Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM Medel Norrbotten/Västerbotten

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM Medel Norrbotten/Västerbotten
Arrangörsorganisationer: Långvikens OK / Skellefteå OK
Datum: söndag 12 februari 2012

D21

6 150 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Therese HedströmSkellefteå OK45:267:23
2Agneta HolmgrenBergnäsets AIK48:32+3:067:53
Sarah-Jane GaffneyOK Ravinenej start
Johanna TholerudUmeå OKej start

H21

7 950 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulrik NordbergBergnäsets AIK36:324:35
2Jonas LarsonBergnäsets AIK37:48+1:164:45
3JOAR SVARTHOLMGammelstads IF38:57+2:254:53
4Markus LundholmOK Renen39:59+3:275:01
5Martin ÅkerlundSkellefteå OK45:33+9:015:43
6Claes LundströmSkellefteå OK45:36+9:045:44
7Tage NordbergBergnäsets AIK56:52+20:207:09
Jörgen JohanssonUmeå OKej start

D20

5 540 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Pernilla LarssonGammelstads IFåterbud

D18

5 540 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Evelina WickbomSävast Ski Team IF33:386:04
2Josefine TuoremaaSävast Ski Team IF36:20+2:426:33
3Ida SundströmOK Renen40:37+6:597:19
4Julia SipolaSävast Ski Team IF44:50+11:128:05
Lisa SundströmOK Renenej start
Agnes Leffler-RosendahlOK Renenej start

H18

6 150 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Filip SalénOK Renen31:065:03
2Victor HenrikssonSeskarö IF37:37+6:316:06

D16

4 900 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Isabel SalénOK Renen35:547:19
2Ida NordlundPiteå IF36:13+0:197:23
3Susanne NilssonOK Renen40:01+4:078:10
4Freja VredinIFK Umeå40:11+4:178:12
5Vega LaudonVännäs OK42:18+6:248:37
6Klara YngvessonRobertsfors IK47:13+11:199:38
7Linnéa NordbergBergnäsets AIK48:43+12:499:56
8Tove NorénVännäs OK51:14+15:2010:27
Elin BergströmOK Vargenej start
Emelie GranbergPiteå IFej start
Signe Leffler-RosendahlOK Renenej start

H16

4 900 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kalle HenrikssonGammelstads IF27:295:36
2Nils HenrikssonSeskarö IF29:34+2:056:02
3Oscar ÖqvistBergnäsets AIK44:01+16:328:58

D14

4 900 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elin NordlundPiteå IF43:428:55
2Kristina TholerudÖvertorneå IF45:54+2:129:22
3Jenny WegebroUmeå OK50:13+6:3110:14
4Johanna LundkvistOK Vargen57:33+13:5111:44
5Rebecca FahlgrenVittjärvs IK59:43+16:0112:11
6Alma LaudonVännäs OK1:12:09+28:2714:43
Hanna E TuoremaaSävast Ski Team IFej godkänd

H14

4 900 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rasmus WickbomSävast Ski Team IF31:306:25
2Martin GranbergPiteå IF33:49+2:196:54
3Robin SalénOK Renen35:20+3:507:12
4Erik TuuriÄlvsby IF OK49:07+17:3710:01
5Olof LundgrenUmeå OK51:49+20:1910:34

H12

3 200 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Karl TuuriÄlvsby IF OKej start

H35

6 730 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Nick BarrableOK Ravinenej start

D45

4 900 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ann EnmanGammelstads IF31:066:20
2Karin NordbergBergnäsets AIK43:24+12:188:51
3Birgit LundkvistOK Vargen46:08+15:029:24
4Anneli WickbomSävast Ski Team IF48:46+17:409:57
5Irene DanielssonPiteå IF57:00+25:5411:37
Ann PerssonPiteå IFej godkänd
Lena TuuriÄlvsby IF OKej start
Ylva NilssonOK Renenej start

H45

6 730 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sture NorénÄlvsby IF OK40:005:56
2Anders AbrahamssonGammelstads IF50:43+10:437:32
3Lars Olof NordbergBergnäsets AIK51:24+11:247:38
4Mats DruggeVittjärvs IK56:00+16:008:19
5Kjell HenrikssonSeskarö IF59:39+19:398:51
6Håkan TholerudÖvertorneå IF1:00:54+20:549:02
7Matti TuuriÄlvsby IF OK1:06:22+26:229:51
8Christer VredinIFK Umeå1:07:30+27:3010:01
Jonas PetersonIFK Umeåej start
Pär NorénVännäs OKej start

H55

6 150 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kjell SandströmBodens BK40:486:38
2Eje AnderssonBodens BK50:04+9:168:08
3Torbjörn LundbergPiteå IF54:14+13:268:49
4Fredrik HolmgrenBergnäsets AIK54:31+13:438:51
5Matts EngvallBodens BK57:06+16:189:17
Robert SvartholmGammelstads IFej start
Karl-Erik LindbäckÄlvsby IF OKej start

H65

5 540 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bo JohanssonIK Örnen34:446:16
2Torbjörn YttergrenTegs SK36:48+2:046:38
3Thorsten JohanssonLångvikens OK39:48+5:047:11
4Conny LagerskogArvidsjaurs OK39:57+5:137:12
5Kjell MörtbergBodens BK43:56+9:127:55
6S O VikströmSkellefteå OK46:16+11:328:21
7Holger LindhLångvikens OK52:22+17:389:27
8Birger LundbergArvidsjaurs OK52:46+18:029:31
9Ulf AnderssonSkellefteå OK56:00+21:1610:06
10Daniel AnderssonUmeå OK57:54+23:1010:27
11Sven-Ivan GrönlundOK Renen1:01:52+27:0811:10
Mats KlingvallUmeå OKej start

H75

4 900 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Karl-Erik SjöbergÄlvsby IF OKej start

Öppen 1

3 200 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emilia WickbomVittjärvs IK53:3716:45

Öppen 2

4 900 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sven LindbergSkellefteå OK48:479:57
2Karin E TuoremaaSävast Ski Team IF57:43+8:5611:46
Tore ÖqvistBergnäsets AIKej start

Öppen 3

6 150 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Isak LundgrenUmeå OK43:507:07
2Ulf NordlundPiteå IF59:51+16:019:43

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser