Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för SM Ultralång

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: SM Ultralång
Arrangörsorganisationer: Göteborgs Orienteringsförbund / OK Landehof / Sjövalla FK
Datum: söndag 14 april 2013

D21 Elit

14 970 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tove AlexanderssonStora Tuna OK1:47:517:12 Ladda ner rutt i gpx-format
2Helena JanssonLeksands OK1:52:10+4:197:29 Ladda ner rutt i gpx-format
3Lina StrandGöteborg-Majorna OK2:01:31+13:408:07 Ladda ner rutt i gpx-format
4Maria MagnussonSävedalens AIK2:01:41+13:508:07 Ladda ner rutt i gpx-format
5Fanni GyurkoSödertälje-Nykvarn OF2:01:56+14:058:08
6Nadiya VolynskaOK Orion2:04:50+16:598:20 Ladda ner rutt i gpx-format
7Martina KarlssonStora Tuna OK2:06:27+18:368:26 Ladda ner rutt i gpx-format
8Karolin OhlssonJärla Orientering2:06:47+18:568:28 Ladda ner rutt i gpx-format
9Lilian ForsgrenOK Tisaren2:06:52+19:018:28 Ladda ner rutt i gpx-format
10Alva OlssonLinköpings OK2:09:57+22:068:40 Ladda ner rutt i gpx-format
11Viktoria ErnstssonGöteborg-Majorna OK2:10:28+22:378:42 Ladda ner rutt i gpx-format
12Ellinor TjernlundOK Vilse 872:17:03+29:129:09 Ladda ner rutt i gpx-format
13Emma AnderssonSävedalens AIK2:17:05+29:149:09 Ladda ner rutt i gpx-format
14Rasa PtasekaiteOK Linné2:17:08+29:179:09 Ladda ner rutt i gpx-format
15Anette CarlssonKFUM Örebro OK2:17:10+29:199:09 Ladda ner rutt i gpx-format
16Sofia HolmgårdKils OK2:17:12+29:219:09 Ladda ner rutt i gpx-format
17Magdalena OlssonIFK Moras OK2:20:14+32:239:22 Ladda ner rutt i gpx-format
18Josefine EngströmAlfta-Ösa OK2:21:50+33:599:28 Ladda ner rutt i gpx-format
19Olga SlutaAlfta-Ösa OK2:21:56+34:059:28
20Elin KarlssonOK Linné2:22:01+34:109:29
21Marie ArnessonOK Löftan2:25:29+37:389:43
22Sofia SalomonssonLinköpings OK2:27:44+39:539:52
23Karin Aneland-ThernOK Skogshjortarna2:29:40+41:499:59 Ladda ner rutt i gpx-format
24Lovisa PerssonOK Tisaren2:36:45+48:5410:28
25Emma BergmanGöteborg-Majorna OK2:39:31+51:4010:39 Ladda ner rutt i gpx-format
26Samantha SaegerOK Linné2:40:15+52:2410:42
27Elna ForsbergIK Hakarpspojkarna2:44:15+56:2410:58 Ladda ner rutt i gpx-format
28Lisa AnderssonÄrla IF2:44:20+56:2910:58
29Frida GustafssonIFK Göteborg2:44:27+56:3610:59
30Louise MarkstedtOK Södertörn3:05:45+1:17:5412:24
Anna (Humlaröd) PerssonFK Göingarnaej godkänd Ladda ner rutt i gpx-format
Anna GustafssonIFK Göteborgej godkänd
Kajsa HammarströmOK Hällenej start
Kajsa RisbyOK Kåreej start

H21 Elit

22 840 m, 59 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan RunessonGöteborg-Majorna OK2:40:027:00 Ladda ner rutt i gpx-format
2Gustav BergmanOK Ravinen2:40:08+0:067:00 Ladda ner rutt i gpx-format
3Oleksandr KratovOK Orion2:40:34+0:327:01
4Olle KaleredOK Denseln2:48:00+7:587:21 Ladda ner rutt i gpx-format
5Ola MartnerGöteborg-Majorna OK2:50:12+10:107:27 Ladda ner rutt i gpx-format
6Jonas PilbladIFK Göteborg2:50:22+10:207:27 Ladda ner rutt i gpx-format
7Andreas J JohanssonGöteborg-Majorna OK2:50:24+10:227:27
8Eskil KinnebergIFK Göteborg2:50:37+10:357:28 Ladda ner rutt i gpx-format
9Lukas PetersonIFK Umeå2:53:05+13:037:34 Ladda ner rutt i gpx-format
10Marcus MillegårdSävedalens AIK2:53:13+13:117:35 Ladda ner rutt i gpx-format
11Jonas EngströmOK Hällen2:54:20+14:187:37
12Pavlo UshkvarokSödertälje-Nykvarn OF2:54:28+14:267:38 Ladda ner rutt i gpx-format
13Måns SandgrenOK Orion2:56:18+16:167:43 Ladda ner rutt i gpx-format
14Karl WalheimÄrla IF3:00:05+20:037:53
15Eric BörjeskogSödertälje-Nykvarn OF3:00:07+20:057:53 Ladda ner rutt i gpx-format
16Niclas JonassonLeksands OK3:01:25+21:237:56 Ladda ner rutt i gpx-format
17Mathias HallménAttunda OK3:03:30+23:288:02
18Anders ÖsterlundVästerås SOK3:04:02+24:008:03
19Kent OhlssonSödertälje-Nykvarn OF3:11:36+31:348:23 Ladda ner rutt i gpx-format
20Johan AronssonOK Tisaren3:12:01+31:598:24 Ladda ner rutt i gpx-format
21Andreas PetersonHagaby GOIF3:12:05+32:038:24
22Erik Ivarsson SandbergOK Denseln3:13:25+33:238:28 Ladda ner rutt i gpx-format
23Per CarlborgLinköpings OK3:19:06+39:048:43
24Patrik LindÄrla IF3:21:51+41:498:50
25Emil AnderssonÄrla IF3:31:04+51:029:14 Ladda ner rutt i gpx-format
26Martin HederskogMalungs OK Skogsmårdarna3:32:41+52:399:18
27Henrik LaasIFK Göteborg3:41:20+1:01:189:41
28Mikael NilssonSnättringe SK3:44:14+1:04:129:49 Ladda ner rutt i gpx-format
29Markus AdolfssonTullinge SK3:47:22+1:07:209:57
30Oscar VångellÄrla IF3:47:31+1:07:299:57
31Lars LundströmIF Hallby SOK3:47:40+1:07:389:58
32Kent LundvallTäby OK3:47:44+1:07:429:58
33Rasmus ElmelidSkåneslättens OL3:50:19+1:10:1710:05
34Love BerzellAttunda OK3:53:13+1:13:1110:12
35Calle StenbergOK Skogshjortarna3:53:34+1:13:3210:13
36Fredrik ÅkerlindVallentuna-Össeby OL3:53:46+1:13:4410:14
37Peter AronssonLinköpings OK3:54:05+1:14:0310:14
38Emil KaleredOK Denseln4:21:47+1:41:4511:27
39Ross SmithOK Linné4:47:53+2:07:5112:36
Jo Forseth IndgaardIFK Lidingö SOKdiskvalificerad
Joakim AxelssonTrollhättans SOKej godkänd
Andreas BerganderEksjö SOKej godkänd
Oskar DanielsAttunda OKej godkänd
Mikael EliassonGöteborg-Majorna OKej godkänd Ladda ner rutt i gpx-format
Johan HögstrandMarkbygdens OKej godkänd Ladda ner rutt i gpx-format
Arne JanssonOK Klemmingenej godkänd
Robert JohanssonTäby OKej godkänd
Petter JönssonJärla Orienteringej godkänd
Edvin KarlssonOK Denselnej godkänd
Erik LindIFK Umeåej godkänd
Jesper LysellRehns BKej godkänd Ladda ner rutt i gpx-format
Daniel MartinssonGöteborg-Majorna OKej godkänd
Fredrik MattssonOK Kåreej godkänd
Andreas NilssonMarkaryds FKej godkänd
Joel NilssonIFK Göteborgej godkänd
Rikard PentonenIFK Göteborgej godkänd
Martin RegbornHagaby GOIFej godkänd
Örjan TingströmOK Klemmingenej godkänd
Simon WallerIFK Umeåej godkänd
Kristian AlgersOK Hällenej start
Albin AnderssonMarkbygdens OKej start
Max KarleOK Skogshjortarnaej start
Mattias KarlssonMalungs OK Skogsmårdarnaej start
Joel Käll-KarlssonLinköpings OKej start
Patrik MartnerIFK Göteborgej start
Niklas OlofssonOK Pan-Kristianstadej start

D20 Elit

12 630 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Frida SandbergSäterbygdens OK1:47:518:32
2Lisa RisbyOK Kåre1:47:53+0:028:32
3Erika LindqvistSävedalens AIK1:47:57+0:068:32
4Elin HögstrandMarkbygdens OK1:58:28+10:379:22
5Tove LagerbergOK Södertörn1:59:32+11:419:27
6Lovisa HanssonBredareds IF2:01:48+13:579:38
7Frida BrogrenKungälvs OK2:01:58+14:079:39
8Therese EnengeHestra IF2:06:50+18:5910:02
9Sofie GustafssonOK Tyr2:08:19+20:2810:09
10Tove ForshällenAttunda OK2:09:07+21:1610:13
11Frida HedinHjärnarps GH OL2:10:12+22:2110:18
12Channa LönneTullinge SK2:23:58+36:0711:23
13Ebba AskeljungOK Klemmingen2:30:52+43:0111:56
14Sara SchmidtTrollhättans SOK2:31:14+43:2311:58
15Filippa SpånérSävedalens AIK2:36:21+48:3012:22
16Linnea DanielsAttunda OK2:41:40+53:4912:48
17Elin BlickOK Alehof2:44:46+56:5513:02
Amilia BjörklundSävedalens AIKej godkänd
Amanda HanssonBredaryds SOKej godkänd
Alice HugossonSundsvalls OKej godkänd
Josefine KlintbergEksjö SOKej godkänd
Malin LeanderssonOK Tyrej godkänd
Agnes Leffler-RosendahlOK Renenej godkänd
Linda LindkvistLeksands OKej godkänd
Helena MarkstedtOK Södertörnej godkänd
Lydia MartinssonOK Tyrej godkänd
Tove Sahl PaavoOK Klemmingenej godkänd
Moa EnmarkGävle OKej start
Jenny ErikssonOK Kåreej start
Anna WallinSjövalla FKej start

H20 Elit

17 230 m, 33 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emil SvenskStora Tuna OK2:18:578:03
2Martin GelinderAttunda OK2:19:24+0:278:05
3Davis DislersIK Hakarpspojkarna2:19:30+0:338:05
4Oskar AndrénOK Tisaren2:20:19+1:228:08
5Assar HellströmOK Ravinen2:20:22+1:258:08
6Erik ClassonOK Orinto2:20:26+1:298:09
7Daniel NilssonNyköpings OK2:26:21+7:248:29
8Joakim EliassonGöteborg-Majorna OK2:29:23+10:268:40
9Erik BomanGävle OK2:32:08+13:118:49
10Niklas GustafssonOK Tisaren2:32:56+13:598:52
11Martin LarssonHestra IF2:33:45+14:488:55
12Pontus KarlssonMarkbygdens OK2:34:01+15:048:56
13Victor FlingmarkUddevalla OK2:37:18+18:219:07
14Elias ÖhgrenStora Tuna OK2:38:39+19:429:12
15Rudolfs ZernisÄrla IF2:44:50+25:539:33
16Simon AnderssonOK Rodhen2:45:00+26:039:34
17Didrik HallNyköpings OK2:45:27+26:309:36
18Oscar BjörckOK Älme2:48:35+29:389:47
19Erik SköldLinköpings OK2:49:24+30:279:49
20Fredrik AhnlénOK Hammaren2:49:52+30:559:51
21Pontus JanssonKungälvs OK2:56:42+37:4510:15
22Daniel GustavssonFK Friskus-Varberg3:04:34+45:3710:42
23Anders JohanssonRehns BK3:06:49+47:5210:50
24Anton BlomGöteborg-Majorna OK3:24:58+1:06:0111:53
25Oscar VagmanOK Klemmingen3:34:36+1:15:3912:27
Henrik AnderssonBredaryds SOKej godkänd
Jonatan AronssonOK Tisarenej godkänd
Erik LindgrenKFUM Örebro OKej godkänd
Johan SandlundOK Njudungej godkänd
Simon SmedbergOK Skogsfalkenej godkänd
Leif SvenssonOK Tisarenej godkänd
Kasper WestmanVästerås SOKej godkänd
Axel WrådheAttunda OKej godkänd
Jonas LundgrenLinköpings OKej start
Marcus SvenssonSkåneslättens OLej start

D18 Elit

10 730 m, 34 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Andrea SvenssonOK Tisaren1:36:389:00
2Elin PetterssonSjövalla FK1:36:44+0:069:00
3Malin WidénUddevalla OK1:36:48+0:109:01
4Johanna ÖbergRyda SK1:36:50+0:129:01
5Aina EdgrenTrollhättans SOK1:36:57+0:199:02
6Felicia StuhlhoferOK Landehof1:37:12+0:349:03
7Amanda BlennowFalköpings AIK OK1:37:21+0:439:04
8Emma BjessmoBromma-Vällingby SOK1:43:20+6:429:37
9Erica EdmanKorsnäs IF OK1:43:21+6:439:37
10Ida KallurOK Ravinen1:44:23+7:459:43
11Stina NilssonUmeå OK1:44:27+7:499:44
12Tilda KarlssonOK Alehof1:44:44+8:069:45
13Amanda Falck WeberEksjö SOK1:44:55+8:179:46
14Ellinor ErikssonKFUM Örebro OK1:48:31+11:5310:06
15Kristin OlovssonRehns BK1:48:37+11:5910:07
16Matilda MartinssonFalkenbergs OK1:49:38+13:0010:13
17Louise LundgrenVäxjö OK1:51:40+15:0210:24
18Lovisa LemanGöteborgs SK1:52:10+15:3210:27
19Sofia JohanssonOK Alehof1:52:12+15:3410:27
20Kajsa HedinHjärnarps GH OL1:52:25+15:4710:28
21Jessica NilssonOK Torfinn1:52:52+16:1410:31
22Pim HedbergLunds OK2:11:41+35:0312:16
23Junia BirgerssonVisborgs OK2:11:53+35:1512:17
24Jenny EdgrenTrollhättans SOK2:16:11+39:3312:41
25Sophie ErikssonÄrla IF2:18:43+42:0512:55
26Jennifer AnderssonHaninge SOK2:25:31+48:5313:33
27Ebba Jansson JärplingOK Klemmingen2:31:53+55:1514:09
28Alexandra LengquistTullinge SK2:51:25+1:14:4715:58
29Ylva Sahl PaavoOK Klemmingen3:35:22+1:58:4420:04
Klara HolmgårdKils OKej godkänd
Josefine HöögHagaby GOIFej godkänd
Erica PetterssonSjövalla FKej godkänd
Klara PålssonKungälvs OKej godkänd
Elina Von KrusenstiernaOK Kåreej godkänd
Klara AndrénTibro OKej start
Emma BrännebyOK Kolmårdenej start

H18 Elit

14 690 m, 60 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gustaf SparrevikIK Hakarpspojkarna1:47:117:17
2Simon HectorSnättringe SK1:48:56+1:457:24
3Oskar NykvistJönköpings OK1:49:03+1:527:25
4Albin AxelssonIK Hakarpspojkarna1:50:09+2:587:29
5Arvid VågLerums SOK1:51:12+4:017:34
6Erik AnderssonOK Orion1:51:26+4:157:35
7Johan Ek-LarssonSödertälje-Nykvarn OF1:53:04+5:537:41
8Jens RönnolsTäby OK1:53:13+6:027:42
9Joakim AndénSödertälje-Nykvarn OF1:53:24+6:137:43
10Anton NilssonOK Tranan1:55:43+8:327:52
11Jakob WahlIK Vista1:56:30+9:197:55
12Daniel RoosAttunda OK2:01:12+14:018:15
13Heino OllinSävedalens AIK2:02:29+15:188:20
14Johan BöniGöteborg-Majorna OK2:02:31+15:208:20
15Samuel PlumppuBredareds IF2:03:49+16:388:25
16Oskar LundqvistOK Orion2:05:26+18:158:32
17Oskar LeinonenOK Kolmården2:05:36+18:258:33
18Ville JohanssonOK Kolmården2:06:34+19:238:36
19Henning OttmerTormestorps IF2:07:15+20:048:39
20Gustav BoquistIK Uven2:07:17+20:068:39
21Henrik HåkanssonOK Kolmården2:07:23+20:128:40
22Richard NorlinKungälvs OK2:08:30+21:198:44
23William NilssonOK Södertörn2:10:08+22:578:51
24Filip OssianssonIK Hakarpspojkarna2:10:56+23:458:54
25Linus LandergrenHestra IF2:12:00+24:498:59
26Fredrik RegbornHagaby GOIF2:14:14+27:039:08
27Emil AnderssonTullinge SK2:15:01+27:509:11
28August KollbergEksjö SOK2:18:33+31:229:25
29David SvenssonSkåneslättens OL2:18:38+31:279:26
30Sebastian AgerhällOK Tisaren2:20:33+33:229:34
31Samuel HedlundKöping-Kolsva OK2:21:01+33:509:35
32Jefta LangerakJärfälla OK2:22:08+34:579:40
33Kevin StåhlOK Hammaren2:22:31+35:209:42
34Harald OttmerTormestorps IF2:23:00+35:499:44
35David HectorSnättringe SK2:23:19+36:089:45
36Karl EngesAttunda OK2:27:14+40:0310:01
37Niklas FriskMarkbygdens OK2:33:37+46:2610:27
38Sven EngströmLinköpings OK2:36:20+49:0910:38 Ladda ner rutt i gpx-format
39Tobias PentonenHestra IF2:36:56+49:4510:40
40Jonathan KarlssonOK Tisaren2:44:27+57:1611:11
41Erik ForsHestra IF2:47:47+1:00:3611:25
42Johan LarssonOK Skogshjortarna3:01:37+1:14:2612:21
43Rasmus ArfwedsonFrölunda OL3:01:45+1:14:3412:22
44Martin NorrbomSala OK3:11:47+1:24:3613:03
45Oskar VigrenSävedalens AIK3:45:40+1:58:2915:21
Carl BomanVästerås SOKej godkänd
Björn CederbergOK Pan-Kristianstadej godkänd
Johannes EklöfIF Hallby SOKej godkänd
William ErikssonStora Tuna OKej godkänd
Erik ForsbergOK Ravinenej godkänd
Nils GumaeliusWaxholms OKej godkänd
Arvid HenrikssonJärla Orienteringej godkänd
Erik LarssonLerums SOKej godkänd
Per LindmanFinspångs SOKej godkänd
August MikaelssonVästerås SOKej godkänd
Einar NordgrenHestra IFej godkänd
Carl NäslundVästerås SOKej godkänd
Håkan PalmOK Klemmingenej godkänd
Otto StuhlhoferOK Landehofej godkänd
Emil ThellsénOK Roxenej godkänd
Emil GranqvistOK Ravinenej start
Matthias GröllOK Hammarenej start
Andreas PeterssonBurseryds IFej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser