Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Vinterserien 120115

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Vinterserien 120115
Arrangörsorganisation: Skarpnäcks OL
Datum: söndag 15 januari 2012

Bana A

7 530 m, 57 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Göran ThimbergSöders SOL Tyresö44:105:51
2Simon HectorSnättringe SK45:47+1:376:04
3Per-Åke OlssonOK Ravinen46:42+2:326:12
4Andrew QuinIFK Lidingös Skid o OK48:15+4:056:24
5Mikael NybergHellas Orientering50:48+6:386:44
6Juha LoenbergStigfinnarna52:01+7:516:54
7Martin LarboIFK Lidingös Skid o OK53:03+8:537:02
8Calle BohmanHellas Orientering53:06+8:567:03
9William NilssonOK Södertörn53:15+9:057:04
10Peter AnderssonSöders SOL Tyresö53:26+9:167:05
11Mårten MartinssonOK Kolmården53:54+9:447:09
12Niklas WraneSöders SOL Tyresö54:17+10:077:12
13Jesper HedbergSnättringe SK54:18+10:087:12
14Mathias Myrefelt NorlingerSkarpnäcks OL54:19+10:097:12
15Daniel BengtssonTullinge SK54:26+10:167:13
16Per FranzénOK Södertörn54:57+10:477:17
17Benjamin BilletCentrum OK55:19+11:097:20
18Björn NilssonTumba-Mälarhöjden OK55:29+11:197:22
19Pierre SchambergerCentrum OK55:37+11:277:23
20David HectorSnättringe SK57:43+13:337:39
21Kristoffer EdshageCentrum OK57:46+13:367:40
22Fredrik HedinIFK Enskede58:06+13:567:42
23Linus RisplingTumba-Mälarhöjden OK58:10+14:007:43
24Roland PerssonSkarpnäcks OL58:16+14:067:44
25Irina NybergHellas Orientering59:41+15:317:55
26Joakim ErikssonIFK Södertälje1:00:10+16:007:59
27Henrik SjögrenHaninge SOK1:02:50+18:408:20
28Rebecka HeinrupTullinge SK1:02:54+18:448:21
29Torbjörn PerssonNässjö OK1:04:03+19:538:30
30Samuel HenrikssonSkarpnäcks OL1:05:45+21:358:43
31Göran NilssonSnättringe SK1:06:18+22:088:48
32Tom SvenssonHammarby IF OF1:06:20+22:108:48
33Gunnar LangsSkarpnäcks OL1:07:12+23:028:55
34Johan TallhageSkarpnäcks OL1:07:32+23:228:58
35Henrik MorastHaninge SOK1:09:34+25:249:14
36Mats ZackrissonOK Älvsjö-Örby1:10:17+26:079:20
37Lovisa BergCentrum OK1:10:55+26:459:25
37My HeinrupJärla Orientering1:10:55+26:459:25
39Mats SandinIK Vikings OK1:10:59+26:499:25
40Ulf BylundIFK Enskede1:11:02+26:529:26
41Daniel HalvardssonVäxjö OK1:11:35+27:259:30
42Johan SköldJärfälla OK1:12:46+28:369:39
43Fredrik MorastHaninge SOK1:12:49+28:399:40
44Lena ÖhmanCentrum OK1:15:06+30:569:58
45Jörgen HectorSnättringe SK1:16:00+31:5010:05
46John HartleyOK Ravinen1:16:19+32:0910:08
47Adam DahlinCentrum OK1:18:27+34:1710:25
48Erik HuijsersIK Vikings OK1:20:05+35:5510:38
49Håkan RolfssonSkarpnäcks OL1:24:20+40:1011:11
50Johan KällbäckHammarby IF OF1:29:01+44:5111:49
51Magnus BlombergCentrum OK1:33:55+49:4512:28
52Embla MorastHaninge SOK1:35:55+51:4512:44
53Karl MelinCentrum OK1:44:38+1:00:2813:53
Christer NordströmOK Älvsjö-Örbyej godkänd
Kjell BengtssonTullinge SKej godkänd
Jörgen StegardSkarpnäcks OLej godkänd
Mattias ÅgrenCentrum OKej godkänd Ladda ner rutt i gpx-format

Bana B

4 950 m, 80 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars-Gunnar LarssonOK Södertörn38:257:45
2Emil WippJärla Orientering38:35+0:107:47
3Robert TellvikTumba-Mälarhöjden OK39:07+0:427:54
4Ola HenrikssonJärla Orientering39:39+1:148:00
5Mats WindstedtKlubblös41:01+2:368:17
6Nils MalmIFK Lidingös Skid o OK41:26+3:018:22
7Björn BängtssonCentrum OK42:38+4:138:36
8Håkan SjunnestrandSolna OK43:02+4:378:41
9Moa KjellstrandCentrum OK43:03+4:388:41
10Pelle BengtssonIFK Enskede43:30+5:058:47
11Kristina BergstrandSöders SOL Tyresö43:49+5:248:51
12Ingemar GardSöders SOL Tyresö44:05+5:408:54
13Åsa PahlénSöders SOL Tyresö44:20+5:558:57
14Anders ÖnerudOK Ravinen44:24+5:598:58
15Lennart HävrénTullinge SK44:33+6:089:00
16Anders JakobssonOK Södertörn45:02+6:379:05
17Stefan MyrefeltSkarpnäcks OL45:10+6:459:07
18Jan LindgrenOK Södertörn45:15+6:509:08
19Björn NyqvistJärla Orientering45:29+7:049:11
20Rune RådeströmSnättringe SK45:34+7:099:12
21Pär DahlströmTullinge SK47:36+9:119:36
22Nils EklöwOK Södertörn47:47+9:229:39
23Marie MalmborgSöders SOL Tyresö48:55+10:309:52
24Martin AhlströmIFK Enskede49:19+10:549:57
25Mette PeterssonCentrum OK49:49+11:2410:03
26Anna Dahlgren-RosénJärla Orientering50:13+11:4810:08
27Hanna BrusSnättringe SK50:22+11:5710:10
28Ulf KarlssonKlubblös51:57+13:3210:29
29Viktor HäggströmSkarpnäcks OL52:36+14:1110:37
30Rune CarlssonSundbybergs IK52:46+14:2110:39
31Karin FägerlindCentrum OK52:52+14:2710:40
32Tommy LindbergHaninge SOK52:55+14:3010:41
33Britt-Marie HellgrenOK Älvsjö-Örby53:23+14:5810:47
34Paul NorénOK Södertörn53:33+15:0810:49
35Sune SisellOK Södertörn53:39+15:1410:50
36David BjörelindJärla Orientering54:02+15:3710:54
37Mattias BerglundBromma-Vällingby SOK54:29+16:0411:00
38Ann-Sofie SvanbergOK Södertörn54:43+16:1811:03
39Evelina EricssonSöders SOL Tyresö54:45+16:2011:03
40Christina GranathOK Södertörn54:46+16:2111:03
41Felicity BrownMalungs OK Skogsmårdarna55:34+17:0911:13
42Ingemar LindqvistSnättringe SK55:44+17:1911:15
43Stefan NordströmOK Älvsjö-Örby55:47+17:2211:16
44Carl Gunnar BoströmEnebybergs IF56:18+17:5311:22
45Catarina BoströmEnebybergs IF56:19+17:5411:22
46Olle BlomgrenOK Södertörn56:32+18:0711:25
47Elisabeth TollemarkSkogsluffarnas OK57:13+18:4811:33
48Roger TinglöfVäsby OK57:34+19:0911:37
49Jan-Erik WibergJärla Orientering58:21+19:5611:47
50Aila HalttunenHaninge SOK1:00:10+21:4512:09
51Matts BjörkeSöders SOL Tyresö1:01:34+23:0912:26
52Eric CallebergSnättringe SK1:01:57+23:3212:30
53Ronny HedlundOK Södertörn1:03:09+24:4412:45
54Lars ÅgrenKlubblös1:03:17+24:5212:47
55Anita KarlssonOK Södertörn1:03:27+25:0212:49
56Oscar WibergJärla Orientering1:03:32+25:0712:50
57Gunnar BramstenSundbybergs IK1:04:58+26:3313:07
58Johanna DahlinCentrum OK1:05:08+26:4313:09
59Lars MongårdSkogsluffarnas OK1:05:42+27:1713:16
60Reine BorgströmSkogsluffarnas OK1:05:58+27:3313:19
61Åke AnderssonOK Älvsjö-Örby1:06:04+27:3913:20
62Peter WippJärla Orientering1:06:12+27:4713:22
63Anders LavforsCentrum OK1:09:10+30:4513:58
64Anders WigrenTullinge SK1:09:52+31:2714:06
65Jörgen WidlundNynäshamns OK1:11:55+33:3014:31
66Niklas WickanderIFK Enskede1:11:57+33:3214:32
67Åke WansölinSöders SOL Tyresö1:12:48+34:2314:42
68Mats LundbladTäby OK1:17:56+39:3115:44
69Sverker TirénHellas Orientering1:19:39+41:1416:05
70Björn BylundIFK Enskede1:21:00+42:3516:21
71Olle KällbäckHammarby IF OF1:24:19+45:5417:02
72Sarah-Jane GaffneyOK Ravinen1:26:40+48:1517:30
Ann FranzénOK Södertörnej godkänd
Elin Nygren-WåhlinOK Södertörnej godkänd
Bjarne ErlandssonHammarby IF OFej godkänd
Johan BengtssonSkarpnäcks OLej godkänd
Markus BerglundSkarpnäcks OLej godkänd
Carin KihlströmTäby OKej godkänd
Bo LauriSnättringe SKej godkänd
Lotta Thureson GibergHellas Orienteringej godkänd

Bana C

3 300 m, 73 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Arne KarlssonTumba-Mälarhöjden OK26:127:56
2Sören AnderssonVäsby OK31:34+5:229:33
3Jan BojlingSolna OK32:06+5:549:43
4Hanna SöderbergSkarpnäcks OL32:48+6:369:56
5Lena JanssonJärla Orientering34:23+8:1110:25
5Tomas BjörelindJärla Orientering34:23+8:1110:25
7Lars CedérusSnättringe SK35:40+9:2810:48
8Kjell HolmbergOK Södertörn35:44+9:3210:49
9Elin AhlströmIFK Enskede36:25+10:1311:02
10Daniel LennartssonCentrum OK36:47+10:3511:08
11Krister AnderssonAtG36:49+10:3711:09
12Lars SegerqvistSkarpnäcks OL37:10+10:5811:15
13Håkan SteenGustavsbergs OK37:35+11:2311:23
14Ingrid E StrömTäby OK38:22+12:1011:37
15Kenneth BerglundHellas Orientering38:50+12:3811:46
15Olof RudinIFK Tumba SOK38:50+12:3811:46
17Håkan BoijeTurebergs IF39:28+13:1611:57
18Björn StoltOK Ravinen39:48+13:3612:03
19Gösta GutelandSnättringe SK40:14+14:0212:11
20Annika SundvallJärla Orientering41:06+14:5412:27
21Lars PerssonVäsby OK41:21+15:0912:31
22Bodil NordSödertälje IF41:45+15:3312:39
23Håkan SvahnOK Ravinen42:19+16:0712:49
24Ulf EskilssonOK Södertörn42:51+16:3912:59
24Lars-Erik PernebyTullinge SK42:51+16:3912:59
24Gunnar LindholmKlubblös42:51+16:3912:59
27Ivar NordbergOK Älvsjö-Örby42:52+16:4012:59
28LarsOve StrömTäby OK43:01+16:4913:02
29Lars NordSödertälje IF43:05+16:5313:03
30Staffan ElmhagenSöders SOL Tyresö43:30+17:1813:10
31Göran LarssonIFK Södertälje43:33+17:2113:11
32Gunnel GranqvistNynäshamns OK44:01+17:4913:20
33Bo SkoogTumba-Mälarhöjden OK44:09+17:5713:22
34Stig GustafssonSödetälje IF44:14+18:0213:24
35Emma SundvallJärla Orientering44:26+18:1413:27
36Margareta WadinOK Älvsjö-Örby44:31+18:1913:29
37Rolf LöfqvistSöders SOL Tyresö44:46+18:3413:33
38Ingvar JanssonSundbybergs IK46:01+19:4913:56
39Evy NordSödertälje IF46:39+20:2714:08
40Ingvar JohannessonSolna OK46:41+20:2914:08
41Solveig DillmanHammarby IF OF46:53+20:4114:12
42Inger PahlénSöders SOL Tyresö46:59+20:4714:14
43Lars ÖhmanFredrikshofs IF Skid & OK47:18+21:0614:20
44Leif HermundstadSnättringe SK47:54+21:4214:30
45Börje PahlénSöders SOL Tyresö49:08+22:5614:53
46Berit GustavssonSödertälje IF50:05+23:5315:10
47Jan SvärdIFK Enskede50:06+23:5415:10
48Bror WahlbergHaninge SOK50:34+24:2215:19
49Kerstin ErikssonSnättringe SK50:47+24:3515:23
50Christer HedinIFK Enskede51:05+24:5315:28
51Lennart StenbergStigfinnarna51:12+25:0015:30
52Jan LarssonTullinge SK51:30+25:1815:36
53Lars NordinSolna OK52:28+26:1615:53
54Gunnar DahlströmFredrikshofs IF Skid & OK52:49+26:3716:00
55Anna MolanderOK Tor53:32+27:2016:13
56Riina Larsson-MändFredrikshofs IF Skid & OK55:19+29:0716:45
57Agnes AsplundJärla Orientering56:06+29:5417:00
58Linda Spjut-AsplundJärla Orientering56:57+30:4517:15
59Berit LindungerHaninge SOK59:27+33:1518:00
60Dan MorastSerafen1:00:04+33:5218:12
61Margaretha NylundOK Södertörn1:06:36+40:2420:10
61Lotten LundebergOK Södertörn1:06:36+40:2420:10
63Eva GillbergCentrum OK1:11:49+45:3721:45
64Anna Weglin EleniusCentrum OK1:12:10+45:5821:52
65Åke SamuelssonTumba-Mälarhöjden OK1:15:05+48:5322:45
66Sven JanssonSnättringe SK1:20:32+54:2024:24
Stig ThorssonSödertälje IFej godkänd
Ingrid GraneliHaninge SOKej godkänd
Anna BlomgrenTullinge SKej godkänd
Peter SeverinKlubblösej godkänd
Olle ÖbergSkogsluffarnas OKej godkänd
Siv FrölundHaninge SOKej godkänd
Rolf SkoglundHellas Orienteringej godkänd

Bana D

3 660 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per KnutesIFK Enskede31:058:29
2Camilla NyqvistJärla Orientering32:39+1:348:55
3Hannes SvahnOK Ravinen34:53+3:489:31
4Moa WestbladOK Ravinen38:23+7:1810:29
5Henrik HellborgCentrum OK42:01+10:5611:28
6Egil MorastHaninge SOK43:01+11:5611:45
7Jason BransonSkogsluffarnas OK44:16+13:1112:05
8Josefin WångdahlIFK Lidingös Skid o OK44:56+13:5112:16
9Benny BogstedtTullinge SK45:30+14:2512:25
10Hanna HamrellIFK Enskede46:49+15:4412:47
11Levin SvedbergSundbybergs IK47:55+16:5013:05
12Christoffer NyqvistJärla Orientering51:05+20:0013:57
13Jenny AxelssonSnättringe SK51:08+20:0313:58
14Andris RozenbachsTK IF53:29+22:2414:36
15Torsten JanssonSkogsluffarnas OK54:53+23:4814:59
16Viviann AnderssonSnättringe SK58:07+27:0215:52
16Claes AnderssonSnättringe SK58:07+27:0215:52
18Mimmi WestbladOK Ravinen58:23+27:1815:57
19Bengt HermansonBromma-Vällingby SOK1:02:27+31:2217:03
20Bengt KarlsoTumba-Mälarhöjden OK1:05:07+34:0217:47
21Erik DanielssonSkogsluffarnas OK1:08:44+37:3918:46
22Ingvar OskarssonKlubblös1:11:03+39:5819:24
23Anders BerglundSkarpnäcks OL1:12:11+41:0619:43
24Jenny SöderbergJärla Orientering1:18:22+47:1721:24
25Arthur ErikssonHammarby IF OF1:24:21+53:1623:02
Margareta SundbergSnättringe SKej godkänd
Bo SundbergSnättringe SKej godkänd

Bana E

2 940 m, 33 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan GibergTumba-Mälarhöjden OK25:138:34
2Sten BergstrandSkogsluffarnas OK36:09+10:5612:17
3Ebba-Lisa FlygarTullinge SK37:29+12:1612:44
4Lukas TorbiörnssonJärla Orientering37:52+12:3912:52
5Ida TorbiörnssonJärla Orientering37:58+12:4512:54
6Lowe EhrlinOK Ravinen38:41+13:2813:09
7Göran RastborgBromma-Vällingby SOK41:32+16:1914:07
8Torsten LundborgHammarby IF OF44:01+18:4814:58
9Lars SandvikOK Ravinen44:37+19:2415:10
10Britt EricsonHammarby IF OF46:02+20:4915:39
11Lennart WestergrenSöders SOL Tyresö47:48+22:3516:15
12Karl-Werner AnderssonSnättringe SK50:14+25:0117:05
13Heidi BjerkhaugOK Ravinen50:52+25:3917:18
14Sune AnderssonSnättringe SK51:16+26:0317:26
15Bengt YttermoOK Södertörn53:01+27:4818:01
16Alma JuhlinJärla Orientering55:15+30:0218:47
17Sonja SundellSundbybergs IK55:25+30:1218:50
18Birgitta WestergrenTäby OK58:22+33:0919:51
19Björn DanielssonSkogsluffarnas OK1:00:10+34:5720:27
20Ulla-Britta HallJärla Orientering1:00:33+35:2020:35
21Britt-Marie SkogSkogsluffarnas OK1:00:35+35:2220:36
22Bengt ÅhlanderHammarby IF OF1:02:07+36:5421:07
23Vera RolfssonSkarpnäcks OL1:02:41+37:2821:19
24Viggo KarlinJärla Orientering1:05:07+39:5422:08
25Ulla-Britt ÅlebergAttunda OK1:09:33+44:2023:39
26Åsa MurellSkogsluffarnas OK1:10:02+44:4923:49
27Mona ForslundIFK Enskede1:11:53+46:4024:27
28Hans LindskogSkogsluffarnas OK1:13:19+48:0624:56
29Zsolt PalfiOMEGApoint1:17:08+51:5526:14
30Kristina TinglöfVäsby OK1:21:04+55:5127:34
31Anders SlagbrandHellas Orientering1:25:35+1:00:2229:06
Gunvor GranathOK Södertörnej godkänd
Trine KarlbergTullinge SKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser