Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för OL-rounden, medeldistans

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: OL-rounden, medeldistans
Arrangörsorganisation: OK Hedströmmen
Datum: söndag 18 augusti 2013

D21

4 600 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emma ClaessonStora Tuna OK34:247:28
2Olga RieznychenkoIFK Moras OK37:45+3:218:12
3Jenny BengtssonLånghundra IF37:58+3:348:15
4Evgeniya RyapolovaIFK Moras OK39:30+5:068:35
5Rebecka NylinOK Tisaren39:43+5:198:38
6Lovisa PerssonOK Tisaren42:39+8:159:16
7Anna ZetterbergVästerås SOK43:04+8:409:21
8Ingela ErikssonGävle OK43:22+8:589:25
9Sofi ThorsellVästerås SOK43:56+9:329:33
10Karin WaldemarssonKöping-Kolsva OK44:08+9:449:35
11Johanna LarssonKöping-Kolsva OK44:43+10:199:43
12Andrea SvenssonOK Tisaren45:00+10:369:46
13Karin E GustafssonHagaby GOIF45:09+10:459:48
14Susanne ErikssonKFUM Örebro OK45:46+11:229:56
15Elisabet HalvarssonKFUM Örebro OK45:58+11:349:59
16Kristin JacobsonKFUM Örebro OK46:20+11:5610:04
17Jonna JungåkerKorsnäs IF OK47:28+13:0410:19
18Karin FägerlindCentrum OK48:01+13:3710:26
19Emma BacklundSäterbygdens OK48:08+13:4410:27
20Hanna SahlinOK Kåre48:51+14:2710:37
21Sandra BurénKöping-Kolsva OK49:23+14:5910:44
22Sofia CarlssonLindebygdens OK52:27+18:0311:24
23Therese TilleniusAvesta OK55:04+20:4011:58
24Sofie WetterArboga OK55:35+21:1112:05
25Hiromi IwayaSurahammars SOK56:50+22:2612:21
26Eva GustafssonHagaby GOIF1:01:49+27:2513:26

H21

5 510 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Martin RegbornHagaby GOIF31:335:43
2Anders ÖsterlundVästerås SOK33:36+2:036:05
3Roman RyapolovIFK Moras OK33:37+2:046:06
4Johan AronssonOK Tisaren34:23+2:506:14
5Artem PanchenkoIFK Moras OK35:00+3:276:21
6Oskar ArleboKFUM Örebro OK36:17+4:446:35
7Lasse JanssonGävle OK36:33+5:006:38
8Rikard ClaessonStora Tuna OK36:52+5:196:41
9Per EklöfKFUM Örebro OK36:59+5:266:42
10Max SuderbysVästerås SOK37:54+6:216:52
11Fredrik NormanLeksands OK38:04+6:316:54
12Victor SilvemarkÄrla IF38:43+7:107:01
13Johan SundénVästerås SOK39:55+8:227:14
14Janne SelkäläKöping-Kolsva OK40:28+8:557:20
14Andreas ErikssonVästerås SOK40:28+8:557:20
16Emil JohanssonOK Tisaren40:50+9:177:24
17Rickard SvenssonVästerås SOK40:58+9:257:26
18Jonathan RosendahlÄrla IF40:59+9:267:26
19Johan PerssonHagaby GOIF42:30+10:577:42
20Filip IvermarkVästerås SOK44:07+12:348:00
21Erik BjörklundBjursås OK45:03+13:308:10
22Henrik WickströmArboga OK45:12+13:398:12
23Marcus AnderssonKFUM Örebro OK47:58+16:258:42
24Viktor ÖhlénSurahammars SOK48:12+16:398:44
25Johan CelanderKristinehamns OK54:04+22:319:48
26Henrik HellgrenNorbergs OK1:08:04+36:3112:21
Martin OlssonTäby OKej godkänd
Henrik OlssonTäby OKej start
Jonas VikströmKöping-Kolsva OKej start

H20

5 060 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Niclas LarssonKöping-Kolsva OK1:00:0511:52

D18

3 550 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lina FredrikssonKorsnäs IF OK39:3111:07
2Sara HamreforsVästerås SOK42:37+3:0612:00
3Maria BengtssonLånghundra IF44:24+4:5312:30

H18

4 600 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Oskar KarlssonNorbergs OK39:018:28
2Martin NorrbomSala OK48:40+9:3910:34
August MikaelssonVästerås SOKej start
Carl NäslundVästerås SOKej start

D16

3 560 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sandra NäslundVästerås SOK31:188:47
2Mirjam DalénSala OK33:06+1:489:17
3Saga SanderOK Milan34:50+3:329:47
4Tova StålVästerbergslagens OL36:23+5:0510:13
5Jenny LindbergVandrarringen36:40+5:2210:17
6Maria GustafssonHagaby GOIF37:23+6:0510:30
7Lovisa JonssonNorbergs OK37:53+6:3510:38
8Frida FredrikssonKorsnäs IF OK42:12+10:5411:51
Magdalena MosslindVandrarringenej start

H16

3 660 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1John GunnarssonSurahammars SOK27:027:23
2Anton KällströmSala OK27:04+0:027:23
3Rasmus MöllerArboga OK33:03+6:019:01
4Simon ÖsterlundVästerås SOK34:32+7:309:26
5Henrik HamreforsVästerås SOK47:17+20:1512:55
Dan ÖsterlundVästerås SOKej godkänd
Nils AlexanderssonStora Tuna OKej start
Jacob TorstenssonVästerås SOKej start

D14

3 230 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ronja JungåkerKorsnäs IF OK26:088:05
2Tindra JernströmAvesta OK27:31+1:238:31
3Maja MosslindVandrarringen27:34+1:268:32
4Elin SchagerströmGarphyttans IF28:49+2:418:55
5Lova KlasérKorsnäs IF OK29:05+2:579:00
6Elvira DanielssonKöping-Kolsva OK29:07+2:599:00
7Sara JunevikLeksands OK32:18+6:1010:00
8Emma HansenAvesta OK32:50+6:4210:09
9Olivia FröbergOK Roxen35:59+9:5111:08
10Emma-Karin RehnmanVandrarringen36:46+10:3811:22
11Katja DalénSala OK44:06+17:5813:39
12Shanti SöderströmSala OK45:32+19:2414:05
13Alice NordströmVandrarringen48:04+21:5614:52
14Alva LamprechtKöping-Kolsva OK58:57+32:4918:15
15Elsa RosénSala OK2:18:29+1:52:2142:52

H14

3 230 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Fredrik HamreforsVästerås SOK24:167:30
2Gustav StålVästerbergslagens OL29:47+5:319:13
3Pontus LindgrenVästerås SOK36:45+12:2911:22
4Rens van LoenhoutOK Hedströmmen46:33+22:1714:24
5Axel AnderssonNorbergs OK46:55+22:3914:31

D14 Kort

2 080 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emilia WindahlKöping-Kolsva OK24:0311:33

H14 Kort

2 080 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Oliver KarlssonNorbergs OK37:3018:01
Oscar ErikssonLindebygdens OKej godkänd

D12

2 020 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tilda ÖstbergStora Tuna OK14:147:02
2Jennifer SvenssonKorsnäs IF OK16:20+2:068:05
3Julia WannerAvesta OK17:02+2:488:25
4Cornelia IvarssonOK Hammaren17:28+3:148:38
5Agnes KällströmSala OK19:14+5:009:31
6Iris van LoenhoutOK Hedströmmen19:30+5:169:39
7Emilia BrangefältVästerås SOK20:47+6:3310:17
8Tindra BedoireSala OK22:13+7:5910:59
9Nora RolénOK Hedströmmen28:52+14:3814:17
Andrea LamprechtKöping-Kolsva OKej godkänd
Alice ThornellVästerås SOKej start
Moa KarlssonStorviks IFej start

H12

2 020 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kalle Åkerman SjöströmVästerås SOK12:366:14
2Emanuel HerberthsonLinköpings OK14:30+1:547:10
3Oscar IngvarssonLindebygdens OK17:29+4:538:39
4Emil AhlströmVästerås SOK18:32+5:569:10
5Andreas NäslundVästerås SOK18:59+6:239:23
6Fredrik JunevikLeksands OK19:02+6:269:25
7Arvid MatssonNorbergs OK19:57+7:219:52
8Markus ÖsterlundVästerås SOK21:58+9:2210:52
9Pontus NordströmVandrarringen27:42+15:0613:42
10Oscar ThornellSurahammars SOK37:44+25:0818:40
11Emil SoneAttunda OK49:26+36:5024:28
Henrik PetrisiVästerbergslagens OLej godkänd

D12 Kort

2 060 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maja HolmgrenVästerås SOK19:179:21

H12 Kort

2 060 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rasmus BergmanSala OK35:1117:04

D10

2 050 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Disa SvenssonKorsnäs IF OK13:486:43
2Klara Åkerman SjöströmVästerås SOK16:18+2:307:57
3Maja AhlströmVästerås SOK16:54+3:068:14
4Sanna SanderOK Milan18:06+4:188:49
5Elin LindbergVandrarringen18:27+4:399:00
6Kristina LindgrenVästerås SOK19:30+5:429:30
7Jonna SandbergKöping-Kolsva OK27:23+13:3513:21
8Wilma ThornellSurahammars SOK30:59+17:1115:06
9Kornelia RådbergKöping-Kolsva OK31:13+17:2515:13
10Ester RehnmanVandrarringen37:28+23:4018:16
11Isabelle BergmanSala OK41:33+27:4520:16
Kristin HerberthsonLinköpings OKej start
Sofie ThornellVästerås SOKej start
Frida AnderssonNorbergs OKej start

H10

2 050 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Adam BrangefältVästerås SOK14:557:16
2Tyrone BedoireSala OK16:01+1:067:48
3Lucas WannerAvesta OK16:08+1:137:52
4Simon SvenssonKorsnäs IF OK16:46+1:518:10
5Ludvig BylundFagersta OK19:02+4:079:17

H35

5 060 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hansi KrausAvesta OK1:23:2316:28

D40

4 020 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Catarina ÖbergStora Tuna OK34:048:28
2Anna StrandAttunda OK39:21+5:179:47
3Annika IvarssonLinköpings OK40:28+6:2410:03
4Anna LindgrenVästerås SOK40:35+6:3110:05
5Malena AhlströmVästerås SOK47:36+13:3211:50
6Maria StrömbergFagersta OK48:03+13:5911:57
7Charlotta BrangefältVästerås SOK52:48+18:4413:08
8Marie BerggrenFagersta OK53:44+19:4013:21
9Ulrika SanderOK Milan56:31+22:2714:03
Erica BengtssonSala OKej start

H40

4 400 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Magnus ThornellSurahammars SOK31:407:11
2Hans NäslundVästerås SOK34:38+2:587:52
3Jens AndertoftVästerås SOK36:21+4:418:15
4Pär HanssonCentrum OK39:01+7:218:52
5Joakim SandbergKöping-Kolsva OK55:08+23:2812:31
6Peter NordströmVandrarringen1:08:18+36:3815:31
7David LindgrenVästerås SOK1:10:33+38:5316:02
Marcus JohnssonAvesta OKej godkänd
Ulf KarlssonStorviks IFej start

D45

3 690 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna-Maria BackrydLindebygdens OK33:058:57
2Maria JunevikLeksands OK34:47+1:429:25
3Karin Swärd LindbergVandrarringen38:42+5:3710:29
4Pernilla KlemetsHallstahammars OK39:24+6:1910:40
5Lotta JungåkerKorsnäs IF OK40:22+7:1710:56
6Anna NorrbomSala OK40:24+7:1910:56
7Lisbet LidmanHJS-Vansbro OK41:32+8:2711:15
8Berit WetterArboga OK49:20+16:1513:22
9Carina RegbornHagaby GOIF50:13+17:0813:36
10Elisabet ElmertoftNorbergs OK53:05+20:0014:23
11Lotta StålVästerbergslagens OL53:34+20:2914:31
Anna FröbergOK Roxenej start
Ingrid AlexanderssonStora Tuna OKej start

H45

4 400 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Robert PalmVästerås SOK30:066:50
2Pär StålVästerbergslagens OL31:29+1:237:09
3Ola JernströmAvesta OK32:39+2:337:25
4Lars SchagerströmGarphyttans IF32:46+2:407:26
5Mårten KällströmSala OK36:13+6:078:13
6Jonas OlssonOK Roxen37:06+7:008:25
7Magnus FredrikssonKorsnäs IF OK37:59+7:538:37
8Patrik ThybeckLindebygdens OK39:48+9:429:02
9Lars-Erik LarssonOK Milan40:23+10:179:10
10Stefan BjurstedtSurahammars SOK41:49+11:439:30
11Tommy FröjdSundsvalls OK41:57+11:519:32
12Tomas JonssonVandrarringen47:47+17:4110:51
13Gustav SameliusVisborgs OK50:39+20:3311:30
14Niklas SanderOK Milan50:47+20:4111:32
15Jörgen DalénSala OK59:04+28:5813:25
16Stefan PetterssonArboga OK1:08:30+38:2415:34
Magnus BacklundSäterbygdens OKej start
Ola TorstenssonVästerås SOKej start

D50

3 550 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Annika BrodinLindebygdens OK35:219:57
2Birgitta OlssonTäby OK36:24+1:0310:15
3Marie LarssonKöping-Kolsva OK43:02+7:4112:07
4Ingrid KensbyOK Tyr43:34+8:1312:16
5Anita DavalliusUddevalla IS43:53+8:3212:21
6Sussie BjörkmanDalaportens OL44:27+9:0612:31
7Birgitta GustafssonHagaby GOIF47:32+12:1113:23
8Ann-Louise Notstam HjorthArboga OK48:55+13:3413:46
9Lena GustafssonMalungs OK Skogsmårdarna54:07+18:4615:14
Karin ProforsKöping-Kolsva OKej start
Annika LarssonArboga OKej start
Ingrid SvenssonStora Tuna OKej start

H50

4 270 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stefan NybergAvesta OK32:447:39
2Jan-Åke Stolt KarlssonHagaby GOIF34:36+1:528:06
3Per SvenssonFinspångs SOK35:06+2:228:13
4Bengt HaglundLeksands OK35:56+3:128:24
5Magnus HerberthsonLinköpings OK36:18+3:348:30
6Mats JönssonKorsnäs IF OK36:44+4:008:36
7Jan-Åke IsraelssonOK Milan40:30+7:469:29
8Ulf HamreforsVästerås SOK41:53+9:099:48
9Henrik HallorLindebygdens OK45:52+13:0810:44
10Torbjörn SvenssonKorsnäs IF OK49:22+16:3811:33
11Peter KraftSala OK51:42+18:5812:06
12Börje PålssonUddevalla IS52:19+19:3512:15
13Mats KensbyOK Tyr57:55+25:1113:33
14Erik BengtssonSala OK1:08:25+35:4116:01

D55

3 550 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena LarssonSala OK36:5710:24
2Anna-Lena AnderssonVästerbergslagens OL38:45+1:4810:54
3Elisabeth ÖströmOK Tyr39:47+2:5011:12
4Gudrun PerssonHallstahammars OK41:36+4:3911:43
5Bibi SilvemarkDalaportens OL43:31+6:3412:15
6Helena BachmanTäby OK45:17+8:2012:45
7Tanja-Birgit SöderströmSala OK1:02:31+25:3417:36

H55

4 020 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jan-Olof BjörklundBjursås OK32:198:02
2Tryggve OttossonVästerbergslagens OL33:22+1:038:18
3Mats LundbergDalaportens OL33:40+1:218:22
4Olov ÖströmOK Tyr34:16+1:578:31
5Anders SilvemarkDalaportens OL35:32+3:138:50
6Roland NotstamArboga OK36:23+4:049:03
7Mats BirkestålKöping-Kolsva OK39:04+6:459:43
8Lars-Åke AnderssonArboga OK39:18+6:599:46
9Svante LindgrenKorsnäs IF OK39:59+7:409:56
10Mats LandqvistKöping-Kolsva OK43:13+10:5410:45
11Jan GustafssonHagaby GOIF45:50+13:3111:24
12Eddie IsraelssonLindebygdens OK47:16+14:5711:45
13Sven-Erik LevinTierps SOK56:05+23:4613:57
Per EmionKFUM Örebro OKej godkänd

D60

3 550 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena JansonArboga OK39:0110:59
2Mona ForsbergHagaby GOIF40:34+1:3311:25
3Anna-Karin JohanssonVandrarringen42:22+3:2111:56
4Annika NorströmHallstahammars OK46:03+7:0212:58
5Evy JohanssonSala OK47:08+8:0713:16
6Marianne EinarssonFagersta OK48:29+9:2813:39
7Annica Lindell LangVästerbergslagens OL49:21+10:2013:54
8Lena JakobssonVästerås SOK57:55+18:5416:18
Britt Linnéa ErikssonSala OKej start

H60

3 780 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars JakobssonVästerås SOK33:428:54
2Carl BachmanTäby OK35:30+1:489:23
3Leo JohanssonVandrarringen37:24+3:429:53
4Hans-Erik LangVästerbergslagens OL37:32+3:509:55
5Roland BergSäterbygdens OK39:10+5:2810:21
6Göran LarssonSala OK42:45+9:0311:18
7Hans GreijerVästerås SOK42:54+9:1211:20
8Sven-Inge NylundJärfälla OK44:28+10:4611:45
9Leif ÅkerblomStora Tuna OK45:32+11:5012:02
10Hans Andersson StrinningAttunda OK46:19+12:3712:15
11Christer NordströmOK Älvsjö-Örby47:17+13:3512:30
12Peder WickströmArboga OK52:09+18:2713:47
13Anders WaldemarssonKöping-Kolsva OK52:35+18:5313:54
14Anders GunnarssonSurahammars SOK54:01+20:1914:17
15Anders HolmbergLindebygdens OK56:22+22:4014:54
Jan-Eric HellgrenNorbergs OKej godkänd
Christer NälemarkOK Djerfej start
Erik HallgrenFinspångs SOKej start

D65

3 020 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maud Sundén MossbergOK Järnbärarna37:4812:30
2Eva KjellmanVandrarringen40:58+3:1013:33
3Siv FrodinKöping-Kolsva OK44:37+6:4914:46
4Birgitta ArleboKFUM Örebro OK46:34+8:4615:25
5Inga Lisa NordqvistVästerbergslagens OL50:03+12:1516:34
6Anna-Lena LundellGävle OK55:47+17:5918:28
7Birgitta NylundJärfälla OK1:15:18+37:3024:56
Britt-Marie EklöfOK Milanej godkänd

H65

3 690 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Göran ForsbergHagaby GOIF34:309:20
2Alf LindbergKöping-Kolsva OK36:16+1:469:49
3Håkan MossbergOK Järnbärarna40:52+6:2211:04
4Nils-Erik ErikssonSala OK41:07+6:3711:08
5Paul Erik GlasbergVästerbergslagens OL41:44+7:1411:18
6Per SundbergGävle OK44:53+10:2312:09
7Kjell FrodinKöping-Kolsva OK46:10+11:4012:30
8Thomas KleistBoxholm-Mjölby OL46:15+11:4512:32
9Göran AnderssonVästerås SOK47:15+12:4512:48
10Jan RehdinKöping-Kolsva OK50:36+16:0613:42
Leif SundNorbergs OKej godkänd
Jörgen BergströmNorbergs OKej godkänd
Christer SandhOK Roxenej start
Bernt JohanssonHäverödals SKej start

D70

2 560 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ing-Marie MozéliusStora Tuna OK32:5412:51
2Gunborg WestinLeksands OK38:59+6:0515:13
3Liz PorteousVandrarringen56:13+23:1921:57
Gurli BackFagersta OKej godkänd
Gertrud AsplundVästerås SOKej start

H70

3 550 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Olle JohanssonIFK Hedemora OK37:2210:31
2Stig IsraelssonOK Tylöskog38:01+0:3910:42
3Per HaepplingVästerås SOK38:51+1:2910:56
4Lars-Erik RaskVästerås SOK39:49+2:2711:12
5Kjell MjöbergHallstahammars OK41:47+4:2511:46
6Sören JohanssonOK Norden42:31+5:0911:58
7Bo KällströmOK Milan44:19+6:5712:29
8Karl-Gustav KlemetsHallstahammars OK45:24+8:0212:47
9Ingemar JonssonHallstahammars OK46:19+8:5713:02
10Stig NordqvistVästerbergslagens OL48:41+11:1913:42
11Tore KangasVästerås SOK48:51+11:2913:45
12Lars KjellmanVandrarringen49:04+11:4213:49
13Lars Olov PetterssonArboga OK55:31+18:0915:38
14Rolf HelmerssonLindebygdens OK58:14+20:5216:24
15Gert IngvarssonLindebygdens OK1:01:42+24:2017:22
16Sune AhlinKöping-Kolsva OK1:02:31+25:0917:36
Folke BjörkmanDalaportens OLej godkänd
Kurt ElvénVästerås SOKej start
Jan JohanssonIFK Hedemora OKej start
Karl JohanssonIFK Hedemora OKej start
Hans AnderssonVästerås SOKej start

D75

2 360 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maud BengtssonSala OK32:4613:53
2Gudrun SmedsSK Trim/Virsbo43:54+11:0818:36
3Britt LarssonVästerås SOK46:08+13:2219:32
4Göta KåbergKöping-Kolsva OK50:19+17:3321:19

H75

3 020 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Svante NyströmVästerbergslagens OL33:2011:02
2Ove JohanssonOK Järnbärarna38:18+4:5812:40
3Tord LidströmHagaby GOIF38:58+5:3812:54
4Bo KarlssonKöping-Kolsva OK39:24+6:0413:02
5Rolf AnderssonRimbo SOK39:59+6:3913:14
6Janne MånssonLeksands OK42:04+8:4413:55
7Karl Henrik LovangVästerbergslagens OL43:27+10:0714:23
8Hjalmar NordquistOK Järnbärarna44:08+10:4814:36
9Folke NyströmVästerbergslagens OL45:25+12:0515:02
10Lars AhlströmVästerås SOK46:32+13:1215:24
11Egon LundquistNorbergs OK53:56+20:3617:51
Bo LöwegrenVästerås SOKej godkänd
Rune SandbergHallstahammars OKej godkänd
Kurt ZanderVästerås SK OKej godkänd
Ingemar JohanssonIFK Hedemora OKej godkänd
Ulf BolinderVästerås SOKej start

D80

2 200 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gun HelmerssonLindebygdens OK45:2920:40
Signe NymanUddevalla ISej start

H80

2 560 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ove KilbornUddevalla IS37:2514:36
2Sture Roland JosefssonOK Kåre41:14+3:4916:06
3Bertil NormanIFK Hedemora OK44:18+6:5317:18
4Elof BackFagersta OK44:56+7:3117:33
5Signar PalmHallstahammars OK45:11+7:4617:38
6Nils Gunnar KarlssonKöping-Kolsva OK48:00+10:3518:45
7Lennart ÖbergVästerås SOK52:41+15:1620:34
8Max LindkvistLindebygdens OK54:18+16:5321:12
9Gunnar LarssonUddevalla IS57:50+20:2522:35
Bror SvenssonUddevalla ISej start

H85

2 360 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tage ErikssonHallstahammars OK40:2617:07
2Thorwald JanssonVästerbergslagens OL50:53+10:2721:33

H90

2 200 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tage JohanssonVästerås SOK56:3025:40
2Åke SvenssonVästerås SOK58:49+2:1926:44

Inskolning

2 140 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Axel ThybeckLindebygdens OKfullföljt

U1

2 140 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Pauline C. HaglundIFK Hedemora OK17:538:21
2Jonatan C. HaglundIFK Hedemora OK21:21+3:289:58
3Linnea JunevikLeksands OK21:48+3:5510:11
4Smilla AndertoftVästerås SOK22:08+4:1510:20
5Erik NederheimHaninge SOK23:41+5:4811:04
6Erik PalmVästerås SOK26:03+8:1012:10
7Tess FranssonKFUM Örebro OK26:40+8:4712:27
8Castor RådbergKöping-Kolsva OK29:02+11:0913:34
9Lovisa BylundFagersta OK29:20+11:2713:42
10Beatrice ÖsterbergSurahammars SOK31:09+13:1614:33
Alva WikckströmArboga OKej godkänd

U2

2 050 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Viktor SoneAttunda OK17:078:20
2Judit WennblomHagaby GOIF17:49+0:428:41
3Anja NilssonDomnarvets GOIF18:04+0:578:48
4Dennis BjurstedtSurahammars SOK29:31+12:2414:23
Hampus KarlssonStorviks IFej start

Öppen motion 1

2 050 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ville LövingVandrarringen24:2511:54
2Irene Godoyorientabonito27:23+2:5813:21
3Linus JernströmAvesta OK28:05+3:4013:41

Öppen motion 3

2 020 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kristina HolmgrenVästerås SOK19:029:25
2Jessica NorénLindebygdens OK24:51+5:4912:18
3Elin DahlinKöping-Kolsva OK26:01+6:5912:52
4Emilia WidénOK Hedströmmen26:24+7:2213:04
5Emma OlofssonVästerås SOK28:39+9:3714:10
6Rose-Marie KarlssonKöping-Kolsva OK29:09+10:0714:25
7Elin GreenbergHarlem OK30:02+11:0014:52
8Noah AndertoftVästerås SOK30:57+11:5515:19
9Karl FredrikssonKorsnäs IF OK31:49+12:4715:45
10Lilian KällströmSala OK44:50+25:4822:11
Carola CederthHallstahammars OKej godkänd
Christoffer KjellinOK Hedströmmenej godkänd
Ulf KjellinOK Hedströmmenej godkänd
Maja KjellinOK Hedströmmenej godkänd

Öppen motion 5

3 230 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karin ÅkermanVästerås SOK36:1011:11
2Helena FalkHaninge SOK37:13+1:0311:31
3Marcus LövingVandrarringen37:21+1:1111:33
4Jan AnderssonNorbergs OK37:28+1:1811:35
5Elisabeth StödemanSurahammars SOK39:39+3:2912:16
6Helena DalénSala OK41:20+5:1012:47
7Juhan LehtolaKlubblös41:21+5:1112:48
8Robert WesterlundNorbergs OK44:51+8:4113:53
9Lotta RudhAvesta OK48:54+12:4415:08
10Olle RingRonneby OK49:20+13:1015:16
11Linus CederthHallstahammars OK52:04+15:5416:07
12Johan LingvallOK Hedströmmen52:58+16:4816:23
13Christina EnglöfKöping-Kolsva OK55:26+19:1617:09
14Klaus Tröster-CederthHallstahammars OK57:05+20:5517:40
15Irma FredrikssonKorsnäs IF OK1:04:16+28:0619:53
16Camilla AsplundSurahammars SOK1:05:00+28:5020:07
17Linn WickströmArboga OK1:06:14+30:0420:30
18Birgitta AnderssonVästerås SOK1:14:33+38:2323:04
19Margareta RingRonneby OK1:15:30+39:2023:22
20Birger HanssonKöping-Kolsva OK1:16:30+40:2023:41
21Carl Åke FredrikssonKorsnäs IF OK1:30:16+54:0627:56
Anna KnappSundsvalls OKej godkänd
Marita KarlssonStorviks IFej start

Öppen motion 7

3 550 m, 36 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elin ErikssonVästerås SOK30:438:39
2Maria NilssonDomnarvets GOIF30:44+0:018:39
3Joakim ÖnnemarLeksands OK32:16+1:339:05
4Andreas PerssonFalun32:49+2:069:14
5Christer JonssonHallstahammars OK33:52+3:099:32
6Klas ThybeckLindebygdens OK34:11+3:289:37
7Fredrik PetrisiVästerbergslagens OL36:22+5:3910:14
8Johan EricsonFagersta OK37:03+6:2010:26
9Cecilia EinarssonVästerås SOK38:04+7:2110:43
10Thomas TörnkvistKöping-Kolsva OK38:18+7:3510:47
11Sofia StenbergDomnarvets GOIF39:00+8:1710:59
12Kjell GustafssonOK Järnbärarna39:16+8:3311:03
13Lena PetrisiLudvika OK40:19+9:3611:21
14Lisa Eriksson RehnmanVandrarringen41:45+11:0211:45
15Lennart LindgrenOK Järnbärarna42:29+11:4611:58
16Malin SuderbysVästerås SOK42:48+12:0512:03
17Göran WiigHallstahammars OK44:20+13:3712:29
18Gabriella WennblomHagaby GOIF46:08+15:2512:59
19Lars ArleboKFUM Örebro OK48:39+17:5613:42
20Dick NymanUddevalla IS48:42+17:5913:43
21Titti RudhAvesta OK49:09+18:2613:50
22Leif BjörkmanDalaportens OL50:17+19:3414:09
23Toni AnderssonVästerås SOK50:48+20:0514:18
24Lars MosslindVandrarringen51:14+20:3114:25
25Ritva KärkkäinenAvesta OK51:18+20:3514:27
26Anna-Karin LövgrenAvesta OK53:30+22:4715:04
27Hans WesterOK Järnbärarna54:46+24:0315:25
28Frank LarssonKöping-Kolsva OK1:01:00+30:1717:10
29Ingrid PerssonHagaby GOIF1:02:18+31:3517:32
30Per AnderssonNorbergs OK1:04:04+33:2118:02
31Tom HansenAvesta OK1:04:30+33:4718:10
32Eva FredrikssonKorsnäs IF OK1:04:48+34:0518:15
33Eva NordströmOK Älvsjö-Örby1:15:22+44:3921:13
34Mats KåbergKöping-Kolsva OK1:26:42+55:5924:25
Yvonne EkströmDalaportens OLej godkänd
Johan HerbstVästerås SOKej godkänd

Öppen motion 8

5 060 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Joakim AhlströmVästerås SOK46:289:10
2Håkan NilssonDomnarvets GOIF47:28+1:009:22
3Lars PerssonHagaby GOIF47:56+1:289:28
4Henrik NordKFUM Örebro OK48:07+1:399:30
5Hans AnderssonVästerbergslagens OL52:18+5:5010:20
6Tobias IsraelssonOK Tylöskog54:20+7:5210:44
7Anders TåqvistVästerås SOK54:24+7:5610:45
8Michael WennblomHagaby GOIF58:42+12:1411:36
9Oskar NederheimHaninge SOK59:22+12:5411:43
10Anders GalinSurahammars SOK1:00:45+14:1712:00
11Andreas JohannessonOK Malmia1:10:34+24:0613:56
12Sara AnderssonNorbergs OK1:15:27+28:5914:54
13Lennart LundgrenAvesta OK1:24:22+37:5416:40
Michael WickströmArboga OKej godkänd

OL-runners D

7 610 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kerstin AnderssonVällingby54:067:06
2Karin TåqvistVästerås SOK54:35+0:297:10
3Karin HanssonSurahammars SOK58:05+3:597:37

OL-runners H

7 610 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tomas KobayashiSurahammars SOK37:504:58
2Henrik HellborgCentrum OK40:20+2:305:18
3Jan BrangefältVästerås SOK42:29+4:395:34
3Reine KarlssonUddevalla IS42:29+4:395:34
5Bengt BrandelÖvre Källfallet1:10:57+33:079:19

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser