Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Havs-OL, dag 2

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Havs-OL, dag 2
Arrangörsorganisation: Stigmännen Karlshamns OK
Datum: söndag 30 juni 2013

Klasser: Visa alla | D21 | H21 | D21K | H21K | D20 | H20 | D18 | H18 | D17-20K | H17-20K | D16 | H16 | D16K | H16K | D14 | H14 | D14K | H14K | D12 | H12 | D12K | H12K | D10 | H10 | D35 | H35 | D40 | H40 | D45 | H45 | D50 | H50 | D55 | H55 | D60 | H60 | D65 | H65 | D70 | H70 | D75 | H75 | D80 | H80 | D85 | H85 | Insk | U1 | U2 | ÖM1 | ÖM2 | ÖM3 | ÖM4 | ÖM5 | ÖM6 | ÖM7 | ÖM8 | ÖM9

D21

7 000 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna (Humlaröd) PerssonFK Göingarna55:107:52
2Ellinor TjernlundOK Vilse 871:01:27+6:178:46
3Cecilia BrattOK Orion1:04:32+9:229:13
4Elsa TörnrosTumba-Mälarhöjden OK1:06:24+11:149:29
5Frida NeroGöteborg-Majorna OK1:06:26+11:169:29
6Jannie HagårdRävetofta OK1:06:58+11:489:34
7Amanda LeoBredaryds SOK1:08:05+12:559:43
8Lisa PetterssonOK Kolmården1:08:22+13:129:46
9Christina SmedbergOK Skogsfalken1:13:57+18:4710:33
10Rikke Nygaard MonradFIF Hillerød Orientering1:15:16+20:0610:45
11Pim HedbergLunds OK1:16:38+21:2810:56
11Hanna WåhlinOK Skogsfalken1:16:38+21:2810:56
13Ann-Sofie LarssonÖrkelljunga FK1:17:00+21:5011:00
14Josefin TjernlundOK Vilse 871:17:05+21:5511:00
15Elin WallquistVäxjö OK1:17:13+22:0311:01
16Patricia EdgarssonAndrarums IF1:20:58+25:4811:34
17Therese BarjeJönköpings OK1:23:41+28:3111:57
18Anna AlgotsonOK Tylöskog1:24:16+29:0612:02
19Lisa PalmSävedalens AIK1:25:09+29:5912:09
20Matilda JonssonLinköpings OK1:29:01+33:5112:43
21Lovisa LjungOK Njudung1:29:42+34:3212:48
22Ingela SmedenmarkRonneby OK1:52:13+57:0316:01
23Hanna MellbyEslövs FK2:00:19+1:05:0917:11
Lina NeroRonneby OKdiskvalificerad
Frida AnderssonOK Oriondiskvalificerad
Klara AndrénTibro OKdiskvalificerad
Jolanta KolosinskaOK Skogsfalkendiskvalificerad
Lina BlomqvistOK Skogsfalkenej start

H21

10 000 m, 45 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik HolmbergIK Hakarpspojkarna1:03:536:23
2Daniel MillbournOK Skogsfalken1:05:45+1:526:34
3Jakob LööfOK Pan-Kristianstad1:06:41+2:486:40
4Jonas PilbladIFK Göteborg1:07:33+3:406:45
5Isak BergmanOK Skogsfalken1:08:24+4:316:50
6Patrik KarlssonVäxjö OK1:09:10+5:176:55
7John PerssonIFK Göteborg1:10:26+6:337:02
8Rune Nygaard MonradCopenhagenO1:10:49+6:567:04
9Richard SjöholmOK Pan-Kristianstad1:11:30+7:377:09
10Aleksander BernaciakOK Orion1:12:22+8:297:14
11Johan WennermarkOK Skogsfalken1:15:46+11:537:34
12Johan G HördegårdhIFK Göteborg1:15:49+11:567:34
13Fredrik NilssonHelsingborgs SOK1:17:04+13:117:42
14Per LenanderVäxjö OK1:17:54+14:017:47
15Johan OlaussonOK Orion1:18:07+14:147:48
16Maciej GrabowskiKalmar OK1:18:21+14:287:50
17Daniel GunnarssonOK Orion1:19:15+15:227:55
18Joakim TörnrosTumba-Mälarhöjden OK1:19:44+15:517:58
19Emil Folino NielsenOK Denseln1:21:25+17:328:08
20Björn AnderssonOK Dacke1:21:37+17:448:09
21Johannes HenrikssonHelsingborgs SOK1:22:58+19:058:17
22Fredrik WennermarkOK Skogsfalken1:23:04+19:118:18
23Mats Erik MalmbergJönköpings OK1:25:48+21:558:34
24Mikael PihlLunds OK1:25:52+21:598:35
25Felix LarssonOK Skogsfalken1:27:08+23:158:42
26Håkan GunnarssonFK Göingarna1:28:08+24:158:48
27Niklas OlssonSkåneslättens OL1:29:07+25:148:54
28Marcus SvenssonSkåneslättens OL1:33:00+29:079:18
29Andreas ErikssonLunds OK1:33:26+29:339:20
30Rasmus GrönlundLunds OK1:34:05+30:129:24
31Olof NilssonOK Skogsfalken1:36:04+32:119:36
32Måns FaxénVäxjö OK1:38:19+34:269:49
33Erik BengtssonOK Skogsfalken1:39:57+36:049:59
34David SvenssonSkåneslättens OL1:41:26+37:3310:08
35Anders PerssonVäxjö OK1:48:04+44:1110:48
36Jonas HjertFalköpings AIK OK1:48:25+44:3210:50
37Felix PerssonOK Skogsfalken1:50:03+46:1011:00
38Johan HagströmFalkenbergs OK1:58:11+54:1811:49
Viktor TovessonOK Oriondiskvalificerad
Joel Käll-KarlssonLinköpings OKdiskvalificerad
Erik AnderssonOK Oriondiskvalificerad
Niclas TjernlundOK Vilse 87diskvalificerad
Linus BohmanHjärnarps GH OLdiskvalificerad
Tommy SvenssonOK Oriondiskvalificerad
Jens NordahlOK Skogsfalkenutgått
Peter HedbergLunds OKej start
Christian KollbergJärla Orienteringej start
Simon SmedbergOK Skogsfalkenej start
Anton WibergOK Skogsfalkenej start

D21 Kort

5 150 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pernilla OlssonSkåneslättens OL57:2011:07
2Frida ArnessonNybro OK59:32+2:1211:33
3Maria ArvidssonGöteborg-Majorna OK1:00:26+3:0611:44
4Malin SvenssonIK Hakarpspojkarna1:00:52+3:3211:49
5Åsa JärvholmLunds OK1:01:05+3:4511:51
6Karpe LiliuokalaniSkovsneglene OK1:20:32+23:1215:38
7Malin LjunggrenMarkbygdens OK1:25:52+28:3216:40
8Camilla NilssonOK Torfinn1:28:27+31:0717:10
Eleonore BjerstedtHässleholms OKdiskvalificerad
Lina PerssonOK Skogsfalkenej start

H21 Kort

8 040 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Joel KristianssonSkåneslättens OL1:18:459:47
2Andreas BergLinköpings OK1:19:30+0:459:53
3Olof BergvallFK Åsen1:19:38+0:539:54
4Oskar PetterssonOK Njudung1:24:32+5:4710:30
5Emil BergerOK Orion1:25:45+7:0010:39
6Dino StramSkovsneglene OK1:26:45+8:0010:47
7Per HolmbergRonneby OK1:32:42+13:5711:31
8Mattias WesterLunds OK1:35:53+17:0811:55
9Marcus KempeSävedalens AIK1:39:49+21:0412:24
10Lage SnelheidSkovsneglene OK1:40:01+21:1612:26
11Jacob NilssonRonneby OK1:54:22+35:3714:13
12William LundströmOK Torfinn2:01:19+42:3415:05
Jon NilssonRonneby OKdiskvalificerad
Hampus MauritzonÖrkelljunga FKej start

D20

5 480 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Josefine KlintbergEksjö SOK54:289:56
2Frida HedinHjärnarps GH OL57:01+2:3310:24
3Maria JohanssonTorsås OK1:03:26+8:5811:34
4Maja AnderssonOK Orion1:16:47+22:1914:00
5Märta-Stina KällOK Älme1:19:12+24:4414:27
6Linnea ÖstergrenVäxjö OK1:35:32+41:0417:25
7Elinor LindelöwHärlövs IF2:19:07+1:24:3925:23

D18

5 150 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Moa PetterssonOK Dacke47:039:08
2Linnéa AnderssonBredaryds SOK53:21+6:1810:21
3Amanda JohanssonOK Dacke56:56+9:5311:03
4Clara MannfolkUlricehamns OK59:16+12:1311:30
5Caroline LindelöwHärlövs IF1:03:58+16:5512:25
6Julia SvenssonBredaryds SOK1:14:19+27:1614:25
7Petra OlejnikSOK Viljan1:25:42+38:3916:38
8Elin KjellssonFalkenbergs OK1:46:03+59:0020:35

H18

6 510 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Oskar LundqvistOK Orion50:347:46
2Theodor WahlbomOK Orion1:03:59+13:259:49
3Robin LarssonFK Göingarna1:04:31+13:579:54
4Carl TorstenssonEmmaboda Verda OK1:22:55+32:2112:44
5Andreas HenryssonOK Dacke1:29:09+38:3513:41
6Johan LiljebjörnNybro OK1:34:38+44:0414:32
7Anton HagströmFalkenbergs OK1:37:37+47:0314:59
Moltas ViebkeMalmö OKutgått

D17-20 Kort

4 530 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sofie LarsenMalmö OK1:16:5416:58

H17-20 Kort

5 530 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Daniel Nilsson KempffHässleholms OK1:20:1514:30
Erik KristianssonHässleholms OKdiskvalificerad

D16

4 530 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elin LundqvistNybro OK48:3510:43
2Vilma PerssonOK Skogsfalken48:57+0:2210:48
3Helena HagströmFalkenbergs OK54:53+6:1812:06
4Myrra CarlssonOK Orion57:41+9:0612:44
5Lovisa TorstenssonEmmaboda Verda OK1:03:33+14:5814:01
6Linnéa SjölanderOK Gynge1:49:12+1:00:3724:06
Freja KliemCopenhagenOdiskvalificerad
Cecilia SpångbergLunds OKdiskvalificerad
Linnea KjellssonFalkenbergs OKdiskvalificerad
Astrid HenrikssonHelsingborgs SOKej start

H16

5 530 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henrik JohannessonRonneby OK41:077:26
2Ola AnderssonStigmännen Karlshamns OK44:25+3:188:01
3Simon RuneforsVäxjö OK51:08+10:019:14
4Edvin AnderssonVärend GN OL51:15+10:089:16
5Hampus LarssonFK Göingarna51:22+10:159:17
6Nils Hammaräng GripKalmar OK54:55+13:489:55
7Viktor ÖstergrenVäxjö OK1:00:14+19:0710:53
8Albin LagerNässjö OK1:00:48+19:4110:59
9Wiktor RydlundHässleholms OK1:08:34+27:2712:23
10David GunnarssonIK Hakarpspojkarna1:13:57+32:5013:22
11Erik LiljebjörnNybro OK1:29:35+48:2816:11
Melker JohanssonOK Oriondiskvalificerad

H16 Kort

4 000 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anton HåkanssonOK Vilse 871:29:4422:26

D14

4 000 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ellen AnderssonStigmännen Karlshamns OK41:4110:25
2Klara AnderssonFK Göingarna45:46+4:0511:26
3Tova HermodssonLunds OK46:54+5:1311:43
4Wilma MarkholmSkåneslättens OL51:49+10:0812:57
5Irmalinn NilssonHärlövs IF56:27+14:4614:06
6Emmy HelmerssonHässleholms OK56:49+15:0814:12
7Ellen WahlbomOK Orion57:54+16:1314:28
8Lisa Jonsson NordinSkåneslättens OL59:26+17:4514:51
9Lovisa RingHalmstad OK1:07:16+25:3516:49
10Evelina ErikssonIK Hakarpspojkarna1:10:05+28:2417:31
11Elina AnderssonOK Tyringe1:18:27+36:4619:36
12Kajsa NilssonHärlövs IF1:24:10+42:2921:02
Linnea DagsbergOK Oriondiskvalificerad
Betty OttossonOK Torfinnej start
Sara GranstedtIK Hakarpspojkarnaej start

H14

4 000 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Oscar JohanssonOK Dacke28:577:14
2Jannis BonekNaturfreunde Wien31:49+2:527:57
3Allan HedbergLunds OK40:03+11:0610:00
4Emil PetterssonOK Dacke40:04+11:0710:01
5Gustav RuneforsVäxjö OK42:53+13:5610:43
6Oscar ModigFK Göingarna43:07+14:1010:46
7Elias AnderssonVärend GN OL46:29+17:3211:37
8Elias LjungqvistTolered-Utby Ol-klubb46:34+17:3711:38
9Mathias BlomsterRonneby OK50:55+21:5812:43
10Ludvig HallabroHässleholms OK51:05+22:0812:46
11Oscar StombergIF Hagen51:29+22:3212:52
12Carl JohanssonBredaryds SOK51:52+22:5512:58
13Anton Johansson GlivessonRonneby OK53:23+24:2613:20
14Isac EricssonVäxjö OK55:01+26:0413:45
15Albin TollOK Njudung57:11+28:1414:17
16Pontus ErnstssonOK Torfinn58:04+29:0714:31

D14 Kort

2 970 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna AronssonHässleholms OK55:0918:34
2Erica HonethVäxjö OK55:13+0:0418:35
3Kajsa den BraverOK Gränsen58:53+3:4419:49

H14 Kort

2 970 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hjalmar JönssonOK Vilse 871:07:3622:45
2Samuel HåkanssonRonneby OK1:11:35+3:5924:06
3Jonathan LjungbergOK Skogsfalken1:13:44+6:0824:49
Andreas GrönvallHelsingborgs SOKej start

D12

2 970 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hanna JohannessonRonneby OK23:447:59
2Hilda AxelssonFK Göingarna27:42+3:589:19
3Nellie RydlundHässleholms OK28:41+4:579:39
4Ebba BerglinOK Dacke29:19+5:359:52
5Linda JonssonOK Orion31:27+7:4310:35
6Hilda Holmqvist JohanssonIK Hakarpspojkarna31:42+7:5810:40
7Tea MarkholmSkåneslättens OL33:03+9:1911:07
8Maja PorleVäxjö OK33:23+9:3911:14
9Vanja BökmanRonneby OK36:07+12:2312:09
10Alma Holmqvist JohanssonIK Hakarpspojkarna36:09+12:2512:10
11Lovisa WeidenSkåneslättens OL36:24+12:4012:15
12Carolin GradinAndrarums IF39:07+15:2313:10
13Amanda KarmetunOK Njudung39:27+15:4313:16
14Tova DanielssonOK Skogsfalken40:51+17:0713:45
15Maja TenghagenHärlövs IF42:23+18:3914:16
16Tina LjungqvistLunds OK43:35+19:5114:40
17Stina MöllerSkåneslättens OL44:28+20:4414:58
18Ella OlssonRonneby OK46:14+22:3015:34
19Erica AbrahamssonMölndal Outdoor IF51:27+27:4317:19
20Malin StombergIF Hagen54:38+30:5418:23
21Linn KarlssonOK Vilse 8757:19+33:3519:17
22Hannah LarsenMalmö OK57:33+33:4919:22
23Elina LiljedahlOK Skogsfalken1:01:38+37:5420:45
24Alma LeijonHärlövs IF1:01:46+38:0220:47
25Hanna Sunnegårdh RingRonneby OK1:08:01+44:1722:54
26Sigrid ElmbladOK Vilse 871:26:48+1:03:0429:13
27Malin NorlanderOK Nackhe2:05:45+1:42:0142:20
Lovisa JohanssonOK Dackeej start

H12

2 970 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Melker AnderssonFK Göingarna27:219:12
2Erik BonekNaturfreunde Wien28:54+1:339:43
3Arvid KronmarFK Vittus29:38+2:179:58
4Måns PerssonAndrarums IF29:41+2:209:59
5Albin LiljaRonneby OK31:23+4:0210:34
6Oscar KjellssonFalkenbergs OK33:04+5:4311:08
7Andreas OscarssonFK Göingarna34:52+7:3111:44
8Gustav ÅmanOK Vilse 8735:05+7:4411:48
9Max KärvhagOK Skogsfalken35:56+8:3512:05
10Simon GiselssonRonneby OK36:52+9:3112:24
11Gabriel HåkanssonRonneby OK45:00+17:3915:09
12Arvid BlomsterRonneby OK47:04+19:4315:50
13Brian AhlmAndrarums IF48:04+20:4316:11
14Herman AlbinssonOK Skogsfalken50:28+23:0716:59
15Samuel KullbergOK Skogsfalken52:34+25:1317:41
16Melvin NilssonHärlövs IF1:00:53+33:3220:29
17Emil SoneAttunda OK1:01:28+34:0720:41
18Elliot SjöforsOK Älme1:03:26+36:0521:21
19Sebastian KullbergOK Skogsfalken1:23:01+55:4027:57
20Alfred ÖstergrenAlvesta SOK1:25:42+58:2128:51
Elias TorstenssonEmmaboda Verda OKdiskvalificerad
Henrik HallbergFalköpings AIK OKdiskvalificerad
Povel HedbergLunds OKdiskvalificerad
Aron ThorénRonneby OKdiskvalificerad
Jakob NilssonStigmännen Karlshamns OKdiskvalificerad

D12 Kort

2 640 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Matilda HonethVäxjö OK41:4315:48

D10

2 640 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ella SöderbergOK Skogsfalken30:5611:43
2Saga NylanderKalmar OK36:51+5:5513:57
3Tuva SelinFK Göingarna38:39+7:4314:38
4Linnea RydlundHässleholms OK38:58+8:0214:45
5Emmy GranstedtIK Hakarpspojkarna39:38+8:4215:00
6Ella BrattOK Orion39:59+9:0315:08
7Vilmalee Suwan KuuselaOK Vilse 8742:06+11:1015:56
8Elvira LjungbergOK Skogsfalken44:46+13:5016:57
9Tove den BraverOK Gränsen53:36+22:4020:18
10Louisa OscarssonFK Göingarna1:04:40+33:4424:29
11Filippa SöderbergKalmar OK1:12:25+41:2927:25
12Frida JönssonOK Vilse 871:29:45+58:4933:59
Alice ÅmanOK Vilse 87diskvalificerad
Ella NyströmOK Vilse 87utgått
Ina ÅmanOK Vilse 87utgått
Ebba PeterssonMålilla OKej start

H10

2 640 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linus WernströmRonneby OK23:358:55
2Filip HåkanssonOK Orion28:38+5:0310:50
3Samuel LjungqvistTolered-Utby Ol-klubb28:45+5:1010:53
4Albin WeidenSkåneslättens OL29:14+5:3911:04
5Hugo LarssonOK Dacke29:21+5:4611:07
6Loke HedbergLunds OK29:48+6:1311:17
7Edvin SelinFK Göingarna31:14+7:3911:49
8Victor ModigFK Göingarna31:34+7:5911:57
9Gustav AnderssonFK Göingarna31:47+8:1212:02
10Simon BååthSävedalens AIK32:44+9:0912:23
11Viktor GunnarssonIK Hakarpspojkarna37:33+13:5814:13
12Wilmer SelinFK Göingarna37:37+14:0214:14
13Emil ViktorssonOK Skogsfalken37:45+14:1014:17
14Ivar HelmerssonHässleholms OK39:44+16:0915:03
15Stellan GradinAndrarums IF41:00+17:2515:31
16Ture LiljaRonneby OK41:32+17:5715:43
17Olle KallerbäckEmmaboda Verda OK41:43+18:0815:48
18Hugo DanielssonOK Skogsfalken43:25+19:5016:26
19Oscar HultgrenOK Njudung45:48+22:1317:20
20Axel TenghagenHärlövs IF48:09+24:3418:14
21Svante SelinFK Göingarna50:01+26:2618:56
22Arvid JönssonOK Vilse 8750:45+27:1019:13
23Viktor LundqvistNybro OK58:14+34:3922:03
24Alexander GustavssonOK Njudung1:04:12+40:3724:19
25Lukas NorlanderOK Nackhe1:12:02+48:2727:17
Klas LjungqvistLunds OKdiskvalificerad
Malte KliemCopenhagenOdiskvalificerad
Max PerssonOK Skogsfalkenej start
Hugo EricssonVäxjö OKej start

D35

6 060 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Malin SvenssonOK Orion59:029:44
2Kajsa NiemiEmmaboda Verda OK1:03:47+4:4510:31
3Ida HördegårdhIFK Göteborg1:04:11+5:0910:35
4Linda LarssonOK Dacke1:05:20+6:1810:46
5Karin LindqvistFK Finn1:26:08+27:0614:12
6Eva PerssonVäxjö OK1:31:08+32:0615:02
7Sara PalmingerMalmö OK1:56:38+57:3619:14
Eva-Lotta BengtslinLunds OKej start

H35

8 040 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mattias HolmstrandIFK Göteborg1:03:147:51
2Jon EngkvistRonneby OK1:05:43+2:298:10
3Magnus HärwellEslövs FK1:10:00+6:468:42
4Jesper HåkanssonFK Göingarna1:11:12+7:588:51
5Ulrik KarlssonMotala AIF OL1:17:32+14:189:38
6Johan SanderSkåneslättens OL1:23:22+20:0810:22
7Jimmy OlssonOK Pan-Kristianstad1:30:41+27:2711:16
8Mårten NiklassonEslövs FK1:46:42+43:2813:16

D40

5 150 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Helena GunnarssonIK Hakarpspojkarna50:179:45
2Anna StrandAttunda OK52:28+2:1110:11
3Linda IngemarssonFK Vittus53:17+3:0010:20
4Anna-Karin JonssonOK Orion54:23+4:0610:33
5Cecilia RönnfjärdOK Skogsfalken54:58+4:4110:40
6Malin HolmqvistIK Hakarpspojkarna55:07+4:5010:42
7Annika EricssonVäxjö OK55:31+5:1410:46
8Claudia BonekNaturfreunde Wien58:13+7:5611:18
9Marie MarkholmSkåneslättens OL58:32+8:1511:21
10Anna MattssonVärend GN OL1:00:59+10:4211:50
11Malin LeijonHärlövs IF1:01:12+10:5511:53
12Carina RydlundHässleholms OK1:04:30+14:1312:31
13Lisa ElmerfjordLunds OK1:06:20+16:0312:52
14Maria ModigFK Göingarna1:06:21+16:0412:53
15Anna LjungqvistLunds OK1:06:46+16:2912:57
16Marie NilssonHärlövs IF1:09:02+18:4513:24
17Maria BroströmOK Denseln1:10:02+19:4513:35
18Malin MalmbergMalmö OK1:11:46+21:2913:56
19Pernilla BökmanRonneby OK1:13:37+23:2014:17
20Britta KjellssonFalkenbergs OK1:16:48+26:3114:54
21Malin WeidenSkåneslättens OL1:22:26+32:0916:00
22Carina Thynell LindelöwHärlövs IF1:23:50+33:3316:16
23Maria HarrieLunds OK1:32:20+42:0317:55
24Anna BjärbyFrosta OK1:59:46+1:09:2923:15
25Anna HagströmFalkenbergs OK2:01:18+1:11:0123:33
26Mona RosbergVäxjö OK2:03:31+1:13:1423:59
27Maria HonethVäxjö OK2:26:32+1:36:1528:27
Josefine AlbinssonOK Skogsfalkenej start

H40

7 550 m, 35 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jörgen OlssonFK Göingarna52:527:00
2Magnus LarssonOK Dacke59:55+7:037:56
3Erik BengtssonFK Åsen1:01:45+8:538:10 Ladda ner rutt i gpx-format
4Ola SöderbergOK Skogsfalken1:05:13+12:218:38
5Anders HåkanssonOK Orion1:05:29+12:378:40
6Jan-Ove WikingIstrums SK1:06:37+13:458:49
7Anders SelinFK Göingarna1:07:42+14:508:58
8Mattias BååthSävedalens AIK1:10:12+17:209:17
9Magnus EricssonVäxjö OK1:10:58+18:069:23
10Tobias BorgerKalmar OK1:12:15+19:239:34
11Malte LennerstedtLunds OK1:15:07+22:159:56
12Anders PetterssonOK Njudung1:15:12+22:209:57
13Filip SjöforsOK Älme1:16:55+24:0310:11
14Fredrik HjortHelsingborgs SOK1:18:06+25:1410:20
15Stefan KoggRonneby OK1:18:13+25:2110:21
16Joakim KarmetunOK Njudung1:18:48+25:5610:26
17Martin AnderssonOK Skogsfalken1:21:15+28:2310:45
18Ola MarkholmSkåneslättens OL1:23:11+30:1911:01
19Mats RanbroHelsingborgs SOK1:24:19+31:2711:10
20Magnus LarsenFK Boken1:26:18+33:2611:25
21Lars HallabroHässleholms OK1:26:30+33:3811:27
22Mattias LjungqvistTolered-Utby Ol-klubb1:28:27+35:3511:42
23Olle SjöforsOK Älme1:29:54+37:0211:54
24Nils HelmerssonHässleholms OK1:34:24+41:3212:30
25Magnus RydlundHässleholms OK1:38:44+45:5213:04
26Stefan PerssonRonneby OK1:43:09+50:1713:39
27Peter KjellssonFalkenbergs OK1:43:45+50:5313:44
28Patrik LundqvistNybro OK1:44:05+51:1313:47
29Nicklas KallerbäckEmmaboda Verda OK1:52:41+59:4914:55
30Jonas K JohanssonOK Skogsfalken1:55:02+1:02:1015:14
31Peter HagströmFalkenbergs OK1:58:48+1:05:5615:44
32Tobias den BraverOK Gränsen2:21:50+1:28:5818:47
Tomas NilssonHässleholms OKdiskvalificerad
Magnus KlassonJönköpings OKdiskvalificerad
Fabian LjungquistLunds OKdiskvalificerad
Lars HarrieLunds OKej start

