Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM Lång Norrbotten/Västerbotten

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM Lång Norrbotten/Västerbotten
Arrangörsorganisationer: Långvikens OK / Skellefteå OK
Datum: lördag 11 februari 2012

D21

9 370 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Magdalena OlssonIFK Moras OK49:415:18
2Christina Løvald HellbergTäby OK57:58+8:176:11
3Elisabeth FriesUmeå OK1:01:20+11:396:32
4Agneta HolmgrenBergnäsets AIK1:13:24+23:437:50
Sarah-Jane GaffneyOK Ravinenej start
Johanna TholerudUmeå OKej start

H21

13 800 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik BlomgrenUmeå OK59:024:16
2Christian SpoerryUmeå OK1:03:21+4:194:35
3Jörgen JohanssonUmeå OK1:03:57+4:554:38
4JOAR SVARTHOLMGammelstads IF1:05:50+6:484:46
5Markus LundholmOK Renen1:07:24+8:224:53
6Jonas LarsonBergnäsets AIK1:08:22+9:204:57
7Claes LundströmSkellefteå OK1:16:41+17:395:33
8Tage NordbergBergnäsets AIK1:47:03+48:017:45
Ulrik NordbergBergnäsets AIKej godkänd

D20

7 760 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Pernilla LarssonGammelstads IFej godkänd

D18

7 760 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Evelina WickbomSävast Ski Team IF46:255:58
2Josefine TuoremaaSävast Ski Team IF48:13+1:486:12
3Julia SipolaSävast Ski Team IF51:03+4:386:34
4Ida SundströmOK Renen57:04+10:397:21
Lisa SundströmOK Renenej start
Agnes Leffler-RosendahlOK Renenej start

H18

9 370 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Filip SalénOK Renen48:005:07
2Victor HenrikssonSeskarö IF59:54+11:546:23
Anton MöllerArvidsjaurs OKej start

D16

6 590 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Isabel SalénOK Renen45:076:50
2Ida NordlundPiteå IF47:49+2:427:15
3Klara YngvessonRobertsfors IK50:16+5:097:37
4Freja VredinIFK Umeå53:02+7:558:02
5Vega LaudonVännäs OK54:47+9:408:18
6Linnéa NordbergBergnäsets AIK57:25+12:188:42
7Emelie GranbergPiteå IF59:35+14:289:02
8Tove NorénVännäs OK1:01:48+16:419:22
Susanne NilssonOK Renenej godkänd
Signe Leffler-RosendahlOK Renenej start
Elin BergströmOK Vargenej start

H16

6 590 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kalle HenrikssonGammelstads IF35:235:22
2Nils HenrikssonSeskarö IF37:27+2:045:40
3Oscar ÖqvistBergnäsets AIK56:46+21:238:36

D14

6 590 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elin NordlundPiteå IF58:548:56
2Kristina TholerudÖvertorneå IF1:03:14+4:209:35
3Johanna LundkvistOK Vargen1:03:57+5:039:42
4Jenny WegebroUmeå OK1:07:11+8:1710:11
5Rebecca FahlgrenVittjärvs IK1:20:22+21:2812:11
6Alma LaudonVännäs OK1:42:41+43:4715:34
Hanna E TuoremaaSävast Ski Team IFej start

H14

6 590 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rasmus WickbomSävast Ski Team IF42:076:23
2Martin GranbergPiteå IF46:50+4:437:06
3Robin SalénOK Renen48:29+6:227:21
4Erik TuuriÄlvsby IF OK59:42+17:359:03
5Olof LundgrenUmeå OK1:03:41+21:349:39

H12

4 170 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Karl TuuriÄlvsby IF OKej start

H35

11 820 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Nick BarrableOK Ravinenej start

D45

7 760 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ann EnmanGammelstads IF47:276:06
2Karin NordbergBergnäsets AIK57:24+9:577:23
3Ann PerssonPiteå IF1:04:45+17:188:20
4Birgit LundkvistOK Vargen1:10:38+23:119:06
5Irene DanielssonPiteå IF1:10:39+23:129:06
6Ylva NilssonOK Renen1:30:38+43:1111:40
Eva WalheimRobertsfors IKej start
Lena TuuriÄlvsby IF OKej start

H45

11 820 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Frans WickbomI 19 IF58:494:58
2Sture NorénÄlvsby IF OK1:06:04+7:155:35
3Jonas PetersonIFK Umeå1:23:38+24:497:04
4Anders AbrahamssonGammelstads IF1:27:37+28:487:24
5Håkan TholerudÖvertorneå IF1:37:47+38:588:16
6Kjell HenrikssonSeskarö IF1:38:31+39:428:20
7Mats DruggeVittjärvs IK1:48:47+49:589:12
8Hjalmar LaudonVännäs OK1:50:59+52:109:23
9Christer VredinIFK Umeå1:56:53+58:049:53
10Matti TuuriÄlvsby IF OK1:58:29+59:4010:01
Lars Olof NordbergBergnäsets AIKej godkänd
Mats WalheimRobertsfors IKej start
Per ÖgrenBergnäsets AIKej start
Pär NorénVännäs OKej start
Fredrik SalénOK Renenej start

H55

9 370 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Eje AnderssonBodens BK1:03:456:48
2Clas FriesUmeå OK1:05:54+2:097:01
3Kjell SandströmBodens BK1:09:59+6:147:28
4Fredrik HolmgrenBergnäsets AIK1:17:19+13:348:15
5Torbjörn LundbergPiteå IF1:21:56+18:118:44
Karl-Erik LindbäckÄlvsby IF OKej start
Robert SvartholmGammelstads IFej start

H65

7 760 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Torbjörn YttergrenTegs SK48:496:17
2Bo JohanssonIK Örnen50:01+1:126:26
3Conny LagerskogArvidsjaurs OK52:02+3:136:42
4S O VikströmSkellefteå OK53:10+4:216:51
5Sven-Ivan GrönlundOK Renen1:01:51+13:027:58
6Holger LindhLångvikens OK1:03:06+14:178:07
7Kjell MörtbergBodens BK1:03:11+14:228:08
8Birger LundbergArvidsjaurs OK1:07:39+18:508:43
9Mats KlingvallUmeå OK1:10:46+21:579:07
10Daniel AnderssonUmeå OK1:15:08+26:199:40
Ulf AnderssonSkellefteå OKej start

H75

6 590 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Thorsten JohanssonLångvikens OK43:206:34
Sven-Erik LundgrenUmeå OKej godkänd
Karl-Erik SjöbergÄlvsby IF OKej start

Öppen 1

4 170 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sven LindbergSkellefteå OK38:579:20
2Johan NilssonOK Renen54:04+15:0712:57
Emilia WickbomSävast Ski Team IFej godkänd

Öppen 2

6 590 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Isak LundgrenUmeå OK51:407:50
2Elisabet CarlborgVännäs OK55:03+3:238:21
3Therese HedströmSkellefteå OK58:46+7:068:55
4Karin E TuoremaaSävast Ski Team IF1:21:41+30:0112:23
Tore ÖqvistBergnäsets AIKej start

Öppen 3

9 370 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Hans HägglundSkellefteå OKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser