Officiell resultatlista för SM Sprint + JSM Sprint + publiktävling

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: SM Sprint + JSM Sprint + publiktävling
Arrangörsorganisationer: Bodens BK / I 19 IF / Sävast Ski Team IF / Älvsby IF OK
Datum: onsdag 21 mars 2012

D21 Elit

3 110 m, 32 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Tove Alexandersson Alfta-Ösa OK 15:05 4:50
2 Josefine Engström Alfta-Ösa OK 15:10 +0:05 4:52
3 Polina Makchikova Russia 15:12 +0:07 4:53
4 Marte Reenaas Norway 15:43 +0:38 5:03
5 Audhild Bakken Rognstad Norway 15:55 +0:50 5:07
6 Marjut Tuurunen Finland 15:59 +0:54 5:08
7 Tiia Tallila Finland 16:00 +0:55 5:08
8 Carmen Strub Schweiz 16:05 +1:00 5:10
9 Sonja Mörsky Finland 16:09 +1:04 5:11
10 Anna Ulvensöen Norway 16:11 +1:06 5:12
11 Tatiana Mendel Russia 16:17 +1:12 5:14
12 Lisa Larsén Täby OK 16:18 +1:13 5:14
13 Daisy Kudre Estonia 16:26 +1:21 5:17
14 Milka Leppäsalmi Finland 16:29 +1:24 5:18
15 Salla Koskela Finland 16:35 +1:30 5:19
16 Magdalena Olsson IFK Moras OK 16:37 +1:32 5:20
17 Åsa Zetterberg-Eriksson ÖSeT SkidO 16:42 +1:37 5:22
18 Anni Honkimaa Finland 16:49 +1:44 5:24
19 Maria Nordström Gävle OK 16:53 +1:48 5:25
20 Kajsa Richardsson IF Hallby SOK 17:02 +1:57 5:28
21 Elin Vedin Sundsvalls OK 17:29 +2:24 5:37
22 Victoria Kobeleva Russia 17:31 +2:26 5:37
23 Cajsa Grape IFK Moras OK 17:33 +2:28 5:38
24 Hana Hancikova Alfta-Ösa OK 17:48 +2:43 5:43
25 Christina Løvald Hellberg Täby OK 17:50 +2:45 5:44
26 Alison Crocker USA 18:26 +3:21 5:55
27 Anastasiya Svir Russia 18:35 +3:30 5:58
28 Alexandra Jospe USA 19:05 +4:00 6:08
29 Karin Malmberg Kvarnsvedens GOIF OK 19:52 +4:47 6:23
30 Maria Bois Malungs OK Skogsmårdarna 19:58 +4:53 6:25
31 Laura Fenyvesi IFK Moras OK 22:06 +7:01 7:06
32 Ivgeniia Iaremenko Ukrain 22:37 +7:32 7:16
Bente Rost Alfta-Ösa OK återbud

H21 Elit

3 350 m, 36 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Erik Rost Alfta-Ösa OK 14:24 4:17
2 Peter Arnesson IF Hallby SOK 14:26 +0:02 4:18
3 Stanimir Belomaznev Bulgaria 14:36 +0:12 4:21
4 Christian Spoerry Umeå OK 14:53 +0:29 4:26
5 Hans Jørgen Kvåle Täby OK 15:00 +0:36 4:28
6 Staffan Tunis Finland 15:04 +0:40 4:29
7 Daniel Nordebo Älvsby IF OK 15:07 +0:43 4:30
8 Joel Sjölander Alfta-Ösa OK 15:13 +0:49 4:32
8 Andrey Grigoryev Russia 15:13 +0:49 4:32
10 Hannu-Pekka Pukema Finland 15:14 +0:50 4:32
11 Lars Hol Moholdt Norway 15:19 +0:55 4:34
12 Erik Blomgren Umeå OK 15:20 +0:56 4:34
12 Gion Schnyder Schweiz 15:20 +0:56 4:34
14 Sindre Haverstad Norway 15:33 +1:09 4:38
15 Ove Sätra Norway 15:40 +1:16 4:40
15 Martin Hammarberg Sundsvalls OK 15:40 +1:16 4:40
17 Gustav Nordström Gävle OK 15:41 +1:17 4:40
18 Juho-Matti Taivainen Finland 15:42 +1:18 4:41
19 Even Toomas Estonia 15:43 +1:19 4:41
20 Claes Turesson OK Renen 15:44 +1:20 4:41
21 Öyvind Lien Watterdal Norway 15:50 +1:26 4:43
22 Kirill Veselov Russia 15:52 +1:28 4:44
23 Simo Turunen Finland 15:56 +1:32 4:45
24 Janne Häkkinen Finland 16:07 +1:43 4:48
25 Christian Hohl Schweiz 16:11 +1:47 4:49
26 Andrin Kappenberger Schweiz 16:17 +1:53 4:51
27 Adam Karlsson Garphyttans IF 16:36 +2:12 4:57
28 Tommi Reponen Finland 16:54 +2:30 5:02
29 Tiit Toomas Estonia 16:56 +2:32 5:03
30 Raivo Kivieniekas Latvia 17:06 +2:42 5:06
31 Klaus Csucs IFK Moras OK 17:25 +3:01 5:11
32 Bernd Kohlschmidt Germany 17:27 +3:03 5:12
33 Pontus Olsson Bodens BK 17:28 +3:04 5:12
34 Maxim Trifonenkov Russia 18:01 +3:37 5:22
35 Greg Walker USA 19:54 +5:30 5:56
36 Per Frost IFK Moras OK 21:53 +7:29 6:31
Johan Granath IF Hallby SOK ej start

D20 Elit

2 890 m, 5 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Lisa Lindgren Domnarvets GOIF 15:53 5:29
2 Linda Lindkvist IK Jarl Rättvik 16:21 +0:28 5:39
3 Andrea Wickbom Sävast Ski Team IF 17:38 +1:45 6:06
4 Frida Persson IFK Moras OK 18:42 +2:49 6:28
Emma Bergström OK Vargen ej godkänd
Mirka Suutari Finland ej start
Mira Räisänen Finland ej start
Oona Valkonen Finland ej start
vakant vakant vacant ej start

H20 Elit

3 190 m, 6 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Ulrik Nordberg Bergnäsets AIK 13:58 4:22
2 Andreas Holmberg IFK Moras OK 14:55 +0:57 4:40
3 Joar Svartholm Bergnäsets AIK 15:23 +1:25 4:49
4 Erik Malmberg Kvarnsvedens GOIF OK 15:30 +1:32 4:51
5 Markus Wallin Stora Tuna IK SK 17:29 +3:31 5:28
Erik Frost IFK Moras OK ej godkänd
Misa Tuomala Finland ej start
Juha Martikainen Finland ej start
Tuomas Kotro Finland ej start
vakant vakant vacant ej start

D18 Elit

2 890 m, 11 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Evelina Wickbom Sävast Ski Team IF 16:51 5:49
2 Frida Sandberg Säterbygdens OK 16:58 +0:07 5:52
3 Sonja Palm HJS-Vansbro OK 18:37 +1:46 6:26
4 Helena Lundkvist OK Vargen 18:55 +2:04 6:32
5 Doris Kudre Värska OK Peko 19:12 +2:21 6:38
6 Josefine Tuoremaa Sävast Ski Team IF 20:11 +3:20 6:59
7 Frida Lövgren IFK Moras OK 20:34 +3:43 7:06
8 Kristin Olovsson Säterbygdens OK 20:45 +3:54 7:10
9 Frida Karlsson Garphyttans IF 22:37 +5:46 7:49
10 Agnes Leffler-Rosendahl OK Renen 23:58 +7:07 8:17
Ida Sundström OK Renen ej godkänd
Noora Räisänen Finland ej start
Sanna Pusa Finland ej start
Liisa Sassi-Päkkilä Finland ej start
vakant Vakant vacant ej start
Julia Sipola Sävast Ski Team IF ej start

H18 Elit

3 190 m, 11 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Jørgen Madslien Nydalens SK 15:16 4:47
2 Jonas Larson Bergnäsets AIK 15:29 +0:13 4:51
3 Oskar Sandberg Säterbygdens OK 16:15 +0:59 5:05
4 Simon Fors Kvarnsvedens GOIF OK 16:31 +1:15 5:10
5 Martin Ericson ÖSeT SkidO 17:40 +2:24 5:32
6 Jonatan Höjlind IFK Moras OK 17:49 +2:33 5:35
7 Torgny Palm HJS-Vansbro OK 20:11 +4:55 6:19
8 Anders Vedin Sundsvalls OK 22:39 +7:23 7:06
9 Fredrik Wallin Stora Tuna IK SK 23:16 +8:00 7:17
Filip Salén OK Renen ej godkänd
Karl Elisson Domnarvets GOIF ej godkänd
Matti Linna Oulaisten Huima ej start
Jyri Uusitalo Finland ej start
Aleksi Karppimem Finland ej start
Santeri Aikio Finland ej start
vakant vakant vacant ej start

Öppen motion 1

3 110 m, 7 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Ann Enman Gammelstads IF 20:27 6:34
2 Märten Pais Metsaratturid MTBO 22:36 +2:09 7:16
3 Isabel Salén OK Renen 22:58 +2:31 7:23
4 Charlotte Lindkvist IK Jarl Rättvik 23:39 +3:12 7:36
5 Zeb Palm HJS-Vansbro OK 29:27 +9:00 9:28
6 Lilian Palm HJS-Vansbro OK 31:07 +10:40 10:00
Markus Pais Metsaratturid MTBO ej godkänd

Öppen motion 2

3 350 m, 14 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Raul Kudre Värska OK Peko 17:54 5:20
2 Mats Wallin Stora Tuna IK SK 19:29 +1:35 5:48
3 Jeanneret Thierry Schweiz 22:24 +4:30 6:41
4 Bo Johansson IK Örnen 22:47 +4:53 6:48
5 Tomas Andersson OK Tor 24:06 +6:12 7:11
6 Karin Nordberg Bergnäsets AIK 26:50 +8:56 8:00
7 Lars-Olov Ericson ÖSeT SkidO 27:04 +9:10 8:04
8 Lars Olof Nordberg Bergnäsets AIK 27:17 +9:23 8:08
9 Kjell Eriksson ÖSeT SkidO 28:27 +10:33 8:29
10 Linnéa Nordberg Bergnäsets AIK 28:43 +10:49 8:34
11 Byron Palm HJS-Vansbro OK 29:20 +11:26 8:45
12 Sven-Ivan Grönlund OK Renen 31:46 +13:52 9:28
13 Lena Leandersson Älvdalens IF OK 33:04 +15:10 9:52
14 Mart Pais Metsaratturid MTBO 37:47 +19:53 11:16
Tonna Eivind Finland ej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser