Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för O-Ringen Halland MTB-O, etapp 1

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: O-Ringen Halland MTB-O
Arrangörsorganisationer: O-Ringen / Svenska Orienteringsförbundet
Datum: måndag 23 juli 2012 - onsdag 25 juli 2012

Etapp 1Etapp 2Etapp 2 (totalt)Etapp 3Etapp 3 (totalt)

D21

7 820 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingrid StengårdIF Sibbo-Vargarna42:425:27
2Cecilia ThomassonFältjägarnas IF42:43+0:015:27
3Nina HoffmannHærens Officersskoles IF46:20+3:385:55
4Hana HancikovaAlfta-Ösa OK46:22+3:405:55
5Camilla SøgaardOK Pan Århus47:01+4:196:00
6Michaela GigonOLT Transdanubien48:28+5:466:11
7Marquita GeldermanNorth West Orienteering Club48:37+5:556:13
8Helén PerssonFinspångs SOK49:15+6:336:17
9Cæcilie ChristoffersenOK Pan Århus52:12+9:306:40
10Caroline KonringSøllerød OK52:13+9:316:40
11Fredrika AlvarssonMålilla OK56:22+13:407:12
12Katarina LindénVäxjö OK57:41+14:597:22
13Karyn BurnsNorth West Orienteering Club1:03:23+20:418:06
14Susanne KarlssonOK Denseln1:07:00+24:188:34
15Josefin WångdahlIFK Lidingös Skid o OK1:07:01+24:198:34
16Mia GustafssonTolered-Utby Ol-klubb1:07:03+24:218:34
17Karin AlmgrenSöders-Tyresö1:10:29+27:479:00
18Jenny DanielssonÖstersunds OK1:18:48+36:0610:04
19Jill JohanssonOK Älgen1:24:55+42:1310:51
Madeleine ÖlfvingssonLinköpings OKej start

H21

11 500 m, 36 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Patrik MorisDomnarvets GOIF53:224:38
2Aaron PrinceSävedalens AIK54:34+1:124:44
3Marcus HylénOK Kåre54:42+1:204:45
4Linus MoodOK Roslagen56:58+3:364:57
5Andreas MathisenVästerås SOK57:15+3:534:58
6Thomas JanssonGarphyttans IF57:46+4:245:01
7Ola JäderbergLeksands OK58:39+5:175:06
8Eduard KhrennikovPARMA1:01:12+7:505:19
9Libor Novák jrOK24 Praha1:01:33+8:115:21
10Jacob WesterbergFinspångs SOK1:02:16+8:545:24
11Nils MalmIFK Lidingös Skid o OK1:03:17+9:555:30
12Øystein OlsenOK Moss1:03:44+10:225:32
13Johan LidströmOK Landehof1:04:02+10:405:34
14Per FrostIFK Moras OK1:06:09+12:475:45
15Richard KarlssonRyda SK1:08:07+14:455:55
16Daniel OlssonUddevalla OK1:09:58+16:366:05
17Carl LindbergVäsby OK1:11:09+17:476:11
18Magnus OredssonÖstersunds OK1:12:24+19:026:17
19Johan LövgrenDegerfors OK1:13:05+19:436:21
20Oskar LundIF Hallby SOK1:14:08+20:466:26
21Geir Myhr ØienTynset IF1:16:59+23:376:41
22Tommy IvarssonLånghundra IF1:19:11+25:496:53
23Thomas AnderssonVästerås SOK1:23:37+30:157:16
24Jonny ElofssonOK Hedströmmen1:24:39+31:177:21
25Anders AdolfssonAnderstorps OK1:26:19+32:577:30
26Anders GalinSurahammars SOK1:28:30+35:087:41
27Erik BlomströmIK Stern1:32:22+39:008:01
28Fredrik SalomonssonSkåneslättens OL1:57:02+1:03:4010:10
Neil KerrisonNorth West Orienteering Clubej godkänd
Andreas BergmannAllerød OKej godkänd
Peter AlvarssonMålilla OKej godkänd
Patrik JordanssonOK Älgenej godkänd
Tony LarssonOK Skogsfalkenej godkänd
Martin HammarbergKvarnsvedens GOIF OKej godkänd
Martin AbajiEksjö SOKej godkänd
Manne FreylandSOK Anebyej godkänd
Bart BroexUZOej start
Peter AnderssonSöders-Tyresöej start

D20

6 850 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tatyana OborinaPARMA38:565:41
2Yulia BorodulinaPARMA42:34+3:386:12
3Katerina NovákováOK24 Praha43:50+4:546:23
4Kajsa EngströmOK Kåre44:57+6:016:33
5Agnes ElfvingIFK Moras OK49:50+10:547:16
6Minna NärhiJämsän Retki-Veikot50:52+11:567:25
7Katinka Jussie BrurbergIF Sturla52:49+13:537:42
8Anna SpannerOK Pan Århus55:35+16:398:06
9Nina Lunding HenriksenSvendborg OK1:04:20+25:249:23

H20

8 680 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marcus JanssonGarphyttans IF45:175:13
2Johan AlfredssonOK Tisaren49:03+3:465:39
3Holger RefslundHerning O-Klub50:24+5:075:48
4Rasmus SørensenOK Melfar53:04+7:476:06
5Marcus NiemiSkogslöparna53:18+8:016:08
6Anton PerssonMarkaryds FK53:43+8:266:11
7Martin BergströmKvarnsvedens GOIF OK54:50+9:336:19
8Joel AnderssonIK Gandvik1:01:12+15:557:03
9Anton BlomIK Uven1:01:19+16:027:03
10Petter ÖstmanGöteborg-Majorna OK1:03:25+18:087:18
11Viktor LudvigssonTibro OK1:09:01+23:447:57
12Marius Myhre SælevikHaugesund IL Orientering1:14:27+29:108:34
13David Persson-ThorsellTibro OK1:21:03+35:469:20
14Victor HäggqvistAttunda OK1:21:47+36:309:25
15Vidar ErikssonIF Marin Väst1:23:17+38:009:35
Marcus MelinTibro OKej godkänd
Carl AlvelidKalmar OKej godkänd
Pontus JanssonKungälvs OKej godkänd
Karl ElissonDomnarvets GOIFej godkänd
Erik FrostIFK Moras OKej start

H16

7 490 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Filip BergströmKvarnsvedens GOIF OK44:596:00
2Pontus Kullin AlfredssonOK Tyr45:55+0:566:07
3Øyvind WiggenByåsen IL49:32+4:336:36
4Anders Lunding HenriksenSvendborg OK59:53+14:547:59
5Vetle AakreAsker SK1:00:07+15:088:01
6Arvid RunvikKvarnsvedens GOIF OK1:01:19+16:208:11
7Jan DalheimerIK Vikings OK1:03:37+18:388:29
8Alexander HörnquistHägglunds IoFK1:04:25+19:268:36
9Måns TistadIFK Lidingös Skid o OK1:08:05+23:069:05
10Alexandr PavlenkoPARMA1:32:23+47:2412:20
11Erik ThuressonOK Tylöskog1:45:12+1:00:1314:02
Markus NordmarkNässjö OKej godkänd
Oscar WibergJärla Orienteringej start

D14

5 030 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Åsa FribergÖstersunds OK37:447:30
2Matilda KarlssonBredaryds SOK46:30+8:469:14
3Vilma JohanssonOK Stigen56:32+18:4811:14

H14

6 260 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Adrian LundbergIK Vikings OK48:407:46
2Simon LundbergIK Vikings OK49:58+1:187:58
3Christoffer GjøtterupFaaborg OK50:18+1:388:02
4Rikard BergströmKvarnsvedens GOIF OK57:01+8:219:06
5Simon TyneliusVästerbergslagens OL1:15:31+26:5112:03
6Tim DalheimerIK Vikings OK1:27:26+38:4613:58

D40

5 820 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Carina SvenssonBredaryds SOK28:234:52
2Jessica AnderssonVänersborgs SK31:21+2:585:23
3Åsa JellvertGöteborg-Majorna OK31:55+3:325:29
4Annika BjörkrothStockholms Multisport Klubb31:58+3:355:29
5Dorthe MunktvedAllerød OK38:51+10:286:40
6Tina Karling-HellsvikIK Gandvik39:52+11:296:50
7Jenny JohanssonIK Ymer40:04+11:416:53
8Eva SundgrenVallentuna-Össeby OL41:11+12:487:04
9Helene RipaHaninge SOK41:18+12:557:05
10Anita SælevikHaugesund IL Orientering43:41+15:187:30

H40

7 100 m, 53 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Henrik JohnssonOK Tor38:105:22
2Andy ConnCleveland Orienteering Klub38:50+0:405:28
3Anders AhlVärend GN OL39:04+0:545:30
4Björn MårtenssonOK Skogsstjärnan39:43+1:335:35
5Mikael JohanssonVärend GN OL40:02+1:525:38
6Michael HoffmannHærens Officersskoles IF40:08+1:585:39
7Stefan JohanssonOK Kåre41:52+3:425:53
8Mats HeldtSödertälje-Nykvarn OF41:57+3:475:54
9Patric de BoussardIFK Enskede42:25+4:155:58
10Ronnie PetterssonHaninge SOK43:07+4:576:04
11Lars MunktvedAllerød OK43:29+5:196:07
12Våge RindstigSOK Viljan43:55+5:456:11
13Micke WallströmNyköpings OK45:05+6:556:20
14Libor NovákOK24 Praha45:39+7:296:25
15Nils Inge BrurbergIF Sturla45:57+7:476:28
16Christer CasselsjöOK Kolmården45:58+7:486:28
17Øystein WiggenByåsen IL46:17+8:076:31
18Benny WiklundFinspångs SOK46:24+8:146:32
19Håkan CarlssonSkåneslättens OL46:37+8:276:33
20Vegard AakreAsker SK46:38+8:286:34
21Nils PistoraLunds OK47:08+8:586:38
22Lars-Olof LundquistNybro OK47:48+9:386:43
23Peter AlbinssonJärfälla OK47:58+9:486:45
24Teddy AnderssonOK Landehof48:40+10:306:51
25Per-Göran MånssonSödertälje-Nykvarn OF49:07+10:576:55
26Lars HelgessonHestra IF49:38+11:286:59
27Ingemar BlomIK Uven49:51+11:417:01
28Anders SundellStockholms Multisport Klubb50:16+12:067:04
29Mikael GustafssonIK Hakarpspojkarna50:58+12:487:10
30Johan ScherlinNyköpings OK51:28+13:187:14
31Mats BerggrenLunds OK51:54+13:447:18
32Ragnar UppströmFK Herkules52:14+14:047:21
33Rikard SöderbergJärla Orientering53:31+15:217:32
34Niklas KåviusTullinge SK53:53+15:437:35
35Martin AnderssonVänersborgs SK54:26+16:167:40
36Leif KrügerGarphyttans IF54:37+16:277:41
37Henrik JohanssonIK Stern55:00+16:507:44
38Dick FribergÖstersunds OK55:22+17:127:47
39Michael ErikssonSödertälje-Nykvarn OF56:13+18:037:55
40Fredrik EnglundTrollhättans SOK56:34+18:247:58
41Joakim StrömOK Skogsvargarna57:38+19:288:07
42Thomas AnderssonGotlands Bro OK59:07+20:578:19
43Peter OlssonOK Djerf1:00:47+22:378:33
44Michael JacobsonFrölunda OL1:02:05+23:558:44
45Kjell FranssonOK Alehof1:02:42+24:328:49
46Per Bjarne MyhreHaugesund IL Orientering1:07:44+29:349:32
47Niklas EdvardssonHästveda OK1:09:42+31:329:49
48Magnus KarlssonBredaryds SOK1:09:50+31:409:50
49Per-Ola ThuressonOK Tylöskog1:11:04+32:5410:00
50Uffe SpannerOK Pan Århus1:16:12+38:0210:43
51Matthias Kalle DalheimerIK Vikings OK1:19:05+40:5511:08
52Kurt HindkjærHerning O-Klub1:20:44+42:3411:22
Jan-Olof SvärdEksjö SOKej godkänd
Håkan TräffNAIS Orienteringsklubbej start
Jørn RiisOK Pan Århusej start
Peter BergströmKvarnsvedens GOIF OKej start

D50

5 450 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mari HernandezToten-Troll35:576:35
2Margareta MeitonIFK Lidingös Skid o OK44:22+8:258:08
3Ing Marie AndrénKvarnsvedens GOIF OK44:58+9:018:15
4Carina Aberger-HammarstrandFK Snapphanarna51:22+15:259:25
5Eva Holm-JorgensenBallerup OK1:03:15+27:1811:36
Tove AndersenOK Øst Birkerødej start

H50

6 330 m, 44 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per GustavssonGöteborg-Majorna OK32:015:03
2Stefan KillbergKvarnsvedens GOIF OK32:04+0:035:03
3Stefan KollbergEksjö SOK32:50+0:495:11
4Göran AnderssonJärla Orientering34:19+2:185:25
5Finn JohannsenBallerup orienteringsklub34:35+2:345:27
6Håkan LångLänna IF34:51+2:505:30
7Anders StjerndahlIFK Lidingös Skid o OK34:56+2:555:31
8Göran PerssonVärend GN OL35:04+3:035:32
9Laus Seir HansenHSOK.dk35:34+3:335:37
10Troels Bent HansenAllerød OK35:49+3:485:39
11Magnus NilssonKFUM Örebro OK36:15+4:145:43
12Mats TibellLånghundra IF36:26+4:255:45
13Peter HedbergLunds OK36:47+4:465:48
14Jon Arvid FossumAsker SK37:15+5:145:53
15Thomas SellgrenGöteborg-Majorna OK37:55+5:545:59
16Håkan BlomgrenStora Tuna OK39:09+7:086:11
17John E ErikssonVäxjö OK39:22+7:216:13
18Erik HellsvikIK Gandvik41:11+9:106:30
19Håkan LindbergVäsby OK41:18+9:176:31
20Johan CarlssonTrollhättans SOK41:56+9:556:37
21Peter NordströmTäby OK42:20+10:196:41
22Sven BörjesonGöteborg-Majorna OK42:44+10:436:45
23Terje HenriksenAsker SK42:55+10:546:46
24Torbjörn JanssonGarphyttans IF43:05+11:046:48
25Jan GustafssonOK Tyr43:20+11:196:50
26Magnus UppströmFK Herkules43:40+11:396:53
27Lars FremstadLarvik OK44:14+12:136:59
28Lennart WahlgrenRehns BK44:31+12:307:01
29Ola WiksellStora Tuna OK44:54+12:537:05
30Stig LarssonGöteborg-Majorna OK45:08+13:077:07
31Ingvar BraatenModum O-lag46:27+14:267:20
32Sonny MyrefeltKalmar OK46:54+14:537:24
33Erik LundkvistHJS-Vansbro OK46:55+14:547:24
34Christer NässlinJönköpings OK47:09+15:087:26
35Mats LagerbladVäxjö OK47:18+15:177:28
36Nigel ColeVäsby OK47:59+15:587:34
37Per Storm HansenSvendborg OK48:44+16:437:41
38Gunner SieCopenhagenO49:48+17:477:52
39Per WimanTäby OK50:45+18:448:01
40Manfred OlejnikSOK Viljan50:52+18:518:02
41Kjell BengtssonTullinge SK52:53+20:528:21
42Per LeanderssonAnderstorps OK55:36+23:358:47
43Koji ChinoWanderers59:14+27:139:21
44Ernst AbergerFK Snapphanarna1:24:17+52:1613:18

D60

4 660 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Birgit HausnerOK SG29:336:20
2Anne-Mette KirkegaardSilkeborg OK38:32+8:598:16
3Kirsten BrunstedtOK Øst Birkerød38:45+9:128:18
4Berith PetterssonVänersborgs SK41:34+12:018:55
Anne Grete SwainsonTisvilde Hegn OKej start

H60

5 990 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rob GardenNorth West Orienteering Club31:175:13
2Lars GrankvistTäby OK32:47+1:305:28
3Esbjörn AndrénKvarnsvedens GOIF OK33:37+2:205:36
4Gunnar MunkteliusSurahammars SOK34:41+3:245:47
5Sven Erik JohanssonMariestads FK36:49+5:326:08
6Claes-Göran LundbergUlricehamns OK37:13+5:566:12
7Kurt PetersenOdense Poilti Idrætsforening37:32+6:156:15
8Göran LarssonVänersborgs SK38:53+7:366:29
9Lars-Åke SjökvistVärend GN OL39:18+8:016:33
10Per PuckHalden SK40:04+8:476:41
11Jan HausnerOK SG40:27+9:106:45
12Tord FranssonMotala AIF OL42:02+10:457:01
13Jan-Erik WibergJärla Orientering42:21+11:047:04
14Ronny HedlundOK Södertörn43:00+11:437:10
15Sten von HeijneSigtuna OK45:30+14:137:35
16Claus PoulsenSilkeborg OK45:33+14:167:36
17Ola HedbergOK Linné45:40+14:237:37
18Knud Erik ThomsenSvendborg OK46:40+15:237:47
19Bo JohanssonOK Stigen49:34+18:178:16
20Herluf JensenSvendborg OK1:05:44+34:2710:58
Søren BjørnøenOK Øst Birkerødej godkänd
Dolfi RotovnikTisvilde Hegn OKej start
Anders ThomassonUlricehamns OKej start
Jes SteenOK Øst Birkerødej start

Öppen kort

4 610 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Amy LundbergUlricehamns OK29:316:24
2Ingrid RappRaumar Orientering31:00+1:296:43
3Pi PerssonOK Orion37:10+7:398:03
4Theis MunktvedAllerød OK38:23+8:528:19
5Martin HochwallnerIngen Klubb39:07+9:368:29
6Anna TyneliusVästerbergslagens OL40:03+10:328:41
7Semion GordyshevskijAzimut S46:01+16:309:58
8Johanna AlmlundHaninge SOK47:51+18:2010:22
9Marita Karlsson MoodLänna IF48:30+18:5910:31
10Sofia PetterssonAttunda OK48:41+19:1010:33
11Anna Lindskog-PetterssonAttunda OK49:02+19:3110:38
12Elena SemyonovaAzimut S56:34+27:0312:16
13Matilda RominGotlands Bro OK57:37+28:0612:29
Kristina PalmStockholmej godkänd
Åge WikstölHalden SKej godkänd
Linda GustafssonOK Tyrej godkänd

Öppen medel

5 720 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jostein MårdalenFreidig31:585:35
2Johan SkullmanOK Kolmården36:16+4:186:20
3Andreas HåkanssonGOIF Tjalve36:28+4:306:22
4Marcus HanssonKlubblös36:40+4:426:24
5Johan GustafssonOK Tyr36:44+4:466:25
6Soile GustafssonOK Kullingshof37:43+5:456:35
7Fredrik ArbinAnnebergs GIF38:04+6:066:39
8Anders TostebergLinköpings OK40:33+8:357:05
9Kenneth SvenssonFinspångs SOK41:25+9:277:14
10Dag WagnLillomarka OL43:33+11:357:36
11Pär LundqvistHagaby GOIF44:18+12:207:44
12Pernilla TunisIF Femman44:50+12:527:50
13Jan-Eric ThelinLidköpings VSK45:46+13:488:00
14Anders FranzénLidköpings VSK46:08+14:108:03
15Lars-Gunnar AndénSödertälje-Nykvarn OF46:22+14:248:06
16Hans KarlssonLänna IF46:36+14:388:08
17Christina BjörkqvistOK Landehof47:05+15:078:13
18Fredrik LiljenvallTolered-Utby Ol-klubb49:13+17:158:36
19Egil SimesOK Tyr50:04+18:068:45
20Per NordOK Tranan50:41+18:438:51
21Pelle SkullmanLinköpings OK51:47+19:499:03
22Ola JohanssonCenterpartiet52:33+20:359:11
23ANNETTE LUNDEOK Landehof56:09+24:119:48
24Birgitta JanssonGarphyttans IF58:59+27:0110:18
25Nicklas DeWittLänna IF1:00:02+28:0410:29
Berit JanssonFalköpings AIK OKej godkänd

Öppen lång

7 840 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jesper SvedbergIFK Lidingös Skid o OK38:254:54
2Martin LarboIFK Lidingös Skid o OK39:50+1:255:04
3Marcus WadellUlricehamns OK44:08+5:435:37
4Ove OksvoldGamla stan45:22+6:575:47
5Per LenanderVäxjö OK46:30+8:055:55
6Daniel TommerWelsikon48:00+9:356:07
6Martin RådboMölndal Outdoor IF48:00+9:356:07
8Öystein RappRaumar Orientering48:09+9:446:08
9Mats HerbertTäby OK48:24+9:596:10
10Tommy JohnssonOK Nackhe50:14+11:496:24
11Stefan MånssonCKX Helsingborg50:40+12:156:27
12Daniel ForslundSäffle OK53:03+14:386:45
13Per-Ola JohanssonHalmstad mtb56:51+18:267:15
14Kristin AnderOK Landehof57:00+18:357:16
15Bo PerssonOK Lindena1:00:01+21:367:39
16Johan DelborgK3/Fskj1:00:53+22:287:45
17Jan-Olof ErikssonOK Nackhe1:03:59+25:348:09
18Peter TorbjörnssonOK Nackhe1:04:43+26:188:15
19Göran SvenssonSkillingaryds FK1:06:27+28:028:28
20Erik JonssonLånghundra IF1:06:49+28:248:31
21Lars-Gunnar FickÖstersunds1:08:10+29:458:41
Kennet SandströmOK Stigenej godkänd
Karl JunkkaSundbybergs IKej godkänd
Frank SteinerJärfälla OKej godkänd
Stefan WillixHalmstad Garnisonej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser