Officiell resultatlista för Fjällsprinten Idre

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Fjällsprinten Idre
Arrangörsorganisation: Idrefjällens OK
Datum: måndag 24 juni 2013

D21

2 270 m, 19 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Anna Mårsell Stora Tuna OK 14:50 6:32
2 Marie-Louise Axenborg Göteborg-Majorna OK 16:28 +1:38 7:15
2 Fredrika Vångell Linköpings OK 16:28 +1:38 7:15
4 Sofia Holmgård Kils OK 17:02 +2:12 7:30
5 Amanda Thellsén OK Linné 17:09 +2:19 7:33
6 Jonna Jungåker Korsnäs IF OK 17:27 +2:37 7:41
7 Ellinor Eriksson KFUM Örebro OK 17:43 +2:53 7:48
8 Kristina Roberto OK Linné 18:42 +3:52 8:14
9 Emma Backlund Säterbygdens OK 18:57 +4:07 8:20
10 Susanne Eriksson KFUM Örebro OK 19:06 +4:16 8:24
11 Sara Jonsson Linköpings OK 19:12 +4:22 8:27
12 Anette Carlsson KFUM Örebro OK 19:38 +4:48 8:38
13 Malin Eriksson IFK Moras OK 21:00 +6:10 9:15
14 Stefanie Andersson Hagaby GOIF 21:04 +6:14 9:16
14 Cajsa Grape IFK Moras OK 21:04 +6:14 9:16
16 Emma Rosén OK Njudung 21:25 +6:35 9:26
17 Lina Nilsson Ulricehamns OK 24:39 +9:49 10:51
18 Veronica Lindgren OK Skogshjortarna 24:50 +10:00 10:56
19 Elin Lind Tierps SOK 27:26 +12:36 12:05

H21

2 850 m, 27 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Måns Sandgren OK Orion 16:08 5:39
2 Oscar Vångell Ärla IF 16:09 +0:01 5:40
3 Daniel Attås OK Tisaren 16:16 +0:08 5:42
4 Marcus Jansson KFUM Örebro OK 16:27 +0:19 5:46
5 Oskar Andrén OK Tisaren 17:07 +0:59 6:00
6 Nils Spetz Ulricehamns OK 17:13 +1:05 6:02
7 Per Eklöf KFUM Örebro OK 17:40 +1:32 6:11
8 Erik Berzell Attunda OK 17:55 +1:47 6:17
9 Håkan Öhlund IK Hakarpspojkarna 18:15 +2:07 6:24
10 Anders Axenborg Göteborg-Majorna OK 18:47 +2:39 6:35
11 Jonatan Aronsson OK Tisaren 19:06 +2:58 6:42
12 Niklas Gustafsson OK Tisaren 19:20 +3:12 6:47
13 Olof Sandgren OK Orion 19:39 +3:31 6:53
14 Albin Arlebo KFUM Örebro OK 20:16 +4:08 7:06
15 Eric Börjeskog Södertälje-Nykvarn OF 20:22 +4:14 7:08
16 Jakob Attås OK Tisaren 20:25 +4:17 7:09
17 Niklas Löwegren Stora Tuna OK 20:31 +4:23 7:11
18 Mattias Karlsson Malungs OK Skogsmårdarna 20:47 +4:39 7:17
19 Anton Hemlin IK Uven 20:48 +4:40 7:17
20 Anton Hallor OK Tisaren 20:58 +4:50 7:21
21 Joakim Axelsson Trollhättans SOK 21:10 +5:02 7:25
22 Sven Larsson Leksands OK 21:56 +5:48 7:41
23 David Johansson Hestra IF 23:09 +7:01 8:07
24 Niclas Sahlin Vänersborgs SK 24:00 +7:52 8:25
25 Jiri Martan Slavia Liberec Orienteering 28:11 +12:03 9:53
26 Björn Bylund IFK Enskede 39:26 +23:18 13:50
27 Simon Hedlund Ärla IF 41:50 +25:42 14:40
Karl Walheim Ärla IF ej start
Pontus Petersson OK Orion ej start

D20

1 970 m, 1 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Annika Tollefsen OK Øst 23:15 11:48

H20

2 850 m, 4 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Erik Sköld Linköpings OK 15:15 5:21
2 Albin Detterfelt Linköpings OK 18:41 +3:26 6:33
3 Robin Höglund FK Herkules 20:41 +5:26 7:15
4 Erik Skärberg Vänersborgs SK 27:04 +11:49 9:29
Jonas Lundgren Linköpings OK ej start

D18

1 970 m, 5 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Malin Widén Uddevalla OK 15:44 7:59
2 Moa Gustafsson Uddevalla OK 17:22 +1:38 8:48
3 Lina Fredriksson Korsnäs IF OK 18:57 +3:13 9:37
4 Nina Hallor OK Tisaren 19:00 +3:16 9:38
5 Sara Hamrefors Västerås SOK 22:10 +6:26 11:15

H18

2 310 m, 9 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Samuel Hedlund Köping-Kolsva OK 14:33 6:17
2 Per Lindman Finspångs SOK 14:50 +0:17 6:25
3 Emil Thellsén OK Roxen 16:01 +1:28 6:56
4 Sven Engström Linköpings OK 16:50 +2:17 7:17
5 Johan Höglund FK Herkules 18:23 +3:50 7:57
6 Emil Eriksson Tierps SOK 20:49 +6:16 9:00
7 Arvid Hammar FK Herkules 21:09 +6:36 9:09
8 Johan Larsson OK Skogshjortarna 23:15 +8:42 10:03
Emil Åberg Korsnäs IF OK ej godkänd
Kristian Söder Alfta-Ösa OK ej start

D16

1 980 m, 1 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Ellen Saras Grycksbo IF OK 20:12 10:12
Engla Fläck Grycksbo IF OK ej start

H16

2 310 m, 7 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Filip Hahne Insjöns IF OK 17:12 7:26
2 Isak Åberg Korsnäs IF OK 17:23 +0:11 7:31
3 Jacob Eriksson KFUM Örebro OK 19:15 +2:03 8:20
4 Gabriel Jansson OK Linné 21:45 +4:33 9:24
5 Jonas Gustafsson OK Kåre 26:21 +9:09 11:24
6 Emil Dahlström FK Herkules 27:12 +10:00 11:46
7 Jonas Mo OL Toten-Troll 31:07 +13:55 13:28

D14

1 510 m, 6 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Anna Hallmén OK Tisaren 12:10 8:03
2 Ella Olsson Grycksbo IF OK 13:42 +1:32 9:04
3 Katrin Sjödén Älvdalens IF OK 18:16 +6:06 12:05
4 Tove Flodman OK Hammaren 18:48 +6:38 12:27
5 Elsa Holmgård Kils OK 20:31 +8:21 13:35
6 Tindra Hjort Falköpings AIK OK 25:55 +13:45 17:09

H14

1 510 m, 10 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Jonatan Gustafsson KFUM Örebro OK 11:09 7:23
2 Andreas Jonsson OK Orion 11:58 +0:49 7:55
3 Axel Forsman FK Herkules 12:44 +1:35 8:25
4 Jonas Lauri FK Herkules 14:03 +2:54 9:18
5 Rasmus Täck OK Hammaren 14:21 +3:12 9:30
6 Johan Lindman Finspångs SOK 15:58 +4:49 10:34
7 Fredrik Hamrefors Västerås SOK 17:10 +6:01 11:22
8 Nils Hammar FK Herkules 18:14 +7:05 12:04
9 Marcus Oldin KFUM Örebro OK 21:09 +10:00 14:00
10 Samuel Jonasson Älvdalens IF OK 23:15 +12:06 15:23

D12

1 460 m, 7 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Alva Sonesson Falköpings AIK OK 11:12 7:40
2 Nora Holmgård Kils OK 12:40 +1:28 8:40
3 Moa Arlebo KFUM Örebro OK 13:46 +2:34 9:25
4 Linda Jonsson OK Orion 13:47 +2:35 9:26
5 Elin Martanova Slavia Liberec Orienteering 13:51 +2:39 9:29
6 Lisa Hallmén OK Tisaren 14:30 +3:18 9:55
7 Lovisa Gustafsson KFUM Örebro OK 17:35 +6:23 12:02

H12

1 460 m, 11 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Linus Täck OK Hammaren 9:50 6:44
2 Jakob Mo OL Toten-Troll 11:40 +1:50 7:59
3 Mattias Jonasson Älvdalens IF OK 12:18 +2:28 8:25
4 Pontus Lindgren Västerås SOK 13:01 +3:11 8:54
5 Adam Hane Insjöns IF OK 13:16 +3:26 9:05
6 Hugo Setthagen OK Tranan 13:20 +3:30 9:07
7 Mattias Lauri FK Herkules 16:34 +6:44 11:20
8 David Karlsson IF Rigor 17:06 +7:16 11:42
9 Alfred Pettersson Falköpings AIK OK 18:22 +8:32 12:34
10 Viktor Le Claire FK Herkules 19:28 +9:38 13:20
11 William Segura KFUM Örebro OK 19:44 +9:54 13:30

