+24:3218:35
21Inger LindblomOK Orinto47:19+25:2318:55
22Emil JuvénOK Gränsen54:06+32:1021:38
23Karin B. AnderssonIF Hagen55:35+33:3922:14
24Supada ChantaprateepIF Hagen55:36+33:4022:14
25Linus PerssonVäxjö OK1:07:47+45:5127:06
Veronica SahlinNässjö OKej start
Alma GullbrandIF Hagenej start
Cecilia ElofssonOK Njudungej start
Theo ElofssonOK Njudungej start
Nina SvenningssonJönköpings OKej start
Gunnel BörjessonIK Uvenej start
Julius GummessonNybro OKej start
Ulrika LjungqvistKexholms SKej start
Johanna LindénVäxjö OKej start
Tyra ÖstemarVaggeryds SOKej start

Medelsvår 3 km

3 100 m, 56 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Balazs MiaveczSTE Hungary21:497:02
2Erik HajduSTE Hungary24:08+2:197:47
3David ElghIK Hakarpspojkarna27:29+5:408:51
4Rickard JakobssonEksjö SOK28:25+6:369:10
5Nelli HajduSTE Hungary30:22+8:339:47
6Isac AnderssonOK Norrvirdarna31:28+9:3910:09
7Tomas NilssonBredaryds SOK32:11+10:2210:22
8Henrik EkwurtzelVaggeryds SOK32:33+10:4410:30
9Kjell BengtssonAlvesta SOK35:54+14:0511:34
10Vidar LöfvingTibro OK36:17+14:2811:42
11Christer AnderssonSOK Aneby36:42+14:5311:50
12Jonas EkIF Hallby SOK37:44+15:5512:10
13Marcus StråhleOK Njudung37:56+16:0712:14
14Gustaf JohanssonOK Njudung38:19+16:3012:21
15Magnus JohanssonOK Njudung38:45+16:5612:30
16Daniel SvenssonOK Njudung39:50+18:0112:50
17Ulrika UllertegJönköpings OK40:08+18:1912:56
18Alexander NormanMullsjö SOK40:42+18:5313:07
19Kent RobertssonVaggeryds SOK41:11+19:2213:17
20Annica HenryssonTibro OK42:48+20:5913:48
21Hanna Pansell EdvardssonEksjö SOK43:04+21:1513:53
22Monica WelinOK Skogshjortarna44:32+22:4314:21
23Bente KällVäxjö OK44:57+23:0814:30
24Thomas HenryssonTibro OK46:32+24:4315:00
25Lisa MellegårdLidköpings VSK47:32+25:4315:20
26Oliver HammarFalköpings AIK OK48:13+26:2415:33
27Conny SahlinVänersborgs SK48:26+26:3715:37
28Lars WassénVänersborgs SK48:56+27:0715:47
29Gunitha RobertssonVaggeryds SOK49:12+27:2315:52
30Magnus OlssonJönköpings OK50:13+28:2416:11
31Elin EkbladhSol Tranås50:49+29:0016:23
32Maria KroksmyrVäxjö OK54:20+32:3117:31
33Victoria LindénGränna-Bygdens OK54:26+32:3717:33
34Anders SwedinLidköpings VSK54:30+32:4117:34
34Anneli BlomgrenEksjö SOK54:30+32:4117:34
36Bella PalmqvistOK Njudung55:20+33:3117:50
37Lovisa AnderssonHjobygdens OK56:53+35:0418:20
38Arne BerlinTrollhättans SOK57:34+35:4518:34
39Jenny JakobssonEksjö SOK57:56+36:0718:41
40Lars-Olof GustafssonOK Klyftamo59:34+37:4519:12
41Linda Träff OlveniusMålilla OK59:55+38:0619:19
42Tomas JanssonHjobygdens OK1:00:14+38:2519:25
43Julia BjuvensjöBredaryds SOK1:00:36+38:4719:32
44Björn LiljaBredaryds SOK1:00:41+38:5219:34
45Lena JohanssonOK Njudung1:04:05+42:1620:40
46Maria PetterssonOK Njudung1:07:09+45:2021:39
47Sune GustavssonTibro OK1:07:59+46:1021:55
48Birgitta AugustssonTibro OK1:08:28+46:3922:05
49Cecilia KronmarkerMullsjö SOK1:15:42+53:5324:25
50Kristin PihlGamleby OK1:19:54+58:0525:46
51Madelene JonssonGamleby OK1:25:47+1:03:5827:40
52Maria Wallin JohanssonOK Skogshjortarna1:26:58+1:05:0928:03
53Mattias AnderssonHjobygdens OK1:40:01+1:18:1232:15
David WesthMullsjö SOKej godkänd
Johan SandströmMullsjö SOKej godkänd
Anna GöranssonOK Njudungutgått
Mattias SahlinNässjö OKej start
Liselott SvenssonJönköpings OKej start
Linda PeterssonNybro OKej start
Alma GustafssonSOK Anebyej start
Konrad EnerothTidaholm SOK Sisuej start
Ebba HagstedtTibro OKej start
Sofia JanssonHjobygdens OKej start
Lars KreutnerSOK Viljanej start
Ulrika EnerothTidaholm SOK Sisuej start
Gunnel BengtssonAlvesta SOKåterbud
Tomas PetersénOK Njudungåterbud

Svår 5 km

5 100 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Philip HjellströmGränna-Bygdens OK50:019:48
2Karl ReiverJönköpings OK54:46+4:4510:44
3Lars MelanderLidköpings VSK1:06:08+16:0712:58
4Ragnar OlssonTibro OK1:09:40+19:3913:39
5Pär LarssonIF Hagen1:15:29+25:2814:48
6Lars EkmarkHjobygdens OK1:25:04+35:0316:40

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser

Mila