D45

4 560 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anette GranstedtIK Hakarpspojkarna39:548:45
2Anette BernhedSävedalens AIK43:38+3:449:34
3Anne JohanssonOK Dacke48:05+8:1110:32
4Ingrid JohanssonLaholms IF OK49:00+9:0610:44
5Eva PetterssonOK Dacke49:06+9:1210:46
6Anna StombergIF Hagen50:36+10:4211:05
7Marie OlssonÖrkelljunga FK50:56+11:0211:10
8Bodil Karlsmose KliemCopenhagenO53:41+13:4711:46
9Anne LindellKalmar OK57:07+17:1312:31
10Susanne JohannessonRonneby OK59:18+19:2413:00
11Ingela ThoressonAndrarums IF59:34+19:4013:03
12Anna AbrahamssonMölndal Outdoor IF1:00:21+20:2713:14
13Susanne W KarlssonHärlövs IF1:01:13+21:1913:25
14Barbro KärvhagOK Skogsfalken1:03:48+23:5413:59
15Marita PhilipssonMarkaryds FK1:04:10+24:1614:04
16Åsa HedinHjärnarps GH OL1:06:50+26:5614:39
17Kristina JohanssonBredaryds SOK1:07:00+27:0614:41
17Kristina SpångbergLunds OK1:07:00+27:0614:41
19Anna-Birgitta GustavssonOK Tylöskog1:07:53+27:5914:53
20Magdalena JohanssonHalmstad OK1:08:06+28:1214:56
21Sari HåkanssonOK Gränsen1:09:22+29:2815:12
22Helena SvenssonFK Boken1:10:30+30:3615:27
23Nina GumaeliusTibro OK1:10:57+31:0315:33
24Caroline LiljebjörnNybro OK1:23:20+43:2618:16
25Helén LjungqvistTolered-Utby Ol-klubb1:37:43+57:4921:25
26Mia HallabroHässleholms OK1:51:46+1:11:5224:30
27Carina AronssonHässleholms OK2:03:14+1:23:2027:01
Helena KarlssonNässjö OKdiskvalificerad
Christina JohnssonOK Gyngeej start
Annika EngelHässleholms OKej start
Sofia NylanderKalmar OKej start
Gitte OscarssonFK Göingarnaej start
Helena KristianssonHässleholms OKej start
Cecilia LingerudOK Skogsfalkenej start

H45

6 510 m, 42 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrik SoneAttunda OK49:067:32
2Thomas JohannessonRonneby OK49:45+0:397:38
3Niklas BrattOK Orion50:52+1:467:48
4Fredrik SmedbergOK Skogsfalken52:17+3:118:01
5Henrik LarssonFK Göingarna52:40+3:348:05
6Magnus LarssonFK Göingarna53:30+4:248:13
7Peter BonekNaturfreunde Wien56:38+7:328:41
8Lennart SöderbergIK Hakarpspojkarna57:50+8:448:53
9Lars-Ola LarssonOK Orion58:54+9:489:02
10Lars PerssonOK Skogsfalken59:54+10:489:12
11Fredrik JönssonMotala AIF OL1:00:34+11:289:18
12Håkan JohanssonIK Hakarpspojkarna1:02:00+12:549:31
13Bo HallbergFalköpings AIK OK1:02:57+13:519:40
14Ulf JohanssonOK Dacke1:04:19+15:139:52
15Niklas NilssonHärlövs IF1:09:14+20:0810:38
16Håkan FranssonRonneby OK1:10:03+20:5710:45
17Mats SöderbergKalmar OK1:10:14+21:0810:47
18Per-Olof AnderssonOK Tyringe1:11:25+22:1910:58
19Jonas AnderssonVärend GN OL1:12:03+22:5711:04
20Stefan PålssonSkåneslättens OL1:12:40+23:3411:09
21Johan AnderssonOK Skogsfalken1:13:12+24:0611:14
22Magnus OscarssonFK Göingarna1:13:32+24:2611:17
23Patrik WåhlinOK Skogsfalken1:15:49+26:4311:38
24Stefan JohanssonBredaryds SOK1:16:40+27:3411:46
25Mikael WahlbomOK Orion1:16:51+27:4511:48
26Dennis TollOK Njudung1:18:03+28:5711:59
27Magnus BernhedSävedalens AIK1:21:45+32:3912:33
28Magnus TenghagenHärlövs IF1:23:07+34:0112:46
29Nicolai KliemCopenhagenO1:25:25+36:1913:07
30Christer BroströmOK Denseln1:27:54+38:4813:30
31Pontus JonssonOK Orion1:28:25+39:1913:34
32Anders BlomqvistOK Skogsfalken1:28:38+39:3213:36
33Harald PerssonAndrarums IF1:38:11+49:0515:04
34Magnus NilssonHärlövs IF1:51:23+1:02:1717:06
35Ulf HonethVäxjö OK1:52:52+1:03:4617:20
Lars ThorenRonneby OKdiskvalificerad
Anders PetterssonOK Dackediskvalificerad
Stefan ErikssonIK Hakarpspojkarnadiskvalificerad
Per-Olof ClaessonTenhults SOKdiskvalificerad
Jonas PerssonTorsås OKdiskvalificerad
Bo HultgrenOK Njudungdiskvalificerad
Ulf LiljebjörnNybro OKdiskvalificerad
Pierre DanielssonOK Skogsfalkenej start
Johan RisbergTormestorps IFej start
Stefan BerglinOK Dackeej start

D50

3 960 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kerstin TjernlundOK Vilse 8742:4110:46
2Lena Sandgren SwartzOK Orion45:06+2:2511:23
3Britt-Marie StenssonHelsingborgs SOK45:29+2:4811:29
4Eva CarlssonJönköpings OK46:06+3:2511:38
5Ingela EkelövSkåneslättens OL47:55+5:1412:06
6Pernilla LarssonOK Skogsfalken48:55+6:1412:21
7Christina SegerslättSkåneslättens OL49:12+6:3112:25
8Christina OlssonSkåneslättens OL50:48+8:0712:49
9Kerstin PerssonFK Göingarna51:01+8:2012:52
10Ingela AnderssonLunds OK51:18+8:3712:57
11Anne TuressonBredaryds SOK53:13+10:3213:26
12Kristina JohanssonKalmar OK53:58+11:1713:37
13Ingrid RoosMotala AIF OL1:00:14+17:3315:12
14Ann NilssonMarkaryds FK1:03:32+20:5116:02
15Tina HagårdRävetofta OK1:06:31+23:5016:47
16Eva GustavssonAlvesta SOK1:14:11+31:3018:43
17Leila LjunggrenMarkbygdens OK1:16:56+34:1519:25
18Yvonne AnderssonHässleholms OK1:25:50+43:0921:40
19Astrid LundmarkLinköpings OK1:27:59+45:1822:13
20Gudrun NilssonAndrarums IF1:32:07+49:2623:15
Eva SvanbergJärfälla OKdiskvalificerad
Eva TollsternVäxjö AISdiskvalificerad
Siri KlausenBallerup OKdiskvalificerad
Agneta ErforsOK Torfinnej start
Britt ThörnOK Vilse 87ej start

H50

6 060 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bo GranstedtIK Hakarpspojkarna49:318:10
2Glen HåkanssonVäxjö OK55:33+6:029:10
3Pär ClaessonSävedalens AIK56:55+7:249:23
4Göran MånssonOK Dacke58:14+8:439:36
5Lars-Olof LundquistNybro OK59:24+9:539:48
6Bo GustavssonOK Tylöskog1:02:09+12:3810:15
7Ulf JungstrandMalmö OK1:03:05+13:3410:24
8Jan NilssonAndrarums IF1:04:09+14:3810:35
9John E ErikssonVäxjö OK1:04:14+14:4310:35
10Pontus LarssonOK Skogsfalken1:05:04+15:3310:44
11Jörgen SköldLinköpings OK1:10:41+21:1011:39
12Håkan ÖstergrenVäxjö OK1:12:54+23:2312:01
13Staffan KällOK Älme1:17:35+28:0412:48
14Christer MannfolkUlricehamns OK1:19:41+30:1013:08
15Håkan HåkanssonOK Gränsen1:29:58+40:2714:50
16Ingemar NilssonAndrarums IF1:34:12+44:4115:32
16Anders PetterssonVästerviks OK1:34:12+44:4115:32
18Anders JohanssonLunds OK1:35:18+45:4715:43
19Bertil CarlssonJönköpings OK1:56:02+1:06:3119:08
20Filip BorgemoGamleby OK2:05:31+1:16:0020:42
21Jörgen SvenssonRonneby OK2:08:17+1:18:4621:10
22Lennart StenssonHelsingborgs SOK2:26:00+1:36:2924:05
23Claus MikkelsenOK Sorø2:31:14+1:41:4324:57
Ingemar MånssonRonneby OKdiskvalificerad
Benjamin ViebkeMalmö OKdiskvalificerad
Peter AnderssonOK Orionej start
Reino ÖrnMarkaryds FKej start
Jan-Henrik JanssonVäxjö OKej start

D55

3 960 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ina LindebergSkåneslättens OL39:4510:02
2Ann-Christin Nero ForsmanRonneby OK46:39+6:5411:46
3Birgitta OlssonOK Skogsfalken49:59+10:1412:37
4Ingrid SvantesdotterFK Göingarna53:06+13:2113:24
5Anna LarssonÖrkelljunga FK59:19+19:3414:58
6Maria AnderssonBredaryds SOK1:02:21+22:3615:44
7Ing-Marie HjertFalköpings AIK OK1:02:30+22:4515:46
8Eva WildmarkAndrarums IF1:09:45+30:0017:36
9Stina GunnarssonHärlövs IF1:10:16+30:3117:44
10Inger EnglundIFK Sävsjö1:12:24+32:3918:16
11Stella KällOK Älme1:13:04+33:1918:27
12Berit RuneforsVäxjö OK1:14:20+34:3518:46
13Siv LarssonVäxjö AIS1:38:42+58:5724:55
14Jette KreibergOK Roskilde2:02:37+1:22:5230:57
Inger Norling-FrickFK Göingarnadiskvalificerad
Arja IngvarssonOK Vilse 87ej start
Mona PalmLessebo OKej start
Åsa NilssonRonneby OKej start
Berit HolmgrenSpårvägens OKej start

H55

5 480 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jörgen IvarssonHestra IF49:289:01
2Bengt LarssonFK Göingarna51:25+1:579:22
3Håkan LindbergOK Vilse 8753:41+4:139:47
4Inge GötessonOK Dacke54:58+5:3010:01
5Ola SvenssonOK Orion55:34+6:0610:08
6Roger ThörnOK Vilse 8755:50+6:2210:11
7Christer KaisajunttiOK Skogsfalken58:02+8:3410:35
8Stefan StombergIF Hagen58:32+9:0410:40
9Mats StrandhagenGöteborg-Majorna OK58:45+9:1710:43
10Ingmar EkelövSkåneslättens OL1:00:15+10:4710:59
11Arne KlintbergEksjö SOK1:01:06+11:3811:08
12Roy FranssonÄrla IF1:01:59+12:3111:18
13Håkan ForsmanRonneby OK1:02:32+13:0411:24
14Bo SalomonssonKalmar OK1:02:46+13:1811:27
15Christer FranssonMotala AIF OL1:06:36+17:0812:09
16Mats ArnessonNybro OK1:06:51+17:2312:11
17Jan DanielssonKalmar OK1:07:36+18:0812:20
18Jan WahlströmSnättringe SK1:07:53+18:2512:23
19Sten SegerslättSkåneslättens OL1:08:30+19:0212:29
20Gunnar SvanbergJärfälla OK1:10:36+21:0812:52
21Thomas HjertFalköpings AIK OK1:13:15+23:4713:22
22Thomas AlmqvistFK Vittus1:15:54+26:2613:51
23Jørgen SkaarupBallerup OK1:16:49+27:2114:01
24Manfred OlejnikSOK Viljan1:23:14+33:4615:11
25Stellan MartinssonOK Tyringe1:26:42+37:1415:49
26Rolf OhrlanderOK Pan-Kristianstad1:29:49+40:2116:23
27Lars ErikssonKalmar OK1:30:26+40:5816:30
28Mats KarlssonFK Vittus2:08:18+1:18:5023:24
Björn MauritzonÖrkelljunga FKej start
Mats IngvarssonOK Vilse 87ej start
Torgny OttossonOK Torfinnej start
Christer SegerqvistGävle OKej start
Per-Ivan EngströmOK Orionej start

D60

3 490 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ingela NelsénFalkenbergs OK42:5012:16
2Gunnel MånssonOK Vilse 8742:57+0:0712:18
3Margareta SvenssonOK Vilse 8745:04+2:1412:54
4Kerstin HjalmarssonEmmaboda Verda OK52:37+9:4715:04
5Britt-Marie MagnussonLaholms IF OK56:40+13:5016:14
6Ann-Helen LinnersjöOK Orion59:17+16:2716:59
7Miriam AsvarischRønne IK Orientering59:30+16:4017:02
8Helen TörnrosTumba-Mälarhöjden OK1:00:05+17:1517:12
9Anita Lovén-AnderssonOK Skogshjortarna1:03:54+21:0418:18
10Eva ArvidssonAlvesta SOK1:12:20+29:3020:43
11Betty FolinoFIF Hillerød Orientering1:29:35+46:4525:40
12Ingrid SalomonssonSkåneslättens OL1:56:09+1:13:1933:16
Lena SöderbergOK Skogsfalkendiskvalificerad
Kristin JohanssonOK Dackediskvalificerad
Marie-Louise KarlssonNybro OKdiskvalificerad
Karin LindqvistVäxjö OKdiskvalificerad

H60

5 060 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ken RagnarssonOK Kompassen43:188:33
2Jan SvenssonOK Skogsfalken47:33+4:159:23
3Willy OlssonOK Skogsfalken48:02+4:449:29
4Sven-Inge SvenssonHässleholms OK48:03+4:459:29
5Kenneth FagerFK Vittus48:25+5:079:34
6Lars SvenssonOK Vilse 8749:25+6:079:45
7Ulf SvenssonOK Njudung49:40+6:229:48
8Björn PalmLessebo OK53:15+9:5710:31
9Åke OhlsonOK Skogsfalken55:06+11:4810:53
10Bengt AspvallRonneby OK56:51+13:3311:14
11Arne AnderssonBredaryds SOK57:38+14:2011:23
12Sven-Olof LarssonVäxjö AIS1:00:10+16:5211:53
13Bo JohanssonOK Vilse 871:00:35+17:1711:58
14Bernt-Ove KarlssonFK Finn1:01:51+18:3312:13
15Lennart SmedenmarkRonneby OK1:03:50+20:3212:36
16Peter EnglundIFK Sävsjö1:03:53+20:3512:37
17Hans LarssonHässleholms OK1:05:19+22:0112:54
18Bo KarlssonLjungskile FK1:10:48+27:3013:59
19Stefan NilssonYstads OK1:11:13+27:5514:04
20Staffan TörnrosTumba-Mälarhöjden OK1:15:23+32:0514:53
21Hans-Åge MortensenRønne IK Orientering1:16:04+32:4615:01
22Kenth SundgrenSkåneslättens OL1:16:40+33:2215:09
23Roger AnderssonOK Skogshjortarna1:18:02+34:4415:25
24Roland GustavssonAlvesta SOK1:19:06+35:4815:37
25Lars MartinssonRonneby OK1:25:43+42:2516:56
Anders WidénOLG Säuliamtdiskvalificerad
Kent ErikssonLerums SOKdiskvalificerad
Sven Erik FrickFK Göingarnadiskvalificerad
Lennart SohlinOK Oriondiskvalificerad
Lars LindborgTormestorps IFej start

D65

3 490 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gun-Britt FranssonEmmaboda Verda OK47:0913:30
2Monica PåhlstorpEmmaboda Verda OK49:31+2:2214:11
3Margareta LarssonOK Njudung51:23+4:1414:43
4Britt Forsell PirozziLunds OK53:49+6:4015:25
5Berit SchannongMalmö OK1:03:03+15:5418:03
6Karin BengtssonOK Kompassen1:13:28+26:1921:03
7Torill SvendsenLunds OK1:18:54+31:4522:36
8Monica LarssonOK Tranan1:20:44+33:3523:07
9Margareta SjöbergLunds OK1:21:03+33:5423:13
10Solbritt GustafssonOK Virdarna1:25:46+38:3724:34
11Ulla-Britt KarlssonVäxjö OK1:39:15+52:0628:26
Harriet KarlssonTorsås OKdiskvalificerad
Ann-Mari PerssonVäxjö OKdiskvalificerad
Gullevi SvenssonRonneby OKdiskvalificerad
Barbro NilssonAlvesta SOKdiskvalificerad
Marianne SellgrenSigtuna OKdiskvalificerad
Margret CarlssonOK Skogsfalkendiskvalificerad
Gunnel NilssonMalmö OKdiskvalificerad
Gull SvenssonTockarps IKej start

H65

4 440 m, 36 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ronny HjalmarssonEmmaboda Verda OK40:229:05
2Stefan G LarssonOK Njudung41:35+1:139:21
3Leif SandgrenFrosta OK43:31+3:099:48
4Agne BengtssonOK Kompassen47:10+6:4810:37
5Morgan LjungVaggeryds SOK47:52+7:3010:46
6Christer OttossonIF Hagen51:59+11:3711:42
7Jörgen FranssonEmmaboda Verda OK53:11+12:4911:58
8Ingvar PerssonFK Åsen54:05+13:4312:10
9Roland SandahlAnnebergs GIF54:54+14:3212:21
10Ingemar AnderssonOK Orion55:14+14:5212:26
11Lennart BohmanFK Vittus57:29+17:0712:56
12Christer GrönbladHärlövs IF57:54+17:3213:02
13Jan PerssonYstads OK59:16+18:5413:20
14Kent EkdahlEmmaboda Verda OK1:00:12+19:5013:33
15Janne BrunstedtOK Roskilde1:01:50+21:2813:55
16Karsten RichardtKøge OK1:02:47+22:2514:08
17Hans SjögrenAlvesta SOK1:04:03+23:4114:25
18Gert OlssonSkåneslättens OL1:04:12+23:5014:27
19Lennart AnderssonOK Orion1:07:32+27:1015:12
20Tommy OlssonOK Dacke1:09:36+29:1415:40
21Lars HenrikssonOK Älme1:10:16+29:5415:49
22Jan-Ulf KarlssonMålilla OK1:10:22+30:0015:50
23Leif MalmMarkaryds FK1:17:18+36:5617:24
24Håkan NilssonMalmö OK1:20:53+40:3118:13
25Bengt-Åke NilssonOK Torfinn1:26:18+45:5619:26
26Yngve MagnussonOK Orion1:33:18+52:5621:00
27Nils-Erik BondessonFrosta OK1:37:43+57:2122:00
Anders SellgrenSigtuna OKdiskvalificerad
Tommy HeldFK Åsendiskvalificerad
Leif IngemarssonFK Vittusdiskvalificerad
Kenneth KarlssonNybro OKdiskvalificerad
Göte GustafssonEmmaboda Verda OKdiskvalificerad
Benkt AndersonLunds OKdiskvalificerad
Erling SamuelssonOK Vilse 87diskvalificerad
Christer NelsénFalkenbergs OKdiskvalificerad
Krister LindebergMalmö OKdiskvalificerad
Göran SvenssonHalmstad OKej start

D70

3 010 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Birgitta OlssonRonneby OK41:3613:49
2Ann-Charlotte JensenHässleholms OK52:30+10:5417:26
3Britten PerssonFinspångs SOK58:38+17:0219:28
4Marianne CarlssonSkåneslättens OL1:01:30+19:5420:25
5Lisbeth BernhedTolered-Utby Ol-klubb1:02:43+21:0720:50
6Siv EkelöfVärend GN OL1:09:00+27:2422:55
7Berit ByströmOK Virdarna1:10:03+28:2723:16
8Gunnel WesterÖrkelljunga FK1:15:43+34:0725:09
9Gunilla GrönbladHärlövs IF1:16:29+34:5325:24
10Berit NilssonOK Älme1:17:56+36:2025:53
11Brita DahlbergHässleholms OK1:24:23+42:4728:02
Eva BergstrandVärend GN OLdiskvalificerad
Lisbeth LindebergMalmö OKdiskvalificerad
Inger AxelssonOK Oriondiskvalificerad
Kerstin BengtssonMotala AIF OLdiskvalificerad
Birgitta PeterssonAlvesta SOKej start

H70

3 990 m, 38 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inge PerssonFK Boken43:1910:51
2Anders BuhréNybro OK45:24+2:0511:22
3Roland KarlssonRonneby OK45:52+2:3311:29
4Lars-Åke ClaessonSkillingaryds FK46:38+3:1911:41
5Roland OffrellFrosta OK49:28+6:0912:23
6Erling LarssonHässleholms OK52:16+8:5713:05
7Bengt NilssonAlvesta SOK54:18+10:5913:36
8Lars LindénOK Gynge56:57+13:3814:16
9Stig KarlssonLessebo OK59:53+16:3415:00
10Arne BergStjärnorps SK1:00:17+16:5815:06
11Stig KarlssonTorsås OK1:02:48+19:2915:44
12Gunnar SandströmOK Pan-Kristianstad1:02:57+19:3815:46
13Hagbert PerssonVäxjö OK1:04:24+21:0516:08
14Leif LindströmNybro OK1:05:13+21:5416:20
15Bertil OttossonFK Göingarna1:06:02+22:4316:32
16Kjell MånssonRonneby OK1:07:02+23:4316:48
17Paul SchannongMalmö OK1:09:20+26:0117:22
18Nils-Åke NilssonFK Göingarna1:10:27+27:0817:39
19Raimo SalminenOK Pan-Kristianstad1:11:05+27:4617:48
20Anders CarlssonSkåneslättens OL1:13:56+30:3718:31
21Hubert HugossonOK Gynge1:14:55+31:3618:46
22Kenneth ArvidssonAlvesta SOK1:15:17+31:5818:52
23Lars-Åke LarssonOK Tranan1:24:05+40:4621:04
24John-Erik BergstrandVärend GN OL1:28:24+45:0522:09
25Sven-Erik ForsellLunds OK1:30:02+46:4322:33
26Folke SjöbergLunds OK2:18:03+1:34:4434:35
Göran ThourVärend GN OLdiskvalificerad
Jan-Ove HedstigVäxjö OKdiskvalificerad
Bengt AnderssonOK Skogsfalkendiskvalificerad
Christer SjöforsOK Älmediskvalificerad
Bertil AhlbergOK Gyngediskvalificerad
Waste ByströmOK Virdarnadiskvalificerad
Erling EkelöfVärend GN OLdiskvalificerad
Ronnie StoltzFK Göingarnadiskvalificerad
Nils-Gustav BlomqvistAnnebergs GIFdiskvalificerad
Lennart NilssonMalmö OKdiskvalificerad
Björn LinnersjöOK Oriondiskvalificerad
Sten JohanssonOK Skogsfalkendiskvalificerad
Bo SvenssonTockarps IKej start

D75

3 010 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kerstin HenmyrOK Vilse 871:02:1720:41
2Barbro HugossonLunds OK1:11:40+9:2323:48
3Eva BlomqvistOK Skogsfalken1:27:38+25:2129:06
Gun HanssonYstads OKdiskvalificerad
Kerstin GranstedtOK Pan-Kristianstaddiskvalificerad
Clarie EkOK Pan-Kristianstadej start

H75

3 490 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Peo BengtssonOK Pan-Kristianstad52:0414:55
2Leif SjögrenOK Orion52:50+0:4615:08
3Lennart BernhedTolered-Utby Ol-klubb55:58+3:5416:02
4Rune BengtssonRonneby OK1:02:20+10:1617:51
5Per LarssonJönköpings OK1:03:16+11:1218:07
6Johan JanssonVäxjö OK1:04:40+12:3618:31
7Gillis AlmVäxjö OK1:08:23+16:1919:35
8Werner TörnblomVäxjö OK1:14:31+22:2721:21
9Holger KarlsmoseCopenhagenO1:17:47+25:4322:17
10Stig BengtssonMotala AIF OL1:26:04+34:0024:39
11Lennart ÖstergrenVäxjö OK2:04:54+1:12:5035:47
Göran FolkessonRonneby OKdiskvalificerad
Klas TykessonRävetofta OKej start
Bernt PeterssonAlvesta SOKej start

H80

3 010 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Allan HåkanssonSOK Viljan47:4515:51
2Kurt DoseKøge OK56:59+9:1418:55
3Curth SvenssonSkåneslättens OL1:02:18+14:3320:41
4Torsten HannrupOK Kompassen1:11:35+23:5023:46
5Lasse OlssonIK Trenne Ullared1:11:39+23:5423:48
6Alf KarlssonLessebo OK1:33:34+45:4931:05
7Kjell-Arne PetterssonHärlövs IF1:39:28+51:4333:02
Sven SvenssonFK Vittusej start

Inskolning

1 060 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Felicia AxelssonHärlövs IFfullföljt
Alexander BjärbyFrosta OKfullföljt
Linnéa BjärbyFrosta OKfullföljt
Axel BrattOK Orionfullföljt
Olle HåkanssonRonneby OKfullföljt
Emelie JohnssonOK Vilse 87fullföljt
Eddie KarlssonOK Vilse 87fullföljt
Matilda KokkonenOK Vilse 87fullföljt
Pontus LindströmRonneby OKfullföljt
Arvid NilssonSkåneslättens OLfullföljt
Ted NilssonSkåneslättens OLfullföljt
Calle OttossonOK Vilse 87fullföljt
Tuva OttossonOK Vilse 87fullföljt
Filip PerssonLaholms IF OKfullföljt
Ida PerssonAlvesta SOKfullföljt
Love PerssonLaholms IF OKfullföljt
Elsa TerménLunds OKfullföljt
Oskar ElmerfjordLunds OKdiskvalificerad
Vilma RingHalmstad OKdiskvalificerad

U1

1 670 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emil AlbinssonOK Skogsfalken19:5311:54
2Emma LarssonOK Dacke20:24+0:3112:12
3Ellen TollOK Njudung24:25+4:3214:37
4Matilda SöderbergOK Skogsfalken24:29+4:3614:39
5Felicia GustavssonOK Njudung26:49+6:5616:03
6Wille WernströmRonneby OK28:47+8:5417:14
7Ellen AnderssonFK Göingarna28:57+9:0417:20
8Ossian ÖstergrenAlvesta SOK29:32+9:3917:41
9Anna ViktorssonOK Skogsfalken30:01+10:0817:58
10Jonathan PalmingerMalmö OK30:25+10:3218:12
11Moltas ÖstergrenAlvesta SOK31:41+11:4818:58
12Melker NilssonBroSö OK33:04+13:1119:48
13Emil KreutnerSOK Viljan33:44+13:5120:11
14Lova KronmarFK Vittus34:15+14:2220:30
15William KokkonenOK Vilse 8748:29+28:3629:01
16Bea MagnstedtOK Vilse 8748:47+28:5429:12
17Jakob TerménHärlövs IF55:30+35:3733:14
17Anton ElmerfjordLunds OK55:30+35:3733:14
Linus BååthSävedalens AIKej start
Lilly JohnssonOK Gyngeej start

U2

2 640 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Wilhelm KarmetunOK Njudung42:3716:08
2Carl Johansson GlivessonRonneby OK50:39+8:0219:11
3Elin AnderssonKalmar OK1:01:10+18:3323:10
4Isak LagnanderSkåneslättens OL1:09:32+26:5526:20
5Maja LagnanderSkåneslättens OL1:10:03+27:2626:32
Viktor SoneAttunda OKutgått
Melker LarssonOK Orionej start

Öppen motion 1

2 640 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Birgitta NilssonFK Snapphanarna52:1919:49
2Kerstin HenrysdotterKalmar OK55:58+3:3921:11
3Agneta BernboOK Orion58:21+6:0222:06
4Marie KempffHässleholms OK1:00:56+8:3723:04
4Gith SvärdHässleholms OK1:00:56+8:3723:04
6Monika JohnssonOK Vilse 871:07:43+15:2425:39
7Irina NilssonGävle OK1:46:34+54:1540:21
Maria MöllerSkåneslättens OLdiskvalificerad

Öppen motion 2

3 950 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Simon JohanssonKlubblös54:0213:40
2Gunnel HenryssonOK Dacke54:36+0:3413:49
Henrik ViktorssonOK Skogsfalkendiskvalificerad
Emma ZettervallOK Dackediskvalificerad
Johan JohanssonHalmstad OKej start

Öppen motion 3

2 970 m, 39 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Malin EngströmOK Orion30:0310:07
2Ingalill OlssonOK Orion30:43+0:4010:20
3Lena FredénFalköpings AIK OK42:53+12:5014:26
4Olle RingRonneby OK43:02+12:5914:29
5Anna NyqvistKalmar OK45:19+15:1615:15
6Niklas LagnanderSkåneslättens OL48:29+18:2616:19
7Ann-Katrin AlmqvistFK Göingarna48:57+18:5416:28
8Julia SjökvistVärend GN OL51:53+21:5017:28
9Anna MattssonSkåneslättens OL54:59+24:5618:30
10Jan NilssonFK Snapphanarna55:10+25:0718:34
11Marie KramBodafors OK1:00:30+30:2720:22
12Anette BjelkHästveda OK1:01:31+31:2820:42
13Samuel LåstbomHärlövs IF1:03:15+33:1221:17
14Marie ErikssonIK Hakarpspojkarna1:05:32+35:2922:03
15Jessica SchannongKlubblös1:06:10+36:0722:16
16Eva KullbergOK Skogsfalken1:07:29+37:2622:43
17Oscar JönssonFK Göingarna1:09:19+39:1623:20
18Siw BerggrenVäxjö AIS1:09:36+39:3323:26
19Margareta HeldFK Åsen1:10:18+40:1523:40
20Bengt HallerödOK Skogsfalken1:10:28+40:2523:43
21Anna-Lisa HanssonOK Pan-Kristianstad1:11:23+41:2024:02
22Ann-Kristin LenanderVäxjö OK1:12:05+42:0224:16
23Lisa OlssonRävetofta OK1:12:16+42:1324:19
24Kjell PerssonOK Älme1:15:57+45:5425:34
25Anita JunforsOK Skogshjortarna1:17:44+47:4126:10
26Jan DahlbergHässleholms OK1:18:42+48:3926:29
27Kenneth BarckOK Vilse 871:23:33+53:3028:07
28Andreas JohnssonOK Vilse 871:23:35+53:3228:08
29Yasmin ThomkeAlstermo IF1:24:03+54:0028:17
30Anders NormanAlstermo IF1:24:52+54:4928:34
30Maria GustavssonAlstermo IF1:24:52+54:4928:34
32Stefan LarsenMalmö OK1:39:19+1:09:1633:26
33Sedney HugossonLunds OK1:41:44+1:11:4134:15
34Marianne SjölanderOK Gynge1:48:20+1:18:1736:28
Emma KarlssonOK Skogsfalkendiskvalificerad
Mariann SvenssonVäxjö AISdiskvalificerad
Jonas KullbergOK Skogsfalkendiskvalificerad
Kirsten KarlsmoseCopenhagenOdiskvalificerad
Magnus ElmbladOK Vilse 87diskvalificerad
Frida LagnanderSkåneslättens OLej start
Anna NordénHässleholms OKej start

Öppen motion 4

4 970 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mikael PerssonFK Göingarna45:189:06
2Ida LindellKalmar OK1:08:59+23:4113:52
3Melissa MillbournOK Skogsfalken1:26:24+41:0617:23

Öppen motion 5

4 000 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johanna HärwellEslövs FK49:2212:20
2Martina KarlssonOK Vilse 8749:23+0:0112:20
3Conny BerggrenVäxjö AIS50:31+1:0912:37
4Helena GummessonOK Dacke54:56+5:3413:44
5Louise PihlLunds OK59:07+9:4514:46
6Tobias ZipfelLunds OK1:02:17+12:5515:34
7Lars KreutnerSOK Viljan1:02:37+13:1515:39
8Sussi JonsonRonneby OK1:03:17+13:5515:49
9Therese GustafssonOK Virdarna1:05:14+15:5216:18
10Håkan OlssonRävetofta OK1:05:49+16:2716:27
11Jeanette AnderssonOK Dacke1:07:14+17:5216:48
12Charlotte LundquistNybro OK1:07:17+17:5516:49
13Elinor DelinFK Åsen1:08:13+18:5117:03
14Krister AnderssonOK Virdarna1:09:29+20:0717:22
15Gert BerggrenVäxjö AIS1:12:33+23:1118:08
16Agneta PeterssonRonneby OK1:12:50+23:2818:12
17Maria DelinFK Åsen1:12:54+23:3218:13
18Magnus KärvhagOK Skogsfalken1:24:15+34:5321:03
19Anders MöllerSkåneslättens OL1:25:02+35:4021:15
20Oskar OlssonKlubblös1:25:31+36:0921:22
21Katarina RingHalmstad OK1:25:59+36:3721:29
22Pahn GardhemAlstermo IF1:31:21+41:5922:50
23Sara TerménLunds OK1:32:08+42:4623:02
24Sven JonassonOK Skogsfalken1:33:45+44:2323:26
25Marie LarsenMalmö OK1:42:06+52:4425:31
26Anna AnderssonKalmar OK1:42:27+53:0525:36
27Kerstin LundqvistNybro OK1:43:46+54:2425:56
28Gunilla Svensk ÖstergrenAlvesta SOK1:46:36+57:1426:39
29Maria JohanssonLunds OK2:03:15+1:13:5330:48
Bengt AhlstedtFK Åsendiskvalificerad
Kristina PerssonHärlövs IFdiskvalificerad
Lena DanielssonHärlövs IFutgått
Björn ZettervallOK Dackeej start
Ulf MalmbergMalmö OKej start

Öppen motion 6

5 530 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elias MöllerSkåneslättens OL59:3810:47
2Leif BengtssonLessebo OK1:03:40+4:0211:30
3Magnus KronmarFK Vittus1:10:39+11:0112:46
4Fredrik PerssonFK Åsen1:16:14+16:3613:47
5Magnus JärvholmVäxjö OK1:21:21+21:4314:42
6Mats-Åke IsakssonVästerås SOK1:23:06+23:2815:01
7Jens TerménLunds OK1:50:53+51:1520:03

Öppen motion 7

3 030 m, 47 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Daniel HåkanssonVäxjö OK28:559:32
2Lina SvenssonOK Skogsfalken37:56+9:0112:31
3Per SvenssonRonneby OK38:51+9:5612:49
4Camilla SelinFK Göingarna40:02+11:0713:12
5Peter SunnegårdhRonneby OK40:12+11:1713:16
6Maria HåkanssonVäxjö OK41:36+12:4113:43
7Håkan SvenssonLunds OK42:38+13:4314:04
8Marie GrönlundLunds OK42:45+13:5014:06
9Emma KramBodafors OK43:15+14:2014:16
10Louise JohanssonFK Vittus43:56+15:0114:29
11Kerstin ArnessonOK Skogsfalken44:48+15:5314:47
12Karolina KarlssonNybro OK45:06+16:1114:53
13Anders FriskOK Orion45:31+16:3615:01
14Agne PetterssonNybro OK47:47+18:5215:46
15Michael BroadRonneby OK50:15+21:2016:35
16Morgan BjelkHästveda OK50:20+21:2516:36
17Rickard HenrikssonHelsingborgs SOK51:00+22:0516:49
18Gunnar SvärdHässleholms OK51:14+22:1916:54
19Camilla CarlssonHärlövs IF51:26+22:3116:58
20Susanne AnderssonFK Göingarna51:41+22:4617:03
21Kerstin HannrupRonneby OK53:27+24:3217:38
22Madeleine GunnarssonOK Pan-Kristianstad53:45+24:5017:44
23Gerth SällströmLessebo OK54:26+25:3117:57
24Peter LiljedahlOK Skogsfalken54:36+25:4118:01
25Anders NilssonHässleholms OK54:41+25:4618:02
26Lars Göran KillanderHästveda OK54:55+26:0018:07
27Nina RingRonneby OK57:07+28:1218:51
28Cecilia KarmetunOK Njudung57:12+28:1718:52
29Helen NilssonHärlövs IF57:22+28:2718:55
30Rikard CarlssonHässleholms OK58:31+29:3619:18
31Håkan JonforsOK Skogshjortarna1:00:09+31:1419:51
32Christer SvenssonRonneby OK1:01:23+32:2820:15
33Bente KällVäxjö OK1:02:15+33:2020:32
34Joel BjerstedtHässleholms OK1:02:57+34:0220:46
35Sven TörnqvistTormestorps IF1:03:49+34:5421:03
36Anna EliassonOK Skogsfalken1:04:29+35:3421:16
37Berit JanssonFalköpings AIK OK1:07:28+38:3322:15
38Torgny ÅstedtHärlövs IF1:08:23+39:2822:34
39Matts AnderssonHässleholms OK1:08:44+39:4922:41
40Maja-Stina GustavssonOK Roxen1:10:37+41:4223:18
41André BjärbyFrosta OK1:11:03+42:0823:26
42Nils-Åke NilssonAndrarums IF1:14:15+45:2024:30
43Barbro CassingRonneby OK1:47:34+1:18:3935:30
44Gina TellnorBredareds IF1:56:45+1:27:5038:31
Mats RuneforsVäxjö OKdiskvalificerad
Therese LiljaRonneby OKdiskvalificerad
Marianne Eghorn-OffrellFrosta OKutgått
Madelene AxelssonHärlövs IFej start
Johan ElmerfjordLunds OKej start
Mattias AnderssonKalmar OKej start
Dennis GustavssonOK Njudungej start

Öppen motion 8

4 510 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gunnar SjökvistVärend GN OL43:309:38
2Johan HöögOK Vilse 8743:38+0:089:40
3Börje ErikssonOK Skogsfalken43:56+0:269:44
4Maria HolmstrandIFK Göteborg44:01+0:319:45
5Lena Henriksson-ÅgrenRonneby OK45:28+1:5810:04
6Mikael NilssonOK Torfinn46:43+3:1310:21
7Alexander JohanssonOK Orion47:27+3:5710:31
8Marina JohanssonOK Njudung48:47+5:1710:49
9Robin KarlssonTormestorps IF50:09+6:3911:07
10Peter WirenstedtRonneby OK51:08+7:3811:20
11Jan KarlssonVäxjö OK51:15+7:4511:21
12Göran MattssonSkåneslättens OL55:28+11:5812:17
13Håkan AnderssonOK Dacke55:56+12:2612:24
14Susanne JohanssonKlubblös56:09+12:3912:27
15Simon EngelHässleholms OK56:14+12:4412:28
16Thomas LåstbomHärlövs IF57:50+14:2012:49
17Benny WennermarkOK Skogsfalken1:00:07+16:3713:19
18Magnus PorleVäxjö OK1:00:54+17:2413:30
19Peter AbrahamssonSK Björnen1:00:55+17:2513:30
20Lennart NilssonOK Orion1:01:06+17:3613:32
21Sven GiselssonRonneby OK1:07:28+23:5814:57
22Leif KarlssonFrosta OK1:07:43+24:1315:00
23Jan GradinAndrarums IF1:08:39+25:0915:13
24Ulf NilssonÖrkelljunga FK1:11:03+27:3315:45
25Diana PerssonHärlövs IF1:18:12+34:4217:20
26Jörgen KarlssonHärlövs IF1:18:17+34:4717:21
27Patrick PerssonHärlövs IF1:22:05+38:3518:12
28Mats JonssonSkåneslättens OL1:22:17+38:4718:14
29Roger BergvikVäxjö OK1:23:52+40:2218:35
30Bengt SalomonssonSkåneslättens OL1:41:45+58:1522:33
Anders JohanssonOK Dackediskvalificerad
Oscar GrönvallHelsingborgs SOKej start
Karin NorlanderOK Nackheej start

Öppen motion 9

7 550 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Håkan LindströmRonneby OK1:04:238:31
2Erik SvenssonKlubblös1:18:40+14:1710:25
3Kent OlssonOK Orion1:24:55+20:3211:14
4Henrik JohanssonOK Pan-Kristianstad1:32:18+27:5512:13
5Edo DrenthHelsingborgs SOK1:52:58+48:3514:57
6Daniel PerssonRonneby OK2:17:13+1:12:5018:10

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser