Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Dala veteran-ol

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Dala veteran-ol
Arrangörsorganisation: Domnarvets GOIF
Datum: tisdag 25 oktober 2011

H1

4 530 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jerker LysellRehns BK27:426:06
2Johan LindbergMalungs OK Skogsmårdarna28:07+0:256:12
3Greger TyskLeksands OK30:08+2:266:39
4Mats JönssonKorsnäs IF OK33:56+6:147:29
5Markus LangStora Tuna OK35:46+8:047:53
6Jan LindbergKorsnäs IF OK38:32+10:508:30
7Anders JohanssonIFK Moras OK40:47+13:059:00
8Dan WesterbergOK Kåre42:15+14:339:19
9Gunnar EricssonGävle OK42:39+14:579:24
10Olle JohanssonIFK Hedemora OK43:22+15:409:34
11Sven-Olof AspLeksands OK44:40+16:589:51
12Jan Olof DahlströmBjursås OK45:30+17:4810:02
13Jan JohanssonIFK Hedemora OK46:02+18:2010:09
14Lars-B LarssonOK Tyr46:58+19:1610:22
15Claes NidebornStora Tuna OK47:15+19:3310:25
16Tryggve OttossonKorsnäs IF OK47:42+20:0010:31
17Roland BergSäterbygdens OK49:01+21:1910:49
18Nils BoremyrKvarnsvedens GOIF OK49:05+21:2310:50
19Bertil HolmgrenGävle OK49:44+22:0210:58
20Bo Artur DahlströmVästerbergslagens OL51:55+24:1311:27
21Hans NybergGävle OK52:23+24:4111:33
22Pelle FlorellGagnefs OK52:39+24:5711:37
23Karl JohanssonIFK Hedemora OK53:38+25:5611:50
Hans KruskopfKorsnäs IF OKej godkänd
Ulf JonssonAvesta OKej godkänd

H2

3 550 m, 42 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jörgen BergströmNorbergs OK36:4610:21
2Alf HelanderOrnäs IK39:03+2:1711:00
3Mattias HedbergGagnefs OK40:17+3:3111:20
4Hans BergströmNorbergs OK40:28+3:4211:23
5Stig ÖsthKorsnäs IF OK40:43+3:5711:28
6Bengt ErlandssonSvärdsjö IF40:56+4:1011:31
7Torsten DalströmKvarnsvedens GOIF OK41:03+4:1711:33
8Tord HalvarsonOK Kåre42:04+5:1811:50
9Ove LarssonKvarnsvedens GOIF OK44:23+7:3712:30
10Vilho RokkaLångshyttans AIK OK44:31+7:4512:32
11Ingemar JohanssonIFK Hedemora OK45:19+8:3312:45
12Bo-Göran KarlssonAvesta OK45:27+8:4112:48
13Folke NyströmVästerbergslagens OL45:45+8:5912:53
14Mats AnderssonStora Skedvi IK SOFF45:59+9:1312:57
15Janne MånssonLeksands OK46:51+10:0513:11
16Göran NilssonValbo AIF47:28+10:4213:22
17Sten BlomkvistVästerbergslagens OL47:55+11:0913:29
18Svante NyströmVästerbergslagens OL48:00+11:1413:31
19Per WestmanAvesta OK48:25+11:3913:38
20Stig NordqvistVästerbergslagens OL49:24+12:3813:54
20Kenneth AnderssonValbo AIF49:24+12:3813:54
22Lars-Erik TjäderIFK Moras OK49:46+13:0014:01
23Sören GustafssonSäterbygdens OK49:56+13:1014:03
24Roland ForsblomKungsgårdens SK49:58+13:1214:04
25Björn HelgessonIK Jarl Rättvik52:01+15:1514:39
26Rolf JohanssonSäterbygdens OK52:49+16:0314:52
27Håkan HallbergIFK Moras OK53:36+16:5015:05
28Östen AnderssonVästerbergslagens OL53:47+17:0115:09
29Sören AnderssonJärbo OK54:26+17:4015:20
30Lasse BackIFK Moras OK55:08+18:2215:31
31Magnus MejyrGävle OK58:41+21:5516:31
32Mats TomsonOK Kåre1:00:02+23:1616:54
33Tord LindValbo AIF1:00:29+23:4317:02
34Lars Göran OlofssonStora Tuna OK1:01:10+24:2417:13
35Per ErikssonLeksands OK1:04:05+27:1918:03
36Hans AnderssonStora Skedvi IK SOFF1:04:34+27:4818:11
37Lars-Arne ForsbergLeksands OK1:06:53+30:0718:50
Lars-Olof JohanssonGrangärde OKej godkänd
Sture BergströmOK Hammarenej godkänd
Anders PetterssonKarlsbyhedens IKej godkänd
Leif SundNorbergs OKej godkänd
Egon LundquistNorbergs OKej godkänd

H3

2 400 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hans GruddStora Tuna OK27:2411:25
2Alvar JönssonHofors OK28:24+1:0011:50
3Lars-Åke BlomqvistRembo IK30:15+2:5112:36
4Ivar GustafssonRembo IK31:01+3:3712:55
5Per-Erik ThunströmOK Linné31:50+4:2613:15
6Kurt MattssonIFK Djura32:02+4:3813:20
7Bertil NormanIFK Hedemora OK33:17+5:5313:52
8Bo PetterssonIK Jarl Rättvik34:38+7:1414:25
9Hans MårtenssonDalaportens OL34:50+7:2614:30
10Stig BleckurKorsnäs IF OK35:44+8:2014:53
11Hans Eric RobertssonOK Kåre35:48+8:2414:55
12Jan Olof HedbergGagnefs OK36:18+8:5415:07
13Bengt SwensonSäterbygdens OK36:57+9:3315:23
14Stig KarlssonKorsnäs IF OK37:14+9:5015:30
15Stig-Olof StåhlAvesta OK37:28+10:0415:36
16Erik LindbergKarlsbyhedens IK37:37+10:1315:40
17Sten BergmanKorsnäs IF OK38:46+11:2216:09
18Rune SkarnerLeksands OK39:31+12:0716:27
19Folke BjörkmanDalaportens OL39:37+12:1316:30
20Jan-Anders JanssonOK Kåre39:45+12:2116:33
21Bengt LockBjursås OK40:17+12:5316:47
22Bo AnderssonValbo AIF40:20+12:5616:48
23Bore NybergSäterbygdens OK40:39+13:1516:56
24Sture WestinHofors OK43:02+15:3817:55
25Ingmar NykvistRembo IK43:14+15:5018:00
26Leif MorénValbo AIF45:00+17:3618:45
27Nils EmanuelssonOK Malmia46:07+18:4319:12
28Ragnar WahlströmOK Kåre46:18+18:5419:17
29Åke ErikssonSäterbygdens OK50:17+22:5320:57
30Bernt LiljegrenOK Kåre52:15+24:5121:46
31Adil CarlssonValbo AIF53:32+26:0822:18

H4

1 660 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hans L AnderssonVästerbergslagens OL19:0511:29
2Stig SundinVästerbergslagens OL24:14+5:0914:35
3Nils JonssonOK Kåre24:18+5:1314:38
4Kaj NilssonSäterbygdens OK24:46+5:4114:55
5Lars Erik JanssonStora Tuna OK25:15+6:1015:12
6Rolf GrällsOK Kåre25:27+6:2215:19
7Lars-Erik JernströmNorbergs OK26:20+7:1515:51
8Erik TegmarkDomnarvets GOIF28:08+9:0316:56
9Rune BerglindOK Malmia30:11+11:0618:10
10Arne GustafssonIFK Moras OK30:40+11:3518:28
11Jan BobäckLångshyttans AIK OK33:40+14:3520:16
12Gunnar ÅbergValbo AIF35:51+16:4621:35
13Sven WåhlbergOK Kåre41:13+22:0824:49
K-G JonssonStora Tuna OKej godkänd

D1

4 530 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Malin RylanderStora Tuna OK50:3211:09

D2

3 440 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gunilla RylanderStora Tuna OK40:1111:40
2Maud NilssonHJS-Vansbro OK44:52+4:4113:02
3Gunborg WestinLeksands OK53:41+13:3015:36
4Eva HalvarsonOK Kåre53:51+13:4015:39
5Siv StamSäterbygdens OK54:07+13:5615:43
6Gunvor NyströmStora Tuna OK1:00:22+20:1117:32

D3

2 400 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena WahssAvesta OK38:1715:57
2Anna MattssonInsjöns IF OK41:54+3:3717:27
3Irma BjärudVästerbergslagens OL46:32+8:1519:23
4Barbro BobäckLångshyttans AIK OK50:57+12:4021:13
5Agneta ÖsterbergHofors OK55:38+17:2123:10

D4

1 660 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elisabet LiljegrenOK Kåre26:2615:55
2Majlis GrenStora Skedvi IK SOFF26:54+0:2816:12
3Berit BäckmanSäterbygdens OK29:21+2:5517:40
4Maj-Lis KnutssonKvarnsvedens GOIF OK29:22+2:5617:41
5Viveka JohanssonSäterbygdens OK29:59+3:3318:03
6Gunborg WåhlbergOK Kåre30:12+3:4618:11
7Laila NygrenSäterbygdens OK30:16+3:5018:13
8Lena SpännarKvarnsvedens GOIF OK31:14+4:4818:48
9Inga-Lisa ErikssonHofors OK36:16+9:5021:50
10Ulla NykvistRembo IK38:56+12:3023:27
11Ketty AhlinStora Tuna OK39:04+12:3823:32
12Siv EmanuelssonOK Malmia44:48+18:2226:59
13Kerstin MelinLeksands OK47:13+20:4728:26

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser