Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM Medel Norrbotten/Västerbotten

TävlingsinformationVisa resultatlista per klassPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM Medel Norrbotten/Västerbotten
Arrangörsorganisationer: Långvikens OK / Skellefteå OK
Datum: söndag 12 februari 2012

Arvidsjaurs OK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
4Conny LagerskogH65 (11)39:57+5:137:12
8Birger LundbergH65 (11)52:46+18:029:31

Bergnäsets AIK

9 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Ulrik NordbergH21 (7)36:324:35
2Agneta HolmgrenD21 (2)48:32+3:067:53
2Jonas LarsonH21 (7)37:48+1:164:45
2Karin NordbergD45 (6)43:24+12:188:51
3Lars Olof NordbergH45 (8)51:24+11:247:38
3Oscar ÖqvistH16 (3)44:01+16:328:58
4Fredrik HolmgrenH55 (5)54:31+13:438:51
7Tage NordbergH21 (7)56:52+20:207:09
7Linnéa NordbergD16 (8)48:43+12:499:56
Tore ÖqvistÖppen 2 (2)ej start

Bodens BK

4 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Kjell SandströmH55 (5)40:486:38
2Eje AnderssonH55 (5)50:04+9:168:08
5Kjell MörtbergH65 (11)43:56+9:127:55
5Matts EngvallH55 (5)57:06+16:189:17

Gammelstads IF

4 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Ann EnmanD45 (6)31:066:20
1Kalle HenrikssonH16 (3)27:295:36
2Anders AbrahamssonH45 (8)50:43+10:437:32
3JOAR SVARTHOLMH21 (7)38:57+2:254:53
Robert SvartholmH55 (5)ej start
Pernilla LarssonD20 (1)återbud

IFK Umeå

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
4Freja VredinD16 (8)40:11+4:178:12
8Christer VredinH45 (8)1:07:30+27:3010:01
Jonas PetersonH45 (8)ej start

IK Örnen

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Bo JohanssonH65 (11)34:446:16

Långvikens OK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
3Thorsten JohanssonH65 (11)39:48+5:047:11
7Holger LindhH65 (11)52:22+17:389:27

OK Ravinen

0 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
Nick BarrableH35ej start
Sarah-Jane GaffneyD21 (2)ej start

OK Renen

7 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Filip SalénH18 (2)31:065:03
1Isabel SalénD16 (8)35:547:19
3Susanne NilssonD16 (8)40:01+4:078:10
3Robin SalénH14 (5)35:20+3:507:12
3Ida SundströmD18 (4)40:37+6:597:19
4Markus LundholmH21 (7)39:59+3:275:01
11Sven-Ivan GrönlundH65 (11)1:01:52+27:0811:10
Lisa SundströmD18 (4)ej start
Signe Leffler-RosendahlD16 (8)ej start
Agnes Leffler-RosendahlD18 (4)ej start
Ylva NilssonD45 (6)ej start

OK Vargen

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
3Birgit LundkvistD45 (6)46:08+15:029:24
4Johanna LundkvistD14 (7)57:33+13:5111:44
Elin BergströmD16 (8)ej start

Piteå IF

7 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Elin NordlundD14 (7)43:428:55
2Ida NordlundD16 (8)36:13+0:197:23
2Martin GranbergH14 (5)33:49+2:196:54
2Ulf NordlundÖppen 3 (2)59:51+16:019:43
3Torbjörn LundbergH55 (5)54:14+13:268:49
5Irene DanielssonD45 (6)57:00+25:5411:37
Ann PerssonD45 (6)ej godkänd
Emelie GranbergD16 (8)ej start

Robertsfors IK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
6Klara YngvessonD16 (8)47:13+11:199:38

Seskarö IF

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Victor HenrikssonH18 (2)37:37+6:316:06
2Nils HenrikssonH16 (3)29:34+2:056:02
5Kjell HenrikssonH45 (8)59:39+19:398:51

Skellefteå OK

6 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Sven LindbergÖppen 2 (2)48:479:57
1Therese HedströmD21 (2)45:267:23
5Martin ÅkerlundH21 (7)45:33+9:015:43
6S O VikströmH65 (11)46:16+11:328:21
6Claes LundströmH21 (7)45:36+9:045:44
9Ulf AnderssonH65 (11)56:00+21:1610:06

Sävast Ski Team IF

7 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Rasmus WickbomH14 (5)31:306:25
1Evelina WickbomD18 (4)33:386:04
2Karin E TuoremaaÖppen 2 (2)57:43+8:5611:46
2Josefine TuoremaaD18 (4)36:20+2:426:33
4Julia SipolaD18 (4)44:50+11:128:05
4Anneli WickbomD45 (6)48:46+17:409:57
Hanna E TuoremaaD14 (7)ej godkänd

Tegs SK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Torbjörn YttergrenH65 (11)36:48+2:046:38

Umeå OK

4 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Isak LundgrenÖppen 3 (2)43:507:07
3Jenny WegebroD14 (7)50:13+6:3110:14
5Olof LundgrenH14 (5)51:49+20:1910:34
10Daniel AnderssonH65 (11)57:54+23:1010:27
Mats KlingvallH65 (11)ej start
Johanna TholerudD21 (2)ej start
Jörgen JohanssonH21 (7)ej start

Vittjärvs IK

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Emilia WickbomÖppen 1 (1)53:3716:45
4Mats DruggeH45 (8)56:00+16:008:19
5Rebecca FahlgrenD14 (7)59:43+16:0112:11

Vännäs OK

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
5Vega LaudonD16 (8)42:18+6:248:37
6Alma LaudonD14 (7)1:12:09+28:2714:43
8Tove NorénD16 (8)51:14+15:2010:27
Pär NorénH45 (8)ej start

Älvsby IF OK

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Sture NorénH45 (8)40:005:56
4Erik TuuriH14 (5)49:07+17:3710:01
7Matti TuuriH45 (8)1:06:22+26:229:51
Karl TuuriH12ej start
Karl-Erik SjöbergH75ej start
Lena TuuriD45 (6)ej start
Karl-Erik LindbäckH55 (5)ej start

Övertorneå IF

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Kristina TholerudD14 (7)45:54+2:129:22
6Håkan TholerudH45 (8)1:00:54+20:549:02

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser