Officiell resultatlista för Sydsvenska 7-mannakavlen och 4-damkavlen

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationDölj laguppställningarPressresultatlistaSkriv ut

Tävlingens namn: Sydsvenska 7-mannakavlen och 4-damkavlen
Arrangörsorganisation: OK Vilse 87
Datum: torsdag 28 mars 2013 - fredag 29 mars 2013

7-manna

35 startande
Plac Namn Strtid Strpl Strdiff Tid Vxlpl Diff
1 OK Orion 1 6:19:04
1. Mateusz Wenslaw 54:10 7 54:10 7
2. Aleksander Bernaciak 42:06 6 1:36:16 6 -1
3. Ola Nyberg 1:10:21 5 2:46:37 5 -1
4. Anton Johansson 50:03 5 3:36:40 3 -2
5. Måns Sandgren 1:09:15 4 4:45:55 2 -1
6. Erik Andersson 32:15 5 5:18:10 1 -1
7. Oleksandr Kratov 1:00:54 2 6:19:04 1 0
2 IK Hakarpspojkarna 1 6:19:13 +0:09
1. Janis Kums 54:22 8 54:22 8
2. Ludwig Ljungqvist 41:46 3 1:36:08 5 -3
3. Erik Holmberg 1:07:56 3 2:44:04 1 -4
4. Joakim Hederskog 48:57 2 3:33:01 1 0
5. Oskar Ljungqvist 1:12:56 9 4:45:57 3 +2
6. Davis Dislers 32:31 7 5:18:28 2 -1
7. Kalvis Mihailovs 1:00:45 1 6:19:13 2 0 +0:09
3 Göteborg-Majorna OK 1 6:23:22 +4:18
1. Andreas J Johansson 54:31 9 54:31 9
2. Christian Tingström 39:16 1 1:33:47 1 -8
3. Andreas Höye 1:10:57 7 2:44:44 2 +1
4. Erik Johansson 50:13 7 3:34:57 2 0
5. Ola Martner 1:07:35 1 4:42:32 1 -1
6. Johan Strand 38:44 15 5:21:16 4 +3
7. Johan Runesson 1:02:06 3 6:23:22 3 -1 +4:18
4 NTNUI 1 6:27:54 +8:50
1. Vegard Brun Saga 54:07 6 54:07 6
2. Vegard Ruttenborg 41:55 4 1:36:02 4 -2
3. Eirik Kamstrup Hovind 1:10:26 6 2:46:28 3 -1
4. Asgeir Bakken Rognstad 50:57 8 3:37:25 4 +1
5. Jon Aukrust Osmoen 1:10:08 5 4:47:33 4 0
6. Simen Aamodt 31:31 3 5:19:04 3 -1
7. Thomas Natvig Årstad 1:08:50 10 6:27:54 4 +1 +8:50
5 OK Denseln 1 6:28:04 +9:00
1. Harri Karlsson 52:47 4 52:47 4
2. Henrik Berggren 42:57 8 1:35:44 3 -1
3. Erik Ivarsson Sandberg 1:12:04 8 2:47:48 7 +4
4. Edvin Karlsson 49:38 3 3:37:26 5 -2
5. Erik Pettersson 1:10:08 5 4:47:34 5 0
6. Emil Folino Nielsen 34:44 10 5:22:18 5 0
7. Olle Kalered 1:05:46 7 6:28:04 5 0 +9:00
6 IFK Göteborg 1 6:28:24 +9:20
1. Fredrik Persson 1:02:28 24 1:02:28 24
2. Per-Anders Eggertsen 48:07 16 1:50:35 19 -5
3. Jonas Pihlblad 1:04:41 1 2:55:16 12 -7
4. Johan Persson 51:03 9 3:46:19 11 -1
5. Vetle Ruud Bråten 1:09:03 3 4:55:22 8 -3
6. Audun Weltzien 29:24 1 5:24:46 6 -2
7. Eskil Kinneberg 1:03:38 5 6:28:24 6 0 +9:20
7 IFK Lidingö SOK 1 6:31:06 +12:02
1. Nicolas Simonin 52:43 2 52:43 2
2. John Fredriksson 44:35 12 1:37:18 7 +5
3. Mattias Johansson 1:17:50 18 2:55:08 11 +4
4. Anders Skarholt 50:05 6 3:45:13 10 -1
5. Niklas Serrander 1:08:50 2 4:54:03 6 -4
6. Fredrik Johansson 31:48 4 5:25:51 7 +1
7. Filip Dahlgren 1:05:15 6 6:31:06 7 0 +12:02
8 Paimion Rasti 1 6:37:31 +18:27
1. Juuso Lindeqvist 55:41 15 55:41 15
2. Henri Kalve 45:28 13 1:41:09 12 -3
3. Daniel Stenlund 1:13:27 13 2:54:36 10 -2
4. Tero Heikkilä 54:01 15 3:48:37 12 +2
5. Teemu Väre 1:13:54 11 5:02:31 11 -1
6. Kim Fagerudd 32:23 6 5:34:54 11 0
7. Fredric Portin 1:02:37 4 6:37:31 8 -3 +18:27
9 OK Pan-Kristianstad 1 6:41:22 +22:18
1. Björn Cederberg 59:34 20 59:34 20
2. Erik Modig 44:17 10 1:43:51 15 -5
3. Richard Sjöholm 1:13:07 11 2:56:58 15 0
4. Simon Svensson 53:56 13 3:50:54 16 +1
5. Alessio Tenani 1:12:57 10 5:03:51 12 -4
6. Johan Modig 30:54 2 5:34:45 10 -2
7. Jakob Lööf 1:06:37 8 6:41:22 9 -1 +22:18
10 NTNUI 2 6:46:42 +27:38
1. Anders Einum 54:31 9 54:31 9
2. Øyvind Enger 42:50 7 1:37:21 9 0
3. Hans Petter Mathisen 1:09:14 4 2:46:35 4 -5
4. Kjetil Okkenhaug 54:46 16 3:41:21 8 +4
5. Harri Luchsinger 1:19:10 15 5:00:31 9 +1
6. Martin Hoset 33:40 8 5:34:11 9 0
7. Erik Sagvolden 1:12:31 11 6:46:42 10 +1 +27:38
11 IK Hakarpspojkarna 2 6:48:41 +29:37
1. Henrik Jansson 52:39 1 52:39 1
2. Gustaf Sparrevik 41:11 2 1:33:50 2 +1
3. Marcus A Karlsson 1:13:09 12 2:46:59 6 +4
4. Joakim Karlsson 52:24 12 3:39:23 6 0
5. Albin Axelsson 1:15:58 13 4:55:21 7 +1
6. Adam Granstedt 36:19 11 5:31:40 8 +1
7. Eric Hansson 1:17:01 13 6:48:41 11 +3 +29:37
12 OK Orion 2 6:56:02 +36:58
1. Pontus Petersson 55:40 14 55:40 14
2. Olof Sandgren 43:30 9 1:39:10 11 -3
3. Magnus Saager 1:18:11 19 2:57:21 16 +5
4. Yuri Omelchenko 52:17 11 3:49:38 14 -2
5. Erik Folkesson Blom 1:11:20 8 5:00:58 10 -4
6. Philip Persson 34:13 9 5:35:11 12 +2
7. Oskar Lundqvist 1:20:51 16 6:56:02 12 0 +36:58
13 Göteborg-Majorna OK 2 7:06:50 +47:46
1. Martin Ivarsson 57:07 17 57:07 17
2. Mikael Andersson 41:59 5 1:39:06 10 -7
3. Daniel Wernersson 1:16:17 14 2:55:23 14 +4
4. Joakim Eliasson 49:41 4 3:45:04 9 -5
5. Robert Johansson 1:20:04 17 5:05:08 13 +4
6. Viktor Runnby 36:33 13 5:41:41 13 0
7. Robbie Anderson 1:25:09 18 7:06:50 13 0 +47:46
14 Skåneslättens OL 1 7:17:30 +58:26
1. Daniel Posch 1:02:29 25 1:02:29 25
2. Karl Dannbring 52:08 24 1:54:37 23 -2
3. Rasmus Elmelid 1:16:22 15 3:10:59 21 -2
4. Erik Lenning 56:21 20 4:07:20 19 -2
5. Hugo Mattsson 1:15:31 12 5:22:51 18 -1
6. Patrik Lindeberg 36:20 12 5:59:11 14 -4
7. Philip Pålsson 1:18:19 15 7:17:30 14 0 +58:26
15 Växjö OK 1 7:29:39 +1:10:35
1. Per Lenander 55:37 11 55:37 11
2. Niklas Karlsson 51:09 21 1:46:46 17 +6
3. Oscar Stensson-Bohman 1:23:51 21 3:10:37 20 +3
4. Patrik Rosén 59:41 21 4:10:18 21 +1
5. Mattias Karlsson 1:19:47 16 5:30:05 20 -1
6. Erik Lindqvist 52:55 26 6:23:00 20 0
7. Patrik Karlsson 1:06:39 9 7:29:39 15 -5 +1:10:35
16 Varegg Fleridrett 1 7:33:37 +1:14:33
1. Oskar Røen 55:38 12 55:38 12
2. Vegard Jarvis Westergård 45:31 14 1:41:09 12 0
3. Per Harald Havne Johansen 1:13:01 9 2:54:10 8 -4
4. Ørjan Rykkje 55:11 18 3:49:21 13 +5
5. Ørjan Svaland Aas 1:31:53 26 5:21:14 17 +4
6. Kristin Löfgren 39:14 16 6:00:28 15 -2
7. Per Ola Ottesen 1:33:09 22 7:33:37 16 +1 +1:14:33
17 Helsingborgs SOK / Tormestorps IF 7:40:54 +1:21:50
1. Johannes Henriksson 55:39 13 55:39 13
2. Joakim Sjöberg 50:51 20 1:46:30 16 +3
3. Fredrik Nilsson 1:20:07 20 3:06:37 17 +1
4. Henning Ottmer 55:28 19 4:02:05 17 0
5. Harald Ottmer 1:27:07 22 5:29:12 19 +2
6. Anton Marmelid 48:31 22 6:17:43 18 -1
7. Patrik Johansson 1:23:11 17 7:40:54 17 -1 +1:21:50
18 OK Skogsfalken 1 7:50:54 +1:31:50
1. Edvin Smedberg 57:04 16 57:04 16
2. Erik Bengtsson 53:32 25 1:50:36 20 +4
3. Anton Wiberg 1:25:40 23 3:16:16 23 +3
4. Simon Smedberg 53:58 14 4:10:14 20 -3
5. Fredrik Wennermark 1:28:20 23 5:38:34 21 +1
6. Olof Nilsson 40:39 18 6:19:13 19 -2
7. Martin Söderberg 1:31:41 21 7:50:54 18 -1 +1:31:50
19 Ronneby OK 1 7:50:37 +1:31:33
1. Torgny Lindström 1:03:08 27 1:03:08 27
2. Håkan Lindström 1:03:27 27 2:06:35 26 -1
3. Thomas Johannesson 1:28:09 24 3:34:44 26 0
4. Ingemar Ericsson 59:49 22 4:34:33 24 -2
5. Dawid Stefanski 1:17:32 14 5:52:05 23 -1
6. Henrik Johannesson 40:18 17 6:32:23 21 -2
7. Lukas Nowacki 1:18:14 14 7:50:37 19 -2 +1:31:33
20 FK Göingarna 1 7:58:38 +1:39:34
1. Henrik Modig 1:06:50 28 1:06:50 28
2. Jesper Håkansson 48:51 17 1:55:41 25 -3
3. Magnus Larsson 1:32:48 27 3:28:29 25 0
4. Anders Selin 1:01:35 23 4:30:04 23 -2
5. Jörgen Olsson 1:21:38 19 5:51:42 22 -1
6. Robin Larsson 51:43 25 6:43:25 23 +1
7. Andreas Ferm 1:15:13 12 7:58:38 20 -3 +1:39:34
21 OK Orion 3 8:12:55 +1:53:51
1. Henrik Berlin 1:02:49 26 1:02:49 26
2. Rasmus Leo 52:04 23 1:54:53 24 -2
3. Daniel Gunnarsson 1:24:24 22 3:19:17 24 0
4. Viktor Tovesson 1:19:23 30 4:38:40 25 +1
5. Niklas Bratt 1:21:37 18 6:00:17 25 0
6. Thom Barbus 45:39 21 6:45:56 24 -1
7. Patrik Sjökvist 1:26:59 20 8:12:55 21 -3 +1:53:51
22 OK Pan-Kristianstad 2 8:13:05 +1:54:01
1. Johan Badenfelt 57:39 18 57:39 18
2. Anton Persson 56:28 26 1:54:07 21 +3
3. Rasmus Svantesson 1:16:24 17 3:10:31 18 -3
4. Anton Oddmo 1:16:57 28 4:27:28 22 +4
5. Robert Wetterlöf 1:26:53 21 5:54:21 24 +2
6. Richard Eng 45:00 20 6:39:21 22 -2
7. Marcus Bill 1:33:44 23 8:13:05 22 0 +1:54:01
23 Halmstad OK 1 8:57:40 +2:38:36
1. Björn Karlsson 1:13:41 29 1:13:41 29
2. Andreas Bjärkmar 1:05:46 28 2:19:27 28 -1
3. Erik Memmi 1:39:17 30 3:58:44 28 0
4. Filip Holm 1:09:30 25 5:08:14 27 -1
5. Nils Wallentin Tärk 1:29:38 24 6:37:52 26 -1
6. Jan Lager 41:48 19 7:19:40 25 -1
7. Emil Alexandersson 1:38:00 26 8:57:40 23 -2 +2:38:36
24 Skåneslättens OL 2 9:36:40 +3:17:36
1. David Svensson 1:24:12 31 1:24:12 31
2. Niklas Olsson 49:19 18 2:13:31 27 -4
3. Marcus Andersson 1:35:51 28 3:49:22 27 0
4. Fredrik Berndtsson 1:12:25 26 5:01:47 26 -1
5. Bengt-Åke Berndtsson 1:39:39 30 6:41:26 27 +1
6. Pernilla Olsson 49:22 23 7:30:48 26 -1
7. Sten Segerslätt 2:05:52 28 9:36:40 24 -2 +3:17:36
25 Växjö OK 2 10:01:21 +3:42:17
1. Markus Klevegård 1:15:39 30 1:15:39 30
2. John Eriksson 1:25:48 30 2:41:27 30 0
3. Anders Persson 1:54:14 32 4:35:41 31 +1
4. Johan Eklund 1:16:45 27 5:52:26 29 -2
5. Daniel Evaldsson 1:34:19 28 7:26:45 29 0
6. Albin Evertsson 1:00:19 29 8:27:04 28 -1
7. Måns Faxén 1:34:17 24 10:01:21 25 -3 +3:42:17
26 Stigmännen Karlshamns OK 1 10:07:56 +3:48:52
1. Martin Nilsson 1:02:13 22 1:02:13 22
2. Thommy Bergman 1:38:58 33 2:41:11 29 +7
3. Gabriel Bengtsson 1:42:17 31 4:23:28 30 +1
4. Ola Andersson 1:01:43 24 5:25:11 28 -2
5. Åke Larsson 1:32:59 27 6:58:10 28 0
6. Peter Andersson 59:05 27 7:57:15 27 -1
7. Jakob Emander 2:10:41 30 10:07:56 26 -1 +3:48:52
27 Tolered-Utby Ol-klubb 1 11:21:13 +5:02:09
1. Bjarne Gelotte 1:24:23 33 1:24:23 33
2. Mia Gustafsson 1:27:35 31 2:51:58 32 -1
3. Johan Hinder 1:29:36 25 4:21:34 29 -3
4. Eleonora Swenson Bäckelin 1:54:39 31 6:16:13 30 +1
5. Kristian Narbro Porath 1:51:09 31 8:07:22 30 0
6. Therese Berg 1:31:44 32 9:39:06 29 -1
7. Mattias Kuosku 1:42:07 27 11:21:13 27 -2 +5:02:09
Göteborg-Majorna OK / OK Tisaren ej godkänd
1. Viktor Stensson 1:01:05 21 1:01:05 21
2. Erik Öhlund 49:28 19 1:50:33 18 -3
3. Jonas Metz 1:04:44 2 2:55:17 13 -5
4. Johan Böni 55:02 17 3:50:19 15 +2
5. Jonas Lundberg 1:30:44 25 5:21:03 16 +1
6. Fredirk Larsson 51:32 24 6:12:35 16 0
7. Andreas Persson ej godkänd ej godkänd
Härlövs IF 1 ej godkänd
1. Björn Nilsson 1:24:21 32 1:24:21 32
2. Patrcik Persson 1:33:33 32 2:57:54 33 +1
3. Magnus Tenghagen ej godkänd ej godkänd
4. Magnus Nilsson 1:55:08 32 ej godkänd
5. Marcus Trulsson 1:51:25 32 ej godkänd
6. Lars Dahl 1:01:21 31 ej godkänd
7. Niklas Nilsson 1:37:57 25 ej godkänd
Ikaalisten Nouseva-Voima 1 ej godkänd
1. Henri Taanila 1:02:27 23 1:02:27 23
2. Petri Ikävalko 51:42 22 1:54:09 22 -1
3. Vesa Taanila 1:16:23 16 3:10:32 19 -3
4. Antti Alppi 51:56 10 4:02:28 18 -1
5. Dmitrij Tsvetkov 1:11:16 7 5:13:44 15 -3
6. Juho-Veikko Hytönen 59:31 28 6:13:15 17 +2
7. Mikko Knuuttila ej godkänd ej godkänd
Lunds OK 1 ej godkänd
1. Malte Lennerstedt 1:29:53 34 1:29:53 34
2. Gert Pettersson 1:21:48 29 2:51:41 31 -3
3. Peter Hedberg ej godkänd ej godkänd
4. Jalle Josefsson 1:16:59 29 ej godkänd
5. Fredrik Hugosson 1:35:11 29 ej godkänd
6. Per Svenningsson 1:00:41 30 ej godkänd
7. Anders Ericsson 2:08:05 29 ej godkänd
NTNUI / IFK Lidingö SOK ej godkänd
1. Wolfgang Kampel 57:52 19 57:52 19
2. Sondre Sande Gullord ej godkänd ej godkänd
3. Erik Gustafsson 1:31:43 26 ej godkänd
4. Håkon Heggedal utgått ej godkänd
5. Andrew Quin fullföljt ej godkänd
6. Linus Kaisajuntti 38:15 14 ej godkänd
7. Niels-Peter Foppen 1:26:15 19 ej godkänd
OK Skogsfalken 2 ej godkänd
1. Johan Gyberg ej godkänd ej godkänd
2. Daniel N.N. ej start ej godkänd
3. N.N. fullföljt ej godkänd
4. N.N. ej start ej godkänd
5. N.N. fullföljt ej godkänd
6. N.N. fullföljt ej godkänd
7. N.N. fullföljt ej godkänd
OK Linné 1 utgått
1. Niklas Aldén 54:06 5 54:06 5
2. Pontus Johansson 47:04 15 1:41:10 14 +9
3. David Lingfors 1:13:05 10 2:54:15 9 -5
4. Rassmus Andersson 47:01 1 3:41:16 7 -2
5. Nils Nedfors 1:23:53 20 5:05:09 14 +7
6. Rebecka Olsson ej start utgått
7. N.N. fullföljt utgått
Paimion Rasti / MS Parma utgått
1. Arto Talvinen 52:45 3 52:45 3
2. Sami Valkama 44:33 11 1:37:18 7 +4
3. Matti Tahvonen 1:36:59 29 3:14:17 22 +15
4. Jonathan Fröjdö ej start utgått
5. Janne Nieminen fullföljt utgått
6. Matias Arola fullföljt utgått
7. Antti Veijalainen fullföljt utgått

4-dam

29 startande
Plac Namn Strtid Strpl Strdiff Tid Vxlpl Diff
1 Göteborg-Majorna OK 1 2:42:19
1. Viktoria Ernstsson 43:00 3 43:00 3
2. Emma Bergman 39:36 4 1:22:36 1 -2
3. Hanna Persson 29:13 5 1:51:49 4 +3
4. Lina Strand 50:30 1 2:42:19 1 -3
2 IFK Lidingö SOK 1 2:44:58 +2:39
1. Sofia Törnqvist 43:01 5 43:01 5
2. Sofia Adolfsson 39:35 3 1:22:36 1 -4
3. Frida Bakkman 28:22 4 1:50:58 2 +1
4. Helena Karlsson 54:00 2 2:44:58 2 0 +2:39
3 OK Linné 1 2:46:30 +4:11
1. Rebecka Olsson 46:55 13 46:55 13
2. Elisa Elstner 37:26 1 1:24:21 3 -10
3. Rasa Ptasekaite 26:35 1 1:50:56 1 -2
4. Lina Bäckström 55:34 4 2:46:30 3 +2 +4:11
4 IFK Göteborg 1 2:47:29 +5:10
1. Anna Gustafsson 43:20 9 43:20 9
2. Josefine Carlsson 41:08 9 1:24:28 5 -4
3. Maria Holmstrand 27:15 2 1:51:43 3 -2
4. Kirsi Nurmi 55:46 5 2:47:29 4 +1 +5:10
5 Paimion Rasti 1 2:48:14 +5:55
1. Laura Lammila 43:00 3 43:00 3
2. Emma Silvennoinen 41:34 13 1:24:34 7 +4
3. Eveliina Hirvonen 29:22 6 1:53:56 6 -1
4. Inga Dambe 54:18 3 2:48:14 5 -1 +5:55
6 NTNUI 1 2:58:15 +15:56
1. Mathilde Korvald Skaare 48:54 17 48:54 17
2. Maren Jansson Haverstad 37:49 2 1:26:43 10 -7
3. Maren Mohagen Hansen 35:36 14 2:02:19 12 +2
4. Emma Johansson 55:56 6 2:58:15 6 -6 +15:56
7 Bredaryds SOK 1 3:00:02 +17:43
1. Carina Svensson 45:02 11 45:02 11
2. Agnes Leo 39:42 5 1:24:44 8 -3
3. Linnéa Andersson 33:12 10 1:57:56 8 0
4. Amanda Hansson 1:02:06 10 3:00:02 7 -1 +17:43
8 OK Linné 2 3:00:06 +17:47
1. Lisa Rönnols 46:57 14 46:57 14
2. Hanna Axelsson-Meyerson 40:49 7 1:27:46 12 -2
3. Lovisa Larsson 30:04 7 1:57:50 7 -5
4. Claire Sandevoir 1:02:16 11 3:00:06 8 +1 +17:47
9 OK Skogsfalken 1 3:00:18 +17:59
1. Jolanta Kolosinska 43:10 7 43:10 7
2. Sofia Forsgren 41:22 11 1:24:32 6 -1
3. Christina Smedberg 28:18 3 1:52:50 5 -1
4. Lina Blomqvist 1:07:28 14 3:00:18 9 +4 +17:59
10 IK Hakarpspojkarna 1 3:03:06 +20:47
1. Moa Svensson 48:54 17 48:54 17
2. Sofie Svensson 41:03 8 1:29:57 13 -4
3. Elin Svensson 32:19 9 2:02:16 11 -2
4. Elna Forsberg 1:00:50 8 3:03:06 10 -1 +20:47
11 Göteborg-Majorna OK 2 3:03:43 +21:24
1. Bodil Halvarsson 45:01 10 45:01 10
2. Louise Göthfors 39:47 6 1:24:48 9 -1
3. Karolina Källstrand 35:34 13 2:00:22 10 +1
4. Frida Nero 1:03:21 13 3:03:43 11 +1 +21:24
12 OK Orion 1 3:09:44 +27:25
1. Nadiya Volynska 40:22 1 40:22 1
2. Anna Morawska 56:38 22 1:37:00 17 +16
3. Tilda Johansson 30:47 8 2:07:47 14 -3
4. Cecilia Bratt 1:01:57 9 3:09:44 12 -2 +27:25
13 OK Pan-Kristianstad 1 3:23:03 +40:44
1. Johanna Karlsson 48:58 20 48:58 20
2. Anna Lööf 48:09 15 1:37:07 18 -2
3. Marianne Nilsson 36:06 17 2:13:13 16 -2
4. Marie Eng 1:09:50 15 3:23:03 13 -3 +40:44
14 Paimion Rasti 2 3:29:32 +47:13
1. Hilla Lamminpää 48:56 19 48:56 19
2. Salla Fagerudd 41:25 12 1:30:21 14 -5
3. Henna Reponen 36:11 18 2:06:32 13 -1
4. Signe Dambe 1:23:00 22 3:29:32 14 +1 +47:13
15 OK Linné 3 3:36:25 +54:06
1. Kate Morrison 47:01 15 47:01 15
2. Kerstin Burnett 50:53 19 1:37:54 19 +4
3. Johanna Ragvald 41:08 22 2:19:02 18 -1
4. Anna Linde 1:17:23 17 3:36:25 15 -3 +54:06
16 FK Göingarna 1 3:38:49 +56:30
1. Louise Axelsson 1:06:29 27 1:06:29 27
2. Maria Modig 57:05 23 2:03:34 24 -3
3. Susanne Andersson 35:40 16 2:39:14 21 -3
4. Anna (Humlaröd) Persson 59:35 7 3:38:49 16 -5 +56:30
17 Tormestorps IF 1 3:39:25 +57:06
1. Felicia Feurstein 45:03 12 45:03 12
2. Nelly Carlsson 49:52 17 1:34:55 15 +3
3. Elida Ottmer 37:40 19 2:12:35 15 0
4. Elin Carlsson 1:26:50 25 3:39:25 17 +2 +57:06
18 OK Orion 2 3:42:29 +1:00:10
1. Jenny Håkansson 47:11 16 47:11 16
2. Frida Andersson 48:10 16 1:35:21 16 0
3. Ida Olsson 42:16 23 2:17:37 17 +1
4. Julia Frisk 1:24:52 23 3:42:29 18 +1 +1:00:10
19 OK Denseln 1 3:47:46 +1:05:27
1. Hanna Berggren 58:46 25 58:46 25
2. Hanna Nilsson 52:03 20 1:50:49 20 -5
3. Carina Kalered 38:45 20 2:29:34 19 -1
4. Lisa Kalered 1:18:12 18 3:47:46 19 0 +1:05:27
20 OK Dacke 1 4:02:05 +1:19:46
1. Amanda Johansson 58:42 24 58:42 24
2. Marie Berglin 53:19 21 1:52:01 22 -2
3. Linda Larsson 43:20 24 2:35:21 20 -2
4. Anne Johansson 1:26:44 24 4:02:05 20 0 +1:19:46
21 Lunds OK 1 4:02:26 +1:20:07
1. Pim Hedberg 58:38 23 58:38 23
2. Ingela Andersson 59:57 25 1:58:35 23 0
3. Kristina Hallander-Spångberg 43:23 25 2:41:58 22 -1
4. Hanna Modin 1:20:28 20 4:02:26 21 -1 +1:20:07
22 Andrarums IF 1 13:52:04 +11:09:45
1. Maria Mickelåker 1:06:25 26 1:06:25 26
2. Patricia Edgarsson 10:36:52 27 11:43:17 26 0
3. Anna Ås 46:08 26 12:29:25 24 -2
4. Ingela Thoresson 1:22:39 21 13:52:04 22 -2 +11:09:45
23 Härlövs IF 1 5:35:57 +2:53:38
1. Helen Nilsson 1:54:37 29 1:54:37 29
2. Marie Nilsson 1:03:58 26 2:58:35 25 -4
3. Maria Turesson 59:40 27 3:58:15 23 -2
4. Caroline Lindelöw 1:37:42 26 5:35:57 23 0 +2:53:38
Nybro OK 1 ej godkänd
1. Lena Jakobsson 48:59 21 48:59 21
2. Elin Lundqvist ej godkänd ej godkänd
3. Magdalena Jonsson 39:15 21 ej godkänd
4. Julia Lundquist 1:18:40 19 ej godkänd
Växjö OK 1 ej godkänd
1. Annika Ericsson 1:06:41 28 1:06:41 28
2. Joséphine Regnell ej godkänd ej godkänd
3. Helena Lindén 33:12 10 ej godkänd
4. Louise Lundgren 1:11:53 16 ej godkänd
Göteborg-Majorna OK 3 utgått
1. Karolina N.N. utgått utgått
2. Petra Halvarsson 50:08 18 utgått
3. Sofia Lundberg 35:38 15 utgått
4. N.N. ej start utgått
Hiidenkiertäjät 1 utgått
1. Sonja Liukkonen 43:13 8 43:13 8
2. N.N. ej start utgått
3. N.N. fullföljt utgått
4. N.N. fullföljt utgått
IFK Lidingö SOK 2 utgått
1. Anna Bachman 42:58 2 42:58 2
2. Elin Carlsson 44:24 14 1:27:22 11 +9
3. Emma Dahlstedt ej start utgått
4. N.N. fullföljt utgått
NTNUI / OL Tønsberg og Omegn utgått
1. Marta Ulvensøen 52:32 22 52:32 22
2. Marianne Dæhli 58:19 24 1:50:51 21 -1
3. N.N. ej start utgått
4. N.N. fullföljt utgått

DH12

16 startande
Plac Namn Strtid Strpl Strdiff Tid Vxlpl Diff
1 Bredaryds SOK 1 53:56
1. Axel Elmblad 19:20 1 19:20 1
2. Linnea Skalberg 14:32 3 33:52 1 0
3. Anton Gunnarsson 20:04 2 53:56 1 0
2 FK Göingarna 1 58:10 +4:14
1. Melker Andersson 19:27 2 19:27 2
2. Edvin Selin 15:52 4 35:19 2 0
2. Gustav Andersson 16:20 inaktiv
2. Victor Modig 15:57 inaktiv
3. Hilda Axelsson 22:51 4 58:10 2 0 +4:14
3 Växjö OK 1 1:00:33 +6:37
1. Alicia Lundgren 23:51 8 23:51 8
2. Hugo Ericsson 13:05 2 36:56 4 -4
3. Maja Porle 23:37 5 1:00:33 3 -1 +6:37
4 IK Hakarpspojkarna 1 1:00:39 +6:43
1. Julia Rangert 23:53 10 23:53 10
2. Hilda Holmqvist Johansson 12:44 1 36:37 3 -7
2. Emmy Granstedt 23:07 inaktiv
2. Evelina Svensson Finndahl 12:46 inaktiv
3. Ebba Lindman 24:02 6 1:00:39 4 +1 +6:43
5 OK Vilse 87 1 1:00:54 +6:58
1. Linn Karlsson 21:06 7 21:06 7
2. Vilmalee Suwan Kuusela 20:20 11 41:26 9 +2
2. Ina Åman 20:22 inaktiv
3. Gustav Åman 19:28 1 1:00:54 5 -4 +6:58
6 Ronneby OK 1 1:08:59 +15:03
1. Hanna Johannesson 19:32 3 19:32 3
2. Annie Frid 20:00 10 39:32 8 +5
2. Hanna Sunnegårdh Ring fullföljt inaktiv
3. Vanja Bökman 29:27 9 1:08:59 6 -2 +15:03
7 OK Dacke 1 1:14:45 +20:49
1. Ebba Berglin 20:22 6 20:22 6
2. Hugo Larsson 18:42 8 39:04 6 0
2. Albin Nilsson 18:58 inaktiv
3. Lovisa Johansson 35:41 11 1:14:45 7 +1 +20:49
8 Lunds OK 1 1:20:36 +26:40
1. Povel Hedberg 41:50 13 41:50 13
2. Loke Hedberg 16:39 5 58:29 12 -1
2. Elsa Ericsson fullföljt inaktiv
3. Allan Hedberg 22:07 3 1:20:36 8 -4 +26:40
9 OK Skogsfalken 1 1:21:16 +27:20
1. Elin Emilsson 23:51 8 23:51 8
2. Emma Emilsson 20:28 12 44:19 10 +2
2. Ella Söderberg 20:34 inaktiv
3. Tova Danielsson 36:57 12 1:21:16 9 -1 +27:20
10 Andrarums IF 2 1:25:52 +31:56
1. Måns Persson 41:56 14 41:56 14
2. Carl Ås 16:45 6 58:41 13 -1
2. Ludwig Andersson 23:39 inaktiv
3. Carolin Gradin 27:11 8 1:25:52 10 -3 +31:56
11 Andrarums IF 1 1:26:35 +32:39
1. Fabian Andersson 35:13 11 35:13 11
2. Brian Ahlm 21:29 13 56:42 11 0
2. Stellan Gradin 21:30 inaktiv
3. Clara Ehrnborn 29:53 10 1:26:35 11 0 +32:39
12 OK Orion 1 1:27:35 +33:39
1. Klara Andersson 20:13 5 20:13 5
2. Filip Håkansson 18:39 7 38:52 5 0
2. Nellie Nilsson 19:19 inaktiv
3. Ella Bratt 48:43 13 1:27:35 12 +7 +33:39
13 Ronneby OK 2 1:33:12 +39:16
1. Albin Lilja 20:09 4 20:09 4
2. Oskar Ericsson 19:22 9 39:31 7 +3
3. Aron Thorén 53:41 14 1:33:12 13 +6 +39:16
Härlövs IF 1 ej godkänd
1. Maja Tenghagen 57:01 15 57:01 15
2. Alma Leijon 24:16 14 1:21:17 14 -1
2. N.N. fullföljt inaktiv
2. N.N. fullföljt inaktiv
2. N.N ej godkänd inaktiv
3. Clara Dahl ej godkänd ej godkänd
OK Denseln 1 ej godkänd
1. Elliot Crispin ej godkänd ej godkänd
2. Ebba Crispin 37:37 15 ej godkänd
3. Tova Pettersson 25:54 7 ej godkänd
OK Gynge 1 utgått
1. Petra Eriksson 35:44 12 35:44 12
2. Emma Rietz 57:14 16 1:32:58 15 +3
2. Maja Olsson 57:18 inaktiv
3. Anna Olsson ej start utgått

D16

8 startande
Plac Namn Strtid Strpl Strdiff Tid Vxlpl Diff
1 IK Hakarpspojkarna 2 1:36:39
1. Lisa Lindkvist 28:19 5 28:19 5
2. Sara Granstedt 29:37 1 57:56 1 -4
3. Sophia Björnlinger 38:43 4 1:36:39 1 0
2 OK Orion 1 1:39:29 +2:50
1. Ellen Wahlbom 28:28 6 28:28 6
2. Kajsa Andersson 33:21 4 1:01:49 3 -3
3. Myrra Carlsson 37:40 2 1:39:29 2 -1 +2:50
3 Bredaryds SOK 1 1:40:44 +4:05
1. Moa Hansson 29:43 8 29:43 8
2. Klara Elmblad 32:23 2 1:02:06 4 -4
3. Amelia Skalberg 38:38 3 1:40:44 3 -1 +4:05
4 IK Hakarpspojkarna 1 1:41:10 +4:31
1. Amanda Rangert 28:08 3 28:08 3
2. Moa Granstedt 37:43 6 1:05:51 6 +3
3. Gabriella Gustafsson 35:19 1 1:41:10 4 -2 +4:31
5 Lunds OK 1 2:00:45 +24:06
1. Jenny Bredfelt 28:01 1 28:01 1
2. Tova Hermodsson 37:53 7 1:05:54 7 +6
3. Cecilia Spångberg 54:51 6 2:00:45 5 -2 +24:06
6 Härlövs IF 1 2:06:43 +30:04
1. Irmalinn Nilsson 28:28 6 28:28 6
2. Sofie Persson 33:15 3 1:01:43 2 -4
3. Madelene Axelsson 1:05:00 7 2:06:43 6 +4 +30:04
7 FK Göingarna 1 2:15:41 +39:02
1. Klara Andersson 28:10 4 28:10 4
2. Lovisa Nilsson 35:39 5 1:03:49 5 +1
3. Matilda Nilsson 1:11:52 8 2:15:41 7 +2 +39:02
8 OK Gynge 1 2:27:46 +51:07
1. Elin Wihlborg 28:04 2 28:04 2
2. Elin Gustafsson 1:14:31 8 1:42:35 8 +6
3. Linnea Gustafsson 45:11 5 2:27:46 8 0 +51:07

H16

9 startande
Plac Namn Strtid Strpl Strdiff Tid Vxlpl Diff
1 Skåneslättens OL 1 1:44:33
1. Erik Barr Zeilon 36:55 3 36:55 3
2. Adam Segerslätt 32:54 1 1:09:49 1 -2
3. Isak Prellner 34:44 3 1:44:33 1 0
2 OK Dacke 1 1:50:39 +6:06
1. Albin Henrysson 37:01 4 37:01 4
2. Emil Pettersson 40:32 5 1:17:33 5 +1
3. Oscar Johansson 33:06 1 1:50:39 2 -3 +6:06
3 Växjö OK 1 1:52:38 +8:05
1. Simon Runefors 34:52 1 34:52 1
2. Viktor Östergren 42:27 6 1:17:19 3 +2
3. Lukas Lundgren 35:19 4 1:52:38 3 0 +8:05
4 OK Bävern 1 1:54:34 +10:01
1. Emil Johansson 37:03 5 37:03 5
2. Ludwig Gustavsson 40:23 4 1:17:26 4 -1
3. Rasmus Lundberg 37:08 5 1:54:34 4 0 +10:01
5 IK Hakarpspojkarna 1 1:57:09 +12:36
1. Emil Björnlinger 37:04 6 37:04 6
2. Lukas Granstedt 40:14 3 1:17:18 2 -4
3. Andreas Gustafsson 39:51 6 1:57:09 5 +3 +12:36
6 Växjö OK / Bredaryds SOK 1:57:54 +13:21
1. Gustav Runefors 44:25 8 44:25 8
2. Isac Ericsson 38:59 2 1:23:24 7 -1
3. Filip Trofast 34:30 2 1:57:54 6 -1 +13:21
7 Lunds OK 2 2:16:57 +32:24
1. Jonas Hammarskiöld 36:49 2 36:49 2
2. Anton Håkansson 42:43 7 1:19:32 6 +4
3. Erik Winbladh 57:25 9 2:16:57 7 +1 +32:24
8 FK Göingarna 1 2:19:26 +34:53
1. Hampus Larsson 41:59 7 41:59 7
2. Algot Najvik 47:17 8 1:29:16 8 +1
3. Fritjof Axelsson 50:10 7 2:19:26 8 0 +34:53
9 Lunds OK 1 2:33:07 +48:34
1. Anton Hansson 47:32 9 47:32 9
2. Erik Jönsson 55:22 9 1:42:54 9 0
3. Jesper Ågren 50:13 8 2:33:07 9 0 +48:34

D135

2 startande
Plac Namn Strtid Strpl Strdiff Tid Vxlpl Diff
1 Ronneby OK 1 2:04:39
1. Sarah Lindström 34:19 1 34:19 1
2. Lena Henriksson-Ågren 38:01 1 1:12:20 1 0
3. Susanne Johannesson 52:19 2 2:04:39 1 0
2 OK Skogsfalken 1 2:06:39 +2:00
1. Cecilia Rönnfjärd 40:02 2 40:02 2
2. Birgitta Olsson 43:40 2 1:23:42 2 0
3. Lena Söderberg 42:57 1 2:06:39 2 0 +2:00

H135

10 startande
Plac Namn Strtid Strpl Strdiff Tid Vxlpl Diff
1 IK Hakarpspojkarna 1 1:45:44
1. Mats Granstedt 35:00 2 35:00 2
2. Lars Svensson 37:59 2 1:12:59 1 -1
3. Andreas Rangert 32:45 1 1:45:44 1 0
2 FK Göingarna 1 1:55:16 +9:32
1. Magnus Granqvist 37:34 4 37:34 4
2. Håkan Axelsson 41:30 3 1:19:04 3 -1
3. Henrik Larsson 36:12 2 1:55:16 2 -1 +9:32
3 OK Dacke 2 2:05:19 +19:35
1. Björn Andersson 33:39 1 33:39 1
2. Inge Götesson 44:47 8 1:18:26 2 +1
3. Anders Pettersson 46:53 6 2:05:19 3 +1 +19:35
4 OK Skogsfalken 1 2:06:15 +20:31
1. Pontus Larsson 47:09 7 47:09 7
2. Fredrik Smedberg 36:11 1 1:23:20 5 -2
3. Jens Nilsson 42:55 3 2:06:15 4 -1 +20:31
5 OK Dacke 1 2:10:52 +25:08
1. Magnus Larsson 37:10 3 37:10 3
2. Göran Månsson 44:12 7 1:21:22 4 +1
3. Andersson Andersson 49:30 7 2:10:52 5 +1 +25:08
6 OK Skogsfalken 2 2:13:11 +27:27
1. Martin Andersson 46:50 6 46:50 6
2. Anders Blomqvist 41:59 4 1:28:49 6 0
3. Lars Persson 44:22 4 2:13:11 6 0 +27:27
7 OK Dacke 3 2:23:05 +37:21
1. Ulf Johansson 55:56 10 55:56 10
2. Magnus Johansson 42:24 5 1:38:20 9 -1
3. Peter Wilhelmsson 44:45 5 2:23:05 7 -2 +37:21
8 Ronneby OK 1 2:26:54 +41:10
1. Stefan Kogg 46:31 5 46:31 5
2. Magnus Graad 46:12 9 1:32:43 8 +3
3. Ingemar Månsson 54:11 9 2:26:54 8 0 +41:10
9 OK Gynge 1 2:30:01 +44:17
1. Magnus Wihlborg 47:34 9 47:34 9
2. Sverker Eriksson 52:33 10 1:40:07 10 +1
3. Patrik Ingelström 49:54 8 2:30:01 9 -1 +44:17
Nybro OK 1 utgått
1. Lars-Olof Lundquist 47:22 8 47:22 8
2. Patrik Lundqvist 43:06 6 1:30:28 7 -1
3. Mats Arnesson ej start utgått

D100

4 startande
Plac Namn Strtid Strpl Strdiff Tid Vxlpl Diff
1 OK Gynge 1 1:12:50
1. Carina Gustafsson 24:58 1 24:58 1
2. Ulla Håkansson 47:52 2 1:12:50 1 0
2 Ronneby OK 1 1:27:00 +14:10
1. Birgitta Olsson 35:35 2 35:35 2
2. Nina Ring 51:25 3 1:27:00 2 0 +14:10
3 Växjö OK 1 1:40:46 +27:56
1. Eva Eklund 43:37 3 43:37 3
2. Eva Pettersson 57:09 4 1:40:46 3 0 +27:56
Ronneby OK 2 ej godkänd
1. Gullevi Svensson ej godkänd ej godkänd
2. Anna Ericsson 32:30 1 ej godkänd

H180

6 startande
Plac Namn Strtid Strpl Strdiff Tid Vxlpl Diff
1 OK Orion 1 1:54:24
1. Björn Linnersjö 37:44 2 37:44 2
2. Lennart Sohlin 42:31 2 1:20:15 2 0
3. Kent Olsson 34:09 1 1:54:24 1 -1
2 OK Skogsfalken 1 2:05:58 +11:34
1. Kenneth Kaisajuntti 34:16 1 34:16 1
2. Christer Kaisajuntti 37:50 1 1:12:06 1 0
3. Sven Olle Söderberg 53:52 5 2:05:58 2 +1 +11:34
3 Stigmännen Karlshamns OK 1 2:13:38 +19:14
1. Nils-Arne Håkansson 45:32 3 45:32 3
2. Eric Tenland 48:01 4 1:33:33 3 0
3. Per Nilsson 40:05 2 2:13:38 3 0 +19:14
4 OK Pan-Kristianstad / Växjö OK 1 2:27:31 +33:07
1. Raimo Salminen 57:40 6 57:40 6
2. Kalle Lindqvist 42:36 3 1:40:16 4 -2
3. Tommy Persson 47:15 3 2:27:31 4 0 +33:07
5 Ronneby OK 1 2:38:03 +43:39
1. Roland Karlsson 57:09 5 57:09 5
2. Kjell Månsson 52:09 5 1:49:18 5 0
3. Per Svensson 48:45 4 2:38:03 5 0 +43:39
Stigmännen Karlshamns OK / Ystad OK utgått
1. Lars-Gunnar Bengtsson 45:36 4 45:36 4
2. Stefan Nilsson utgått utgått
3. Ann Öhlin fullföljt utgått

Propaganda

17 startande
Plac Namn Strtid Strpl Strdiff Tid Vxlpl Diff
1 Jönköpings OK / IKHP 1:36:34
1. Victor Hansson 35:27 3 35:27 3
2. Johan Hansson 18:02 1 53:29 2 -1
3. Anton Hansson 43:05 5 1:36:34 1 -1
2 IK Hakarpspojkarna 1 1:38:50 +2:16
1. Alice Svensson Finndahl 35:36 5 35:36 5
2. Alma Holmqvist Johansson 23:57 3 59:33 4 -1
3. Anette Granstedt 39:17 2 1:38:50 2 -2 +2:16
3 OK Denseln 1 1:43:00 +6:26
1. Emil Kalered 28:05 1 28:05 1
2. Jan Kalered 24:13 4 52:18 1 0
3. Annica Crispin 50:42 8 1:43:00 3 +2 +6:26
4 Andrarums IF 1 1:47:22 +10:48
1. Ingemar Nilsson 35:46 6 35:46 6
2. Magnus Nilsson 23:37 2 59:23 3 -3
3. Roger Andersson 47:59 7 1:47:22 4 +1 +10:48
5 OK Dacke 1 1:53:14 +16:40
1. Mikael Warenhed 36:41 8 36:41 8
2. Johanna Wilhelmsson 35:35 11 1:12:16 7 -1
3. Andreas Henrysson 40:58 3 1:53:14 5 -2 +16:40
6 Andrarums IF 2 1:54:02 +17:28
1. Erik Ås 31:41 2 31:41 2
2. Gudrun Nilsson 35:18 10 1:06:59 6 +4
3. Mattias Johansson 47:03 6 1:54:02 6 0 +17:28
7 Andrarums IF 3 1:57:29 +20:55
1. Harald Persson 35:53 7 35:53 7
2. Oscar Ehrnborn 38:39 14 1:14:32 10 +3
3. Heide Persson 42:57 4 1:57:29 7 -3 +20:55
8 FK Göingarna 1 2:01:31 +24:57
1. Oskar Modig 35:32 4 35:32 4
2. Melker Larsson 25:47 5 1:01:19 5 +1
3. Niclas Delin 1:00:12 11 2:01:31 8 +3 +24:57
9 BroSö OK 1 2:07:44 +31:10
1. Karin Dernegård 44:29 9 44:29 9
2. Annika Frantz 27:57 7 1:12:26 8 -1
3. Anna Frantz 55:18 9 2:07:44 9 +1 +31:10
10 OK Dacke 2 2:16:55 +40:21
1. Björn Zettervall 44:41 10 44:41 10
2. Janette Andersson 27:45 6 1:12:26 8 -2
3. Annika Josefsson 1:04:29 12 2:16:55 10 +2 +40:21
11 Ronneby OK 1 2:40:18 +1:03:44
1. Peter Sunnegårdh 44:47 11 44:47 11
2. Olle Ring 42:43 16 1:27:30 12 +1
3. Lars Thoren 1:12:48 13 2:40:18 11 -1 +1:03:44
12 OK Pan-Kristianstad 2 2:42:10 +1:05:36
1. Håkan Jönsson 53:37 12 53:37 12
2. Axel Nilsson 30:17 8 1:23:54 11 -1
3. Andreas Nilsson 1:18:16 15 2:42:10 12 +1 +1:05:36
13 OK Pan-Kristianstad 1 2:46:01 +1:09:27
1. Kajsa Jönsson 1:23:57 16 1:23:57 16
2. Tilda Johansson 43:28 17 2:07:25 17 +1
3. Olivia Nilsson 38:36 1 2:46:01 13 -4 +1:09:27
14 OK Gynge 2 2:50:13 +1:13:39
1. Linnea Sjölander 1:12:34 13 1:12:34 13
2. Julia Rietz 38:00 13 1:50:34 15 +2
3. Anette Nilsson 59:39 10 2:50:13 14 -1 +1:13:39
15 Härlövs IF 1 3:03:02 +1:26:28
1. Kristina Persson 1:12:59 15 1:12:59 15
2. Sofia Dahl 31:59 9 1:44:58 13 -2
3. Elinor Lindelöw 1:18:04 14 3:03:02 15 +2 +1:26:28
16 OK Gynge 1 3:12:44 +1:36:10
1. Linn Eriksson 1:12:44 14 1:12:44 14
2. Klara Ingelström 37:46 12 1:50:30 14 0
3. Christina Johnsson 1:22:14 16 3:12:44 16 +2 +1:36:10
Ronneby OK 2 ej godkänd
1. Anna Lilja-Rasmusson 1:24:35 17 1:24:35 17
2. Tova Eriksson 40:11 15 2:04:46 16 -1
3. Christer Svensson ej godkänd ej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Huvudsponsor

Team Sportia

Annonser