D10

1 050 m, 7 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Elsa Sonesson Falköpings AIK OK 8:26 8:01
2 Miia Roller Järfälla OK 8:49 +0:23 8:23
3 Vera Pettersson Falköpings AIK OK 8:58 +0:32 8:32
4 Kristina Lindgren Västerås SOK 8:59 +0:33 8:33
5 Lea Martanova Slavia Liberec Orienteering 10:53 +2:27 10:21
6 Ida Arlebo KFUM Örebro OK 11:18 +2:52 10:45
7 Emia Hjort Falköpings AIK OK 15:46 +7:20 15:00

H10

1 050 m, 3 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Eskil Fläck Grycksbo IF OK 7:48 7:25
2 Linus Sjödén Älvdalens IF OK 9:04 +1:16 8:38
3 Lowe Hammar FK Herkules 32:24 +24:36 30:51

D35

1 980 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Sofia Hjort Falköpings AIK OK 24:07 12:10
2 Daniela Martanova Slavia Liberec Orienteering 30:53 +6:46 15:35

H35

2 310 m, 4 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Niklas Aldin Stora Tuna OK 16:11 7:00
2 Christian Enberg Linköpings OK 17:49 +1:38 7:42
3 Jan Hjort Falköpings AIK OK 23:23 +7:12 10:07
4 Henrik Pettersson Falköpings AIK OK 24:02 +7:51 10:24
Håkan Sonesson Falköpings AIK OK ej start

D40

1 980 m, 6 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Ulrika Saras Grycksbo IF OK 17:38 8:54
2 Anna-Karin Jonsson OK Orion 18:02 +0:24 9:06
3 Lena Lindman Finspångs SOK 18:42 +1:04 9:26
4 Anna Lindgren Västerås SOK 21:59 +4:21 11:06
5 Helena Widegren IF Thor 22:20 +4:42 11:16
6 Anna Gustafsson KFUM Örebro OK 23:51 +6:13 12:02
Gith Thellsén OK Roxen ej start

H40

2 020 m, 8 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Jimmy Pettersson Göteborg-Majorna OK 14:52 7:21
2 Rolf Pettersen Mo OL Toten-Troll 15:03 +0:11 7:27
3 Mathias Westin OK Kåre 15:13 +0:21 7:31
4 Erik Lauri FK Herkules 17:18 +2:26 8:33
5 Magnus Elwin IFK Enskede 17:26 +2:34 8:37
6 Mats Gustafsson KFUM Örebro OK 24:21 +9:29 12:03
7 David Lindgren Västerås SOK 36:14 +21:22 17:56
8 Jens-Henrik Simonsen OK Øst 40:27 +25:35 20:01

D45

1 880 m, 4 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Hana Tichovska SK Praga 15:43 8:21
2 Lotta Jungåker Korsnäs IF OK 18:24 +2:41 9:47
3 Lisa Jonasson Älvdalens IF OK 22:44 +7:01 12:05
Anna Karin Skärberg Vänersborgs SK ej godkänd

H45

2 020 m, 14 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Pontus Jonsson OK Orion 14:12 7:01
2 Olle Lindman Finspångs SOK 14:38 +0:26 7:14
3 Kennet Andersson Grycksbo IF OK 14:43 +0:31 7:17
4 Eric Roller Järfälla OK 15:31 +1:19 7:40
5 Johan Ohlström IF Thor 15:38 +1:26 7:44 Ladda ner rutt i gpx-format
6 Magnus Runsvik Karlsbyhedens IK 16:19 +2:07 8:04
7 Peter Eriksson KFUM Örebro OK 16:27 +2:15 8:08
7 Lars Holmgård Kils OK 16:27 +2:15 8:08
9 Magnus Fredriksson Korsnäs IF OK 17:02 +2:50 8:25
9 Magnus Backlund Säterbygdens OK 17:02 +2:50 8:25
11 Thomas Hahne Insjöns IF OK 18:42 +4:30 9:15
12 Kent Skärberg Vänersborgs SK 19:12 +5:00 9:30
13 Erik Åberg Korsnäs IF OK 20:57 +6:45 10:22
14 Per-Eric Karlsson OK Alferna 21:51 +7:39 10:49

D50

1 760 m, 9 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Laila B Höglund FK Herkules 13:59 7:56
2 Ylva Grape Andersson Dalaportens OL 15:57 +1:58 9:03
3 Kristine Tollefsen OK Øst 16:55 +2:56 9:36
4 Maria Sturesson Anderstorps OK 17:49 +3:50 10:07
5 Britta Sahlin Vänersborgs SK 17:53 +3:54 10:09
6 Gunilla Reinholdsson IF Thor 19:57 +5:58 11:20
7 Annika Eriksson Tierps SOK 21:05 +7:06 11:58
8 Mia Gustafsson OK Kåre 23:36 +9:37 13:24
9 Agneta Johansson Rydboholms SK 30:56 +16:57 17:34

H50

2 020 m, 11 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Stefan Thellsén OK Roxen 14:08 6:59
2 Mats Jönsson Korsnäs IF OK 14:50 +0:42 7:20
3 Hans Boye Skogstad OL Gaula 15:37 +1:29 7:43
4 Stefan Hammar FK Herkules 16:20 +2:12 8:05
5 Martin Tichovsky SK Praga 17:15 +3:07 8:32
6 Bjönar Tollefsen OK Øst 18:04 +3:56 8:56
7 Ulf Hamrefors Västerås SOK 20:46 +6:38 10:16
8 Ove Pettersson Älvdalens IF OK 21:15 +7:07 10:31
9 Tomas Vidfelt Lindebygdens OK 23:41 +9:33 11:43
10 Jonny Birgersson Grycksbo IF OK 27:20 +13:12 13:31
11 Hans Lindgren OK Skogshjortarna 28:49 +14:41 14:15

D55

1 420 m, 3 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Ann-Christin Nero Forsman Ronneby OK 12:46 8:59
2 Kane Andersson IFK Moras OK 13:13 +0:27 9:18
3 Kerstin Larsson OK Skogshjortarna 46:48 +34:02 32:57

H55

1 970 m, 3 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Arne Eriksson Tierps SOK 16:46 8:30
2 Conny Sahlin Vänersborgs SK 20:39 +3:53 10:28
3 Håkan Forsman Ronneby OK 23:31 +6:45 11:56

D60

1 250 m, 1 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Cathrine Dawson Gafanhori 16:32 13:13
Lisbeth Damsgaard Hjärnarps GH OL ej start

H60

1 980 m, 6 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Michael Frenzel LOK Berlin 18:50 9:30
2 Ulf Kjellin OK Hedströmmen 19:56 +1:06 10:04
3 Ludwig Genderjahn LOK Berlin 20:49 +1:59 10:30
4 Sven Larsson Särna SK 20:54 +2:04 10:33
5 Karl-Erik Andersson IFK Moras OK 21:00 +2:10 10:36
6 Juergen Ziesche LOK Berlin 21:03 +2:13 10:37

D65

1 250 m, 6 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Birgitta Arlebo KFUM Örebro OK 15:14 12:11
2 Kerstin Johansson Markbygdens OK 17:41 +2:27 14:08
3 Rosa Johansson IK Uven 21:07 +5:53 16:53
4 Ewa Nordlund Länna IF 21:12 +5:58 16:57
5 Elisabeth Eriksson KFUM Örebro OK 28:14 +13:00 22:35
6 Eva Marie Gran OK Øst 29:38 +14:24 23:42

H65

1 760 m, 15 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Lars Tuvesson Ulricehamns OK 16:46 9:31
2 Bo-Göran Gunnarsson Rydboholms SK 17:15 +0:29 9:48
3 Jan Lund OK Kåre 17:29 +0:43 9:56
4 Leif Nordlund Länna IF 17:54 +1:08 10:10
5 Christer Sandh OK Roxen 18:24 +1:38 10:27
6 Thomas Kleist Boxholm-Mjölby OL 18:44 +1:58 10:38
7 Göran Bengtsson Tockarps IK 18:55 +2:09 10:44
8 Pär-Erik Johansson Markbygdens OK 19:14 +2:28 10:55
9 Bertil Hermansson Stenungsunds OK 19:48 +3:02 11:15
10 Ingemar Lindblom IFK Göteborg 19:56 +3:10 11:19
11 Lars-Göran Molin Markbygdens OK 20:35 +3:49 11:41
12 Bror Palgrim Vänersborgs SK 21:27 +4:41 12:11
13 Ingemar Widén KFUM Örebro OK 22:14 +5:28 12:37
14 Roy Dawson Gafanhori 24:34 +7:48 13:57
Lars Persson OK Kompassen ej godkänd
Ronald McGrail Hjärnarps GH OL ej start
Per-Olof Fernberg IS Skanne ej start
Anders Björnberg Frölunda OL ej start

D70

1 250 m, 4 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Solveig Dillman Hammarby IF OF 14:54 11:55
2 Britt Ericson Hammarby IF OF 18:01 +3:07 14:24
3 Lena Leandersson Älvdalens IF OK 19:29 +4:35 15:35
4 Gunnel Palgrim Vänersborgs SK 21:57 +7:03 17:33

H70

1 420 m, 11 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 John Vallin OK Hedströmmen 16:17 11:28
2 Ronny Hedlund OK Södertörn 16:32 +0:15 11:38
3 Sven Leandersson Älvdalens IF OK 16:41 +0:24 11:44
4 Karl-Axel Johansson IK Uven 16:48 +0:31 11:49
5 Lennart Bodin OK Alferna 17:12 +0:55 12:06
6 Kjell Mjöberg Hallstahammars OK 17:38 +1:21 12:25
7 Sven Gustav Dahlberg Storviks IF 18:23 +2:06 12:56
8 Torsten Dalström Kvarnsvedens GOIF OK 18:54 +2:37 13:18
9 Johnny Brandt Hällefors OK 19:18 +3:01 13:35
10 Amund Herrebröden OK Øst 24:34 +8:17 17:18
11 Gunnar Tiselius OK Kåre 32:17 +16:00 22:44

D75

1 210 m, 1 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Marita Karlsson OK Alferna 27:56 23:05

H75

1 250 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Bo Löwegren Västerås SOK 20:52 16:41
2 Lennart Stenberg Stigfinnarna 22:46 +1:54 18:12

Öppen motion 1

1 050 m, 12 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Irmelie Sjögren IK Hakarpspojkarna 7:53 7:30
2 Tintin Yngström OK Tisaren 7:57 +0:04 7:34
3 Emma Dahlström FK Herkules 10:36 +2:43 10:05
4 Neo Yngström OK Tisaren 14:11 +6:18 13:30
5 Tindra Yngström OK Tisaren 14:19 +6:26 13:38
6 Olle Haglund KFUM Örebro OK 14:23 +6:30 13:41
7 Melker Carlsson KFUM Örebro OK 16:42 +8:49 15:54
8 Mira Öhlund IK Hakarpspojkarna 18:30 +10:37 17:37
9 Estrid Sjögren IK Hakarpspojkarna 18:34 +10:41 17:40
10 Julia Gustafsson KFUM Örebro OK 19:45 +11:52 18:48
10 Tea Arlebo KFUM Örebro OK 19:45 +11:52 18:48
12 Elin Skärberg Vänersborgs SK 24:03 +16:10 22:54

Öppen motion 3

1 460 m, 14 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Mari Fläck Grycksbo IF OK 13:12 9:02
2 Kurt Reinholdsson IF Thor 15:05 +1:53 10:19
3 Guro Mo OL Toten-Troll 16:44 +3:32 11:27
4 Karl Fredriksson Korsnäs IF OK 17:49 +4:37 12:12
5 Marita Johansson Markbygdens OK 20:07 +6:55 13:46
6 Bengt Widegren Östersunds OK 20:54 +7:42 14:18
7 Lisa Mossberg OK Tyr 21:03 +7:51 14:25
8 Liv Simonsen OK Öst 22:14 +9:02 15:13
9 Linn Nilsson OK Tyr 23:35 +10:23 16:09
10 Tor Simonsen OK Öst 23:58 +10:46 16:24
11 Inger Eismark IFK Göteborg 24:20 +11:08 16:40
12 Gunilla Karlsson IF Rigor 24:25 +11:13 16:43
13 Frank Danielsson Kinnaströms SK 27:07 +13:55 18:34
14 Unni Herrebröden OK Öst 32:54 +19:42 22:32

Öppen motion 9

1 960 m, 5 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Christer Eriksson Tierps SOK 19:29 9:56
2 Per Forsberg OK Pan-Kristianstad 21:20 +1:51 10:53
3 Helena Lindberg IFK Göteborg 23:48 +4:19 12:08
4 Lars Arlebo KFUM Örebro OK 30:13 +10:44 15:25
5 Gullan Andersson Strängnäs-Malmby OL 39:17 +19:48 20:02

Öppen motion 11

2 720 m, 4 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Per-Erik Fogel OK Kåre 27:00 9:55
2 Kerstin Sundberg OK Kåre 37:41 +10:41 13:51
3 Christer Sturesson Anderstorps OK 40:47 +13:47 14:59
4 Gun-Britt Molin Markbygdens OK 51:23 +24:23 18:53

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser