Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för SM MTBO Medeldistans

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: SM MTBO Medeldistans
Arrangörsorganisation: Söders-Tyresö
Datum: söndag 10 juni 2012

D21-SM

9 100 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Cecilia ThomassonFältjägarnas IF56:346:12
2Sanna WallenborgIF Thor1:10:31+13:577:44
3Katarina LindénVäxjö OK1:12:12+15:387:56
4Sara LindIF Thor1:14:21+17:478:10
5Sonia RodiéreStockholms Multisport Klubb1:17:18+20:448:29
6Fredrika AlvarssonMålilla OK1:17:35+21:018:31
7Helén PerssonFinspångs SOK1:25:03+28:299:20
8Annika RidellIF Thor1:26:58+30:249:33
9Linda NybergStockholms Multisport Klubb1:29:46+33:129:51
10Josefin WångdahlIFK Lidingös Skid o OK1:37:05+40:3110:40
11Maria FriskAttunda OK1:47:16+50:4211:47
12Karin EklöfIK Hakarpspojkarna1:52:59+56:2512:24
Terese OhlssonHagaby GOIFej godkänd
Emma BölskeStockholms Multisport Klubbej godkänd
Elin BjörkmanTäby OKej start
Madeleine ÖlfvingssonLinköpings OKej start

H21-SM

11 400 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hans Jørgen KvåleTäby OK59:165:11
2Linus MoodOK Roslagen1:02:18+3:025:27
3Tobias ÖströmOK Tyr1:02:29+3:135:28
4Hans MårdOK Ravinen1:03:45+4:295:35
5Anders FriskAttunda OK1:09:43+10:276:06
6Martin ClaessonIFK Göteborg1:10:32+11:166:11
7Peter AlvarssonMålilla OK1:13:12+13:566:25
8Ola JäderbergLeksands OK1:13:44+14:286:28
9Patric de BoussardIFK Enskede1:14:36+15:206:32
10Robin GrankvistVäsby OK1:15:33+16:176:37
11Jonny EngelOK Ravinen1:15:59+16:436:39
12Mathias WilhelmssonStora Tuna OK1:17:53+18:376:49
13Robert JohanssonTäby OK1:19:06+19:506:56
14Markus BölskeStockholms Multisport Klubb1:22:13+22:577:12
15Jonas LundbergGöteborg-Majorna OK1:24:03+24:477:22
16David MarklundCK Valhall1:27:15+27:597:39
17Håkan TräffNAIS Orienteringsklubb1:30:58+31:427:58
18Per FrostIFK Moras OK1:38:30+39:148:38
19Staffan ÅkerblomOK Linné1:44:12+44:569:08
Jacob WesterbergFinspångs SOKej godkänd
Nils MalmIFK Lidingös Skid o OKej godkänd
Andreas MathisenVästerås SOKej godkänd
Johan SällforsIFK Lidingös Skid o OKej godkänd
Carl LindbergVäsby OKej start

D20-SM

7 800 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Frida SandbergSäterbygdens OK1:05:008:20
Agnes ElfvingIFK Moras OKej godkänd

H20-SM

8 900 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anton PerssonMarkaryds FK59:346:41
2Marcus NiemiSkogslöparna1:04:48+5:147:16
3Erik FrostIFK Moras OK1:08:21+8:477:40
4Martin BergströmKvarnsvedens GOIF OK1:20:03+20:298:59
5Måns KarlssonIFK Moras OK1:29:18+29:4410:02
Johan AlfredssonOK Tisarenej godkänd

D16-USM

6 900 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Amy LundbergUlricehamns OK1:23:0712:02

H16-USM

7 800 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Oskar SandbergSäterbygdens OK48:476:15
2Filip BergströmKvarnsvedens GOIF OK53:20+4:336:50
3Pontus Kullin AlfredssonOK Tyr55:45+6:587:08
4Simon HectorSnättringe SK1:09:20+20:338:53
5Felix Tiderman BjörkblomSöders-Tyresö1:15:17+26:309:39
6Oscar WibergJärla Orientering1:27:26+38:3911:12
7Martin NilssonSnättringe SK1:30:40+41:5311:37
8Måns TistadIFK Lidingös Skid o OK1:32:00+43:1311:47
Andreas HultqvistTullinge SKej start

H14-URM

6 900 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gustav JohnssonOK Tor1:21:2911:48
2Rikard BergströmKvarnsvedens GOIF OK1:32:44+11:1513:26
Linus GyllenbergSkogsluffarnas OKej godkänd
William MohrSöders-Tyresöej start
Rickard BemmHaninge SOKej start

D40-RM

7 800 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Annika BjörkrothStockholms Multisport Klubb1:39:4912:47

H40-RM

8 900 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henrik JohnssonOK Tor52:205:52
2Mikael JohanssonVärend GN OL55:43+3:236:15
3Petter RunbergUmeå OK57:32+5:126:27
4Peter BergströmKvarnsvedens GOIF OK1:02:40+10:207:02
5Mats HeldtSödertälje-Nykvarn OF1:03:57+11:377:11
6Micke WallströmNyköpings OK1:05:17+12:577:20
6Erik NylundJärfälla OK1:05:17+12:577:20
8Christer CasselsjöOK Kolmården1:06:24+14:047:27
9Lars VestlingIF Thor1:07:25+15:057:34
10Mikael LindqvistSträngnäs-Malmby OL1:07:29+15:097:34
11Staffan Jacobsson SvärdIF Thor1:07:33+15:137:35
12Benny WiklundFinspångs SOK1:07:55+15:357:37
13Magnus WallenborgIF Thor1:09:23+17:037:47
14Nils PistoraLunds OK1:09:54+17:347:51
15Mikael KullinOK Tyr1:13:07+20:478:12
16Johan ÅttingLinköpings OK1:13:45+21:258:17
17Stefan JohanssonFrölunda OL1:17:51+25:318:44
18Stefan MårtenssonFrölunda OL1:19:24+27:048:55
19Nic KruysIF Thor1:22:59+30:399:19
20Mikael GuttkeNyköpings OK1:30:02+37:4210:06
21Niklas KåviusTullinge SK1:36:43+44:2310:52
22Håkan BorgBromma-Vällingby SOK1:38:17+45:5711:02
Magnus ErikssonFrölunda OLej godkänd
Ulf BemmHaninge SOKej start
Anders AhlVärend GN OLej start
Frank SteinerJärfälla OKej start
Gunnar FärnertJärla Orienteringej start
Thomas AnderssonGotlands Bro OKej start

D50-RM

6 900 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maud AnglebrantIFK Moras OK1:07:279:46
2Annika LundströmVäsby OK1:08:51+1:249:58
3Maria EmanuelssonDomnarvets GOIF1:11:32+4:0510:22
4Pia FrostIFK Moras OK1:17:10+9:4311:11
5Elisabeth ÖströmOK Tyr1:20:38+13:1111:41
6Margareta MeitonIFK Lidingös Skid o OK1:29:52+22:2513:01
Ing Marie AndrénKvarnsvedens GOIF OKej godkänd

H50-RM

7 800 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per GustavssonGöteborg-Majorna OK47:386:06
2Stefan KillbergKvarnsvedens GOIF OK48:10+0:326:10
3Anders StjerndahlIFK Lidingös Skid o OK52:34+4:566:44
4Håkan LångLänna IF55:38+8:007:07
5Mats JohanssonIFK Moras OK56:49+9:117:17
6John E ErikssonVäxjö OK57:58+10:207:25
7Göran PerssonVärend GN OL58:02+10:247:26
8Olov ÖströmOK Tyr58:45+11:077:31
9Ulf HylanderNyköpings OK59:11+11:337:35
10Kjell EmanuelssonDomnarvets GOIF1:04:38+17:008:17
11Matz TapperBromma-Vällingby SOK1:05:37+17:598:24
12Johan HamiltonStockholms Multisport Klubb1:17:09+29:319:53
13Maffe FrostIFK Moras OK1:22:10+34:3210:32
14Johan KarlstenSolna OK1:25:36+37:5810:58
15Eero NiemiSkogslöparna1:35:44+48:0612:16
Anders PalmqvistOK Tylöskogej godkänd
Sonny MyrefeltKalmar OKej start
Håkan LindbergVäsby OKej start
Jan MäehansSödertälje-Nykvarn OFej start

H60-RM

6 900 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gunnar MunkteliusSurahammars SOK56:088:08
2Anders ThomassonUlricehamns OK1:01:04+4:568:51
3Esbjörn AndrénKvarnsvedens GOIF OK1:01:43+5:358:56
4Ronny HedlundOK Södertörn1:07:18+11:109:45
5Per PuckHalden SK1:08:14+12:069:53
6Lars EnglundJärla Orientering1:13:12+17:0410:36
7Anders RomsonIFK Moras OK1:16:45+20:3711:07
8Lars-Åke SjökvistVärend GN OL1:19:43+23:3511:33
9Claes-Göran LundbergUlricehamns OK1:20:10+24:0211:37
10Jan-Erik WibergJärla Orientering1:20:47+24:3911:42

Öppen motion 5

6 900 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rebecka HylanderNyköpings OK1:02:439:05
2Simon KappelGotlands Bro OK1:04:32+1:499:21 Ladda ner rutt i gpx-format
3Ola GrankvistTäby OK1:07:02+4:199:42
4Anna LundgrenOK Hammaren1:27:39+24:5612:42
5Linnea MartinelleKlubblös1:55:58+53:1516:48
6Caroline GyllenbergKlubblös2:01:03+58:2017:32
7Rune TjörnforsÅgesta OK2:06:28+1:03:4518:19
Erik EdgrenKlubblösej godkänd
Ulf CarnbyTäby OKej godkänd
Daniel AnderssonUmeå OKej godkänd
Thea MartinsenModum O-lagej start

Öppen motion 9

8 900 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jesper SvedbergIFK Lidingös Skid o OK1:00:556:50
2Rickard AnderssonOK Ravinen1:02:29+1:347:01
3Patrik NilssonSnättringe SK1:09:01+8:067:45
4Tomas HolmbergOK Södertörn1:13:03+12:088:12
5Per LenanderVäxjö OK1:15:07+14:128:26
6Henrik LundgrenCentrum OK1:24:51+23:569:32
7Jan BergmanSundbybergs IK1:27:14+26:199:48
8Rikard SöderbergJärla Orientering1:30:49+29:5410:12
9Christopher MohrSöders-Tyresö1:31:31+30:3610:16
10Anders SundellStockholms Multisport Klubb1:38:54+37:5911:06
11Michael ErikssonSödertälje-Nykvarn OF1:43:07+42:1211:35
Jonas BjörklundSöders-Tyresöej godkänd
Håkan OlssonOK Hammarenej godkänd

Prova på

2 500 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emma JohnssonOK Tor33:1313:17
2Charlotta TjörnforsÅgesta OK2:09:26+1:36:1351:46

D21-övriga

9 100 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ingrid StengårdIF Sibbo-Vargarna54:295:59
2Nina HoffmanMTBO Danmark59:22+4:536:31
3Emily BenhamHadeland OL1:02:30+8:016:52
4Camilla SøgaardMTBO Danmark1:08:02+13:337:28
5Cæcilie ChristroffersenMTBO Danmark1:14:03+19:348:08
Caroline KonringMTBO Danmarkej godkänd

H21-övriga

11 400 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bjarke RefslundMTBO Danmark1:02:475:30
2Andreas ProschowskyMTBO Danmark1:06:58+4:115:52
3Andreas BergmannMTBO Danmark1:08:29+5:426:00
4Torsten KaufmannUSV TU Dresden1:29:59+27:127:53
Johan Holkmann JacobsenMTBO Danmarkej godkänd
Rasmus SøgaardMTBO Danmarkej godkänd

H20-övriga

8 900 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rasmus SørensenMTBO Danmark1:08:237:41
Holger RefslundMTBO Danmarkej godkänd
Conor KlingenbergMTBO Danmarkej godkänd

D40-övriga

7 800 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Charlotte BergmannAllerød OK1:30:0211:32

H40-övriga

8 900 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Michael HoffmannMTBO Danmarkej godkänd

D50-övriga

6 900 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tove AndersenOK Øst Birkerød1:13:5510:42

H50-övriga

7 800 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Troels Bent HansenAllerød OK1:05:588:27
Ingvar BraatenModum O-lagej start

H60-övriga

6 900 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christian StrandgaardSøllerød OK1:05:219:28
2Jes SteenOK Øst Birkerød1:26:42+21:2112:33

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser