Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM Sprint Uppland

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM Sprint Uppland
Arrangörsorganisation: Sigtuna OK
Datum: torsdag 31 maj 2012

D10

1 320 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Amanda CedstedtVallentuna-Össeby OL14:2910:58
2Annie HäggholmSigtuna OK16:02+1:3312:08
Cornelia KrafftLänna IFej godkänd
Klara StrandOK Linnéej start

D12

1 680 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lina SvärdIF Thor11:436:58
2Anna NordströmSigtuna OK13:03+1:207:46
3Ida HäggholmSigtuna OK13:11+1:287:50
4Agnes BromanOK Roslagen13:22+1:397:57
5Felicia CedstedtVallentuna-Össeby OL15:02+3:198:56
6Lovisa WigertzLånghundra IF15:25+3:429:10
7Astrid AnderVallentuna-Össeby OL19:06+7:2311:22
8Sara EdenhamnLänna IF20:36+8:5312:15
9Malva SteenOK Enen28:12+16:2916:47
10Ida Österman NorrbyOK Roslagen29:04+17:2117:18
11Vanja UusitaloLänna IF31:05+19:2218:30
Natalie KällmanLänna IFej godkänd
Eleanore NealisLänna IFej start
Hanna KarlssonLänna IFej start
Vendela JonsellVallentuna-Össeby OLej start

D14

2 260 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ellen FrostOK Roslagen15:016:38
2Maria JanssonOK Linné15:48+0:476:59
3Sandra BoströmOK Linné15:53+0:527:01
4Carolina JonsellVallentuna-Össeby OL17:20+2:197:40
5Sofia BerglundSigtuna OK24:13+9:1210:42
6Wilma GilleOK Roslagen24:29+9:2810:50
7Tuva AhlgrenOK Borgen47:21+32:2020:57
Anna KarlströmOK Linnéej start

D16

2 410 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rebecka HoppeIF Thor15:246:23
2Alice FrostOK Roslagen16:39+1:156:54
3Caroline Løchting ThunbergOK Roslagen16:54+1:307:00
4Olivia KvarnlöfOK Roslagen18:14+2:507:33
5Emma GraasOK Linné19:07+3:437:55
6Fanny RostöRånäs OK20:09+4:458:21
7Malin JohnsonSigtuna OK20:12+4:488:22
8Carolina NealisLänna IF21:04+5:408:44
9Elin MokvistLänna IF25:24+10:0010:32
10Luiza DarLänna IF29:53+14:2912:23
Julia AngelsiööOK Linnéej start

D18

2 450 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sanna ForsbergLånghundra IF16:546:53
2Elin GidingVallentuna-Össeby OL17:09+0:156:59
3Lovisa NilssonOK Linné17:19+0:257:04
Elin Leijon ThorellLånghundra IFej godkänd

D20

2 450 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sara BengtssonLånghundra IF14:436:00
2Louise BorgOK Enen14:53+0:106:04
3Samantha AhlgrenOK Roslagen15:27+0:446:18
4Emma BromarkLånghundra IF16:38+1:556:47

D21

2 920 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Annika BillstamOK Linné14:324:58
2Gunilla SvärdIF Thor15:01+0:295:08
3Inga KazlauskaiteOK Linné15:06+0:345:10
4Fanny FredrikssonIF Thor15:23+0:515:16
5Lina BäckströmOK Linné15:26+0:545:17
6Lisa RönnolsOK Linné15:38+1:065:21
7Rasa PtasekaiteOK Linné15:39+1:075:21
8Kristina RobertoOK Linné16:10+1:385:32
9Hanna Axelsson-MeyersonOK Linné16:28+1:565:38
10Anette ÖnerudOK Ravinen16:42+2:105:43
11Maria SjölanderOK Rodhen16:54+2:225:47
12Rebecka LindbergOK Linné17:28+2:565:58
13Elin HamreforsOK Landehof18:30+3:586:20
14Amanda EklundRånäs OK18:36+4:046:22
15Annika RidellIF Thor19:10+4:386:33
16Frida ÖhlundOK Linné24:04+9:328:14
17Karin Lindström-AhlgrenOK Borgen30:25+15:5310:25
Sarah-Jane GaffneyOK Ravinenej godkänd
Samantha SaegerOK Linnéej start
Rebecca BjärrenholtVallentuna-Össeby OLej start
Katarina LandströmLånghundra IFej start
Sara BergquistRånäs OKej start

D40

2 450 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sofie BergendahlIF Thor15:486:26
2Yvonne GrehnOK Rodhen16:30+0:426:44
3Pernilla SvedinLånghundra IF17:37+1:497:11
4Ann-Sofie EdenhamnLänna IF18:58+3:107:44
5Åsa JanssonOK Roslagen19:12+3:247:50
6Marica TynellRånäs OK20:40+4:528:26

D45

2 410 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marianne CarlbergVallentuna-Össeby OL16:486:58
2Dorothe SpillmannIF Thor16:55+0:077:01
3Annika ArdellOK Rodhen17:21+0:337:11
4Lena GrandinOK Linné17:31+0:437:16
5Cathrine JohanssonTierps SOK18:28+1:407:39
6Carina NyströmLänna IF19:01+2:137:53
7Agneta KarlssonRånäs OK20:43+3:558:35
8Anette ArksandVallentuna-Össeby OL21:10+4:228:46
9Monica RostöRånäs OK24:55+8:0710:20

D50

2 410 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Annika LundströmVäsby OK17:147:09
2Karin JanssonOK Rodhen19:24+2:108:02
3Inger SkantzLänna IF25:32+8:1810:35
4Carina JohanssonOK Borgen27:04+9:5011:13
5Anna-Sofie LundmanOK Roslagen28:47+11:3311:56

D55

1 780 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elisabeth HedlöfRånäs OK12:317:01
2Britt LarssonLänna IF15:50+3:198:53
3Ann KarlstenSolna OK23:58+11:2713:27

D60

1 780 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ylva NilssonVallentuna-Össeby OL20:4611:40
2Helena DominiqueOK Enen22:56+2:1012:53
Lena JohnssonRånäs OKej godkänd

D65

1 630 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Birgitta KlangLånghundra IF15:269:28
2Elke Wilke-GüntherTierps SOK15:35+0:099:33
3Gun Inger SahlbergLånghundra IF17:19+1:5310:37
4Ewa NordlundLänna IF17:23+1:5710:39

H10

1 320 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karl GrywenzOK Linné7:515:56
2Emil BoströmOK Linné8:15+0:246:15
3Otto BalckVallentuna-Össeby OL9:19+1:287:03
4Samuel DarLänna IF9:28+1:377:10
5Elliot AngelsiööOK Linné11:08+3:178:26
6Anton KarlssonLänna IF11:37+3:468:48
7Viktor JanssonOK Roslagen12:36+4:459:32
8Samuel JonssonLänna IF12:51+5:009:44
9Hugo Bergendahl-HanssonIF Thor18:52+11:0114:17
Pontus KragmoVallentuna-Össeby OLej start
Kevin SjölanderOK Rodhenej start

H12

1 680 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Filip ElihnOK Linné12:147:16
2Nils StrandOK Linné13:00+0:467:44
3Andreas JohnsonSigtuna OK13:07+0:537:48
4Axel Leijon ThorellLånghundra IF13:13+0:597:52
5Erik WulffOK Linné15:12+2:589:02
6David FornanderSigtuna OK15:29+3:159:12
Erik NordlundJärla Orienteringej start

H14

2 380 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tuve MöllerOK Linné13:515:49
2Olle GrywenzOK Linné14:40+0:496:09
3Simon SchusterVallentuna-Össeby OL14:46+0:556:12
4Waldemar AnderssonOK Roslagen15:00+1:096:18
5Gustav NyholmOK Linné15:48+1:576:38
6Johan EdenhamnLänna IF16:33+2:426:57
7Daniel RönnqvistOK Linné16:54+3:037:06
8Pontus ThörnRånäs OK17:00+3:097:08
9Emil GrehnOK Rodhen17:14+3:237:14
10Viktor StrandOK Linné17:16+3:257:15
11John LarssonRånäs OK17:39+3:487:24
12Erik StarkmanSigtuna OK20:35+6:448:38
13Lucas CederholmLänna IF20:36+6:458:39
14Oliver AngelsiööOK Linné25:49+11:5810:50
Isak NordströmSigtuna OKej start
Adam LiljaOK Enenej start

H16

2 450 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anton ForsbergLånghundra IF12:155:00
2Daniel Carlson BjernaldOK Linné13:35+1:205:32
3Johannes RidefeltOK Linné13:46+1:315:37
4Lucas Holgersson RohdinSigtuna OK13:50+1:355:38
5Anton ErikssonOK Linné13:51+1:365:39
6Emil ErikssonTierps SOK14:32+2:175:55
7Olle NilssonOK Linné14:34+2:195:56
8Felix ClassonRånäs OK15:54+3:396:29
9Jakob LiljaOK Enen16:21+4:066:40
10Fabian SteenOK Enen17:28+5:137:07
11Johan BrandbergLånghundra IF18:38+6:237:36
12Nicklas DeWittLänna IF20:19+8:048:17
13Albin AhlgrenOK Borgen22:00+9:458:58
Henrik NordströmSigtuna OKej start
Sixten JonssonOK Linnéej start
Joel BohmanRånäs OKej start
Simon BernersonOK Enenej start

H18

2 760 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Filip Axelsson MeyersonOK Linné12:474:37
2Fredrik WigertzLånghundra IF13:11+0:244:46
3Simon BohmanRånäs OK13:55+1:085:02
4Patrik SundgrenVallentuna-Össeby OL15:40+2:535:40
5Rasmus SteenOK Enen16:01+3:145:48
6André EklundRånäs OK16:25+3:385:56
7Daniel BengtssonLånghundra IF18:19+5:326:38
8Rasmus RostöRånäs OK18:41+5:546:46
9Jesper TibellLånghundra IF20:19+7:327:21
10Gottfrid ArksandVallentuna-Össeby OL23:07+10:208:22

H21

3 520 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Albin RidefeltOK Linné14:554:14
2Jan TroengOK Linné14:59+0:044:15
3Johan AronssonOK Tisaren15:48+0:534:29
4Henrik LöfåsOK Linné15:52+0:574:30
5Johan HameliusOK Linné16:32+1:374:41
6Ross SmithOK Linné16:49+1:544:46
7Nick BarrableOK Ravinen16:50+1:554:46
8Boris GranovskiyOK Linné17:28+2:334:57
9Robert SandbergOK Roslagen17:29+2:344:58
10Jörgen OhlinOK Linné17:53+2:585:04
11Viktor LindbergOK Roslagen18:02+3:075:07
12Mats FröbergOK Linné18:35+3:405:16
13Henrik BoströmOK Linné18:39+3:445:17
14Olof BorellOK Linné18:53+3:585:21
15Dan HörnellOK Linné19:34+4:395:33
16Henrik GöhlFinspångs SOK19:38+4:435:34
17Fredrik SundinOK Linné19:41+4:465:35
18Niklas ReinholdssonIF Thor20:10+5:155:43
19Mika NumminenOK Linné20:12+5:175:44
20Mathias TärnlundOK Linné20:46+5:515:53
21Mats ÅbergOK Linné21:16+6:216:02
Adam EklundRånäs OKej start
Fredrik LindgrenIK Hakarpspojkarnaej start
Otto LundmanOK Roslagenej start
Niklas AldénOK Linnéej start
Mattis FondellOK Linnéej start

H35

2 760 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mats EdengrenVallentuna-Össeby OL14:325:15
2Pål JanssonOK Roslagen16:05+1:335:49
3Jonas ErikssonRånäs OK16:21+1:495:55
4Andreas KrafftLänna IF16:39+2:076:01

H40

2 760 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders BoströmOK Linné13:194:49
2Lars VestlingIF Thor13:31+0:124:53
3Rickard EkmanOK Roslagen13:44+0:254:58
4Pontus GilleOK Roslagen13:51+0:325:01
5Mattias NilssonOK Linné13:57+0:385:03
6Petter RanefallIF Thor14:33+1:145:16
7Anders ErikssonOK Linné15:01+1:425:26
8Niklas CedstedtVallentuna-Össeby OL15:19+2:005:32
9Roger TynellRånäs OK16:04+2:455:49
10Svante JonsellVallentuna-Össeby OL16:59+3:406:09
11Ulf AngelsiööOK Linné17:14+3:556:14
12Robert CederholmLänna IF18:09+4:506:34
13Jonathan NealisLänna IF19:55+6:367:12
14Andreas EhnIF Thor19:56+6:377:13

H45

2 620 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Conny ForsbergLånghundra IF12:554:55
2Per GrywenzOK Linné13:46+0:515:15
2Johan JakobssonLånghundra IF13:46+0:515:15
4Ola HultinOK Roslagen13:55+1:005:18
5Håkan BrandbergLånghundra IF14:42+1:475:36
6Anders OhlinRånäs OK15:18+2:235:50
7Christer ArksandVallentuna-Össeby OL16:07+3:126:09
8Jens AnderssonOK Roslagen16:37+3:426:20
9Patrik SteenOK Enen17:55+5:006:50
10Bo StrandOK Linné19:00+6:057:15
11Johan BalckVallentuna-Össeby OL21:23+8:288:09

H50

2 540 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tommy HolmérVäsby OK13:515:27
2Anders JönssonOK Triangeln14:07+0:165:33
3Mats WindstedtFredrikshofs IF Skid & OK14:14+0:235:36
4Sven WigertzLånghundra IF14:27+0:365:41
5Peter RidefeltOK Linné14:33+0:425:43
6Joakim ErikssonSödertälje-Nykvarn Orientering14:46+0:555:48
7Johan PalmgrenTäby OK14:54+1:035:51
8Tryggve RönnqvistOK Linné15:24+1:336:03
9Peter EklövOK Linné15:51+2:006:14
10Per EdenhamnLänna IF15:53+2:026:15
11Leif NyholmOK Linné16:36+2:456:32
12Mats FrostOK Roslagen17:54+4:037:02
Lennart KarlssonOK Roslagenej start

H55

2 240 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Thomas JohanssonRånäs OK12:115:26
2Per Ove WallénTäby OK12:43+0:325:40
3Lars OhlinRånäs OK13:14+1:035:54
4Svend Erik MathiassenOK Linné13:18+1:075:56
5Göran HanssonTäby OK13:44+1:336:07
6Mats LundmanOK Roslagen14:18+2:076:23
7Hans OhlinRånäs OK15:06+2:556:44
8Johan KarlstenSolna OK15:59+3:487:08
9Robert AlmLänna IF16:23+4:127:18
10Claes LandqvistVallentuna-Össeby OL18:11+6:008:07
11Sven-Erik LevinTierps SOK18:43+6:328:21
12Sture LarssonLänna IF21:01+8:509:22
Lars LandströmLånghundra IFej start
Claes HammarlingLänna IFej start
Andreas HjertsonOK Linnéej start

H60

2 240 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Roland WareniusDalaportens OL14:186:23
2Stig AnderssonOK Linné15:20+1:026:50
3Mats LiljaOK Enen16:04+1:467:10
4Christer ErikssonOK Linné17:56+3:388:00
5Tommy WåhlinOK Enen21:17+6:599:30
6Rolf HjortRånäs OK28:25+14:0712:41
Lars Erik HermanssonOK Linnéej start
Tommy HöglundLånghundra IFej start

H65

1 980 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingvar SvenssonBjursås OK13:016:34
2Leif NordlundLänna IF13:10+0:096:38
3Per-Erik WåhlbergOK Linné13:17+0:166:42
4Jan Olov JonssonTierps SOK14:24+1:237:16
5Sören ErikssonLänna IF14:40+1:397:24
6Jan-Olof WåhlbergIBM-Klubben16:18+3:178:13
7Christer SolbreckLånghundra IF16:19+3:188:14
8Hans SahlbergLånghundra IF16:40+3:398:25
9Sten JohanssonOK Borgen16:45+3:448:27
10Ulf SkogtjärnOK Linné17:16+4:158:43
11Karl-Åke LarssonOK Enen18:22+5:219:16
12Bo WestlingHäverödals SK19:07+6:069:39
13Boris AnderssonRånäs OK19:12+6:119:41
14Torbjörn AtterbrandTierps SOK20:24+7:2310:18
Conny HusénOK Roslagenej godkänd

H70

1 980 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kurt BoströmOK Linné16:388:24
2Rune ThurenVallentuna-Össeby OL18:58+2:209:34
3Stig EklundOK Enen19:07+2:299:39
4Bertil KarlssonOK Linné22:40+6:0211:26
Thord RådbergOK Roslagenej godkänd
Staffan GanteliusVallentuna-Össeby OLej start

H75

1 630 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rolf AnderssonRimbo SOK17:3210:45
2Lars LöthmanJärfälla OK20:48+3:1612:45
3Ragnar AnderssonHäverödals SK21:33+4:0113:13

Inskolning

1 300 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Jakob NordströmSigtuna OKfullföljt

U1

1 320 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Axel BalckVallentuna-Össeby OLej start

U2

1 680 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Linus LundqvistLånghundra IFej start
Marcus LundqvistLånghundra IFej start

Öppen motion 4

2 260 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders LindgrenKlubblös17:187:39
2Karolina AnderssonLänna IF20:58+3:409:16
3Karin MokvistLänna IF23:20+6:0210:19
4Jan BurellVandrarringen27:03+9:4511:58
5Lars-Erik LindellVäsby OK36:28+19:1016:08
Kurt ZanderVästerås SK OKej godkänd

Öppen motion 6

2 760 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tommy ÅhmanLånghundra IF15:235:34
2Björn JohanssonOK Borgen15:31+0:085:37
3Jonas  UlanderKlubblös15:39+0:165:40
4Maria BerglundSigtuna OK17:34+2:116:21
5Tomas AxelssonOK Linné17:48+2:256:26
6Ulrika MeyersonOK Linné19:19+3:566:59
7Gunilla ReinholdssonIF Thor19:26+4:037:02
8Johan KällbäckHammarby IF OF20:04+4:417:16
9Ravi DarLänna IF20:22+4:597:22
10Evonne StrandOK Linné20:27+5:047:24
11Curt ReinholdssonIF Thor21:12+5:497:40
12Anders FalkOK Roslagen22:17+6:548:04

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser